AGRARISCH WALCHEREN IS VERANDERD Walcheren biedt de boeren thans meer welvaart en beter bestaan Herverkaveling op Walcheren gaf vele goede resultaten ORGANISATOR Js. CEVAAL: „HET MOOISTE WERK, DAT BESTAAT" M. H. BOASSON ZONEN N.V. V_ M. H. BOASSON ZONEN N.V. RUIM TIEN JAAR NA DROOGLEGGING „Tuin van Zeeland" veranderde in nuchter ingericht landbouwgebied Walcheren is droog. Bijna anderhalf jaar nadat de dijken op Walcheren in oktober 1944 door honderden bommen opengescheurd waren, konden de mannen van rijkswaterstaat dit heuglijke feit mee delen. De eindoverwinning was bevochten. Het water was weg, maar toen het volgend voorjaar aanbrak, was er geen jong groen: slechts kale, verlaten en doodse vlakten met naakte bomen en struiken. De Walcherse boeren gingen echter niet bij de pakken neerzitten. Zij sloegen de hand aan de ploeg om te werken voor een nieuw eiland. Thans, tien jaar na de drooglegging is hun doel bereikt: er groeien weer granen en peulvruchten, de bomen geven weer schaduw en het vee graast weer in de malse weiden. En wat meer zij: het knusse idyllische Walcheren van voor de oorlog is verailderd in een nuchter en landbouwkundig verantwoord ingericht gebied, dat de boeren meer welvaart en een beter bestaan biedt! Toen het water verdwenen was, restten er slechts zoute gronden, waarop geen enkel gewas wilde Jfroeien. De bedrijfsgebouwen en de nventaris waren verwoest, de vee stapel in hoofdzaak verloren. Alle sloten waren dichtgespoeld met slib en zand, terwijl de meeste wegen stuk of verdwenen waren. De uit- geschuurde kreken betekenden groot landverlies, terwijl ook door de aanleg van de nieuwe dijken een aantal boerderijen en percelen grond verloren gingen. In deze troos teloze vlakte begonnen de boeren, geholpen door Landbouwherstel, te ploeteren voor een nieuw bestaan. Ontwatering primair Een eerste vereiste was het zout uit de grond te halen, zodat men moest zorgen voor een goede ont watering. Daarna kwam net herstel van de wegen en het bouwen van noodboerdenjen aan de beurt. Dag en nacht waren tractoren en andere landbouwwerktuigen bezig om de harde grond open te breken. Men nam de zoutkartering ter hand, zo dat een overzicht verkregen kon worden van het zoutgehalte op elk perceel. Aan de hand hiervan was net mogelijk om adviezen te geven voor de bouw van gewassen. Ver volgens werden enorme hoeveelhe den gips aan de boeren verstrekt, waardoor de schadelijke werking van het zout aanzienlijk beperkt, werd. Toen de zomer van 1946 aan brak bleek, dat de eerste inzaai in hoofdzaak gerst en lucer- ne-klaver liet op de goede gronden aardig gedaan had. Op de lage weilanden wilde echter nog niets groeien. Het volgende jaar bracht een uitzonderlijk droge zomer, die veel misgewas en slechte opbrengsten ten gevol ge had. Was dit in andere delen van het land erg, op Walcheren was het met zijn geïnundeerde •gronden funest. Alles, wat ge zaaid en geplant was, werd door het omhoog kruipende zout aan getast en ging voor het grootste deel verloren. Het jaar 1948 was weer normaal. Het bracht een overvloedige regen en het gaf 'n redelijke oogst. Het algehele herstel nam geleide lijk toe. Ook met de teelt van alle vroeger verbouwde gewassen kreeg men nu aardige resultaten en rond 1950, dus vier jaar na de droogleg ging, kon als resultaat van harde en noeste arbeid weer een normaal produkt geoogst worden. Ondanks de risico's en tegenvallers verliep 't bouwplan weer normaal. Ook het grasland kreeg in 1948 en 1949 zijn beslag, nadat de inzaai in 1947 ten dele mis lukt was. Volgens de gegevens van het C.B.S. bedroeg de vee stapel in 1940 ongeveer 14.000 stuks cn waren er 3200 paarden. In 1944 ging het grootste deel hiervan verloren. In 1955 liepen cr echter weer 12.389 stuks run deren en 2067 paarden door de Walcherse weiden. Voor de wa tervoorziening van het vee was de aanleg van de waterleiding van groot belang. Volledig herstel Thans, in 1956, is Walcheren in agrarisch opzicht volledig hersteld. De grond verkeert in priirja staat, het grasland is geheel fn produktie, terwijl het modern omwoidings- systeem, dat een nieuwe weldeex- ploitatlc Ingeluid heeft, uitstekend voldoet. Het gedeeltelijk gevolg van dit systeem is, dat er ongeveer 40 procent grasland minder is dan vroeger cn tussen de vijftien en twintig procent minder melkvee. Toch is oe produktie mede door het hetere vee groter geworden! De hier uitgespaarde grond vlei toe aan de landbouw. Tengevolge van de herverkaveling heeft de Wal cherse boer thans een beter ontwa terd bedrijf gekregen. Met de gun stiger gelegen kavels werd 't moge lijk om rationeler te wferken dan voorheen. Do goede \$egen schiepen mogelijkheden om ook op minder gunstig gelegen gebieden andere ge wassen te verbouwen. Al deze fac toren hebben er toe bijgedragen, dat de produktie op Walcheren thans hoger ligt dan ooit te voren. In de jaren 1953-1954 werd over gegaan tot een grootscheeps grond onderzoek. Voor rekening van de herverkavclingsdienst nam de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst 13.000 grondmonsters. Iedere boer kreeg 'n bemestingsadvies voor elk gewas, dat hij op zijn bedrijf verbouwde. Ook de kalkbemesting betekende 'n belangrijke grondverbetering. De bedrijfsvoering is steeds meer me chanisch ingesteld, hetgeen tevens bevorderd kon worden door de gun stige kavelvorm. V oorlichting In tegenstelling met de rest van Zeeland, maakt de Walcherse boer nog steeds gebruik van een groot aantal paarden. Dit wil echter niet zeggen dat hij niet met de tijd mee gegaan is. Integendeel! Er is een vereniging van bedrijfsvoorlichting op Walcheren, waarvan 415 boeren, tezamen 6300 ha cultuurgrond ver tegenwoordigend, lid zijn. Deze ver eniging onderhoudt regelmatig con tact met de rijkslanabouwvoorlich- tingsd lenst. Walcheren, met zijn mengde bedrijven, bestaat uit 15.000 ha betcelbare cultuurgrond. Behalve Middelburg, Vlissingen, Veere en de kuststreek, is het geheel agrarisch ingesteld. Bovendien staat een be langrijk deel van de industrie ten dienste van de landbouw. Tweeder de van de cultuurgrond bestaat uit bouwland, de rest uit grasland. De gemiddelde grootte van een bedrijf beslaat een oppervlakte van onge veer acht ha. De statistieken van het C.B.S. vermeldden in 1955, dat 15.164 ha van Walcheren uit cultuur grond bestond. Hiervan was 9773 ha bouwgrond, 4654 grasland en 737 tuingrond. Het aantal ha met rranen verbouwde grond bedroeg 028, met peulvruchten 2521, me' suiker- en voederbieten 2143, met aardappelen 1047, met groenvoe- dergewassen 329 en met handels- en overige gewassen 696 ha. Groter dan ooit Het eiland mag dan vroeger de ,,Tuin van Zeeland" geweest zijn, het was tevens een land van ver snipperde landbouwpercelen, ver van de boerderij of de weg gelegen. Zo klein waren de landerijen, dat de boer er meestal geen redelijk be staan kon vinden. De totale verwoesting van de herfst 1944 heeft niettemin nieuwe mogelijkheden geopend. Naast de „knusse gedoetjes" van vroeger ging tevens veel moois verloren, maar het kwam alles ten voordeel van de boer. Door de sanering kreeg hij de beschikking over grotere be drijven, die zakelijk en nuchter in gedeeld werden. De noodboerderijen maakten plaats voor nieuwe en trot se hoeven, waar een gelukkig volk leeft en werkt. Wie vandaag de dag door Walcheren loopt of rijdt, her kent weer de rijkdom van vroeger, die ondanks verwoesting en ellende, groter dan ooit is! fH VAN AFSCHUIVEN KWAM NIETS Alle voorbereiding door één man in bijna tien maanden! .JLS DE Z.L.M.-dagen in Domburg 3lagcn dan is dat voor een zeer groot deel, zo niet het grootste deel, te deel, te eds bijna voorbe danken aan één man, die reeds tien maanden geleden met de reidingen begon. Het is de 35-jarige Serooskerkenaar Js. Cevaal een zoon van kringvoorzitter Cevaal die als tentoonstellings-secretaris een enorme hoeveelheid organisatorisch werk heeft verzet vanaf september 1955. „Ik leef van organiseren", 'zegt hij, ,,'t is het mooiste werk, dat er be staat". Toen men de heer Cevaal vroeg of hij het wilde doen, zei hij on middellijk ja- „Maar ik moet zoveel mogelijk werk kunnen afschuiven", bedong hij. Van dat laatste is echter nooit wat gekomen Toch komt alles gereed, want de heer Cevaal heeft als organisator zijn sporen reeds verdiend bij de Z.L.M. Hij was namelijk jarenlang voorzitter van de L.J.G.-Walcheren bij het begin van de tienjarige periode, die deze or ganisatie nu achter de rug heeft. En de opbouw van een dergelijke geheel nieuwe vereniging grar zeer veel werk Toen vorig jaar herfst bleek, dat Middelburg de Z.L.M. geen terrein kon bieden, zag de tentoonstellings-secre taris maar één oplossing: 't Hof „Domburg". Op 15 november werd een.bespreking gehouden met een be reidwillig college van B. en W. van Domburg. Twee dagen later gaf de heer W. de Buck toestemming om tien ha van zjjn terrein in bruikleen te ne men, bijna al het weiland, waarover hij beschikt. De Z.L.M.-kring is hem uiteraard bijzonder dankbaar voor de ze geste! Eind november was de eerste ver gadering met de leden van de di verse commissies, Onmiddellk kwam daarbjj het idee „Twintig jaar Walcheren" naar voren. Men wilde een beeld geven van wat er sedert de laatste tentoonstelling 1000 op Walcheren is ge- over veel vrije tijd beschikten, kwam echter veel werk op één man neer, namelijk Js. Cevaal, wiens telefoonrekening sedert die fAdvertentie MIDDELBURG - NOORDSTRAAT 19—21. Wij exposeren in stand 47 c op het Z.L.M.-ten- toonatellingsterrein een uitgebreide collectie Karpetten Dekens Slaapkamerameublementen. (Levering uitsluitend vla de detailhandel) Niet minder dan ongeveer 200 nieuwe boerderijen moes ten op Walcheren worden ge bouwd tengevolge van de inun datie. Deze hofsteden vertonen nog veel overeenkomst met liet oude type. Een afwijking is, dat meestal woonhuis en schuur afzonderlijk staan, zo als bij deze boerderij aan de Duinweg onder Biggekerke, die toebehoort aan de familie Caljé en die -langs gereed kwam. neer welvaart en beter bestaan (Advertentie) MIDDELBURG - NOORDSTRAAT 19—21. Wij exposeren in stand 47 c op het Z.L.M.-ter toonstellingsterrein een collectie Dames-, heren- en kinderoveralls. (Levering uitsluitend via de detailhandel) GESPREK MET DE HEER G. BIERMA Medewerking bevolking geprezen In het bureau van de Herverkavelingscommissie Walcheren aan de Loskade te Middelburg, bleek de lieer G. Bierma bereid ons het een en ander te vertellen over de huidige gang van zaken bij- dit enorme pro ject. De heer Bierma, die de gehele nitvoering en ontwikkelingsgang heeft gevolgd, toonde zich enthousiast over de medewerking van de Waleherense bevolking. In het algemeen heeft men zeker de kansen gegrepen, die er door dit herverkavelingswerk geboden werden, zo is zijn oordeel. „Natuurlijk hebben wij er hier geen Noord-Oostpolder van kunnen maken", aldus de heer Bierma. Hij wees in dit verband op de ver spreide ligging van dorpen en boerderijen, op de kwaliteitsverschillen in de gronden door de zadelruggen, poelgronden en kleiplaatgronden. een ideale verkaveling toch is er zeer veel bereikt c volgen ziet men dagelijks op Walche ren". Die voordelen uiten zich o.a. in het feit dat men, daar een vrij groot aantal bedrijfsgebouwen verwoest waren, bij het begin de meest ge schikte plaatsen voor herbouw kon aanwezen. Zodoende was het ook mo gelijk voor de Stichting Beheer Land bouwgronden een 17-tal boerderijen te laten bouwen. Op .de plaatsen, waar de grondop- brengst goed zou zijn, werden deze bedrijven gesticht. A - n de boeren werd de mogelijkheid geboden om én de bedrijfsgebouwen én de grond in eigendom te krijgen en in een periode van dertig jaar te betalen. Overigens zijn er nog wel enkele andere bedrijven elders herbouwd dan waar men ze vroeger kon aan treffen. Bood hier dus de herverkaveling een ander aspect, van belang was niet minder de verbetering van het wegennet' en de verbeterde waterbe heersing. W aterbeheersing Men heeft thans de mogelijkheid gekregen dieper af te malen dan vroeger mogelijk was en op andere plaatsen, waar dit niet noodzakelijk was, minder diep. Verspreid over ge heel Walcheren werd een vrjj groot aantal stuwen geplaatst en door de betere verkaveling en betere bereik baarheid van de percelen kon het niet anders of de bedrijfsresultaten stegen. Ook werd door een en ander het gebruik van machines groter dan vóór de herverkaveling. Door de sanering wilde men berei ken, dat een redelijk gezinsinkomen van de landbouwers mogelijk werd. De bedrijven, die te klein waren, werden vergroot tot omstreeks 10 ha of meer. Een ruilwaarde van een 2000 gulden per ha kon aldus ver kregen worden. Die sanering werd mogelpk men weet het door het vertrek van boeren naar de Noord- Oostpolder. Het spreekt vanzelf, dat het succes van een dergelijke herverkaveling staat of valt mét de nazorg. Ook hiervoor Is gezorgd. Op alle kavels G. Bierma: Kansen benut. worden grondmonsters genomen en de boeren worden in het overleg be trokken. Zij krijgen adviezen over de juiste bemesting van de kavels en andere bedrjjfsaangeliegenheden. Een van de opvallendste resultaten is bijv. dat waar vroeger ïn het natte najaar niet kon worden overgegaan tot het oogsten van de voeder- of sui kerbieten, dit thans wel mogeljjk is. (Vervolg op pag. 11) Ook nadat de rcatersnood g Walcheren trof telt deze streek H nog verschillende oude boerde- rijen. Eén van de oudste is wel p die van de familie Dekker, ge- n legen aan de Seisioeg onder Middelburg. Dit complex, huis s cn schuur aan elkaar gebouwd, =i H is zeker bijna 200 jaar oud. immuunminiminmumwil tijd hoog opliep en wiens kilome terteller hoge cijfers deed note ren In december begon de secretaris met de z.g. „bedelbriefjes" om financiële steun en geldelijke bijdragen. Al di rect was de medewerking zeer goed; o.a. kwamen medailles van de minis ter van Landbouw en van prins Bern- hard. De heer Cevaal bood naar alle windstreken van het land standruimte aan, met het resultaat, dat er de laat ste weken tal van gegadigden moe ten worden afgewezen, omdat zij te laat zijn! Fantastisch Inmiddels was men begonnen het terrein in kaart te brengen, waarbij veel steun werd ondervonden van de heer J. Aartsen, de inspecteur van de Nederlandse Heide Mij. in Zeeland. Er werd een verdeling opgemaakt en vo rige week was het zover, dat de piket ten voor de stands en andere gebou wen konden worden uitgezet. De di verse commissies deden ondertussen ook nuttig werk, zodat het geheel zich JOS. CEVAAL „Ik leef van organiseren" langzamerhand tot in de détails ging aftekenen. De medewerking, die op alle gebied werd ondervonden, noemt de heer Cevaal „ronduit fantastisch". Zonder die steun was er niets van te rechtgekomen. „Mei name de jongeren zijn aange stoken door hef idee, dat heel Zee land hier straks komt Iqjken", zegt hjj. Maar niet alleen „heel Zeeland" komt, maar ook velen van buiten de provincie. Organisator Cevaal liet na melijk raambil jetten ophangen van de Noordoostpolder tot in België toe! Met het gevolg, dat honderden men sen uit de N.O.P. komen, dat vele Brabanders zich als nspirant-bczne- kers melden en dat de komst van gro te aantallen Belgen reeds vaststaat... „Ik verwacht er zeker wel 20.000 maar het kan ook boven dit getal ko men". aldus de secretaris Wanneer ir. Geuze de tentoonstel ling heeft geopend donderdagmiddag zijn vermoeiende maanden voor de heer Cevaal achter de rug. Maar daar. mee is hij er niet, want van een ten toonstellings-secretaris wordt vei'- wacht, dat hjj ook tijdens de expositie op zijn post is. Zo wachten de heer Ce vaal nog drie drukke dagen in het gebouw van de jeugdherberg, dat spe ciaal als secretariaat is ingericht en waar enkele medewerkers hem terzij de zullen staan. „Ik doe het graag", zegt organisa tor Cevaal die in liet „normale leven" ook in Z.L.M.-dienst is, na melijk als verzekeringsadviseur „maar eigenlijk zou er eon vaste secretaris voor dit werk b—memd moeten worden. Nu moet ieder jaai opnieuw een ander van de grond af beginnen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6