DOMBURG ONTVANGT3 DAGEN Z.L.M. Tentoonstelling wordt agrarische jaarbeurs op kleinere schaal! Z,L.M.-kringen zijn soms zeer actief PROGRAMMA DER Z.L.M.-DAGEN KRINGVOORZITTER CEVAAL ,'t IS WEER EENS WAT ANDERS" VAN LANDBOUWWERKTUIGEN TOT NYLONS Twintig jaar Walcheren". In 100 stands velerlei produkten. Indrukwekkend slot „KOMT EN ZIET WAT WALCHEREN BIEDT". Onder dit motto gaan donderdag de poorten van de Z.L.M.-tentoonstelling in Domburg wijd open voor de kijkgrage bezoekers. Eigenlijk deugt deze leus niet. Want bet is niet slechts Walcheren, dat hier wat bieden zal, maar de expositie staat zelfs ditmaal op landelijk niveau! Het geval wil namelijk, dat er dit jaar geen agrarische jaarbeurs in Utrecht ls gehouden. Te zeggen, dat deze ex positie de grote beurs vervangt zou wat opgeschroefd zijn, maar een feit is, dat hier de enige tentoonstelling van formaat op dit gebied in, den lande wordt gehouden! Alle ondernemingen, die op agrarisch gebied produkten aan de markt brengen zyn vertegenwoordigd en met elkaar zorgen zy ln meer dan 100 stands voor een verscheidenheid, die grote verwachtingen wekt. Het is dus een jaarbeurs op kleinere schaal dan de „echte" en daarbij wel de grootste, die de Z.L.M. tot dusver kende. Bovendien is zij veelzijdig, omdat men ditmaal de dames die toch ook komen uitstekend heeft be dacht. De tentoonstelling omvat dan ook praktisch alles: van landbouw werktuigen tot nylons Nog een ander motto is aan deze expositie verbonden, namelijk „Twin tig jaar Walcheren". De ontvangende kring heeft er naar gestreefd de pe riode sinds de vorige tentoonstelling in haar werkgebied uit te beelden. Dit geschiedt in een grote Z.L.M.-tent, waar door middel van foto's, schilde rijen e.d. de ontwikkeling van 20 jaar aanschouwelijk wordt voorgesteld. Niet alleen statische onderdelen zal men hier vinden, maar de agrariërs van thans zijn aanwezig om voor de nodige dynamiek te zorgen. L.J.G., Z. P.M. en Plattelandsvrouwenbond zul len namelijk het organisatorische werk uitbeelden en daarbij voorlich ten. Bovendien geven de meisjes door middel van een modeshow voorlich ting over het dragen en zelf maken van praktische kledingstukken. Een aantal dames demonstreert het kant klossen. De bijzondere aandacht zal uit gaan naar een veeverzorgingstent, waarin o.a. stalinrichting, veever zorging en melkwinning worden vertoond. De Zeeuwse Groentete lers Vereniging is op deze expositie aanwezig met een eigen.tent. De telers zullen hier laten zien hoe zy blyvend streven naar kwaliteits- produkten, die landelijk „meekun nen". Deze stand zal tonen wat de tuinders thans aan de markt bren gen. Ook het ministerie van Land bouw doet zich vertegenwoordigen met een paviljoen, waarin niet minder dan zeven voorlichtings- en andere rijksdiensten op argrarïsch gebied hun werkzaamheden tot uitbeelding zullen brengen. De Nederlandse Heide Maatschappij zorgt met een eigen stand, dat met na me het verkavelingswerk in de aan dacht komt. „Eiland Walcheren" ont breekt ook niet met een tent, evenmin als de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren, de Nacobrouw en de Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K, te Goes. De P.Z.E.M. verzorgt een eigen voorlichtingstent en er is een „diversentent", waarin de Stich ting „Nieuw Walcheren", de Vereni ging ter bevordering van de bijenteelt, huishoudelijke voorlichting en de Ver eniging tot Bescherming van Dieren zich broederlijk tezamen bevinden. „Waslijst" Het Landbouw Coöperatief Centrum is een als onmisbaar orgaan in het huidige agrarische leven. In de stand van deze instantie zal men voorgelicht worden over het Onderling Boerenver- zekeringsfonds, de „Zecova", het Coöp. Bouwbureau, de Coöp. Zuivel fabriek „Walcheren" en de Coöp. Raiffeisenbank. Tal van andere ver enigingen en instellingen laten nog hun werk zien en ook vele commer ciële ondernemingen. Een kleine „was lijst" geeft de volgende artikelen te zi enPlantenziektenbestry dingsmid- delen, diverse landbouwbenodigdhe- den, banden, ladders en trappen, vee drinkbakken, brandstoffen, breima chines, veevoeder, damesconfectie, ge distilleerd, bliksemafleiders, nylons, oliën, gas en gastoestellen, koelappa- raturenTot slot de landbouw werktuigen, waaraan alleen reeds een veertigtal stands is gewijd, die er in een zeer grote verscheidenheid verte genwoordigd zullen zijn. Enkele on misbare zaken als een muziektent, een grote consumptietent en toiletten zijn op het terrein aanwezig. Een tribune, waarop niet minder dan anderhalfduizend mensen een plaats kunnen vinden langs de gro te demonstratie- en wedstrydrihg, werd gebouwd. Hier zullen de keu ringen worden gehouden, waarop Walcherens beste vee getoond wordt. De koeien zyn bekend ge noeg, maar er zullen ook warm- bloedpaarden zyn, een fokkery, die de laatste jaren weer meer opgang maakt. Ook de ponies een fraaie traditie in opkomst ontbreken niet, evenals de varkens, evenwel wat minder in getal dan vroeger. Walcheren en de Z.L.M Op deze en de volgende pagina wordt aandacht besteedt aan de sa menhang tussen Walcheren en de Z. L. M., in verband met de drie L.M.-dagen, die dit jaar in Dom burg worden gehouden. Doer middel van artikelen en foto's wordt een indruk gegeven van hetgeen de Z. L. M. deze drie dagen te bieden heeft o.a. onder de leus „Twintig jaar Walcheren" sedert de vorige tentoon stelling in 1936 in deze streek werd gehouden en vr hetgeen op Walcheren sedert de oorlog op agra risch gebied tot stand kwam. Alle recente opnamen op deze pagina's zijn P.Z.C.-foto's. Tot slot zijn de gelten te noemen, een fokkerij, die tegenwoordig te rugloopt. In deze ring zullen zater dag ook de sportwedstrijden wor den gehouden en de Zeeuwse lan delijke ruiters komen er blijk van hun kunnen geven. De standplaat sen van het vee zyn rondom deze- afdeling. Wie de tentoonstelling geheel wil zien kan echter niet voldaan zijn wanneer hij het grote demonstratie- veld niet heeft bezichtigd. Hier is ook weer een motto, namelijk „Oud Wal cherenNieuw Walcheren"; het heeft uiteraard betrekking op de herverka veling. Verschillende aspecten van dit zo ingrypende werk worden getoond. Op een gereedgekomen geëgaliseerd perceel werd een kunstweide inge zaaid. Hier wordt nu het z.g. omwei- dingssysteem dat op Walcheren veel toepassing vindt gedemon streerd. Ook wordt een oud terrein getoond met de bekende euvelen, die daaraan nog kleven. Het is in exploi tatie als een z.g. standweide. Tenslotte is er een kavel, waarop de herverkavelingswerkzaamheden in volle gang zijn. Draglines, bulldozers, drainmachines enz. zullen daar aan het werk zyn en met dit materieel worden oude sloten gedicht, nieuwe gegraven en wordt egalisatiewerk uit gevoerd. Dit proefterrein vormt onge twijfeld een indrukwekkend slot van een bezoek aan een tentoonstelling, waarmee de Kring Walcheren van de Z.L.M. reeds bij voorbaat goed voor de dag komt jfllllll H Het lcerkplantsoen is voor iedere Domburger een ver- |l trouwd plekje in het hart van zijn woonplaats, die niet alleen M een gewild oord voor badgas- M ten is, maar zeer zeker ook agrarisch centrum van Noord- §1 Walcheren. Aan de voet van de oude kerk, die thans in res- s tauratie is, zal het tijdens de m Z.L.M.-dagen zeker weer druk zyn.' Een overzicht van het Z. L. Ei M.-terrein in Domburg, toen de opbouw van de tentoonstel- M ling nog in volle gang was. Op de achtergrond een typisch voorbeeld van de vorm der erfbeplantingen in Noord-Wal- m cheren. lllllllllllllllllllllllll 't Scheen verloren „Komt en ziet wat Walche ren biedt, 't scheen verloren, 't is herboren". Het tweede deel van deze leus, waarvan de Waloherse kringsecretaris, de heer P. Wielemaker, de gees telijke vader is geweest, werd de titel van een Z.L.M.-film. Ir. J. Bos, adjunct-secretaris van deze organisatie, is de ma ker van deze draaiprent. Hij is tot enkele dagen geleden met de opnamen bezig geweest. De Z.L.M.-ers en andere bezoe kers van het Domburgse ten toonstellingsterrein zullen deze „kersverse" film kunnen zien. Daartoe wordt namelijk een bescheiden „cineac" ingericht in één der gebouwen van de jeugdherberg „Nieuw Walche ren", die aan het terrein grenst. Uiteraard is het een rolprent over Walcheren, spe ciaal over het nieuwe Walche ren. ,,'t Scheen verloren, 't is herboren" duurt een kwartier en vormt de hoofdschotel van een programma van een half uur. Daarin zullen verder o.a. worden vertoond „Dorp zon der water" en films over de Ned. Heidemy., over ploegen en over het werk met een melkmachine. F eze „cineac" vormt dus een ware uitkomst voor degenen die vermoeid zijn na de rond ing langs de meer dan honderd stands! Tweehonderdvijftig mensen zullen er een plaatsje kunnen vinden. DONDERDAG 21 JUNI. 10 uur: Hoofdbestuursvergadering in het Badpaviljoen; 13.30 uur: Opening der landbouwtentoonstelling door de al gemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze; 14.30 uur; Algemene vergadering in het Badpaviljoen; 17.30 uur: Officiële ont vangst van hoofdbestuur en genodigden door B. en W. van Domburg in het gemeentehuis;19.15 uur: Diner in het Bad hotel, aangeboden door de Kring Walcheren aan hoofdbestuur en genodigden. VRIJDAG 22 JUNI. 8 uur: Begin der keuringen van alle ingezonden dieren; 9.30 nur; Start van de rijtoer (tegenover expositieterrein) döor het gebied van de Kring Walcheren; 14 uur: Défilé van alle bekroonde dieren in de ring-demonstratics van koud- en warmbloedpaarden, ponies, rundvee en geiten; 20 uur: Demon straties in het africhten van honden. ZATERDAG 23 JUNI. 8 uur: Dressuurwedstrrjden der Landelijke Ruiters Gewest Zeeland-Voorkeuringen; 9.30 uur: Sportwedstrijden van leer lingen der Z.L.M.-landbouwhuishoudscholen; 1314.30 uur: Finales sportwedstrijden; 1414.30 uur: Geïijktydig pony nummer enkelspan aangespannen voor versierde wagens; 14.3015 aur: Parade van alle deelnemende ruiters; 15 15.15 uur: Concours van eenspannen tuigpaarden aangespan nen; 15.1516 uur: Ringrijden per sjees; 1616.30 uur: Springconcours B; 16.3016.45 uur: Concours van tweespan nen tuigpaarden aangespannen voor landbouwwagens; 16.45 17.15 uur: Eilanden-springconcours; 17.1518 uur: Ring rijden per sjees en eventueel kampen om erepryzen. AMUSE (EVENE) MENTEN. Avondprogramma's in Domburg onder auspiciën van de V.V.V. Domburg, aangeboden aan de Z.L.M. Donderdag 21 juni: Concert door „Vlijt en Volharding", Souburg ,in de muziek tent, 20.15 uur; Vrijdag 22 juni: Demonstratie in het africh ten van honden, tentoonstellingsterrein voor tribune, 20 uur; zaterdag 23 juni: Opvoering revue „De Sterrenparade", re creatieterrein, 20 uur. STOFVRIJE WEGEN Opzet van nu en van 1936 verschilt dag bij nacht! „ZEER ZEKER, vind ik het prettig, dat de Z.L.M.-dagen ditmaal weer in Walcheren worden gehouden", zegt de 60-jarige heer A. W. Cevaal, voor zitter van de ontvangende Kring Wal cheren. „Het is jammer, dat Middel burg geen terrein meer kon bieden, maar Domburg is weer eens wat an ders". De heer Cevaal hoopt op een druk bezoek en hij rekent er eigen lijk wel op. Mits althans het weer gunstig is. „Velen hebben Walcheren sedert 1947 niet meer gezien en zul len willen zien hoe het geworden is", zegt de kringvoorzitter. „Doordat in ons werkgebied nu zulke goede we gen zijn kunnen wij een stofvrije rij toer bieden, wat ook belangrijk is Want welke kring heeft zulke we gen?" De heer Cevaal, die sinds 1947 voor zitter van de kring is, vertelt dan over 1947, toen Walcheren de eer te beurt viel de eerste Z.L.M.-dagen na de oorlog te organiseren. Het ging er toen wel wat sobér toe, maar dat kon niet anders, want de inundatie drukte overal nog haar stempel op. Er was slechts een algemene vergadering met rijtoer. Een voorzitter had de kring ook nog niet. want de heer Ce vaal was voorlopig benoemd. Hij volg de later definitief wijlen mr, M. C. v. d. Minne op. Bestuurslid was de huidige kring- voorzitter echter reeds in 1932. Als zodanig maakte hij ook dc ZLM- Zorgen voor de landbouwer DE ALGEMENE VERGADERIN GEN van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij worden steeds meer tot een zelfbewuste manifestatie van agrarisch Zeeland Dat is op vallend, vooral daarom, omdat het hoofdbestuur van de Z.L.M. deze ontwikkeling niet opzettelijk sti muleert. Het zijn de kringen by toerbeurt krijgen zij dc organisatie van festiviteiten rond de vergade ring toegewezen die deze ont wikkeling in de hand werken, een gelukkig verschijnsel, dat wijst op een actief verenigingsleven! Zie daar een conclusie, waartoe een kort gesprek leidde, dat een onzer redacteuren dezer dagen bad met de algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, ir. M. A. Geuze. Het was de Z.L.M.- voorzitter opgevallen, welk een omvangrijk materiaal was samen gebracht in de catalogus van de Z.L.M.-manifestaties in Domburg. En zonder twijfel mag thans wor den geconstateerd, dat de Z.L.M. in deze bewogen tijd een bijzonder hechte en actieve standsorganisa tie is. Dit jaar is zij te gast in Domburg en haar leden zullen de jaarlijkse rondrit maken door herverkaveld land. In 1947 was men ook op Wal cheren, „maar toen was de toestand van het eiland nog allerdroevigst", al dus ir. Geuze. Er zijn sinds 1947 nog meer „droevige gebieden" in Zeeland fekomen, gebieden die thans ook on er het mes der herverkaveling gaan. „Maar het is moeilijk hier een verge lijking te trekken met de Walcherse verkaveling. Toen die begon kon men eigenlijk alleen maar spreken van het begin der mechanische uitvoering van cultuurtechnisch werk. En nu? De grote stoot tot de volkomen mechani sche uitvoering van het cultuurtech nisch werk is gekomen na de waters nood. Maar op Walcheren werd be gonnen en hier werd veel wetenschap pelijk onderzoek verricht, dat daar door na de ramp niet meer in zo ster ke mate nodig was". De Walcherse herverkaveling heeft in de loop van de afgelo pen jaren heel wat tongen en pennen in beweging gebracht en nog altijd zijn hier en daar de gemoederen nog sterk bewogen. Maar hoe is nn de opvatting van de Z.L.M.-voorzitter, nn de omvangrijke cultuurtechnische werken grotendeels achter de rug zijn? Niet ongunstig voor de Walcherse boer, zo meent hij: ,,De technische aspecten van de verkaveling betekenen over het algemeen een blijvende verbetering". BEZINNING. De algemene vergadering is niet al leen een jaarlijkse manifestatie, zij is ook een moment van bezinning. Dit element vindt men met name terug in de rede van de voorzitter de troon rede van de Z.LM. die altijd met grote aandacht wordt beluisterd. Wat zal er dit jaar in tot uitddrukking worden gebracht? „Het afgelopen jaar was wisselend met betrekking tot de bedrijfsuitkomsten", aldus zei ons ir. Geuze. „Maar de algemene con juncturele terugslag in de landbouw nam nog niet die vormen aan in Zee land als in de rest van het land". Na tuurlijk waren er ook in dit gewest zorgen: met name hebben de Zeeuwse boeren te lijden van een algemeen ver schijnsel n.l. de steeds groter worden de kostenstijgingen. Dit vóoral is een punt, dat Ie landbouwer van thans toch wel ernstige zorgen baart. Over deze zorgen zal er in Domburg veel gesproken worden, doch de Zi,. M.-ers weten zich bekwaam voorge licht door hun voorzitter. Maar on danks moeilijkheden zal er toch ook vreugde zyn, omdat men te gast is op een herboren eiland -en omdat men hier weer kan tonen, hoe de landbou wer in Zeeland met zyn tijd meegaat! dagen van 1936 mee. In die tijd besloeg het jaarlijks hoogtepunt nog maar twee dagen. Op de eer ste dag was het vergadering, op de tweede kon men de tentoonstel ling die lang niet zo groot was als thans bezoeken. „Alles is nu veel groter" zegt de heer Cevaal „en alles is veranderd". In 1936 had de Z.L.M. zijn tenten bij „Overwater" opgeslagen en 9 jaar daarvoor want deze evenementen gaan bij een toerbeurt van 9 jaar op de Nadorstterreinen. „De opzet van nu verschilt van die van vroeger als de dag bij de nacht. Het enige, aat nog zo'n beetje hetzelfde bleef zijn de klederdrachten, al gaan die dan ook hard achteruit". Bloeiend De Kring Walcheren mag oogen op een goed organisatieleven, zo kón de voorzitter vertellen en zij slaat met A. W. CEVAAL „Groter dan in 1936 ,haar rond 1100 leden een goed figuur in het Zeeuwse totaal ven ongeveer 6200. Er zyn 19 afdelingen, in iedere gemeente één, behalve Vlissingen. „De leden zijn zeer meelevend en het is in onze kring plezierig werken" negt dhr Cevaal, die in Grrjpskerke op „Voorzorg, een fraai en reeds zeer lang bestaand bedrijf, woont. „Moei lijkheden kennen wij niet". Zodat de gastvrouwe van vele Z.L.M.-ers en an dere belangstellenden zich in een bloeiende „gezondheid" mag verheu gen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5