Eerste Kamer neemt wetsontwerp toezicht kredietwezen aan ZaakAdmiralen gracht" diende voor Raad voor de Scheepvaart OFFICIËLE UITSLAG DER VERKIEZINGEN WOENSDAG 20 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 STABILISATIE VAN DE GULDEN Bankwet van 1948 verouderd? De Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag het wetsontwerp tot ge wijzigde vaststelling van de wet toezicht kredietwezen aangenomen. Dit ontwerp bevat een gewijzigde regeling van het toezicht op het kredietwezen, bestemd om in de plaats te treden van de bestaande wettelijke regeling, welke met ingang van 1 januari a.s. buiten wer king treedt. De regering is van oordeel, dat de wettelijke bevoegdheden terzake van het sociaal-economisch toezicht gehandhaafd moeten worden. De procedure dient anders geregeld te worden dan in de bestaande wet is bepaald. Het systeem van voorschriften wordt in het ontwerp verla ten en overgegaan wordt op het stelsel van richtlijnen door de Neder- landsche bank te geven na overleg met de representatieve organisa ties. Het bedrijfseconomische toezicht zal geheel aan de prudentie van de Nederlandsche bank worden overge laten, zonder bemoeiing van de minis ter van financiën. De heer Pollema (c.h.u.) merkte op, dat sinds ons land twintig jaar gele den de gouden standaard heeft verla ten, de verantwoordelijkheid voor ons geldwezen bij de minister van finan ciën berust. De vraag bij dit wetsontwerp is: Moet door monetaire maatregelen de waarde van de gulden zoveel mogelijk Wilde dieren op de vlucht voor reusachtige bosbrand. Op grasvlakte in Belgische Kongo. Duizenden wilde dieren, waaronder honderden olifanten, leeuwen, anti lopen en bavianen, vuchten op het ogenblik voor een reusachtige brand die in het zuid-westelijk deel van de grasvlakte van het nationale Albert- park (Belgisch Kongo) woedt. De brand, die ontstaan is door blikseminslag, is erger dan men vele jaren heeft meegemaakt. Reeds meer dan 100 vierkante km van de reusachtige grasvlakte in dit reser vaat is zwartgeblakerd door de felle brand, die reeds een week woedt en die men, ook in verband met de gro te droogte, onmogelijk meester kan worden. De dieren zijn, voorzover zij niet in de vlammen zijn omgekomen, naar 't resterende deel van de gras vlakte gevlucht, waar nu zeker tweemaal zoveel dieren hun voedsel moeten vinden dan normaal het val is. Reeds hebben olifanten grote bomen ontworteld om het geblader te van de kruinen te kunnen eten. Geen besprekingen in Bonn over Ambonezen. Naar aanleiding van het bericht uit Indonesië, dat besprekingen zul len worden gevoerd over de kwestie van de in Nederland verblijvende Ambonezen tijdens het bezoek van minister Roeslan Abdoelgani aan West-Duitsland, heeft de Indonesi sche persattaché in Bonn verklaard, dat geen uitnodging is gezonden aan een Ambonese leider voor een ont moeting met minister Roeslan Ab doelgani. Maandag is uit Djakarta gemeld, dat De Queljoe, een vooraanstaand leider van de Ambonezen, naar Euro pa zou komen om deel te nemen aan Nederlands-Indonesische besprekin gen over deze en andere kwesties. Maastricht wil zetel van Benelux-raad zijn. Bij de bespreking van het verdrag voor de oprichting van een interpar lementaire Benelux-raad heeft minis ter Luns in de Eerste Kamer mee gedeeld, dat er geen aanwijzingen zijn, dat Luxemburg Brussel als per manente zetel van deze raad zou wensen. De bewindsman voegde daar aan toe, dat de Nederlandse regering de keuze van Maastricht als zetel van de raad bijzonder zou toejuichen. De commissaris der koningin in de provincie Limburg, dr. F. Houben heeft dinsdag meegedeeld, dat het Erovinciaal bestuur aan minister uns heeft gemeld, dat het gouverne mentsgebouw te Maastricht gaarne ten dienste zal worden gesteld voor de bijeenkomsten van de interparle mentaire Benelux-raad. OVERSPEL. Een rechter in Cleve land heeft maandag aan mevrouw Dorothy Blau haar eis tot echtschei ding toegewezen, omdat haar man haar had verwaarloosd. Hij heeft overspel gepleegd met een goudvis, verklaarde haar advocaat. Henry Blau kwam iedere avond thuis van zijn werk, nam dan de goudvissen- kóm en praatte tegen de beestjes. WAAKHOND. Op de deur van een huis op de deftige Avenue Daumes- nil te Parijs staat een bordje met het volgende verzoek: „Gelieve de hond niet te voederen, hij heeft een leverziekte". VRIJHEID. In Berlijn waren een Russische en een Amerikaanse sol daat in een heftige discussie gewik keld over het begrip vrijheid. De Amerikaan beweerde trots: „Ameri ka is een volkomen vrij land. Ik kan bijvoorbeeld rustig naar liet Witte Huis stappen en daar beweren, dat Eisenhower een schurk is. Niemand zal mil dan iets doen" lteoliceerde de Rus: „Als ik op het Rode Plein ga staan beweren, dat Eisenhower een schurk is, zal ook niemand mij iets doen". wordèn gestabiliseerd? Spreker was geneigd dit uitgangspunt niet meer juist te achten. De monetaire situatie heeft de mi nister niet meer geheel in de hand. Het zal veel van de zelftucht van de arbeiders en vakbonden afhangen hoe het met de stabilisatie van de gulden zal gaan. De bestedingsdrang en loon- lawine zyn vijanden van de gulden. Voorts schuilt een inflatiebron in te lage huren en pachten. Het geheel van het wetsontwerp overziende zeide spreker, dat geen be zwaar bestaat tegen een permanente regeling van het sociaal/economische en monetaire toezicht. In plaats van machtsconcentratie in één hand is ge komen overleg en gesprek. De heer Regout (k.v.p.) bracht hulde aan de minister. Het ontwerp is een voorbeeld van de wijze, waarop de staat zijn taak kan beperken zonder het algemeen belang te schaden. Minister Van de Kieft was het niet eens met de opvatting van de'heer Pollema, dat de bankwet van 1948 verouderd is. Daarin wordt slechts ge zegd, dat „zo veel mogelijk" met mo netaire middelen de gulden zal wor den gestabiliseerd. De minister deelde voorts mede, dat in overleg met de minister van waterstaat een beschik king is geformuleerd voor regelingen voor beleggingen door de postcheque- en girodienst. Publikaties kunnen bin nenkort worden tegemoet gezien. Het wetsontwerp werd vervolgens aange nomen. Mollet stelt weer de vertrouwenskwestie. In verband met ouderdoms pensioenen. Premier Mollet heeft de vertrou wenskwestie verbonden aan de goed keuring in derde lezing van het rege ringsvoorstel tot verhoging van de ouderdomspensioenen. De nationale vergadering zal hier donderdagoch tend over stemmen. Het ontwerp, dat voorziet in extra uitgaven van 140 miljard frank (bij na 1,5 miljard gulden) is reeds twee maal door de raad van de republiek verworpen, terwijl de Nationale Ver gadering er tweemaal haar goedkeu ring aan heeft gehecht. Premier Mollet heeft de vertrou wenskwestie verbonden aan de vol gende drie punten: (1) de financiering van het voorstel o.m. uit een verhoog de inkomstenbelasting en een belas ting op motorvoertuigen, (2) De ver werping van een door de senaat aan gebracht amendement, waardoor het effect van het wetsontwerp wordt verminderd en (3) de goedkeuring van het ontwerp als geheel. Schoolgeldtarief voor kleuteronderwijs In het staatsblad is gepubliceerd het Koninklijk Besluit van 12 juni 1956 tot vaststelling van het school geldtarief voor kleuteronderwijs (be sluit schoolgeld kleuteronderwijs) Bezoekt uit een gezin meer dan een kleuter een kleuterschool, dan is voor het tweede en volgende kind slechts de helft verschuldigd. Ouders, voog den of verzorgers, wier inkomen ligt beneden een bepaalde grens, zijn geen schoolgeld verschuldigd. De desbetreffende normen zullen Binnen kort door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen worden vastgesteld. Een verzoek om vrijstel ling moet per formulier worden ge richt aan burgemeester en wethou ders van de woongemeente. Twee Franse vliegtuigfabrieken heb ben met de Duitse maatschappij Nordflug een contract getekend voor de bouw van Duitse vliegtuigen in Frankrijk en omge keerd. Verschil slechts: 55 stemmen. De officiële verkiezingsuitslag, zo als die thans bekend is geworden, vertoont slechts 55 stemmen verschil met de voorlopige uitslag zoals die door het A.N.P. bekend werd ge maakt. Dit geringe verschil wijst er op, dat bij de 1004 gemeenten de voor lopige telling op de stembureaux toch wel zeer accuraat is geschied en deze cjjfers ook vrijwel foutloos zijn ver werkt. De officiële uitslag luidt: K.V.P. 1.815.310; P.v.d.A.: 1.872.209; A.R.: 567.535; C.H.: 482.918; V.V.D.: 502.530; C.P.N.: 272.054; S.G.P.: 129.517; G.P.V.: 37.206; N.U.: 28.960; N.O.U. 19.503. Totaal aantal geldige stemmen: 5.727.742. Bij de loting dinsdagmorgen op het centraal stembureau te Den Haag, werd medegedeeld, dat het Gerefor meerd Politiek Verbond, de Nationale Unie en de Ned. Oppositie Unie de vereiste driekwart van de kiesdeler niet hebben gehaald en dat daarmee de waarborgsom aan de Staat der Nederlanden is vervallen. Lid Tweede Kamer Tot lid van de Tweede Kamer zijn, na loting dinsdagmorgen op Tjjdevs de zware brandendie zijn uitgebroken in de bossen van Cyprus toen 5000 soldaten jacht maaklen op de leider van de „Eoka"-terroristen- organisatie. generaal George Grivas, zijn 18 Britse soldaten om het leven gekomen en 18 anderen zwaar ge wond bij de bhissingswerkzaamheden. Op deze foto ziet men een uitgebrande ambulancewageti in de troosteloze bossen. het centraal stembureau, nog ge kozen verklaard: K.V.P.A. A. J. de Wolff, Bre da; J. H. W. van Koeverden, Bu ren; W. J. A. Mulders, Heerlen. l'.v.d.A.: J. G. H. Tans, Maas tricht; S. A. Posthumus, Rotter dam; A. A. van Rhijn, 's-Graven- liage; J. Blom 's-Gravenhage: C. Kleijwegt, Nijmegen; A. R. Ver meer, Arnhem; mevr. A. C. Ploeg- Ploeg, Utrecht; W. H. Vermooten, Amsterdam; mevr. D. Heroma- Meilink, Amsterdam. Nederlander bij Medan ontvoerd. Losgeld van 30.000 roepiah gevraagd. Zaterdagmiddag omstreeks 13 uur zijn bij Pantjoer Batoe, ongeveer 30 kilometer van Medan, twee Neder landse particuliere aannemers, die daar djatihout kapten door een bende aangehouden. Een van hen -wist te ontvluchten, maar de ander, de heer A. J. Steenheek, is ontvoerd. Aan In donesische arbeiders, die zich in het gezelschap van deze Nederlanders be vonden, is medegedeeld, dat Steenbeek tegen een 'osgeld van 30.000 roepiah zal worden vrijgelaten. Een der Indonesische arbeiders is ter plaatse doodgeschoten, een andere is gewond. De ontvluchte Nederlander, de heer A. J. Stikker, heeft zich bereid ver klaard het losgeld te betalen, doch hij weet niet hoe hij zich met de bende in verbinding moet stellen. De politie weigert medewerking te verlenen: zij zegt, dat de Nederlanders zich er van bewust waren wat zij de den, daar zij door de politie waren gewaarschuwd dat de streek onveilig is." „Republik-FIucht" misdrijf. De vlucht naar het westen of, zoals de Duitsers het in het oosten noemen „Republik-FIucht", zal voortaan naast hoogverraad en spionage als misdrijf in het Oostduitse wetboek van straf recht worden vermeld. De vrouwelijke minister van Justi tie, dr. Hilde Benjamin, heeft meege deeld, dat in de plaats van de univer sele formule der „misdrijven tegen de staat" afzonderlijk deze misdrijven zullen worden opgesomd en omschre ven in een nieuw wetboek. Te Bern in Zwitserland is de 7e in ternationale postbode-wandelcompe- titie gehouden. Er werd door twaalf landen aan deze competitie deelgeno men en de P.T.T.-ers droegen hun uni form plus brieventas tijdens deze 15 kilometer lange wandeling. Op bij gaande foto ziet men de snelste post boden van Europa. Vroegere bewoners Bikini kunnen nooit terugkeren. Tengevolge van H- en A-bomproeven. De 167 vroegere bewoners van de atol Bikini, die in 3946 geëvacueerd zjjn met het oog op de Amerikaanse kernwapenproeven, zullen vermoede lijk nooit naar hun eiland kunnen te rugkeren. Dit wordt verklaard in een rapport, dat dinsdag door de be heersraad van de V.N. is gepubli ceerd. In het rapport wordt niet nader verklaard op welke gronden deze conclusie is gebaseerd. In het rapport wordt ook gezegd, dat het onwaarschijnlijk is dat de 137 bewoners van Eniwetok, die even eens voor de kemproeven geëvacu eerd zijn, zullen kunnen terugkeren. Men heeft ook een onderzoek inge steld naar de gezondheid van de be woners van Rongelap en Utirik, die in maart 1954 bloot hebben gestaan aan radioactieve bestraling na een Amerikaanse waterstofbom-ontplof fing. Hoewel deze mensen zowel aan uit wendige als aan inwendige bestra ling (door het eten, drinken en in ademen van radioactief materiaal) hebben blootgestaan, zijn hier geen ernstige ziekteverschijnselen op ge volgd. Het Wereldgebeuren. SCHIP ZONK IN SCHELDEMONDING Kapitein Engels s.s. „Dewsbury" na aanvaring: am very sorry" Een bijzonder onaangename ervaring heeft de uit 11 leden bestaande bemanning van het kleine 499 brt metende m.s. „Admiralengracht" van de N.V. Giachtenrederij te Amsterdam op 16 maart j.l. ondergaan, toen dit schip 's nachts, omdat het plotseling in dichte mist liep, bij de zandboei in de monding van de Schelde ten anker was gegaan. Men luidde geregeld de klok, die blijkbaar niet gehoord werd door het veel grotere, 1686 brt meten de Engelse stoomschip „Dewsbury". Stuurman en matrozen op het Ne derlandse scheepje hoorden geruis van boegwater. Plotseling zag men op 3 streken aan stuurboord eerst een toplicht, daarna ook het rode zij licht van de naderende Engelsman. De stuurman begreep, dat een aanva ring moest volgen en gaf order ieder een te porren. Onmiddellijk daarna voer de „Dewsbury" met vrg grote vaart tegen het voor anker liggende schip aan. Zeer snel daarna verdween de „Admiralengracht" in de golven. Het Britse vaartuig drong aan stuurboordzijde diep in het kleine scheepje door, maar kwam door ach teruitslaan spoedig vrij. De „Admira lengracht" maakte direct slagzij over stuurboord. Order werd gegeven zwemvesten aan te doen en de red dingboot klaar te maken. De boot werd gestreken, over de noodgolf werd nog driemaal omgeroepen, dat het schip zinkende was en daarna gaf de kapitein order in de boot te gaan. De opvarenden konden tenge volge van de grote slagzij van dek in de boot stappen. Men hoorde toen de lading verschuiven. De vanglijn werd losgegooid en daarna dreef de boot door de stroom weg. Het laatste, dat men van de „Admiralengracht" zag, was het ankerlicht. De schipbreukelingen werden door de „Dewsbury" aan boord genomen. De kapitein van dit schip zei alleen tegen de kapitein en de loods van het gezonken vaaruig: ,,I am very sorry". Volgens ae stuurman stonden op de „Dews bury" de boten alle nog in de klampen en was er niets gedaan om hulp te verlenen. Ook over de verzorging was men niet te spre ken. Eerst enige uren later, nadat de hofmeester was gewekt, wer den de opvarenden verzorgd. Weer ïs de Raad voor de Scheep vaart, die deze aanvaring heeft moe ten beoordelen, tot de slotsom geko- rfien, dat van de kostbare radar-in stallatie aan boord van het Engelse schip een bijzonder slecht gebruik is gemaakt. De Belgische loods was nog buiten de Wielingen aan boord van het Engelse stoomschip geklommen, maar toen de Britse kapitein, die de radar bediende, om kwart over twee in de mist waarschuwde, dat hij vooruit een echo waarnam, conclu deerden zij beiden, dat deze van de zandboei was en voeren gewoon door. De raad geeft thans als zijn oor deel: De „Dewsbury" voer recht op de zandboei aan. Tijdig zag men de radar-echo van de ten anker liggen de Nederlandse boot, doch men on derkende deze niet als zodanig, maar als die van de zandboei. Daar het toch niet in de bedoeling kon zijn om op de zandboei te lopen, begrijpt de raad de navigatie van dit schip niet, dat er niet in is geslaagd daar van vrij te blijven. De kapitein, die, toen de mist inviel, niet besloot on middellijk voor anker te gaan, maar voor stroom varende in een nauw vaarwater enkel op radar aan wij zin gen verder de Wielingen op wilde va ren, aanvaardde daarmee alle aan sprakelijkheid vpor de gevolgen van deze gevaarlijke navigatie. Het feit, dat hij er niet in slaagde vrij te va ren van een enkel object recht voor uit, bewijst, dat aan boord van dit schip het een en ander ontbrak aan de radarnavigatie. De raad heeft geen enkele fout ge constateerd bij de „Admiralen gracht" en spreekt zijn waardering uit voor de goede leiding, waaronder een bekwame bemanning er onder moeilijke omstandigheden in slaagde in zeer korte tijd een boot te water te brengen, waardoor alle opvaren den konden worden gered. Pineau in Washington In een uiterst kritiek stadium van de Franse buitenlandse politiek is minister Pineau naar Washington gegaan. President Coty verklaarde zondag bij de herdenking in Verdun van de slag in de eerste wereldoorlog, dat in Algerije de toekomst van Frankrijk op liet spel staat. Pineau zal er thans in het Witte Huis het beste van moeten maken, waarbij hij tegen heeft, dut zijn argumenten zoals tot dusver voortdurend is ge bleken meer aan de negatieve aan aan de positieve kant zgn. Destijds heeft deze minister al de nodige op schudding verwekt door verwijten te doen aan de Westelijken, dat zij te genover de Russische politiek een te geringe vredesgezindheid ontplooiden. Een rede, die in de V.S. nu niet be paald welwillend is ontvangen. Hij is wel in tegenstelling met Adenauer, die nog onlangs Amerika bezocht en zich daar wederom opwierp als kampioen van de Atlantische eenheid, weliswaar huldigt de Fransman ook een derge lijke stelling maar dit neemt niet weg dat hij zal trachten de bedoelingen van Moskou gunstiger voor te stellen, omdat Frankrijk van oudsher altna bgzonder veel waarde heeft gehecht aan de Russische vriendschap. Over een mogelijke verzachting van het embargo om ook strategische goederen naar de Sowjet-Unie te ver schepen zal Pineau niet spreken. Zo veel werkelijkheidszin heeft hij wel, dat hij begrijpt dat dit niets zou uit halen. Ook over de andere tegenstel lingen tussen Oost en West zal de ge hele discussie met Foster Dulles op pervlakkig moeten zijn. De situatie in Amerika gelijk Adenauer er varen heeft is door de ziekte van Eisenhower allerminst duidelijk en het valt in dit stadium zeker niet te verwachten, dat er bepaalde vergaan de besluiten zullen worden genomen, Uitstellen kon Pineau deze reis niet, want het gevaar bestond, dat hij dan pas na de verkiezin gen en dus in de winter aan bod kwam. Voor de Franse minister weegt thans vooral zwaar wat de V.S. in zake de conflicten in Noord-Afrika denken te doen. En wat de tegenstel lingen Oost-West betreft waagt hij het er op begrip te vinden voor zijn stellingen, dat het Westen een meer positieve houding moet aannemen, waarbij Frankrijk dan vooral zgn goede diensten •.vil bewijzen, ook al m de hoop op dit terrein niet voor goed uitgeschakeld te worden. In het zelfde verband dient men de ont vangst van Tito te Parijs te zien, welke ontvangst bij velen door de bijzondere voorzorgsmaatregelen nogal ergernis opwekte. Het is nog slechts enkele maand- den geleden, dat Foster Dulles via zijn ambassadeur in Parijs liet weten, dat Washington sympa thiek stond tegenover dè Franse zaak in Algerije. In Parijs heeft men deze rede met veel enthousiasme ontvan gen maar naar mate de tijd voort schreed kwam de twgfel aan de wer kelijke betekenis van deze vriendelij ke woorden. Nu een dertiental leden van de Verenigde Naties voornamelijk behorend tot de Arabische landen een bijeenkomst van de Veiligheids raad wenst om de Algerijnse kwes tie aan de orde te stellen, is het des te belangrijker te weten, wat Wash ington wil doen of laten. En in Parijs gaan geruchten, dat Foster Dulles ondanks alle uiterlijke vriendelijkheid in feite de mening is toegedaan, dat ook Algerije beter zelfstandig kan worden. Aan alle kanten zit Frankrijk dus zonder enige mogelijkheid een initiatief te ontplooien. Ken merkend is dat Pineau onlangs in de Nationale Vergadering de verzuch ting slaakte, dat men moeilijk de Franse vloot voor Alexandrië kon la ten kruisen om de oproerzaaiers in de Egypti.^he staat tegen Frankrgk tot zwijgen te brengen. De taak voor Pineau in Washing ton is in deze omstandigheden aller minst eenvoudig en zijn poging om door Rusland bij de besprekingen over bijv. de toestand in het Midden- Oosten te betrekken, de spanning te verminderen. lijkt wel vruchteloos, gezien de juist ondernomen reis van de nieuwe Sowjet-minister van bui tenlandse zaken, Sjepilow. PINEAU moeilijkheden overal Nieuwe Britse atoomproef. Engeland heeft opnieuw met succes een atoomproef genomen op de proef- terreinen op de Montebello-eilanden aan de noordwestkust van Australië, aldus is dinsdag officieel bekendge maakt. De vorige proef werd op 16 mei j.l. genomen. In de bekendmaking werd gezegd dat deze laatste proefneming het slot betekent van e huidige serie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3