PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT D£ BILT Nieuw Brits plan voor regeling van het conflict op Cyprus Om natuurreservaat te behouden wordt het Zwin niet afgesloten GEVANGENEN IN DE HAARLEMSE GEVANGENIS WEER ONRUSTIG VEERTIENJARIG MEISJE !N VUURGEVECHT MET POLITIE VERWACHT... 199e jaargang - no. 144 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p advertentie. J 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 tegels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstiaai z; ztenkzee N BwrcMraat 21. telef. REGERINGSVERKLARING VERWACHT Beperkte mate van zelfbestuur Engeland zal Cyprus binnenkort een nieuwe grondwet aanbieden waarin dit eiland zelfbestuur wordt verleend. Bekening wordt ge houden met zelfbeschikking op een of andere toekomstige datum. Deze Britse stap heeft ten doel de weg te plaveien voor een spoe dige schikking van het verbitterde geschil en om de openbare me ning in binnen- en buitenland te sussen. Het verluidt dat deskundigen van de Britse regering op het ogen blik aan een grondwet werken die verder zal gaan dan hetgeen Engeland Cyprus tot dusverre heeft aangeboden, maar het eiland geen spoedige zelfbeschikking geeft. Binnen enkele dagen wordt een regeringsverklaring verwacht. De grote vraag is echter of de ge deporteerde Cyperse leider aartsbis schop Makarios en zijn aanhang ge noegen zullen nemen met minder dan een directe Britse verplichting Cyprus toe te staan zich op een bepaalde da tum en op korte termijn bij Grieken land aan te sluiten. Sommige diplomaten in Londen ge loven dat de kansen op een compro mis verbeterd zijn. Volgens de zegs lieden is Engeland thans bereid aan Cyprus een grondwet te geven welke Buiten bedrijf Mensen buiten het onderwys hou den zich wel eens bezig met de vraag waarom in Nederland de scholen (en de leerkrachten) on- feveer drie maanden per jaar buiten edrijf zijn. Voor sommige scholen is dat iets korter en voor andere weer uitgebreider, maar maandenlang dicht gaan deze instituten allemaal. Dat noemt men vakantie! Het woord houdt voor vele huismoeders wel een kleine verschrikking in en voor huis vaders, die voor langere tijd middel- bare-scholieren of studenten thuis krijgen betekent het woord gewoon lijk een fikse aanslag op de portemon- naie. In de onderwijswereld zelf van lagere school tot universiteit hoort men over de lange stilstand van het onderwijsbedrijf weinig praten. Men heeft daar meer aandacht voor de overlading van de onderwijspro gramma's. Die overlading strekt zich welhaast over een tijdperk van veer tig jaar uit en dat is precies de lyd waarin ook de vakanties zyn uitge dijd tot de huidige lengte. Ziedaar dm deze merkwaardige tegenstelling: terwijl het werk toenam ging men het (schooi) bedrijf langer stilleggen. Vanzelf sprekend heeft men die tegenstelling ook in onderwtjskringen opgemerkt, maar onze opvoeders zwegen er meestal over. Dezer dagen heeft echter een voor aanstaand Amerikaans onderwijsman het gaat om dr. Grayson Kirk, de president van de Columbia Universi teit het zwijgen verbroken. Hij vond het jammer, dat door het stil leggen van de onderwijsactiviteit de kapitalen^ die in de onderwijsinstel lingen geïnvesteerd waren, zolang renteloos lagen en dat de arbeids- produktiviteit van de leerkrachten en van de leerlingen niet beter werd be nut. Dr. Kirk wilde de zomervakantie terugbrengen tot één maand en voor 't overige 't „leerjaar" niet meer in delen in twee, maar in drie studietijd vakken. Dr. Kirk's plan zal vermoedelijk wel bekritiseerd worden, maar voor lopig heeft hij reeds de instemming gekregen van een deel der Ameri kaanse pers. Men wijst er op, dat de lange uni versitaire vakanties niet meer passen in het huidige beeld van de maat schappij en en dringt er ook op aan, dat voor middelbare scholen een va kantieverkorting toegepast zal wor den. Vele scholieren zoeken trouwens in de vakantie tijdelijk een baantje, waarmee ze ongewild bewijzen, dat hun arbeidsproduktiviteit niet door school-arbeid werd uitgeput!! Als we nu even naar Nederland kijken, dan zien we een land, waar de vakantie is uitgegroeid van 'n bescheiden „heilig huisje' tot een heilig kasteel van formidabele omvang. In enkele onzer grote steden zijn de lagere scholen reeds toe aan zo on geveer drie maanden sluiting per jaar. Op het platteland doet men het wat bescheidener, maar men heeft zich in een tijdvak van vijftig jaar toch ontworsteld aan de veertiendaag se zomervakantie om de glorie van de vijfweekse vakantie in vele dorpen reeds te bereiken. Nog is er voor deze scholieren het lichtend voorbeeld der middelbare on derwijsinrichtingen, die op het gebied van „onderwijsstilleggen" aanmerke lijk meer vrijheid smaken. Er zou dus nog 'n schepje op kunnen. Dat moet echter voorkomen wor den. En dat kan waarschijnlijk het best wanneer men in Nederland eerst begint met de universiteiten van vakantie-uitwassen te zuiveren, dan zouden de scholen voor voorbe reidend hoger en middelbaar onder wijs volgen en omdat de lagere scholen dan niet meer „opgetrokken" behoeven te worden naar de vrijheid van de hogere instituten zouden we de vakantie-vreugd binnen rede lijke grenzen kunnen terugbrengen. Misschien wil dr. Grayson Kirk wel eens naar Nederland komen om een actie te ontketenen. Hij zou er een standbeeld betaald door vele Nederlandse ouders mee kunnen verdienen! onmiddellijk een ruime mate van zelfbestuur, een gekozen parlement, waarin een Grieks-Cypriotische meer derheid verzekerd is en goede waar borgen voor de Turkse minderheid biedt. Ongeveer 1/5 van de bevolking is van Turkse oorsprong. Turkije is sterk gekant tegen enige wijziging van de status van het eiland. Voorts zal uitzicht worden gegeven op alge hele zelfstandigheid. Volgens onbe vestigde berichten zou Engeland een datum willen noemen die over 10 a 15 jaar valt. Makarios wenst een da tum binnen de komende twee of drie jaar. Bomaanslag Een onbekende heeft dinsdag een bom geworpen naar de begrafenis stoet tóen de 19 Britse soldaten, die bij een door vluchtende guerilla-strij- ders van „generaal" George Grivas aangestoken bosbrand om het leven kwamen, naar hun laatste rustplaats werden gedragen. De bom miste de wagen van de aal moezenier, doch drie personen raak ten gewond. Op het kerkhof bliezen de Schotse hooglanders het trieste „flowers of the forest" op hun doedelzakken. De omgekomen soldaten behoorden allen tot de Gordon Highlanders. De kabinetsformatie. De formateur dr. W. Drees heeft dinsdag in verband met zijn opdracht tot het vormen van een kabinet een bespreking gehad met de minister van Oorlog, ir. C. Staf. Hard tegen hard in Algerije Voor ieder hoofd van een opstande ling zullen twee Franse hoorden rol len, dat is het dreigement der Alge rijnse nationalisten. In betrouwbare kringen in Algiers verluidt, dat niet temin in de komende dagen nog 38 op standelingen zullen worden terecht gesteld, nadat dinsdag de eerste twee doodvonnissen door de guillotine vol trokken zjjn. „Lang leve Algerije", zongen in spreekkoren de overige ter dood veroordeelden in hun cellen tij dens de executie. Staat van beleg in Egypte opgeheven. Perscensuur afgeschaft. De Egyptische regering heeft dins dag de staat van beleg, die sedert 3 september 1939, bij het uitbreken van de wereldoorlog, van kracht was, op geheven. Nasser deelde mede, dat hij kandidaat zal zijn voor het president schap van de républiek. Op 23 juni zult ge zeggen wat ge denkt van Gamal Abdel Nasser als Eresident, zo zeide hij in een massa- etoging. Aan het einde van zijn rede zei hij, dat Egypte zijn onafhankelijkheid wil bewaren en nooit tot enig pact zal toetreden. „Dit beginsel maken wij thans aan Amerika, Rusland en Enge land bekend". Hulp van gemeentepolitie werd ingeroepen. Evenals enige weken geleden is het dinsdagmiddag in de Haarlemse ge vangenis onrustig geweest. Dit was voor de directie aanleiding assisten tie in te roepen van de gemeentepo- Indonesische regering zal invoerkredieten beperken. De Indonesische minister van finan ciën, mr. Joesoef Wibisono, heeft dinsdag medegedeeld, dat de rege ring de verstrekking van invoerkre dieten zal beperken om inflatie te voorkomen. Hij deelde mede, dat het begrotingstekort sinds '52rp 10.555 miljard bedraagt. Het tekort voor 't lopende jhar zal het bedrag van rp 1.8 miljard niet overschrijden, zeide hij. Eerste minister Gamal Abdel Nasser van Egypte hees de Egyptische vlag op het marine- huis te Port Saicl zoals bij- gaande foto laat zien van- waar de laatste Britse troepen op 13 juni vertrokken. Het ma- rmehuis was \\et voormalige hoofdkwartier van de Britse strijdkrachten in de Suez- M kanaalzone. lllliiillllllillllllilllllllillillllliiiillllllllllllllllllllllliliilllllilliillllilllll litie te Haarlem. Een afdeling van het korps, later afgelost door de rijkspo litie, is tot Iaat in de avond in de ge vangenis geweest. Er behoefde even wel niet te worden opgetreden. Nadat de orde door de leiding van de gevangenis was hersteld, is het verder rustig gebleven. De aanleiding tot het rumoer wordt door de directie genoemd het treffen van voorbereidende maatregelen om een aantal gedetineerden naar elders over te plaatsen. Dezen waren oor spronkelijk uit Rotterdam afkomstig, doch moesten de gevangenis aldaar wegens een verbouwing verlaten. Te gen de nieuwe overplaatsing hebben zij bezwaren. Een feestelijk met vlaggen en ere poorten versierd Driewegen heeft dinsdagmiddag zijn nieuwe burge meester, de heer D. Lodder, een har telijk welkom bereid. Voor de ingang van het gemeentehuis nam de eerste burger (zwaaiend met hoed) het dé filé van de praalwagens af. (Voor verslag zie pagina 2). (FOTO P.Z.C.) Intellectuelen doen beroep op kabinetsformateur. Het dagelijks bestuur van de stich ting Federatie Organisaties Intellec tuele beroepen heeft een telegram gezonden aan de kabinetsformateur, waarin het dringend verzocht bij de voorbereiding en samenstelling van het regeringsprogram rekening te houden met eigen taak en plaats in de Nederlandse samenleving van be oefenaars der intellectuele beroepen. Het dagelijks bestuur wijst op de noodzaak om op verschillende terrei nen de belangen van leden van deze volksgroep in aanmerking te nemen, opdat zjj hun bijdrage aan de Neder landse samenleving kunnen leveren overeenkomstig hun verantwoorde lijkheid, taak en functie. Roofoverval bij Doetinchem. In de buurtschap Slangenburg na bij Doetinchem hebben twee gemas kerde personen maandagavond een roofoverval gepleegd op de landbou wer W. Onder bedreiging met een re volver en een dolk eisten zij geld. Toen dit naar hun mening niet snel genoeg kwam, verwondde een hunner de landbouwer met de dolk aan de wang. De overvallers maakten zich tenslotte met een vrij gering geldbe drag uit de voeten. De Doetmchemse politie maakte hij haar onderzoek ge bruik van de hulp van een speurhond. Van de daders ontbreekt tot nu toe evenwel ieder spoor. Opschudding in Baltimore. Een veertienjarige jongedame heeft in Baltimore 'n vuurgevecht geleverd met een dozijn politiemannen en de strijd pas gestaakt, toen ze een schot in haar rechter enkel kreeg. Het tafereel speelde zich af in Pat- terson-park in Baltimore, waar een patrouillerende politieagent het meis je aantrof met een jachtgeweer. Toen hij op haar toeliep, week het meisje terug en, duidende op het jachtge weer, zei ze „ik heb er twee kogels in". De politieman liet zich niet afschrik ken, doch toen Lij op misschien vier meter genaderd was, vuurde het meis je. Beide schoten misten. Dat was het sein tot een algeme ne vervolging. Politieauto's snelden te hulp, het meisje vluchtte door straten en stegen en vuurde onder- Records door H-bom j M Australische piloten hebben H de afgelopen dagen enige snel- f= heidsrecords gevestigd waar- aan ze zelf geen schuld hebben, H verklaren ze. Tengevolge van de recente atoomproeven zijn H er namelijk op grote hoogte s zeer snelle luchtstromingen ontstaan. Een vliegtuig legde een afstand van Adelaide naar Sydney af in een uur en 52 mi- nüten, de gewone tijdsduur was twee uur en 45 minuten. ee De winden bereiken dikwijls H een snelheid van meer dan 300 kilometer per uur. Iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii weg tenminste nog een keer een schot op haar vervolgers af. De politie los te een dozijn schoten, voor de vluch telinge met een schot in de enkel neerviel. Het gevecht duurde een kwartier, zette het verkeer stil en trok honder den nieuwsgierigen. Toen het meisje eindelijk gevangen was, bleek ze nog twaalf patronen in haar mantelzak te hebben. De poli tieagent verklaarde, dat hij „al meer last" met haar in het park heeft ge had. Ze is ook al eens van huis weg gelopen. (United Press). „HET VRIJE VAN SLUIS" HIELD JAARVERGADERING Nederlandse en Belgische Zwindijken zullen echter verstevigd worden Tijdens de algemene jaarvergadering van het waterschap „Het vrije van Sluis", die dinsdagmiddag in hotel „Du Commerce" te Oostburg werd ge houden, heeft slechts één van de 35 agendapunten tot uitvoerige besprekin gen geleid. De lange reeks van harherstukken werd namelijk onderbroken toen de „verbetering van de bestaande zeewering achter het Zwin te Cad- zand" ter sprake kwam. Iieeds in zijn uitvoerig openingswoord had de dijk graaf van het waterschap, de heer J. B. Becu, uitgebreide aandacht aan 'dit onderwerp gewijd. Daarbij bracht hij naar voren, dat het waterschap steeds naar een afsluit'- 3 .'ar. het Zwin gestreefd heeft. Een afsluiting is immers veel goedkoper en geeft bovendien een grotere beveilinging. Tot een af sluiting zal het echter niet komen, „want", vertelde de heer J. B. Becu, „na internationaal overleg er is onder meer een „internationale Zwin-com missie" ingesteld is besloten om ten eerste het Zwin wiet af te sluiten en ten tweede de Nederlandse en Belgische Zwindijken te verstevigen". Zoals bekend, is het Zwin een na tuurreservaat en bij afsluiting van dit stukje Vlaams grondgebied zal er belangrijk natuurschoon verloren gaan. Daarvan was ook de heer Becu zich bewust, maar met het oog op de financiën betreurde hij het, dat de afsluiting geen feit kan worden. Ondertussen worden in overleg met de provinciale waterstaat en de rijks waterstaat reeds plannen ontworpen voor de verbeteringen van het Neder lands gedeelte van de zeedijk achter het Zwin, de zogenaamde internatio nale dijk. Va: zelfsprekend zal het rjjk in de kosten bijdragen, maar het is nog niet bekend hoe groot deze rijks bijdrage zal zijn. Het waterschap mag echter een voorlopig voorschot van 80% van de kosten venvachten. Volgens zeer globale ramingen zal dit werk ongeveer f 1.000.000 kosten. Om de plannen in verband met de veiligheid van West Zeeuwsen-Vlaan deren zo spoedig mogelijk te kunnen uitvoeren, werd reeds in deze verga dering voorgesteld het dagelijks be stuur te machtigen tot het doen op maken en uitvoeren van de plannen en de kosten ten laste te leggen van de begroting 1956. Volledige vergoeding „Dit past reeds in het kader van het Deltaplan", zei de heer J. M. A. C. van Dongen. Hij wees er op, dat men hier echter, in tegenstelling tot andere Deltawerken, belangrijk grondverlies heeft. En waar het rijk ook elders de lasten voor zijn reke ning neemt, pleitte de heer Van Don- fen voor volledige vergoeding door et rgk. De heer Van Dongen wilde dan ook aan het besluit toevoegen, dat het waterschap verwacht, dat al le kosten vergoed zullen worden door het rijk en dat ook het renteverlies betaald zal worden, „want zoals ge woonlijk, zal de afrekening wel weer lang op zich laten wachten", aldus spreker. De dijkgraaf ging hier graag mee akkoord, maar merkte nog op, dat zelfs de 80%-bijdrage in de kosten nog niet verzekerd is. Het voorstel van 't bestuur werd hier na zonder stemming aangenomen. In zijn openingswoord bracht de heer Becu, die bij K.B. van 5 decem ber 1955 tot dijkgraaf werd benoemd, in herinnering, dat een einde is geko men aan het werk van de heer C. M. v. d. Broecke, die aftrad als dijk graaf. Spreker dankte de heer Van de Broecke voor het vele werk. dat hij verricht heeft. In een korte samenvatting vertel de de heer Becu de geschiedenis van het waterschap, waarbij hij wees op de groei en op de moeilijkheden van het „Het vrije van Sluis" Verder deel de hij mee, dat de kosten van de zee sluis te Cadzand globaal f 1.376.000 bedragen. Hiervan zal het waterschap ongeveer f 100.000 voor zijn rekening moeten nemen. De heren J. Mijs en J- M. A. C. van Dongen zeiden vervolgens, dat men het volste vertrouwen heeft in de nieuwe dijkgraaf, de heer J. B. Becu. In 1953 werd besloten aan hen, die 25, 40 en 50 jaar in dienst van het waterschap zijn een gratificatie te verlenen. Het bestuur stelde voor aan 11 mensen, die juist buite" deze rege ling vallen ook alsnog een gratifica tie te verlenen. Musserts lijk nog steeds niet opgespoord. De politie is er nog niet in ge slaagd het stoffelijk overschot van Mussert, dat in de nacht van zater dag op zondag door onbekenden op de algemene begraafplaats in Den Haag werd opgegraven en meegeno men, op te sporen. Wel heeft de politie verscheidene haar verstrekte aanwijzingen nage gaan en een onderzoek in een wo ning in het Gooi ingesteld, maar dit alles heeft niet tot een resultaat ge leid. Grote Amerikaanse order voor Fokker. Voor 12 Friendships, in totaal 8 miljoen dollar. De Amerikaanse binnenlandse lucht vaart maatschappij Piedmont Airli nes, die het luchtverkeer tussen vnftig steden in de Zuidelijke staten der Ver enigde Staten onderhoudt, heeft een bestelling geplaatst op twaalf Friend ships met een optie op nog een 12-tal toestellen. Deze bestelling is tot nu toe de grootste op de Fokker F. 27 Friend ships en tevens de omvangrijkste, ooit door een van de 13 z.g. locale lucht lijnen op enig vliegtuigtype geplaatst, aldus de Fokkerfabrieken. De order, waarmede in totaal een bedrag van acht miljoen dollar is gemoeid, zal door de Fairchild fabriek in licentie worden uitgevoerd. Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten van dinsdag avond 19 uur: Stockholm: zwaar bewolkt 20 gr. Oslo: regen 12 gr. Kopenhagen: regen 16 gr. Aberdeen: regenbul 18 gr. Londen: zwaar bewolkt 20 gr. Amsterdam: regen 17 gr. Luxemburg: geheel bewolkt 17 gr. Parijs: zwaar bewolkt 20 gr. Bordeaux: zwaar bewolkt 19 gr. Grenoble: halt bewolkt 20 gr. Nice: onbewolkt 24 gr. Berlijn zwaar bewolkt 20 gr. Frankfort: zwaar bewolkt 22 gr. München: half bewolkt 18 gr. Zürich onbewolkt 20 gr. Genève. licht bewolkt 22 gr. Locarno: onbewolkt 26 gr. Wenen: regen 20 gr. Innsbruck: zwaar bewolkt 16 gr. Rome: licht bewolkt 25 gr. Ajaccio: onbewolkt 24 gr. ENKELE OPKLARINGEN Overwegend droog weer met enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. .juni Zon op 4.22 onder 21.06 Maan op 19.39 onder 2.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1