KAPPIE C GRIEKSE(?) SCHILDPAD TE KAPELLE GEVONDEN en de BOEVENKAPITEIN GASBELEID IN NEDERLAND WORDT GECOÖRDINEERD ^BSL Avontuur in de Residentie WOENSDAG 20 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Merkwaardige vondst in boomgaard. Toen wjj 13 juni j.l. een telefonische mededeling ontvingen, dat ergens onder de gemeente Kapelle een schildpad was gevangen in een vry afgelegen boomgaard, halverwege Kloetinge, gingen wij zonder veel verwachting poolshoogte nemen. De vinder, de fruitkweker D. de Jonge, toonde ons het gevangen dier, dat niet overeenstemde met ons herinneringsbeeld van een huisschildpad. De vindplaats leek ons bovendien wel wat ver verwijderd van mensen, die gewoon zijn schildpadden te houden. Zo werd dus in afspraak met de alreeds aanwezige correspondent door deze een voorlopig berichtje van de vondst geplaatst. De vondst was te meer merkwaar dig, omdat reeds vroeger in het ge bied van deze gemeente schildpadden waren gevangen; dieren, die men na tuurlijk niet meer ter beschikking heeft, zodat men onmogelijk kon na gaan, of het de oorspronkelijke Euro pese schildpad Emys orbicularis, dan wel een weggelopen (zij het dan vér weggelopen) exemplaar betrof. Er lag immers een mogelijkheid, dat de nog in Zuid-Limburg voorkomende Euro- p'ese moerasschilpad, vroeger in de uitgestrekte Zeeuwse moerassen zou hebben gewoond. Deze mogelijkheid werd beklemtoond, toen enige jaren terug, juist toen het dijkgat bij Ou- werkerk op Schouwen was gesloten, bij Puttershoek tijdens baggerwerken een levend exemplaar van Emys werd opgehaald. Wat bij Puttershoek mo gelijk bleek, scheen ook op Zuid Be veland niet uitgesloten. Het eerste onderzoek wees uit, dat liet gevangen exemplaar in geen ge val tot <jeze soort behoorde. De schil den, waaruit het pantser is samenge steld hadden niet de vereiste straals gewijs verlopende ribbels, maar con centrische hoekige. Daarmee was de kans een melding te mogen maken van een inlands dier verkeken en kon een weggelopen dier in aanmerking worden gebracht. Nu importerén handelaars meest twee soorten voor hun klanten. De ene is de Noorse schildpad, de andere de Griekse. Na wat zoeken vonden we een afbeelding, die wel niet geheel, maar toch van vrij nabii vorm en te kening van de gevonden geel-zwarte schildpad aangaf. Daarop afgaande schijnt onze vondst dus een BAKEND Z WERFMANS schildpad te betreffen, Testudo grae- ca en moeten we de teleurgestelde verwachtingen uit het berichtje in de P.Z.C. van 15 juni terugnemen. De schildpad zelf is niet zeldzaam. Wel blijft het een zeldzaam geval een (waarschijnlijk) weggelopen schildpad in de natuur aan te tref fen. De weggelopen dieren houden er van, zich hier of daar een wei nig in te graven of zich althans onder de plantengroei te verber gen. WANNEER WEGGELOPEN? Er is echter nog een interessante kant aan het geval. Wanneer is dit dier weggelopen en vanwaar is hij naar Kapelle gekomen. Is het beest er dit jaar op uitgetrokken of hebben we met een geval van "meerdere jaren verblijf in Zeeuwse omgeving te doen. Gezien de harde winter schijnt dit 47. Aan boord van de zep pelin zagen Kapple, Okkl en de piloot met schrik, dat zij steeds meer achter raakten op het valsemun tersschip. „Bllksiekater, we kunnen ze )a op geen stukken na bijhouden!" riep Kapple. „Als dat zo doorgaat, ont snappen ze nog!" Maar het zou niet zo door gaan, daar zou de Meester wel voor zorgenHij was hard aan het werk geweest om de scheepsmachines op de drukpers van valse bank biljetten aan te sluiten. „Ziezo", bromde hij, „als ik nu deze hefboom over haal, wordt de kracht, waar mee het schip wordt voort bewogen op de drukpers overgeschakeld. Die zal dan wel als een razende gaan drukken, terwijl het schip zelf komt stil te liggen. Tot zover is alles technisch be keken, maar ik ben een poetsdot als ik weet, hoe het verder af zal lopenEnfin, dat zullen we wel zien Met een snelle beweging haalde hij de hefboom over en wachtte ln spanning af, wat er zou gebeu ren. Daar hoefde hij niet lang op te wachten! Gie rend begonnen de raderen van de drukpers rond te tollen en het volgende ogenblik werden de valse munters bedolven onder een lawine van bankbiljet ten, die de overbelaste pers uitwerp! SP" Nieuwe Esso-raffinaderij bij Rotterdam. Capaciteit van 2.000.000 ton per jaar De directie van de Esso Nederland N.V. heeft bekendgemaakt, dat er tussen het Nederlandse ministerie van economische zaken en de Stan dard Oil Co of New Yersey, de moe dermaatschappij in de Verenigde Sta ten, een overeenkomst is bereikt, om trent de bouw van een nieuwe olie raffinaderij naby Rotterdam. De raf finaderij zal eigendom zijn en geëx ploiteerd worden door de Esso Ne derland N.V. en een aanvankelijke capaciteit hebben van 1% 2 mil joen ton per jaar. De kosten van de bouw worden op ruim 10 miljoen gul den geraamd. Verwacht wordt, dat de raffinaderij in het begin van 1960 zal kunnen gaan werken. laatste onwaarschijnlijk. Maar indien lijk zijn te achterhalen, wie een schil pad mist; wanneer dit dier op stap ging en welke afstand het heeft af gelegd. Allemaal vragen, waarop men graag het antwoord zou weten. We hebben daarom een schets van de zwerver gemaakt in de hoop, dat de vermoedelijke eigenaar, het dier zal kunnen herkennen aan 'een of an- ander uiterlijk kenteken. Ik wil voor de teruggave zorgen, zou hij ons dan aan interessante gegeven kunnen hel pen? Men heeft opgemerkt, dat Griekse schildpadden ook in wat noordelijker gelegen landen kunnen inburgeren, doordat ze er kunnen overwinteren. Hoever ze zich daarbij van hun oor spronkelijke verblijfplaats kunnen verwijderen wordt echter niet aange geven. De afmetingen van het pantser van af de onderzijde gemeten bedragen 15x11.5 cm. Het aantal duidelijk afge scheiden ribben op elk schild van het pantser is 8; daarnaar gerekend zou het dier dus 10 jaar oud kun nen zijn. Kamer vraagt naar uniforme prijs De Tweede Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht ove wetsontwerp tot deelneming in financiering van een op te richten Nederlandse naamloze vennoot schap, welke zich de coördinatie van de afstandsgasvoorziening in Nederland ten doel stelt. Algemeen verklaarde men zich te kunnen verenigen met de strekking van het onderhavige wetsontwerp, dat by de oplossing van het zo be langrijke energievraagstuk en de daarmee gepaard gaande opvoering van het levenspeil een grote rol zal spelen. Men zou gaarne een opgave ont vangen van de prijs per m3 van ge lijke calorische waarde voor aard gas, raffinaderijgas, mijngas, gas uit Duitsland, gas van de hoogovens en propaangas, alsmede een over zicht van de tarieven, die in de ver schillende zones gelden voor huis houdelijk verbruik en grootverbruik. Indiên men aanneemt, dat er niet onaanzienlijke verschillén in prijs tussen deze verscheidene gassoorten bestaan, doet zich reeds thans een moeilijkheid voor ten aanzien van bq elkaar gelegen gemeenten, waarvan de een een duurdere en de andere een goedkopere gassoort gebruikt. Hoe denkt de regering dit probleem op te lossen? Zullen coördinatie van het gasbeleid een koppeling van de net ten uiteindelijk resulteren in een uni forme gasprijs, welke gelijk is voor alle gassoorten en waarbij eventueel de transportkosten differentieel kun nen worden berekend? Zo niet, hoe meent de regering dan tot een oplos sing te komen voor de moeilijkheden, ontstaan door de verschillen in gas- prtis? Cassatieberoepen in zaak Anneke Beekman verworpen. De Hoge Raad heeft dinsdagoch tend de beroepen in cassatie verwor- Ren van de dames G. M. L. N. van 1. en E. M. van M. uit Bussum en O. J. F. B. uit Voorschoten, die door het gerechtshof te Amsterdam waren veroordeeld tot respectievelijk 3, 6 en 2 maanden gevangenisstraf wegens het aan het bevoegde gezag onttrek ken van het joodse meisje Anneke Beekman. De procureur-generaal by de Hoge Raad had eveneens tot verwerping geconcludeerd. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Lusteloze markt; weinig verandering 18 juni 19 juni Nederland 1955 (3%) 92% 92% Nederland 1948 (3%) 91% 91% Nederland 1947 (3%) 3 91% 91% Nederland 1937 3 91 91% Dollarlening 1947 3 pet. 92 92% Investeringscertificaten 3 95% 95', i Nederland 1962-64 3 95% 95% Nederland N.W.S. 2% 70% 70% Ned Indië 1937 A 3 92% 92% 1. Grootboek 1946 3 91% 91% Nat. Handelsbank 132 134% Ned Handelmij. 196 196 A.K.U. 269 267% Bergh's en Jurgens 293 293% Calvé-Delft 331 328 Kon. Ned. Hoogovens 327% 323 Unilever 413% 412% Ned. Kabelfabriek 309% 310 Philips 293% 293% Wilton-Feijenoord 315 BilUton 309 b. Kon. Petroleum Mij. 797% 792% Amsterdam Rubber 98% 98% Holland Amerika Lijn 185% 184% Kon. Paketvaart 178 175% Rotterdamse Hcyd 182% 180 Ned. Scheepvaart Unie 194% 190 Stv. Mij. Nederland 195 194% H.V.A. 119% 119% Dell Mij. 136 134% Bank van Ned. Gem. 4% 102 Van Berkeis Patent 116 117 Centrale Suiker 203 202% Kon. Mij. De Schelde N.B. 217 214 Baltlmore-Ohlo 47% Missouri K.T. 63% 63% New York Central 13% Pennsylvania 24% Anaconda 74% 73% Bethlehem Steel 148 146% General Motors 43% 43% Intern. Nickel 94% 93% Kennecott 128% 126% Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 19 juni. Londen 10,65','2—10.66, New York 3.82H— 3.83A, Montreal 3.89%—3.89'/», Parijs 1.0852',2—1.08621/2, Brussel 7.65%— 7.65%, Frankfurt 91.11%—91.16%, Zürich 87.22%—87.27%, Zürich (vr. francs) 89.35—89.40, Stockholm 73.52 —73.57, Kopenhagen 55.03%—55.08%, Oslo 53.23%58.28% .Milaan 60.82% —60.87%, Argentijnse verr. dollar 3.79%3.80%, Japanse verr. dollar 3.76H—3.77^t, Turkse verr. dollar 3.79%—3.79%, ywvwwwwwwwNww Republic Steel UiS. Stoel Shell Union Tide Water 44% 43 fi; 56% 54% e.d. 80% 80% - 57% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 127 126 Breda 1954 99% 99% Eindhoven 1954 100 100% Enschede 1954 96% 96 Den Haag 1952 I 123% Den Haag 1952 II 132% Rotterdam 1952 I 123 123% Rotterdam 1952 II 124% 123% Utrecht 1952 110 b. 112% A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES 1953 100. 5/6 18/6 19/6 Intern, concerns 296.15 296.49 294.98 Industrie 163.87 163.54 163.13 Onze tijd vraagt sterke zenuwen! Sanatogen kan aan het wereldgebeuren niets veranderen, maar.... Sanatogen geeft U wel de zenuwsterkende kracht, die U in deze tijd zozeer nodig heeft. Sanatogen versterkend voedsel, dat gezondheid teweegbrengt. blijvende verbetering in Uw w het zenuwsterkend tonicum Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 164.01 163.62 161.06 140.99 141.81 142.30 123.38 123.38 124.10 218,96 219.07 218.19 BEURSOVERZICHT. Het blijft kwakkelen op de Amsterdam se Effectenbeurs en ook gistermiddag was de fut er volkomen uit. De aandelenomzet bedroeg maandag f 1.6 miljoen nominaal, een zeer gering bedrag. De drie vooraan staande Indonesische papieren sloegen hierbij echter een vrij goed figuur. Zo werd in Amsterdam Rubber voor f 68.000 nominaal verhandeld. Bij de Internationale soorten viel Kon. Olie op met een daling van 5 punten tot 792%. Dit werd in verband gebracht met de lagere notering in Wallstreet. Philips kon zich nagenoeg handhaven terwijl AKU en Unilever l 2 punten lager no teerden. Op de scheepvaartsector wilde het niet erg vlotten. Vooral Scheepvaart Unie lag aangeboden en noteerde ruim 5 punten lager. Men vermoedde dat er enke le omrullingen plaats vonden van Scheepvaart Unie in KNSM. Laatstge noemd fonds bood behoorlijk weerstand en noteerde per saldo slechts een fractie luier. De overige scheepvaarten 1 2 pun ten lager. De lichte opleving, die de cultuursector maandag vertoonde was gisteren al weer verdwenen. Amsterdam Rubber'en HVA konden zich per saldo aardig handhaven. Verenigde Deii een puntje iager. Ook op de belegglngsmarkt viel bitter weinig te beleven. De noteringen bleven over het algemeen ln een doen met maandag. Prolongatie 3 procent. Rel in Canadees parlement over aanleg gaspijpleiding. Een wetsontwerp over de aanleg; van een aardgas-pijpleiding door Ca nada heeft in het Canadese Parlement aanleiding gegeven tot ongekend hef tige tonelen. Het is dan ook vrijwel zeker dat de volgende algemene ver kiezingen over dit wetsontwerp zullen worden uitgevochten. Het wetsvoorstel heeft betrekking op een staatshypotheek van 80 mil joen pond sterling voor de aanleg van een pijpleiding van de gasbronnen in Alberta naar Winnipeg, De regering heeft het wetsvoorstel lange tijd aan gehouden in de hoop, dat de V.S. toe stemming zouden geven om Canadees gas naar het Amerikaanse midden westen te importeren, doch de ver wachting is nu dat als deze toestem ming ooit gegeven wordt, net toch pas over geruime tijd zal zijn. Man in mijn „Emma" door vallend gesteente gedood Maandag is de 31-jarige houwer H. H. S. uit Mai -tricht bij het plaat sen van een ondersteuning aan de v- wan een schaafpijler op de 700 meterverdieping van staatsmijn „Emma" door vallende stenen getrof fen. Hij is ter plaatse overleden. De houwer was gehuwd en vader van een kind. TJEERD ADEMA 16 Hij besloot toen einde raad zijn boe ket op een moment, dat er weinig voorbijgangers waren stilletjes op straat te laten vallen, maar zag van dat voornemen af toen hij nog eens naar de prachtige rozen had gekeken en bedacht had, dat ziin goede hospita daaraan waarschijnlijk een groot deel van haar bescheiden zakgeld had moeten besteden. Anderzijds moest, hij zijn bloemen kwijt. De handelsreiziger Smit kon zonder de algemene aandacht te trek ken niet met een boeket rozen in de hand in Hotel Terminus verschijnen en de mogelijkheid bestond, dat het hem op de terugtocht naar Den Haag straks evenmin als op de heenweg zou gelukken de bloemen kwijt te ra ken. Toen hij langs een eenvoudig huis je wandelde, zag hij voor een der ra men een bed, waarop een bleek meis je van omstreeks vijftien jaar drome rig naar buiten staarde. Haar blik gleed over de gestalte van de voorbijganger en bleef als ge fascineerd op de bloemen rusten. Jelle Steensma draaide zich plotse ling om, knikte haar vriendelijk toe en nam zijn hoed af. Beter dan hier zou hij zijn rozen niet kunnen besteden. Hij hield het, boekc. presenterend naar voren en keek vragend naar 't meisje, dat hem een ogenblik ver baasd in de ogen staarde. Toen trok er een glas van vreug devolle verwachting over haar bleek gezichtje. Er kwam een schittering in haar donkere ogen en zij riep, het hoofd afwendend, iets naar het reeds donkere binnenste van de kamer. Een ogenblik later werd de buiten deur geopend en een eenvoudig ge klede juffrouw van omstreeks vijf endertig jaar vertoonde zich op de drempel en keek verbaasd naar de knappe jonge man, die daar als een rins uit een sprookje met een boe- et prachtige rozen voor de deur was verschenen. „Mevrouw", zei Steensma, beleefd zijn hoed afnemend, „ik zie, dat uw dochtertje ziek is. Zij keek, toen ik voorby kwam, zo verrukt naar deze rozen en ik heb.ik heb er toeval lig op het ogenblik geen andere be stemming voor. Ik zou haar graag, als u daar geen bezwaar tegen heeft, deze bloemen willen geven". Een glimlach verhelderde het ge zicht van de jeugdige moeder. „Komt u even binnen, meneer", zei ze vriendelijk. Zij liet hem in de kamer waar het jonge meisje blij-verfast naar de on verwachte bezoeker staarde. Steensma bood haar glimlachend zijn rozen. „We kennen elkaar niet", zei hij vriendelijk, „maar ik ben gezond en u is ziek. Het is niet meer aan billijk, dat u deze bloemen krijgt". „Dank u vriendelijk, mijnheer", zei het meisje getroffen. Zij stak hem een smal handje toe, nam de rozen van hem over en stak met een kleur tje van blijdschap haar neusje in de geurige bloemen. „Een onverwachte verrassing, An nie", zei de moeder met een door emotie gesluierde stem. Ir. Steensma zag, dat het meisje tranen in haar ogen had. „Is u al lang ziek?" vroeg hij be langstellend. „Al heel lang meneer", zei het meisje zachtjes. „Ik dank u wel har telijk, mijnheer, ik heb nog nooit zul ke mooie bloemen „Ze moet nodig naar een sanato rium", legde de moeder uit. ,,De dok ter zegt, dat ze dan gauw beter zal zijn, maar er zijn zoveel bezwaren..." Zij zuchtte en nam na een vluch tige wapenschouw door het kamertje, haastig een stuk ondergoed van een tafeltje. „Gaat u toch even zitten, meneer". Steensma dankte en nam plaats. ..Een ogenblik, graag", zei hij, „maar ik wil u niet ophouden". Het was niet zijn voornemen ge weest hier op bezoek te komen, maar hij kon veiliger hier dan in een res taurant zitten. De moeder haalde een vaas uit de kast en Steensma knipte met zijn zakschaartie de overtollige blaadjes weg en hielp de bloemen in de bruin- glazen kelk schikken. „Is het niet prachtig, moeder?" vroeg het meisje verrukt toen de vaas naast haar bed geplaatst was. De moeder lieed de onbekende jon ge man dankbaar aan. „U hebt er ons kind een groot ple zier mee gedaan, meneer „Smit", zei de bezoeker. „Mijn man heet Van Ginkel, me neer. Hij is chauffeur bij een vracht- dienst. Hij heeft vandaag zijn vrije avond en we verwachten hem ieder ogenblik thuis. Mischien heeft u nog even de tijd?" „Jaehmisschien", zei Steensma een beetje onzeker. „Ik moet zo straks nog naar Den Haag". „Oh, juist", zei de moeder belang stellend. „Jammer, dat u niet wat langer kunt blijven. O. kijk, daar is vader al, Annie!" Een ion ge man in een blauwe over all stak op straat glimlachend zijn hand op en het meisje wuifde hem vriendelijk toe. „Kijk eens, vader", zei ze, toen hij binnenstapte, „wat zegt u wel van deze prachtige rozen?" De chauffeur staarde een ogenblik verbaasd haar de bezoeker, nam zijn pet af en stak zijn hand uit. „Hoe maakt u het. mijnheer?" „Uitstekend", zei Steensma glim lachend. „Het doet mij genoegen, dat ik uw dochtertje een kleine verras sing heb kunnen bereiden". „Oh, maar datdat is prachtig" zei de man blij. „Er zijn hier zo wei nig mensen, die notitie van. ons ne men". „Heb je al koffie, moeder?" „Ik zal direct inschenken", ant woordde de vrouw. „U wilt toch ze ker ook wel een kopje, meneer?" „Och nee, dank u, doet u geen moeite", zei Steensma aarzelend. „O, maar het is helemaal geen moeite. Ik zou het erg prettig vinden als u voor de gezelligheid een kopje met ons meedronk", zei de chauf feur vriendelijk. „Graag dan", zei Steensma. De vrouw des huizes presenteerde koffie en Steensma raakte in druk gesprek met de chauffeur, die in zijn vrije tijd een schriftelijke cursus m machinetekenen bleek te volgen. „Mijn man wil graag hoger op", legde de vrouw uit. „Hij studeert al een jaar, maar als vrachtchauffeur heb je zo weinig tijd". „Dat valt om de drommel niet mee, meneer", zei de man spijtig. „Elke dag achter het stuurrad, dan heb je op je vrije avond meer idee in slapen dan in studeren en d'r is niemand wie je zo 's wat kan vragen". „Moeilijkheden?" informeerde Steensma glimlachend. „D'r is iets, dat ik niet begrijp", zei de man. „Ik heb d'r al eens over geschreven en ze hebben d'r ook al eens antwoord op gegeven, maar ik snap d'r nog niks van". 1 „Misschien kan ik helpen" zei Steensma. „Ik denk van niet, meneer", zei de chauffeur, 't zijn allemaal tech nische kwesties". „Ik ben ingenieur", legde Steens ma uit. Het gezicht van de chauffeur ver helderde. „O, maar danzei hij, blijk baar verrast. „Laat mn maar 's kijken", zei Steensma glimlachend. De man in overall haalde zijn boe ken en tekeningen te voorschijn en ir. Steensma hielp hem in een half uur alle moeilijkheden oplossen. Hij glimlachte onwillekeurig bij de gedachte wat Storm wel zou zeggen als die wist, dat hij Steensma zijn vrije tijd in Leiden zo nuttig be steed had. De vrouw des huizes presenteerde een koekje van eigen fabrikaat en Steensma zag, op zijn horloge kij kend, dat het langzamerhand tijd be gon te worden om eens de richting van het station uit te wandelen. „Ik zou onze achterkamer graag verhuren", zei de chauffeursvrouw. .„Als u misschien onder uw kennissen eens iemand weet... Voor een dege lijk pension zou natuurlijk gezorgd worden. „Moet u kamers verhuren" vroeg Steensma geïnteresseerd. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11