PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bonn ?an zal opnieuw Duitsland op hereniging aandringen Aandeel van landbouw in Zeeuws volksinkomen loopt terug Tito wil het Westen geruststellen BILT Fractieleiders uitgenodigd ALGERIJNSE NATIONALISTEN WENSEN BEMIDDELING DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 143 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS 2» cent per mm Minimum p. advertentie. 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent per regel met pen minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 35OT00 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of.304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef, 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkrec N Bn;:-r<lstraat 24. tcief. 26. ADENAUER OPTIMISTISCH Nota's aan Westelijken en Moskou Kanselier Konrad Adenauer heeft maandag bekend gemaakt, dat zijn regering zich erop voorbereid opnieuw een beroep op de Weste lijke geallieerden en de Sowjet-Unïe te doen voor een spoedige here niging van Duitsland. Adenauer deelde op een persconferentie mede, dat het beroep her vat zou worden in aan alle vier mogendheden gerichte nota's, die op het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn in bewerldng zijn. Hij zeïde voorts, dat West-Duitsland thans besprekingen voert met de Navo-staten, die onlangs de nota over ontwapening van de Russische premier, Nikolai Boelganin hebben ontvangen. Deze be sprekingen zouden beslissen wanneer de nota's aan de vier mo gendheden zouden worden gezonden. f De kanselier maakte de inhoud van de nota's niet bekend. Hij vestigde wel de aandacht op het in Washington uitgegeven communiqué over zijn be sprekingen daar, waarin hij verklaard had dat er geen vermindering in de spanningen in de wereld mogelijk zijn Het kabinet De opdracht aan dr. W. Drees tot het vormen van een nieuwe Ne derlandse regering, heeft geen op zien gebaard, maar wel is zij met dui delijk pessimisme ontvangen. De heer Drees heeft geen regerings program klaar, waarop in een hand omdraaien overeenstemming kan wor den bereikt met andere politieke par tijen. Ook heeft hij geen lijstje gereed me,t namen van toekomstige ministers. Voorts is het evenals bij vorige ka binetsformaties onzeker hoeveel ministers het toekomstige kabinet zal omvatten, want over de vraag of er bestaande departementen moeten ver dwijnen en nieuwe moeten komen, verschillen de politieke partijen van mening. Regeringsprogram, ministerlijst en departementale indeling zullen dus tot stand moeten komen tijdens de bespre kingen, welke dr. Drees zal voeren met de leiders der diverse politieke partij en. Reeds is gebleken, dat dr. Drees in eerste aanleg wil streven naar een kabinet op zeer brede basis. Hij heeft ae fractieleiders van de P.v.d.A., K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V D. uitgenodigd voor een bespre king. De uitnodiging van de V.V.D. is een nieuwe factor, want in het af getreden kabinet had deze partij geen zitting. Tussen de uitgenodigde partijen en in het bijzonder tussen de P.v.d.A. en de K.V.P. zijn nogal wat strijdpunten. Her gaat er nu maar om in hoeverre de partijen daar over een (tijdelijk) compromis kunnen bereiken. In elk geval zal de kabinetsforma teur enigerlei vorm van overeenstem ming (of uitstel?) moeten bereiken over twee zeer belangrijke punten na melijk de verhoging van de defensie- lasten en de verhoging der woning- huren (met of zonder huurbelasting). Zonder overeenstemming op deze punten is geen kabinetsformatie denk baar. Dan zijn er nog andere zaken, die even belangrijk zijn, maar waar over toch wel iets gemakkelijker een compromis te bereiken is. Wij noemen: de opvoering van de woning- produktie, verbetering der ambtena rensalarissen en overheidspensioenen, het beleid op het gebied van de land bouwprijzen en stijgende kosten van het onderwijs. Op al deze terreinen bestaan ver langlijstjes van de politieke partijen. Die lijstjes zijn zo kostbaar, dat ze nimmer tegelijk uitvoerbaar zijn en nu gaat het er dus om een keuze te maken, waarbij het ene voorrang krijgt en hel andere moet wachten. Heeft dr. Drees over het regerings- program voorlopige overeenstem ming bereikt, dan volgt nog de toewijzing van de departementen aan ministers. Dat laatste is in het jongste verleden heel moeilijk gebleken, want er zijn „sterke" en „zwakke" ministeries. De sterken domineren het kabinet en daarheen gaat dus de grote belangstel ling van alle politieke partijen uit. Zo is bijvoorbeéld al in een katho liek blad de veronderstelling ge opperd, dat de A.R. na hun jongste verkiezingsnederlaag het (sterke) mi nisterie van Economische Zaken maar moeten afspelen aan een K.V.P.-mi- nister. Ook ditmaal zal het moeilijk zijn tot 'n aanvaardbare politieke machts verhouding binnen het kabinet te ko men. En het zou slechts weinigen verwon deren, wanneer de kabinetsformatie- van dr. Drees juist daarop zou poging v strand er Het is overigens met de kabinets formaties van dr. Drees een merkwaardig geval. De a.r. Rot terdammer vestigde daarop de aan dacht. Als di. Drees slaagt wordt hij voor de vierde maal minister-presi dent, maar hij is nog nimmer minister president geweest van een kabinet, dat hij zelf samenstelde. Steeds moesten anderen de wagen in het spoor bren gen. Gedachtig aan dit verschijnsel, vraagt men zich met de a.r. Rotterdammer af of dr. Drees zal slagen. Men is dan geneigd die vraag ont kennend te beantwoorden en er aan toe te voegen, dat dr. Drees toch nog een uitnemende kans heeft om minis ter-president in het nieuwe kabinet te worden. tenzij de Russen ernstig hun mede werking verlenen in het tot een oplos sing brengen van wereldproblemen. „Het is hard geloof te hechten aan Russische voorstellen, zolang de ver deling van Duitsland voortduurt", zo zeide Adenauer, „de Westelijke mo gendheden en de meeste vrije naties van de wereld zijn ervan overtuigd, dat er geen vermindering in de span ning kan zijn, tenzij de fundamentele redenen voor deze spanning zijn weg genomen. Hier zijn onder' begrepen het verlenen aan het Duitse volk van het recht tot hereniging. Dit zal de beste aanwijzing zijn of de Sowjet- Unie haar vroegere koers heeft ge wijzigd". De West-Duitse kanselier, die er goed uitzag na zijn vermoeiend be zoek aan de Verenigde Staten, scheen optimistisch 'te zijn omtrent Duits- lands uiteindelijke hereniging. „Ik hoop nog steeds dat de Sowjet- Unie haar verplichtingen ten aanzien van Duitslands hereniging, welke pre mier Boelganin tegenover mij heeft bevestigd, ten uitvoer zal brengen". De formateur dr. W. Drees heeft de leiders van de vijf grootste frac ties in de Tweede Kamer, de heren Burger, Romme, Zijlstra, Oud en Tilanus, uitgenodigd voor een ge zamenlijke bespreking. Deze be spreking zal plaats hebben op woensdag 20 juni om twee uur op het departement van algemene zaken. Spoedig besprekingen over repatriëring Ambonezen? Naar wij van betrouwbare zijde in Djakarta vernemen zullen Indonesi sche autoriteiten met Nederland be sprekingen voeren over de Ambone zen in Nederland tijdens het bezoek van de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Roeslan Abdoelgani, aan West-Duitsland. Pieter de Queljoe, een vooraanstaand leider der Ambonezen, zal volgens de ze inlichtingen woensdag Uit Djakar ta naar Bonn vertrekken om deel te nemen aan deze besprekingen, die tot onderwerp zouden hebben de repa triëring van de Ambonezen in Ne derland, de R.M.S. en „andere vraag stukken". De Queljoe is ontboden door minis ter Roeslan Abdoelgani, die president Soeliarno vergezelt op zijn wereld reis. De Queljoe zal per K.L.M.-vlieg tuig naai' Amsterdam reizen. Een officiële woordvoerder in Dja karta wenste geen commentaar te geven op de berichten over deze be sprekingen. „NIET ONVERZOENBAAR" Italië, Joego-Slavië en Arabische Liga moeten helpen. De nationalistische leiders van Al gerije deelden maandag bijzonderhe den'mede van hun plan, dat beoogt Italië, Joego-Slavië en „een natie, aangesloten bij de Arabische liga" te laten bemiddelen in het Frans-Alge- rynse geschil. El Abed 3ouhafa, vertegenwoordi ger. in de V.S. van het Noord-Afri- kaanse bevrijdings-comité, heeft aan de pers copieën van zijn plan doen toe komen, Het verzoek om bemiddeling was al een maand geleden aan Italië, Joego-Slavië en de Arabische Liga ge daan, maar tot nu toe hadden noch Italië, noch Joego-Slavië geantwoord. Bouhafa's voorstel, dat opgesteld is in samenwerking met de verbannen Nationalistische leider Messali Hadj, waarschuwt ervoor, dat de bloedige Algerijnse strijd „een gevaar inhoudt voor de hele internationale gemeen schap". Het zegt, dat de opvattingen van de Algerijnse nationalisten en van de Fransen niet overzoenbaar zijn. De Algerijnse leiders stellen Voor, Amsterdamse tram na botsing in beslag genomen In de Leidsestraat te Amsterdam, waar enkel tramspoor ligt, zijn zon dagmiddag een tramstel van lijn 1 en een tramtrein van lijn 2 op elkaar ingereden, waarbij beide motorwa gens matig beschadigd werden. Om dat de remmen van lijn 1 weigerden werd het tramstel door de politie in beslag genomen, naar de remise gereden en daar verzegeld. dat de bemiddeling langs de volgen de lijnen zou moeten verlopen: 1. Zij zou allereerst een staakt-het- vuren moeten uitroepen, dat voorbe reid zou kunnen worden door de Fran sen en de Algerijnen. 2. Het voorziet ïn een commissie uit drie naties samengesteld om er op toe te zien, dat „de fundamentele demo cratische vrijheden" in Algerije wor den hersteld. Dat zou inhouden de „bevrijding van. alle politieke gevan genen binnen het kader van een libe rale amnestie, opheffing van de staat van beleg enz". 3. Zij" zou vrije verkiezingen in heel Algerije moeten organiseren. Bouhafa's document zegt,dat de noodzakelijke vermindering van de spanning in Algerije teweeg gebracht zou kunnen worden door „een optre den allereerst van de Fransen, dat de vorm zou kunnen aannemen van een officiële verklaring, die voorgelezen zou kunnen worden tijdens het eerst volgende debat over Algerije in de Nationale Vergadering". De gelukkige en de ongélukki- ge ruiter ïn de Olympische rui- M ter spelen in Stockholm tijdens de grote springproef: Boven. de gelukkige Duitse ruiter Hans G. Winkler, op Halla, die het zware parcours foutloos uitreed ofschoon hij ge- kwetst wasMet deze daad vemvierf hij een gouden medaïl- le. Onder: de ongelukkige Zweed TV. Wijkande op Bimbo, die inplaats van over een hin- dernis te gaan er dwars door- heen schoof lIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIin Zachter maar nog onbestendig. (Van onze weerkundige medewerker). Achter de depressie, die zon dag met enige regen over ons land trok, draaide de wind naar het noorden, waarmee gisteren koele lucht werd uangevoerd. Hoger dan 15 graden C kwam de temperatuur niet. Ook elders in West- en Midden-Europa blijft het voor juni 4 tot 6 gra den te koud. Zeer warm' zomer weer wordt momenteel alleen in zuid-oosL Europa en in Spanje waargenomen, waar het kwik tot boven de 30 graden C stijgt. Een zwak storingsfront met veel bewolking en enige neer- slag naderde maandagavond over Engeland cn de Noordzee ons land. Vandaag zal dit front behalve veel bewolking ook erii- fe lichte regen of motregen rengen, maar neerslag van enige betekenis verwachten 'wij in de komende dagen niet. Het weer blijft echter wisselvallig bij maximum temperaturen tus sen 16 en 18-graclen. Ook op Iets langere termijn bezien, mogen wij nog geen warm zomerweer verwachten. Illllllü! Illlllililllllllllllllllllllllllilllillillllllülllllllllllllllli Feest in Egypte Over ontruiming Suez-Kanaalzone. De feestelijkheden in Egypte ter ge legenheid van het feit, dat de Suez- kanaalzone door de Eritse troepen is ontruimd, zijn maandag vroeg ingezet mei een door premier Nasser persoon lijk verrich'e vlaggeceremonie, die precies plaats had op dè plek waar de laatste Britse soldaten het Egyptische grondgebied verlieten. „Lang leve de onafhankelijkheid, lang leve Gamal, held van de evacu atie", schreeuwde de menigte. Intussen zijn er sterke aanwijzingen te hespeuren, dat Nasser succes heeft geboekt in zijn besprekingen met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Dmitri Shepilow. Er werd over de volgende belang rijke onderwerpen gesproken: 1. Ruslands aanbod tot financiering van de reusachtige Asoewandam en andere grootscheepse economische bij stand aan Egypte. 2. Verlening „van een ongelimiteer de periode" van Russische wapenleve ranties aan Egypte. 3. Plannen om de westelijke oppo sitie tegen toelating van communis tisch China tot de Verenigde Naties te doorbreken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vroegere president R.M.S. Manoehoetoe vrijgelaten De vroegere president van de Re publiek der Zuid-Molukken Manoe hoetoe, die vorig jaar juni door de krijgsraad te Djogja is veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, is vrijge laten, aldus berichten uit Djogja. Kroesjtsjew heeft vertrouwen in Togliatti niet verloren „Onze besprekingen in Moskou brengen geen enkele wijziging in onze betrekkingen met het Westen". Dit heeft maarschalk Tito maan dag tegenover Westelijke correspondenten vérklaard tijdens een re ceptie op de Zuidslavische ambassade te Moskou in aanwezigheid van Kroesjtsjew, Boelganin en Worospilow. DALENDE CONJUNCTUUR Prinses Beatrix brengt met haar vriendinnen van het Baarns lyceum een vakantie-bezoek aan Rome. De prinses (derde van links) met haar vriendinnen in de eeuwige stad. Niet zonder gevolgen voor welvaartsopbouw van de provincie In 1941 kwam Zeeland pas op de zevende plaats in de schaal van pro vinciale inkomens per hoofd van de bevolking. Alleen de zandprovincies kwamen als vanouds op een nog lagere plaats. De invloed van de depressie der dertiger jaren, die vooral de landbouw trof ïs hierin nog duidelijk te herkennen. Mede dank zij de na-oorlogse landbouwpolitiek kwam Zeeland in 1946 op de vierde plaats van de ranglijst, een plaats die ook in 1950 nog werd ingenomen. Over latere jaren zijn nog geen officiële cijfers beschik baar, maar het ziet er naar uit, dat de positie van Zeeland thans verslechterd is. Het is wel zeker, dat het gemiddelde inkomen per hoofd sedert 1950 be langrijk beneden het landelijk gemiddelde „is gedaald. Over deze latere ontwikkeling zijn namelijk gegevens gepubliceerd in Economisch Statistische Berichten door prof. Horring. Terwijl het natio nale inkomen per hoofd tussen 1950 en 1955 een stijging vertoonde met on geveer 25 procent, daalde in die jaren het gezinsinkomen voor de akkerbouw op zeeklei met ongeveer 25 procent en voor gemengde bedrijven met 2 pro cent, zo blijkt hieruit. De vraag rijst vanzelfsprekend wat de oorzaken hier van zijn. Vanouds is de conjunctuurbeweging in de landbouw heftiger dan in andere bedrijfstakken. De landbouw kent een vrij starre aanbodschaal van de pro- dukten, terwijl de vraag naar ge lang van de conjunctuur-fase vrij sterk kan wisselen. De industrie kan een dergelijke situatie-nog enigszins opvangen door de produktie in te krimpen, maar in de landbouw laat men geen hectare braak liggen en wa ren er dan ook vaak grote overschot ten. Met betrekking tot de prijsver houding, de z.g. pariteit tussen prij zen voor landbouw- en mdustriepro- dukten kwamen de eersten er door gaans slecht van af. Vandaar dat de depressie vóór de laatste wereldoor log een gewest als Zeeland zo zwaar trof. INTEREN VAN BEZIT. Deze ontwikkeling doet begrijpen, dat de landbouworganisaties steeds meer op prijsverhogingen aandringen. Om te beginnen zijn de lonen en an dere kostprijzen de laatste jaren sterk gestegen. De landbouw moei daarin meegaan op straffe van een volledige vlucht van de landarbeider. De in dustrie heef' echter meer mogelijkhe den tot produktiviteitsverhoging, waarmee dan die lonen kunnen wor- Vervolg op pag. 7) Hij zei dat de betrekkingen tussen de communistische partij van Zuidslavië en die van de Sowj et-Unie op dezelfde beginselen berusten als die tussen de twee staten. Men heeft over verschil lende vormen van samenwerking ge sproken, maar nog niets besloten. De eindbeslissing zal worden genomen op de laatste bespreking, die vandaag wordt gehouden. Tito zei dat er geen militaire vraag, stukken zijn behandeld, „wij stellen belang in de vrede en niet in de oor log". Premier Boelganin zei over de be sprekingen: „Onze indruk is uitste kend. Zij wettigen de beste hoop. Ver der commentaar is overbodig". Kroesjtsjew heeft zonder omwegen zijn vertrouwen uitgesproken in de Italiaanse communisten-leider Tog liatti, voordat hij r - diens interview- had gelezen, waarin de huidige Rus sische leiders werden becriticeerd. „Er is maar één Togliatti", aldus Kroesj tsjew, die deze verklaring gaf tijdens de receptie op de Zuidslavische am bassade te Moskou. Prins Bernhard terug in Soesterberg. Prins Bernhard is maandagochtend om kwart voor negen uit Stockholm op Soesterberg teruggekeerd. Hij maakte tijdens de terugreis een tus senlanding in Hamburg. IETS HOGERE 3HDDAGTEMPE- RATUREN Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen maar later ook verspreide opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest In het algemeen iets hogere middag- temperaturen. ZON EN MAAN. 20 juni Zon op 4.21 onder 21.06 Maan op. 18.43 onder 2.r0

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1