V.S.-contraspionnen beschoten elkaar in Washingtons café SCHOUWS „STAD EN LAND" BRACHT BEZOEK AAN VEERE PROVINCIALE B.B.-WEDSTRIJD IN GOES SLAAGDE UITSTEKEND Avontuur in de Residentie MAANDAG 18 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Zij zagen elkaar voor Russen aan Bijzonderheden omtrent een vuurgevecht tussen twee groepen der Amerikaanse contra-spionage, die elkaar voor Russische spionnen hielden, zijn door een Senaatscom missie der V.S. openbaar gemaakt. Het vuurgevecht gebeurde in 1950 in het Washingtonse restau rant „The three musketeers". De onbewuste aanstichter was de ge wezen Russische piloot Peter Pi- rogow, die naar het westen ge vlucht was. Pirogow had een afspraak met een andere Rus, zekere Anatoloy Barzow, die sedertdien naar Rus land teruggekeerd is en naar ver luidt zou zijn geëxecuteerd. Ben groep van de contra-spiona gedienst hield een oogje in het zeil bij aeze ontmoeting, omdat men vreesde dat Barzow*s ztfspraak met Pirogow wel eens de inleiding tot een ontvoe ring kon zijn. Het was bekend, dat Barzow al voornemens was, naar de Sowjet-Unie terug te keren. De twee Russen ontmoetten elkaar In de veertig jaren dat de lieer J. H. Slabbekoorn reeds lid is van het christelijk muziekgezelschap Hosan nate Goesheeft hij in letter lijke zin zijn partij behoorlijk mee- aéblazen. Slechts één concert heeft hij gemist en dat was nog omdat hij met een keelontsteking zat. Toen fjHosanna" zaterdag op de Grote Markt een zomeravondconcert gaf van de zomer was overigens niet veel te merken ontbrak de jubilaris ook nu niet op het appèl. Voordat hij ech ter achter zijn lessenaar kon plaats nemen, moest hij er eerst even vóór komen staan om een kleine huldiging van zijn medeleden in ontvangst te nemen. De voorzitter, de heer G. van Dijl, dankte de heer Slabbekoorn voor zoveel trouw aan. het muziekgezel schap betoond. Bovendien omdat de jubilaris twintig jaar lang op mees terlijke wijze de financiën van de ver eniging heeft beheerd. Vooral dat laatsto was niet altijd zo gemakkelijk. De voorzitter kon thans echter con stateren, dat de koers ten gunste is gewijzigd en dat de financiën zich nu in stijgende lijn bevinden. Mevrouw Slabbekoorn, die met haar dochter mede tegenwoordig was, mocht in de hulde delen. Uit handen van de voorzitter ontving zij een fraai boeket bloemen als kleine vergoeding voor de vele uurtjes, die zij indirect aan „Hosanna" heeft gegeven. Voordat de openingsmars werd gebla zen, kwamen ook directeur en leden de jubilaris gelukwensen, terwijl de heer Slabbekoorn in zijn dankwoord nog enkele herinneringen ophaalde. Als jongen van vijftien jaar kwam hij in de vereniging, die toen tien le den telde. In totaal heeft hij onder zes directeuren „gediend". Tenslotte riep de jubilaris vooral de jongeren op, trouw te blijven aan de vereniging. Foto P.Z.C.) in de bar van „The Three Muske teers". Toen zij kort daarop van de bar naar het restaurant gingen, en daartoe een gang moesten passeren, stormden opeens onbekende mannen die gang van de andere kant binnen. De mannen van de contraspionage dienst, die Pirogow beschermden, za gen daarin het begin van de ontvoe ring, en openden het vuur, dat door de anderen lustig beantwoord werd. Pirogow en Barzow ontkwamen door een zijdeur, doch een van Pirogow1 s beschermers deed Pirogow voor alle veiligheid een handboei aan en keten de hem zo aan zichzelf vast. Het duurde enige tijd voor het mis verstand tussen de strijdlustigen was opgelost. De andere groep was na melijk geen groep Russische ontvoer ders; het waren mannen van de im migratie-recherche die vernomen had den dat Barzow in contact stond met de Sowjetrussische spionagedienst. Zij kwamen Barzow arresteren Met dat al waren er wel degelijk Russische spionnen in het restaurant al zal niemand ooit weten, of zii ge komen waren om Pirogow te ontvoe ren. Twee jeugdige schonen zaten na melijk bij de ingang van de „Three Musketeers" en toen Pirogow het gebouw binnenkwam, had een dier da. mes een sein gegeven en tegen een onbekende in het Russisch gezegd: „Dat is 'm". Geen stoomtractie meer voor personenvervoer N.S. „Even optrekken, meester", zei de stationschef van het Amstelstation te Amsterdam tegen de machinist. Deze reed daarop de trein, de oude stoom locomotief nr 3737, bouwjaar 1911, tien meter naar voren. Daarmee was tijdens een bijzondere plechtigheid dë laatste rit van het oude houten trein- materiaal met stoomtractie, althans voor het personenvervoer, in Neder land voorbij, na een uiterst eervolle dienst van ruim honderd jaren. 4 Het hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat de staf van de zeventiende luchtmacht- groep van Rabat ln Marokko naar Tripo lis ln Libië zal worden overgebracht. Besluit uniforme bouwvoorschriften. Op 1 september in werking. Verschenen is een besluit uniforme bouwvoorschriften, dat op 1 septem ber a.s. in werking zal treden. Door de voorschriften, die in dit besluit zijn vervat, zullen de onderlinge afwijkin gen in de gemeentelijke bouwverorde ningen op een aantal punten wórden- beperkt. Deze voorschriften betreffen: het bindend verklaren van normvoor schriften, trappen, ventilatie van keu kens, badruimten en privaten, rook kanalen, aanlegbreedte van funderin gen, afwerking van muren, kalkzand steen, dikte van houten vloeren en dakbeschot, afvoerleidingen. Het besluit is gebaseerd op art. 22a van de wederopbouwwet, waarin de mogelijkheid wordt geopend om be paalde voorschriften te geven ter voorkoming van een ondoelmatig ge bruik van materialen en arbeids krachten in het bouwbedrijf. In zijn toelichting op het besluit deelt de minister van wederopbouw en volkshuisvesting mede, dat ae toe nemende standaardisatie van onder delen en de bouw van grote aantallen woningen van overeenkomstige typen in verschillende gemeenten technisch een grotere efficiency mogelijk ma ken dan tot heden werd bereikt. Om er voor te zorgen, dat althans de ge meentelijke bouwverordeningen voor een ontwikkeling in deze richting geen beletsel vormen is het gewenst aan de onderlinge afwijkingen van deze verordeningen enige beperking op te leggen. Dit brengt mede, dat men bij het ontwerpen van plannen in elk geval weet, dat men met bepaalde afmetin gen in elke gemeente zal kunnen vol staan. 9 In Zwitserland zijn twee valse munters tegen de lamp gelopen omdat zij Engelse soevereinen maakten met de beeltenis van George de Vijfde en het jaartal 1909. Deze koning besteeg echter eerst in 1910 de troon. ONTVANGST BETER DAN IN 1780 Historische banden versterkt Rond 1780 moest de Zierklzeese vroedschap voor de statenvergadering naar Middelburg. Volgens de toen geldende dienstregeling werd eerst tot Veere gevaren om vandaar per rijtuig verder te gaan naar de hoofdstad. In Veere vernam de vroedschap echter, dat er in Middelburg onlusten waren uitgebroken tussen patriotten en prinsgezinden en men besloot maar in Veere een rustiger ogenblik af te wachten om door te reizen. De oproerige geest sloeg ook over naar Veere en de patriot-gezinde Zierikzeeënaars wer den het doel van de prinsgezinden uit Veere. De volkswoede ging zo hoog, dat één der afgevaardigden btf zjjn terugkeer op Schouwen uitvoerig zijn kwellingen beschreef in de stad Veere, waar h\j „zwaar geteisterd" was en zyn hoed verloren had. De grote delegatie die afgelopen zaterdag Veere bezocht vond het te gendeel van zware teisteringen, want het gemeentebestuur van Veere be reidde de leden van de Schouwse ver eniging „stad en Lande" een vriende lijke en leerzame ontvangst. Nadat 's morgens vroeg vanuit Zie- rikzee met een boot van de Koophan del gingen vroeger de kooplui ook niet per boot van Zierikzee naar Vee re? via de Zandkreek naar Veere gestoomd was, verwelkomde burge meester jhr. I. B. den Beer Poortugael zjjn gasten in de hal van het stadhuis met een vlotte speech, waarin het the ma van alle toespraken van het Veer- se gemeentebestuur al beluisterd werd n.l. een dam met een sluis! Maar burgemeester Den Beer wist, behalve deze voor de toekomst be langrijke zaken, ook de historie van deze Waleherse stad in een interes sante causerie te doen herleven. De voorzitter van „Stad en Lande" dr. J. J. Westendorp Boerma, sprak een dankwoord en herinnerde aan de banden, die er tussen Veere en Zierik zee in de loop der eeuwen hebben be staam De rondgang door Veere inleidend, vertelde de Middelburgse architect M. J. J. van Beveren over de monu menten van Veere, in het bijzonder over de kerk die door brand geteis terd, als iompenpakhuis, kazerne en hospitaal gebruikt, één der schoonste bezienswaardigheden van Walcheren bljjft. Tijdens de lunch in de Campveerse toren toonde burgemeester Den Beer Poortugael nóg een van zijn kwalitei ten in de declamtie van de oude Veer- ■se legende. Inmiddels was het tijd voor de rond wandeling geworden en onder de vro lijke klanken van het carillon, waarop speciaal voor de Schouwse gasten een concert gegeven werd, begon de tocht door de oude garnizoensstad. Tenslotte was het ttjd voor de te rugreis geworden. Er werden vriende lijke afscheidswoorden gesproken. Met de „Koophandel" werd de terug reis naar Schouwen ingezet. Geen van de drie aanwezige burgemeesters had ook maar één schrammetje opgelopen en geen hoed is in Veere achtergeble ven Rumoer rond nieuwe partij van Strasser. Vechtpartij in Beieren. In Miltenburg in Beleren (West- Duitsland), heeft zondag, onder straatgevechten tussen aanhangers en tegenstanders en temidden van kreten als „aan de paal met deze fiihrer", „weg met de nazi's" en „de fascisten eruit", welk geheel werd op geluisterd met kwistig door de oppo santen rondgestrooide traangasbom- men, de rumoerige geboorte plaats gevonden van Strassers „socialisti sche Duitse eenheidspartij". De stichter is de thans 59-jarlge wel bekende Otto Strasser. tot 1933 lei der van het z.g. ..Zwart front" en me destander van Hitler. Ongeveer vier honderd aanhangers van Strasser wa ren voor deze gelegenheid naar Mit- telberg gereisd waar zit vrjjwel direct in de gelegenheid waren ..metter daad" voor hun nieuwe partfl op te treden. Tijdens bouwwerkzaamheden aan de steenfabriek .De Kevelingcn" te Mussel- kanaal. struikelde vrijdag de 45-Jarige ar beider H. H. R. Hij viel met 7.1jn hoofd tegen een muur. Later ls hij aan de ge volgen van het ongeluk overleden. Zaterdagmiddag is de Terneuzense middenstandstentoonstelling door burgemeester mr. P. H. W. F. Telle, gen geopend. Tijdens een rondgang over de tentoonstelling kon de burge meester onder het kritisch oog van „vakmensen" de bruikbaarheid van een nieuw soort afdroogdoek pro beren. Foto P.Z.C.) KERKNIEUWS Gen. Synode der Geref. Gemeenten. Te Utrecht kwam de Generale Sy node der Geref. Gemeenten in gewone zitting bijeen. Aan de synode ging een bidstond vooraf, die geleid werd door ds. A. Verhagen van Gouda. Tot leden van het moderamen wer den gekozen ds. A. Verhagen, praeses ds. J. W. Kersten te Genemuiaen en burgemeester D. Kodde, burgemeester van Zoutelande scriba, ds. M, Blok en ds. L. Rijksen te Middelburg, assesso ren en N.W. Schreuder, quaestor. Het moderamen nam zitting, waarna ds. Verhagen met een korte toespraak het presidium aanvaardde. De Synode nam verscheidene rap porten in behandeling. De Synode be sloot aan de gemeenten te adviseren, dat predikanten tenminste 12 vrije zondagen per jaar te geven teneinde de vele vakante gemeenten van dienst te kunnen zijn. Het college van deputaten voor de buitenlandse kei ken, waarvan ds. J. W. Kersten te Genemuiden en ds. L. Rijksen te Middelburg nog waren overgebleven, werd uitgebreid met de predikanten ds. J. W-. Bel te Krabben, dijke, ds. M. Heerschap te Borssele en H. Rijksen te VIaardingen om de Sy node van advies te dienen in betrek king tot de verhouding met de ge meenten in Canada en Amerika. Afgevaardigden Kerkdag- Walcheren. Als afgevaardigden van de Kerkdag- Walcheren, naar de op woensdag z7 juni a.s. op „De Horst" (Kerk en Wereld) te Driebergen te houden lan delijke vergadering van vertegen woordigers van Hervormde Kerkda gen, zijn benoemd ds. W. Oosthoek, nervormd predikant te Westkapelle en J. Jonker, scriba van de hervorm-: de kerkeraad, te Middelburg. NED. HERV. KERK. Ds. B. Holl, predikant van de Ned. Herv. Kerk te Deri Helder heeft zijn be roep naar Middelburg aangenomen. Hij heeft bedankt voor zijn beroep naar Zijpe (N.-H.). Konijn was atleten |j O te snel af H Tijdens internationale athle- |f p tiekwedstrijden te Praag wer- p den de Oost-Europese deelne- p mers ondanks hun prachtige p prestaties toch verslagen. Een p verdwaald konijntje verscheen p tijdens één van de races plotse- M ling hi de bocht van de sintel- p baan en rende voor de athleten p uit over een afstand van onge- p veer 200 meter over de binnen- p baan. Onder de enthousiaste p toejuichingen van de ruim 7000 p toeschouwers bleef het konijn zijn achtervolgers voor. Ook de p hordenlopers, die op hun beurt stonden te wachten en die naar P de grond doken om het diertje p te vangen, was hef fë vlug af. p Als eerste ging het konijn over p de eindstreep en verdween toen trots in de omringende bossen, p Iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DRIEHONDERD NOODWACHTERS IN ACTIE St. Maartensdijk, Zierikzee, Serooskerke wonnen bekers. Goes heeft zaterdag een driehonderdtal leden van de B.B. uit alle delen van Zeeland aan het werk kunnen zien tijdens de provinciale wedstrijden, die deze organisatie voor de eerste maal hield. Dit evenement betekende voor de B.B. een uitstekende afsluiting van het winterseizoen, waarin het gemiddeld bezettingspercentage van deze vrijwilligersorganisatie ln Zeeland tot 70 A 80 steeg. De wedstrijden werden op drie verschillende plaatsen ln de stad ge houden. Zierikzee sleepte de eerste prijs en daarmee de wisselbeker van de Kring Bevelanden ln de wacht; bij de blokploegen, St. Maartensdijk toonde zich de sterkste van de mobiel geneeskundige teams, hetgeen deze ploeg de beker van de Stichting opleverde en Serooskerke (W) eindigde als eerste van de blokploegen en ging met de beker van de Commissaris der Koningin naar huis. Laatstgenoemde, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, reik te 's avonds in het Schuttershof deze trofeeën uit. Na het middaguur begonnen de wed strijden, waarbij iedere ploeg afzon derlijk aan het werk toog. Enkele za len en de tuin van het Schuttershof vormden het domein van de mobiele geneeskundige ploegen, waarvan er in totaal 10 deelnamen. De dames en heren van deze ploegen zagen zich voor de opgave gesteld een zevental géwonden te behandelen, die zij in de tuin aantroffen. Het waren leerlingen van de Goese lycea, die bijzonder rea listisch als slachtoffers werden gegri meerd. De blokploegen verzamelden zich voor het begin van de wedstrijd Ln zaal Krijger aan de Beestenmarkt. Het terrein van de strijd was daar niet ver vandaan, namelijk bij de brandweerkazerne. Daar staat een hoekhuis, het pand Westwal 54, dat voor afbraak is bestemd en daarom een bij uitstek geschikt object vormde. De BJï.-ers voorza gen dit huis van een passende naam: „Huize Doorsnee"! Volgens de opgave was deze woning door bommen getroffen, waardoor verschillende mensen gewond raakten. Verder woedde een brandje op zol der, op welke plaats ook een „gewon de" werd aangetroffen, een geval van schedelbasisfractuur. Ook lag er nog een „gekwetste" op straat met een ge broken onderarm als gevolg van neer stortende balken. Gemakkelijk was de opgave geenszins, maar de meeste blokhoofden brachten hun ploeg er goed doorheen. Op het terrein van de gasfabriek was voor de 9 opruim- en reddings ploegen de „calamiteit" gelegen. Evenals op de andere plaatsen fun geerden ook hier Goese lyciïsten als „gewonden". De B.B.-ers mochten zich tijdens hun werk in grote belangstelling met name van officiële zijde verheugen. De Commissaris der Koningin vond op deze voor hem drukbezette dag nog tyd om op alle plaatsen een kijkje te nemen, voorts waren vele burgemees- Tito-NasserNehroe op Brioni bijeen. De Indische premier Nehroe, de premier van Egypte, luitenant-kolo nel Nasser en de'Joegoslavische presi dent maarschalk Tito zullen volgende maand op het ter hoogte van de Adriatische kust gelegen eiland Brio ni een samenkomst hebben. ters aanwezig, terwijl ook B.B.-func- tionarissen als de provinciaal com mandant, mr. L. A. Kakebeeke, niet ontbraken. Namens de afdeling B.B. van het ministerie was mr. Hilariüs aanwezig, terwijl kapitein L. F. van Giesen de territoriaal commandant Zeeland vertegenwoordigde. Tussen half zes en zes uur waren alle wedstrijden afgelopen; de prijsuit reiking geschiedde ongeveer een uur later in het Schuttershof. Velen wa ren daarvoor nog in Goes gebleven. Na een korte begroeting door burge meester H. G. van Suylekom van Ka- pelle, als voorzitter van de Kringraad Bevelanden was het woord aan de Commissaris der Koningin. Deze dankte de Goese B.B. en speciaal het Kringhoofd, de heer H. B. Pilaar, voor het organiseren van dit evenement. Ook getuigde spr. van zijn vertrouwen in de Zeeuwse B.B. Tot slot reikte jhr. De Casembroot de drie wisselbekers uit aan de commandanten der winnen de ploegen. Alle deelnemers mochten daarna een fraaie herinneringsme daille aan deze dag in ontvangst ne men. Uitslagen De uitslagen van deze wedstrijden luiden als volgt: Mobiel geneeskundi ge teams: 1 St. Maartensdijk, 91 pt., (wisselbeker Stichting Bevordering Bescherming Bevolking. Den Haag); 2 Vlissingen H, 90 pt.; 3 Axel, 87 pt.; 4 Terneuzen I, 87 pt.; 5. Terneuzen H, 86 pt.; 6 Zierikzee, 81 pt.; 7 Souburg, 80 pt.; 8 Goes, 79 pt.; 9 Oostburg, 72 pt.; 10 Vlissingen I, 77 pt. Blokploe- ?en: 1 Serooskerke (W), 702,5 pt. wisselbeker Commissaris der Konin gin) 2 Terneuzen, 680 pt.; 3. Middel burg, 641 pt.; 4 St. Annaland, 625 pt.; 5 Vlissingen, 610 pt-; 6 Goes, 607,5 pt.; 7 's-Gravenpolder, 577 pt.; 8 Bruinis- se, 514 pt. Opruimings- en reddings ploegen: 1 Zierkizee, 126,75 pt. (wis selbeker van Kring Bevelanden Z 2) 2 Goes, 122,75 pt.; 3 Veere, 120 pt; 4 Terneuzen 118,25 pt.; 5 Sas van Gent, 114 pt.; 6 Vlissingen 106,25; 7 Schoon- dijke, 102,75 pt.; 8 St. Annaland, 99 pt.; 9 Wemeldinge-Yerseke, 97,25 pt. (Advertentie) in elk huisgezin: qenéést I door TJEERD ADEMA 14 „Geef mij maar een van die kof fers", zei Steensma, „en hou jij de deur maar even voor me open, Van Dijk. Zjjn de andere lui er nog niet?" „Niets gezien", verzekerde Van Dijk. „Ze zullen wel aan de borrel zijn. Ben je ze gaan waarschuwen, Storm?" „Ze weten allemaal, dat Jelle om kwart over vijf zijn eerste schrede op de weg van de roem en de onsterfe lijkheid gaat zetten", verklaarde Storm. „Ik heb ze tenminste allemaal gewaarschuwd, maar die kerels zit ten om deze tijd in de soos en dan Ah zie, daar komt het edele tweetal juist aanzwaaien." Glimlachend keken de vrienden naar De Ridder en Van Veeren, die blijkbaar in vrolijk gesprek over het Stationsplein stapten. „Allebei meer gedronken dan in de soos toelaatbaar is", constateerde Storm ernstig. De dikke apotheker zwaaide levens lustig met zijn wandelstok en de bio loog Van Veeren tilde zijn voeten tot kniehoogte op als hij over de tram rails moest stappen. De Ridder kreeg het vriendengroep je in het oog en wees er met vooruit gestoken stok naar, waarna hij, op de voet gevolgd door Van Veeren, op Steensma afstapte. „Aha!" riep hij, „daar hebben we de directeur-generaal van de Com pagnie internationale van weet ik veel. Van harte gefeliciteerd, kerel, met die schitterende promotie. Jam mer, dat je d'r nou meteen ook van door gaat. Je had best nog een af- scheidsfuifje kunen geven." „Hoor je het, Steensma!" riep Storm verontwaardigd. „De kerel kan nog niet rechtop lopen van al het eten en drinken, dat ie op jou kosten in zijn elastieken maag gestouwd heeft en nou denkt ie alleen maar weer aan een afscheidsfuifje. Bij het scheiden van de markt, leert men toch maar zijn vrienden kennen." ,Oh, maar ik kea hem al lang", zei Steensma. „Er zit ook nog iets goeds in hem." „Ja, natuurlijk", brieste Storm, „je bedoelt die kostelijke ouwe klare, die hij zo juist naar binnen gegoten heeft." „Mag ik mimisschien ook even feliciteren?" vroeg Van Veeren een beetje hakkelend. „Mijmijn beste gelukwensen, kerel. En dat je maar een rijke vrouw „Een goede vrouw" verbeterde Steensma glimlachend. „Een goede rijke vrouw zult trou wen", besloot Van Veeren. Hij zwaaide de arm van de inge nieur op en neer of hij een pomp zwengel te pakken had. „Dank je, dank je wel kerel", zei Steensma, zijn arm voorzichtig be vrijdend. „En je gaat... zo naar Parijs?" informeerde Van Veeren. „Zo maar ineens naar Parijs", be vestigde Steensma. „Interessante stad" peinsde Van Veeren. „Warm bloed, mooie vrou wen. Ik heb er een half jaar gewoond. Heb er een vriendinnetje gehad, Lou- lou Alleraardigste meid. Helemaal niet eenkennig. Als je ze tegen komt „Zal ik je groeten overbrengen", beloofde Steensma. „Wacht", zei Van Veeren, zijn por tefeuille te voorschijn halend, „het adres „Doe geen moeite", weerde Steens ma af. „Geen tijd voor al die dingen, beste kerel. Reuzedruk, moet je maar denken". „Ga je op kamers wonen?" vroeg Van Dijk. „Tja, waarschijnlijk wel", bedacht Steensma. „Dan moet je zien, dat je in de buurt van de Rue de la Paix komt", zei de architect. „Daar heb ik zo nu en dan gelogeerd. En dan ga je eten bij Delpuech op de hoek van de Place du Théatre Frangais en de Avenue de 1' Opera. Daar krijg je een prima dï- nertje kerel voor vijfhonderd francs en je kunt er voor driehonderd francs ook al terecht alles met wijn inbegre pen. Waeht, ik zal 't adres voor je opschrijven". Hij nam een brief uit zijn zak, haalde de enveloppe er af en tekende met enkele potlooalijntjes hoe Steens ma het vlugst van net station in het restaurant Delpuech zou kunnen ko men". „Dank je wel, ik hoop er van te profiteren", verzekerde Steensma. de enveloppe in zijn binnenzak stekènd. „Vooruit lui, we gaan naar 't perron. Draag jü even een van die valiezen, De Ridder?" „Met genoegen, beste vent", zei de apotheker. Hij nam. zijn wandelstok in zijn lin kerhand, tilde een koffer op en zette die met een verontwaardigd gezicht weer neer. „Wou je me op de laatste middag, dat je me ziet nog een dubbele breuk bezorgen?" vroeg hij verontwaar digd. „Hallo, kruier, neem dat ding eens even van me over. Hier heb je een kwartje, maar voorzichtig dra gen hoor, want 't zit vol met prima Hollandse stinkadorussen en ouwe jandoedel, die meneer hier over de grens probeert te smokkelen. Waar moeten we wezen, Jelle?" „Tweede perron", commandeerde Storm. „Kom maar mee. Hebben jul lie perronkaartjes?" Van Veeren viste in zijn vestzak en dregde een verlopen tramkaartje plein-Scheveningen' „Hier jeugdige dwazen", zei Storm de kaartjes uitdelend. „Als ik er niet was-Heb je 't jouwe al, Jelle?" „Un billet première elasse Pa Paris", stotterde Van Veeren. „Waar komt nou die extra trein van jou?" informeerde Dè" Ridder, nadat ze de tunnel onderdoor waren. „Hij komt niet. hij staat er al" zei Storm op de trein wijzend. ..Dat is 'm nipt rnnnta „Dat is 'm wel", hield Storm vol. „Dan staat de locomotief er ver keerd voor', concludeerde de apothe ker. „Parijs ligt aan de andere kant". „Je moet straks in de apotheek eens een beetje bruispoeder inne men" zei Storm nijdig. „Misschien bruist je verstand dan een beetje los". „Jelle gaat pas morgen naar Pa rijs". „En we brengen hem nou al naar 't station", protesteerde De Ridder. „Dat komt, ongelovige Thomas, om dat ie vanavond nog een bespreking heeft met de commissaris-generaal, zei Storm. „In Heemstede", legde Steensma uit. „Aha, ja, ja" zei De Ridder, die het geval weer gewichtig begon te vin den. „Ja ja, als je zo plotseling direc teur wordt. We hadden eigenlijk wel voor wat bloewat bloemetjes kunnen zorgen". „Daar komt je nobele hospita, Jel le", waarschuwde Storm. „Ze staat rond te kijken of ze in 't gedrang een kind van een half jaar kwijt geraakt is. Allemachtig, ze heeft bloemen bij zich. Donker rode rozen „Les fleurs d'amour", zei Van Vee ren. „Gedragen jullie je nou alsjeblieft vijf minuten als gentleman", ver zocht Steensma dringend. „Ik ben er bijzonder op gesteld hier een goe de naam achter te laten. En in een gezelschap als dit „Dis moi qui tu frequentes et je te dirai qui tu est", declameerde De Ridder. „Gek hé, dat ik telkens weer in 't Frans sta te denken. Dat komt vast omdat Jelle naar Parijs gaat". De journalist baande zich een weg door de op het perron verzamelde reizigers en bood juffrouw Van Lun- teren hoffelijk de arm. „Ik begrijp wie U zoekt", zij hij vriendelijk. „Mag ik U even begelei den?" Verlegen lachend stapte de hospita aan Storm's arm op net vrienden kringetje af. „Meneer", zei ze. zich tot Steens ma wendend, „ik hoop niet, dat U het brutaal vindt „Natuurlijk niet", verzekerde Steensma. „Ek heb U zo lang mogen bedie nen, dat ik op het station even af scheid van U wilde nemen. Ik heb een klein bloemetje voor U meege bracht", (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7