Zeeuwse rederij komt met eigen schip in de kustvaart Zeeuwse prijs voor raej. dr. Ghijsen Zeeuwse Almanak VAN TOT Kilo's slanker BonKorets ZEEUWSE CULTURELE DAG 56 WATERRIJKE INTOCHT VAN ZEEGOD NEPTUNUS Agenda PROVINCIALE ZEJËL W SE COURANT MAANDAG 18 JUNI 1956 TEWATERLATING TE TERNEUZEN Nieuwe bron van bestaan voor de provincie Zeeland.... Zeeland land aan de zee met een rijke maritieme historie be zit thans geen eigen kustvaart. Maar sinds zaterdag is er alle reden om de toekomst ook in dit opzicht voor Zeeland met vertrouwen af te wachten. Op'de werf van de N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mij. werd zaterdagmorgen met goed gevolg de kustvaarder „Colette" te water gelaten, thuishaven Breskens, eigendom van do „Zeeuwse re derij", gebouwd in Zeeland, in opdracht van een rederij, die geheel met Zeeuws kapitaal werkt. Men hoopt daarmede voor deze provincie een gehele nieuwe tak van bedrijvigheid te hebben aangeboord. Want het is, zoals de heer G. H. Luyendijk, voorzitter van deze Zeeuwse rederij opmerkte, wel erg jammer, dat de vroegere betekenis van Zeeland op zeevaartgebied in de laatste decenniën verloren is gegaan. Vergeleken met een provincie als Groningen is hier sprake van een bedenkelijke achterstand, welke men zo spoedig mogelijk dient in te halen. Zeeland's economie ver toont door een eenzijdige gerichtheid op voornamelijk agrarische be staansmogelijkheden velerlei moeilijkheden en het valt daarom toe te juichen, dat men er thans toe overgaat met een geheel eigen rederij in de kustvaart te beginnen, daarbij aanknopende aan oude tradities. Daarbij valt op te merken, dat de aandeelhouders van deze rederij over liet algemeen mensen zijn, die in hun dagelijkse broodwinning niets met de zee te maken hebben. Dat zy het toch aangedurfd hebben hierin te parti ciperen kan niet alleen verklaard worden uit het oogmerk om daarme de bepaalde faciliteiten, voor wat de belastingen betreft, te verkrijgen. Hier is sprake van een gezonde on dernemingslust, een uitstekende basis voor deze Zeeuwse rederij. Groot was dan ook de belangstelling zaterdag voor de tewaterlating van de kustvaarder „Colette", waarbij de doopplechtigheid geschiedde door me vrouw Colette de KlerkSchelfaut, echtgenote van de directeur van de N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mij., de heer J. F. de Klerk. Het gezel schap, dat deze doopplechtigheid bij woonde en daarna getuige was van een bijzonder vlotte tewaterlating op de dwarshelling, bestond ditmaal niet alleen uit vertegenwoordigers van de scheepvaartwereld. Behalve de officiële gasten als de burgemeester van Terneuzen, rar. P. H. W. F. Teilegen, de burgemeester van Breskens, de heer J. A. Eek hout, ir. J. P. Neeteson, hoofdinge nieur in het arrondissement Terneu zen van de rijkswaterstaat en de ha venmeester Kanaal van Terneuzen, de heer R. J. L. Brouwer, waren o.a. aanwezig de initiatiefnemers^ de he ren F. A. L. Vroon uit Breskens, di recteur van de Zeeuwse rederij, G. H. Luyendijk, uit Middelburg, voorzitter van de vereniging van aandeelhou ders en verschillende aandeelhouders. Reeds eerder heeft de Zeeuwse re derij een schip in de vaart gebracht, dat gebouwd werd te Zaltbommel, maar dit geschiedde in combinatie met een Groningse rederij en dit schip vaart thans al enkele jaren in de Golf van Mexico voor Amerikaan se rekening. Hier betreft het thans een geheel Zeeuwse onderneming. De kiellegging voor de „Colette" geschiedde op 31 december 1955 en de verwachting is dat het schip medio augustus zal worden opgeleverd. De lengte over alles is 61 meter, de lengte tussen de loodlijnen 55.45 meter, holte hoofddek 3.75 meter, holte Shelterdek 5.85 meter, breedte 9.75 meter, diepgang 3.70 meter. Het schip heeft een laadvermogen van 980 ton en het meet 499 br. reg. ton. De hoofdmotor is van het type M.A. N., 8 cylinders, 750 p.k. Het zal voor namelijk stukgoederen vei-voeren en men verwacht, dat het daarbij dienst zal doen o.a, in het vervoer in de Middellandse zee. Na afloop van de tewaterlating be gaf men zich naar het „Wapen van Rotterdam" in Terneuzen, waar tij dens de lunch verschillende sprekers het woord hebben gevoerd, die ieder op hun wjjze het voor Zeeland zo bij zondere van dit gebeuren hebben be licht. Eenheid Mr. P. H. W. F. Tellegen, burge meester van Terneuzen, liet uitko men hoezeer hem de leus om een een heid in Zeeuwsch-Vlaanderen te be werkstelligen uit het hart gegrepen is. Hij prees in zyn rede het werk van de heren van de directie van de N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mij., J. F. de Klerk, ir. Pannevis en hun medewerkers en verzekerde, dat men trots was op hetgeen hier gepres teerd wordt. Voorts betuigde mr. Tellegen zijn instemming met het geen zijn ambtgenoot van Oostburg, mr. K. Hoekzema als suggestie naar voren bracht, dat men voortaan zou spreken van Zeeuwsch-Vlaanderen Oost en West, waardoor mede be reikt kan worden dat de tegenstellin gen komen te vervallen. In het feit, dat dit schip in Bres kens zijn thuishaven heeft en in Ter- neuzen gebouwd werd zag de burge meester ook een gelukkig begin van hetgeen in dit opzicht wenselijk is, nl. de eenheid in Zeeuwsch-Vlaande ren. De heer J. F. de Klerk noemde als een bijzonderheid van deze tewaterla ting welke thans overal in den lande als een bijna dagelijks terug kerend gebeuren mag worden be schouwd dat hier een gezeiscliap bijeen was van reders, die men voor namelijk als landbouwspecialisten mag beschouwen. En als directeur van een scheepswerf én als aandeel houder In deze rederij het woord voe rend sprak de heer De Klerk zijn vertrouwen uit m deze ontwikkeling. Hij overhandigde tenslotte een origi neel geschenk aan zijn echtgenote, die de doopplechtigheid verrichtte, nl. een ring, symboliserend de band tussen de oprichters van deze nieu we rederij. irnn ALARMOEFENING Vorige week werden de mannen van de Nationale Reserve op Walche ren voor een oefening gealarmeerd. De meeste vrijwilligers waren binnen de vastgestelde tijd op hun plaats van bestemming aanwezig. Er werd van de veronderstelling uitgegaan, dat ergens in de buurt van de duinen in as omgeving van Domburg een grote groep saboteurs bezig was zich te groeperen teneinde een door de Nationale Reserve te be- wake object onklaar te maken. De garnizoenscommandant, de overste Kornet en de overste Op 't Hof van de inspetie Nationale Reser ve woonden de oefening bij. Overste Op 't Hof sprak namens de inspecteur en de garnizoenscomman dant een woord van dank en waarde ring Ook gewaagde hy van een vooi HUP TOM. Tom Schreurs is een groot man in de wereld der sporten en zijn woord heeft daar majesteitelijk gezag. Maar met zijn aardrijkskundige kennis zit het niet zo best. Zondag wijdde hij een paar juoelende frasen aan de pro motiewedstrijd R.C.S.— Reuscl Sport, die in Souburg werd gespeeld en ont roerd riep hij daarbij door de micro foon, dat het toch zo heerlijk teas, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderendie strook Nederland langs de Belgische grens, ook nog gevoetbald werd. Da's nou niet leuk van Tom. Waar moet dat op die manier naar toe Op die maneir laat hij volgende weel. het Feijenoord stadion naar Gapingt verhuizen en komt Amsterdam op d( Veluwe terecht. Aan deze geogra fische Schreurs-misverstanden dient haastig een einde te worden gemaakt. Welke onderwijzer is bereid om in de avonduren Tom overigens leergie rig en bereidwillig enige aard rijkskundige bijlessen te geven? Brie ven onder motto ,Jlup Tom", Sport- spiegelHilversum. uitgang in de geoefendheid. Bijzon dere waardering had hij voor het en- t1 ousiasme en elan waarmee alle vrij willigers oefenden, niet alleen op Walcheren, maar ook in de andere delen van Zeeland, waar spr. in de afgelopen weken de alarmoefeningen bijwoonde. De districtscommandant majoor H. A. P. Speek dankte de overste voor zijn waarderende woorden en de re servisten voor de opkomst. Tijdens de alarmoefeningen, welke gedurende de afgelopen w< ken in ge heel Zeeland zijn gehouden, lag het opkomstpercentage tussen de 75 en 80 ~rocent. JL'NIORKAMPIOENSPLOEGEN De junioren-elftallen B 1 en B 2 van „Middelburg" maakten ter gele genheid van het behaalde kampioen schap een reisje naar Amsterdam, dat hun werd aangeboden door de Con tactcommissie „Groen-Wit". 's-Mid- dags speelde B 1 een vriendschappe lijke wedstrijd tegen de B junioren van Ajax, waarin met 3-0 werd ver loren. Daarna waren zij als toeschou wers bij Ajax-Stormvogels. Nadat een koffiemaaltijd gebruikt was keerden het jeugdige gezelschap dankbaar en voldaan naar Middel burg terug. t Advertentie Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen BonKorets geven u in enkele weken weei nw jeugdig slank figuur Na de maaltijd een Iragee met een slokje water en u verliest ponden per week BonKorets werken volgem hel principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopl vet smelt weg, van loom heid en verstopping heeft u geen weel meer Veroverende charme straalt van u ai. I voelt u weer opgewekt en monter - een andei mens' Begin een nieuw leven - begin nog vandaag inel BonKorets. f 330 per flacon VERMAGERINGSDRAGEES De heer Luyendijk wenste de di rectie van de N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mjj. geluk met de vlot te tewaterlating en hij zag daarin een voorteken van een goede vaart voor de „Colette". De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, was gaarne getuige geweest van deze bij zondere dag, temeer daar ook hy ae opzet om luer voor de provincie Zee land iets goeds te bereiken, zeer toejuicht. De heer Luyendyk herin nerde vervolgens aan de maritieme historie van deze provincie en hji noemde het van grote betekenis, dat men thans opnieuw een poging on derneemt met een eigen rederij, waar het gaat om het aanboren van nieu we bronnen van bestaan. Tenslotte overhandigde de heer Luyendyk aan mevrouw De Klerk een keus uit en kele Zeeuwse sieraden, als herinne ring aan deze dag. Ook de burgemeester van Bres kens, de heer J. A. Eekhout, zag in deze tewaterlating een bewijs van een groeiende samenwerking in Zeeuwsch Vlaanderen en het verheugde hem, dat de „Colette" Breskens als thuis haven heeft, een pleister op de vele van de Zeeuwse rederij, uit Bres kens. toonde zich optimistisch over de mogelijkheden voor het aandeel van Zeeland in de kustvaart. Hij roemde de samenwerking, die men van vele züden mocht ondervinden en kondigde de bestelling aan van een zusterschip, te bouwen hij deze scheepswerf, wel een bewjjs, dat er vertrouwen is in de opzet van de on derneming. Van de heer Vroon vernamen we nog, dat men er veel waarde aan hecht, dat zo mogelijk ook de beman ning in Zeeland verworven wordt. Contacten zijn gelegd met de De Ruyterschool in Vlissingen en de ma- chinistenschool in Middelburg. Het samenzijn werd op genoegelijke wijze beëindigd met een vlotte en amusante speech van mr. G. Tichel man te Terneuzen, die het gesproke ne op de hem eigen wijze samen vatte. N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mij. Uitbreiding als gevolg van nieuwe opdrachten. De N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mij., waar zaterdag met goed gevolg de kustvaarder „Colette", voor reke ning van de Zeeuwse rederij, te water werd gelaten, heeft eveneens haar aandeel in de vele opdrachten, welke aan onze scheepswerven worden ver strekt. Van de directie vernamen wij, dat uit Kopenhagen voor Deense re kening opdrachten zyn gegeven voor de bouw van een schip van 4.600 ton daed weight evenals voor een schip van 2500 ton dead weight. De uitbrei ding van het bedrijf maakt het nood zakelijk over te gaan tot de bouw van een nieuwe machinehal met 650 m2 oppervlakte. Ook wordt een nieuwe elektrische torenkraan met een hijs kraan van 16 ton hijsvermogen in ge bruik genomen. Men betreurt het alleen, dat ook als elders in den lande er een tekort is aan vakbekwame en andere ar beidskrachten. VOOR DE EERSTE MAAL UITGEREIKT Verdiende onderscheiding. DE GROTE VERRASSING van de Zeeuwse Culturele Dag zaterdag in de Prins van Oranje ie Goes gehou den was zonder twijfel de onver wachte uitreiking van de Zeeuwse prijs. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deel- db bij (le heropening van de festivitei ten in de middag mede, de Ged. Staten met algemene stemmen hadden besloten deze Zeeuwse prijs voor de eerste maal uit te reiken aan mej. dr. H. C. M. Ghijsen te Domburg. De ..Colette" xoordt te water gelaten (Slot van pag. 1) Geuze, dr. Louis Lockefeer, burge meester H. K. Miehaëlis, Bruinisse, drs. Th. J. Westerhout en Jacques de Smit. Allerlei goede en minder goede vragen kwamen aan de orde: eventuele achterstelling van Vlissin gen bij Middelburg, subsidiebeleid, taak der gemeentebesturen, cultu rele (on)deskundigheid van de over heid, ja zelfs over snobisme werd gesproken. Uit de beantwoording bleek, dat er voorstanders zijn van groter eenheid in subsidiebeleid bij rijk, provincie en gemeente, dat er verschil van mening mogelijk is over de culturele taak van de ge meente, sommigen meenden na melijk, dat subsidies aan ama teurtoneelverenigingen noodzake lijk zijn, anderen daarentegen, dat de gemeente in de eerste plaats en uitsluitend heeft te zor gen voor een goede outillage (ge bouw enz.) Voorts kwam vast te staan, dat de deskundigheid van de overheid op cultureel gebied niet al te hoog mag worden aan geslagen, want zij is, zoals de heer Geuze uiteenzette, niet aan wezig Tenslotte was men wat pessimis tisch over een Zeeuws orkest, een pessimisme, dat niet helemaal ge deeld werd door de commissaris der koningin, zoals later kwam vast te staan tijdens de officiële ontvangst door het Goese gemeentebestuur in het gemeentehuis. De commissaris beantwoordde hier een toespraak van burgemeester mr. W. C. ten Kate en zinspeelde daarbij op enkele onderwerpen uit het forum. JURYVERSLAG. Het verslag der jury van het Zeeuws Landjuweel bestond uit een korte toespraak door Frits Bloem kolk uit Amsterdam, die betoogde dat men de uitslag van de jury moet accepteren zoals die is eri dat het onjuist is, zoals nu is gebeurd, over de uitspraak nare brieven te schrij ven aan de jury. Deze doet immers haar werk naar beste weten en kun nen. Tenslotte wees hij op de grote mogelijkheden, die er thans voor de Zeeuwse amateurtoneelverenigingen bestaan, nu er een toneeladviseur is aangesteld. PRIJSUITREIKING Aan het einde van de middag reik te de commissaris der koningin de prijzen van het Landjuweel uit, waarbij het wisselvaandel ditmaal ging naar de vertegenwoordiger van het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst. De voorzitter van deze ver eniging, de heer J. de Block hield daarbij een korte toespraak. De tweede prijs werd in ontvangst ge nomen door de voorzitter van de winnaar 1955, „Het Middelburgs Di- lettantentoneel", de heer W. de Pag- ter, die de winnaars van het wissel vaandel hartelijk gelukwenste. „Wij staan het U zonder enige afgunst af" aldus deze spreker, die verklaar de dat zijn vereniging het volste vertrouwen had in de onpartijdig heid en de deskundigheid van de jury. „MARIA BOODSCHAP" De dag werd besloten met een voorstelling van Paul Claudel's „Ma ria Boodschap" door de prijswinnaar van het landjuweel, „Het Reizend Zeeuws Volkstoneel" uit Hulst. Voor de wijze, waarop dit moeilijke stuk ten tonele werd gevoerd, verdienden speelsters en spelers alle lof, vooral .ok de regisseur drs. L. Lockefeer. lij wist de vertolking zo goed als rij te houden van larmoyante ten- ensen, waartoe het zo gemakke- jk aanleiding geeft. Na de voor- elling van zaterdag kan echter de raag worden gesteld of een stuk als dit, met zulk een sterk gericht-reli gieuze inslag, wel zonder meer kan worden gespeeld voor een vrij wille keurig publiek als hier bijeen was. Immers, het slagen van een opvoe ring is niet alleen een zaak van de mensen op de planken, doch even goed van het publiek. Pas wanneer beide groepen een twee-eenheid vor men kan van een volledig geslaagde opvoering worden gesproken. En juist die twee-eenheid leek ons za terdag niet aanwezig. Wij geloven daarom, dat de voorstelling van dit aan het lekenspel zo zeer verwante stuk, gespeeld vanuit een vaste ge loofsovertuiging, destijds in eigen kring te St. Jansteen een sterker en groter indruk heeft gemaakt dan zaterdag. Ook al werd destijds die. opvoering gegeven in een zaal, die onvoldoende was geoutilleerd. Het klinkt misschien paradoxaal, maar men zou zelfs kunnen zeggen, dat die eerste voorstelling zo goed slaag de mede dank zij de primitieve to neelomstandigheden. Dit stuk past in een klein gebouw, vertoond op een klein, héél sober toneel, voor een kleine kring.. Blijkens de uitslag van de jury is de prijs-voorstelling voor het landjuweel door R.Z.V.T. aldus gegeven. Journalistieke cabaretiers. Tijdens de Zeeuwse Culturele Dag, zaterdag in ,,De Prins van Oranje" gaven Zeeuwse journa listen een cabaretvoorstelling van ongeveer een uur. De regie daarvan werd verzorgd door Jan hem aire jr. toneeladviseur in Zeeland. De teksten waren door de eendags-cabaretiers geschre ven. De kritiek op dit journalis tieke optreden is ditmaal niet door een onzer redacteuren ge schreven, doch door Frits Bloem kolk uit Amsterdam, lid van de jury van het Zeeuws Landjuweel. Het geachte jurylid schrijft als volgt: Laten wij mild zijn nu wij eindelijk eens de kans krijgen te schrijven over het doen en laten van hen die dage lijks de zaken van de goede burgerij verslaan, commentariëren en ook kri tiseren. Eindelijk de kans hen wellus tig voor het oog van vele lezers te vermorzelen.... Maar laten wij niet temin trachten meester te zijn in de beperking, iets wat de journalistieke artiesten van één dag in hun sketsches 'nog moeten leven. Overigens: wij heb ben'genoten van de wijze, waarop de Zeeuwse burger van hoog vooral hoog tot laag op pittige wijze aan de lachlust ten prooi werd geworpen. Bovendien kunnen wij vaststellen, dat er muziekverslaggevers zijn, die aar dig op weg zijn burgemeesterlijke al lures te krijgen; dat een vertegen woordiger van een blad, dat zich „vrij1 noemt, deze „vrijheid" alle eer aandoet door zijn ongedwongen conferences en liedjes; dat ingezonden stukken niet altijd van dezelfde hoge kwaliteit zijn; dat rapporten spits, maar ook langdra dig kunnen zijn. Maar vooral: dat de H.H. journalisten zich door onze kri tiek niet „ontmoedigd" moeten voelen. Dar schrijven zij immers ook altijd? En afgezien van alles: dit cabaret „Ongecorrigeerd" was prettige, licht- verteerbare kost tussen de wel wat zware culturele gangen. ZOMERSHOW VLISSINGEN Veel succes voor „Gillis van de zee" uit Oostende. De Vlissingse Zomershow werd za terdagavond begonnen met de intocht van zeegod Neptunus, die ditmaal al léén op de praalwagen plaats nam na een hartelijk welkom op het Roeicrs- hoofd Al miste men dan de zeemeer minnen. de Intocht werd ondanks re gen en het ontbreken van een beha- gelijke temperatuur een succes door het optreden van de folkloristische groep „Gilles van de zee" uit Oosten de. Deze uit rond 70 mannen en vrou wen bestaande groep uit de Belgische havenstad won de sympathie van de vele in regenkleding gehulde toe schouwers, die vol belangstelling za gen naar de symbolische kleding en de zeer toepasselijke hoofdversiering van de Belgische gasten. Ook het optreden van het begelei dende Belgische muziekkorps maakte aanspraak op aller waardering en de directeur van de Provinciale Zeeuwse Vereniging vooi Vreemdelingenver keer, de heer G W. Oskamp, huldigde terecht aan het einde van de avond op de Grote Markt dit Belgische gezel schap. dat een uitstekende indruk maakte. De Vlissingse vissersvloot was uit gevaren om Neptunus een welkom te bereiden, da' in overeenstemming zou zijn met zijn verschijning en belang rijkheid. De vissers toonden hiermede begrip te hebben voor de persoon van Neptunus, de zeegod, die tot 25 augus tus de scepter zwaait in de Schelde- stad, waar Je middenstand het initia tief na mtot een zomershow, met ook ditmaal vele attracties en een bijzon der aantrekKelijk programma. Het doordringend geknal van vuur werk onderstreepte ae feestelijke aan komst van de zeegod op de gepavoi- seerde vissersboten en de vele toe schouwers hebben er geen spijt van gehad, dat zij bij de verwelkoming aanwezig waren. Dat er zovelen waren schreef de heer Oskamp toe aan de medewerking, welke men van alle kanten bij het organiseren van deze zomershow weer mocht ondervinden. Hij noemde in dit verband in het bij- jaar. zonder ook het Belgische en Neder- landse loodswezen en de Koninklijke Marine, alsmede het gezelschap uit Oostende, de „Gilles van de zee". Neptunus verheugde er zich over, dat hij nu weer voor zoveel dagen het zilte nat kon verlaten om de heerschappij over de Scheldestad te aanvaarden, waar men voor de zomershow zo'n aantrekkelijk programma gereed heeft, bestaan de uit allerlei spelen en andere attracties. Een bijzonder woord van lof had Neptunus voor het gemeentebestuur, de middenstand, de Horeca en de andere organisatoren van de zomer show. Hij prees het beleid van het stadsbestuur, dat er op uit is Vlis singen tot een aantrekkelijk oord als woonstad te maken door de uitbrei ding van de woningbouw. De jacht haven is bijna gereed, hard wordt er gewerkt aan het tehuis voor de ouden van dagen en men wacht met smart op de grenswijziging om de grenzen voor de eigen activiteit nog verder uit te breiden. Er kwam een scheeps- lijn op Midden-Amerika en op sport gebied toont Vlissingen zich de baas boven allen als men ziet naar de prestaties van de voetbalclub. Dat hij de sleutel der stad in ontvangst mocht nemen zag Neptunus als een symbool van de gastvrijheid, zo ken merkend voor de Scheldestad. Wet houder Popering, de loco-burgemees ter, sprak daarna een welkomst woord, waarin hij zich zeer erkente lijk toonde voor de prijzende woorden van Neptunus aan net adres van het stadsbestuur. Gewapend met de sleutel der stad beklom Neptnus vervolgens de praalwagen om de intocht te begin nen. Het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" heeft zich bij dit feestelijk gebeuren niet onbetuigd gelaten. De ze waterrijke Intocht van de zeegod werd een gezellig gebeuren, dat net beste doet hopen voor een algeheel welslagen van de zomershow in dit De commissaris schetste in het kort de grote verdiensten van mei. Ghijsen en herinnerde aan haar werk voor het Zeeuwse dialectonderzoek, voor het Zeeuwse woordenboek, voor de Middelburgse zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" en dc Ver eniging voor Instrumentale Muziek en niet in het minst aan de alom geroem de Betjc Wolff-biografie. ,,U bent een stille werkster voor de Zeeuwse cultuur en wetenschap" aldus jhr. De Casembroot. Mej. Ghysen, voor wie de uitrei- kin0- een grote verrassing was, dank te met enkele sympathieke woorden, waarin zij tevens haar blijdschap tot uitdrukking bracht over de onder- scheiding. die in het toekennen van deze prys is gelegen. De vele aanwe zigen in de Prins van Oranje gaven met een hartelijk en langdurig ap plaus hun instemming te kennen met deze uitreiking, een applaus dat te vens een gelukwens betekende voor mej.-Ghysen. Het spreekt overigens vanzelf, dat zy nog vele persoonlijke felicitaties in ontvangst had te ne men. Oprijbrug veersteiger Kortgene omlaag gestort. Veerboot meert nu aan tijbruggen. Zondagavond rond kwart voor acht is de oprijbrug aan de veer steiger te Kortgene plotseling om laag gestort en onder water ver dwenen. De vier man van het boot- personeel, die juist op de brug ston den om haar neer té laten, konden zich in veiligheid brengen. Eén van hen liep daarbij nog een nat pak op. Bij onderzoek bleek, dat één der gietijzeren wielen, waarlangs de kabel van één der contragewichten loopt, gebroken was. Daardoor werd de kabel ook afgerukt, zodat het dertien-ton zware gewicht in 't water viel. De brug stortte vervol gens eveneens in 't water De stuk ken van het gebroken wiel kwamen op de brug terecht, doch gelukkig werd geen der mannen hierdoor ge troffen. Naar het zich laat aanzien zal het enige tijd duren, voor een en ander hersteld zal zijn. De brug is waarschijnlijk ontzet De veerboot zal nu voorlopig gebruik moeten maken van de tijbruggen. Dit zal echter een beperking van het zware autoverkeer van en naar Noord- Beveland met zich brengen, daar over deze bruggen slechts auto's tot een gewicht van tien ton kun nen worden toegelaten. De boot- dienst werd zondagavond niet noe menswaardig gestagneerd. Johnny Jordaan doopte sleepboot in Sas van Gent. Zaterdagmiddag vertoefde de Am sterdamse radiozanger Johnny Jor daan bij de familie Heida te Sas van Gent om er de jongste aan winst van de familie, een sleepboot voor de binnenvaart, „ten doop te houden". Omstreeks drie uur liet hij de champagnefles tegen de voorste ven van 't schip stuk vallen, waar na de naam „Johnny Jordaan" van onder de Nederlandse driekleur te voorschijn kwam. Deze gebeurtenis trok grote belangstelling van de zij de van het publiek. Na de naamge ving werd een proefvaart gemaakt in het kanaal. Toen de sleepboot van de wal voer, zong de zanger zijn lied „Geef mij maar Amstei-- dam". Ook tijdens de rondvaart gaf hij nog enkele liedjes ten beste. Zodra de zeegod „Neptunus" te Vlis singen boven xoater kwam heeft hij voor de microfoon de wachtende me nigte bij het Roeiershoofd toe gesproken. (Foto P.Z.C.) VANDAAG. Mittu.iburg Electro: „Mambo", (18 jr.), 19 en 21.r5 uur; Schouwburg: „Heb zucht", (cinemasc.), (14 jr.), 20 uur; Prov. Bioliotheek: Expositie repro- duktles van en boekwerken over Rem brandt, 10—12.30, 13.30—17 uur; Molen water: „Miniatuur Walcheren", 10—24 uur. Vlissingen Alhambra: „Het recht om geboren te worden", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Abbott Costello in stofzuigers", (a.l.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2