PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT K.Y.P. en P.v.dLA. zullen samen een nieuwe regering vormen Landaanwinning in deltagebied is niet bij voorbaat onmogelijk Regeringswijziging in Tsjecho-Slowakije SPIEGELGEVECHTEN OP ZEE VOOR SCHEVENINGSE STRAND 199e jaargang - no. 141 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 16 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g 3 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bugcidstraat 24. telef. 26. WIE WORDT FORMATEUR? Gemakkelijk zal het niet gaan De bedrijvigheid rond een kabinetsformatie gaat, zodra de koningin na raadpleging van de vice-president van de Raad van State, de voorzit ters van de Eerste en de Tweede Kamer en de fractieleiders, een forma teur heeft aangewezen, beginnen. intussen verdiept men zich in „parlementaire kringen" over de vraag, wie dat zal zijn. Dr. Drees, de lijstaanvoerder van de politieke groepe ring, die met de grootste winst tevens als grootste partij uit de stembus kwam, lijkt de aangewezen persoon. Gemakkelijk zal hij het in elk geval niet hebben. Niet alleen omdat er in de komende vier-jarige regeerperiode enkele problemen zijn op te los sen, waarover nu niet direct overeenstemming tussen de toekomstige be windslieden bestaat men denke aan de huurverhoging en de huurbe lasting maar ook, omdat men aanneemt, dat de K.V.P., die in elk ge val drie zetels vooruitging, haar eisen zal stellen en het een socialistische formateur niet gemakkelijk zal maken. Dit mag lopen zo het wil, in elk ge val zullen P.v.d.A. en K.V.P. tenslotte weer tot samenwerking moeten be sluiten. K.V.P. en P.v.d.A. vormen tezamen een machtig blok. Met in totaal 67 Kamerzetels zijn zij zelfs in staat elke grondwetsherziening, waarvoor een meerderheid van tweederde van de stemmen nodig is, door te voeren. We geloven niet, dat deze positie er toe zal leiden, dat zy gezamenlijk, met uitsluiting dus van andere partijen, de touwtjes in handen zullen nemen. De P.v.d.A., die zich in het verleden geenszins afkerig getoond heeft van een smalle basis, zou misschien nog wel willen, doch de K.V.P. verzet zich ertegen. De K.V.P. wenst een brede basis. Brede basis? Het is de vraag, of die basis wel zo breed zal kunnen zijn als tot dusver. Als verliezers kunnen de A.R. en de stellen als'vierdergeledèn.^m^het Het centrale comité van de Tsjechoslowaafese communistische par- aantal door hen te bezetten departe- tij heeft de regering ingrijpend gewijzigd. Tien ministeries zijn samen gevoegd tot vier departementen. Vrattislav Krutina is ontheven van zijn functie als minister van landbouw en benoemd tot secretaris van het centrale partijcomïté. De ministeries van landbouw, bosbouw en staatsboerderijen zijn samen gevoegd tot één ministerie van land- en bosbouw. Dr. Vaclav Skoda, een van de vier vice-premiers, is van zijn oude functie ontheven en benoemd tot minister van justitie. Hij volgt dr. Jan Bartuska op, die openbaar aanklager wordt. Zijn voorganger in deze functie, Vaclav Ales, is ontslagen- menten het zijn er op het ogenblik vier of op de betekenis van de door hen te bezetten plaatsen zou dat wel eens z'n invloed kunnen hebben. Een open vraag is ook nog, of de V.V.D., die vier jaar in de oppositie is geweest, dit keer naar een ministers portefeuille zal meedingen. En wat zal er gebeuren met het departement van Overzeese Rijksdelen, waar minister Kernkamp (C.H.) niet wenst terug te keren, dat bovendien niet zoveel meer om het lijf heeft en dat best met Bui tenlandse Zaken zou kunnen worden samengesmolten Hoe zal het lopen met de departe menten van Maatschappelijk Werk en voor de P.B.O., die ongetwijfeld ver sterkt zouden zyn, als prof. Romme onbedreigd ais triomfator uit de strijd tevoorschijn was gekomen, maar die bij de socialisten weinig in tel zijn De komende tijd zal het antwoord op vele vragen moeten leveren. Het Iykt wel erg voorbarig om nu al te spreken over de personen, die de mi nistersportefeuille te torsen zullen krijgen. Amerikaans Congres vraagt rapport Over proces Ie Bern Het Congres der Verenigde Staten heeft een rapport gevraagd van het proces tegen de vier Roemenen, die in Bern terecht staan wegens bestor ming en bezetting van de Roemeense legatie aldaar en de moord op de Roe meense chauffeur Setu, op 15 februari 1955. Openbare aanklager verdwijnt Uitwisseling Het zal er nog wel eens van komen, dat Eduard van Beinum zijn di rigentenlessenaar in het Am sterdams Concertgebouw verlaat om in Moskou een orkest te gaan leiden. Wij beleven thans het prille begin van de nieuwe Nederlands-Russische cul turele contacten. De schakers zijn over en weer al op bezoek geweest. Een klein beetje toerisme bewoog zich ook al via enkele perforaties door het IJzeren Gordijn. De Russen hebben gevraagd om uitwisseling van musici en vorige week liet de gezant van de Sowjet-Unie weten, dat men in Russi sche bioscooptheaters een week van de Nederlandse film wilde organise ren. Vanzelfsprekend zou er dan in Nederland een week van de Russi sche film moeten komen. Dat denkbeeld van die filmweek was 'n beetje pijnlijk voor onze Neder landse filmindustriëlen. Wanneer men weet, dat de Russische filmindustrie, wat de omvang van de produktie be treft, de tweede ter wereld is direct na de Amerikaanse - dan is het dui delijk, dat de Nederlandse filmprodu centen met hun spaarzame en zwakke produkten de Russen niet aankunnen. Maarde culturele uitwisse ling zal er wel komen en ook niet-culturcle uitwisselingen zijn voorzien. Binnenkort krijgt de Rotterdamse haven Russisch vlootbezoek, waarna Nederlandse marine-schepen een be zoek zullen brengen aan Leningrad. Er zit aan zulke internationale uit wisselingen altijd een politieke kant. Die laatste kant is misschien wat dui delijker zichtbaar bij een vlootbezoek, dan bij schaken, voetballen of musice ren, maar aanwezig is hij altijd. Hij is er reeds, wanneer men zich op het standpunt, stelt, dat mensen uit Rusland en de satellietstaten toch maar in grote aantallen naar het Westen moeten komen om te zien hoe goed het daar gaat in vergelijking met hun eigen vaderland Het zou dus wel wonderlijk zijn wanneer men in een land als Rusland de uitstapjes naar het buitenland niet op de politieke waar de beoordeelde. Welnu, dat doet men dandan ook en men doet het zelfs overdreven. Zo overdreven, dat het nodig is de Russische visie op bezoeken aan het buitenland even toe te lichten aan de hand van een publikatie in een Rus sisch vloottijdschrift. In dat tijdschrift schreef schout-bij nacht Orlov over het Russische vloot bezoek aan Engeland. Daaruit blijkt, dat het Russische vlootpersoneel voor dit bezoek een speciale training on derging van de communistische partij en van de jeugdbeweging. Het partij- Kolitieke werk werd gedurende de ge- ele reis voortgezet. De reis, zo wordt gezegd, leverde het bewijs van de goede geoefendheid en van de politieke rijpheid der be manningsleden Uit deze weinige zinnen blijkt vol doende hoe men in Rusland een uit stapje naar het buitenland opvat. Men moet dat in Nederland wel even wetenals straks het aantal Russische bezoekers toeneemt! Voorts is er een ministerie van on derwijs en cultuur gevormd onder leiding van dr. Frantisek Kahuda, voormalig minister van onderwijs. De minister van cultuur. Ladislav Stoll, krijgt wetenschappelijk werk te doen. Een ander nieuw ministerie is dat van voedselindustrie en landbouw- produkten onder Jindrich Umer tot op heden minister van voedselvoor ziening. Er is geen reden bekendgemaakt voor het ontslag van Vaclav Ales als openbaar aanklager. Hij was in 1952 assistent van de openbare aan klager op het proces tegen Rudolf Slansky en nog 13 com munistische leiders, die wegens sabo tage, verraad en spionage veroor deeld zijn. Een commissie stelt op 't ogenblik een nader onderzoek naar dit proces in, doch reeds is bekendge maakt, dat Slansky terecht veroor deeld werd. I a de Ryn in de buurt van Ko- i§ <iz is, na een aanvaring met ij een rijnaak het rijnschip ,JUainz" na korte tijd gezon- lL ff ken. De 91 passagiers en 1,0 koppen tellende bemanning van s ëe dit grootste passagiersschip op de Rijn, konden allen worden gered, daar de „Mainz" niet ge- p heel onder water verdween, maar op een bank bleef rusten, p De foto geeft een beeld van de reddingop 'n motorboot wordt p H één van de serveersters in vei- gj ligheid gebrach t. p Illlllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll'lllllllllllllllllllllllllllll De conferentie van de Tsjecho-Slo- waakse communistische partij heeft een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat een van de drin gende taken is de verbetering van de sociale samenstelling van de partij door toelating van arbeiders en boe ren. Voorts wordt verklaard, dat er kwaadaardige aanvallen op de partij en de partijbeginselen zijn gedaan. Op de conferentie zijn de studenten, die o.m. objectievere persberichten, toegang tot westelijke dagbladen, boe ken en radio-uitzendingen en herzie ning van politieke processen zouden hebben geëist, beschuldigd van juiste meningen." In de resolutie wordt er op gezinspeeld, dat er niet voldoende studenten afkomstig arbeiders- en boerengezinnen, zijn. H.M. de koningin heeft vrijdag- ochtend op het paleis Hiiis ten gj Bosch" prof. dr. J. Zijlstra, mr. ee J. A. W. Burger en prof. mr. C. M P- Romme ontvangen om hen te raadplegen in verband met 't nieuw te vormen kabinet. V.l.n. r.prof. Zijlstra, mr. Burger en prof. Romme bij het betreden p van het paleis. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiil Hoge Raad stelt Indische ambtenaar in het ongelijk. Geen salaris over Japanse bezettingsjaren. De Hoge Raad heeft gisteren in een arrest over de kwestie van beta ling van salarissen aan voormalige Nederlands-Indische ambtenaren over de Japanse bezettingsperiode het be roep verwerpen, dat een mulo-onder wijzer. de htJ. Polderman, had aanhangig gemaakt tegen de uit spraak van het Haagse gerechtshof. Dit hof had de aanspraken van de heer Polderman, die betaling van zijn salari. over deze periode van de Staat der Nederlanden had geëist, af gewezen. De heer Polderman werd veroor deeld tot betaling der kosten. Laatste heldendaad van piloot jachtvliegtuig. De piloot van een Amerikaans jachtvliegtuig is donderdag met zijn machine in het plaatsje Tarant (Ala bama, Verenigde Staten) veronge lukt, na op het laatste ogenblik nog een voetganger door een waarschu wend gebaar het leven te hebben ge red. Enkele ogenblikken nadat de 31- jarige luitenant J. A. Robertson met zijn F 4u was opgestegen van de luchtbasis Birmingham, verloor de machine bij Tarant reeds hoogte. Ro bertson poogde, om de omliggende huizen te sparen, midden op straat te dalen. Een voetganger bleef staan toen hij de machine laag over de bo- mén zag naderen. Hij zag, hoe de pi loot zyn valhelm naar achteren schoof en hem met gebaren waarschuwde, te vluchten. Een ogenblik later stortte het vliegtuig op straat neer. De piloot was op slag dood. De machine vloog in brand, doch richtte slechts geringe schade aan. Twaalf Nederlandse oorlogsschepen en een Engelse kruiser hebben vrijdagmiddag vlak voor de Scheveningse kust een geslaagde demon stratie gegeven. Drie kruisers, de Nederlandse Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" en „De Ruyter" en de Engelse H.M.S. .Glasgow", voeren samen met zes kustmijnenvegers, een fregat en drie patrouilleboten, omstreeks één uur voor de Scheveningse kust regelrecht op het Kurhaus aan. Acht Avengers, een-motorige aanvalsvliegtuigen voor onderzeebootbestrij- ding van de marine-luchtvaartdienst, deden schijn-duikbomaanvallen op de schepen. De stijve bries deed het geknal van de bommen dof hoorbaar zijn aan de boulevard, waar tienduizenden Hage naars en toeristen gespannen deze gebeurtenis gadesloegen. Daarna was het de beurt aan vier „Seafuries", eenmotorige jachtvliegtuigen voor vliegkampschepen. Deze snelste vlieg tuigen met zuigermotoren ter wereld vuurden raketten af op een spatschijf, die de kustmrjnenveger Hr. Ms. „Gie ten" onder de kust had gesleept. Torpedoaanvallen op de schepen volgden hierop zeer snel door vier „Neptunes", terwijl de schepen nu evenwijdig aan de kust voeren. Deze „Neptunes" zijn tweemotorige lange- afstandbommenwerpers en patrouille vliegtuigen, die zeer laag over de zee binnenvlogen en met een wal van te genvuur door de schepen werden be groet. Een tweemotorige vliegboot van het type „Mariner" van de mari ne-luchtvaartdienst voerde voor het Kurhaus enige landingen uit. De eerste maal, toen het laag binnenvloog, botste het zeer hevig tegen de sterke branding en schoot onmiddellijk weer omhoog, maar de tweede en derde maal ging de landing veel soepeler cn trok het reusachtige vliegtuig met donde rende motoren over de boulevard weer op. Daarna vuurde Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" enige springpunten in de lucht, waarop alle schepen met deze explosies in de lucht als doel het vuur openden. Een helikopter van de marine-lucht vaartdienst pikte daarna een officier op van „De Zeven Provinciën" en zet- PRESIDENT-DIRECTEUR HEIDE-MIJ IN GOES Mogelijkheden dienen grondig te worden bestudeerd TIJDENS DE VRIJDAG IN GOES onder voorzitterschap van dr. ir. S. Smeding gehouden vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning heeft de president-directeur van de Nederlandse Heide maatschappij, ir. H. J. A. Hendrikx, een krachtig pleidooi gehouden voor een grondige bestudering van de landaanwinningsmogelijkheden in het Deltagebied na de afsluiting. In dit verband bestreed hij het axioma, dat het z.g. „Zeeuwse meer" de Zeeuwse zeegaten na afsluiting een zo groot mogelijk stuwmeer voor de landbouw-waterbeheersing moet worden. Hij bepleitte integendeel een verlaging van het waterpeil in dit meer en ontwikkelde voorts enige denkbeelden over de aanvoer van zoet water naar de water-arme gronden in Brabant. Er spelen hier evenwel zoveel verschillende problemen, dat coördinatie dringend geboden is, zo meende hij. Op deze coördinatie werd ook bij de discussie sterk aangedrongen, waarna de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat, ir. H. A. Dl. C. Dibbits mededeelde, dat dit gehele complex reeds in studie is bij de al gemene dienst van de rijkswaterstaat. Bovendien is bij de Deltadienst een ingenieur aangewezen, die de leiding heeft van het onderzoek naar de waterhuishouding in het Deltagebied, welk onderzoek wordt- verricht in voortdurend overleg met de algemene dienst. spreker zich af, of de landbouw in derdaad wel behoefte heeft aan een zo groot mogelijke waterbergingsca- paciteit. Hij kon zich niet aan de in druk onttrèkken, dat deze gehele zaak nog onvoldoende is bestudeerd. „De vraag kan namelijk worden Uit de memorie van toelichting by de Deltawet had ir. Hendrikx ge concludeerd, dat het Zeeuwse meer zo groot mogelijk moet worden ten dienste van de landbouw. In dat ge val is er van landaanwinning even wel weinig sprake en daarom vroeg gesteld", aldus ir. Hendrikx, „of de produktievermeeidering aan land bouwgewassen, die men hoopt te ver krijgen door de droogtegevoeiige gron den in Brabant van water uit het Zeeuwse meer te voorzien, niet met minder opofferingen aan kapitaal en arbeid kan worden bereikt. Immers voor het brengen van water uit het Zeeuwse meer naar Brabant zijn kost bare werken nodig. Er zou dus moe ten worden onderzocht of er geen mogelijkheden zijn de droogtegevoeli- ge gronden op andere wijze van wa ter te voorzien dan vanuit het Zeeuwse meer." Ir. Hendrikx had berekend, dat om een opbrengstvermeerdering te krijgen van 23 miljoen te verwachten volgens het „Coln- rapport" dank zij het water uit het Zeeuwse meer op de 56.000 ha verdrogende gronden van West-Brabant er 170 miljoen ku bieke meter water uit het meer nodig zal zijn. Wanneer er eehter in het Zeeuwse meer 15.000 ha land wordt gewonnen, dan heeft men nationaal economisch ge zien dezelfde produktievermeer- dering, terwijl er dan maar 30 miljoen kubieke meter water no dig is. Belangrijker is echter, dat de kosten voor deze landaanwin ning waarschijnlijk lager zullen (Vervolg op pag. 2) te hem af op een terrein op het strand voor het Kurhaus. Ex-president Harry Truman, die in het Kurhaus lunchte, heeft de mari time show gadegeslagen. KORTE PREDIKATIE EEN OGENBLIK TIJD ,Maar toen hij Paulussprak over rechtvaardigheid cn ingeto genheid en het toekomstig oor deel, werd Felix bevreesd en ant woordde: Ga voor heden heen; wanneer ik nog wel eens gelegen heid heb, zal ik U wel weer ont bieden De nrediker in het oude testament zegt: „er is voor elke zaak en voor eV: werk een bestemde tüd." Dat kan mooi gezegd zijn, maar als er iets demonisch te noemt is onder ons, dan is het de jachterig'.eid, het- geen-tijd-hebben. Wèl tijd voor gele1; ook tijd voor inkeer? Wel tijd voor praatjes; ook tijd voor luisteren Wel tijd voor on ze zaken ;ook tijd voor onze men sen? Wed tijd voor slapen; ook tijd voor bidden? Wel tijd voor mensen; ook tijd voor God? Op een gegeven moment komen twee mannen tegenover elkaar te staan. Paulus, die gelooft i?i de op standing der doden. Achter hem kan men dè gemeente speuren, die met hem in dit geloof één is. Hij is i>» de rug gedekt. En de ander is stadhou der Felixachter wie men zijn vrouw speurt, die als Jodin bij het verhoor van Paulus wel eens een voor Felix lastig-nieuwsgierige rol kan gespeeld 1: rbben. Felix, die zijn hogere as piraties gezet had op het mogelijk ontvangen van losgeld. Twee mannen: de stadhouder, de rechter die de gebondene is, de slaaf van eigen ingevingenen dan daarnaast te geboeide gevangene, die één en al vrijmoedigheid is. Paulus heeft tijd om te spreken; ook tijd om- in de cel stil te zijn voor God. Felix heeft tijd om geld in ontvangst te nemen, maar geen tijd om verder benauwd te worden door vragen over rechtvaar diaheid, ingetogenheid en toekomstig oordeel. Het stille geheim hier is het geloof in Jezus Christus. De vrees voor het toekomstig oordeel wordt door het geloof in Her.- af genomen. Onze zon dezijn door Hem gedragen. De onmacht om in ingetogenheid en met beheersing te leven wordt door het geloof in Hem afgenomen. G--3 is het die in U werkt zoivel het willen als het werken. De huiver om rechtvaardig te le ven, is weggewerkt omdat Jezus Christus de rechtvaardige voor ons bidt. Voor elke zaak en voor elk werk is een bestemde tijd. God heelt de tijd voor ons. Zo is het mogelijk zonder beangst te zyn, te leren tijd te hebben voor Hem. Sas van Gent. A. C. HONDERS DE BIL 1 VERWACHT... WEINIG WIND. Aanvankelyk zonnige perloden, daarna toenemende bewolking. Wei nig wind. Iets hogere middagtempera- turen. ZON EN MAAN. 17 juni Zon op 4.21 Maan op 15.21 18 juni Zon op 4.21 Maan op 16.32 onder onder 21.05 0.57 onder onder 21.05 1.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1