Partij van de Arbeid krijgt een zetel meer in Eerste Kamer KtMrnm j Verhoging arbeids produktiviteit dringend noodzakelijk Truman voor vier dagen in ons land „PLAN KUNSTBEZIT" VAN PRINS BERNHARDFONDS VRIJDAG 15 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT J' Ten koste van de communisten De Provinciale Staten hebben donderdag een nieuwe Eerste Kamer der Staten-Generaal gekozen. Het resultaat van deze verkiezingen is, dat de P.v.d.A. er ten gevolge van het niet verbonden zijn van de P.v.d.A.-lijsten in Zuid-Holland, een restzetel bij krijgt ten koste van de C.P.N. De oude en de nieuwe verdeling van het aantal van 50 Eerste Kamerzetels is als volgt Oud Nieuw K.V.P 17 17 P.v.d.A 14 15 A.R 7 7 C.H 6 6 V.V.D 4 4 C.P.N 2 1 De volgende personen zijn tot lid van de nieuwe Eerste Kamer gekozen: Katholieke Volkspartij: F. G. C. J. M. Teulings, J. A. Middelhuis, H. M. van Lieshout, J. J. Gielen, H. J. J. Velt- hoven, L. de Gou, C. G. A. Mertens, J. H. J. Maenen, L. F. H. Regout, H. C. Nijkamp, L. J. C. Beaufort, E. M. J. A. Sassen, G. C. J. D. Kropman, P. J. Wit- teman, J. H. M. Derksen, E. H. A. Kraayvanger en A. L. H. Roebroek. Partij van de Arbeid: J. J. Kramer, G. J. P. Cammelbeeck, J. A. Jonkman, H. Oosterhuis, F. Wibaut, mevrouw H. VerweyJonker, W. Schermerhorn, mej. M. Tjeenk Willink, D. de Loor, J. B. Broeksz, J. L. Hoogland, H. J. de Dreu, J. In 't Veld, P. J. Kapteijn en mr. G. van Hall. Anti Revolutionaire PartijI. A. Die penhorst, W. Rip, M. J. Tjalma, H. Al- gra, H. J. Hellema, A. Anema en J. Schipper. Ghristelijk-Historisehe UnieH. Reij- ers, G. Kolff, G. Vixseboxse, R. Polle- ma, W. F. Lichtenauer en J. W. van Hulst. Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie: H. D. Louwes, R. H. de Vos van Steenwijk, W. C. Wendelaar en A. N. Molenaar. Communistische Partij Nederland: J. Brandenburg. Blijkens de uitslag van de donderdag gehouden verkiezing van de leden der Eerste Kanier zullen in dit college niet terugkeren ir. H. J. M. Verhey (K.V. P.), prof. dr. F. C. Gerretson (C.H.), prof. dr. J. de Zwaan (C.H.) en de heer C. Geugjes (C.P.N.). Als nieuwe leden zullen him intrede doen prof. dr. J. J. Gielen (K.V.P.), mr. W. F. Lichtenauer (C.H.), J. W. van Hulst (C.H.) en mr. G. van Hall (P.v.d.A.). Levensbeschrijvingen Mr. W. F. Lichtenauer (c.h.), se cretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotter dam, is daar ter stede geboren op 11 mei 1900. Na in zijn geboortestad zijn h.b.s.-opleiding te hebben genoten, deed hij staatsexamen A. Aan de rijksuniversiteit te Leiden studeerde hij vervolgens rechtswetenschappen. Sinds 1922 is hij verbonden aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam. Dr. Josephus Johannes Gielen (k.v. p.) is in 1898 in Rucphen (N.B.) ge boren. Hij studeerde te Tilburg aan de r.-k. leergangen en vervolgens aan de universiteit te Gent germaanse fi lologie, waarin hij in 1931 promoveer de op een dissertatie „de wandelende jood in volkskunde en letterkunde". Hij werd toen aanvankelijk onderwij zer en leraar m.o., later directeur der r.-k. handelsschool te Hulst (Z.). „Overal zie ik gelukkige mensen" Oud-president Truman en zijn echt- fenote zijn donderdagmiddag per rein uit Brussel in Den Haag aan gekomen voor een bezoek aan ons land van vier dagen. Na een officiële ontvangst op het Haagse station, vertrokken de heer en mevrouw Truman per auto, vooraf gegaan door een motorescorte, naar hotel „De Witte brug", waar Tru man een korte persconferentie hield. Truman zeide onder de indruk te zijn van de wederopbouw in de lan den, die hij tot nu toe heeft bezocht (Frankrijk, Italië, Oostenrijk, W. Duitsland en België). „Overal zie ik gelukkige mensen, er zijn meer auto's Wegenwachter in Limburg na ongeluk overleden Op de rijksweg Roermond-Venlo on der de gemeente Swalmen is donder dagochtend de 28-jarige ongehuwde rayonwegenwachter A. H. van de K. dié met zijn motorzijspan patrouille reed, door een auto achterop aange reden en verongelukt. Kort na aan komst in het ziekenhuis te Roermond is hij overleden. Het slachtoffer was vijf jaar bij de wegenwacht en had een uitstekende staat van dienst. De wegenwachter reed achteraan in een file auto's. Achter hem reed een kleine personenwagen. Zover het ge beurde valt te reconstrueren zou een Belgische vrachtwagen getracht heb ben zich bij de file aan te sluiten. De remmen van deze wagen weigerden echter waardoor de kleine personen auto werd opgeduwd. Deze botste achter tegen dé wegenwachter op, die op de linkerweghelft werd gedrukt en vervolgens door de vrachtwagen overreden. Twee inwoners van Nyon (Zwitserland) hebben een procédé uitgevonden voor te levisie in reliëf, zo meldt het blad „La Suisse" Op 2 juli zal daarmee een demon stratie worden gegeven. HIK. De hik, waardoor de 30-jari- ge Jack O' Deary te Los Angeles sinds dertien juni 1948 werd geplaagd is, naar het schijnt, opgehouden. „Het is als een wonder", zei hij, „het buis is nu zo rustig". In de afgelopen acht jaar heeft Jack 65.000 brieven met adviezen uit alle delen van de wereld ontvangen. In die tijd hebben meer dan tweehonderd artsen gepoogd hem te helpen. RUSTIG LAND. Tijdens de bespre kingen van de commissie voor dwangarbeid van de Internationale Arbeids Organisatie te Genève stelde de Bulgaarse gedelegeerde voor, dat de comnvssie naar Bulgarije ga"' om te zien of daar concentratiekampen zijn. ,,U zult daar geen concentratie kampen vinden", aldus de Bulgaar, „alleen maar rusthuizen op de weg dan in Chicago, ik zie goe de oogsten en alles berust op een ge zonde economische basis." Op een vraag naar zijn mening over de betrekkingen tussen Europa en de Ver. Saten zeide Truman, dat hij in zijn gesprekken met mensen van alle standen niet anders heeft ontmoet dan een vriendschappelijke houding iegens Amerika, „en dat zelfde geldt bij ons voor Europa." Truman zeide nog geen programma te hebben voor zijn bezoek aan ons land buiten de lunch, die koningin Juliana hem zondag op het paleis Soestdijk zal aanbieden en enkele an dere ontvangsten van officiële aard. Hij zal echter in ieder geval een aan tal bezienswaardigheden in ons land bezoeken. Vrijwel alle kleuters van Zonnemaire zijn donderdag gewapend geweest met kleine rood-wit-blauwe vlagge tjes. Die dag werd namelijk met eni ge feestelijkheid de nieuwe kleuter school in deze plaats in gebruik ge nomen. De kleuters mochten 't feest meevieren en zodoende kon dit zon nige plaatje van opgewekte kinderen bij de nieuwe school gemaakt wor den. (Voor verslag zie pag. 2) (FOTO P.Z.C.) Vervolgens was hij inspecteur van het lager onderwijs in Roosendaal en na de bevrijding hoofdinspecteur te Nij megen. Bij het optreden van het ka- binet-Beel in 1946 werd hem de por tefeuille van O. K. en W. toegewezen. In 1948 trad hij af als minister. In 1948 werd hij hoogleraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de r.-k. universiteit te Nijmegen. De heer J. VV. van Hulst (c.h.) is in 1911 te Amsterdam geboren. Hij werd opgeleid voor onderwijzer en was la ter leraar Nederlands aan enkele ho gere burgerscholen. Sinds 1942 is hij directeur van de hervormde kweek school te Amsterdam. Hij vervult verscheidene functies op onderwijs gebied, in de protestants-christelijke onderwijzersvereniging, christelijk volksonderwijs en de schoolraad. Ten behoeve van de beeldende kunst Het Prins Bernhard-fonds heeft 'n geschrift uitgegeven onder de titel „plan kunstbezit", dat thans aan overheid, kunstenaars en publiek wordt voorgelegd. „De deplorabele toestand op het terrein van de vrije beeldende kunst is een der ernstige zieke plekken in de geestelijke sector van de samen leving onzer dagen", wordt in het rapport opgemerkt, dat „een poging wil zijn om meer inzicht in het be schamende probleem te krijgen", doch dat „geenszins beoogt „de" oplossing te geven voor alle problemen van de beeldende kunst." Het stelt voor „de materiële voor waarde te creëren, om het verloop van een zeer belangrijk deel van de sociale functie van de vrije beelden de kunst weer te herstellen, door de afzet van de produkten aan indivi duele particulieren op ruime schaal mogelijk te maken." De organisatie van een en ander (verkoopsbemiddeling, prijsbepaling, arbitrage, calculatie van de omvang eri de kosten) dient zich vooral te be perken tot de financiering van de in dividuele aankoop. Het verdient aan beveling, aldus het rapport, „zulk een ingrijpend maatschappelijk be leid eerst na verloop van trjd, wan neer voldoende praktische ervaring is verkregen, zijn definitieve organi satievorm te doen krijgen." Het ligt voor de hand, dat het ka rakter der organisatie dat van een „sociale dienst" zal zijn. Dienstverle ning, geen winst is het oogmerk. De juridische vorm zou wellicht het beste een stichting kunnen zijn, bij voorkeur uitgaande van het mini sterie van O. K. en W., al of niet te zamen met enige op dit terrein be langrijke nationale organisaties. De organisatie ware bijv. te noemen: Kunstbezit Nederland. De werkwjjze zou in het begin kunnen bestaan in het aanwijzen van bepaalde tentoon stellingen als verkoopcentra. Later zouden een of meer kunsthandels kunnen worden ingeschakeld. De kosten worden geraamd op rond twee miljoen. Driehonderd industrie woningen in Zaandam. Het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting heeft de n.v. Bruynzeel fabrieken te Zaandam ver gunning verleend voor de bouw van 300 woningen voor personeel van deze fabriek. De minister is ingegaan op een overweging van de directie, die luidde, dat geen personeel meer kon worden aangenomen wegens groot te kort in Zaandam aan migratiewonin gen. De woningen, die buiten het aan de gemeente toegewezen bouwvolume vallen, zullen binnen twee jaar wor den gebouitfd. Eisenhower ontving Adenauer President Eisenhower blijft goed vooruitgaan. Hij heeft donderdag de Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, in zijn kamer in 't Walter-Reed-zie- kenhuis in Washington ontvangen. De bespreking van tien minuten, die voornamelijk over de kwestie van Duitslands hereniging ging, heeft hem niet vermoeid. Dulles verklaarde later tegenover de pers, det de president onder meer de hoop had uitgesproken, dat iets gedaan zou kunnen worden „om de 17 miljoen Duitsers, die nu onder communistisch bewind leven, te be vrijden". Op het terrein aan de Hobein- straat en de Paul Krugerstraat te Vlissingen is men onlangs begonnen met de bouw van de M nood-M.T.S. Het gebouw, dat n ongeveer 66 meter lang en 30 meter breed wordt, zal onder H meer bestaan uit zes leslokalen, twee lokalen voor materialen- onderzoek, een lokaal voor ver- H zamelinvan materialen, een lerarenkamer, een directcurs- kamer, een kamer voor het op- bergen van materialen en een lokaal voor de administratie. Verwacht wordt, dat de school omstreeks oktober gereed zal zijn. M (FOTO P.Z.C.) lllMIIIM Het vooronderzoek tegen Otto John is gesloten. Het vooronderzoek tegen dr. Otto John, de naar het oosten uitgeweken en daarna in West-Duitslana terug- fekeerde vroegere directeur van het ureau voor bescherming van de grondwet, is gesloten. Het heeft bijna vijf maanden geduurd. Een 80-tal ge tuigen is gehoord. Het openbaar mi nisterie zal nu moeten beslissen, of tot gerechtelijke vervolging zal wor den overgegaan. Dr. John bevindt zich nog in een neurologisch-psychiatrische kliniek in Heidelberg, die hij dezer dagen zal verlaten als het medisch onderzoek is afgelopen. Tegen vervuiling der zeeën door stookolie Het Britse ministerie voor ver- voers- en burgerluchtvaartzaken heeft medegedeeld dat de voor Brit se schepen geldende bepalingen inza ke de lozing van stookolie zullen wor den verscherpt. Thans mag geen olielozing geschie den in Britse havens en territoriale wateren. Doch na acht september a.s. geldt een nieuwe wet, waarbij het Britse schepen verboden wordt stook olie te lozen in een uitgebreid zee gebied, dat de Noordzee en Het Ka naal omvat en dat zich tot ongeveer duizend mijl ten westen van Ierland in de Atlantische oceaan uitstrekt. WERKGEVERS WAARSCHUWEN Onrlodig verzuim en een te hoog aantal ongevallen De algemene werkgeversvereni ging, die thans ruim 180 individuele leden en een twintigtal leden-vereni gingen met in totaal 1250 leden telt, die samen per jaar miljard verio nen, heeft donderdag onder voorzit terschap van de heer J. W. Noorduyn in het „Kurliaus" te Seheveningen haar jaarvergadering gehouden. In zijn jaarrede zei de heer Noor duyn, dat de economische situatie in de meeste bedrijfstakken nog steeds bevredigend is, al valt in enkele sec toren een afneming van de hoog conjunctuur te bespeuren. Niet alleen in de landbouwsector, maar ook in de industrie is een stijging van de pro- duktiekosten waar te nemen tegen over een verlaging van de verkoop prijs. De heer Noorduyn drong met klem aan op verhoging van de arbeidspro- duktiviteit. Hij noemde cijfers over de kosten van het verloop van ar beidskrachten, onnodig verzuim en 'n te hoog aantal ongevallen. Hij wekte de ondernemers op te speuren naar de oorzaken cn maatregelen terzake te nemen. De A. W. V. is van plan een spe ciaal bureau op te richten, dat zich ten behoeve van de leden zal belas ten met adviezen inzake verhoging der arbeidsproduktiviteit en het per soneelsbeleid. Spreker bekritiseerde het huurbe leid en de z.i. geringe w.oningproduk- tie en memoreerde daarbij twee be langrijke aspecten van de Westduitse fiscale politiek. Ten eerste de belang-- rijke tegemoetkoming in de belasting op een deel van het inkomen, dat voor 5 ja: als „Sparguthaben" vast gelegd wordt. Ten tweede, een flinke vermindering van inkomstenbelas ting voor gepensioneerden en andere ouden van dagen, een tegemoetko ming dus aan de vergeten groepen. Hrj behandelde het probleem der werktijdverkorting en dat der auto matisering, welke nieuwe technische, economische, organisatorische en so ciale problemen schept, maar een evo lutie kan worden, waaruit grotere welvaart voor allen voortvloeit, indien cn overheid én vakbonden én werk gevers zich tijdig bezinnen op de consequenties. Negen leerlingen vertrekken; school staat nu leeg. De ouders van de negen leerlingen die de kleinste school in Nederland, die te Geesteren, bezochten, hebben genoeg gekregen van het komen en gaan van onderwijzers aan deze school en hebben hun kinderen van school genomen teneinde hen elders naar school te sturen. Reeds jarenlang kampt deze scbool in West-Geesteren met onderwijzers moeilijkheden. De door de gemeente Tubbergen aangestelde onderwijzers nemen gewoonlijk weer de benen, zodra zij in de eerste lessen de leer lingen hebben geteld. De kinderen hadden door deze gang van zaken te dikwijls vakantie naar de zin der ouders. Het Wereldgebeuren. Verhuizingen Dit is voor Louis Joxe (.55) het tijd perk van de verhuizingen. Ver- nuizingen, niet zomaar van de ene straat naar de andere, maar ver huizingen, zelfs over grenzen heen. Hij had dit kunnen verwachten, toen h(j een diplomatieke loopbaan koos. Al had hij niet bij voorbaat kunnen weten, dat hij in 1956 van Moskou zou worden overgeplaatst naar Bonn en een half jaar later weer van Bonn naar Parijs. Van 1952 tot het begin van dit jaar diende hij Frankrijk in de Russische hoofdstad ais ambassadeur; premier Faure benoemde hem vorig jaar als opvolger van André Fran- cois-Poncet als ambassadeur in de Westduitse Bondsrepubliek en nu kan hij weer een verhuizing voorbereiden in opdracht van het kabinet-Mollet, dat sinds januari j.l. zo goed en zo kwaad als het gaat de Franse touw tjes in handen houdt. Zijn eigenlijke baas is de minister van buitenlandse zaken. Christian Pineau en die heeft, ondanks de gefronste wenkbrauwen van een aantal lieden, een soortement aardverschuiving in de diplomatieke dienst teweeg weten te brengen. Woensdag heeft het kabinet zijn goed keuring eraan gegeven. Joxe wordt nu directeur-generaal van buitenlandse zaken; hij krijgt dus de hoogste permanente functie aan het departement. Hij zal René Massigli opvolgen, die met pensioen gaat. Bernard Cornit-Gentille, gou verneur-generaal en hoge commissa ris te Dakar, werd benoemd tot opvol ger van Alphand, de Franse perma nente afgevaardigde bij de Verenigde Naties. Alphand zal naar alle waar schijnlijkheid ambassadeur in Wash ington worden. En degene, die tegen woordig in de Washingtonse ambas sade woont, René Couvre, wordt naar Bonn overgeplaatst om Joxe's baantje over te nemen. Massigli (68) de ervaren diplomaat die tegenwoordig directeur-generaal van buitenlandse zaken is trekt zich zes maanden eerder uit de staats dienst terug, dan hij eerst van plan was. Zijn naam zal verbonden blijven aan de verdragen van Londen, waar bij, in oktober 1954, de Westeuropest Unie werd gesmeed. Van de „Atlanti sche" richting binnen de Franse poli tiek is hij altijd een warm voorvechter geweest. Men zegt, dat Pineau met deze „aardverschuiving" beoogt, nog meer de nadruk te leggen op zijn pogingen om de Franse buiten landse politiek een andere grondslag te geven. Hii heeft bij herhaling gepe perde kritiek uitgeoefend op de bond genoten in de Navo; naar zijn mening nebben zij niet vlot genoeg ae niet-mi- litaire taken (op politiek en econo misch gebied) aangepakt. Bovendien is hij meer dan zijn westelijke colle ga's ervan overtuigd, dat er een defi nitieve verandering is gekomen in de politiek van de Sowjet-Unie. Waarne mers vermoeden, dat René Massigli het in dit opzicht niet met hem eens is en dat hij daarom al zo vroeg het veld ruimt. Dat dit punt: de nieuwe Rus sische politiek, waarop met nieuwe methodes moet worden geantwoord voor Pineau wel heel belangrijk is, werd dinsdag weer duidelijk, toen hij dit onderwerp weer aansneed in een speech in hst Theatre des Ambassa deurs in Parijs. Die koersverandering was vol gens hem niet te ontkennen. Hij zei, dat de belangrijke vraag niet was. of de motieven van de Russische leiders oprecht zijn of niet, maar om feiten vast te stellen. Kennelijk is het Pineau's bedoeling, om telkens een origineel, een eigen Frans geluid te laten ho ren in het koor der volkeren. Maar dat geluid is nog steeds niet duidelijk geworden. Het staat als een paal bo ven water, dat hij trouw wil blijven aan de Navo; in zijn toespraak van woensdag heeft hij met klem van re denen betoogd, dat er Amerikaanse strijdkrachten in Europa moeten blij ven, om ons werelddeel tegen een der de wereldoorlog te beschermen. Zondag vertrekt hij in eigen per soon naar Washington voor bespre kingen met Amerikaanse functiona rissen. Misschien zal hij zich daar na der verklaren. Of misschien moet men nog wachten, tot Joxe uit Bonn ver huisd is naar Parijs. Want die wordt beschouwd als een deskundige op het gebied van Russische aangelegenhe den. Hij was de eerste westerse diplo maat, die uit Moskou berichtte dat de dood van Stalin een verandering te weeg zou brengen in de Sowjet-poli- tiek. Wellicht zal hij straks, als direc teur-generaal Pineau ervan overtui gen, dat er bij de beoordeling van dit Kremlin-geval een flinke schep zout nodig is. LOUIS JOXE ..Moskou, Bonn, Parys.. 50.000 uitgeloot. In de 16e trekking van de vierde klasse van de 531ste staatsloterij is een prijs van f 50.000 gevallen op lot nr. 15895. Te Moskou zal de hoogste televisiemast ter wereld 500 meter worden opge richt. zo meldt radio-Moskou. Op 200 me ter hoogte zal een platform worden ge bouwd, vanwaar men een prachtig gezicht over de stad heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5