PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Lacoste optimistisch over toestand in Algerije Vissersvloot van het „Zeeuwse meer" telt 554 schepen Hevige aardbevingen in Afghanistan BILT SNELTREIN PARIJS-LUXEMBURG BIJ REIMS ONTSPOORD 199e jaargang - no. 140 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS cent per mm Minimum p. advertentie, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l,—. „Brieven of adres Bureau v. <L Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 23-55 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. N. Bo-erdstraat 24. tcicf. REGELING VAN CONFLICT Opstandelingen weldra bedwongen De Franse minister met standplaats Algiers, Robert Lacoste, heeft in een interview verklaard „beslist optimistisch" te zijn over de toestand in Algerije. „Wij zijn thans op een weg die moet leiden tot een regeling van het conflict". Overal in het land heeft men de opstandelingen in bedwang en hun opdringen komt tot stilstand. Er is een einde gekomen aan grootscheepse operaties van de opstandelingen, zoals die in het Aures-gebergte, waar de opstand in november 1954 begon. „Onze militaire druk heeft hen gedwongen hun tactiek drastisch te veranderen. Zij zetten hun actie, wel ke bestaat uit aanvallen, sabotage en de uitmoording van Mohammeda nen, voort, maar zij kunnen niet meer in groten getale tegen onze strijd krachten optreden". De zones waar de rust hersteld is worden voortdurend uitgebreid. In overleg met de bewoners zullen daar zo spoedig mogelijk Arabische ge meentebesturen worden ingesteld, al dus de minister. Hij zei, dat de opstandelingen de Franse oproepen tot een staken van het vuren hadden genegeerd, omdat zij. al hun hoop stellen op internationa le bemiddeling, waardoor Frankrijk naar hun mening een onafhankelijk Algerije zal erkennen naar het voor beeld van Marokko en Tunesië. Wan neer de opstandelingen beseffen, dat deze hoop ijdel is en dat Frankrijk vastbesloten is Algerije niet op te ge ven, kan misschien het goede klimaat voor de opening van onderhandelin gen worden geschapen. Intussen zul- Juwelen van Engels echtpaar gestolen Dief had ze verstopt op dak van hotel Uit de kamer van een Engels toe ristenechtpaar, dat in een hotel in de Nieuwe Doelenstraat in Amsterdam logeert, is dinsdagavond j.l. een tas met sieraden ter waarde van 15 a 20.000 gulden gestolen. Het echtpaar ontdekte de diefstal toen zij' na het diner op de kamer te rugkeerde. De hotelaireetie waar schuwde onmiddellijk 't politiebureau Singel, waarvan de recherche op zeer omzichtige wijze het onderzoek ter hand nam, waarbij ook de speurhond „Arno" van de rijksspeurhondgelei- der uit Santpoort werd ingeschakeld. Donderdag zijn de gestolen siera den bijna allemaal teruggevonden. Op het dak van het hotel was de tas verstopt met verscheidene der juwe len en ook op enkele kleine platte daken werden verstopte sieraden ge-, vonden. Er ontbreken nog enkele stuks. Hiermede is het vermoeden van de politie, dat de dief tot het ho telpersoneel moest behoren, bevestigd. De recherche heeft nog niet kunnen vastellen wie de dader is. T ruman De oud-president van de Verenigde Staten, de heer H. S. Truman, is in Nederland op bezoek. Vrijwel direct na zijn aankomst gaf hij een persconferentie en dat was mis schien wat al te Amerikaans. Men moet immers aannemen, dat een oud president niet ve 1 meer te vertel len heeft aan journalisten. Maar goedhij gaf die persconferentie en hij kon verklaren, dat hij prettig reisde door Europa en dat het nerstel in vele Europese landen zijn grote bewondering had. De toestand, zo zei hij, is beter dan ik had gedacht en ik verheug mij daarover. Dit klinkt alles wat formeel, maar het is wel zeker, dat de heer Truman er wat meer mee bedoeld heeft dan het uiten van lou ter beleefdheidsfrasen. Truman is namelijk de president, die jarenlang het Amerikaanse Congres wist te bewegen tot het verlenen van om vangrijke hulp aan het zo zwaar door de oorlog geteisterde West Eu ropa. Veel kritiek heeft hij daarover moe ten horen en het ontbrak niet aan pogingen van Amerikaanse politici de hulpverlening te beknotten. Truman echter heeft doorgezet en thans ziet hij in West Europa het succes van zijn werk. Wanneer West Europa snel uit puin en as kon herrijzen, dan is dat mede aan Truman's in zicht te danken geweest. Ook Nederland heeft in dit opzicht grote reden tot dankbaarheid. Het is in de Verenigde Staten niet onbe kend, dat de Amerikaanse hulp aan Nederland nuttig werd besteed. Ne- derlar was een der eerst Westeuro- pese landen, dat van de Amerikaan se hulp kon afzien. Men weet dat wel en er is dus geen reis van een oud-president no dig om dat te ontdekken. Maar toch is het een gelukkig denkbeeld van de oud-president ge weest om de lanJen te bezoeken, die van de Amerikaanse hulp hebben ge profiteerd. Hij is daar een graag-geziene gast en men zal niet nalaten hem daar nog eens te vertellen hoe zeer men zijn activiteit voor het lijdende West Eu ropa op prijs heeft gesteld en nog stelt! len onze strijdkrachten hun inspan ning in geen enkel opzicht verslappen, aldus Lacoste. 364.000 mart „Aan het eind van deze maand, zul len wij 364.000 man in Algerije heb ben", zo verklaarde hij nog. Lacoste zal volgende maand al be ginnen met het invoeren van burger lijke hervormingen, waaronder meer politieke vrijheden voor Algerijnen en het ten uitvoer brengen van projecten voor wegen en irrigatie. Maar de militaire leiders hadden er voor gewaarschuwd, dat het nog een vijftal jaren zal duren eer Algerije werkelijk gepacificeerd zal zijn. Gewonde militair zwierf 20 dagen door het oerwoud Britse sergeant op Malakka door helikopter gered. Een jonge sergeant van het Britse leger is uit het oerwoud van midden- Malakka gered, nadat hij daar twintig dagen zonder voedsel en gewond had doorgebracht. Zijn toestel was op een routïnevlucht van Ipoh naar Koeala Loempoer neergestort. Een groep inheemsen vond sergeant Ken McConnell met verwondingen aan zijn gezicht, benen en lichaam, op een afstand van 25 ltm van Ipoh. McConnell sleepte zich op handen en voeten voort, uitgeput door bloedver lies en honger. Hij vond alleen water en had enige kininetabletten bij zich. Eerst kon hij nog lopen, maar de laat ste twee dagen was het hem alleen maar mogelijk te kruipen. Zijn kleren waren aan flarden. McConnell werd door een hef- schroefvliegtuig gered. Daar het toe stel niet kon landen, moest een poli tieman van een hoogte van drie meter naar beneden springen. Hij slaagde erin de halfbewuste McConnell in het hefschroefvliegtuig, dat gevaar lijk dicht bij de grond was gekomen, te gooien. Huizen ingestortvele doden Bij de aardbevingen die Afghanistan verleden week teisterden, de ergste in de geschiedenis van het land, zijn meer dan 70 personen om het leven gekomen en werden tientallen anderen gewond, aldus deel den functionarissen van de Afghaanse ambassade in Karachi mede. Zij verklaarden, dat volgens berichten in Kaboel het aantal slacht offers veel hoger zal liggen en de volle omvang van de schade pas over enige weken bekend zal zijn. Verleden week werd het gebied van de Hindoekochbergen in het noorden van Afghanistan door een reeks kleine schokken en drie hevige aardbevingen geteisterd. In het gebied van Kaboel zijn dui zenden huizen ingestort, aldus radio- Kaboel. De beving was zo hevig, dat In het gerechtsgebouw in Den Bosch begon donderdagochtend de behande ling van de rechtszaak tegen de ver dachte H. G. uit Mierlo-Houtdie in het Brabantse land berucht werd on der d? naam „de zwarte ruiter doordat hij zich schuldig maakte aan vele vermogensdelictentwee misdrij ven tegen het leven en een aanrijding met dodelijke afloop. Het was G. die op 15 november 1954 een aanslag pleegde op de postkantoorhouder te Ravensteyn, een gebeurtenis waar over destijds veel is te doen geioeest. Bovendien schoot hij eenmaal te Til burg op achtervolgers en veroorzaak te hij in Deurne een dodelijke aanrij ding. De foto toont de rij belang stéllenden voor het proces tegen G. bij het ge rechtsgebouw. op een aantal plaatsen het landschap is veranderd. Sommige rivieren heb ben hun loop gewijzigd, andere zijn ge heel verdwenen en nieuwe stromen zij'i elders te voorschijn gekomen. Ver scheidene malen werden in het tijds bestek van enkele uren hevige aard schokken gevoeld. Rotterdamse bouwvak arbeiders blijven staken De bouwvakarbeiders, die donder dag bijeenkwamen in .Odeon te Rotterdam hebben besloten de sta king voort te zetten. De voorzitter van de contactcom missie, A. Geurtsen (N.V.V.-lid). had tevoren opgemerkt, dat ruim vofdui- zend man staken en dat voor onder steuning een enorm bedrag noiig is. Hg merkte op, dat de stakende arbei ders ook vrouwen en kinderen heb ben en dat met hen rekening moet worden gehouden. De commissie kwam daarom met het voorstel het werk te hervatten, maar uit de zaal werd geroepen: „nooit". Het ligt in de bedoeling de com missie te laten voortbestaan er. de werkgevers veertien dagen tijd te geven contact op te nemen met de werkgeversorganisaties. De grieven gaan verder dan de gevraagde drie en zes procent: 't basisuurloon moet met minstens 25 procent omhoog en de slechte toestanden, die volgens spreker op vele bouwwerken worden aangetroffen, moeten worden verbe terd. Wordt na veertien dagen niet aan de eisen voldaan, dan zou weer tot actie kunnen worden overge gaan. De commissie bracht daarna het voorstel in stemming. Besloten v. erd de staking voort te zetten. Oost-Duitsland demobiliseert Westerse waarnemers mogen vertrek van troepen controleren De Russen hebben donderdag aan geboden de Russische legerkazernes in Oost-Duitsland voor Westerse waarnemers open te zetten, opdat deze met eigen ogen getuige kunnen zgn van het terugtrekken van 30.000 Oost j5edemobiliseerde troepen uit Dit is de eerste keer, dat de Russen een stap voorwaarts doen ten opzich te van de Westerse verzoeken tot in spectie van de Russische ontwape- mngsmaatregel en De uitnodiging is echter tot Oost- Duitsland beperkt. als wilde het voor de laatste maal front maken, rijdt hier het laatste Britse militaire voertuig uit de Suez- kanaalzone van de Navy Hou- j§ H sekade in Port Said aan boord van het landingsvaartuig =1 „Evan Gibb", de evacuatie van H Britse troepen uit Egypte is voltooid. =j llllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllill Bruidegom viel uit vliegtuig te pletter. De 38-jarige Oren Ase Pruitt uit Charlotte (Noord-Carolina) die met zijn jonge vrouw op huwelijksreis was, is woensdagavond op 2000 m. hoogte uit een vliegtuig gevallen. Pruitt, die dinsdag getrouwd was, vloog met zijn vrouw naar Asheville. Tijdens de reis vroeg zijn vrouw hem, een glas water voor haar te halen. Blijkbaar heeft de ongelukkige een verkeerde deur geopend en is door de krachtige luchtstroom uit het toe stel gezogen. Elf doden en talrijke gewonden De sneltrein Parijs-Luxemburg is donderdagochtend te Fismes na bij Reims ontspoord. De locomotief en zeven wagons liepen uit de rails, drie wagons sloegen over de kop. De spoorwegramp eiste elf doden, van wie er vier vrouwen zijn. Minstens 44 passagiers werden naar een ziekenhuis overgebracht, de meesten van hen ernstig ge wond. STATISTIEK OVER DE VISSERIJ Kerk in aanbouw stortte in: drie doden. Drie werklieden zijn woensdag om het leven gekomen toen het dak van een in aanbouw zijnde kerk in Guizza nabij Padua (Italië) instortte. Vier andere arbeiders werden ernstig ge wond. De plaatselijke politie heeft een onderzoek gelast naar de oorzaak van het ongeluk. Reeds nu speelt het probleem schadeloostelling De directie van de Visserijen heeft een statistisch overzicht samenge steld van.de visserijvloot van de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen, ex clusief de trawlers en loggers van Vlaardingen en Rotterdam, per 1 ja nuari 1955. In totaal blijken er 714 schepen betrokken te zijn bij de oester- en mos sel-, kleine trawl- en garnalen- en bij de overige visserij. Hiervan hebben er alleen al 368 een thuishaven rond de Oosterschelde, 124 rond de Wes- terschelde, 62 rond het Brouwershavense gat en 160 rond de overige zee gaten. In totaal hebben er 492 van de 714 een Zeeuwse thuishaven. Er be horen 43 in Noord-Brabant thuis en 19 in Ouddorp. In het toekomstige Zeeuwse meer horen er dus >54 thuis. De visserij in de verschillende zee gaten heeft een zeer uiteenlopend ka rakter. In de Oosterschelde bedrijven 219 vaartuigen de oester- en mosselvisserij, 119 de overige visse rij (ankerkuil-, weervisserij, visserij met drijfnetten, aalkorver en aalkub. ben). In de Westerschelde daarente gen overweegt de „overige visserij" met 64 schepen; de kleine- en trawl- vïsserij wordt er uitgeoefend met 39 schepen. Rond het Brouwershavense gat worden 41 oester- en mosselvis- serijschepen geëxploiteerd en 20 kleine, trawl- en garnalenvisserij schepen. De oester- en mosselvisserij blykt over 281 vaartuigen te beschikken met een totale bemanning van 800 koppen. Van deze 112 vaartuigen zijn 86 mossel- en oester- en 83 „gemeng de" schepen. Van 19461954 werden hier 6 nieuwgebouwde mntorkotters in bedrijf genomen, terwijl er 78 an dere motorvaartuigen meestal aan. gekochte en verbouwde vracht- of beurtvaartuigen ter vervanging van versleten schepen werden aange schaft. Van deze 84 „nieuwe" sche pen waren er 50 voor Yerseke en 24 voor Bruinisse bestemd. Deze vaar tuigen hebben in het algemeen een grotere bruto-inhoud en een veel gro ter motorvermogen. In totaal behoren in deze categorie 185 in Yerseke. 39 in Bruinisse en 21 in Tholen thuis. In de overige plaat sen Zierikzee (9). Clinge (8), Graauw, Hontenisse, Philippine, We- meldinge, Krabbendijke, Biervliet voor zover Zeeland betreft is him betekenis niet groot. De gemiddelde leeftijd dezer vaar tuigen is 37 jaar, die van hun moto ren 18 jaar. De kleine trawl- en garnalenvis'se- rij telt 139 schepen met een beman ning van 500 koppen. Sedert 1945 werden aan deze vloot 10 nieuwe mo- torkotters toegevoegd, terwijl 14 hou ten motorkotters in Belgic werden aangekocht, alle vervangingsvaar tuigen. Stellendam (Goeree) telt er 31, Breskens 25, Goedereede 19, Ar- nemuiden 18, Ouddorp (Goeree) 17, (Vervolg op pag. 7) Het ongeluk geschiedde ongeveer twintig meter van het station van Fis mes. Men gelooft, dat een gebroken koppeling de oorzaak van de ramp is. Er waren verscheidene Amerikanen in de trein. Verscheidene wagons van de trein waren Duitse wagons zonder vei ligheidsglas. Verwacht wordt, dat het verkeer op de lijn twee dagen geblokkeerd zal zijn. Een spoorrijtuig ligt gekanteld dwars over de rails. Wrakstukken lig gen langs de lijn over een afstand van 200 meter. Verwrongen stukken rails wijzen de lucht in. Steunpilaren en grote stukken zijn losgeslagen van de witstenen brug die de spoorbaan overspant. |HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII[lllllllilllllllllllillllllllllllllllllllllll!liniililll!lll|l Kabinetsformatie H H.M. de Koningin heeft don- 1 derdag voor een conferentie op ee het huis Ten Bosch te 's-Gra- venhage uitgenodigd, achter- eenvolgens ae voorzitter der Eerste Kamer der Staten-Ge- ee neraal mr. J. A. Jonkman, de voorzitter van de Tweede Ka- ee mer der Staten-Generaal dr. L. G. Kortenhorst en de vice-pre- si'dent van de Raad van State H dr. A. A. L. Rutgers. iiniiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiniiiiiiiiBiii Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van donderdagavond 19 uur; Stockholm, licht bew. 19 gr. Oslo, licht bew. 15 gr. Kopenhagen, zwaar bew. 10 gr. Aberdeen, zwaar bew. 11 gr. Londen, zwaar bew. 18 gr. Amsterdam, licht bew. lö gr. Luxemburg, half bew. 15 gr. Parijs, zwaar bew. 17 gr. Bordeaux, onbewolkt 18 gr. Grenoble, zwaar bew. 22 gr. Nice, zwaar bew. 20 gr. Berlijn, zwaar bew. 16 gr. Frankfort., geheel bew. 20 gr. München, geheel bew. 13 gr. Zurich, geheel bew. 13 gr. Genève, regenbui 18 gr. Locarno, geheel bew. 21 gr. Wenen, zwaar bew. 26 gr. Innsbruck, regen 21 gr. Rome, licht bew. 28 gr. DE VERWACHT... AANHOUDEND KOEL. Wisselende bewolking en enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind. overwegend tussen west en noord. Aanhoudend koel. ZON EN MAAN. 16 juni Zon op 4.21 onder 21.04 Maan op 14.07 onder 0.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1