OXO BRYLCREEM Landbouwvoorlichtingsdienst staat voor grondige reorganisatie Dit jaar veel meer Amerikaanse toeristen naar Europa dan in '55 Het beste ligt voor 't grijpen AANPASSING VAN DE SOCIALE VOORZIENINGEN MOET WACHTEN BEVOLKING DER S0WJET-UNIE: 200.2 MILJOEN VRIJDAG 15 JUNI 1956 PROVIN CI ALE ZEE UW B E COURANT II 59 TE VER DOORGEDREVEN SPECIALISATIE Kostprijsverschillen melk brachten zwakke plekken aan het licht (Van een medewerker) De landbouwvoorlichtingsdienst bi ons land ls na de oorlog uitgegroeid tot een omvangrijk apparaat. In 1940 waren hieraan nog slechts 381 per sonen verbonden. Thans telt het aantal consulenten, ingenieurs en assisten ten van de landbouwvoorlichtingsdienst rond 1400 personen. De snel gegroeide voorlichtingsdienst kost de regering jaarlijks om streeks 14 miljoen, hetgeen neerkomt op ongeveer 5.per ha cultuur grond. Voor de Instandhouding van de belangrijke nevensectoren het landbouwonderwijs en het landbouwonderzoek worden jaarlijks nage noeg dezelfde bedragen gevoteerd,- zodat hiermee een bedrag van in totaal ruim 40 miljoen is gemoeid, zijnde nog niet één procent van de bruto- waarde van de totale landbouwproduktie. Trekt men ook hier weer een ver gelijking met het buitenland, dan is dit percentage aan de hoge kant, maar toch weer niet zo, dat dit over dreven moet worden beschouwd. De Nederlandse landbouw beschikt dus over een voorlichtingsapparaat, dat er qua bezetting en uitrusting zijn mag; dat het desondanks niet geheel aan de verwachtingen beant woordt. is daarom in zekere zin een verr." ing. Functionarissen van de voorlich tingsdienst verzekerden ons, dat de grote kostprijsverschillen voor de melk in de verschillende pro- duktiegebieden de ogen hebben doen openen voor de zwakke plek ken, die de voorlichtingsdienst heeft. De belangrijkste tekortko mingen, die aan het licht zqn ge treden, zijn onder meer de om standigheid, dat minstens de helft van de landbouwbedrijven niet of nauwelijks contact met de voor lichtingsdienst onderhoudt en de verregaande specialisatie van de dienst, een specialisatie, die is ge richt op de produkten en het vee, maar niet op het landbouwbedrijf in zijn geheel. Coördinatie niet mogelijk Ten aanzien van dit laatste euvel zou de oplossing wellicht gelegen kunnen zijn in de coördinatie van de verschillende afdelingen van de voor lichtingsdienst. De pogingen, hiertoe (Advertentie) f V W Met onfeilbaar instinct pikt de kip de beste graankorrels uit het gestrooide voer. Denk aan die „kippenkarakter- trek", wanneer U een pakje kip pensoep koopt. Laat U niet in de war brengen, het beste ligt immers voor het grijpen; OXO „Chicken"kippensoep (het beste van de kip) in het bekende groen-geel-rode zilverzakje. Deze week staat het woord „kiezen" in het middelpunt der belangstelling. Ook Uw soepen keuze is belangrijk,kies OXO kippensoep en U hebt de soep van Uw keuze gevonden. Eén pakje is voldoende voor 4 borden heerlijke kippensoep. SOEPEN „Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep. Vermlcellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep ondernomen, zijn gestrand op de au tonome posities, die verschillende re gionale topfunctionarissen in deze dienst innemen. Getracht is bijvoor beeld de colleges van consulenten, die er provinclaalsgewijs bestaan en waarin de consulenten voor de ver schillende onderdelen van de voor lichting, zoals de zuivel, veeteelt, pluimveehouderij en grond- en pacht zaken, enkele jaren bijeenkomen, te activeren tot knooppunten voor de coördinatie. Deze pogingen zijn ech ter gestrand op de onwil verder te gaan dan uitwisseling van gedach ten. De hoop is nu gevestigd op de landelijke landbouwvoorlichtingsraad en de gewestelijke raden, waarin, zo als bekend, overheid en bedrijfsleven gezamenlijk het vraagstuk van de landbouwvoorlichting onder de loupe nemen. Tot dusver echter zijn uit de ze raden geen noemenswaardige initiatieven gegroeid, hetgeen wel licht te verklaren valt uit het. feit, dat eerst in het afgelopen jaar de laatste gewestelijke raad werd ge- installeerd. Nascholing Op initiatief van de inspecteur van de coördinatie van de landbouwvoor lichting, ir. J. M. A. Penders, wordt thans een weg bewandeld, die moge lijk tot dezelfde resultaten leidt als die, welke door coördinatie zouden kunnen worden verkregen. Deze weg komt neer op om-, of beter, nascho ling van de beschikbare voorlichters. Hierbij is in eerste instantie gedacht aan de functionarissen van de voor lichtingsdienst, die het persoonlijk contact met de boeren onderhouden. Men noemt dezen rayon-assistenten, omdat ieder hunner de boeren in een eigen rayon bezoekt. Voor deze assistenten zijn nascho lingscursussen ingesteld, die erop zijn gericht de deelnemers het land bouwbedrijf als een ondeelbaar geheel te doen zien. De moeilijkheid hierbij is, dat het .bedrijfseconomisch onder zoek hier te lande nog slechts in de kinderschoenen staat, zodat men voor de cursusstof hoofdzakelijk is aange wezen op gegevens, die uit andere landen afkomstig zijn. "Van belang ls echter dat de zoge naamde commissie-Vondeling, die Is ingesteld om na te gaan of de fiscale gegevens van de landbouwboekhoud- bureaus waarbij duizenden boeren zyn aangesloten dienstbaar kun nen worden gemaakt aan de bedrijfs economische voorlichting, in een in terim-rapport tot de voorlopige con clusie is gekomen, dat de mogelijk heid hiertoe wel degelijk aanwezig is. Als hiervoor straks een vorm ls gevonden, zal een schat van gege vens aan de voorlichters beschikbaar komen. Het gaat er dan alleen nog om, dat men de juiste methoden vindt om de aanwijzingen, die deze gege vens inhouden, in praktische bedrijfs voorlichting om te zetten. In de top van de voorlichtingsdienst wil men hiermee geen enkel risico lopen en daarom overweegt men reeds, behal ve de assistenten, binnenkort ook de ingenieurs en in de toekomst zelfs de consulenten van de voorlichtings dienst bij te scholen. Waar het om gaat Waar het hierbij om gaat, is dit. Tot nu toe is de voorlichting er steeds op uit geweest de landbouwproduktie per ha en per dier te stimuleren, met als resultaat, dat de landbouw in ons land voor veel gewassen de hoogste produktie per ha heeft en per dier evenzeer en dit dan over de gehele wereld. De arbeidsproduktiviteit pi mankracht is echter geheel uit n< oog verloren en aangezien de inkom sten op het bedrijf berekend worden naar de arbeidsprestatie is er een on gunstige tegenstelling ontstaan tus sen de produktiviteit van de grond en die per man. Deze laatste moet aanzienlijk worden verhoogd, wil de Nederlandse boer aan zijn trekken kunnen blijven komen. Daarvoor komt heel wat kijken; de te kleine boerenbedrijven zullen moe ten worden gesaneerd, overtollige ar beidskrachten zullen tijdig en op ver antwoorde wijze moeten afvloeien een recent onderzoek heeft uitgewe zen dat in tegenstelling tot de gang bare mening vooral op de grotere zandbedrrjven nog veel overtollige arbeidskrachten aanwezig zijn en er zal veel meer aandacht moeten worden geschonken aan de arbeids- rationalisatie. Rond 70 van het werk op de boerderij wordt nog met de hand uitgevoerd en volgens het Instituut voor Landbouw Rationali satie kan de produktie per arbeids kracht met 25 stijgen als dit hand werk wordt vervangen door gebruik van juiste gereedschappen, werkme thoden en arbeidsorganisatie. De landbouwvoorlichtingsdienst ziet het als zijn taak de boeren hierbij behulp zaam te zijn en voor dit doel wordt de dienst dan grondig gereorgani seerd. Hier is alleen geen sprake van een reorganisatie, die met mutaties en andere opzet gepaard gaat, maar in dit geval is alleen de instelling van de voorlichters in het geding. Wil men de boer in de totaliteit van zijn bedrijf kunnen benaderen, dan mag hij niet meer uitsluitend als een „produktiefactor" worden ge zien, maar als 'n mens, waarvoor de produktie dient ter verhoging van zijn algemeen welzyn. Naast de tech nische vraagstukken van het land bouwbedrijf, zal dan ook meer en meer aandacht moeten worden ge schonken aan de economische en zelfs de maatschappelijke. Mr. G. C. VAN DIJ: Pas na 1 september kan het percentage worsen bepaald. Voor de aanpassing van de sociale voorzieningen is liet noodzakelijk te wachten tot na 1 september a,s. met de verhoging van de langlopende so ciale uitkeringen. De kortlopende uit keringen zijn inmiddels al aan het ge stegen loonpeil aangepast. Dit heeft de secretaris van het Centraal So ciaal Werkgeversverbond, mr. G. C. van Dij, gistermiddag in zijn radio toespraak in de rubriek „Uit het be drijfsleven'' over het onderwerp: „Het verband tussen loonpeil en so ciale voorzieningen", geconstateerd. Voorts is het gewenst, meende hij, door herziening van de invaliditeits- en ongevallenverzekering te komen tot een toekomstige automatische aanpassing van de langlopende uitke ringen aan het gemiddelde loonpeil. Ten aanzien van de kinderbijslagen aldus spreker, dient men zich ernstig af te vragen of er wel aanleiding is, deze te verhogen, te meer nu er nog zo veel kosten te wachten staan van verbeterde sociale voorzieningen, die stellig een grotere urgentie hebben. Het is om economische redenen gewenst, de Loonsverhogingen ge leidelijk tot stand te brengen. Dit komt er op neer, dat met sprei- ding in de tijd tussen april en 1 september van dit jaar, en waar schijnlijk ook nog daarna, een groot aantal collectieve contrac- Een jaar gevangenisstraf voor belastingconsulent. Musserts effecten ten eigen bate verkocht De rechtbank te Amsterdam heeft woensdag de 56-jarige belastingcon sulent mr. H. A. J. D. uit Naarden veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf wegens verduistering van circa f 34.000, de opbrengst van effecten uit het bezit van wijlen ir. Mussert. De officier van justitie had wegens de verduistering 1% jaar gevangenis straf geëist, waarbij hij .had gezegd aan te nemen, dat nijpende financiële omstandigheden mr..D. voor de ver leiding hebben doen bezwijken. ten en bindende loonrej moet worden gewijzivd. kan zeker niet voor 1 september een voorlopig inzicht bestaan in de vraag in hoeverre het gemiddelde loonpeil omhoog gelopen is. Zou men de gemiddelde loonstij ging ook in de sector van de socia le verzekering volgen, dan kan pas na 1 september de conclusie worden vetrokken met welk per centage de langlopende sociale uit keringen moeten worden verhoogd. Het geschenk dat vader „stralend Beecham (Nederland) N.V. Voor Engros: Jacq. Mot N.V* Amsterdam Luchtvaartdelegatie keert uit V.S. terug naar ons land. De Nederlandse luchtvaartdelegatie die vergeefse besprekingen te Wash ington gevoerd heeft is woensdag avond naar Nederland vertrokken. De volgende bespreking is volgens het State Departement vastgesteld op 27 juni. De delegatie is in Washington geweest sinds 5 april maar de afgelo pen drie weken heeft geen bespreking plaats gevonden. Men neemt aan dat het State Departement wel een rede lijke oplossing van de concessie aan vraag van de K.L.M. wenst maar dat het „Civil Aeronautics Board" niet tot een beslissing heeft kunnen komen. De Benelux regeringen hebben de onderhandelingen met grote belang- "'ling gevolgd en welingelichte krin- i in Washington zijn dan ook van mening dat deze vertraging geen goe de indruk heeft gemaakt in Europa. Nederlandse prijzen op filmfestival te Montevideo Te Montevideo is een internationaal filmfestival voor documentaire en experimentele films gehouden. Drie enveertig landen hadden 228 rolpren ten ingezonden. Twee films van Bert mstra, namelnk „En de zee was niet meer en „Strijd zonder einde" hebben een „grand prix" verworven. De door Van Gasteren vervaardig de film „Railplan six eight inch" kreeg een speciale vermelding. Geboortecijfer sterk gedaald De regering der Sowjet-Unie heeft een statistisch overzicht van de volkshuishouding der Sowjet-Unie voor verkoop vrijgegeven en daar mede voor het eerst gebroken met stilzwijgen, dat gedurénde het Stali nistische tijdperk over economische gegevens werd bewaard. Het over zicht bevat gegevens over de bevol king en de industriële produktie. die althans sedert de oorlog niet alleen voor buitenlanders, maar ook voor de gewone burger van de Sowjet-Unie niet beschikbaar waren. Blijkens het overzicht, dat 262 pa gina's telt, wordt de bevolking der Sowjet-Unie thans officieel geraamd op 200.2 miljoen zielen. Dit is onge veer 20 miljoen zielen minder dan re cente westelijke ramingen. Er zijn geen officiële statistieken over de be volking gepubliceerd sedert de volks telling in 1939, in welk jaar de be volking werd geraamd op -0.6 mil joen. Het geboortecijfer in de Sowjet- Unie is tussen 1940 en 1955 sterk ge daald. In 1953 bereikte dit het laagste punt sedert 42 jaar. In 1940 werden nog 31.7 kinderen per 1000 inwoners ÜfilMi f is 1953 bedroeg het 24.9. geboren, maar het geboortecijfer inmiddels gedaald tot 25.6. In De Europese commissie voor het toerisme heeft woensdag haar ver slag: „Het toerisme in Europa 1955", opgemaakt door haar voor zitter Arthur Haulot, commissaris- generaal voor het Belgisch toeris me, gepubliceerd. Dit document van 86 bladzijden ontleedt in grote trekken het werk van de commissie op twee belang rijke terreinen' 1) de vrijmaking van het internationaal toeristen verkeer; 2) de ontwikkeling van het internationaal toerisme. In de gezamenlijke landen die lid zijn van de commissie, zo stelt het verslag vast, werd het jaar 1955 geken merkt door een nieuwe en belang rijke vooruitgang op het gebied van het vreemdelingenverkeer. Voor geheel West-Europa is de toestand als volgt: 1. Het globale verkeer is in 1955 met 18 gestegen. 2) Deze stijging was gedurende het gehele jaar betrekkelijk gelijk. Het begrip „off season" heeft aan be langrijkheid ingeboet. Voor de mark- Tal van reizen buiten „seizoen" ten op lange afstand, en meer in het bijzonder voor de Amerikaanse. 3) De inter-Europese beweging speelt bij het vreemdelingenverkeer in de aangesloten landen een belang rijke rol Zij vertegenwoordigt meer dan 80 (in België 88 4) Het Amerikaanse verkeer is in Europa opnieuw toegenomen. In to taal waren er 525.000 Amerikaanse toeristen in 1955 tegenover 459.000 in 1954. Een stijging met 14,3%. Dit vertegenwoordigt 458 miljoen dollar aan ontvangsten in 1955, zegge 23 meer dan 1954 (352 miljoen dollar). Sedert 1950 is het vervoer over zee tussen Amerika en Europa met 36,2 toegenomen en het luchtverkeer met 98 Het „off season" verkeer is in vergelijking met 1950 meer dan verdubbeld (109 Wat de vooruitzichten betreft, merkt het verslag op dat in het begin van 1956 twee belangrijke feiten in zake internationaal toeristisch ver keer aangestipt moeten worden. Te Moskou heeft de commissie met de verantwoordelijke leiders van „Intou- rist" een akkoord ondertekend, krachtens hetwelk de westelijke lan den in 1956 de eerste contingenten Russische toeristen ontvangen An derzijds is het resultaat van de werk zaamheden der „European Travel Promotion Conference" te New York geweest dat Europa in 1960 1.500.000 Amerikaanse toeristen mag verwach ten, zegge 300 meer dan in 1955. In het hoofdstuk over het uit de weg ruimen van hinderpalen ver meldt het verslag dat er op het ogen blik twee verschillende stellingen zijn. n.l. die van Nederland, dat de in voering van een Europese reizen- kaart bepleit en de andere, voorge staan door België, Zwitserland, Frankrijk en Duitsland, waarin de af schaffing van de paspoorten wordt aanbevolen in alle gevallen waarin de identiteit van de persoon door na tionale documenten voldoende kan worden bewezen. In april van dit jaar leefden 113.2 miljoen personen op hét platteland en 87 miljoen in de steden. Moskou is volgens het overzicht met 4.839.000 inwoners de grootste stad der Sowjet- Unie. In dit aantal is de bevolking der voorsteden niet inbgerepen. De op een na grootste stad is Groot- Leningrad met 3.176.000 inwoners. Daarna komen Kief met 991.000 in woners en Bakoe met 901.000 inwo ners. Er waren verleden jaar 85.700 col lectieve boerderijen en 5134 staats boerderijen in de Sowjet-Unie. Volgens de gegevens zal de zware industrie in I960 66 maal en de lichte industrie 14 maal zo groot zijn als in 1928. De staalproduktie heeft verle den jaar 45.3 miljoen ton bedragen, vergeleken met 18.3 miljoen ton in 1941, voor het uitbreken van de oor log met Duitsland. De produktie van personen- en vrachtauto's steeg van 145.000 in_ 1940 tot 445.000 in 1955. Einde 1955 waren er in de Sowjet- Unie 6.1OQ.00Q radiotoestellen en 820.000 televisietoestellen. Duits kabinet keurt lagere invoerrechten goed. Na wekenlange besprekingen heeft het Westduitse kabinet woensdag een stemmig verlagingen van de invoer rechten tot afremming van de over verhitte conjunctuur goedgekeurd. De nieuwe douanerechten zullen alge meen op 1 juli van kracht worden en geldig zijn tot en met 31 december 1957. Zij moeten nog worden goedge keurd door de Bondsdag en de Bonds raad. Hoewel de minister van econo mische zaken, Erhard, oorspronkelijk een lineaire verlaging wenste, is men thans tot overeenstemming gekomen over individuele zowel als lineaire verlagingen. Inval in Grieks-Orthodox seminarium op Cyprus Engelse veiligheids-strijdkrachten hebben op Cyprus een inval gedaan in een Grieks Orthodox seminarium en er de rector en vijf studenten in de godgeleerdheid van gearresteerd. Engelse troepen en civiele politie voerden een snelle actie uit tegen het seminarium, dat op slechts drie honderd meter afstand van het rege ringshuis van gouverneur Sir John Harding is gelegen. Het seminarie leidt studenten op voor het pries terschap. Kantonrechter legde herexamen op Ult °ÏS' 016 met haar aut0 een asnrüding met een politieauto veroorzaakte, moet nog eens verkeersexamen doen. Zij gaf namelnk na de Tnfl nS a Van ontftellend gemis aan kennis van de verkeersregels. Toen zrj woensdag voor het Bossche kantongerecht stond, eiste de ambte naar van het openbaar ministerie mr. J. Booster 75 boete, subsidair 30 da- hSi SS Jïl\~ 8111 fe een jaar voorwaardelijke ontzegging van rijbevoegd heid met als bijzondere voorwaarde, dat zij zich voor 1 augustus door de politie te Oss op haar kennis van de verkeersregels zal laten examineren. ?an dTzeX tGr' mr' J' B' Verheyen> conformeerde zich in zijn voS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 13