LEXINGTON Persstemmen over de verkiezingsuitslag NEUROTONIC GEDAGVAARDE ZAKEN MOGEN RECLAMEVORM HANDHAVEN HOE IN DE GROEPEN VOOR EERSTE KAMER IS GESTEMD DE VEILIGSTE PLAATS BIJ BILKSEMINSLAG IS EEN AUTO PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 15 JUNI 1956 De „Nieuwe Rotterdamse Courant' (lib.) constateert in een commentaar op de verkiezingsuitslag: het feit, dat de verschuiving zich bewoog in de richting van de twee grote partijen, 1'"^" de middelgrote en klei- ten koste van d ne. Verder is het liberale blad van oor deel, dat de winst van de P. v. d. A. moet worden uitgelegd als een voort gezette doorbraak. De winst van 4 zetels voor de P. v. d. A. kwam na tuurlijk nigt alleen van het verlies van de 2 zetels van de C.P.N. en de drie prot. chr.-zetels zullen toch wel niet naar de K.V.P. zijn gegaan. De N.R.C. meent, dat de voortge zette doorbraak een flinke verster king betekent van dat deel van het politieke leven, dat met „linker zij de" wordt aangeduid. De versterking van die linker zijde komt van de P. v. d. A. De V.D.D. schijnt enigszins het slachtoffer te zijn geworden van de al te simplistische en niet onbe denkelijke kreet „Drees of Romme." Het blad hoopt dat de socialisten, nu hun positie zo versterkt is, meer ge legenheid zullen vinden om hun roe ping van partij ter linker zijde te volgen. Het „Algemeen Handelsblad" (lib.) schrijft o.m.: Door de winst van vier zetels heeft de grote socialisti sche partij haar positie in den lande aanzienlijk versterkt. Een deel van deze winst komt zonder twijfel, op rekening van de minister-president van 't aftredend kabinet, dr. Drees. Zgn troef van integriteit staat im mers by vriend en vijand vast. Ook de oude-dagsvoorziening voor iedere Nederlander, heeft stellig haar in vloed uitgeoefend op het stembusre sultaat. Beschouwt men de stemcgfers van de K.V.P., dan blgken inderdaad de aanhangers van de voormalige Ka tholieke Nationale Party met hun voorganger de heer Weiter te zgn „meegegaan." Het blad rekent dit op twee zetels. Bovendien moet een opschuiving hebben plaats gehad, ten eerste van de communistische partij naar de P. v. d. A., maar ten tweede ook van de P. v. d. A. naar de K.V.P. Anders is het moeilijk te verklaren, waaraan de grote katholieke party haar derde zetelwinst te danken heeft. Intussen lijdt het geen twijfel: te zamen met de C.P.N., die niet minder dan twee zetels heeft ingeboet, zijn de twee christelijke partijen, de A.R. en de C.H.U., de grote verliezers in dit stembustoernooi. Beziet men de V.V.D. dan blijkt deze partij met haar 9 zetels dapper stand te hebben gehouden. „Het Vrge Volk" (p.v.d.a.) noemt de overwinning van de P. v. d. A. in drukwekkender dan in 1952. Deze uitslag had niemand verwacht. Het is duidelijk, dat vertrouwen in het socialistisch beleid en vertrouwen in de man die het symbool daarvan is geworden, dr. Drees, een grote rol eeft gespeeld. Na deze verkiezingen, aldus net P. v. d. A.-blad, staat on- omstotelgk vast dat de doorbraak een niet te stuiten proces is in het Nederlandse politieke leven. „Het po litieke gezicht van Nederland is be zig te veranderen." „Het Parool" (onafh. soc.) schrijft, dat de P. v. d. A. als enige duidelgke overwinnaar uit de strgd is gekomen en zg zich nu „definitief met een duidelijke meerderheid op de eerste plaats heeft genesteld. Met voldoe ning constateert het blad de terug gang van de communisten, evenals het feit dat de diverse kleine partij tjes ook geen voet aan de grond kre- fen. „Het Nederlandse kiezerskorps ewees ook hierin zijn politieke rgp- heid." Tenslotte acht het blad het voor de hand liggend, dat in eerste aanleg een beroep zal worden gedaan op dr. Drees voor de formatie. „De Maasbode" (r.-k.) heeft met „gemengde gevoelens" van de uitslag kennis genomen. Er is voor de K.V.P. reden om te vreden te zijn maar zeker niet enthou siast. Doorbraak naar deze kant acht het blad niet noemenswaardig ge slaagd, maar het erkent dat de K.V. P. niet de gehele toeneming van het kath. volksdeel heeft kunnen opvan gen. Het gr.ote feit van de verkiezin gen van 1956 acht het blad, dat de P. v. d. A. haar winst, behalve aan de communisten, dankt aan een „dui delijk succes van haar doorbraakleu- ze bg onze protestantse landgenoten." „De Volkskrant" (r.-k.), winst voor de K.V.P. constaterend, „maar niet genoeg" spreekt van een „kapitale verrassing." Het blad constateert voor Nederlandse verhoudingen ge wichtige verschuivingen evenals in 1952. Dat de V.V.D. hierin geen aan deel heeft gehad, verwondert het blad niet. Haar rol als oppositie kon in een tijd van welvaart weinig trek kracht hebben. „Het liberalisme staat in dit land op een dood punt". Het verlies van de prot.-chr. par tgen noemt het blad de grootste maar ook de meest teleurstellende verras sing. Voor de K.V.P. acht het blad de uitslag „tot op zekere hoogte bevre digend". maar he' blad is niet geheel voldaan: „Al wordt de verhouding van de K.V.P. tot de P. v. d. A. on gunstig beïnvloed door winst protes tantse en communistische kant, de cijfers wijzen uit dat de P. v. d. A. toch ook katholieke stemmen heeft vastgehouden en dat vooral de uit slag in vele plaatsen in het zuiden haar moet aanmoedigen om ook hier de strgd voor de „doorbraak" voort I Advertentie) uw ZENUWEN wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend het zenuwpreparaat dezer tijden te zetten. In tegenstelling tot de chris- telgke partijen zal zg hier echter een toch belangrgk versterkte kath. par ty tegenover zich vinden. Dat is voor de kath. politiek het belangrijkste houvast in deze verkiezingsuitslag." „Trouw" (a.r.) constateert even eens een duidelijk succes voor de P. v. d. A. Deze winst en het verlies van de A. R. en C. H. U. betekenen, aldus dit blad, dat weer een. deel van de kiezers, die vroeger A.R. of C.H. stemden, het nu maar op de P. v. d. A. hebben gehouden. Hoe komt dit, zo vraagt „Trouw", dat het niet als een kwestie van propagandametho den of van de positie van de A. R. als regeringsparty ziet. De A.R.-partg aldus het A.R.-orgaan, heeft te ma ken met een structurele wisseling bij het kiezersvolk, een neiging van ve len om maar, om welke oorzaak dan ook, principieel of niet principieel met een doorbraakpartij mee te gaan. De A.R.-party blijft daar „neen*' te gen zeggen. „De Telegraaf" (onafh.) ziet een verscherpte tegenstelling. De oorza ken van de socialistische overwin ning vat het in twee woorden samen: „Stalin en Ouderdomswet." Het zijn de C.H. en de A.R., zo constateert het blad, die hun tol hebben betaald aan de voortgezette socialistische doorbraak. Dat het laten varen der oppositionele stelling aan de A.R. stemmen heeft «rekost, wordt ook aangetoond door het feit, dat de V. V. D. zich heeft kunnen handhaven. Indien de P. v. d. A. haar stem menwinst tot uitdrukking wil bren gen in een sterkere invloed op de re gering, zal zij, zo meent het blad, on getwijfeld veel tegenstand ontmoeten. En indien het tot een compromis komt met de K.V.P. en de beiae par tijen hun greep op de regering wil len versterken, dan is het de vraag of de twee prot.-chr. partijen bereid zijn hun medewerking te blijven ver lenen. Het „Algemeen Dagblad" (onafh.) meent op grond van de uitslag dat het de laatste vier jaar gevoerde be wind zal worden gecontinueerd onder leiding van een minister-president uit de P. v. d. A., zodat er niet zo veel zou behoeven te veranderen. Commentaren De fractievoorzitter van de S.G.P., ds. P. Zandt, zeide tevreden te zijn over de verkiezingsuitslag voor de Staatkundig Gereformeerde Partij. VppI mnDilnl.'liflflön too* liï-ï in Wetenschap onderzoekt invloed van stralingen Een groep Amerikaanse deskundi gen heeft aanbevolen, voor iedere mens persoonlijk aantekening te doen houden van het totaal aan atomlsche, röntgen- en andere radio-actieve straling waaraan hg in zgn leven is blootgesteld geweest. Zij dringen er op aan het medisch gebruik van rönt genstralen zoveel mogelgk te beper ken. Tot dergelgke gevolgtrekkingen zijn ook Britse medische en atoom deskundigen gekomen in een rapport, dat dinsdag is gepubliceerd. Volgens het Amerikaanse rapport is, wat de besmetting van voedsel door atomische afval betreft, waar- schgnlijk „strontium 90" het bclang- rgkste. Dit is een radio-actief ele ment, dat zich in het beenderweefsel verzamelt. Aanwgsbare hoeveelheden daarvan zijn aangetroffen in inellc- voorraden op duizenden kilometers afstand van de plaats van atoomont ploffingen. Gras in Engeland bleek besmet met strontium 90, afkomstig uit Nevada. Het plankton in de Noordzee neemt waarschgnlgk radio activiteit aan van afval uit een Britse atoomreactor. De deskundigen zgn het er over eens, dat stralingen veranderingen veroorzaken, die nadelige gevolgen hebben. In beide rapporten wordt toegege ven, dat de in vredestgd teweegge brachte radio-activiteit (met inbegrip van proeven met atoomwapens) tot nog toe in biologisch opzicht te ver waarlozen gevolgen heeft gehad. Dr. J. A. Schouten, fractievoorzit ter van de Tweede Kamerfractie van de Anti Revolutionaire partg, vond de uitslag van de verkiezingen teleur stellend voor de A.R.-partg. Overi gens had lig verwacht dat de Katho lieke Volkspartij de sterkste zou wor den. Ook had hij reeds maanden het vermoeden dat de formering van een nieuw kabinet zeer moeilijk zal wor den. De uitslagen van deze verkie zingen zullen het er niet eenvoudiger op maken, zo meende hij. Uit Djakarta De Indonesische regering besteedt geen bgzonder aandacht aan de re sultaten van de verkiezingen in Ne derland, aldus heeft de woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Soewito, mede gedeeld. De Indonesische regering heeft er alleen belangstelling voor, of de nieuwe regering progressiever en vriendschappelijker jegens Indonesië zal zijn de afgetreden regering was. Indonesië is bereid eventuele stappen tVv-T.van Nederland om de huidige span- Veel moeilijkheden zag hij echter in ning tussen de twee landen te ver- de formering van het nieuwe kabi- lichten, in overweging te nemen, al- net- I dus Soewito. f ?:a Met behulp van dynamiet is zondag het chateau de la Badonnière te Mar- cay in de buurt van Poitiers, eens een van de fraaiste kastelen van West- Frankrijkgebouwd rond 1865, in een puinhoop herschapen, omdat het ge bouw zo vervallen was, dat herstel werkzaamheden ruim 300.000 gulden zouden hebben gevergd. ROTTERDAMSE RECHTBANK BESLIST Geen overtreding van wet beperking cadeaustelsel. De economische kamer van de Rot terdamse rechtbank heeft gistermor gen uitspraak gedaan in een drietal principiële zaken omtrent de onlangs van kracht geworden wet beperking cadeaustelsel. De rechtbank heeft bepaald, dat de drie gedagvat "de fir ma's, een zeepmaatsohappij, een margarinefabriek en een andere n.v. elk haar vorm van reclame mogen handhaven. Eerstgenoemde firma gaf bij haar artikelen nylons indien men een be paald aantal bodems en wikkels van de verpakking had gespaard en deze met f 1.50 aan postzegels inzond. De officier van justitie had in deze zaak vrijspraak geëist, omdat zijns inziens de kwestie van de bijbetaling niet in de wet geregeld is. De rechtbank overwoog in het vrijsprekend vonnis, dat niet bewezen is, dat de firma de nylons heeft aangeboden, daar is ko men vast te staan, dat deze kousen zij het tegen gereduceerde prijzen werden verkocht en de prijzen niet zo laag waren, dat de verkoop met het verstrekken op één lgn moet worden gesteld. Verder vond de recht bank de verpakking een noodzakelijk onderdeel van de waar, zodat ook hier niet gesproken kan worden van een geschenk. De margarinefabriek gaf zegeltjes uit, waarop men een fruitpersje kon krijgen. De officier vond dit geen kleinigheid van geringe waarde (de uitzondering, die de wet kent), en eiste f 251.boete'. De rechtbank achtte de uitzonderingsclausule ech ter wel van toepassing, zodat deze firma werd ontslagen van rechtsver volging. In de derde zaak volgde eveneens vrgspraak. De n.v. gaf bij aan koop van haar artikelen een bon netje ter waarde van 5 cent. In dien men voor f 2 40 had gespaard kon men een korting krijgen van f 3.60 of daarvoor in de plaats een geschenk. Geld mag wél gegeven worden, goederen echter niet, vond de officier, en hij eiste f 100 boete. De rechtbank volgde echter het verweer van de raadsman, die zeide dat hier sprake is van een koopover eenkomst, waarbij in wezen betaald wordt met gespaard geld. Verder overwoog de rechtbank ook hier, dat de prjjs die voor de goederen bere kend werd niet zo laag was. dat men kan spreken van een geschenk. Natuurlijk geef ik jouw merk... j AMERICA'S BEST TOBACCOS Psychose onder bevolking van badplaats Salzburg. Tientallen Salzburgers raadplegen de laatste dagen him dokter wegens moeheid, koortsigheid en hartkloppin gen, zo meldt het blad „Neuer Ku- rier". Zij vrezen, dat hun ziekten het gevolg zijn van verhoogde radio-ac tiviteiten in de lucht na de jongste atoomontploffingen. De artsen staan hier sceptisch tegenover. Zij zeggen dat de ongemakken van sommige pa tiënten lijken op een ziekte, die ver oorzaakt wordt door te intensieve ku ren in minerale baden met radio-actief water. Velen hebben alleen maar last van de plotselinge weersverandering, menen zij. Er is donderdag gestemd in vier groepen. De uitslag in groep I, om vattende de provincies Noord-Bra bant, Zeeland, Utrecht en Limburg, luidt: Uitgebracht werden 189 geldi ge stemmen. In de provincie Zeeland waren de volgende leden afwezig: P.- Heering (v.v.d.), ir. G. P. M. Dikötter (k.v.p.) en C. Boender (s.g.p.). De verdeling van de 13 door de provincies Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg gekozen Eerste SCHUILEN TIJDENS ONWEER Onder bomen is altijd gevaarlijk. De statistiek wijst uit dat gemid deld in ons land iedere zomer on geveer 8 tot 10 personen dodelijk door de bliksem worden getroffen. Het eerste slachtoffer van dit jaar, een 54 jarige landarbeider in Drente, valt al weer te betreuren. Getroffen midden op 'n akkerland tijdens werkzaamheden in de mid dag van 31 mei j.l. Het blijkt dat er nog tal van misverstanden bestaan over het zoeken van een voor onweer veilige schuilplaats. De e-varing heeft geleerd, dat een b!" unontlading van een wolk naar de ac.rdf ferïcht (en dit zgn de mees- tel gew "dijk hoge punten treft en ook dikwijls metalen voorwerpen of andere -"'alen geleidingen om langs deze voorwerpen een zo snel mogelij ke weg naar de aarde te vinden. Bomen gevaarlijk H"1 onder bomen schuilen voor on weer is altijd gevaarlrik. Vrijwel geen jaar gaat er voorbij of er worden m i door de bliksem getroffen, die een schuilplaats onder een boom hadden gezocht. Staat deze boom in een bos dan is dit lang niet zo ge vaarlijk als wanneer een boom alleen staat. Wordt men 'n open veld of op een weg zonder bomen door het onweer v: ast dan-kan men het best aan de kant van een sloot of greDpel gehurkt gar.: zitten. De kans dan nog getroffen te worden is klein. Blijft men rechtop staan dan is men het hoogste punt van de omgevin<* en dit is gevaarlijk. Nooit dicht bij metalen voertuigen of landbouwwerktuigen gaan staan tijdens een zwaar onweer. Vaak ziet men mensen met een fiets in de hand staan schuilen voor een onweer onder een boom of ach ter er - schuur. Dit is gevaarlijk. Blijf tijdens zwaar onweer niet met een rijwiel -bromfiets in de hand staan. Het is al enige keren gebeurd, dat de bliksem van een boom of schuur op het metalen rijwiel over sprong hetgeen dodelgke gevolgen had voor hem of haar die dit ry- wiel vasthield. Zet dit vervoer middel minstens een meter of tien van de schuilplaats af. Het beste is altijd nog een schuil plaats, vooral wanneer men ver van de gemiddeld 100 dodelijk door het on weer getroffen personen personen be vonden zich er 72 in de open lucht en 28 binpenshuis. Vaak wordt er lang gewacht met het zoeken van een veilige schuil plaats, vooarl wanneer men ver van een huis, schuur of dorp is verwijderd. Men hoort en ziet het onweer wel, maar verondersteld wordt dat het wel door het oosten of westen zal weg trekken. Men wacht dikwijls tot dat. het begint te regenen en vergeet daarbij 1at de bui er dan al is en dat er ieder ogenblik - een bliksemontla- ding in de naaste omgeving verwacht mag worden. In auto blijven Er zün echter maar weinig plaats jes, waar men zich zo veilig kan voe len voor het onweer als in een auto. Er wordt af en toe wel eens een auto getroffen, maar de inzittenden zullen hiervan niet het minste letsel onder vinden. De sterke 'cktrisehe ontla ding blijft, als gevolg van de dikke rubberbanden om de wielen, enige tijd op de carrosserie va de auto aanwezig. Dit duurt ongeveer twee minuten welke tijd als maximum mag wor- dei - enomen Wordt een auto ge troffen dan moet worden afgeraden onmiddellijk uit te stappen. Het is al wel voorgekomen, dat een bestuurder van een personenauto onmiddellijk, nadat de auto was -etroffen, uitstap te. Terwijl hij nog met een been in de auto stond en met het andere de grond raakte had dit een dodelgke schok tot gevolg. Wacht men ruim een minuut na in slag dan is de elektrische spanning al wel in die mate langs de natte banden afgevloeid dat geen dodelijke of andere nadelige gevolgen meer te vrezen zijn. Kamerleden blijft onveranderd als volgt: K.V.P. 9, P.v.d.A. 2, A.R. 1, C.H. De uitslag in groep II, omvattende de provincies Gelderland, Overijsel, Groningen en Drente, luidt: Uitge bracht werden 185 geldige stemmen. In Groningen is 1 ongeldige stem uit gebracht. In Gelderland was afwezig de heer L. H. Nëlissen (k.v.p.), ir- Overijsel waren afwezig de heren ir. D. I. Luteyn (P.v.d.A.) en P. J. King- ma (k.v.p.). De verdeling van de 13 door de provincies Gelderland, Over ijsel, Groningen en Drente gekozen Eerste Kamerleden is ook hier onge wijzigd als volgt: K.V.P. 3, P.v.d.A 4, A.R. 2, C.H. 2 en V.V.D. 2. De uitslag in groep in, omvatten de de provincies Noord-Holland en Friesland, luidt: Uitgebracht werden 126 geldige stemmen. In de provin cie Noord-Holland was mr. J. de Wil de (v.v.d.) afwezig. De verdeling van de 12 door de pro vincies Noord-Holland en Friesland gekozen Eerste Kamerleden is onge wijzigd als volgt: K.V.P. 3, P.v.d.A. 4. A R. 2, C.H. 1, V.V.D. 1 en C.P.N.- 1. De uitslag in groep IV, omvattende de provincie Zuid-Holland, luidt: Uitgebracht werden 82 geldige stem men. De verdeling van de 12 door de provincie Zuid-Holland gekozen Eerste Kamerleden is onveranderd: K.V.P. 2 P.v.d.A. 4, A.R. 2, C.H. 2, V.V.D. 1, C. P.N. 1. Door het uitbrengen van 2 stem men door de V.V.D. op de lflst van de C.H. heeft de C.H. haar twee zetels, waarvan zij er anders 1 aan de C.P. N. zou hebben moeten afstaan, be houden. fAdvertentie branderige huid gensT'ne, DËBRQLini In liet natuurlcund' laboratorium te C'. go laat men een kunstmatige bliksem van hoge spanning op een auto slaan. De inzittenden onder vonden hier'-an niet het minste letsel of onaangenaam gevoel. Op zoek naar een verzonken stad De Amerikaanse mil jonair Edward Link is naar het schijnt van plan om ter hoogte van J amaica, opsporingen te laten verrichten naar de verzonken stad „Port Royal" die eens de rijkste en meest verdorven stad ter we reld" erd genoemd. Link heeft ter plaat se boeien laten uitzet ten en een jacht met het nodige materiaal er heen gebracht. De stad had, naar men aan neemt, haar weelde voornamelijk te danken aan schatten, die in de zeventiende eeuw aan Spaanse schepen wer- den ontroofd. Link wil gebruik ma ken van elektronische apparaten voor naspo ringen onder water. Al lereerst wil hij de plaats van de kathe draal vaststellen, waar zich de graftombe van sir Henri Morgan, de uit Wales afkomstiae zeerover en destijds goeverneur van Jamai ca, bevindt. De stad Port Royal werd bij een aardbe ving in 1692 gedeelte lijk door de zee ver zwolgen. Zij telde toen achthonderd huizen, te gen New York vijfhon derd. Twee-derde van de stad verdween onder water. Het resterende ge deelte behoort nu bij Kingston. Men meent reeds sporen gevonden te hebben van het fort James, dat het Bolwerk van Port Royal was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 10