Eerste Kamer aanvaardt gelijke positie voor gehuwde vrouw Soekarno misdraagt zich in Rome mmoRd GEEN WIJZIGING IN WET OP DE KONINKLIJKE HUWELIJKEN WOENSDAG 13 JUNI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 „GEMEENSCHAP VAN RECHTEN" Het Wereldgebeuren. W. AVERELL HAKKIMAN ....bekend uit SlarsSaU^ijd .,Men moet het maar eens proberen Anti-Nederlandse uitlatingen op persconferentie Ter ere van het officiële bezoek van president Soekarno aan Italië heeft de Italiaanse regering een grote receptie aangeboden. Soekar no werd ontvangen met alle eerbe wijzen van een staatshoofd. Talrijke buitenlar dse diplomatie ke vertegenwoordigers en leidende Italiaanse politici woonden de re ceptie bij en zij dachten onwille keurig terug aan 'n andere recep tie, die in decorum gelijk was, doch wat atmosfeer betreft verschillend was, namelijk die, welke- verleden jaar ter ere van prins Bernhard werd gegeven. Men herinnerde zich diens harte lijkheid, zijn volmaakte eenvoud en zijn aristocratische edelmoedigheid, en trok een vergelijking met de zo verschillende houding, die de leider van het Indonesische volk in Rome heeft aangenomen. Men vond het vreemd, dat dr. Soekarno, die voor de eerste maal voet op Europese bodem heeft gezet en die de gast was van 'n oude latijnse natie, net nodig heeft geoordeeld in een lange verklaring, welke hij voor de internationale pers heeft afgelegd, een heftige waar schuwing te richten tot de westerse volken tegen elke vorm van kolonia lisme, zonder tegelijkertijd de welda den te erkennen, die de oude Europe se landen in het verleden aan de vol keren, die zij tot op de drempel der onafhankelijkheid hebben gebracht, te erkennen. Tijdens de persconferentie overhan digde een Amerikaans correspondent de tekst van een verklaring, die hij uit Stockholm had gekregen over het bestaan van vijf politieke concentra tiekampen in Indonesië. Minister Roeslan Abdoelgani las de verklaring voor, waarbij president Soekarno in lachen uitbarstte, evenals de Indone sische ambassadeur in Rome, Ras- jid, die naast Soekarno onder de felle lampen van de televisie zat. Minister Roeslan Abdoelgani zei, breed glimlachend: „Volslagen non sens". Soekarno voegde daaraan toe: „Hoort U dat heren. Volslagen non sens. En schrijft U s.v.p. dat „de eni ge concentratiekampen zijn in 't deel van Indonesië, Nieuw-Guinea, waar de Nederlanders nog steeds een mili taire bezetting hebben. Dertig jaar geleden zou U Nederlandse concen tratiekampen in Nieuw-Guinea kun nen hebben aantreffen. Indien de com missie in Stockholm, waarover U spreekt, thans een onderzoek wil in stellen, deel dan maar mede, dat zij zeer laat is". Op een vraag van een Nederlandse correspondent antwoordde minister Roeslan Abdoelgani nog, dat Indone sië een nieuwe grondslag wenst in de betrekkingen met Nederland. „Wij zullen de Nederlanders niet langer enige voorrechten geven en het hangt thans van de Nederlanders zelf af, hoe de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië zich zullen ontwik kelen". Hoed in de ring Het was op een goed uitgekozen plek, dat William AverelT Harri- man bekend maakte, actief kan didaat te willen zijn voor het presi dentschap van de Verenigde Staten. De Amerikaanse uitdrukking is im mers, dat men „zijn hoed in de ring" werpt, wanneer men aan de strQd wil deelnemen. Welnu, Harriman gooide een oude hoed in de lucht op een congres vande Hoedemakers Unie in New-York. Had hij de plek op originele manier uitgezocht, het ogenblik waarop hjj de aankondiging deed was niet zo tactisch gekozen. Juist twee dagen tevoren immers was de tegenwoordi ge president Dwight D. Eisenhower m verband met een darmaandoening in het ziekenhuis opgenomen, waar hij inmiddels geopereerd was. Men kan het moeilijk kies noemen, wan neer iemand zegt in de plaats te willen treden van een zieke met wiens wel en wee heel Amerika en eigenlijk de hele wereld harteljjk meeleeftMaar. al is het dan niet zo fijngevoelig voorgedragen, het is wel een eerlijk gebaar, waaruit blijkt dat de Democraten door Eisenhowers nieuwe ziekte hun kansen zien stij gen. Men had eerst de indruk gekre gen, dat Harriman, die op de democratische conventie de stemmen van zijn eigen staat New- York in de zak heeft, 't aan Adlai Stevenson zou overlaten om bij de ver_ kiezingen in november te worden ver slagen. Maar kennelijk verwacht hij nu Eisenhower in korte tijd tweemaal in ziekenhuizen moest worden opge nomen, dat de toekomst er voor de Republikeinen minder rooskleurig uitziet en dat een democratische ze ge tot de mogelijkheden behoort- En aaar kon hij weieens gelijk in hebben. Heel wat kiezers, die de vorige keer zonder een ogenblik te weifelen hun vertrouwen uitspraken in Eisenho wer, zullen dat waarschijnlijk in no vember a.s. niet herhalen, omdat him vertrouwen in de gezondheid van de fevierde president is gedaald. Het is ovendien niet onmogelijk, dat pre sident Eisenhower zich al bij voor baat zal terugtrekken. Toen hij on langs na uitgebreid overleg met zgn artsen aankondigde, dat hg zgn hart aanval te boven was, voegde hij er aan toe. dat hij niet zou aarzelen om uit de verkiezingscampagne terug te treden, wanneer een of andere ern stige ziekte tussenbeide zou komen. En zonder Eisenhower zouden de Re publikeinen met de handen in het haar zitten. Men moet de kansen van Harri man om democratisch kandi daat voor het presidentschap te worden niet onderschatten. Deze multi-miljonair die gouverneur is van de staat New-York, staat bg tal loze Amerikanen in hoog aanzien, niet in het minst omdat zijn miljoenen bij een zijn gevloeid op 'n manier, die typisch Amerikaans mag worden ge noemd. Het was niet William Averell zelf, die het fortuin bij elkaar ver diende: dat heeft zijn vader Edward H. gedaan. Deze Edward begon zijn carrière als een loopbaan in de meest letterlijke zin des woords: hij was loopjongen bij een bank. Maar op het eind van zijn leven was hij de mach- 'tige bezitter van een spoorwegcon cern. Zijn zoon William AverelT, die dan nu dus actief wil meevechten om het presidentschap van de Verenigde Staten, kreeg in zijn jeugd al hoge baantjes bij spoorweg- en scheep vaartondernemingen. Hij behoefae niet als loopjongen te beginnen al bleek al gauw, dat men hem „om een boodschap kon sturen". Niet zozeer in het zakenleven, waar het geluk van zijn vader hem ontbrak, als wel in de politiek. Eerst was hij republikein, maar het duurde niet lang of als de mocraat kreeg hij belangrijke opdrachten van president Roosevelt. In 1934 bijvoorbeeld werd de leiding van de National Recovery Admini stration op zijn schouders gelegd. In de tweede wereldoorlog zond Roose velt hem naar Moskou, eerst om de geallieerde hulp aan de Sowjet-Unie op touw te zetten, later (van 1943 1946) om er als ambassadeur van zijn land op te treden. Ook in Londen is hij daarna een half jaartje ambassadeur geweest, voordat hij minister van handel werd en van 1948 tot 1950 grote bekend heid in de westelijke wereld verwierf als reizend ambassadeur van het on volprezen Marshall-plan in Trumans tgd. Het was in verband hiermee, dat ex-president Truman, voordat die zijn huidige reis door Europa begon, hem betitelde als „een kapitalist die al ja renlang oorlog voert tegen de armoe de in de hele wereld". En Truman voegde er aan toe: „Ik geloof niet, dat er een man is in de Verenigde Staten, waarvoor ik meer achting heb". Truman vindt, dat de Democraten niet moeten proberen om met Eisenhower te concurreren op „de middenweg" tussen de partijen, die de generaal die Europa bevrijdde immers ook zelf in acht neemt. Hg is van mening, dat de Democraten hun eigen koers moeten uitstippelen en verder geen doekjes daar om moe ten winden. Harriman is meer „links" georiënteerd en politiek meer geprononceerd dan Stevenson en dat bezorgt hem naar het schijnt de gunst van ex-president Truman, wiens stem op de democratische con ventie „voor meer dan tien telt". Het kon wel eens zijn, dat men In november algemeen zegt: Pet af voor in juni zgn hoed in de De Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag het wetsontwerp, houdende opheffing van de handelingsonbewaamheid van de gehuwde vrouw, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De minister van Justitie, prof. Van Oven, betoogde, dat de verbintenissen van beide echtgeno ten door de gemeenschap moeten worden gedragen. Het is een ge meenschap van goederen, dus van rechten. Uit het goederencomplex, dus uit het rechtencomplex, moeten de uitgaven van beide echtgenoten worden geput. Het complex is aansprakelijk voor de schulden van bei den. Er is geen sprake van aantasting van verkregen rechten. Er komt eenvoudig een nieuwe regeling, aldus de minister, die alleszins oorbaar is. Over het amendement inzake de man als hoofd van de echtvereni ging, heeft de minister zich nooit druk gemaakt, zoals met de Tweede Kamerleden het geval was. Tevoren hadden in het debat onder andere gesproken de heer Witteman (k.v.p.). Kolff (c.h.), De Vos van Seemvgk (v.v.d.), Anema (a.r.), me vrouw Verwey—Jonker (p.v.d.a.) en Brandenburg (c.pm.). De heer Witteman was bezorgd voor de gevolgen, die deze wet kan hebben voor de eenheid van het hu welijk. „Ieder van de echtgenoten be stuurt de goederen, die van zijn zijde ln de gemeenschap zijn gevallen", dat ls het systeem van het ontwerp-Van Oven. Overigens kwam deze spreker tot de conclusie, dat men het maar eens moet proberen met dit ontwerp. De heer Kolff vroeg zich af, of niet te ver wordt gegaan met de regeling van het huwelijksgoederenrecht. On danks de bezwaren stemde men dit maal voor, omdat de bestaande toe stand onhoudbaar is. De heer De Vos van Steenwijk stel de de vraag, waarom dit. ontwerp als spoedontwerp vóór de verkiezingen moest worden behandeld. Hij had overigens geen overwegende bezwa ren, al kon hg het niet waarderen, dat de Tweede Kamer in het ontwerp de bepaling gebracht heeft, dat de man het hoofd der echtvereniging is. De heer Anema bleek eveneens geen |llllllllllllllllllllllll!llllllli!lllllllllllllllllll!!llllllllllllillllllllllllilll!lll§ 1 Klop maar op een deur H Iemand te Perth, in West- M Australië, die meende dat er op H zijn deur geklopt werd, terwijl er buiten een hevige storm M woedde, en opendeed, kwam tot M de ontdekking dat er een oli- s§ fant in zijn voortuintje stond die klaarblijkelijk een onderko- s men zocht. Het dier was uit een circus in de buurt ontsnapt eee H en werd door zijn oppassers te- H ruggehaald. In het voortuintje moet het een en ander recht gezet worden. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Thailandse decoratie voor prof. Zijlstra en dr. Veldkamp De heer Chai Prathipasen, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Thailand, heeft dinsdag tijdens een lunch in Den Haag het Grootkruis van de Orde van de Kroon van Thailand uitgereikt aan de mi nister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, en de staatssecretaris voor economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp. Algemene dienstplicht in Indonesië bijzondere bedenkingen te hebben, waarna mevrouw VerweyJonker zich keerde tegen de door de Tweede Kamer aangenomen bepaling inzake de positie van de man als hoofd der echtvereniging. Bij de behandeling van het nieuwe Burgerlijke Wetboek zou men nader kunnen overwegen of zo'n exclamatie moet worden handhaafd. Russische toerist wenst in Oostenrijk te blijven. „Betrouwbaar" partijlid vroeg asyl Een Russische toerist, die deel uit maakte van een groep vakantie-rei zigers uit de Sowjet-Unie, heeft, bin nen 24 uur na aankomst in de weste lijke wereld, de Oostenrijkse autori teiten om politiek asyl verzocht, zo heeft de politie te Wenen bekend gemaakt. Deze toerist, een ingenieur Wladi- mir Zolotaretsj genaamd, vervoegde zich dinsdagavond laat op het Ween- se hoofdbureau van politie. Hij zeide, dat hij niet naar zijn land wilde te rugkeren en dat hij om asyl vroeg. Zolotaretsj kwam naar Oostenrijk in een gezelschap van 29 Russische toeristen, die tezamen de eerste groep vormden welke onder leiding van het bureau „Intourist" en het Oostenrijk se reisbureau uit de Sowjet-Unie naar Oostenrijk komt. De Russische toeristen arriveerden zondagavond in Wenen en zullen veertien dagen in Oostenrijk blijven. Zij werden verondersteld „betrouw bare" partijleden te zijn en werden, voor hun toestemming tot de reis werd gegeven, zorgvuldig op him an tecedenten onderzocht. De meeste hunner zijn intellectuelen: leraren, doktoren en advocaten. Het plan was in de komende dagen naar West-Oostenrijk te gaan, doch het is niet onmogelijk dat de vlucht van hun reisgenoot verandering zal brengen in dit voornemen. Het Indonesische leger telt op het ogenblik 185.000 man, aldus heeft de chef-staf van de Indonesische land macht, generaal-majoor Nasoetion, medegedeeld. Dienstplicht is noodza kelijk om de legersterkte op te voe ren, aldus Nasoetion. Een wetsontwerp inzake algemene dienstplicht is thans in voorbereiding en zal voor het einde van dit jaar aan het parlement worden voorgelegd. Inbreker-aanrander uit Nijmegen kreeg acht jaar. De Arnhemse arrondissements rechtbank heeft dinsda de 32-jarige Nijmeegse inbreker-aanrander G. M. A. on T. veroordeeld tot acht jaar geve -enisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering. De officier van justitie had twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering ge- eist. In deze zitting gehouden op 29 mei, gaf de getuige-deskundige, dr. W. Vaandrager, een toelichting o™ het psychiatrisch rapport over verdach te. De „grossier in wandaden" Van T., was de man, die bekende zich te hebben schuldig gemaakt aan een on gekend aantal misdrijven, te weten: 176 inbraken, 53 rijwieldiefstallen en zes aanrandingen van meisjes. DOE HET ZELF.De 78-jarige heer Charles Loeb, een ijverig voorstan der van de „Doe het zelf-manie", die in de Verenigde Staten heerst, ging woensdag een paar uur van huis om een paar nieuwe werktuigen aan te schaffen. Toen hij weer thuis kwam ontdekte hij dat inbrekers zichzelf hadden geholpen door met zijn „doe het zelf'-gereedschap dë kluis open te breken en 200 dollars plus twee met diamanten bezette ringen eruit te halen. KOK..De Franse kok Clement Gran- gier van hotel Ambassadeur in New- York verzórgde indertijd het banket dat in die stad werd gegeven ter ere van een hoge gast: president Ku- bitschek van Brazilië. Kubitschek was zo enthousiast over de maaltijd, dat hij Grangier naar Rio de Janei ro liet overkomen om daar een ban ket te organiseren voor 5000 perso nen. Daar was onder de genodigden de president van de Dominicaanse republiek. Deze man was zo vol lof over de kookkunst van Grangier. dat hij hem naar de Dominicaanse repu bliek ontbood. Grangier zou nu lang zamerhand weieens terug willen naar zijn vrouw. VERKLARING. De Franse toneel schrijver Georges Ionesco zei dezer dagen: „Op het platteland is de lucht zuiver omdat de bewoners daar met de rrmen dicht slapen". Dinsdag heeft H.M. de Koningin voor het paleis Soestdijk een défilé van ouden van dagen afgenomen. Op de foto ziet men een groepje dat H.M. de Koningin passeerde in een busje. N.A.V.O. keurt plan voor 1956 goed De N.A.V.O. heeft een plan voor 1956 goedgekeurd, met de uitvoering waarvan ongeveer een miljard gulden is gemoeid. Ruim 400 miljoen gulden daarvan is voor werken in Duitsland, voornamelijk voor de aanleg van vliegvelden, bestemd. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de N.A.V.O., heeft meegedeeld, dat nu ongeveer 140 vliegvelden ge reed zijn. Ér is meer dan 2.000 km. buisleiding gelegd. Belgische onderscheiding voor dr. L. Kortenhorst De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. L. G. Kortenhorst, is door de Koning der Belgen benoemd tot Grootkruis in de orde van Leopold H. Dit werd hem dinsdagmiddag mee gedeeld aan een lunch, die door de Belgische ambassadeur en mevrouw baronesse Van der Straten-Waillet, in hun residentie werd aangeboden. Tegen steun uit het aardappelegalisatiefonds De uitvoer van aardappelen naar Engeland In kringen van het landbouwschap, zo verneemt het A. N. P., is ernstig bezwaar gerezen tegen plannen van zekere zijde, om uit het aardappel egalisatiefonds steun te gaan verle nen aan de exporteurs die bij de ge forceerde uitvoer van consumptie aardappelen naar Engeland tussen 10 en 21 april van dit jaar, ernstige verliezen hebben geleden. Naar de mening van vele vooraanstaanden uit het landbouwschap is het aardappel egalisatiefonds voor geheel andere doeleinden bijeengebracht, dan om tegenslagen in de uitvoersectïe te fi nancieren. Van de zijde van het produktschap is over dit plan nog geen nader commentaar te verkrijgen. Ook mi nister Mansholt heeft nog geen uit sluitsel gegeven over het verzoek van de vereniging van Nederlandse exporteurs van aardappelen om in enigerlei vorm steun, hetzij hulp te verlenen bij de debacle die ontstaan is door de geforceerde uitvoer, ge volg van de uitvoerstop per 21 april 1956. Dit krachtige motorvaartuig -=§ behoort bij uitzondering eens se niet tot de zeestrijdkrachten van enige natie, maar tot de Royal Air Force. Het is name- H lijk een nieuwe aanwinst voor de vloot van kleine vaartuigen, p die de R.A.F. in Immingham M bij Grimsby heeft gestatio- f| neerd. m De voornaamste taak van de nieu'. 'e aanwinst is de opspo- M ee ring en redding van op zee H verongelukte piloten, terwijl de H boot ook drijvende schietschij- ee ven kan voorttrekken. ee IllllllllllllllllllIllllllillllilllllllllllllllllllllllllllllllllllilülllllllll Duidelijke uitspraak van Eden Premier Eden heeft het Lagerhuis verteld dat van verandering van de oude wet op de koninklijke huwelijken welke een van de hindernissen is geweest voor een huwelijk van prin ses Margaret met Peter Xownsend geen sprake kan zijn. De wet van 1772 eist de toestem ming van de monarch voor het huwe lijk van een lid van de koninklijke fa milie. Koningin Elizabeth zou een hu welijk van Margaret met Townsend niet hebben kunnen goedkeuren om dat hij gescheiden is. Het is de taak van de koningin het Anglicaanse ge loof te verdedigen en de Anglicaanse kerk erkent niet het hertrouwen van geseheiden personen. Na 25 te zijn geworden zou Margaret zonder toe stemming van de koningin hebben kunnen huwen, vooropgesteld dat het parlement geen bezwaar maakte. Maar na de kwestie Margaret-Towns- end zijn in brede kring stemmen op gegaan deze oude juridische machine rie af-te breken. Tot dusverre was Eden een duide lijke uitspraak uit de weg gegaan. Maar hij gaf dit antwoord dinsdag toen de socialist Marcus Lipton vroeg of Eden een voorstel tot wijzi- ging van de wet zou indienen op de conferentie van premiers van het ge menebest die in Londen binnenkort gehouden zal worden. Eden antwoord de dat de regering niet van plan is een voorstel van deze strekking aan de conferentie voor te leggen. Eliot had hartaanval De dichter en toneelschrijver T. S. Eliot, die dinsdagochtend met de „Queen Mary" uit New York in En geland is aangekomen voor behande ling van een voetaandoening, heeft onderweg een hartaanval gekregen. Hij is bij aankomst onmiddellijk naar een ziekenhuis in Londen overge bracht, waar hg het later volgens een zegsman van het ziekenhuis „veel be ter" maakte. Eliot, die onder meer de nobelprijs voor literatuur heeft gewonnen (in 1948), is in het begin van het jaar reeds voor observatie en rust in een ziekenhuis in Londen geweest. De dichter is Amerikaan van ge boorte, maar in 1927 Engelsman ge worden. Truck met kanon reed op menigte in: drie doden. Tijdens de feestelijkheden ter ge legenheid van de „Dia da raca" (dag van het ras) is in een militaire op tocht te Ponta Delgada (Azoren) een legertruck, welke een kanon voort trok, op een groep toeschouwers in gereden, waarbij drie personen ge dood en elf gewond werden. Even voorbij het Correios-paleis kreeg de truck panne. Toen de chauf feur het euvel wilde verhelpen, kreeg hij een krachtige elektrische schok, waardoor hij de controle over het stuur verloor en de wagen op de me nigte inreed. Griekse archimandriet uit Engeland uitgewezen Het Britse ministerie van binnen landse zaken heeft meegedeeld, dat de archimandriet van de Grieks-Or thodoxe kerk te Londen, mgr. Kalli- nikos Macheriotis, uitgewezen is uit Engeland. Dit was gedaan „in het openbaar belang". De archimandriet is met een vlieg tuig naar Athene vertrokken. Hg is een Cyprioot van geboorte, maar heeft het grootste deel van zjjn leven in Griekenland doorgebracht. Griekenland heeft bij Engeland ge protesteerd tegen de uitwijzing. Amsterdams gebouw stortte in, aannemer veroordeeld. Arbeider werd ernstig gewond De Amsterdamse rechtbank heeft dinsdag de 41-jarige bouwkundige B. D. uit Amstelveen, aannemer van het herstelwerk aan de pijlers van de ar- cadenbouw in de Vijzelstraat te Am sterdam, veroordeeld tot drie maan den voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van drie jaar wegens het veroorzaken van lichamelijk let sel door schuld. Bij de uitvoering van het werk stortte vorig jaar een gedeelte van het gebouw in, waardoor een arbeider ernstig werd gewond. Voorts werd de aannemer veroordeeld tot een geld boete van 100 wegens overtreding van een artikel in het veiligheidsbe sluit voor fabrieken en werkplaatsen. De officier van justitie had veertien dagen geleden tegen D. twee geld boeten geëist van 150 en 100. De rechtbank verwierp het verweer van de verdediger, dat het artikel (212 bis) te zeer in algemene bewoor dingen was gesteld om effectief van toepassing op een concreet geval te kunnen zgn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5