Politieman liet automobilist onder invloed 15 km rijden Zeeuwse WERKGELEGENHEID IN WINTER VOOR ZEELAND PROBLEEM van tot wijfie FLESSENTREKKER WAS „BEETJE TRAAG" IN HET BETALEN DRIE PERSONEN GEDOOD BIJ AUTO-ONGELUK IN DORST Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VVOENSDAU 13 JUNI 1956 POLITIERECHTER MIDDELBURG Officier van justitie: „Verbalisant trad onjuist op'' „De verbalisant trad volkomen onjuist op, maar was overigens bezield van de beste voornemens", aldus de officier van justitie, mr. J. L. Andreae dinsdag tijdens de zitting van de politierechter te Middelburg mr. P. van Empel. De officier zei dit in zu'n requisitoir tegen verdachte J. H. R., land bouwer uit Noordgouwe, aan wie het onder invloed besturen van een auto was tenlastegelegd. Op weg naar huis uit Zierikzee reed R. een bromfietser aan, die aan de kant van de weg naast zijn voertuig stond en niet meer opzij kon springen. Een rijkspolitieman had de zaak in onderzoek genomen stapte in R.'s wagen en liet verdachte voor het nemen van een bloedproef naar een dokter in Brouwershaven rijden. Deze arts was niet aanwezig, waarop men terugreed naar Noordgouwe en de plaatselijke arts de bloed proef nam. Het promilage was 1.40 en de officier oordeelde het niet juist,, dat de verbalisant R. in deze toestand ongeveer 15 km had laten rijden. Kermisklanten Minder tragisch was de zaak tegen drie jeugdige Yersekenaren, hoewel ook hier dronkenschap in het spel was. Het betrof de 21-jarige schip persknecht H. D. M., de 19-jarige schippersknecht J. J. S. en de 18-jari- ge oesterkweker P. M. van S. Dit edele drietal, dat nu zeer berouwvol voor de groene tafel kwam te staan, werd het ontvreemden van kleding stukken aan boord van een schip in het holst van de nacht ten laste ge- i; Overigens werd na deze bloedproef R. tijdelijk zijn rijbewijs ontnomen. De betrokken wachtmeester had nog in een aanvullend proces-verbaal ver klaard, dat hij een dergelijke maatre gel in het vervolg zeker niet meer zal nemen. R. had in een Zierikzees café volgens zijn zeggen enkele bor rels gedronken. Ooggetuigen hebben verklaard, dat de wagen over de weg zwaaide en dat R. bij het uitstappen een waggelende gang vertoonde. De officier meende, dat R. zeker schuld aan de aanrijding heeft. Het promila ge, dat de bloedproef uitgewezen .leeft, betekent ongeveer 4 a 5 con sumpties. De bloedproef werd echter pas ongeveer 3 uur na het drankge bruik genomen. „Verdachte heeft wel te veel gebruikt, maar niet schande lijk veel", aldus de officier. Zijn eis tegen R., die een blanco strafregister heeft, was 150 subs. 30 dagen en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor 2 maanden. De raadsman van verdachte, mr. C. J. B. du Crco uit Zierikzee, zei niet veel waarde te hechten aan de verklaringen van de getuigen, die meest jongelui waren. Pleiter conclu deerde tot vrijspraak, omdat naar zijn mening niet was gebleken, dat R. in ernstige mate onder invloed van drankgebruik stond. De politierech ter sprak daarop een vonnis uit, dat conform aan de eis was. Stevig glas De zonder beroep zjjnde L. v. d. M. uit Wissekerke, 47 jaar, drinkt wel eens een stevig glas om de zorgen te vergeten. Zo gebeurde het ook op 12 december van hét vorige jaar, toen bericht gekomen was, dat v. d. M.'s zoon en de kostwinner van het gezin in dienst zou moeten. De vader, die als gevolg van een bepaal de handicap reeds enige t(jd niet werkte, trok zich dit zeer aan en rea geerde de moeilijkheden af door al cohol te gebruiken. In vrolijke stemming reed hjj huis waarts per fiets, doch net sturen viel moeilijk en hij ging op een gegeven moment aan de dijk zitten. Een rijks, politieman had echter V. d. M.'s ge drag gadegeslagen en was hem ge volgd, waarop de bekeuring kwam. „U gaat te veel naar het café", zei de politierechter tegen verdachte, die bovendien de verbaliserende over heidsdienaar niet al te beleefd had behandeld. De officier wilde wel „meegaan" met het over V. d. M. uitgebrachte rapport, daar verdachte niet eerder veroordeeld is. Hn begreep de moeilnkheden, waarmee V. d. M., die in zijn leven vele tegenslagen heeft ondervonden, moet kampen, maar meende, dat men op diens leef tijd toch niet zonder beroep behoeft te zijn. De eis was 3 weken voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstelling voorlopig voor 2 jaar waarmee de politierechter akkoord legd. Het was gebeurd in de nacht van 3 op 4 april en zich kennelijk de Walcherse gewoonte herinnerend vroeg de politierechter of de heren misschien 3e pasen aan het vieren waren. „Neen, het was kermis", zei een der verdachten. M., S. en Van S. waren tijdens de feeststemming in contact geko men met een schipper, die hen uitnodigde om nog even met hem aan boord te gaan. In de „verwar ring" raakte men echter de schip per kwijt en werd toch het on beheerde schip betreden. Daar werd toen de verleiding voor de ze „kermisklanten" te groot en o.a. een oliepak en een jekker met bontkraag vormde hun buit. „Waarom was dat nodig", vroeg de politierechter zich af. „Jullie kunnen toch goed voor jezelf zor gen?" De officier bleek van me ning, dat de drie jongelui in een dronken bui wat te ver zijn ge gaan. Van misdadige opzet is geen sprake en de eis was dan ook mild: 30 subs. 6 dagen voor ieder, hetgeen ook het vonnis werd. Een boete kreeg ook een plaatsge noot van deze drie verdachten, de 25- jarige schippersknecht C. de R. Op 12 mei was deze Yersekenaar als vurig wielersupporter naar de ronde van Kapelle gaan kijken. Dit sportieve gebeuren en drankgebruik na afloop bracht hem waarschijnlijk in een der gelijke vreugde, dat h\j niet meer recht kon koersen. De verbalisant meldde althans, dat De R. vreemde capriolen op zijn fiets had gemaakt. Eis en vonnis luidden 40 subs. 8 da gen. (I Sed uba ïois) De sociale commissie had alsnog getracht verlenging van de compen satie-regeling te verkrijgen voor de lonen op Schouwen-Duiveland. De overheid bleek echter niet bereid na 1 maart 1955 deze compensatie nog te verlenen. Dit had tot gevolg, dat er ook in 1955 een uurloon van 1,34 werd betaald, aangezien het, in ver band met de ruime werkgelegenheid op het eiland, niet mogelijk bleek de normale lonen in te voeren. Dank zij het gunstige weer bracht de arbeidsvoorziening in de land bouw in 1955 geen problemen van betekenis. Koppelbazen Het aantal z.g. wilde koppelbazen breidt zich in Zeeland echter nog steeds uit, zonder dat met enig suc ces hiertegen kan worden opgetre den. Er is bij de Bedrijfsvereniging voor het Agrarisch Bedrijf en de hoofdafdeling sociale zaken nogmaals' op aangedrongen, deze koppelbazen niet als werkgevers te beschouwen. De bedrijfsvereniging had hiertegen bezwaren in verband met de preniie- inning, zodat tot op heden geen vor deringen op dit terrein zijn gemaakt. Uiteindelijk is aan de hoofdafdeling sociale zaken voorgesteld om te over wegen of via een verordening van het Landbouwschap een meer bevredi gende situatie kan worden verkre- gen. De commissie fruitteelt adviseerde gunstig over 10 aanvragen om er kenning als bedrgfsgenoot B met to taal 21.85 ha bestaande beplanting en 2 ha uitbreiding, terwijl ook gun stig werd geadviseerd voor 6 aan vragen voor uitbreiding van boom gaarden tot een totaal van 4.80 ha en 3.60 ha, uitsluitend voor kersen. De landbouwherstelcommissie be sprak o.a. de financiering van de we deropbouw, waarbg werd aangedron gen op een nader onderzoek naar de bouwkosten in Schouwen-Duive land. Het Adviesbureau voor Oor- IfOlfl OP DE FILM. Aagtekerke komt op de film! Dat wil zeggen; wanneer tenminste de plannen van de plaatselijke zangver eniging „Nut en Genoegen" doorgang vinden. Deze vereniging wil namelijk een film laten vervaardigen, waarin met name het verenigingsleven een MET BLOEMEN De strakke gevellijn van enkele flatgebouwen Vlissingen heeft men een weinig „deooratie" gegevep door middel van stenen bloembakken, die tot. voor kort één bezwaar had den: hst waren over het algemeen bekken zonder -neer. De bloemen ont braken veelal. Een enkeling, tuin- liefhebber, grasduinde wel wat in die bakken en zo hier en daar zag men dan ook wel een bloempje bi den tus sen de stenen, maar over het alge meen was het toch maar een mager geheel. D-zer en is daar plotseling ver- anderiï'in gel ner Op een goeie morgen is er een ijve rig man gekomen, vermoedelijk af gevaardigd door de gemeente of d or een woningbouwvereniging, en die man if rondgegaan met viooltjes. Prachtige viooltjes, in volle bloei. Hii heeft er alle bloembakken, on geacht of er iets of niets in groeide, mee volgenlant en dat was, die mor gen, een leuke verrassing voor de be woners. Aanvankelijk dacht een ie der, lat uitgerekend zijn bloembak bedacht was. maar weldra zag men. dat de flat „een en al viool" was! r n aardig gebaar, dat de bewo ners van de flatgebouwen bijzondei op prijs stellen. Wat hen betreft mag de gemeente (of de woningbouwver- e,,;ginghet altijd „met bloemen zeggen grote rol zal spelen. Vanzelfsprekend zal ook het karakteristieke van de gemeente Aagtekerke niet worden vergeten en de inwoners van het dorp zullen als de „filmsterren" optreden. Bij de muzikale omlijsting van deze film zal gebruik gemaakt worden van geluidsopnamen, die eveneens in de gemeente zelf worden vervaar digd. GOUDEN HUWELIJK. Donderdag 14 juni aanstaande hoopt het echtpaar Bil-Flipse, dat aan de Westsingel te Goes woont, het feit te gedenken, dat het een halve eeuw geleden in de echt werd verbonden. HET BOERENBEDRIJF. Over „Het boerenbedrijf in een ver anderde situatie" zal de voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, ir. M. A. Geuze, op dinsdag 26 juni aanstaande te Almkerk spre ken voor de algemene vergadering van de Noordbrabantse Maatschap pij van Landbouw. Dr. M. G. W. van der Wielen, secretaris van de Vereni ging tot Stichting van Volkshoge scholen, spreekt in dezelfde bijeen komst over „Het boerengezin in een veranderde situatie". Een forum zal zijn mening kenbaar maken over de waarde, die door de boer en de boerin aan het verenigingsleven wordt ge hecht. (Advertentie) Wordt U gekweld door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan uw toe vlucht tot Togal. Het middel dal baat, waar andere falen. Laat U du; niet langer kwellen, maar gebrui' Togal. Togal zuivert de nieren en i onschadelijk voor hart en maag. Bij anothgek en drogist £0,9.5, logs- en Rampschade zegde een der gelijk onderzoek toe, doch aan het eind van het verslagjaar was hiermee nog geen aanvang gemaakt. Aardappelmoeheid De contactcommissie aardappel, moeheid zette haar werkzaamheden voort, daar de commissie voor de be strijding van plantenziekten en -pla gen in 1955 nog niet geïnstalleerd was. In dit jaar werd ook weer in alle voormalige rampgebieden gekar teerd. In Schouwen-Duiveland wer den uiteraard nog zeer weinig aard appelen geteeld. Rond 145.440 ha moest worden afgewerkt, waarvoor 226 manweken nodig waren. Tenge volge van de herverkaveling leverde het werk in Tholen nogal wat moei lijkheden op. Het beschikbare kaar- tenmateriaal voor de. herv.erkave- lingsgebieden is verouderd, hetgeen, diverse problemen met zich brengt., Er werden in 1955 totaal 219 vermoe delijke overtredingen geconstateerd,, hetgeen t.a.v. 1954 een vermindering met 45 betekent. In 178 gevallen werd ontheffing verleend. De totale kosten bedroegen plm. 22.500. Het ligt in de bedoeling in 1956- aan te vangen met de vrijwillige sa nering der volkstuinen, aangezien juist deze tuinen een gevaar beteke nen en het voor Zeeland met zijn grote export van het grootste belang is, dat de aardappelmoeheid wordt geweerd. Bevelandse burgemeesters en secretarissen bijeen Voor de vereniging van burgemees ters en secretarissen van Zuid- en Noord-Beveland werd dinsdagmiddag in hotel „de Korenbeurs" te Goes 'n lezing gehouden over de inhoud en werkmg van de nieuwe jachtwet. Een en ander werd toegelicht door de heer W. J. Schuitemaker, hoofd van de af deling wild- en vogelschade en jacht van het ministerie van Landbouw. Op de lezing volgde een interessante be spreking. Voorts hebben in deze vergadering de voorzitter en secretaris van het provinciaal comité „Steun Wettig Ge zag", de heren mr. B. Kolff en P. de Kam, de aandacht gevraagd voor de werving van reservisten. Voor de instrumenten Voor de instrumentenactie H ten bate van de Vlissingse mu- ziekverenigingen kwamen weer jE enkele bijdragen binnen. Vorige verantwoording 4855,67; Pa- troonsvereniging Bouwkring Vlissingen 25.N.N. Café ..Albatros" 2.50; Mr. B. K., 1 Vlissingen 50.M M., Vlis- M singen 10.Collecte voetbal- veld op 10 juni 165,35. Totaal 5108,52. Bijdragen kunnen gestort worden op girorekening 66287 ten name van de firma F. van de Velde jr. te Vlissingen of worden aangeboden aan het kantoor van de Prov. Zeeuwse Courant, Walstraat, Vlissingen. m lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll POLITIERECHTER MIDDELBURG Vader bewaakte eer van zijn dochter en sloeg er op los! „Ik ben een beetje traag wat dat betreft", zei de 48-jarige bankwer ker E. de V. uit Graauw en Langen- dam dinsdag tegen de Middelburgse politierechter, mr. P. van Empel. H\j bedoelde traag in het betalen. Ziin woorden dienden als verontschuldi ging voor een reeks kleine flessen trekkerijen. Dc V. heeft namelijk van augustus tot en met oktober van het vorig iaar velerlei zaken in ca- fé's gekocht zonder in ruil de ver eiste „pecunia" achter te laten. O.a. bier, chocolade, sigaretten en koffie verdwenen op deze wijze van achter de toonbanken der goedwillende kasteleins. „Achteraf heb ik het alle maal betaald", zei De V. nu, maar dat hielp weinig De officier, mr. J. L. Andreae, zei dat De V. nu al voor de zoveelste maal terecht stond. Er zgn echter te kenen. dat hij zich beter wil gaan ge dragen. De V. heeft nu vast werk en volgens zijn zeggen „gaat het goed". De officier wilde dat wel aannemen en geen onvoorwaardelijke gevange nisstraf vragen. De eis was 3 maan den voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd en 2 jaar ondertoezichtstelling. 'et vonnis was conform en verdach te zei: „Ik zal geen geintjes meer uit halen". Examens Rijkskweekschool Voor het onderwijzersexamen slaagden dinsdag aan de Rijkskweek school te Middelburg de dames R. E. Legemaate, M. C. van Malland en J. H. Marchant, allen Vlissingen; W. M.y Mol, Veere en M. C. J. Murre, Poort vliet. MOEDER VAN 12 KINDEREN OVERLEDEN Bestuurder reed tijdens stortbui tegen boom Tijdens een hevige regenbui is het afgelopen weekeinde op de grens van de gemeenten Rijen en Dorst een per sonenauto met vier inzittenden uit Zeeuwsch-Vlaanderen tegen een boom langs de weg gereden. Bq dit ongeluk vonden drie inzittenden, het echtpaar P. Blommaart-van der Kin deren uit Lamswaarde, en mevrouw F. de Bruijn-Staaks uit St.-Jansteen, de dood. De bestuurder van de auto, de heer P. Blommaart, eveneens uit Lamswaarde, werd met een zware hersenschudding en een bovenbeen fractuur naar het St.-Ignatiuszieken- huis te Breda overgebracht. Gister middag was zijn toestand naar om standigheden redelijk. Het verschrikkelijk ongeval gebeur de des avonds om ongeveer tien uur. Verbetering rijksweg Kruiningen ë- Op dit moment ontlastte zich een zware stortbui boven de weg, die de bestuurder elk uitzicht ontnam. Hij verloor de macht over het stuur en reed in volle vaart tegen een boom. De moeder van de bestuurder, me vrouw V. Blommaart-van der Kinde ren, overleed ter plaatse, terwijl haar echtgenoot in het ziekenhuis te Bre da in de nacht van het ongeluk over leed. Het derde slachtoffer, mevrouw F. de Bruijn-Staaks werd met de bestuurder in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis ver voerd. In de loop van maandag morgen is mevrouw De Brugn overleden. ZH was gehuwd en moe der van 12 kinderen. De regen had de berm ondertussen zo zacht gemaakt, dat verschillende geparkeerde auto's, waarvan de be stuurders uitgestapt waren om hulp te verlenen, later veel moeite hadden om op de weg te komen. De veron gelukte wagen werd totaal vernield en moest weggesleept worden. Tegen de winter zal te Kruiningen de verkeerssituatie up de rijksweg een grote verbetering ondergaan. Mo menteel is men namelijk druk bezig met de aanleg van een nieuwe rij baan, welke over ongeveer anderhal ve kilometer lengte, parallel aan de bestaande rijksweg langs het dorp Kruiningen zal lopen. Vooral het ver keer van en naar het dorp en de veer» haven, zal hiermee gebaat zijn, door dat er ruimere in- en ultvoerstroken kunnen komen. Bovendien zal naast de nieuwe rijbaan nog een parallel weg worden aangelegd, bestemd voor de wielrijders en het locale verkeer van landbouwwagens e.d., die van de □aast gelegen landerijen komen. De werkzaamheden zyn thans zover gevorderd, dat het grondverzet prak tisch klaar Is. Momenteel Is men be zig met het storten van het zandbed voor de weg. De grote rijbaan zal een betonfunderlng krijgen en verder worden afgedekt met een asfaltpro- dukt, terwyl de parallelweg met klinkers zal worden geplaveid. De ba nen zullen van elkaar worden geschei den met een groenstrook. (Foto P.Z.O.) Op 1 april, eerste paasdag, vertoel de de Rillandse familie H. in een plaatselijk café, waar de dochter des huizes wat praatte met een jonge man. Pa hield daar echter niet van en is klappen gaan uitdelen, met het gevolg dat hij de 54-jarige fa- rieksarbeider M. H. nu voor de tafel stond. „U kunt uw dochter»! beter niet meenemen naar een café", vond de politierechter. „Wat er ook Is gebeurd, U. hebt geen recht om te slaan", al dus de officier, die zei, dat H. nu reeds voor de derde maal mishan deling heeft gepleegd en f 20 subs. 4 dagen eiste. De politierechter maakte er 15 van. De landarbeider A. M. uit St. Anna- land was in de vorstperiode werkloos en kreeg toen een formulier ingevol ge de Werkloosheidswet in te vullen om vast te stellen op hoeveel uitke ring hij recht had. Dat invullen deed M. niet waarheidsgetrouw, want hij gaf een huurbedrag op, terwijl hij in het geheel geen huur betaalde! ,Ja, op een dorp ltomt men daar toch achter", zei de politierechter. Zo was het ook gebeurd. De zaak was snel aan het rollen gekomen met onpret tige gevolgen voor M. De officier zei, dat verdachte kenne lijk op volledige vergoeding heeft ge rekend van een niet bestaande huur. Het is een misselijke manier om meer geld te krijgen. De werkelijk heid is echter, dat het voor M. slechts een bedrag van 1.46 zou hebben op geleverdGezien het blanco straf register vorderde do officier 40 subs. 8 dagen. De politiereohter-aeecL een vonnis van 20 subs. 4 dagen, een maand voorwaardelijk en 2 ja»r proeftijd horen. Wegens diefstal van een ijzeren plaat, een z.g. rijplaat, ten nadele van een aannemer moest de 19-jarige Zierikzeeënaar J. P. K. zich verant woorden. Onder Nieuwerkerk had hij de plaat brutaalweg omdat een kennis hem had wijsgemaakt, dat het ding van hem was uit een sloot gehaald en verkocht. Toen K. bezig was met het opladen van de plaat op een geleende bakfiets zei een in de nabijheid wonende boer hem nog, dat dit diefstal zou zijn. Ook K.'s jon gere broer, die verdachte vergezelde, wilde de plaat laten liggen, maar verdachte zette toch door. „K. moet zeer goed oppassen", waarschuwde de officier, die 25 subs. 5 dagen eiste, hetgeen ook het vonnis werd. Uit Zeeland f 37.000 voor vluchtelingen in Karinthië. Tot dusver brachten de Zeeuwse vrouwen 'n bedrag van rond f 37.000 bijeen voor hulp aan de vluchtelin gen in Karinthië. Dit is het voorlopi ge eindcijfer van de actie, die net vorige jaar zoals bekend in het fehele land werd gestart. Ook in eeland nam cle Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning hiertoe het initiatief en in vele plaatsen werkten tal van verenigin gen mee. De actie zal een looptijd hebben van 2 jaar, maar in Zeeland slechts één jaar. Dit jaar is nu om en het genoemde bedrag heeft be trekking op 52 gemeenten van Zee land met een bevolking van in totaal 175.000 zielen. In deze gemeenten is de actie dus beëindigd, in sommige andere is zij nog aan de gang en in weer andere moet zij eigenlijk nog beginnen. Het zal dan ook nog wel enige tijd duren voordat het defini tieve bedrag, dat onzo provincie voor dit doel opbrengt, bekend kan worden gemaakt. Faillissement Uitgesproken is het faillissement van A. v. d. Warf uit Koudekerke. Rechter-commissaris in dit faillisse ment is mr. A. J. W. van Royen, Middelburg, curator mr. J. J. v. d. Weel, Middelburg. VANDAAG. Middelburg Electro: „The Benny Good man Story", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Chlet Crazy Horse", (cinemasc.), (14 jr.). 20 uur: Prov. Bi bliotheek. Expositie reproduktles van en boekwerken over Rembrandt, 10— 12.30 ,13.30—17 uur; Molenwater: „Mi niatuur Walcheren", 10—24 uur; Conc.- en Geh.zaal: Tentoonstelling ,Uw huiszoals het worden kan", 10— 22 uur. Vlissingen Alhambra: „Many rivers to cross". 19 en 21 uur (14 jr.) Luxor: „De zee der verloren schepen", (14 Jr.), 20 Goes Grand: „The Benny Goodman- story (a.l.), 2 Ouur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2