PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Foster Dulles gelooft niet in een wijziging van Sowjet-stelsel Vandaag 6.129.503 kiezers ter stembus Werkgelegenheid in de winter is in Zeeland een groot probleem BILT OVERVAL OP LEGATIE TE BERN BEDOELD ALS „PROTESTACTIE" VERWACHT. 199e jaargang - no. 138 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 8.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2353 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijst Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 28. PERSCONFERENTIE IN WASHINGTON Verschil met „Ike" over neutraliteit? Minister Foster Dulles heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij ondanks de anti-Stalinistische propaganda in de Sow- jet-Unie geen bewijzen heeft gezien van een wijziging in het Sowjet- stelsel, dat zelf het Stalinistische kwaad heeft voortgebracht. Hij vreesde, dat Kroesjfsjew de excessen van Stalin alleen maar veroordeelde om in het Sowjet-blok de indruk te vestigen, dat de huidige dictatuur goed is, daar men het oude regime verwerpt. De minister aarzelde meer dan ge woonlijk met zijn antwoord, toen men hem vertelde, dat er veel verwar ring is gerezen door afwijkende verklaringen van Eisenhower en van zijn kant over de neutraliteit. De president verklaarde onlangs, dat, gezien de risico's die een land neemt als het een bondgenootschap aangaat, het hem niet verbaasde dat sommige landen de voorkeur geven aan neutraliteit. Dulles meende even wel, dat neutraliteit „immoreel en kortzichtig" is, behalve in zeer bijzon dere omstandigheden. Dulles wierp in zijn persconferen tie slechts weinig licht op het ver schil in deze verklaringen. Hij zei dat hij de vorige week lang met de presi dent over deze kwestie had gespro ken. Hij gaf de verzekering dat er geen enkel verschil van mening hier over tussen hem en de president be staat. Verder wilde de minister niets zeggen. Desgevraagd verklaarde Dulles, dat hy de neutraliteit van Zwitserland, dat zelfs geen lid van de Verenigde Naties wil worden, niet kortzichtig of Immoreel vindt. Hu wilde geen oor deel uitspreken over de neutraliteit van landen als India en Indonesië. Opknappen Napluizen van rekeningen is geen prettig werk en als men dan bovendien nog geen enkele fout ontdekt, heeft men het onaangename gevoel een tamelijk-overbodige taak verricht te hebben. Het pluizersgenootschap, dat Alge mene Rekenkamer heet, behoeft dat onaangename gevoel echter niet te hebben, want elk jaar verschijnt een lijvig verslag, dat tal van grote en kleine ongerechtigheden signaleert, welke in 's lands administratie en soms bij 's lands ambtenaren door de Algemene Rekenkamer werden opge merkt. Daarmee wordt dan het nut gede monstreerd van de Rekenkamer en tegelijk wordt getoond op welk hoog peil men de betrouwbaarheid van de Nederlandse ambtenaar wil zien en ook rustig kan zien, omdat de Neder landse ambtenaar in het algemeen dat hoge peil ook bereikt. Het ga&t in de verslagen van de Algemene Rekenkamer vrijwel altijd om uitzonderingsgevallen. In het verslag over 1955 dat gis teren voor publikatie werd vrijge geven komt een nogal opvallen de geschiedenis voor van een hoofd ingenieur rijkswaterstaat, die een rgkspand liet opknappen. De man werd bij rechterlijk vonnis gedwongen tot ontruimen van zijn woning en hij had toen zonder voor afgaande machtiging een rijkspand geschikt laten maken om voor hem als woning te dienen. De kosten bedroegen circa f 19.000 en die kosten waren door de hoofd ingenieur geboekt op onderhoudskos ten voor twee kanalen. Op de aannemers, die dit onder houdswerk uitvoerden, moeten deze manipulaties van de hoofdingenieur een wel zeer zonderlinge indruk heb ben gemaakt. De directeur-generaal van de rijks waterstaat besloot uiteindelijk de be trokken hoofdingenieur over te plaatsen, maar deze nam daarmee geen genoegen en vroeg ontslag, het geen hem werd verleend. Aanvanke lijk had de directeur-generaal willen volstaan met de mededeling aan de betrokkene, dat zijn optreden zeer onjuist was geweest. Driemaal moest de Rekenkamer een brief laten uit gaan, tenslotte zelfs aan de mi nister alvorens de mededeling kwam, dat de betrokkene toch nog een iets ernstiger verwijt dan een „mededeling van onjuist optreden" had gekregen. Overigens was de kamer nog niet bevredigd. Het bleef op haar een bedenke'nke indruk maken, dat een dee' der herstellingskosten zo maar ge^-e'n >vas op een over- werk-staat voor kanaal-onderhoud. De minister is daarop niet verder in gegaan. Dat is jammer, want het was beter geweest, wanneer men nog eens ronduit had vastgesteld waarom het hier ging, namelijk om vervalsing van comptabele stukken. Er zijn voor soortgelijke gevallen in het verleden meer dan eens ontsla gen „wegens ongeschiktheid" gege ven aan overigens toch wel kundige waterstaatsambtenaren, die waarlijk het geld niet in eigen zak hadden ge stoken en het ook niet voor een dienstwoning hadden verbruikt, maar voor „andere werken". Ditmaal wilde men eerst volstaan met een „mededeling" en daarna kwam de overplaatsing. Het blijft zoals de Rekenkamer reeds schreef een bedenkelijke in druk maken! De minister heeft nuttige bespre kingen gevoerd met de Canadese mi nister van buitenlandse zaken, Lester Pearson, over de voorgestelde politie ke en economische expansie van de Navo. Hg zei dat Pearson zijn Itali aanse en Noorse ambtgenoten in de loop van deze maand in Parijs zou ontmoeten om de kwestie verder in beschouwing te nemen. Hij herhaalde zijn standpunt dat de V.S. van mening zijn dat op politiek gebied de Navo vooruitgang kan boe ken, maar wat economische operaties betreft er andere organisaties zijn, zoals de O.E.E.C. en het internatio naal monetair fonds, die beter hier voor zijn uitgerust. De Duitse hereniging en de laatste brief van Boelganin aan president Eisenhower wordt ter sprake ge bracht in de ontmoeting met kanse lier Adenauer. Zes kinderen door instorting omgekomen Zes kinderen zgn in New York om het leven gekomen toen zij door ton nen aarde bedolven werden, terwijl zjj in een afgraving aan het spelen wa ren. Politie en vrijwilligers zgn nog wanhopig aan het graven in de 7.5 m diepe afgraving, waar zich de tragi sche instorting heeft voorgedaan, daar men gelooft, dat er nog een ze vende kind onder de neergestorte aarde bedolven ligt. Een achtste kind werd weliswaar gered, maar verkeert nog steeds in levensgevaar. Lorrie viel in schacht: vier arbeiders gedood Een lorrie met een lading cement is in een schacht van een in aanbouw zijnde kracht-installatie te Sion in Zwitserland neergestort. Hierby zijn vier Zwitserse arbeiders om het leven gekomen. De 160 meter diepe schacht van de Lienne kracht-installatie zou met be ton worden afgesloten. Toen de lorrie de bovenste ingang naderde brak de kabel en het zware voertuig stortte naar beneden. Op een diepte van 80 meters stortte het door een geïmproviseerde werk- brug waarop vier arbeiders werkten. Zg werden naar beneden gesleept en sloegen te pletter. Drie van hen wa ren getrouwd en hadden kinderen. ROEMEENSE BALLINGEN VERKLAREN Tweede dag van proces in Zwitserland De vier Roemeense ballingen, die zestien maanden geleden een specta culaire overval uitvoerden op de Roe meense legatie te Bern en het gebouw voor 38 uur bezet hielden, hebben gis teren de tweede dag van het pro ces opnieuw terechtgestaan voor het Zwitserse federale hof. Zoals men zich zal herinneren werd tijdens de aanval de chauffeur van de legatie, Setu, gedood. De vier aanvallers Oliviu Beldeanu, Soare Codrescu, John Chirilla en Di- rnitri Ochiu staan terecht voor moord, spionage en geweldpleging. De zit ting werd gehouden in het stadhuis van Bern. Uit het kruisverhoor van dinsdag bleek, dat de beklaagden de overval beóbeld hadden als een pro testactie en een solidaire actie van vijf personen in Roemenië. Beldeanu bevestigde dat in strijd met de tenlastelegging en het voor onderzoek het zoeken naar docu menten niet het voornaamste doel van de overval was, maar „een po ging de vrijheid te verkrijgen voor ge neraal Aldea, bisschop Suciu, staats secretaris Ilic Lazar, Anton Muresia- nu en Bretianu uit de communistische gevangenissen in Roemenië. Tijdens het kruisverhoor verklaarde Beldeanu, dt leider van de vier Roe menen, zich manmoedig verantwoor delijk voor de tragische wending, die de overval in de dood van de chauf feur Setu had genomen. Beldeanu Dit is de vooraanstaande Washing- tonse advocaat Anthony Panuch, een specialist op hef gebied van interna tionaal echt, wiens hulp door de liga van vrije Roemenen is ingeroepen voor de verdediging van de vier anti communistische Roemenen, die in Bern terechtstaan. wees verontwaardigd de beschuldi ging van de hand, dat joden in Roemenië had mishandeld gedurende de oorlog. Alle vier beklaagden verwierpen herhaaldeijk verklaringen, afgelegd door de charge d'affaires van de lega tie, Emeric Stoffel, en diens staf om trent hetgeen gebeurde en gezegd werd bg de eerste fase van de over val. Na het neerschieten van Setu had den de vier zich met geweld toegang tot het hoofdgebouw verschaft en het personeel gedreigd. Maar al wat zg bereikten was een algemene verwar ring. Stoffel en verschillende andere functionarissen wisten gemakkelijk te ontsnappen, evenals het merendeel der vrouwen en kinderen, die zij in de kelder hadden opgesloten. Gezondheidstoestand van Eisenhower bevredigend President Eisenhower heeft weer een goede dag doorgebracht, enkele officiële documenten ondertekend en een grootscheepse campagne geleid om zijn veel omstreden program voor hulp aan het buitenland van de ondergang te redden. De olympische ruiterspëlen die H momenteel te Stockholm v:or- n den gehouden, worden druk be- §1 zocht door koninklijke bezoe- kers. V.l.n.r.: Koning Gustaf Adolf van Zweden, koningin Elizabeth van Engeland, konin- H gin Louise van Zweden en prins M Bernhard. m Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllf Indonesisch scheepspersoneel in staking Bij de mij. „Nederland" en Rotterdamse Lloyd Bij de stoomvaartmaatschappij „Nederland" en bij de Kon. Rotter damse Lloyd zgn moeilijkheden gere zen met het Indonesisch scheepsper- soneel. In het begin van mei j.l. had den enkele bedienden een vrachtschip van de mij. „Nederland" zonder ver lof verlaten. Daarop is ontslag van deze bedienden gevolgd. Het overige Indonesische bedieningspersoneel is thans een stakingsactie begonnen. De directie van de mij. „Nederland" vond geen aanleiding op haar besluit terug te komen. Verwacht wordt dat de nu staken de circa 300 djongos de kwestie zullen voorleggen aan de ter beoorde ling van arbeidsgeschillen in Indone sië bestaande instantie. De mg. „Ne derland" heeft maatregelen getroffen die de ongestoorde voortgang van 't vaar plan waarborgen. Het m.s. „Sibaiak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, onder comman do van kapitein J. Roos uit Wasse naar, is dinsdag met ruim 900 emi granten uit Rotterdam zonder djon gos naar Australië vertrokken. De Lloyd had enkele tientallen hofmees ters van andere schepen gechartei-d en bovendien zijn er een tweehonderd tal jonge vrijgezellen aan boord, die tegen betaling in Australisch geld bereid zijn de handen uit de mouwen te steken. Men zal echter slechts en kele tientallen van hen behoeven in te zetten. Kapt. ter zee L. Goslings tijdelijk schout bij nacht Br Koninklijk Besluit is met in gang van 1 juli 1956 tijdelijk bevor derd tot schout-bg-nacht de kapitein- ter-zee met de tgdelijke rang van commandeur L. J. Goslings voor de verdere duur, dat hij zal zgn belast met het bevel over het oefensmaldeel. Ruim 300.000 meer dan in '52 Volgens officieuze telling zijn 6.129.503 Nederlanders vandaag ge rechtigd hun stem uit te brengen bij de algemene verkiezingen voor de samenstelling van een nieuwe Tweede Kamer. Er zijn dit beer ruim 300.000 stemgerechtigden meer dan by de kamerverkiezingen in 1952. Toen waren er 5.793.000 kiezers, waarvan ruim 92 procent aan zijn stemplicht heeft voldaan. De verkiezingen dragen dit keer een bijzonder karakter, omdat het in de bedoeling ligt, niet alleen te beslissen over de bezetting van 100 kamerzetels, maar ook over een uitbreiding tot 150. De Statcn-Gene- raal hebben zich immers in 'eerste lezing verenigd met een uitbreiding van beide kamers met de helft van het tegenwoordige aantal zetels. Wordt dit voorstel na de verkie zingen ook in de tweede lezing aan vaard, dan zullen nog 50 kandida ten op grond van de uitslagen van woensdag tot de Tweede Kamer worden toegelaten. Tien partijen hebben naar be kend kandidatenlijsten ingediend. De stembureaus gaan vanoch tend om 8 uur open. Ze zullen dit jaar voor het eerst open blijven tot 7 uur in de avond, twee uur lan ger dus dan voorheen. De uitsla gen zullen daardoor ook iets langer op zich laten wachten dan in voor afgaande jaren. Na Amsterdam, Rotterdam en 's- Gravenhage heeft ook Utrecht een ponskaarten-systeem ingevoerd. Het tellen wordt dus verricht door machi nes. Amsterdam b.v. hoopt zgn meer dan een half miljoen stemmen in twee en een half uur te hebben geteld, zo dat de resultaten van de verkiezingen in de hoofdstad tegen half tien van- RUIM 2000 WERKLOZEN IN DECEMBER 'SS Gew. Raad van het Landbouwschap bracht eerste jaarverslag uit De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft, over 1955 zgn eerste jaarverslag uitgebracht. Organisatorisch moest er veei geregeld worden, nu de Stichting voor de Landbouw opgehouden heeft te bestaan, maar daarnaast heeft de Raad reeds tal van vraagstukken op agrarisch terrein ter hand genomen. Ook de diverse commissies, met na me de sociale commissie, hebben reeds veel werk verzet. Een der pro blemen waarvoor deze laatste commissie werd gesteld, was de werkge legenheid voor de landarbeiders in de wintermaanden. Daar de Herverkaveling, in tegen stelling met gedane toezeggingen, veel minder arbeiders aantrok dan mocht worden verwacht, verliep een en ander niet naar wens. Vooral in Tholen ontstond een betrekkelijk grote werkloosheid, terwijl ook in andere delen van de provincie geen voldoende werken aanwezig waren om de losse arbeiders te kunnen op vangen. Eind december 1955 waren er meer dan 2000 landarbeiders werkloos ingeschreven. De commissie nam contact mei de Cultuurtechnische Dienst op voor uit voering van ;,BW 1" en „BW 2"-ob- jecten op grotere schaal, maar het bleek niet mogelijk hiermee op korte termijn gunstige resultaten te ver krijgen. Een en ander had tot ge volg, dat niet onbelangrijke aantal len arbeiders naar de industrie, spe ciaal in West Brabant gingen. Het laat zich aanzien, dat een groot deel van deze arbeiders voor de landbouw verloren is. Het is noodzakelgk dat in de toe komst, in samenwerking met de di rectie voor arbeidsvoorziening en de Cultuurtechnische Dienst, al het mo gelijke wordt gedaan om de losse landarbeiders ook in de wintermaan den van werk te verzekeren. Dit om te voorkomen, dat over enkele jaren de industrie de landbouw een slag voor is geweest, met alle gevol gen van dien, zo concludeert de com missie. Het jaarverslag van de Raad zelf vermeldt o.m., dat het Landbouw schap op advies van de raad gewes telijke commissies instelde voor so ciale zaken, technische aangelegen heden, grondgebruik, groententeelt, fruitteelt, bestrijding van planten ziekten en -plagen en een commis sie voor landbouwherstel (ad hoe). Voorts werden acht districtsraden gevormd. Aan het eind van het ver slagjaar was ook overeenstemming bereikt over de instelling van 30 plaatselijke sociale commissies en 30 sociale verzekeringscommissies. V elerlei activiteiten Van de activiteiten van de Raad wordt o.m. gememoreerd, dat voor stellen werden behandeld inzake de fondsvorming voor consumptieaard appelen. Bereikt kon worden dat aan de veehouders in Schouwen-Duive- land en Kruiningen de halve melk- prijstoeslag 1954/'55 werd verstrekt. Voorstellen werden aan G.S. gedaan inzake de havens op Schouwen-Dui- veland en van het Landbouwschap werd voor 1955 een subsidie van 2000 verkregen, ten behoeve van de commissie waterbeheersing en ontzilting. (Vervolg op pag. 2) avond kunnen worden verwacht. Het tijdstip waarop de landelijke uitslag bekend zal zijn is moeilijk te voor spellen. In 1954, toen de laatste sta tenverkiezingen werden gehouden, kon de officieuze einduitslag, bere kend door het A.N.P., worden gepu bliceerd tegen kwart over twaalf in de avond. Nu de stemlokalen twee uur later sluiten kan men er op re kenen, dat een definitieve uitslag pas bekend kan worden gemaakt tus sen 1 en 2 uur in de nacht van woens dag op donderdag. De radiozenders blijven daarom tot twee uur in de nacht zenden, als de uitslag tenmin ste niet eerder bekend is. V erkiezingsuitslagen worden gebulletineerd H Zoals gebruikelijk zullen ook hedenavond door de Provincia- le Zeeuwse Courant de uitsla- p gen van de Tweede Kamerver- kiezingen worden gebulleti- neerd. In Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee ge- beurt dit aan de bureaus van ons blad; in Oostburg bij hotel M „De Eenhoorn"en in Terneu- zen bij hotel „Bellevue". De M eerste plaatselijke uit- H slagen zijn omstreeks half acht te verwachten. De eind- uitslag zal vermoedelijk eerst ff H rond half twee in de nacht be- s kend gemaakt kunnen worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het weer in Europa Volgens de rapporten van dinsdag- zond 19 uur: avom Stockholm, regen Oslo, zwaar bew. Kopenhagen, licht bew. Aberdeen, regen Londen, zwaar bew. Amsterdam, regen Luxemburg, regen Parns, zwaar bew. Bordeaux, zwaar bew. Grenoble, zwaar bew. Nice, onbewolkt Berlijn, zwaar bew. Frankfort, regen Miinchen, zwaar bew. Zürich, half bew. Genève, geheel bew. Locarno, onbew. Wenen, half bew. Innsbruck, zwaar bew. Rome, zwaar bew. Ajaccio, licht bew. 20 gr. 21 gr. 16 gr. 12 gr. 19 gr. 17 gr. 15 gr. 21 gr. 18 gr. 21 gr. 20 gr. 19 gr. 17 gr. 21 gr. 18 gr. 17 gr- 22 gr. 24 gr. 24 gr. 29 gr. 22 gr. TE KOUD. Vrij veel bewolking met plaatseiyk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 14 juni Zon op 4.21 Maan op 1L35 onder onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1