Haagse bouwvakarbeiders leggen i vandaag het werk neer Pleidooi voor een systematische opleiding van landarbeiders KLANKBORD MINISTER VAN THIEL OVER VERZORGING AMBONEZEN DINSDAG 12 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 RUST NOG NIET WEERGEKEERD In Rotterdam duurt staking voort Tijdens een gisteren in Amicitia gehouden vergadering, bijgewoond Öoor ongeveer 800 bouwvakarbeiders uit Den Haag en 160 uit Delft, werd na veel heen en weer gepraat besloten om vandaag in protest staking te gaan voor één dag. De Rotterdamse bouwvakarbeiders men schat hun aantal op cir ca 3.200 man kwamen in Odeon bijeen. Zij besloten de zaterdag aan gevangen staking voort te zetten. Men zal met steunlijsten gaan wer ken om zodoende te trachten geld voor de stakers bijeen te krijgen. Het werk op de Amsterdamse bouwobjecten wordt nog niet neerge legd. In Groningen brak maandag op verschillende plaatsen een wilde staking uit, georganiseerd door een „commissie van bouwvakarbei ders". Dit was eveneens het geval in Delft en Zaandam. Op de vergadering in Den Haag gingen ook stemmen op, dat men eerst eens moet afwachten wat er zal gebeuren na de onderhandelingen tus sen de organisaties van werkgevers en werknemers, waarvan de resulta ten op het ogenblik ter beoordeling liggen bg de Rijksbemiddelaars. Ook werd opgemerkt, dat deze voorwaar den uitgingen boven die, welke door het voorlopige actie-comité in Rot terdam en Den Haag waren gesteld. Staker veroordeeld De havenstaking in Amsterdam in augustus van het vorige jaar heeft voor de 25-jarige voormalige haven arbeider G. B. minder prettige gevol- fen gehad door zrjn aanval op een rigadier van politie. Hij was hem op de rug gesprongen en had de politie man voorts een vuistslag tegen het hoofd gegeven. De verdachte gaf voor de Amster damse politierechter dit feit toe en vertelde, dat hij opgewonden was ge raakt toen een zijner, makkers door de brigadier tegen de grond was ge slagen. De brigadier, als getuige gehoord, vertelde, dat die dag ongeveer 2000 stakers „het waren hoofdzakelijk E.V.C.'ers en communisten" zo zei hjj naar de Stadhouderskade wa- Bezwaren tegen politieke uitzending van K.R.O. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de K.R.O. medegedeeld, dat hij bezwaar heeft tegen de uitzending vanavond van „het portret van Romme". Hij is van mening, dat dei-gelijke uitzendingen in de laatste weken voor de verkie zingen alleen dienen te geschieden in de door de regering aan de politieke partijen toegekende zendtijd. De K.R. O. heeft de minister daarop doen we ten, dat zij bedoelde uitzending heeft overgedragen aan de K.V.P., die haar om 7 uur zal opnemen in de haar toe gekende zendtijd. Hilversummer gedood bij auto-ongeluk in Duitsland Bij een botsing die nabij Havekost (Duitsland) heeft plaats gevonden tussen een personenauto en een bus, is een Nederlandse toerist om het le ven gekomen. Er werden 11 personen gewond. De politie zegt dat de personenauto, die bestuurd werd door de heer M. W. uit Hilversum, niet goed door een bocht kwam en op een tegenligger vloog, een Duitse bus. De heer W. overleed kort nadat hij naar het zie kenhuis te Havekost was overge bracht. Volgens de politie bleef een Neder lander die in gezelschap van de heer W. reisde ongedeerd. Hrj is naar huis vertrokken zonder zijn naam op te geven. De gewonden waren Duitse passagiers van de bus. 0 Zondagochtend heeft zich langs de Belgische kust een hevig onweer voor gedaan. Te Knokke stond het water in de straten en kelders zijn onder water ge lopen. De brandweer moest op verschei dene plaatsen optreden. TEGEN VERVALSING. De 33- jarige Charles Carson Chitty te New York had grote plannen met de „Anti-vervalsingsliga van Amerika", welke onlangs op zijn initiatief werd opgericht. Deze plannen zijn echter voorlopig in de ijskast gezet, daar de heer Chitty dezer dagen op beschul diging van valsheid in geschrifte is geai-resteerd! BETALEN S.V.P. De taxichauf feur Frank Leonard betaalde op het politiebureau te Chicago zonder met zijn ogen te knipperen een boete van 40 dollar wegens een verkeersover treding. Hierna eiste hjj echter van de politieman, die hem had aange houden en waarmee hij naar het bureau was gereden 55 cents voor de rit. De agent weigerde, zeggende, dat hij de rit naar het bureau op voorstel van Leonard had gemaakt en dat deze bovendien toch naar het bureau had moeten rijden om zijn boete te betalen. De chauffeur is boos weggegaan. MET EEN BAARD. Gerald F. Barnes, chauffeur van een trolleybus heeft bij de rechtbank te Atlanta (Georgia) een geding aanhangig ge maakt tegen zijn vroegere werkge vers, de „Atlanta Transit System". Barnes is namelijk door deze maat schappij ontslagen daar hij een door hem gekweekte fraaie baard niet wenste af te scheren. Barnes heeft zijn maatschappij nu beschuldigd van schending van de burgerlijke vrijheden en 25.000 dollar schadever goeding plus herstel in zijn oude functie geëist. ren getrokken. „Het vermoeden be stond, dat zy het kantoor van de N. V.V. bond van transportarbeiders wil den bestormen en daarom werden po litiemannen er heen gezonden. We werden ontvangen met kreten als „niet bang zijn, we kunnen de politie aan". Op het bevel om door te lopen werd door de stakers slechts schoorvoetend gevolg gegeven. Zij wilden ons in de gracht dringen en toen is er geslagen en zijn waarschuwingsschoten ge lost". De ploeg van de brigadier kwam er overigens niet zonder kleerscheuren af. Bij terugkomst op het bureau ont braken een pet, een gummistok en hadden diverse agenten krabben in het gezicht. Mr. de Blécourt, de poli tierechter, vonniste overeenkomstig de eis: zes weken gevangenisstraf. |lllllllilill!llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllilllllllllllllll|l||||||||||||| p Gered door zijn koeien 1 p De Engelse boer Robert Bai- p ley te Leek in Staffordshire is p =g gered door zijn koeien, toen een H stier hem aanviel. Toen Bailey p door het weiland liep, viel de stier hem van achteren aan. De p 40 koeien die in het weiland p graasden, vormden snel een kring om de boer en leidden de aandacht van de woedende p stier af, zodat Bailey kon ont- p snappen. Hij is met een paar gebroken ribben in een zieken- huis opgenomen. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiin Jacht naar het goud van de „Renate Leonhardt" Begint komend weekend De werkput van de coöperatieve bergingsvereniging „Renate Leon hardt" zal zaterdag of maandag a.s. uitvaren naar de plaats waar het „goudschip" volgens nauwkeurige berekeningen moet liggen. Men hoopt in het wrak van de „Renate Leonhardt" niet alleen kist jes goud te vinden maar ook zilver werk, schilderijen, Japanse vazen en ruwe edelstenen. Deze mededelingen heeft de heer P. Visser maandag gedaan op een te Utrecht gehouden vergadering van de vereniging. De vergadering besloot een aantal leden te royeren. Deze leden, zo mo tiveerde de heer Visser het bestuurs voorstel, hebben de vereniging ern stig benadeeld. De tijd die de te royeren leden kre- ten om zich te verdedigen, werd oor de voorzitter op drie minuten gesteld. Met 1853 stemmen voor en 205 tegen het royement wees de ver gadering de geroyeerde leden direct de deur, hetgeen nogal hilariteit in de vergaderzaal wekte. In Indianopolis zijn door een p p grote Amerikaanse firma de- monstraties gehouden met een model van de ,J3aby Rhino", p een kleine uitgave van de ,JRhi- p no", een amfibievoertuig voor p het Amerikaanse leger, dat p zich op zijn holle wielen even p p gemakkelijk over land als in p p moerassig gebied en in het tea- p ter beweegt. p liiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Overleg mogelijk Het Tweede-Kamerlid de heer Krol heeft onlangs schriftelijk gevraagd, of minister Van Thiel bereid is, op voorwaarde, dat de stakende bevol king in de Ambonezenkampen de ar beid onmiddellijk hervat, zyn mede werking te verlenen, opdat In ver band met de in het leven geroepen „zelfverzorgingsregeling" alsnog een behoorlijk overleg met de hierbjj be trokken organisaties der Ambonezen kan plaatsvinden. Miniser Van Thiel heeft hierop thans geantwoord, dat by hem steeds de bereidheid heeft bestaan om met de besturen van de Ambonezenbelan- genorganisaties behoorlijk overleg te plegen. De wijziging in de verzorging der Ambonezen werd door de minister reeds aangekondigd bij de behande- Deze foto laat zien hoe een reserve- htilrnant van liet Franse leger in de buurt van Honouvillers in Algerije via een draagbare radio-installatie aan het hoofdkwartier instructies vraagt ten aanzien van de behande ling van een aantal Algerijnse op standelingen, dat werd gevangen ge nomen tijdens de omsingeling in het bergland van Algerije. ling van de begroting voor 1955 van zijn departement in de Eerste Kamer. Met de bouw van de gezinskeukens in de woonoorden werd onmiddellijk daarna een aanvang gemaakt. De be langenorganisaties van de Ambone zen waren dus ruim een jaar vóór de invoering der „zelfverzorgingsrege ling" daarvan op de hoogte. De minister heeft het verzorgings- beleid niet afhankelyk kunnen stellen van de instemming der besturen. In dien betreffende de uitvoering der re geling bij besturen bezwaren bestaan, is de minister bereid de betrokken be sturen te ontvangen der toelichting en bespreking dezer bezwaren. De minister verbindt hieraan echter de voorwaarde, dat van de zijde dier be sturen geen aansporing mag worden gegeven tot tegenwerking van, noch medewerking mag worden verleend aan een onverantwoord optreden te gen het verzorgingsbeleid. De minis ter heeft reeds een afvaardiging van een groepering ontvangen en aan een andere groepering, de C.R.A.M.S., een onderhoud toegezegd. Proces tegen Poujade Geweigerd belasting te betalen In Parijs is maandag een proces begonnen tegen Pierre Poujade en zes leden van het bestuur van Pouja- des anti-belastingbeweging. Poujade en de zijnen worden beschuldigd van het organiseren van een collectieve weigering om belasting te betalen. Het proces zal waarschijnlijk drie da gen duren. De beklaagden kunnen veroordeeld worden tot maximaal twee jaar gevangenisstraf. Bij het gerechtsgebouw waren veel politiemannen samengetrokken. Een honderdtal Poujadisten bevond zich in de wandelgangen van het gerechtsge bouw toen de zitting begon. De rechter verklaarde, dat de Pou- jadistische beweging in 1955 winke liers en ambachtslieden had opgeroe- roepen tot een belastingstaking, uit protest tegen de voorrechten die coö peratieve gemeenschappen volgens de Poujadisten bezitten. Men verwacht dat een veertigtal getuigen gehoord zal worden. Veroordelingen in Belgische botersmokkelzaak De boetstrafrechtelijke rechtbank te Antwerpen heeft H. T. uit Ant werpen, tot 8 maanden, de Antwerp se wielrenner A. H., de Nederlandse oud-wereldkampioenen gebroeders J. en A. B. uit Breda en de Nederlan der F. de B. uit Zundert, elk tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld in een omvangrijke zaak van bo tersmokkel. Naar schatting wérden in totaal 16.500 ton frauduleus over de grens gebracht. Het vijftal werd verder veroordeeld tot geldboeten en betaling van ontdoken rechten voor een totaal bedrag van 4.435.000 fr. Eervol ontslag aan directeur-generaal van het verkeer Bij K.B. is aan mr. G. H. Dijkmans van Gunst met ingang van 1 juli 1956 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur-generaal van het verkeer. In 1947 trad hij in dienst bij het di rectoraat-generaal van het verkeer, waar hij de grondslag heeft gelegd voor verschillende vervoerswetten. In 1951 werd hij d-r;cteur van het ver keer, in 1954 oirecteur generaal van het verkeer. Hij is Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Breda's Grote Kerk weer geheel in gebruik genomen Prinses Wilhelmina woonde de plechtigheid bij. De Grote Kerk op de Bredase Gro te 3Iarkt, in de Middeleeuwen in Bra- bants-Gothische stijl opgetrokken, is zaterdag weer in haar geheel in ge bruik genomen voor de hervormde eredienst. Tot nu toe en eigenlijk sinds men senheugenis was het gebouw slechts voor de helft in gebruik. De gelden voor de restauratie, die na de bevrij ding vlotter toevloeiden dan voor dien, hebben de restaurateurs in staat gesteld spoed achter het werk te zet ten. De speciale plechtigheid die hier voor was belegd, werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van prin ses Wilhelmina, die even voor het begin van de kerkdienst het gebouw betrad. De prinses nam plaats in de zogenaamde prinsenbank, die, gere staureerd, opnieuw op de oude plaats is gezet waar zij vroeger heeft staan. Ook dit mocht men een historisch ogenblik noemen, omdat de prinses zich bevond op een plaats, waar zo vele van haar voorvaderen hebben gezeten. Bij deze plechtigheid werd het woord gevoerd door de president- kerkvoogd, mr. F. A. Holleman, die de kerk aan de Hei-vormde gemeente overdroeg, mr. F. P. Th. Rohling, die het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen vertegenwoor digde, burgemeester mr. dr. C. N. M. Kortmann van Breda, de praeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, ds. G. de Ru en de voor zitter van de kerkeraad, ds. C. E. van Voorthuysen, die het gebouw namens de gemeente aanvaardde. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de commissaris der koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay. Belgische douane vroeg niet-vereist document Aan de drukke grensovergang WemhoutWuest-Wczcl in de route BredaAntwerpen is zondag nogal enige consternatie ontstaan, daar plotseling vele Nederlandse automo bilisten op weg naar België door de Belgische douane werden terugge zonden op grond van het feit, dat zij niet in het bezit waren van een inter nationaal rijbewijs. Nederlanders hebben dit document voor reizen naar België echter al lang niet meer nodig. In Kennis gesteld van de klach ten van de vele teleurgestelden, heeft de A.N.W.B. ijlings contact opgeno men met de douane. De normale toe stand is thans hersteld. UITGAVE JHR. MR. DE SAVORNIN LOHMANSTICHTING Extra beloning voor de besten De agrarische commissie van de Christelijk-Historischè Unie heeft een studie gemaakt van het vraagstuk van de landarbeiders. In deze studie, die is uitgegeven vanwege de jhr. mr. De Savornin Lohmanstichting in Den Haag, wordt aandacht besteed aan de economische en de sociale positie van de landarbeiders. Er worden aanbevelingen in gedaan voor de heropbouw van de landarbeidersstand. Een principiële gelijkstelling van de lonen is eerste voorwaarde om de landarbeider te behoeden voor vrees van achterstelling, aldus de commissie. De seizoen-werkloosheid dient zoveel mogelijk te worden bestreden door het nastreven van een zo constant mogelijk verloop van de arbeidsbehoefte door een evenwichtig bouwplan en door verdergaande mechanisering ten einde de toppen af te zwakken of weg te werken. Het is gebleken, dat slechts weinig landarbeiders een of andere vorm van agrarisch onderwijs hebben gevolgd. Voor de verbetering van de sociale po sitie zou een betere scholing van de landarbeiders van betekenis moeten worden geacht en dit zou uit econo misch oogpunt wenselijk zijn. Een werkclassificatie is op het bouw bedrijf gemakkelijker door te voeren dan op het veehoudersbedrijf. In prin cipe is de gedachte van een werkclas sificatie niettemin juist, zo meent de commissie, hoewel door de schaarste aan arbeiders thans, doorvoering op moeilijkheden stuit, aangezien ook de jongeren een vol loon willen verdie nen. Aangezien zulk een classificatie een extra beloning inhoudt voor de besten, dient deze extra beloning in de prijzen te worden verdisconteerd, opdat het principe om de beste arbei ders hoger te belonen kan worden ver wezenlijkt. Een systematische opleiding is nood zakelijk. Bruikbaar zou kunnen zijn de lagere landbouwschool voor alge meen vormend onderwijs en om een theoretische ondergrond te leggen, eventueel met een wat beknopter leer plan, gevolgd door praktijk-onderwijs in onderhoud, montage en demontage van machines, handvaardigheid, ge bruik van handgereedschappen en ar- beidsmethoden. Dit diploma moet kun- Het Wereldgebeuren. Spannende uren -r uan Péron, de Argentynse dicta- I tor die in september van het vorige jaar uit zijn land werd verbannen, beleefde zondag spannen de uren. In het Panamese hotel, waar hij verblijft, volgde hij nauwlet tend de radioberichten over de ge beurtenissen in zijn land. Er was im mers zaterdagavond een opstand uit gebroken. Ontevreden officieren en mensen die nog steeds naar hem wor den genoemd Péronlsten had den een opstand ontketend tegen het regiem van de man, die tegenwoor dig aan het hoofd van de regering staat, Pedro Aramburu. Zij hadden naar zij meenden een geschikt ogen blik uitgekozen: de nieuwe president zat aan boord van een rivierboot, die hem van Rosario naar Buenos Aires bracht. Deze 53-jarige vroegere hoogleraar aan de hogere krijgsschool zou als hij in zijn regeringscentrum was geweest wel heel gauw doeltreffende maatre gelen hebben genomen om de opstand de kop in te drukken. Men had hem vooral ook te duchten, omdat hij met politie-aangelegenheden goed op de hoogte is: was hij niet vóór Perons tijd directeur-generaal van de gen darmerie? Maar als de opstandelingen dach ten dat zij bij afwezigheid van deze nieuwe sterke man een ge makkelijk succes zouden behalen, dan hebben zy buiten de waard gerekend- De waard, dat was in dit geval vice- president Isaac Rojas, die er voor zorgde dat zij van een koude kermis thuis kwamen. Een radiostation van de opstandelingen noemde hem „een tiran". Rojas en zijn vrienden zullen ongetwijfeld ontkennen, dat die titel juist is. Maar Rojas was inderdaad niet mals in zijn maatregelen tegen degenen, die Argentinië weer eens op stelten wilden zetten. De rad draaiers liet hij meteen voor vuurpe lotons slepen. En ook zijn bommen werpers zorgden er voor, dat de op standelingen die enkele centra in hun macht hadden zich al gauw gewon nen moesten geven. De opstand, die er eerst nogal indrukwekkend uitzag was binnen vierentwintig uur ge smoord. Aramburu en Rojas, voor standers van stevige maatregelen te gen de volgelingen van Péron, zijn in het zadel gebleven. Of zij daar stevig zitten, is een vraag, waarop de nabye toekomst wel het antwoord" zal geven. Toen journalisten hem in Panama kwamen polsen, zei ex-president Pé ron, dat hij geen commentaar wilde geven. Hij ging weer gauw terug naar zijn appartement om geen be richt te missen. Of Aramburu grote voldoening heeft van het werk dat hy als president verricht, mag men be twijfelen. Het is hem niet gelukt, om het land bij toverslag een beter eco nomisch klimaat te geven, en dat was ook niet te verwachten. Wanneer een dictator van het toneel is verdwenen dan kost het even tijd voordat meer normale toestanden terugkeren en voordat de schade die het absolutis tische bewind heeft aangericht weer helemaal is tenietgedaan. Bovendien geen gelegenheid, om een nieuwe was er in het dictatoriale tijdperk lichting van kundige regeerders op te kwexen; daarmee kon men pas na de tijd van Péron weer beginnen en weinig anti-Péronisten zyn geschikt om de teugel van Aramburu over te nemen. Blijkbaar zijn er wel lieden, die vinden dat Péron weer de gele genheid moet krygen om zijn oude glorie te herstellen. Maar de kans, die zij dit weekeinde meenden te heb ben, is verkeken. Mr. Blanco, de Argent, minister van financiën, heeft inmiddels verklaard dat volgende week een regeringsmissie naar de Verenig de Staten zal vertrekken om de mo gelijkheid van Amerikaanse financiële nulp voor het land te bespreken. Aramburu en de zijnen zouden met die hulp hun positie kunnen verster ken. Het was zaterdag en zondag al een goed teken dat de arbeiders, die vroeger gauw warm liepen voor de Péronistische zaak, zich niet bij de opstand hebben aangesloten. Wan neer Aramburu en Rojas nu ook nog op korte termijn verkiezingen vast stellen, dan wordt hun tegenstanders een belangrijk argument uit de mond genomen: dat zij namelijk niet demo cratisch genoeg zouden zijn. Men moet aannemen, dat het Argentijnse volk nu langzamerhand wel zover is ingelicht, dat het bij zo'n stemming niet zal kiezen voor deeenen die de dictatuur willen herstellen van de man, die nu in Panama zo nauwlet tend bij de radio zit. nen concurreren met het diploma van de lagere technische school. De huisvesting is in het algemeen zeer onvoldoende. Frisse, moderne wo- ningen waarbij elektriciteit en water leiding tot de normale uitrusting be horen, zullen de landarbeiders aan de landbouw kunnen binden. De platte landsgemeenten dienen door toeken ning van voldoende bouwvolume in de gelegenheid gesteld te worden aan de ze noodzakelijke modernisering van de woontoestanden medewerking te verlenen. Het grondgebruik speelt nog in zo verre een rol, dat de gehuwde landarbeider voor eigen gebruik aardappelen en groenten wil ver bouwen en wat kippen houden. Deze mogelijkheid dient in stand te worden gehouden, omdat het stukje grond nog een rol is blijven spelen in de leefwijze van deze volksgroep. Van het hoogste belang is, aldus de commissie, een nauwgezet waken voor het behoud of waar nodig voor het verbeteren van de verhouding boer- arbeider. Het zal voor de landbouw een le vensbelang zijn om een voldoende zwaar tegenwicht tegen afvloeiing van landarbeiders naar de industrie te vormen. De genoemde aanbevelingen zullen toch niet een tekort aan land arbeiders kunnen voorkomen als de hausse in de industrie aanhoudt. PEDRO ARAMBURU ..spoedig schoon schip... Generaal Ba Cut ter dood veroordeeld Een militair hof te Cantho heeft generaal Ba Cut, de leider van de Hoa Hao sekte, ter dood veroordeeld. Generaal Ba Cut begon indertijd een langdurige, verbeten strijd tegen de Zuidvietnamese regering van pre mier Ngo Dinh Diem. Het proces tegen de generaal heeft twee dagen geduurd. Twee weken voor het begon sneuvelde Ba Cut's rechterhand, generaal Pham Cong Cam, in een gevecht met regering^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3