PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Opstand in Argentinië werd met bommenwerpers snel bedwongen Eisenhowers toestand na operatie gunstig Schouwen en Duiveland bedreigd door structurele werkloosheid LEIDER EN DRIE LEDEN VAN JEUGDGROEP VERDRONKEN ONTVOERING UIT VONDELPARK DE BILI VERWACHT. 199e jaargang - no. 136 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228). Oostburg, Finlandstraat 2, tclcf. 1G: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogcrdstraat 24. tclef. 26. VRIJE VERKIEZINGEN GEËIST Drieëndertig legerrebellen en Peronisten terechtgesteld De Argentijnse regering heeft zondag verklaart, dat zij rebellen van het leger, geholpen door aanhangers van het voormalige regiem van Peron, die zaterdagavond een opstand tegen het nieuwe republikeinse bewind van president Aramburu begonnen, heeft verslagen. Schout-bij-nacht Isaac Rojas, de vice-president, die door een radio station der opstandelingen een „tiran" was genoemd, deelde zondag middag in een radio-uitzending mee, dat de laatste centra van verzet, in La Plata en Santa Rosa, waren bedwongen en de gevechten beëin digd. Officieel wordt medegedeeld, dat 33 personen zijn terechtgesteld, onder wie vier kolonels. Dit was de eerste opstand in Argentinië sedert generaal Pedro Aramburu in november van bet vorig jaar president werd, zeven weken na de omverwerping van het regiem van Juan Peron. Pre sident Aramburu bevond zich aan boord van een rivierboot op weg van Rosario, waar achter zijn rug de opstand uitbrak, naar Buenos Aires. De opstandelingen eisten onder meer vrije verkiezingen en de vrijla ting van alle politieke gevangenen. In radio-uitzendingen, van Santa Rosa uit, riepen zij op tot een op stand en drongen er bij de leiders van de ontbonden Peronistische vak bonden op aan hun voormalige pos ten weer m te nemen. Gezagsgetrouwe troepen slaagden er na een uur in een legerarsenaal in Buenos Aires, dat door opstande lingen bezet was, te heroveren. In Santa Rosa, de hoofdstad van de provincie La Pampa, was het de op standelingen gelukt verscheidene be langrijke centra te bezetten. De op standelingen gaven zich naar ver luidt over, nadat de stad was om singeld en vliegtuigen waren opge stegen om hen te bombarderen. Het grootste deel van een in- fanterieregiment met hoofdkwar tier in La Plata de hoofdstad van de provincie Buenos Aires sloot zich bij de opstandelingen aan. De rebellen in La Plata ga ven zich later over, nadat de stad door vliegtuigen en artillerie was gebombardeerd. Het radiostation van Rosario was korte tijd in handen van de opstande lingen en in Campo dë Mayo, in de buurt van Buenos Aires, rebelleeer- den onderofficieren. Zij werden ech ter verslagen. De staat van beleg blijft van kracht. De regeringstroepen waren de toestand gisteravond volledig mees ter. Buenos Aires leek een verlaten stad. Op strategische punten stonden militairen. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll[l 1 Toch Schots 1 1 trouweng. M De 19-jarige Reina S. uit s Zaandam, die vorige week, M H toen zij met de 21-jarige G. e; van D. uit Boxmeer op weg H naar Schotland, waar het M tweetal in het huwelijksbootje M M wilde stappen, bij Reusel door de marechaussee werd aange- ee houden, heeft het niet bij deze M poging gelaten. Reina heeft H thans toestemming van haar ouders om ons land te veria- s ten en zo zijn de jongelui op- nieuw vertrokken naar het M Ëf Schotse plaatsje Gretna Green n waar zij zich in de echt willen laten verbinden. Uit godsdien- M H stige overwegingen wilden de ouders van de jongeman geen toestemming tot het huwelijk f§ H geven. De ouders van Reina hebben inmiddels van hun dochter bericht ontvangen dat ee M zij de grens bij Baarle-Nas- illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BOOTJE SLOEG OM IN ALKMAARDERMEER Dertienjarige zeiler redde vier drenkelingen. Een van de leiders en drie leden van een jeugdgroep uit Noord- Scliarwoude zijn gisterochend in het Alkmaardermeer bij Akersloot verdronken. Met dertig jongens en meisjes was de groep „De Spoor zoekers" zaterdagmiddag een wa terkamp begonnen. Gisterochtend gingen acht van deze kampeerders in een bootje met ^buitenboordmo- tor wat spelevaren. Naar werd me degedeeld, is het bootje door een hoge golf omgeslagen en daarna gezonken. Een in de omgeving van het meer Protest tegen verwijdering van beeld „Le couple" In Amsterdam is een rel ontstaan over een beslissing van burgemees ter Am. J. d'Ailly, die enkele dagen geleden het beeld ,,Le Couple" (het paar) van de Frans-Amerikaanse beeldhouwer Lipchitz uit liet gras veld bij het Leidsebosje liet verwij deren. Uit protest hebben een zestal kunstenaars, van wie de vorige week door de stadsversieringscommissie werken in het Vondelpark waren op gesteld, deze zaterdagmiddag in een geslaagde bliksemoperatie wegge haald. Reeds eerder „ontdekten" wij be jaarde tweelingen in Zeeland en aan deze reeks ontdekkingenis er weer een toegevoegd. In Vlissingen vierden de gezusters De Puyt voluit gehe ten mevrouw Van Hielen—De Puyt en mevrouw de weduwe HïllingenDe Puyt zaterdag hun 76ste verjaardag. (Foto P.Z.C.) Het groepje beeldhouwers had een kleine bestelauto gehuurd, die hen trouw in de eerste versnelling over de voor auto's verboden paden van het Vondelpark volgde, van het ene beeld naar het andere. Het beeld „Le Couple" heet een abstracte voorstelling te geven van een liefdespaar. De meningen erover lopen, zoals meestal, uiteen. Sommi gen zijn van oordeel dat het beeld aan duidelijkheid niets en aan ab stractheid veel te wensen overliet, anderen meenden, dat het een kikker moest voorstellen. Als bijzonderheid kan over het beeld, dat thans op last van de bur gemeester is verwijderd, nog worden gemeld, dat men er in Arnhem blijk-, baar weinig aanstoot aan heeft geno men. Daar heeft het op de laatste •tentoonstelling drie maanden lang in park Sonsbeek gestaan, tie was de bestelwagen zo vol, dat de Op het eind van de bliksemopera- beeldhouwer Kneulman zijn kleine beeldje „Kind" maar onder de arm nam en er zo mee over de Stadhou derskade naar huis wandelde. vertoevende zeiler, de dertienjarige H. Klein uit Beverwijk, is in eén sloep snel naar de plaats van de i amp geroeid en wist vier jongens te red den. De stoffelijke overschotten van de vier slachtoffers de leider H.K., 27 jaar; de 15-jarige W. L., de 19- jarige G. P. H. en de 10-jarige J. S. zijn nog niet geborgen. Het kamp is onmiddellijk opgebro ken. Met een extra-bus zijn dë jon gelui naar huis gebracht. De versla genheid in de gemeente Langedijk is groot. De club bestaat twaalf jaar. Nog nimmer is tijdens enig uitstapje ook maar het geringste ongeluk ge beurd. Droogbaan linoleumfabriek werd prooi der vlammen. De Zaandamse brandweer en de fa- brieksbrandweer van de linoleumfa briek noord te Krommenie hebben zaterdag met dertig stralen een brand geblust, die was uitgebroken in een gebouw van zeventien met^r hoogte en ongeveer 25 meter lcngt<- waarin linoleum te drogen hangt. oc- z.g. droogbaan. Deze drooghen brandde geheel uit. De schade be loopt ruim twee ton. Van stagnatie in de produktie zal „echter nauwe lijks sprake behoeven te zijn. Alle arbeiders kunnen aan het werk blij ven. De oorzaak van de brand moet daarin worden gezocht, dat de tem peratuur in de droogkamer was op gelopen, zodat zelfontbranding van het kurklinoleum is opgetreden. Koningin Elizabeth van Enge- land en haar gemaal, de hertog H van Edinburghbrengeh mo- M menteel een statiebezoek aan Zweden. Tot. een van de pro- ee grammapunten behoorde een staatsdiner in het koninklijk pa- leis te Stockholm. 1§ De foto toont de aankomst van koningin Elizabeth en koning ee Gustaf Adolf van Zweden en H. M. koningin Louise van Zwe- den met dè hertog van Edin- H burgh voor het diner ten paleize m (Foto P.Z.C.) Iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii Ernstig ongeluk op overweg nabij station Boskoop. Zondagmiddag tien minuten over half vier is op de door knipperlich ten beveiligde overweg dicht bij het station Boskoop, de trein uit Gouda haar Alphen in de flank aangereden negen en twee buspassagiers werden door een autobus. Twee jongens van hierbij gewond. De jongens, die bij de overweg stonden te wachten omdat de knip perlichten de komende trein aankon digden, raakten tussen de bus en het schrikhek van de overweg bekneld. De beide kinderen. L. v. K. en H. de R. uit Boskoop, werden ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Gouda overgebracht. De twee buspassagiers konden, na verbonden te zijn, huis waarts keren. De beschadigde trein is met vertra- "dng doorgereden naar Alphen, •aar hij uit de dienst is genomen. M oorzaak van het ongeluk is nog •iet bekend. De politie in Boskoop aeeft het onderzoek in handen. Is Zjoekow ziek? Het is waarnemers opgevallen, dat maarschalk Zjoekow, de Sowjet-mi- nister van defensie, sedert 27 mei niet meer op officiële ontvangsten is ver schenen. Men vermoedt dat hij ziek is. Nieuw element in verkiezingsstrijd De toestand van president Eisenhower blijft „uitstekend". Dit is zondag door James Hagerty, perschef van het Witte Huis, mee gedeeld in het Walter Reed-ziehen huis te Washington. De president is zaterdag geopereerd met het oog op een ingewandsverstopping ten gevolge van ileitis, een ontsteking op de overgang van dunne en dikke darm. Tot deze operatie was be sloten op een nachtelijke vergade ring, waaraan dertien artsen deel- De president heeft gisteren van zijn bed naar een armstoel gelopen, ge steund door twee ziekenbroeders. De afstand was vier en een halve meter. De president deed vervolgens in de stoel ademhalingsoefeningen. Hij bleef ongeveer tien minuten in de armstoel en liep vervolgens, opnieuw ondersteund, naar zijn bed terug. Verwacht wordt, dat Eisenhower ongeveer 15 dagen in het ziekenhuis zal blijven. Maar misschien zal hij zulke 'routine-karweitjes als het on dertekenen van officiële papieren in de loop van deze week reeds weer hervatten. Nu de berichten over de toestand van de president gunstig blijven, wordt de Amerikaanse verkiezmgs- OMSCHOLING EN INDUSTRIALISATIE NODIG Tussen herverkavelingswerken en uitvoering Deltaplan ligt vacuum Er moet rekening mee gehouden worden, dat over enkele jaren op Schouwen-Duiveland een structurele werkloosheid zal optreden, waar voor de bestrijdingsmiddelen nog niet gevonden zijn. Wanneer de her verkaveling op het eiland voltooid is, zal er tussen dit project en de nieuwe werkmogelijkheden voor het Deltaplan een vacuum ontstaan, waarover men zich in kringen van de Zeeuwse arbeidsvoorziening grote zorgen maakt. Bij een toenemende rationalisatie en mechanisatie zal de Noord-Zeeuwse arbeider zich op andere bestaansmogelijkheden moeten instellen en er rekening mee houden, dat de toplonen van na de ramp verleden tijd worden. Er zullen kleine industrieën aangetrok ken dienen te worden, wil er geen nijpend arbeïdsoverschot voorkomen binnen twee jaar, zoals nu op Tholen het geval is. Op het gewestelijk arbeidsbureau in Zierikzee, waarvan in Tholen een bijkantoor is, wil men met beide be nen op de grond blijven er. zich niet vleien met de gedachte, dat de drei gende werkloosheid door één of undo re oorzaak wel voorkomen zal vvor den. Behoudens enkele bijzondere werken o.m. de sluizenhmiw bij Zierikzee en Brouwershaver - de bouw van gema'en kom' dit jaar een eind aan net herslei en de nieuwbouw van woningen als gevolg van de ramp, In het algemeen kan van de bouwsector dus gezegd wor den, dat men dan geen arbeiders van buiten het eiland mee behoeft aan te trekken. Het dijkherstel, uitgezon derd enkele verzwaringen zoals bij Borrendamme, behoort eind 1956 ook tot*het verleden. In 1955 was het aan tal arbeiders bij waterstaatswerken gemiddeld 170 uit de streek en 264 vreemden; in 1956 daalde dit tot ge middeld 75 voor heido categorieën De verkaveling, die binnen 3 jaar tot een eind is gebracht, verschafte in 1955 aan gemiddeld 800 streekarbeiders en 1000 vreemden werk: in 1956 werd dit tot 650 en 160 gereduceerd. Welis waar kampt de landbouw nog met speciale moeilijkheden, die vervoer van 100 mensen uit Brabant en Tho len dagelijks noodzakelijk maken, maar de toenemende rationalisatie en mechanisatie, juist als gevolg van die verkaveling, zullen binnen enkele ja ren dit tekort volledig opheffen. Een duidelijk voorbeeld hiervan is de in gebruik genomen bieten- dunmaehine, waarbij één man met de machine in korte tijd een veld bieten uitdunt, waaraan anders enkele arbeidskrachten permanent werk hadden. Natuurlijk staat ook deze machine nog in de „kinder schoenen", hetgeen de landbou wers nog huiverig maakt, maar door de ervaring zal perfectione ring geen jaren meer op zich la ten wachten. Werklozen. Verwacht wordt en dit geldt zo wel voor Tholen als voor Schouwen- Duiveland dat de verkaveling nog iets in petto houden zal, maar het is een vraag of dit de dreigende struc turele werkloosheid kan tegenhou den. In december 1954 stonden voor Noord-Zeeland 96 werklozen inge schreven, welk aantal een jaar later gestegen was tot 739, onder wie al 500 op Tholen. De groeicijfers van de Nederlandse (Vervolg op pag. 7). campagne met volle hevigheid her vat. De republikeinen leggen er de nadruk op dat volgens de dokters Eisenhower in staat zal zijn zich herkiesbaar te stellen. De democraten daarentegen ge bruiken Eisenhowers ziekte als een belangrijk punt in hun propa ganda. Zij zeggen dat hij niet in staat geacht kan worden om de last van het presidentschap te dragen. Het ligt «iet in de verwachting, dat dé president zich voorlopig uit zal laten over zijn al- of niet her kiesbaar zijn. Hij zal hierover eerst met zijn staf en zijn politieke advi seurs moeten spreken. Dulles vonnist neutraliteit De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft een rede gehouden op een uni- versiteitsbijeenkomst te Ames in Iowa. In deze rede veroordeelde hij de neutraliteit. In de afgelopen tien jaar, zo zei hij, hebben de Ver. Sta ten met 42 landen verdragen geslo ten waarbij het beginsel van neutra liteit, die voorgeeft dat een land het beste de eigen veiligheid kan dienen door onverschillig te staan tegenover het lot van andere, verworpen wordt. Deze neutraliteitsopvatting raakt meer en meer verouderd. Zij is, be halve onder zeer uitzonderlijke om standigheden, immoreel en kortzich- De vrije weréld is heden ten dage krachtiger en de vrede zekerder doordat zoveel vrije landen moedig erkennen, dat hun eigen vrede en veiligheid in gevaar kunnen worden gebracht door een aanslag op de vrij heid elders, aldus de minister. Mackievicz naar Polen: ooluchting in Londen. „Radio Vrij Europa", de met Ame rikaanse middelen gefinanciërde zen der vooi landen achter het ijzeren gor- dijr... heeft zaterdag een bericht, dat de ex-premier van de ballingenregering te Londen. Ms.kievicz naar Polen terug wil keren, uitgezonden. Men voegde een commentaar er aan toe, dat erop neerkomt dat de serieuze Poolse emi- grantenkrineen de terugreis van Mackievicz „vooral met een gevoel van opluchting" zu'lei begroeten. De Poolse ballingeiiregering, die tot juni 1955 door Mackievicz geleid werd, aldus Radio Vrij Europa, vertegen woordigde slechts een zeer klein ge deelte van de Poolse vluchtelingen. De uitzending noemde Mackievicz „een uiters* onrepresentatieve figuur in de emigrantenbeweging zonder enige po litieke betekenis". ONBESTENDIG. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen- of on weersbuien. In het noorden van het land in de middag minder warm. In het zuiden van het land ongeveer de zelfde temperaturen. Overwegend ma tige veranderlijke wind. ZON EN MAAN. 12 juni Zon op 4.22 onder 21.02 Maan op 8.52 onder 23.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1