Wettelijke regeling accountantswezen Aan boord van Renate Leonhard is geen goud, maar cokes..." „NIEUW KABINET ZAL NORMEN VAN LONEN MOETEN HERZIEN" BOUWBEDRIJF: WERKGEVERS EN WERKNEMERS ZIJN HET EENS ZATERDAG 9 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Nieuwe titel: registeraccountant Een door de staatssecretaris van economische zaken ingestelde commissie heeft geadviseerd een wettelijke regeling voor het acconn- tantswezen in het leven te roepen. Opgericht zou moeten worden, al- dos het advies, een orde van registeraccountants, genaamd „Neder lands Instituut van registeraccountants", die onder toezicht van de centrale overheid zal staan. De op 5 april 1954 in het leven geroepen commissie van advies, die onder leiding staat van prof. mr. W. C. L. van der Grinten, voert als motief voor een wettelijke regeling aan, dat bij een goede vervulling van de accountantsfunctie grote groepen betrokken zijn wier belang het is, dat de uitoefening van dit beroep met formele waarborgen ten aanzien van deskundigheid en betrouwbaarheid is omgeven. Zowel de accountants, die niet in verenigingsverband georganiseerd zijn, als de leden van de veertien thans bestaande accountantsorgani saties, zijn op zeer uiteenlopende ni veaus van vakbekwaamheid werk zaam en aan geen of aan aanzienlijk verschillende beroepsreglementerin gen, toezicht en tucht onderworpen. De verwarring, die hier onvermijdelijk het gevolg van is, moet als een na deel van betekenis worden gezien. De staatssecrtaris van Economi sche Zaken heeft besloten het door de commissie uitgebrachte advies te doen publiceren teneinde alle belang hebbenden gedurende enige tijd gedacht wordt aan een periode van circa zes maanden in de gelegen heid te stellen hun oordeel over dit ontwerp kenbaar te maken, alvorens door de regering omtrent het bevor deren van de totstandkoming van 'n wettelijke regeling een definitieve be slissing wordt genomen. Nieuwe titel Het accountantsberoep moet, aldus de mening van de commissie, vrij blij ven. De commissie heeft bezwaren tegen het aan banden leggen van het gebruik van de titel „accountant". In verband hiermede stelt de com missie voor, een nieuwe titel in te voeren: „register-accountant". Tot het dragen van deze onderscheiden de titel zullen echter uitsluitend ge rechtigd zijn zij, die op hun aan vrage ingeschreven zijn in het bij de ontworpen wet ingestelde accoun» tantsregister. Het onrechtmatige ge bruik van de titel registeraccoun-. tant wordt strafbaar gesteld. De autonome taak van de als pu bliekrechtelijk lichaam in het leven te roepen orde zal omvatten het be vorderen van een goede beroepsuit oefening door de registeraccountants etc. De orde zal daartoe de nodige verordeningen maken. De leden zullen gebonden zijn aan de door de orde vast te stellen be roeps- en ereregels en onderworpen aan het toezicht der orde in de vorm van tuchtrechtspraak. De orde zal tot organen hebben 'n ledenvergadering, benevens een be stuur en een voorzitter, die door de ledenvergadering worden benoemd. De veroi'deningen, die de orde uit eigen hoofde nodig zal oordelen of waarvan het maken haar door de ont worpen wet zal worden opgedragen, zullen door de ledenvergadering wor den vastgesteld. Als waarborgen voor een juiste taakvervulling van de orde zal de hoogste macht worden toege kend aan de gezamenlijke leden en Toen vrijdag het vlaggeschip van de Nederland" het motorschip Oran jena een volbrachte tocht meerde aan de Sumatrakade te Amsterdam, was dat voor het laatst onder com- mando van kapitein J. Lassche, die na deze laatste tocht de dienst met pensioen zal verlaten. De foto toont kapitein Lassche voor het laatst aan de railing van zijn schip. Vice-premier van Sowjet- Unie ontslagen De vice-prcmïer van de Sowjet-Unie Kaganovitch is op eigen verzoek van zijn functie als hoofd van een speciale commissie voor arbeid en lonen ont heven. N.V.V. schonk f 10.000 aan hestuur van Novib Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft besloten een bedrag van 10.000 gulden te schenken aan de kortgele den opgerichte Nederlandse Organi satie voor Internationale bijstand (NOVIB). De voorzitter, de heer H. Oosterhuis, zal op het congres, dat aan het eind van dit jaar ter afslui ting van het jubileum wordt gehou den, aftreden. Op dit congres zal dan zijn opvolger worden gekozen. moeten bepaalde eisen worden ge steld aan de openbaarheid. Met dit doel is tevens een regeling ontworpen voor het toezicht van de overheid. Het toezicht van de centrale over heid zal deels preventief, deels re pressief zijn. Van preventief toezicht zal sprake zijn ten aanzien van de vorderingen der orde tot vaststel ling van de bedragen, die belang hebbenden in bepaalde gevallen moe ten betalen. De ministeriële goedkeu ring kan alleen worden onthouden wegens strijd met de wet of met het algemeen belang. Repressief toezicht zal aanwezig zijn, doordat alle verordeningen en andere besluiten van de orde in ge val van strijd met de wet of het al gemeen belang door de kroon zullen kunnen worden geschorst of vernie tigd. Zeventigjarige bromfietser gedood bij verkeersongeluk Gistermorgen is de ongeveer 70- jarige K. H., uit Eemnes, toen hg, volgens de politie, op zijn bromfiets gezeten de verbindingsweg Eemnes uitkwam en geen voorrang verleen de. op de Laarderweg te Laren door de besteauto van een Larense wasse rij aangereden. De man was op slag Een tuchtrechtelijke vervolging zal tegen een registeraccountant kun nen worden ingesteld ter zake van handelingen en gedragingen, die in strijd zijn met de voorschriften. Om voor inschrijving in het re gister in aanmerking te komen, zal de betrokkene Nederlander of in Ne derland metterwoon gevestigd dienen te zijn en als waarborg van vak bekwaamheid hetzij een acade misch accountantsexamen, hetzij het krachtens de ontworpen wet met me dewerking van de orde gehouden ac- accountantsexamen dienen te hebben afgelegd. De orde zal medewerking verlenen aan een tenminste eenmaal per jaar af te nemer accountantsexamen. Krachtens de overgangsregeling zullen in het accountantsregister, be halve degenen, die een academisch accountantsexamen of een accoun tantsexamen ingevolge deze wet met goed gevolg hebben afgelegd, ook worden ingeschreven zij. die: le. Het zij vcor het tijdstip waarop voor het eerst het met de medewerking van de orde te houden accountantsexa men wordt afgenomen, een ander niet-academisch accountantsexamen hebben afgelegd, dat voldoende vak bekwaamheid waarborgt, 2e. Hetzij in het tijdvak van vijftien jaren, on middellijk voorafgaande aan het in werking treden van de overgangsre geling, het accountantsberoep gedu rende tien jaren hebben uitgeoefend in zodanige omvang en op zodanige wijze, dat zij worden geacht over de nodige vakbekwaamheid te beschik ken, zo besluit het advies van de commissie-Van der Grinten. MINISTER SUURHOFF: Minder differentiatie dan regering wenste „Ik ben achteraf uitermate dank- aar, dat de gehele regering, ook de minister van economische zaken prof. dr. J. Zijlstra, by een openen van de mogelijkheden voor een gedifferenti eerde loonpolitiek nauwe grenzen heeft aangelegd. Ik ben achteraf eveneens uitermate dankbaar, dat de regering heeft uitgesproken dat in ge val van een gevaarlijke ontwikkeling opnieuw de normen voor die loonpoli tiek zouden worden beoordeeld. Het is mijn vaste overtuiging, dat dit by de komende kabinetsformatie moet gebeuren"; Aldus sprak gisteravond de minis ter van sociale zaken en volksgezond heid, de heer J. G. Suurhoff op een verkiezingsvergadering van de Partij van de Arbeid in Nijmegen. In de loop van het jaar 1955 gingen er stemmen op om de arbeiders in die bedrijfstakken, die grote winsten maakten, een aandeel in de winst te geven door in die bedrijfstak de lonen te verhogen. Dat zou alleen kunnen via een systeem van vrijere of, zoals men dat noemt gedifferentieerde loon politiek, hetgeen per definitie inhield een ongelijkheid van de lonen in ver schillende bedrijfstakken. In de Twee de Kamer bestond voor een dergelijk systeem een grote meerderheid en ook de S.E.R. en de Stichting voor de Ar beid waren eenstemmig van mening, dat men deze richting uit moest gaan. Onder de aandrang van deze vele voorstanders van gedifferentieerde loonpolitiek, heeft de regering in de cember besloten een mogelijkheid voor een dergelijk systeem van loon vorming te openen. De minister was van mening, dat de ontwikkeling in de praktijk, die zich thans na 19 maart j.l. laat on derkennen, gaat in de richting van Sneeuw in juni In verschillende delen van Europa heeft de winter weer zijn intrede ge daan. In Oostenrijks Tirol, waar men donderdag volop zon had. viel vrijdag sneeuw, evenals in de Alpen en het Jura-gébergte in Zwitserland, waar de bergen boven een hoogte van dui zend meter met sneeuw roerden be dekt. In Innsbruck werden elektrische kabels door een zware sneeuwval ver- broken, waardoor een deel van de stad van licht verstoken was. Het tram verkeer kwam tot stilstand. In Noord-Italië woedden sneeuw stormen. Terwijl in het noorden een temperatuur van twintig graden on der nul werd gemeten, heerste er in het zuiden van het land een lnttegrdf, met meer dan dertig graden boven nul. In Parijs viel regen en hagel. Op het vliegveld van de R.A.F. te Akrotiri bij Limassol op Cyprus zijn vrijdag explosieven ontdekt. Er werd om een hoeveelheid ontplofbare stof met een ontstekingsapparaat ge vonden bij een loods voor straalvlieg tuigen. een algemene loonronde ter hoogte van zes procent. Er zijn slechts enke le bedrijfstakken, waarin men geen loonsverhoging heeft gegeven, of de loonsverhoging van drie procent: zo zijn b.v. de landarbeiders het kind van de rekening geworden. Maar verre weg de meerderheid is gegaan tot het maximum, dat de regering moge lijk heeft gemaakt. Deze gang van zaken stelt volgens hem al diegenen in het gelijk, die in het verleden we zen op de gevaren van een vrijere loonpolitiek. De minister vroeg zich af waardoor deze ontwikkeling was veroorzaakt. Hy was van mening dat geen enke- raoed kon opbrengen om tegen de le voorslancler van differentiatie de mensen in zjjn eigen bedrijfstak te zeggen, dat differentiatie per defini tie ongelijkheid inhoudt en dat in de ze speciale bedrijfstak het maximum van zes procent niet kon worden ge geven. WRAKKEN LOKKEN MANNEN NAAR ZEE Nieuwe poging om de schat van de Lutine te bergen De rederij van de „Renate Leonhard" te Hamburg heeft meegedeeld, dat het schip, toen het in 1917 onderging, alleen was geladen met cokes. Inder tijd zyn kapitein Mehling en ook de overige bemanningsleden van de Re nate Leonhard direct na terugkomst in Duitsland gehoord. Volgens de nog aanwezige protocollen is niets bekend geworden over kistjes goud, zelfs niet van cacaoboter. Deze mededeling werd gedaan aande heer W. van Wienen, directeur van een Nederlandse Bergingsmaatschappij, die destijds bij Missingen het wrak van de War Diwan met perslucht aan de oppervlakte bracht. De heer Van Wienen heeft indertijd een vernietigend rapport uitgebracht over de bergingstoren, die de „Coö peratieve Bergingsvereniging" wil toepassen om een aanval te doen op een „miljoenenschat" die zich aan boord van de Renate Leonhard zou bevinden. Het praatje over het goud berust slechts op een mededeling van een voormalige stoker van het schip, die van anderen gehoord heeft dat goud aan boord gebracht was. Het eerst zo geloofwaardige klin kende verhaal van de man is volgens de officiële processenverbaal van de Marine niet in overeenstemming met de feiten, zodat de mededeling over de aanwezigheid van goud al op heel losse schroeven komt te staan. Daar bij komt, dat volgens de officiële Bankbiljetten kapotgelopen.. Een Bussumse jonge man, die deelneemt aan de avondvierdaagse in Bussum, had een dezer dagen tijdens de mars hinder van het knellen van een zijner schoe nen. Hij liep de mars uit, doch de schoen deed hem dusdanig pijn, dat hij haar nog vóór hij naar huis oing, uitdeed om te on derzoeken naar de oor zaak van het knellen Daarbij kivam hij tot de ontdekking, dat in de schoen een propje papier zat dat tijdens de wandeling wat pap perig was geworden. Toch was het papier nog wel zo gaaf, dat hij kon zien dat het. opge rolde bankbiljetten wa ren. Het rolletje, dat uit bankbiljetten van f 25.en f 10.be stond, vertegenwoor- iigde een waarde van f 100.De jongeman ging nu met de schoe nen, die hij van zijn broer had geleend, naar deze toe, die hem ver telde dat hij de schoen als spaarpot gebruikt had. Beiden zijn naar de Amsterdamse Bank i* Bussum gegaan, waar men goede hoop had, dat de nummers van de biljetten nog zouden kunnen worden ontcij ferd. Het geld is nu op gezonden naar de Ne derlandse Bank, zodat Ie knellende schoen vermoedelijk geen na delige gevolgen zal hebben. loodskaarten de plaats van het wrak van de Renate niet dezelfde is, als de plek waarop de expeditie van de heer P. Visser, de initiatiefnemer van deze bergingspoging, de aanval wil inzet ten. Technisch zou het volgens de heer Van Wienen niet mogelijk zijn, het werk uit te voeren, temeer daar het schip niet op klei, maar in drijfzand zou rusten. Door het bestuur der Coöperatieve Bergingsvereniging werd op dit rap port van de heer Van Wienen niet ge reageerd. De heer Van Wienen wend de zich daarop tot de redery van de Renate Leonhard te Hamburg, die berichtte dat niets anders bekend was, dan dat het schip met cokes was geladenDe bewijzen om de onder- ming door te zetten, worden nu wel heel zwak geacht". In het volgende jaar zal waarschijn lijk opnieuw een poging worden ge daan om de goud- en zllverschat te bergen, die zich aan boord of op de zeebodem in de nabijheid van het in het begin van deze eeuw gezonken schip „Lutine" moet bevinden. Dit maal zal de heer Van Wienen dit kar wei ondernemen. Dit blykt uit een door hem over deze materie opge steld rapport. Zoals bekend, werd reeds in de jaren voor de tweede we reldoorlog met de tinbaggermolen Ka- rimata een bergingspoging gedaan. Toen kwamen enkele munten en een goudstaaf te voorschijn. Het moet volgens de heer Van Wienen mogelijk zijn, de route van de Lutine vlak voor de definitieve stranding opnieuw te bepalen. Hij heeft bovendien een slib- en zandduikïnrichting geconstrueerd, waarmee hij goede resultaten denkt te bereiken. Volgens indertijd door de Engelse verzekeringsmaatschappij de Lloyds gedane opgave bevatte de Lu tine op het moment van haar stran ding een waarde aan goud, zilver en muntspecie van 1.060.000 pond ster ling aan staven en van 140.000 pond sterling aan specie. Hiervan is bij ex pedities, eerder dan die van de Kara- mata, aan een waarde van f 1.200.000 geborgen. Lloyds zou aan de heer Van Wienen reeds concessie hebben verleend voor zijn bergingspoging. K.N.A.C. vraagt: snellere wegenbouw. Snellere wegenbouw en beter ver keerstoezicht bepleitte de voorzitter van de Kon. Ned. automobielclub K.N.A.C., jhr. mr. J. Th. M, Smits van Oyen tijdens de jaarvergadering van deze verkeersorganisatie vrijdag in hotel Wittebrug te Den Haag. Het Nederlands wegennet zal aan de eisen moeten worden aangepast. Het verkeerstoezicht is het voor naamste middel tot verkeersveilig heid. Hoewel de overheid voor deze vraagstukken niet blind is, wer pen schaarste aan technische krachten en aan zand en grind enerzijds en een snelle verwerke lijking van het Deltaplan anderzijds de vraag op of met het hedendaagse tempo en de te genwoordige methoden kan wor den volstaan. Een nieuwe wijze van samenwerking tussen water staat en wegenbouwers acht spre ker gewenst. De kans op een ongeval op eeh gewone weg is ruim twaalf maal zo groot als op een speciale autoweg. Bovendien brengen uitstekende we gen welvaart door ontsluiting voor handel en industrie. VERBETERING VAN ARBEIDSVOORWAARDEN Maar bouwvakarbeiders in Rotterdam staken vandaag. De werkgevers- en werknemersor ganisaties in het bouwbedrijf hadden vorige week reeds overeenstemming bereikt inzake een verhoging van de uurlonen met drie procent behoudens goedkeuring van de betreffende over heidsinstanties. Tevens was overeen gekomen de uitkeringen van het risi cofonds (uitkeringen ingeval door vorst niet kan worden gewerkt) een onbeperkte duur te geven en het be drag der uitkeringen meer in over eenstemming te brengen met het ge derfde loon. De besprekingen werden gisteren voortgezet. Toen werd overeenstem ming bereikt inzake verhoging van de uitkeringsnormen ingevolgde de ziektewet en de wachtgeld- en wer keloosheidsregeling om ook deze in overeenstemming te brengen met het gederfde loon. Tevens is besloten het aantal wachtdagen bij ziekte tot een minimum te beperken en uitkering over de wachtperiode reeds te doen geschieden bij kortstondige ziektege vallen. De vertegenwoordigers der werk gevers- en werknemersorganisaties naders bekend is geworden. zijn, zoals blijkt uit een communiqué dat zij hebben uitgegeven, overeen gekomen deze verbeteringen in te voeren, zodra goedkeuring van de overheid is verkregen. Tevens zijn zij het eens over een verdergaande se rieuze verhoging van de basisionen. Zo spoedig mogelijk zullen zij een af gerond voorstel aan de overheid voor leggen. STAKING De Rotterdamse bouwvakarbeiders, die naar aanleiding van de oproep van de uit 32 man bestaande contactcom missie, gevormd uit leden van alle werknemersorganisaties, vrijdagavond in gebouw „Odeon" te Rotterdam bij een waren gekomen, hebben besloten vandaag wederom het werk neer te '.eggen. Zoals gemeld hebben werkgevers- en werknemersorganisaties vrijdag met betrekking tot de bouwvakken op zekere punten overeenstemming be reikt, maar de in de vergadering bij- eenzijnde bouwvakarbeiders uitten hun ontevredenheid, omdat over de door hen verlangde 3 en 6 procent niets

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7