Gaul won de meest dramatische etappe in de wielergeschiedenis JIMMY. EN RINUS DE ROBOT ROMANTIEK EN AVONTUUR IN „DE DIEF DES KONINGS" VRIJDAG START „OLYMPIA'S TOER DOOR NEDERLAND HANDBOOGSCHUTTERS HIELDEN EERSTE DISTRICTSWEDSTRIJDEN K77 SNELPON até attetöë: N.V.vhGEBR. POLAK VLISSINGEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 JUNI 1956 AANGRIJPEND DRAMA DER DOLOMIETEN Vorst, ijskoude regen, stortbuien en felle wind sloegen 44 renners neer De Dolomieten, de gevreesde „vrederechters" hebben wreed toe geslagen! Zo hard is de klap aangekomen, dat deze étappe, een étappe om nooit te vergeten, een slagveld gelijk is geworden. Men oordele: 87 renners vertrokken uit Merano, en niet minder dan 44 hunner hebben de strijd gestaakt. Degenen, die al twintig jaar lang geregeld étappe wedstrijden volgen, verklaarden eenstemmig dat ze nooit een dergelijke rit ahdden meegemaakt, ook Ambrsini niet, de directeur van de Ga- zetto. Van de zes Nederlanders hebben Nolten, Schoenmaker en Van de Brekel de finish niet gehaald. Wagtmans, De Groot en Stolker hebben doorgezet en zijn, zij het met aanzienlijke achterstand op Char- ly Gaul, de Luxemburger die zijn extra-klasse op de overtuigendste wijze heeft bewezen, te Trento-Monte Bondone aangekomen. Wagtmans, Stolker en De Groot konden na hun aankomst eerst geen woord uitbrengen, bevangen als zij waren door de kou en door een vermoeidheid die aan algehele uitputting grensde. De laatst klim, van Trento naar de finish, was hun bijna te machtig geworden. Want na alles wat de renners in de loop van de dag al doorgemaakt had den, kregen ze op dat stuk te kam pen met een ijskoude regen bij een temperatuur van enkele graden on der nul en een felle tegenwind, en een sneeuwlaag Van 15 centimeter op de laatste kilometers. En op die laatste 70 km hebben zich dan ook misschien wel de ergste drama's af gespeeld. Deze hele étappe is trouwens één van de meest dramatische in de geschiedenis van alle ronderitten geworden. Van de volgers, en daar waren mannen bij als Bartali, Coppi, en Binda, herinnerde zich niemand ooit een strijd te hebben meegemaakt waarin zt> zelf zo veel hadden moeten lijden en an deren zo hadden zien lijden. Het is voor de deelnemers een ware martelgang geworden, een aan grijpend drama dat men zelf moet hebben meegeleefd om er de in tensiteit van te kunnen beseffen. Al dadelijk na de start te Merano begon het te stortregenen. Maar dit zette geen domper op de strijdlust van Fritz Schaer en van Pezzi en Pintarelll, Zij demarreerden alsof ze geen 242 kilometer met vier hoge passen voor de boeg hadden, en la gen te Bolzano, een kleine 30 kilome ter van Merano, 3% minuut voor. Op de klim naar de eerste col, die van de Costalunga (1753) km) be gonnen Gaul, Bahamontes, Dotto, Fornara en Jan Nolten een tegenaan val die spoedig tot aansluiting met de drie vluchtelingen leidde. Op het hoogste punt, 57 kilometer van de start was de volgorde van doorkomst: Gaul, Bahamontes en Dotto, op 40 sec. Nolten, Fornara, Botella en Serra, op 50 sec. Ranucci, Wagtmans, Erankart, Stolker en Moser, op 2 min. 10 Magni, Padovin en vele anderen. Nolten geeft op. Tijdens de afdaling vond een alge hele hergroepering plaats en te Moe- na (72 km) bestond de kopgroep weer uit 31 man. Kort na de bevoor rading te Predazzo vluchtten Laure- di, Baffi, De Santi, gevolgd door Dot to. Monti en Gaul uit het peloton. Aan de voet van de Rolle (1970 me ter) had de Luxemburger zich van de leiding verzekerd. Geleidelijk ver der uitlopen ging Gaul als eerste over de pas. In de afdaling kwam Nolten te vallen en staakte de strijd. Bij Imer, het laagste punt, voerde Monti de kopgroep aan, want Gaul was, bij de snelle rit omlaag, geval len en had oponthoud. Tal van ren ners hadden hier al een achterstand die niet meer in te halen was, en bij hen waren Ruiz, De Groot, Van de Brekel, Schoenmaker en Botella. Z« kwamen 25 minuten na de eersten door. Onweersbui. Een zware onweersbui ontlastte zich boven liet ruwe bergland, en met een straffe wind tegen atta- keerde men een nieuwe col. de pas van de Brocon (1616 meter). Charly Gaul wederom in topvorm haalde niet alleen zijn achterstand in maar trinir al zijn concurrenten onweerstaanbaar voorbij, zodat hij het hoogste plint met riiime voor sprong passeerde. Padovan volgde op 1 minuut, De Fi- lippis op 1 min. 20, Bahamontes op 3 minuten, Monti op 3 min. 5, Maule op 5 min. 25, Fornara die in moeilijk heden verkeerde op 5 min. 35, Bran- kart op 6 min, 30 en verder terug, Wagtmans en Couvreur op 14 minu ten. Te Pergine, 16 kilometer verder, was de rangschikking weer geheel gewijzigd. Daar passeerde Gaul als eerste met 4 min. 5 voorsprong op Monti, 11 min. op Ma°mi en Coletto, 13 min. op Moser. Baffi en Fantini, 16 min. 45 op Fornara en 18 min. op Brankart. Bij Levico, 36 kilometer voor de finish, gaf De Fillippis op, en zes kilometer verder volgde Baha- moptes, aan het eind van zijn krach ten, dit voorbeeld. Bres nog groter. Te Trente had Gaul de bres nog wat groter gemaakt, en toen stond het al vast dat hy, behoudens onge lukken, deze étappe met grote voor sprong zou winnen en tevens de rose trui om zijn schouders zou mogen hangen. Dit gebeurde dan ook, want weliswaar had hij in weerwil van zijn moed en zijn wonderbaarlijk uithou dingsvermogen nog met een inzin king te kampen, maar van alle over- febleven renners klom hij toch nog et snelste, indien men althans nog van tempo kon meken. Van de an deren kreeg ook Monti nog een ge voelige tik van de man met de ha mer zodat hij steeds weer achter raakte. UITSLAG Het officiële étappeklassement luidt: 1 Gaul (Lux) 9:07:28; 2 Fantini (It) 9:15:12; 3 Magni (I) 9:19:43; 4 Co letto (I) 9:21:53; 5 Baffi (I) 9:25:07 6 Uliana (It) 9:25:12; 7 Monti (It) 9:25:37; 8 Bartolotzl (It) 9:25:46; 9 Naseimbene (It) 9:28:14; 10 Moser (It.) 9:28:56; 22 Wagtmans (Ned.) 9:51:37; 33 De Groot (Ned) 9:59:32; 39 Stolker (Ned) 10:01:49. In totaal 41 renners geklasseerd. Het algemeen klassement luidt: 1 Gaul 93.30.05; 2 Magni 93.33,32; 3 Coletto 93.36.58; 4 Maule 93.37.30; 5 Moser 93.37.85; 6 Fantini, It. 93:38:51; 7 Brankart, Belg. 93:39:26; 8 Monti, It. 93:40:29; 9 Bartolozzi, It. 93:49:08; 10 Couvreur, Belg. 93:49:35; 13 Wagtmans 94:01:45; 26 De Groot 95:20:46; 34 Stolker 95:26: Official D.K.W. Dealer Heyboer v. cl. Vyver, Spuiplein 43, telefoon 89, Bres kens. Garage Carels, Clara's pad B 47, telef. 227 (K 1106), Heinkenszand. Lotsy vice-president FIFA Op de openingsdag van de tweede algemene vergadering van de U.E.F.A. (Unie van Europese Voetbalbonden) is de Nederlander Karei Lotsy vrijdag tot Europees vice-voorzitter voor het FIFA-bestuur gekozen. Nederlagentoernooi De v.v. Nieuwdorp organiseert dit seizoen een nederlagcncompetitie. Za terdag a.s. wordt de eerste wedstrijd gespeeld. De deelnemende verenigin gen zijn Wolfaartsdijk I en H, SVD I en II, Kapelle I en II, RCS II en Hl, Volharding I, Luctor II, Lewedorp I en H, Arnemuiden I en II en Goes II en Hl. Alle wedstrijden worden ge speeld op het terrein van Nieuwdorp en beginnen om 2.30 en 4 uur. FILMS IN ZEELAND „Tot het bittere einde" knappe detectivefilm HET GESCHIEDENISBOEKJE is nog altjjd een rijke bron voor de ma kers van spectaculaire, van veel ro mantiek doortrokken films. Dat kan men ook weer eens constateren in „De dief des konings" (ALHAMBRA, Vlissingen), een verhaal spelend in het Engeland, na de nederlaag van Cromwell. MOEILIJKHEDEN OPGELOST Vijf Zeeuwse renners nemen aan dit evenement deel. De bestuursleden van de 57-jarige A.S.C. „Olympia" hebben de vorige week in zak en as cezeten toen het ministerie berichtte, dat men geen toestemming kreeg om „Olympla's toer door Nederland voor amateurs en on af h ankelijken", die van 15 tot en met 20 juni a.s. gereden moest worden, te laten doorgaan. Promotiecompetitie voor een plaats 2e klas zuid Zoals bekend spelen de afdelings kampioenen dames en heren van de le klasse uit Zeeland, Oost-Noord- Brabant en West-Noord-Brabant a.s. zondag een halve promotiecompetitie om twee plaatsen in de 2e klas van district zuid. Deze wedstrijden wor den gespeeld in het sportpark „Ro- zenoord" te Bergen op Zoom. Voor Zeeland spelen in deze competitie mee het damesteam van Walcheren uit Vlissingen en het herenteam van Olympus, eveneens uit Vlissingen. Bij de dames spelen verder mee VHC uit Valkenswaard, de kampioen van oost Noord-Brabant en WSC uit Waalwijk, de kampioen van west Noord-Brabant. Bij de heren zijn dat respectievelijk VHC uit Valkenswaard en Longa uit Tilburg. Wanneer de voortekenen ons niet bedriegen, zal de strijd by de he ren voornamelijk tussen de Brabantse vertegenwoordigers gaan, daar Olym- ous het wel niet zal kunnen bolwer ken, Bij de dames ligt de situatie an ders. De ploegen zullen elkaar niet veel ontlopen en het zou best kunnen, dat de Walcheren-dames volgend sei zoen in de 2de klas zuid spelen. F1 k< Gistermorgen om half twaalf is het 5- jarlg dochtertje van de familie B uit Soest bij het oversteken in haar woon plaats gegrepen door een auto, bestuurd door de heer G. B. uit Pernis. Het meisje was op slag gedood. kauw Wrlgley Doublemint. Even kauwen - een door en door frisse adeit? krijgen. En laat de kinderen kauwen - snoepen ze niet zoveel - krijgen ze witte tanden.- Ze vinden het lekker, dubbel lang lekker en heerlijk verfrissend. „Juliana" uit Kwadendamme won met ruime voorsprong District zestien van de Nederland se Bond van Handboogschutterijen hield haar eerste wedstrijd voor het districtskampioenschap voor zestal len. In deze wedstrijd nam het eer ste zestal van de vereniging „Juli ana" uit Kwadendamme een ruime voorsprong. Het schoot met 30 pij len 1060 punten bij elkaar. „St. Sebastiaan" uit Yerseke bracht het tot 803 en „Soranus H" uit Heinkenszand tot 783. Het twee de team van „Juliana" Kwadendam me noteerde 661 punten. De indivi duele prijzen in deze wedstrijd wer den verschoten naar het gemiddel de, dat het districtsbestuur -voor iedere schutter heeft vastgesteld. De uitslag hiervan luidde: 1. M. G. Verbeek, „Juliana", Kwa dendamme 51 punten boven gemid delde; 2. P. Schreurs, „Soranus n', Heinkenszand 34; 3. B. Moreauw, „Juliana", Kwadendamme 27; 4. H. Steenbakker, idem 25; 5. C. Linden- berg, „St Sebastiaan", Yerseke 21; 6. W. Huige, „Juliana". Kwaden damme 16; 7. C. Raas, Soranus H, Heinkenszand 13; 8. L. Geus, Juli ana, Kwadendamme 7; 9. Ch. van Damme, St. Sebastiaan, Yerseke 5; 10. M. van de Vliet ,ïdem 5; 11. M. van Stee, idem 3; 12. L. Remijn, Ju liana, Kwadendamme 2; 13. M. Steenbakker, idem 1 beneden gemid delde; 14. C. Geus, idem 2; 15. W. Harthoorn, St. Sebastiaan, Yerseke 7; 16. C. Pekaar, idem 7; 17. E. Dan ker, idem 7; 18. F. Peeters, Juliana, Kwadendamme 7; 19. C. Steenbak ker, idem 11; 20. J. Beulens, idem 13; 21. P. J. Rijk, Soranus H, Hein kenszand 18; 22. C. de Jonge, idem 18. In deze wedstrijd werd het Zeeuws record over 10 pijlen verbeterd door H Steenbakker, „Juliana", Kwaden damme. Het kwam op 77 punten. Het record over 30 pijlen kwam op naam van L. Geus, Juliana, Kwa dendamme met 216 punten. Alle Zeeuwse records handboogsehieten staan nu op naam van leden van de vereniging „Juliana" uit Kwaden damme t.w.: over 10 pijlen met 77 punten op naam van H. Steenbak ker; over 20 pijlen met 140 punten op naam van M, Steenbakker; over 25 pijlen met 179 punten op naam van M. Steenbakker; over 30 pijlen met 216 punten op naam van L. Geus. Zomeravondcompetitie De zomeravondcompetitie draait te Sluis goed. Een elftal van het semi narie te Sluis speelde een wedstrijd tegen de combinatie gemeenteperso- neel en brandweer. De jongere semi naristen beschikten over meer uithou dingsvermogen, maar ze hadden de haden vol met de oudere garde. Ze wonnen weliswaar met 32, maar het was een zege, die ze werkelijk niet cadeau gekregen hadden. Vele oude ren bleken nog over een uitnemend schot te beschikken. Bjjna een jaar van hard werken dreigde verloren te gaan en, wat voor deze amateurs minstens zo erg is, de gelden, die tot nog toe in de or ganisatie waren gestoken. Op korte termijn heeft „Olympia" besprekin gen gevoerd met de diverse instanties en het resultaat was, dat liet eenmaal genomen besluit werd ingetrokken en lympia dus op 15 juni kan vertrek ken. Op 15 juni a.s. dus zullen onge veer 100 amateurs en onafhankelij- ken van do Meeuwenlaan in Amster dam-Noord vertrekken voor, het grootste evenement in hun klassen in Nederland, dat ditmaal zes dagen zal duren. De ceremoniële start is in het Olympisch Stadion. Aan dit belangrijkste evenement van het jaar nemen vijf Zeeuwen deel, te weten Theo van Wijchen, Jaap Iluissoon, Bram van Sluys, Jo de Roo en Kees van de Sande. Zij zijn allen lid van de ren- en toerclub „Theo Middelkamp", zij zullen hun krachten moeten meten met de topfi guren uit de Nederlandse amateur- wielerwereld. Onder deze renners be vinden zich Rol, De Jongh, Konings, Pauw, Mann, Captein, en Krijn Post en Piet Kooiman, die het vorige jaar een verwoede strijd om de leiding le verden, die door de laatste met enke le seconden in zijn voordeel werd be slist. Het bestuur van „Theo Middel kamp" doktert nog steeds aan 'n plan voor een eigen verzorging met eigen auto. De kosten, hier aan verbonden, zijn echter niet gering en worder begroot op on geveer f 300. Er wordt niettemin ernstig naar een oplossing ge zocht. De route In zes dagen moeten de deelne mers een totale afstand van 1016 km afleggen, als volgt verdeeld: 15 juni: Am sterdam-Af sluitdijk-Steen- w^k: 198 km. 16 juni: Steenwijk- Apeldoorn-Npmegen-Helmond: 222 km. 17 juni: Helmond-Roermond- Maastricht-Zuidlimburgs heuvelland- Eijsden: 171 km. 18 juni: Eijsden- Sittard-Roermond-Deurne-Den Bosch 159 km. 19 juni: Den Bosch-Doi'- drecht-Rotterdam (door de tunnel)- Den Haag-Wassenaar (aankomst op de nieuwe wielerbaan): 158 km. 20 juni: Wassenaar-Lisse-Leiderd.orp- Amsterdam (Olympisch Stadion): 108 km. product van A-BEVER Het gaat allemaal om kuiperijen rond de koning, Charles H (George Sanders) en dan voornamelijk om éen sluwe intrigant die zelfs'een poging doet om de kroonjuwelen te stelen. Een boeiend verhaal, met in de hoofd rollen goed spel van o.a. Ann Blyth, Edmond Purdom en David Niven en met voldoende spanning en avontuur om het predikaat „onderhoudend" te verdienen. In Grand (Goes) en Electro (Mid delburg) draait thans de nog onlangs uitvoerig besproken „Benny Good man Story"; de koning der klarinet tisten op het witte doek. Hij werkt vrijwel z'n gehele repertoire af, zo dat de liefhebbers van jazz- en amu sementsmuziek hun hart kunnen op halen. „Tot het bittere einde" (Schouw burgbioscoop, (Middelburg) is 'n de tectivefilm, waarvan Fritz Lang de regie had en het is dan ook een knap staaltje vakmanswerk geworden. Glenn Ford vervult er de hoofdrol in, als een stoer en onverzettelijk man, die voor de meest drieste gangster niet uit de weg gaat. Het gaat er soms nogal wild toe, maar het ver haal bleef aanvaardbaar en over ge brek aan spanning zal niemand te klagen hebben. Naast Ford kan men ook Gloria Grahame bewonderen. Avontuur „bij het kilo" vindt men deze week in Luxor (Vlissingen) en wel in de Italiaanse, in het Oosten spelende rolprent „Ivan de witte dui vel". Die witte duivel is een kozak- kenkapitein, die een nogal opwindend bestaan leidt en aan wie een missie naar Turkije wordt opgedragen om een eind te maken aan de geruchten stroom over zijn opgewekte levens wandel. Tijdens die missie gebeurt er heel wat, dat de spanning er in houdt. Een schone prinses, een kostbare schat, ontvoeringen en vechtpartijen, ge vindt liet allemaal in „ivan de witte duivel". Prestatiemars „Achilles" Zondag 1 juli a.s. houdt de Mid delburgse gymnastiekvereniging „Achilles" voor de 5e maal een pres tatiemars over een afstand van 55 km. Het parcours leidt ditmaal gro tendeels door de z.g. Zak van Zuid- Beveland. De start is om 8.30 uur bij het Nederlands Koffiehuis op de Markt te Middelburg. De tippelaars dienen deze afstand in 11% uur te volbrengen. De mute luidt: Middelburg, Arne- brug, Arnemuiden, Lewedorp, 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand, Nisse, Ovezande, 's-Heerenhoek, Niewdorp, Quarlespolder, Nieuw- en St. Joos- land. Middelburg. In Heinkenszand en 's-Heerenhoek zijn algemene rust- en controleplaatsen geprojecteerd. Er zal Rode Kruishulp aanwezig zijn, terwijl ook verzorgingsauto's het parcours zullen volgen. De deelne mers, die de tocht volbrengen, zul len een herinneringsmedaille ontvan gen. Ronde van 's-Heerenhoek Zondagmiddag zal weer der traditie getrouw de ronde van 's-IIeerenhoek verreden worden. Veertig renners heb ben reeds ingeschreven onder wie vele Zeeuwse en ook niet-Zeeuwse. Dc or ganisatie is in handen van de H.W.C. Zatopek uit de gratie De conclusie lijkt gewettigd, dat „locomotief" Emil Zatopek uit de gratie raakt by do Tsjechische hoge neren. „Ceskoslovensky Sport", het enige sportblad van Tsjecho-Slowakije, schrijft namelijk, dat de staats- sportcommissie aan Zatopek toe stemming geweigerd had aan de on langs in Boston gehouden marathon deel te nemen, omdat zijn deelne ming alleen maar geld vermorsen zou zijn, daar hij toch geen kans had om te winnen. Het spoi'tblad vecht deze beslis sing aan en zegt, dat Zatopek meer voor het prestige van het land heeft gedaan dan bereikt had kunnen wor den met het spenderen van miljoe nen Tsjechische kronen. 9 Half juni zal een Egyptische handels missie een bezoek brengen aan Indonesië. De missie zal onderhandelen over een e handelsovereenkomst tussen beide landen. Indonesië hoopt de uitvoer van rubber en thee naar Egypte te verhogen. f Advertentie) 35. „Zo zo meneer de Wroeter" ze> u'_ neer Antenne op een eensklaps veel scherpere toon, ,,U verheugt er zich over, dat de Jonge Brown zo goed als klaar is met de vervaardiging van zijn roboten U achtte dat een goede reden om hem het apparaat afhandig te ma ken!" Meneer de Wroeter werd zo bleek als een kus sensloop en plotseling parelden er zweetdroppels op zijn voorhoofd, dat een wasachtige kleur had aangeno men. Met grote moeite bracht hij er stamelend uit: „Me neer, ikikb-ben een ongelukkig m-man. Ik ben 't slachtoffer geworden van een gemeen mens, van een duivel in mensengedaante, die mij in zijn macht heeft. Ikikzal alles opbiechten en ik zeg U, dat ik een fout begaan heb. maar dat ik geen misdadiger ben en dat ik...." Meneer Antenne had veel verwacht, maar niet deze stortvloed van woorden, waaraan hij geen louw kon vastknopen Hij siak gebiedend zijn hand de hoogte in ten teken, dat de ander diende te zwijgen. „Rustig, een beetje rustig", zei hij kortaf. „Antwoord mij éérst op deze vraag: hebt U de robot van die jonge Brown gestolen, ja of neen?" Meneer De Wroeter keek meneer Antenne met grote angstige ogen aan en hij zei op fluisterende toon: „Het Grauwe Gevaar heeft het ge daan meneer, die heeft mij ertoe gedwongen en die is de schuld van alles". Meneer Antenne bleek weinig met dit duister antwoord ingenomen. Hij rees van zijn stoel op, keek meneer De Wroeter strak aan en riep: „Ik ben uw waanzinig gewauwel beu, meneer, en ik ga de politie waarschuwen. Die moet dit vuile zaakje maar uitzoeken". Toen viel de Ingenieur op zijn knieen en smeekte zijn directeur dat niet te doen.... HET ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6