Luxemburgs groothertogelijk paar op bloemenveiling te Aalsmeer Dreigend tekort aan predikanten in de Hervormde Kerk? KLANKBORD „NIEUWE BENADERING" VAN ONTWAPENINGSVRAAGSTUK ZATERDAG 9 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 LAATSTE DAG VAN WELGESLAAGD BEZOEK l Het Wereldgebeuren. jg Donderdagavond Jiebben de mi- nisters de vorstelijke gasten een diner aangeboden tn het Frans Halsmuseum te Haarlem De foto toont v.ln.r.: minister- ij -president dr. W. Drees, groot- hertogin Charlotte van Lttxem- H burg en koningin Juliana. Prins jjf H Feltx is niet zichtbaar op de ■M foto. illllllllllllllllilllllllllllll!llllllllll!l!llllllllll!llll!lllllllllllllllll!lllllllllll Prof. Romme over de politieke samenwerking. Antwoord op beschuldigingen door P.v.d.A. Op een te Amsterdam In de Apol- lohal door ongeveer tweeduizend be langstellenden bijgewoonde K.V.P.- bijeenkomst heeft professor mr. C. P. M. Romme, de lijstaanvoerder van de K.V.P., verklaard, het niet uitgesloten te achten dat „bepaalde lieden van de Partij van de Arbeid, in hun oogmerk zullen slagen, om een breuk te slaan in de samenwer king tussen de beide partyen, na de verkiezingen, ondanks het pleidooi van dr. Drees, om de tegenstellingen niet op de spits te drijven. Profes sor Romme zag hierin een nieuw symptoom van de gespletenheid in de P.v.d.A. Spreker laakte de zijns inziens la ge insinuaties tegen het katholieke volksdeel in socialistische verkie zingspamfletten, waarin gezegd wórdt dat de P.v.d.A. „de geestelijke grondslagen van het Nederlandse volk, gewonnen in de vrijheidsstrijd tegen de Spaanse overheersers, en bevestigd in de vrijheidsstrijd tegen de Duitse overweldigers, in gevaar acht gebracht als de K.V.P. de ver kiezingswedstrijd zou winnen". Als een der voornaamste midde len waardoor de samenleving in Ne derland juist in chistelijke geest hervormd kan worden, noemde prof. Romme de P.B.O. Hij deelde mede, dat de K.V.P. bij de komende kabi netsformatie haar uiterste best zal doen om voor minister De Bruin, die in vier jaar tijd 45 publiekrechtelij ke lichamen betrekking hebbend op 43 van het totaal aantal onderne mingen had gerealiseerd, een waar dige opvolger te vinden. STEMMEN UIT DE KERKEN Ex-playboy Sir John Harding ziet op het ogen blik minder grimmige mensen om zich heen dan wanneer hij op het eiland Cyprus zijn gouver- neurstaak uitoefent. Het Is wel zo, dat hij nu in Londen door een groep je weinig vrolijke Scotland-Yardre chercheurs is omringd, maar de be volking is hem niet slecht gezind, en dat is een "-root voordeel. Zon der die rechercheurs kan hij het overigens niet stellen. Zij moeten hem immers beschermen tegen Cy- Krioten, die eventueel in Londen ge- oor zouden willen geven aan de oproep van de ondergrondse organi satie Eoka, om de gouverneur van kant te maken. Men acht het niet onmogelijk, dat terroristen uit de verre kroonkolonie in de hoofd stad van Groot-Brittannië doorge drongen zijn en een geschikt ogen blik afwachten om dit snode voor nemen uit te voeren. Vandaar, dat Hardings „lijfwacht" helemaal geen reden heeft, om ongedwongen rond te lopen of glimlachend het publiek te groeten. Van de vriendelijke gezichten, die Harding tegenover zich vindt, is voor hem een van de be langrijkste dat van de minister van koloniën, Lennox Boyd. Hij is im mers naar Londen gevlogen om over leg te plegen met de Engelse rege ring, en daarbij heeft hij vooral te maken met premier Eden en met de minister die zich speciaal met kwes ties als die van Cyprus moet bezig houden: de man die vanwege zyn charmante optreden, ziin altijd ver zorgde verschijning en zyn schijnbaar onaantastbaar onbezorgde stemming weieens een playboy wordt ge noemd, een „jongen dus, voor wie het belangrijkste is. er netjes uit te zien, er goed van te leven en niets werkelijk serieus te nemen. Vroeger heeft hij misschien zelf wel ertoe bijgedragen, dat hij die bijnaam kreeg. De studie in de rech ten te Oxford deed hij rustigjes aan en zo nu en dan organiseerde hij zo maar een pauze in deze belangrijke activiteit. In de dertiger jaren deed hij zijn intrede in de politiek; als conservatief afgevaardigde zat hy in de achterste banken van het La gerhuis. Winston Churchill benoemde hem (na zijn diensttijd bij de marine in oorlogstijd) tot minister voor de vliegtuigproduktie. Toen Lennox- Boyd daar had bewezen, wat hy in zijn organisatorische mars had, heeft men hem niet meer uit het oog ver loren. Voordat hij vorig jaar juli minister van koloniën werd, had hij al lange tijd op lagere posten aan datzelfde departement gewerkt. Ken nelijk had hij daar zijn draai gevon den. Nog is het zo, dat Lennox Boyd een opgeruimde indruk maakt, en zijn (rijke) vrouw en hijzelf weten ervoor te zorgen, dat vreem de bezoekers, van welke huidskleur ook (en zij krijgen nogal wat gasten van velerlei landaard!) zich onmid dellijk thuis voelen. Maar helaas is het zo, dat niet alle koloniën zich langer thuis voelen in het Britse im perium. Daarom moet Lennox-Boyd nu vaker dan vroeger het voorhoofd fronsen. En hij voelt zich niet ge roepen, om voetstoots aan de eisen van die streken toe te geven, voor al omdat hij niet alleen op zijn eigen verantwoordelijkheden let, maar ook op die van andere ministers, vooral die van defensie. Premier Eden heeft dezer dagen nog duidelijk gemaakt, dat evenals de kwestie-Singapore ook Cyprus veel met de defensie te maken heeft. „Geen bases op Cyprus", zo sprak hij, „dan ook geen zekerheid over onze voorziening met olie uit het Midden-Oosten. Geen olie betekent honger en werkloosheid in Enge land. Zo simpel is het". Maar dat het niet zo èrg eenvoudig is, blijkt wel uit het feit, dat Harding nu al dagenlang besprekingen voert over datzelfde Cyprus. Men zou wensen, dat een diplo matieke oplossing wordt ge vonden voor het eiland, waar door terreur en harde tegenmaatre gelen de haat steeds groter wordt. Het mag waar zijn, dat Engeland het niet kan stellen zonder zijn ba ses op Cyprus. Maar aan de andere kant eist Navo-bondgenoot Grieken land dat de bevolking zelfbeschik kingsrecht krijgt. Zijn die twee stand punten niet met elkaar in overeen stemming te brengen? By de huidi ge twist kan de Navo alleen maar schade lijden. De Navo zou wellicht garant kunnen zijn voor een rege ling, waarbij de Britten hun bases zouden behouden en de bevolking over de eigen toekomst zou meebe slissen. De „playboy" zou hier weer kunnen tonen, dat hij zijn rol weet te vervullen in een diep serieus spel. De loco-burgemeester van Aalsmeer, de heer J. Hofman en de leden van de Centrale Aalsmeerse Veiling hebben gisterochtend in de dage lijkse schat van bloemen, die via de grote veilinghal de weg naar de huiskamers zal vinden, groothertogin Charlotte en prins Felix van Luxemburg, koningin Juliana en prins Bernhard, ontvangen. Niemand was meer teleurgesteld over het ontbreken van prinses Beatrix dan een van de drie kabouters van het Nederlandse Padvind- stersgiide, die bij de ingang van de hal met bloemen te harer begroe ting gereed stonden. Het waren drie Aalsmeerse meisjes van tien en elf jaar, te weten de tweeling Olga en Nettie den Boef en Miepje Maarse. Twee mochten haar boeketjes aan de groothertogin en onze koningin aanbieden en de derde trok zich meer bedroefd dan bedrem meld terug. Dit ontging onze vorstin niet. Ze liep het meisje snel achterna en riep haar toe: „Voor wie waren die bloemen bestemd?" Zachtjes ant woordde het meisje: „Voor prinses Beatrix." Het kleine gezichtje helderde op, toen de koningin met een verrast gezicht zeide, hoe graag prinses Beatrix de mooie bos rode rozen zou willen hebben. „Ik wil ze wel meenemen voor haar. Zou jij ze dan even voor mij in de auto willen leggen?" Dat deed het kleine kaboutertje maar al te graag. Ze kreeg nog, ge heel volgens de echte padvinderseti- kette, van onze vorstin een linker hand ze salueerde netjes en huppelde blij weg haar de grote lange zwarte hofauto, waar de chauffeur de bloe men van haar overnam. Zoals gebruikelijk bij deze bijzonde re bezoeken, was ook ditmaal één veilinglokaal vrijgehouden voor een „bijzondere koninklijke veiling". In de amphitheatergewijze geplaatste banken nam het gezelschap plaats, er volgde een gedetailleerde uiteen zetting van de veilingtechniek en daarna mocht het gezelschap, juist zoals anders de bloemenkopers, elk aar de loef afsteken by het technisch afmijnen. Men drukt daarbij op de knop voor zijn zitplaats, waarmede de sneldraaiende electrische indica- teur wordt stilgezet. Groothertogin Charlotte eerst en vervolgens koningin Juliana legden op deze wijze beslae: op fraaie orchi deeën. Daarna volgde een wedstrijd om schitterende boeketten anjers tussen alle koninklijke gasten en le den van het gevolg: wie het eerst in staat was precies op het cijfer 25 de klok stil te zetten. De boeketten anjers vielen in hoofdzaak de leden van het gevolg ten deel, doch een maal was groothertogin Charlotte allen te vlug af. Het afscheid. Groothertogin Charlotte en prins FelLx zyn gistelmiddag, na een verblijf van ruim drie dagen in ons land, met een Dakota van het vliegveld Soesterberg naar Lu xemburg vertrokken. Koningin Juliana, prins Bernhard en prin ses Beatrix vergezelden hen van paleis Soestdijk naar Soesterberg, waar bij aankomst het muziek korps van de Koninklijke Lucht macht het Luxemburgse volkslied speelde. Daar werd afscheid geno men van een groot aantal autori teiten, onder wie de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer, resp. mr. J. A. Jonkman en mr. L. G. Kortenhorst, de mi- nister-president dr. W. Drees, de minister van buitenlandse zaken mr. J. W. Beyen, de minister zon der portefeuille mr. J. M. A. H. Luns en de minister van oorlog mr. C. Staf. Koningin Juliana en prinse Beatrix omhelsden groothertogin Charlotte voor het vliegtuig. By het vertrek gaf de saluutbatterij 21 schoten. Een escadrille van twaalf „Thunderjet" straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht escorteerde het vliegtuig tot aan de grens. Er is werk genoeg in dienst der kerk te doen een kerk, die waarschuwend haar stem heeft verheven en die gewezen heeft op normen voor de samenle ving, die in het Evangelie verankerd zyn en die niet straffeloos op zij kun nen worden gezet. Toen zijn er theo logen gekomen uit kringen waaruit wy dat voordien niet hadden ver wacht. „Zij zagen dit als het meest zinvolle, dat in een wereld zonder uit zicht konden doen". Toen die naoorlogse lichting afge studeerd was. was meteen het toen malige predikanten-tekort opgehe ven; zelfs meer dan dat. Er was een overschot. Natuurlijk vond iedere af gestudeerde wel emplooi als vicaris, maar dat was toch eigenlijk niet het doel. Voor velen duurde het nog al lang eer er een eigen pastorie in 't zicht kwam. Waaraan het precies ligt, is zo maar niet te zeggen, omdat hier al lerlei factoren samen werken, maar een feit is dat in de laatste jaren het gedaald. In 1955 werden er precies aantal eerstejaars-theologen sterk is de helft ingeschreven van het aan tal dat zich in 1951 melde. Dit terug lopende getal is voor de rector van het seminarie van de Ned. Herv. Kerk. Dr. H. Berkhof, aanleiding ge weest alarm te slaan. In het bègin van dit jaar heeft hij als zijn mening uitgesproken dat wé over enkele ja ren wel eens weer met eer. tekort aan predikanten zouden kunnen zit ten. „In ieder geval", zegt hij, „is 't dit jaar reeds zo, dat de vraag naar vica rissen het aanbod overtreft. Er ls al- A. LENNOX-BOYD men voelt zich thuis tijd een behoorlijk aantal predikanten die als legerpredikant voor een jaar uit hun gemeente zijn, terwyl een vi caris dan hun gemeentewerk doet. V oorts zijn er vicarissen nodig waar predikanten om de een of andere re den zijn vrijgesteld. Ook daar zijn ze nodig waar er een groeiende bevol king is, terwijl er nog geen predi kantsplaats kan worden gevestigd. We denken aan gebieden als de N.O. (Vervolg op pag. 4). HARRYSinds drie jaar probeert de universiteit van Oxford nu al om mij een eredoctoraat te verlenen. (Harry Truman op rondreis door Europa.) ATOOMENERGIE. Wat mij van de atoomenergie in het bijzonder in teresseert is de vraag of het waar is, dat men daarmede inderdaad bin nen één minuut een haantje kan bra den, zoals wel eens gezegd wordt. Dat noem ik „vreedzaam gebruik". (Vanessa Lee, actrice). OPVOEDING. Het welopgevoed- zijn is als een corset, noodzakelijk om een goed figuur te slaan maar het blijft een verademing als men er zich even van kan bevrijden. (Vitto- rio de Sica, filmregisseur). Pierre Poujade krijgt geen toegang tot ons land „Zelfstandigencongres" afgelast De Nederlandse Oppositie Unie (N. O.U.) is namens de procureur-gene raal bij het Gerechtshof te Amster dam in opdracht van de minister van justitie medegedeeld, dat de heer Pou jade geen verlof zal worden verleend te spreken op het zelfstandigencon gres, dat op 11 juni in het Concertge bouw te Amsterdam zou worden ge houden. Niet alleen dat Poujade niet zou mogen spreken, ook de toegang tot het land zal hem worden gewei gerd, terwijl aan te nemen is dat ook de andere buitenlandse sprekers niet toegelaten zullen worden. Deze mededeling werd namens de minister gegeven naar aanleiding van de in de pers circulerende berich ten. Het is dus nog niet het antwoord op het door de Nederlandse Oppositie Unie aan de minister gericht verzoek. Het hoofdbestuur van de Neder landse Oppositie Unie heeft, naar het ons meedeelt, besloten de avond niet door te laten gaan, aangezien het, hoewel alle kaarten reeds waren ver kocht, op een of andere grond een verbod verwacht. Koningin Juliana nam ruiker in ontvangst voor prinses Beatrix BOELGANIN STUURT BRIEVEN JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Vrij zonnig, maar koel H (Van onze weerkundige H medewerker) ee H Ook in Zeeland werden vrij- dag verspreide onweersbuien waargenomen. De temperatuur M die midden op de dag tussen 12 en 14 graden Celsius schommel- p de, bleef voor juni belangrijk te laag. Het lagedrukgebied, dat deze buien veroorzaakte is naar Zuid-Zweden weggetrokken en p wordt gevolgd door een sterke rug van hoge luchtdruk, waarin eee p langdurige perioden van zonne- p schijn e: droog weer voorko- p men. Dit hogedrukgebied komt p p nog langzaam iets dichterbij, waardoor de wind zwakker zal M p worden en zondag naar zuid- west zal gaan draaien. Een de- p p pressie ten zuidwesten van IJs- land stuwt weer zachtere lucht ee in de richting van West-Europa, welke lucht wordt begrensd door een storingsfront, dat mor- p p gen de bewolking weer wat kan doen toenemen, maar regen van H enige betekenis zal er geduren- s ee de het weekeinde niet vallen. f§ p De temperatuur blijft echter voor juni benedei normaal al ee is een langzame stijging waar- ee schijnlijk. p lllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuwe Russische minister Sjepilow naar Egypte Radio Moskou heeft vrijdag be kendgemaakt, dat de Russsiche mi nister van buitenlandse zaken D. T. Sjepilow op uitnodiging van de Egyp tische regering volgende week een bezoek aan Egypte zal brengen, om de feesten bij te wonen waarmee het vertrek van de Britse troepen uit de Suez-lcanaalzöne herdacht wordt. Persoonlijke boodschappen Frankrijk, West-D Radio Moskou heeft vrijdag de tekst bekendgemaakt van de brief die pre mier Boelganin van de Sowjet-Unle aan Eisenhower heeft gezonden. In deze brief doet Boelganin een beroep op Eisenhower, de Amerikaanse mili- tarie kracht te beperken en troepen uit West-Duitsland terug te trekken. an Washington, Engeland, litsland en Italië. Boelganin heeft vrijdag ook persoon lijke boodschappen gezonden aan de premiers van Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Italië. In Boelganins brief van 6 juni wordt het Russische pessimisme uitgedrukt over de kansen om de ontwapenings kwestie via de Verenigde Naties te re gelen. President Eisenhower wordt uitgenodigd, samen met Rusland een benadering van dit probleem te be proeven. Volgens Boelganin zou deze „nieuwe benadering" hierin moeten bestaan, dat de voornaamste militaire grootmachten in de wereld concrete stappen nemen om.de bewapeningswedloop te beëin digen „door het verminderen van de strijdkrachten". Premier Boelganin merkte daarbij op, dat de Sowjet-Unie al met deze beperking is begonnen Boelganin vraagt de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk „stappen te nemen om hun militaire macht in West-Duitsland te beperken in het eer ste stadium van de evacuatie van vreemde troepen uit Duitsland". C. Teenstra werd tweede vice-president van Rotary De heer C. P. H. Teenstra uit Hilversum is op de slotzitting van het 47ste congres van Rotary Inter national tot tweede vice-president van de organisatie benoemd. De nieuwe president, de Italiaan Gian Paolo Lang. heeft de 10.600 ge delegeerden toegesproken en gezegd dat „goede nabuurschap" kan leiden tot begrip en goede wil. In het nieuwe bestuur van Rotary International namen behalve Lang en Teenstra nog zitting: Augustin J. Catoni uit Beiroet en W. Maurice Wild uit Port Elizabeth, Zuid-Afrï- ka. Op de rijksweg onder Kapelle ont stond vrijdagmorgen een verkeers ongeval, waarbij een Haagse perso nenauto vrij ernstig werd beschadigd en een der inzittenden zodanig aan het been werd verwond, dat hij ter behandeling naar het Gasthuis te Goes moest worden overgebracht. La ter kon de man huiswaarts keren. Een vrachtwagen van de P.T.T., be stuurd door zekere A. Z. uit Utrecht, reed in de richting Goes. Op het mo ment dat de wagen naar links de weg overstak, om op een uitrit te parke renwilde juist de personenauto, be stuurd door zekere J. C. K., uit 's-Gra. venliage passeren. Een botsing was het gevolg, waarbij de personenauto aan de rechtervoorzijde geheel in elk aar werd gedrukt. De naast de be stuurder zittende passagier, H. J. J. A., eveneens uit 's-Gravenhage, liep daarbij do bovengenoemde verwon dingen op. Foto P.Z.C.) Het weer in Europa Volgens de weerraporten van avond 7 uur: Stockholm, onbewolkt 25 gr. Oslo, zwaar bewolkt 17 gr. Kopenhagen, geheel bewolkt 20 gr. Aberdeen, geheel bewolkt 11 gr. Londen, regen 13 gr. Amsterdam, licht bewolkt 15 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 13 gr. Parijs, regenbui 15 gr. Bordeaux, half bewolkt 16 gr. Grenoble, regenbui 15 gr. Nice, half bewolkt 26 gr. Berlijn, regen 17 gr. Frankfort, geheel bewolkt 14 gr. München, regen 8 gr. Zürich, geheel bewolkt 11 gr. Genève, onweer 14 gr. Locarno, half bewolkt 19 gr. Wenen, zwaar bewolkt 18 gr. Innsbruck, sneeuw 8 gr. Rome, licht bewolkt 27 gr. Mallorca, licht bewolkt 24 gr. Aan een van onze universiteiten is iets meer dan de helft van het ge tal theologen afkomstig van een h.b.s. Dat wil dus zeggen dat zij niet een vóóropleiding hebben gehad waarmee zo direct hun studies aan de hogeschool konden beginnen. Ze hebben daartoe eerst nog een staatsexa men moeten doen in Grieks en Latijn, wat na het eindexamen van de middelbare school op z'n minst nog twee jaar vergt. Ze hebben door deze zure appel moeten heen. ..jten. Het is te begrijpen dat anderen hiervoor zijn terug gedeinsd, hoewel ze ook met ernstige plannen hebben rondge lopen om dienaar van het Goddelijk Woord te worden. De groep die zich de moeiten van h et staatsexamen heeft getroost, bestaat voor een klein gedeelte uit hen, die niet in de gelegenheid zyn ge weest de opleiding aan een gymnasium of lyceum tc volgen. Het groot ste gedeelte heeft er bij de vóóropleiding nog niet aan gedacht die rich ting uit te gaan. De technische vakken hebben tegenwoordig alle aan dacht. Daarmee is het een en ander te bereiken in een land dat steeds meer industrie-terrein wordt. De z.g.n. B.-afdeling 'wiskunde) van de middelbare scholen heeft nu eenmaal meer aantrekkingskracht dan de A.-afdeling. En bovendien zijn er vele ouders die, wanneer zij met hnn kinderen beraden welke kant deze in het latere leven uit moeten gaan, vooral denken aan de verdiensten die het latere beroep van hun zoon kan opleveren en wat dat betreft staan de predikanten er over het algemeen niet te best voor. In vele gevallen komt hun tractement niet hoger dan het salaris van een geschoolde arbeider. Na de oorlog is er een nogal rui me toevloed van a.s. predikanten geweest aan onze universiteiten. Dat was mede een gevolg van die oorlog. Toen zijn velen in aanraking gekomen met een wereld die geen uitzicht bood en waarin allerhande duistere machten de mensheid voortdreven naar een einde waarvan niemand kon zeggen wat dit zou zijn, maar waar voor een ieder huiverde. En tegelijk zyn ze in aanraking gekomen met

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3