Economische waarde van toerisme moet hier worden onderzocht Zeeuwse Almanak tS.ijpe GEMEENSCHAPSGEBOUW VOOR EILAND THOLEN GEOPEND TENTOONSTELLING „START' IN OOSTBURG GEOPEND Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 JUNI 1956 DE HEER G. W. OSKAMP VOOR K. V. K. Gasten brengen jaarlijks ruim 25 miljoen in Zeeland Tijdens do vrydag te Goes in hotel De Korenbeurs gehouden vergadering van de kamer van koophandel voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg heeft de heer G. W. Oskamp, directeur van de provinciale V.V.V. een re feraat gehouden over de vooruitzichten en de economische mogelijkheden van het vreemdelingenverkeer in Zeeland. Aan het slot van zyn betoog deed hij de kamer de suggestie aan het E.T.I. opdracht te verlenen voor een onderzoek naar de economische betekenis van het toeristenverkeer in Zeeland, waarby mogelijk een prognose gemaakt kan worden voor een toe komstige ontwikkeling. Een rapport over deze zaken zou het vaststellen van een toekomstig beleid met betrekking tot het toerisme zeker verge makkelijken, zo meende hij. De heer Oskamp wees in dit verband naar het rapport, dat in België werd samengesteld over het toerisme in de kust streek en het bijbehorende achterland, een studie vervaardigd door de Vlaamse zusterinstelling van het E.T.I. De voorzitter van de kamer, de heer O. A. Kammeraad, zegde toe deze suggestie in het bestuur der kamer en met het E.T.I. te zullen bespreken. De heer Oskamp begon zijn cau serie met een uitvoerige uiteenzet ting over de organisatie en financie ring van het V.V.V.-werk in Neder land en Zeeland. Hy wees op de nood zakelijkheid van samenwerking en deelde mede, dat de samenwerkende V.V.V.'s op Walcheren een folder zul len uitgeven in een oplaag van 100.000 exemplaren. Met dankbaar heid maakte de heer Oskamp mel ding van de thans verkregen over heidssubsidies met name van de provincie waardoor thans het werk in Zeeland een wat wijder armslag heeft gekregen. Hij vertelde voorts, dat het budget van de provinciale V.V.V. thans een eindbedrag toont van tegen de 30.000. De mogelijk heden blijven dus nog wel beperkt. Vervolgens ging spreker na wat de betekenis van het huidige .toe risme is voor Zeeland. Jaarlijks brengt dit 25 miljoen binnen, zo is becijferd, doch deskundigen menen dat deze becijfering nog aan de lage kant is. Dit bedrag komt door allerlei kanalen ten goede aan de Zeeuwse economie, via ho- reca-bedrijven, lonen bij de mid denstand enz. De vraag is nu wel ke richting de propaganda uit moet, teneinde deze belangrijke bron van inkomsten te behouden en verder uit te breiden. In dit lllllilllllllllll HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN verband wees de heer Oskamp er op, dat het massale vervoer per bus minder wordt vooral in België is dit merkbaar terwijl het individuele reizen toeneemt. VERBLIJFSPROVINCIE „Onze taak is thans Zeeland bekend te maken als vcrblijfsprovincie", al dus de heer Oskamp, die vervolgens uiteenzette hoe men dit propagandis tisch tracht te bereiken. „Maar als wy propaganda maken, dan moet het object, waarop wij de aandacht ves tigen, goed zyn en nieuw", zo zei spreker. „Daarom haken wij als pro vinciale V.V.V. altijd direct in, wan neer er plaatselijk activiteiten wor den georganiseerd. Wij steunen deze activiteiten zoveel als maar mogelijk is". De V.V.V.-directeur had groot ver trouwen in de toekomstige ontwikke ling en betoogde, dat Zeeland nog ve le nieuwe mogelijkheden kent, b.v. recreatie-terreinen in de Braakman, te zijner tijd de recreatie in de afge sloten Zandkreek met kampeerter reinen langs de oever en eilandjes met bungalows, excursies naar Del tawerken enz. „Er kan een toeristen industrie in Zeeland worden opge bouwd, waar geen enkele andere in dustrie aan kan tippen" zo meende spreker, „bovendien een industrie, die geen grote investeringen vergt. Wij moeten hier spreiding in tijd en in ruimte bewerkstelligen en dan is er hier zeker een zes a.zeven miljoen. gulden per jaar meer dan thans door et toerisme om te zetten". DISCUSSIE Er werden na de causerie van de heer Oskamp nog enige vragen gesteld en opmerkingen gemaakt. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer uit Middelburg meende dat vooral het omslag van het blad „Zeeland-Vacantieland'' ver beterd kon worden. De heer Oskamp deelde mede, dat reeds contact over dit punt is opgenomen met een Zeeuwse beeldende kunstenaar. De heer L. J. van 't Westende wees er op, dat het grootste deel van het provinciale V.V.V.-budget door de overheid wordt gefinan cierd. Hij meende, dat hier de di- VAN uitvin TOT PER HELIKOPTER OP VERKIEZINGSTOCHT Een helikopter, op verkiezings tournee voor de Partij van de Ar beid en bemand door ir. H. Vos, tweede voorzitter van deze partij, heeft donderdag een bezoek ge bracht aan zeven Zeeuwse gemeen ten. Vele honderden vooral rond het middaguur in Terneuzen en 's avonds te Goes hebben de lan ding van dit nog niet alledaagse ver voermiddel gadegeslagen en de toe spraak van ir. Vos beluisterd. De tocht door of eigenlijk beter „over" Zeeland ving 's morgens aan in Kruiningen en voerde via Terneuzen, Middelburg, Domburg, Kortgene en Goes naar het eiland Tholen, waar 's avonds rond half acht het laatste bezoek werd ge bracht aan Sint-Maartensdijk. Op al deze plaatsen richtte ir. Vos zich via de versterkingsinstallatie tot de belangstellenden om hen te wijzen op het belang van een goede politieke keuze met het oog op de VRIJE DAG De leerling van de ulo-school in Zierik-zce, die meende voor althans één dag de vrijheid te moeten verkie zen, had ar in ieder geval een origi neel motief voor uitgezocht. ,Jk moet thuis koken., want vader en moeder zijn op reis en m'n broers en de knechten moeten toch eten", zo sprak hij tot de hoofdonderwijzer. De man achtte dat een aannemelijke reden en hij wenste de jongeman dan ook veel succes toe bij z'n huishoudelijke ta ken. Opgewekt verliet de jongeman het schoolgebouwverlost van een Duitse les, een meetkunde-repetitie of iets anders dat hem misschien een weinig tegenstond. 'Maar bij de onderioyzer, gewend aan acute klachten over keel- en buikpijn, groeide in de loop van de morgen toch een weinig wantrouwen en tussen de middag was dat wan trouwen enorm groot- geworden. Weshalve hij zijn fiets pakte en naar de woning van de jongeling reed om eens te zien hoe. het ging met het huishoudelijke werk. 't Ging best. De knaap zat rustig, tussen vader en moeder in, aan tafel. Uit de vrije dag is toen niet geioor- den, wat hij er aanvankelijk van ver vracht had toekomst van Zeeland. Uiteraard wees de politicus daarbij op hetgeen in deze provincie met name na de ramp werd bereikt en welke rol de P.v.d.A. bij de opbouw in de moeilijke na-oorlogse jaren en na de ramp heeft gespeeld. SCHIP STRANDDE. Het motorschip „Piat" van schipper T. Visser uit Zwijn- drecht, dat met zand was gela den, voer bij het binnenlopen van de Bruinisser haven op vijftig meter uit.de havenmond op een stenen berm en bleef vastzitten. Het was afgaand water en daar om zag deze positie er voor de „Piat" weinig aantrekkelijk uit. Gelukkig echter kwam er tijdig hulp van het motorschip Bru 23 van schipper A. Jumelet Iz., dat over een sterke motor beschikt en er weinig moeite mee had om de „Piat" vlot te trekken. DE WEG WAS GLAD Om de volgorde van het bekende ,.te land, ter zee en in de lucht" dan voor deze keer eens om te draaien ishier tenslotte een kleine aante kening van hetgeen te land geschied de. De Dorpsstraat te Heinkenszand was nat en daardoor glad. Daarmee hield de bestuurder van een bestel auto niet voldoende rekening. In de bocht bij de Oude-Kamerseweg gleed zijn auto dan ook prompt van het rechter weggedeelte naar het linker en vervolgens een plantsoen in, waar ook nog een hekwerk werd vernield. Er was een kraanwagen voor nodig om de auto weer op „het rechte spoor" te brengen. rect-belanghebbenden, zoals de middenstand, ernstig in gebreke waren en sprak zelfs van „para siteren". De heer W. P. J. Baars uit Middelburg pleitte in dit ver- band voor een goede acquisitie. De heer Oskamp zette uiteen, dat de middenstand wel bereid blijkt om voor concrete zaken geld te ge ven, dus wanneer het om directe belangen gaat. Maar het algemene werk kost ook geld, en dat wordt vaak vergeten De heer J. II, Roose, Goes, illustreer de deze opmerking door te vertellen dat liet budget van de Gocse evene- mentenconimissie om en bij de dertig duizend gulden bedraagt, alweer bij een gebracht voor een direct doel. Het is echter moeilijk de mensen aan het verstand to brengen, dat ook het „gewone" V.V.V.-werk geld vergt. De heer J. Zuijdweg, Krabbendijke, wees er op. dat het propagandamate riaal van V.V.V. vaak versierd is met „aangeklede vrouwen in Zeeuwse dracht terwijl er dan van die dracht niet veel klopt. Hij noemde dit on juist en vroeg de heer Oskamp of op deze kwestie niet beter gelet kon worden. De directeur zegde dit toe, waarna de heer Zuijdweg tenslotte medewerking vroeg voor de wijziging van gemeenteverordeningen, die in bepaalde gemeenten zonaagssluiting van horecabedrijven voorschrijven. Misschien zouden de betrokken ge meentebesturen gewezen kunnen worden op de grote toeristische be langen, die hierbij z""n betrokken. Tot slot dankte de heer Kamme raad de heer Oskamp voor zijn be langwekkend betoog. Te voren waren een aantal huishoudelijke zaken af gehandeld. Medegedeeld werd, dat de heer K. van Everdingen zitting na mens de kamer zal nemen in de post kamer, die in Zeeland zal worden in gesteld, De rekening der kamer over 1955 werd vastgesteld met een batig saldo van 7.993,38, In de vacature Rijnten werd tot lid van de kamer gekozen de heer C. Hoek te Goes. (Advertentie) (Slot van pag. 1) en het eigen doorzettingsvermogen kreeg het geloof weer de overhand" Spreker getuigde van de grote dank baarheid voor de hulp van de Noord hollandse boerenstand, niet alleen wat het gebouw betreft, maar ook on middellijk betoond, nadat het eiland droog was. Voor de aanschaffing van de in ventaris werd veel steun onder vonden van het Zeeuws Waters- noodcomité en ir. Geuze bracht jiir. De Casembroot als voorzitter van dit comité de dank van de Thoolse bevolking over. Ook dankte hij de vele andere instellin gen, die meegewerkt hebben aax de totstandkoming. „Ondanks de achterstand op cultu reel gebied hebben onze gemeen schappen nog een verband, dat waar de heeft" zo zei ir. Geuze, die tot slot de Thoolse bevolking opriep om dit centrum tot een raadshuis te maken daar toch elke gedachte door raad bevestigd wordt. In het Koningin Wiihelminalyceum te Oostburg is vrijdagmiddag in te genwoordigheid van enige genodig den de tentoonstelling „Start" geo pend, waar rond 60 werken te zien zyn van een aantal jonge Nederland se kunstschilders. In een welkomst woord bracht de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, tevens voorzitter van de „Plaatselijke Ge meenschap Oostburg", dank aan al len, die het houden van deze exposi tie mogeiyk maakten en in het bijzon der ook aan de heer A. Hooihorst, rector van het lyceum, die de ruimte voor deze tentoonstelling beschik baar stelde. Mr. Hoekzema releveerde voor de pers nog eens het streven van de „Plaatselijk Gemeenschap", dat er o.m. op gericht is het culturele peil te verheffen en belangstelling te wek ken voor goede en yerantwoorde kunst. In dit verband sprak, hij ook met waardering over de initiatieven die op dit gebied steeds in IJzendijke worden ontwikkeld. Ook in Oostburg zou de „Plaatselijke Gemeenschap" het houden van tentoonstellingen gaarne tot een traditie zien groeien. Daarom ook gewaagde de burge meester met dank van de medewer king, die van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen werd verkregen om „Start" dat thans voor het vierde jaar in diverse steden manifesteert in Oostburg te krijgen. Dank zij de medewerking van de heer Hooihorst kon beschikt worden over de fraaie en ruime te kenzaal vari de school, die zich voor het tentoonstellen van schilderwer ken uitstekend leent. Tenslotte bracht mr. Hoekzema dank aan de tekenle raar, de heer Schram de Jong, die zich beschikbaar stelde voor het ge ven van toelichtingen. De heer J. L. Mulder, voorzitter van de jury „Koninklijke subsidie voor vrye schilderkunst" belichtte tydens deze persconferentie nog eens ontstaan en bloei van „Start" dat vier jaar geleden in Middel burg „debuteerde" en dat sinds dien jaarlijks herhaald werd. Het begin was onmiddellijk een suc ces; in Middelburg werden niet minder dan zeventien werken ver kocht en sedertdien hebben -tal van jonge kunstenaars (de leef tijdsgrens ligt by 40 jaar) elkaar én publiek gevonden. In „Start" krijgen beoefenaren van alle richtingen in de schilderskunst een kans en dat brengt met zich mee, dat men op de Start-exposities ook van al die richtingen kan kennis ne men. Dit jaar vormde men voor het eerst drie ongeveer gelijkwaardige collecties, waarbij het aantal kunste naars beperkt werd gehouden, zodat elke kunstenaar met meer werken is vertegenwoordigd, dan in vorige ja ren het geval was. In Oostburg kan men thans tot en met 17 juni werk zien van veertien jonge schil ders. De heer Mulder, die woensdag 13 juni en zaterdagavond 16 juni (van 19 tot 21 uur) rondleidingen zal hou den, gaf ter gelegenheid van de ope ning voor de genodigden tenslotte nog: een korte beschouwing over de ont wikkeling in de schilderskunst vanaf de zeventiende eeuwse meesters, via Haagse School en impressionisme tot de abstracte kunstvorm. Burgemees ter Hoekzema sprak een slotwoord. (Voor een beschouwing over het tentoongesteld werk zie men onze ru briek „Kunst"-.). (Advertentie) De woningtentoonstelling te Middelburg In o-ns verslag van gisteren van de bijeenkomst, gehouden ter gelegen heid' van de opening der woning-expo sitie in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg, zijn op bijzonder storen de wijze enkel zetregels weggevallen. In de tweede alinea gelieve men te lezen dat woorden van welkom werden gericht tot de .echtgenote van de com missaris der koningin in Zeeland, me vrouw S. C. dj CasembrootVan der Feltzaan het slot van de vierde ali nea leze men, dat namens de afdeling Middelburg van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen werd gespro ken door de presidente, mevrouw M. A. van den BoogertSelhorst, die de wens uitsprak dat tussen alle reeds in internationaal verband samengebun delde vrouwenverenigingen in de toe komst ook een hechte plaatselijke sa menwerking zal ontstaan. Universitair examen Aan de Vrye Universiteit te Am sterdam slaagde voor het candi- daatsexamen theologie de heer P. Joosse te Goes. jlO JgT! Z«S boeientl is nu PANORAMA Ook in de harten De commissaris der koningin her innerde in zijn toespraak aan de ban ge dagen van 1916, toen een groot deel van de Noordhollandse bevolking door de watersnoodramp getroffen werd. „U weet daardoor wat medele ven is en ook daardoor zult U kun nen begrijpen, hoe groot onze dank baarheid is", aldus jhr. De Casem broot, die er op wees, dat de letters „Holland Huis" niet alleen op het gebouw staan, maar ook in de harten van de bevolking. Spreker noemde het geheel een ex periment, maar cezien de grote sa menwerking was hij er van overtuigd dat^de toekomst van het gebouw zon der zorgen tegemoetgezien kan wor den. Ook sprak jhr. De Casembroot over de steeds toenemende trek naar de Hollandse en Brabantse industrie steden door het overschot aan arbei ders. „Laat de Randstad Holland lon ken en zorg zelf voor een bestaans recht van onze eigen mensen", zo be sloot de commissaris der koningin. f 2000.—. De lieer Dijksen, voorzitter van de commissie tot hulpverlening, noemde het een prettig ogenblik, toen de vlaggen weggetrokken werden en de naam van het gebouw te voorschijn kwam. „Het was voor ons een groot genoegen, dat wij iets konden doen voor de zo zwaar getroffen gebie den", zo zei de lieer Dijksen. Aan het eind van zijn toespraak overhandig de hii aan ir. Geuze een cheque van 2000. Voorts werd nog gesproken door oud-burgemeester Verburg, de initia tiefnemer voor de bouw en oud-voor zitter van de stichting, do heër Lo pez Cordova, namens de Nederlandse bond van sociaal-cultureel vormings werk, mevrouw Kugel. namens de af deling Tholen van de Bond van Plat telandsvrouwen, en mr, J. P. G. Schlingemann, namens de georgani seerde landbouworganisaties. Mevrouw Kugel noemde het ge bouw een symbool van saamho righeid tussèn de Zeeuwse en Noordhollandse bevolking. Zij be sloot haar toespraak met de hoop uit te spreken, dat de Thoolse ko ren in het vervolg zouden zingen: „Op Tholen staat een Hollands huis". Tussen de toespraken door werden op verdienstelijke wijze enige liederen gezongen door het dameskoor van de Thoolse Bond van Plattelandsvrou wen en het Smalstads-mannenkoor uit Sint Maartensdijk. Rest nog te vermelden, dat het ge bouw plaats biedt aan ongeveer 300 bezoekers. Het is ontworpen door de heer H. Nienhuis, architect van het bouwbureau van de landbouw te Mid delburg, en gebouwd door de heer J. C. van Driel, aannemer te Oud-Vos- semeer. De stoffering is verzorgd door de fa. Spierdijk uit Dordrecht. Examens Rijkskweekschool Voor het eindexamen slaagden aan de Rijkskweekschool te Middelburg de volgende kandidaten: de dames F. Vaarzon Morel, Veere; M. Vermue, 's-Heerenhoek; J. C. W. "an der Voorde, Wolfaartsdijk en de heer P. C. Stroo, Vlissingen. Advertentie Zeeuwse avond in Breda De vereniging van Zeeuwen in Breda hield dezer dagen een con tactavond, waarvoor de heren A. v, d. Ven en Baby den Toonder uit Middelburg' waren uitgenodigd. De heer v. d. Ven hield de aandacht van het publiek in deze byeenkomst gespannen met goocheltoeren, die veel verbazing verwekten en buik spreken, waarbij de pop „Kareltje" een onmisbaar attribuut vormde. Ba by den Toonder verzorgde de muzika le omlijsting van deze avond, zodat men bij het zingen van de 3 cou pletten van het Zeeuwse volkslied een goede begeleiding genoot. Het publiek toonde zich zeer voldaan over dit optreden en waardeerde een en ander met luid applaus. De heer M. G. Zandce, voorzitter, dankte de bei de Middelburgers voor hun mede werking. KUNST Werk van jonge schilders Oostburg, Koningin Wiihelminalyceum „Start"-tentoonstelling. WEDEROM, voor de derde maal, is „Start" ook in Zeeland en na Middel burg, dat de werken van jonge Neder landse schilders reeds tweemaal mocht exposeren, is dan nu Oostburg aan de beurt, waar in de tekenzaal van het lyceum een zestigtal werken te zien is. En om maar met de deur in huis te vallen: in vorige „Starf'-exposities (de vergelijkingsdrang doet zich altijd gel den was méér werk, dat aansprak, dat beloften inhield dan in hetgeen thans in Oostburg tentoongesteld wordt. Waar onmiddellijk tegenover gesteld kan worden, dat men op deze expositie enkele talenten ontmoet, die meer gerijpt zijn, bezonkener, dan des tijds het geval was. Als voorbeeld hiervan diene een Ploos.van Amstel, die in „Pelota" blijk geeft van kunst zinnige gedegenheid, gedemonstreerd in voortreffelijk kleurengebruik en in een uitermate boeiende compositie. Zo als Gerrit Veenhuïzen zich een zorg vuldig, ingetogen schilder toon in zijn gevoelig doekje „Palmpasen", waar van het jongenskopje een ontroerende sereniteit ademt. Gerijpt werk, mooi zonder meer en in niets meer de wor steling met de materie verradend. En dat is het verschil met hetgeen op vo rige exposities domineerde, de vaak onstuimige drang naar vormgeving en uitdrukkingskracht, de dynamiek' ook. Dat sprak aan en getuigde van jeugd en energie. Ploos van Amstel, Veen- huizen en ook een Marijke Stultiens Thunnissen wekken, met overigens al leszins te waarderen werk], de indruk „er te zijn" en zij roepen dan ook geen nieuwsgierigheid op naar een mogelijk nog te verwachten ontwikkeling. Slechts een enkeling doet dit op deze expositie wel. Zoals Aart Roos, wiens „Straatmuzikanten" kloek, gedurfd en sterk van expressie nog meer doet verwachten en in wiens andere werken, zwakker van uitdruking. men nog wel degelijk „de strijdende" her kent. Wat ook geldt voor Eddie Duk- kers, van wie er een bizarre „Piëta" te zien is, knap var. visie, maar met een naïeve ondertoon; voor Jan Goe- ting met zijn zo ogenschijnlijk nog wat eenzijdige ontwikkeling, waarin socia le bewogenheid doorklinkt. Ook Yvon ne Kracht, sterk abstract, maakte werk, dat intrigeert en dat niet zo als van een Johan Homan afschrikt door als het ware kleurig, maar koel precisiewerk en waarin men spontane scheppingsdrift maar moeilijk kan on derkennen. Dit laatste frappeerde ons ook in „Kade onder sneeuw" van Jac. Kuyper en in het bijna analyserend werk van H. J. Mengels, die bij wijze van spreken „redenerend" 3feer schept. Nuchter, verstandelijk. Met een op merkelijk effect overigens. Maar van wie men dan toch wel eens iets „driftigers" zou willen zien en dat is dan wat men ditmaal bij „Start" mist; een desnoods wat onbe zonnen, maar dan toch in ieder geval ondernomen poging tot iets eigeners, iets sterkers. Het bruist niet en in „Start" verenigt zich toch de jeugd? Een vorige maal bleek dit uit de over moed van sommigen en het heeft er veel van weg, dat bij de jongeren, van wie thans werk in Oostburg te zien is, soms zelfs de moed een beetje ont broken heeft, Men leide uit deze enkele kritische woorden overigens niet af, dat „Start" over de hele linie nu teleurstelt, want dat is geenszins het geval. Er blijft nog veel schoons en veel oprecht stre ven naar schoonheid te genieten v.B. De heer B. J. Korstanje te Yerse- ke slaagde in Den Haag voor het examen gemeente-administratie I. VANDAAG. Middelburg Electro: „The Benny Good man story", (a.l.), 13 en 21.15 uur; Schouwburg: „The big heat", (18 jr.), 20 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie reproduktles van en boekwerken over Rembrandt, lü—12.30, 13.20—17 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 10—24 uur: Cone, en Geh.zaal: Exposi tie „Uw huiszoals het worden kan", 10—22 uur. Vlissingen Alhambra: „De dief des ko- nings", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Ivan de witte duivel", (14 jr.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „The Benny Goodman story", (a.l.), 19 en 21 uur; Schutters hof: jaarvergadering en oudermiddag Kon. Wilhelminaschool, 15 uur; uit voering r.-k zangvereniging „Arti et Amicitiae", 20 uur. MORGEN Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21,15 uur; Schouwburg: als van daag. 14.30 en 20 uur; Molenwater: als vandaag, 10—24 uur. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2