PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Plan van staatsbosbeheer voor bosgebied in Kruiiógen Perzische militairen bezetten Russische olie-installatie BILT TWEE MEISJES IN DEN HAAG DOOR TRAM OVERREDEN AMBONEZEN IN KAMP-TEUGE VIELEN KAMPBEHEERDER AAN 199e jaargang-no. 134 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, I Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 26. SOWJET-UN1E BRAK EEN BELOFTE Twee Russen en vijftien Perzen gearresteerd in spionagecentrum Iraanse militairen heben gisteren een Russische olie-installatie in Noordoost-Perzië bezet en de Russen gevangen genomen, zo verneemt United Press in de Perzische hoofdstad. De bezetting van de installatie geschiedde te Khuryan, ruim 200 km ten oosten van Teheran. Twee Russische employe's werden naar Teheran gevoerd, samen met 15 Perzen die op de installatie werkzaam waren. Een officiële woordvoerder van de Perzische regering zei gisteravond: „Hiermee is een der laatste Russische spionnagecentra in ons land opge ruimd...." Een boodschapper van de Russische ambassade overhandigde nog de zelfde dag een protest tegen de actie. De Sowjet-Unie stemde er in ja nuari van het vorig jaar mee in, de laatste van haar olie-installaties Perzië te ontruimen. Maar de Russen waren nog steeds in de installaties te Khuryan, die zij dertig jaar gele den van de plaatselijke bankdirec teur in concessie kregen. De Perzi sche regering heeft de transactie van Khuryan nooit erkend. De Rus sen'kregen er in 1947 olie naar bo ven, maar de produktie is nooit de moeite waard geweest- De woordvoerder van de Perzische regering verklaarde, dat de regering de installaties te Khuryan als Afbetaling De rechtbank moest in Utrecht op treden tegen een ouderpaar, dat zijn kinderen honger liet lijden, omdat het wilde profiteren van a.f- betalingsweelclc. Een der kinderen stierf door dit zonderlinge gedrag van de ouders, die een televisie-appa raat, een dure radio en een wasma chine hadden gekocht en er boven dien nog vrolijk op uitttrokken per (niei-afbetaalde) scooter. Naar deze droevige uitwas mag men het afbetalingssysteem niet be oordelen, maar dat het met licht vaardige afbetalingsaankopen in sommige streken van Nederland te hard loopt, is wel zeker. Daartegen zal de regering thans maatregelen nemen. Over de vraag hoe men die maatregelen moet nemen, lopen de meningen even wel uiteen. Sommigen willen een al geheel verbod van afbetalinescol- portage. Alleen winkelverkoop of postor derverkoop zou dan toegestaan zijn. Ook is gewezen op de hoge kosten, welke bij afbetaling in rekening wordt gebracht. Men zou die kosten beperkt willen zien tot het zuivere renteverlies en enig administratie- loon. Dan zijn er velen geporteerd voor verhoging van de eerste aanbe taling tot bijvoorbeeld 25 der tota le schuld. Vooral deze laatste maatre gel zou een sterke rem zjjn op de af betalingsaankopen. Tegen deze maatregel is echter wel een bezwaar aan te voeren, dat zeker de aandacht van de minister verdient, wanneer hij straks de nodige voorschriften voor de be perking van de afbetalingsaffaires geeft. In Nederland zijn tal van bedrijven tot bloei gekomen omdat ze hun pro ducten via de afbetaling kunnen slij ten aan brede bevolkingslagen. D< afzet van stofzuigers, wasmachines etc. zou er ernstig onder lijden indien men thans voor deze nuttige appara ten een eerste aanbetaling van 25 verlangde. Het gevolg zou zijn, dat door de verminderde afzet personeel ontslagen zou moeten worden, dat de produktie duurder zou worden, dat dus de prijs zou stijgen en dat 'er al gemene ontevredenheid zou ontstaan in de kringen van hen, die of schoon financiëel niet erg krachtig toch wel de bescheiden luxe van een stofzuiger of een wasmachine willen genieten. Dit kan alleen maar voorkomen worden, wanneer de betrokken mi nister afbetalingsvoorschriften geeft, die rekening houden met de „nuttige" vormen van afbetaling. Daarbij komt dan nog dat er ge hele streken in Nederland zijn, waar van een afbetalingskwaad niet gesproken kan worden, omdat men daar nu eenmaal niet lichtvaar dig op afbetaling koopt en ook om dat in die streken de verkopers hun klanten goed kennen en niet tot over matige kredietverlening overgaan. Het zou daarom onjuist zijn op grond van enkele uitwassen de bona fide en nuttige afbetaling te beknot ten. Dat de minister straks het maken van „vakantiereizen op afbetaling" wil tegen gaan en dat hij de verkoop van kinderspeelgoed op afbetaling wil remmen, zal ieder kunnen billij ken, maar men zal het mensen die di rect niet het geld op de toonbank kunnen leggen voor noodzakelijk meubilair niet moeilijker moeten ma ken dan het thans is. spionage-centrum beschouwde, van waar gegevens over Perzië naar Rus land werden doorgegeven. Dit was de voornaamste reden waarom de instal laties door het leger werden over genomen. In politieke kringen gelooft men niet dat de Perzische maatregel van in vloed zal zijn op het voorgenomen be zoek van de shah en keizerin Soraya aan de Sowjet-Unie op 26 juni a.s. Brutale roofoverval in New York Buit ter waarde van 750.000 dollar Twee diamant-vervoerders van de Newyorkse Trader Compagny, die met diamanten ter waarde van onge veer 750.000 gulden van een taxateur kwamen, zyn op klaarlichte dag van him vrachtjes beroofd. Uit een portiek stapten plotseling twee mannen naar voren, die waren gekleed in overalls, spoorwegpetten droegen en vliegersbrillen ophadden. Beide mannen hadden een Duits Lu- ger-pistool in de hand en dwongen de vervoerders, een kelderverdieping binnen te gaan. Daar werden zij met plijster geboeid en gemuilkorfd, waarop de overvallers met de edel stenen verdwenen in een gereed staande auto. Volgens de politie was de overval grondig voorbereid. De mannen wis ten precies waar de vervoerders hun pistolen droegen en overvielen hen voor zij, zoals gebruikelijk is, een taxi aanriepen. AL SPELENDE DE RIJWEG OPGELOPEN Een werd gedood, de andere zwaar gewond In de Laan van Meerdervoorf, ter hoogte van de Rozenstraat te Den Haag, zijn gisteren twee meisjes van zeven en vijf jaar onder eer», tram van lijn 14 geraakt. De zevenjarige Ellen de G. uit de Lijsterbesstraat is daarbij om het leven gekomen. Haar vijfjarig vriendinnetje A. K., uit de zelfde straat, werd ernstig aan het Onlusten in Le Havre bij vertrek militaire trein Gisteren is het in Le Havre tot een scherpe botsing gekomen tussen een sterke politiemacht en ongeveer 2000 communistische demonstranten me rendeels arbeiders welke laatsten trachtten, een trein met reservisten voor Algerije het vertrek te beletten. De trein had om 8.40 uur naar Pa rijs moeten vertrekken, maar onge veer 2000 betogers drongen het sta tion binnen en wisten de trein tot 10.50 uur tegen te houden. De politie wist tenslotte met traan gasgranaten de tierende menigte in het stationsgebouw terug te drijven. Verscheidene demonstranten en po litiemannen liepen verwondingen op bij de gevechten, die op de perrons ontstonden. Uitgewoond Een hof te Boizano (Italië) veroordeelde koningin Eliza- beth van Engeland donderdag tot ongeveer 1200 gulden boe- te, te betalen aan de familie 1| Weithaler. De Weithalers had- m den een klacht ingediend we- gens het feit, dat een huis, dat zij aan de Britse ambassade hadden verhuurd, onbewoon- baar is geworden. Toen het Britse consulaat in Bolzano werd opgeheven, kregen de Weithalers hun huis terug, m maar de Britse huurders had- den er zo in huis gehouden, dat het voor 1200 gulden moest. worden gerepareerd. n lllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll Honderdduizend viel op lotnummer 1479 In de 531e staatsloterij twaalfde lijst, vierde klasse is donderdagmorgen de honderdduizend gevallen op lot nummer: 1479. Van het lot, waarop de 100.000 viel, werd een serie verkocht in 's-Graven- hage. Voorts werden series verkocht te Amsterdam, te Wageningen, te Waalwijk en te Rotterdam. In Den Haag is het winnende lot ver kocht in een half, een kwart, twee tien de en een twintigste lot. In Waalwijk is een serie van het lot op enkele tientjes na verkocht in twintigjes. In Amsterdam werd de serie ver kocht in coupures van kwartloten, tientjes en twintigjes. hoofd gewond en kreeg een arm en een beenfractuur. Zij is naar het ziekenhuis Westeinde overgebracht. De meisjes waren op weg naar hun school in de Zonnebloemstraat. Het schijnt, dat zij al spelende van het trottoir de trambaan zijn opgelopen. De tram. die werd bestuurd door <?v, 36-jarige J. van de T., kwam liit de richting Kijkduin. Nieuwe brief van Boelganin aan president Eisenhower De Sowjet-Russische minister-presi dent Boelganin heeft opnieuw een brief aan president Eisenhower ge schreven, aldus deelde de Sowjet-Rus- sische ambassade in Washington giste ren mede. De ambassade weigerde, de inhoud van het stuk bekend te maken. Sinds vorige zomer hebben Eisen- howe en Boelganin een reeks brieven gewisseld, die voor het merendeel het ontwapeningsvraagstuk betroffen. In januari stelde de Sowjet-premier een vriendschapsverdrag tussen de Sowjet- Unie en de V.S. en andere westelijke landen voor. doch dit werd door pre sident Eisenhower, na overleg met premier Eden. van de hand gewezen. Twee doden op onbewaakte overweg bij Enschede. Gistermorgen om even over half elf zijn de 25-jarige J. J. J. en de 37-iarige J. K. uit Enschede, die per motor de onbewaakte overweg te Dolphiadorp, tussen Glanerbrug en Enschede, passeerden, gegrepen door de trein uit Münster, die om half elf uit Gronau was vertrokken. De motor kwam midden op de spoorlijn met de trein in aanraking: de berijders werden circa twintig meter weggeslingerd. De duopassa gier K. is op slag overleden. De bestuurder J. heeft nog enige tijd geleefd, doch ook hij overleed. Bei de mannen kwamen van de rich ting rijksweg. Het uitzicht op de spoorlijn is ter plaatse niet slecht. De motor werd ruim 150 meter ver door de trein meegenomen. N.V.V. legen loongrens sociale verzekeringen. In de beantwoording van de op merkingen en vragen der afgevaar digden, naar aanleiding van het ver slag over de periode 1952-1955, be sprak de algemene secretaris van 't N.V.V., de heer H. Korte jr., de loongrens der sociale verzekeringen. Sedert de vaststelling van deze grens op 6000 gulden, is het loon peil verhoogd, doch de loongrens der sociale verzekeringen is niet op getrokken. Het verbond zal trachten een verdere verhoging te bewerk stelligen, ingaande 1 januari 1957. Het streven zal verder er op ge richt dienen te zijn, dat de loongrens wordt afgeschaft en dat er alleen premie-grenzen zijn, zoals wij die thans al kennen. De bekende Londense paarlen-familie behoorde tot de duizenden toeschou wera die in Epsom de derby bijwoon- XHgci ieden van. de. familie in gesprek met prins Ras Monolulu, die ook altijd op de grote races te vinden Margaret Wycherley overleden De actrice Margaret Wycherley is op 74-jarige leeftijd in het New- Yorkse St. Clare-ziekenhuïs overle den. Margaret Wycherley, in Engeland geboren, ving 'haar carrière aan op de-leeftijd van 17 jaar, Sn „What dreams may come". Eén van haar beroemdste rollen werd die van Ada Lester in „Tobac co road", dat in de jaren na 1930 buitengewoon lang repertoire hield. Op weg naar Den Haag en Rot- ii terdam bezochten grootherto- gin Charlotte en prins Felix van Luxemburg, vergezeld door ko- ningin Juliana, donder dag och- tend de St.-Janskerk in Gouda. De foto geeft een beeld van de wandeling van het stadhuis van Goudadat op de achtergrond zichtbaar is, naar de kérk. V.l. de koningin, mr. J. Klaas- sesz. commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, groothertogin Charlotte en de H burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii UITBARSTING VAN ONTEVREDENHEID Vijf man Rijkspolitie door tachtig personen belaagd In hei kamp Teuge, waar meer dan 500 Ambonezen wonen, zijn woensdagavond ernstige onlusten uitgebroken. Na de maatregelen met betrekking tot de verzorging van de bewoners, die op 14 mei j.I. door minister van Thiel zijn bekend gemaakt, broeide het in het kamp- Woensdagavond kwam de ontevre- O. K. EN W. SCHEPT RECREATIEGEBIEDEN Komende winter begin met inplant In de aanstaande winter zal Staatsbosbeheer, in opdracht van het minis- van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een begin maken van de inplant van bomen voor het oostelijk van de Kruiningse Veerhaven te creëren recreatiegebied. Eenentwintig ha overwegend zandgrond, waarin de stormvloed negen ha aan kreken en diepe wielen achterliet, zullen daar over enkele jaren niet alleen voor de bevolking van Kruiningen, doch ook voor die uit wijde omgeving tot een lustoord zijn geworden, waar men volop van de vrije natuur zal kunnen genieten. „Kom er over vijf jaar maar eens kijken, dan zal men de zandwoestijn van thans niet meer terugkennen", zo vertelde ons ir. J. F. A. Molenaars, houtvester voor Zeeland van Staatsbosbeheer. Nu de behoefte aan recreatiegebie den in ons land hand over hand toe neemt, is het Ministerie van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen zich met dit probleem gaan bemoeien. Jaarlijks wordt er door dit ministerie op de begroting drie miljoen gulden voor natuurwetenschappelijke of re creatieve belangen uitgetrokken. Hiervan zal thans ook Kruiningen gaan profiteren. Zoals bekend, gin gen vrij kort na het droogvallen van de Kruiningse polder reeds de ge dachten uit naar het stichten van een recreatiecentrum in het oostelijke deel van de polder, waar diepe kre ken en wielen waren ontstaan en de grond voor een groot deel van de teeltaarde was beroofd. Behalve Staatsbosbeheer hadden ook de gemeente Kruiningen en de stich ting „Het Zeeuwse Landschap" hier voor belangstelling. Laatstgenoemde stichting beschikte echter niet over de financiële midde len om een en ander te verwezenlij ken en zo is thans het Ministerie van O.K. en W. bereid gevonden om een deel van deze gronden voor dit doel aan te kopen van de Stichting Be heer Landbouwgronden. Bij het vertrek van de heer M. A. Kostense naar een nieuw pachtbe drijf in de N.O.P., heeft de stichting de door hem geëxploiteerde boerden] van 60 ha van de eigenaar overgeno men. om hiermee kleinere bedrijven te saneren. Het Ministerie van Onder wijs heeft hiervan 21 ha, waarvan 9 ha kreken en wielen, kunnen kopen. Hierbij zijn de grote landbouwschuur en het woonhuis inbegrepen. Het huis is echter zo zwaar beschadigd, dat het zal worden gesloopt, doch de schuur zal mogelük tot kampeerboer derij ingericht kunnen worden. Dit laatste is echter van later zorg. want eerst zal de omgeving aantrekkelijk gemaakt moeten worden. voordat men er de toeristen zal kunnen ont vangen. (Vervolg op pag. 10) den stemming tot uitbarsting, toen enige tientallen bewoners van het kamp het kantoor van de kampbe heerder, door de deur en dwars door de muur van hardboard, bin nendrongen. De beheerder, de heer J. A. Som- son, werd met ijzeren stoelen be werkt en behoorlijk toegetakeld. De rijkspolitie, die snel gewaar schuwd was, ontzette de heer Samsom, doch hierop moest het groepje van vijf man een ware veldslag leveren tegen naar schatting tachtig Ambone zen, die hen met klinkers, die ze uit de straat haalden, stenen, stokken en zelfs steenkolen bekogelden. De politie kon slechts stand houden door gebruik te maken van de vuurwapens. Een detachement van de rijkspolitie is thans in de nabijheid van het kamp gelegerd om bij het eerste teken van hernieuwde onlusten onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Enige van de ergste raddraaiers zijn gistermorgen reeds met hun gezinnen naar andere kampen overgebracht. Goede haringvangst. Tot nu toe was de opbrer^st van de visserij op de Hollandse nieuwe zeer schraal, zodat de prijzen voor het publiek te hoog waren. Er kan nu echter een flinke prijsdaling wor den verwacht, doordat de gehele vis sersvloot in de afgelopen nacht gro te hoeveelheden boven water heeft weten te halen. Zaterdag wordt er in alle visserijplaatsen een grote aan voer verwacht van het zogenaamde groene goed. DE VERWACHT... BUIENACTIVITEIT Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enige buien, hier of daar met onweer. Overwegend matige wind, ruimend naar west tot noord west. Koel weer. ZON EN MAAN. 9 juni Zon op Maan op 4.23 onder 21.00 4.56 onder 21.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1