Wie zal Nepalese harten winnen: Singh of jonge koning Mahendra? HET KOPEN OP AFBETALING WORDT BEPERKT SPORT EN WEDSTRIJDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 JUNI 1956 SPANNING AAN DE VOET VAN DE HIMALAJA Niet meer een Brits domein voor Ghurka's en tijgers Onlangs is met veel pracht en praal de nieuwe koning van Nepal, die zjjn het vorige jaar overleden vader opvolgde, gekroond. Ko ning Mahendra Bur Bikram Sjah Deva is in feite alleenheerser van dit tegen de Himalaja gelegen koninkrijk. Zeventien landen zonden ver tegenwoordigers naar de kroning in het pijmitieve Katmandoe, de hoofdstad des lands. Toen 's konings vader, Trlbhoevana, wrerd ge kroond, was er slechts één buitenlandse vertegenwoordiger: de Brit se. Nepal leidt echter niet meer het geïsoleerde bestaan van zoveel eeuwen en zelfs de Britten beschouwen het niet langer, zoals een Brits blad het onlangs uitdrukte, als hun privé-domein voor Ghurka's en tij gers. De Ghurka's, geharde krijgers, die een belangrijk bestanddeel waren van de Britse koloniale troepen, hebben wel het meest de naam van Nepal verbreid. Dat wordt anders, zoals die grote belangstelling voor de kroning in Katmandoe wel bewees. In 1950 vond een voorspel plaats; toen kwam de koninklijke familie weer aan het bewind, nadat meer dan een eeuw de telgen van de uitge breide familie der Rana's de vor sten in een plezierige de groot vader van de tegenwoordige koning had evenals Salomo vijfhonderd vrouwen maar ook bijzonder ef ficiënte afzondering hadden gehou den. De vader van de koning, ziekelijk en door de gebeurtenissen overrom peld, kon nog weinig met zijn nieu we bevoegdheden beginnen, maar ko ning Mahendra is van plan meer van zijn koningschap te maken. Hij spant zich dag en nacht in om Nepal „op te stoten in de vaart der volkeren". Politiek is de nieuwe passie van de Nepalezer, geworden; een recente telling wees uit, dat er in de vallei van Katmandoe, het meer ontwikkel de deel van het land, 67 politieke par tijen war on.. De meeste daarvan be tekenen niets, maar een paar partij en beginnen toch een zekere macht te krijgen. De voornaamste is de con grespartij van Nepal, die echter de laatste jaren door het onvermogen van en de corruptie onder haar lei ders veel aan invloed heef verloren. Regering na regering werd ten val gebracht na die revolutie tegen de Rana's. Koning: Mahendra ontbond het vorige jaar het toen aan het be wind zónde kabinet, drukte de po litici op het hart eens duidelijk te maken, hoe groot hun aanhang nu in werkelijkheid wel was, en kondigde de invoering van een landhervorming voornamelijk door de Rana's land te ontnemen en van een inkomstenbelasting aan. Intussen heeft de koning toch weer een kabinet gevormd, bestaande uit een premier, die de vrij conservatie ve Praja Parishad-partij leidt, en 'n aantal adviseurs. Het ligt in de be doeling, het volgende jaar oktober al gemene verkiezingen te houden. Tegen die tyd kan de toestand In het koninkrijk zich echter wel eens hebben ontwikkeld in een andere richting, dan de koning hoopt. Want Kunwar Inderjit Singh, K. I. Singh, zoals hy zichzelf noemt, is terug uit Peking en voert thans een intensie ve campagne onder de Nepalezen. Singh ontkent dat hij communist is, maar hy is een beschermeling van de Chinese heersers en over zjjn politie ke overtuiging laat hy zich slechts ln algemene bewoordingen uit, zo ln de geest van „Nepal moet het Zwit serland van Azië worden", een slo gan, die ook de nieuwere neutrallstl- sche premier van Ceylon, Bandara- naike, voortdurend aanheft. Singh is de oprichter en onbestre den leider van de Verenigde Demo cratische Partij van Nepal. Om mis verstand te voorkomen: er is ook een communistische party ln het land, die geheel volgens de partijlijn te werk gaat en nogal wat aanhang heeft onder de studenten en ambtena ren in Katmandoe en onder de weini ge arbeiders, die het land telt. Singh werd opgevoed in een mis sieschool in Lucknow in India, deed mee aan de revolutie tegen de Ra na's, kreeg echter onenigheid met het leger en moest tenslotte In 1952 uit- wyken naar Tibet, vanwaar de Chi nese communisten hem naar Peking expediëerdcn. In de jaren, die op de ze gebeurtenissen volgden, hield Singh enige voor Nepal bestemde re devoeringen voor de Chinese radio. Toen de Chinezen het vorige jaar di plomatieke betrekkingen aanknoop ten met Nepal, vroegen zij de Nepa lese autoriteiten, Singh terug te ne men, omdat zij zich zo bezwaard zou den voelen door de aanwezigheid van deze vroegere muiter in hun midden. Singh verscheen aan de grens, een escorte Ghurka's leidde hem naar de hoofdstad, de koning schonk hem vergiffenis en sindsdien kan deze „mystery man" zyn politieke activi teit weer ongestoord uitoefenen. Het zijn in het bijzonder de Indiërs, die dit met wantrouwen gadeslaan. Nepal en India zyn door een ver drag verbonden en India is eigenlijk de enige garant voor de onafhanke- lykheia van het land, dat, ofschoon Promotiewedstrijden voor Volharding uit Goes Zondagmiddag zullen in het sport park „Rózenoord" te Bergen op Zoom beslissings- en promotiewedstryden worden gespeeld door handbalteams (dames en heren) uit de afdeling en districten zuid van de K.N.H.B. Ploe gen van Valkenswaard, Breda en Vol harding uit Goes zullen tegen elkan der uitkomen. 't vroeger aan de Britten de geduch te Ghurka's leverde, er zelf slechts eén te verwaarlozen legertje op na houdt. De Indiërs financieren, via het Co- lomboplan, het grootste deel van wat er in Nepal aan opbouw plaats vindt; zy werken daarbij merkwaardiger wijze samen met de Amerikanen, die ook nogal wat geld en specialisten naar Nepal zenden. India bevindt zich echter in de nositie van de grote broer, die niets goeds kan doen en anti-Indiase gevoelens zyn in Nepal gauw opgewekt. Er bestaat niet veel kans op, dat Singh de Nepalezen in openlijk verzet tegen de Indiërs zal kunnen brengen, maar iets anders is of hij de neutralistïsche gevoelens in het land ook neutralistisch jegens het neutralistische Indianiet zo sterk zal weten aan te wakkeren, dat Nepal zich gestadig aan zal ver- wyderen uit de invloedssfeer van New Delhi, waartoe het by Indiase definitie behoort. De Indiërs en de Amerikanen zul len alles doen om dit te verhinderen, maar zy zyn buitenlanders, en Slngh is een Nepalees, die een romantisch aureool draagt en wiens taal sinds zyn terugkeer uit Peking erg gema tigd en verzoenend is. Het gaat er om, wie zich het komende jaar van de harten der Nepalezen weet mees ter te maken: Singh of de jonge ko ning Mahendra. lil kb a zaassc nouw our y een galavoor stelling gegeven ter ere van liet Groothertogelijk bezoek aan Neder land. De foto toont de koninklijke loge met de hoge gasten. (Advertentie) EERSTE KAMER NAM WETSONTWERP AAN ,De Zeeuwen" hield weer geslaagde motor „trial" Ubbiali won 250 cc-klas in TT-races op eiland Man De Italiaan Carlo Ubbiali heeft met een mv Agusta de race in de 250 cc klasse van de internationale motor- TT-wedstrijden op het eiland Man gewonnen. De rit over negen ronden van 17.36 km werd bij stromende re gen gereden. Ubbiali heeft (op M. V. Augüsto) ook de race in de 125 cc klasse van de TT wedstry'den gewonnen. Hn reed de negen ronden in 1 uur 24 min. 16.8 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 112.24 km per uur, wat dus sneller is dan zyn gemiddelde snelheid in de 250- cc-klasse. De wedstrijd der zyspannen werd fewonnen door de Duitser S. Hille- rand met BMW. Hij legde de 9 ron den af in 1:23:12-1/5, een gemiddel de van 70.03 myl/uur. Tweede werd P. Harris (Norton), in 1:24:47-4/5, gemiddelde 68.71 myl/uur en derde W. Boddice (Norton), in 1:26:19-1/5, gemiddeld 67.05 myl/uur. Juniorentoernooi „Goes" Zondag 17 juni organiseert de G.V. A.V. „Goes" op het gemeentelijk sportterrein te Goes een junioren- toernooi. In de A-groep wordt deel genomen door el.tallen van Vlissin- gen, Middelburg, Terneuzen, Axel, Patrijzen en Goes, terwijl in de B- groep de ploegen van Vlissingen, Middelburg, Zeclandia, Terneuzen, Axel, Patryzen, Luctor en Goes de strijd gaan aanbinden. Beide groepen beginnen om 9 uur. De finale van de B-groep wordt ge speeld om 5.15, die van de A-groep om 4.30 uur. Xerxes' olifant had ook een staart Hóewei het te begrij pen waSj dat de Leid- se studenten, die in de nacht van dinsdag op woensdag de Xerxes- olifant aan hun Utrechtse collegae ont roofden, wel een pro testactie van Utrecht se z\jde verwachtten, kwam deze toch zeer onvs. -acht. Om onge veer half een woens dagmiddag reeds werd de Leidse sociëteit jjfinerva", waarvan op dat moment de deuren niet gesloten waren, door een twin tigtal Utrechtse stu denten bij verrassing genomen. De Leidse studenten, die daarna inderhaast versterkin gen lieten aanrukken, gaven uiteraard hun zo gemakkelijk ver worven bezit niet zo maar vrijs. Iti de sociëteit ont stond tussen beide partijen een verwoed gevecht, waarbij de Leidenaren zich van water uit enkele brundkranen bedien den. Xerxes, die inmid dels naar beneden was gehaald, (het beeld was aan de zoldering opgehangen) kreeg 't zwaar te verduren. Ook enkele ruiten aan de achterzijde van de sociëteit sneuvelden. De Leidse studenten hebben tijdens dit ge vecht nog een poging aanyeicend om Xerxes in brand te steken, maa. Xerxes was van gips. Na een heftig treffen tussen beide partijen slaagden de Utrechtenaren er in hun Xerxes waar van toen echter al niet veel meer over was in triomf naar bui ten te voeren. Via de stenen „ver schansing" in deVron- wensteeg daalde de onttroonde Xerxes naar beneden. Nog even ontstond rondom de overblijfselen van het beeld een scher mutseling met de poli tie, waarbij enkele ra ke klappen vielen. Een van de Utrechtse stu denten werd daarbij aan het hoofd gewond: hij moest in de socië teit worden verbonden. De politiële klap bleek zo hard te zyn aange komen. dat het slacht offer voor verdere be handeling naar 't aca demisch ziekenhuis is vervoerd. De politie, die in vrij grote getale op de been was, zag zich verplicht een van de studenten in te reke nen en in de overval wagen naar het poli tiebureau te brengen. Tegen half twee werd het voor de sociëteit Minerva" -weer wat rustiger en trokken de Utrechtenaren met de stukken en brok ken naar de Domstad. T. Uijl winaar na 5 ronden De motorclub „De Zeeuwen" opende woensdagavond het seizoen der*,,trials" een categorie behendigheidsritten op een afgebakend parcours. Deze vereni ging introduceerde de „trial" vorig jaar in Zeeland en de belangstelling voor dergelijke wedstrijden is sinds dien steeds groeiende. Twee en twin tig rijders hadden ingeschreven voor het evenement van woensdagavond, dat zich afspeelde op het bekende vroonterrein bij Vrouwenpolder. Ook nu bleek weer, dat voor de „trial" goede stuurmanscapaciteiten en wat durf nodig is. Het terrein is namelijk zeer geaccidenteerd, heuvel- op-heuvel af, terwijl men bovendien in een nauwe baan tussen twee touwen moet rijden. Een en ander vergt uiter aard veel van rijder en motor en het is verklaarbaar, dat niet iedere liefheb ber daaraan een goede machine bloot stelt. Daarom kochten verschillende liefhebbers een oude motor op en zii bouwden deze speciaal voor de „trial*' om. Degenen, die over een dergelijk voer tuig beschikken waarvan al het overbodige verwijderd is, hetgeen een wat wonderlijke aanblik oplevert hadden een voorsprong op de anderen, zo was duidelijk zichtbaar In de toe komst zal men dan ook wel in twee klassen gaan rijden. Nu waren er 5 ronden te rijden, hetgeen enkele uren vergde,waarin een talrijk publiek waar voor zijn geld te zien kreeg. Van de 22 deelnemers vielen er 2 uit. De Middelburger T. Uijl werd winnaar van deze geslaagde wedstrijd. In café „Duvekot" werd de uitslag bekendgemaakt en reikte de secreta ris, de heer P. Kodde, de prijzen uit. De rangschikking luidt: 1. T. Uijl, 6 strp.; 2. M. Neels, 13 strp.; 3. W. Flipse. 15 strp.; 4. A. Bouwens, 16 strp.: 5. W. Leijnse, 17 strp.; 6. J. Crucq, 17 strp.; 7, P. Baan. 19 strp.; 8. P. den Hollan der, 21 strp.; 9. F. Jongepier, 22 strp.; 10. J. Geldof, 24'strp.; 11. T. Hakken- brak, 28 strp.; 12. W. Janse, 29 strp.; 13. G. van Kleven, 31 strp.; 14. L. de Klerk 32 strp.: 15. F v. d. Plasse, 36 strp. Luctor startte slecht in waterpolocompetitie De landelyke waterpolocompetitie is begonnen. Luctor uit Middelburg startte slecht, want het kreeg in ei gen b&d van Krabben uit Bergen op Zoom een 0—2 nederlaag te slikken. Zaterdagavond om zeven uur speelt S.Z.V. uit Souburg haar eerste wed- stryd in de derde klasse M tegen R. E.S. uit Tilburg. Fausto Coppi ploegleider in Ronde van Zwitserland De organisatoren van de Ronde van Zwitserland, die van 16 tot 23 juni wordt gehouden, hebben bekendge maakt, dat Fausto Coppi in deze ron de zal optrede - als ploegleider van de Italiaanse équipe. Voor de eerste maal zal een En- felse ploeg, bestaande uit de renners edwell, Brown, Greenfield, Mitchell, Pusey ëri Scales aan de ronde deel nemen. Speurwerkmedaille 1956 voor prof. W. van Lammeren Woensdag heeft dr. L. Neher, pre sident van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, de gouden medaille van het instituut, de speurwerkprijs 1956, in Junushoff le Wageningen overhandigd aan professor dr. ir. W. P. A. van Lammeren, directeur van het Nederlands scheepsbouwkundig proefstation te Wageningen. Prof. Van Lammeren kreeg de onderschei ding voor zyn onderzoekingswerk op het gebied van" het schaaleffect bij scheepsmodelproeven, en van cavita- tie door scheepsschroeven en in het bijzonder voor zijn initiatief tot ver wezenlijking van het zeeganglabora torium. Sastroamidjojo naar Moskou Premier Ali Sastroamidjojo heeft de uitnodiging voor een bezoek aan Rus land, door president Boelganin gedaan, aangenomen. Verwacht wordt, dat Sastroamidjojo zijn bezoek zal bréngen na het bezoek van Snekarno in september. De Paus zal 13 juni president Soe- karno en de leden van zijn gezelschap ontvangen Hogere eerste betaling en minder termijnen. De Eerste Kamer heeft, woensdag zonder beraadslaging of stemming het wetsontwerp, houdende regelen betreffende de uitverkopen en oprui mingen, de zogenaamde uitverkopen wet, aangenomen. Ook het wetsont werp houdende tijdelijke regeling be treffende afbetaling-overeenkomsten kreeg het fiat van de Kamer, nadat verscheidene senatoren hierover het woord hadden gevoerd. De bedoeling van het wetsontwerp is, de regering In afwachting van een algehele regeling van het afbe talingswezen de bevoegdheid te verlenen tot het treffen van beper kende maatregelen op grond van conjunctuur-politieke overwegingen. De minister van Economische Zaken zal, indien dit naar zijn oordeel ter beperking van de bestedingen wense lijk is, in overeenstemming met de minister van Financiën, voor het sluiten van afbetalings-ovcrccnkom- sten betreffende door hem aan te wij zen goederen voorschriften kunnen geven en wel omtrent: ten eerste het betalen van een gedeelte van de koopsom by het sluiten van de over eenkomst en de omvang van dat ge deelte en ten tweede het afbetalings plan voor het resterende gedeelte van de koopprijs. In de praktyk zullen de maatrege len van de minister wel neerkomen op de verhoging van de zogenaamde eerste aanbetaling en de verminde ring van het aantal termijnen, waar in de rest van de koopsom kan wor den voldaan. De kwalificatie, die de heer Polle- ma het wetsontwerp meegaf, liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Het is een voorbeeld van slechte en afkeurenswaardige wetgeving, zo zeide hij. De heer Pollema sloot zich P Nieuwe directeur benoemd voor landbouwonderwijs Bij Koninklijk Besluit is, op voor dracht van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, met in gang van 1 augustus 1956 de heer ir. N. J A. van Keulen benoemd tot di recteur van het landbouwonderwijs van genoemd ministerie. De heer Van Keulen, tot dusverre inspecteur van het landbouwonder wijs, volgt in zijn nieuwe hoedanig heid de heer ir. N. van Vliet op, aan wien, in verband met hel bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, met ingang van 1 augustus 1956, op zijn verzoek eervol ontslag als directeur van het landbouwonderwijs is ver leend. Negentigjarig bestaan Ned. Zondagsschoolvereniging Streekvertegenwoordigers boden geschenken aan. Ruim 1500 leidsters en leiders van zondagsscholen uit het gehele land zyn woensdag bijeengekomen ln de ronde Lutherse kerk te Amsterdam om het 90-jarlg bestaan van de Ne derlandse Zondagsschoolvereniging te vieren. „Kwamen op de dertiende jaarver gadering van de N.Z.V. 135 leden, thans kunnen we enige honderden lei ders en leidstens op onze 90ste jaar vergadering welkom heten", zo zei de N.Z.V.-voorzitter ds. J. W. van Koo- ten uit Amsterdam, die de jubileum rede uitsprak. De voorzitter memo reerde o.m. de gezonde groei van de organisatie, zowel in nationaal als in internationaal verband. Er bestaat volgens spr. geen grotere lekenorga nisatie in de wereld dan die van de zondagsschoolarbeid. Burgemeester mr. Arn J. d'Ailly sprak gelukwensen uit namens de wereldlijke overheid. Vervolgens spraken afgevaardigden uit de elf provincies felecitatiewoor- den, waarby geldbedragen en typi sche streekgerechten werden aange boden. Daarna ging men over tot de huis- houdelyke vergadering. In de middag werd een feestelijke byeenkomst ge houden met spel en zang. in grote trekken aan bij de kritiek van prof. Hellema, die betoogde, dat de regering niet kan aantonen, dat zy de wet in haar conjunctuurbeleid nodig heeft en voor wie het de vraag was, of de afbetalingsprakt ijken op dit ogenblik wel een wettelijk ingry- pen rechtvaardigen. Vooral had hij er bezwaar tegen dat aan de minister van Economische Zaken een blanco volmacht wordt gegeven om ten aan zien van de afbetalingsovereenkom sten in te grypen. INSTEMMING j Doch er was ook instemming. Zy kwam van de kant van de heer Van Lieshout van de K.V.P., die aantoon de, dat het afbetalingswezen onge wenst en onverantwoorde vormen heeft aangenomen, ten nadele van ve- len, die er het slachtoffer van gewor- den zyn. Daarom was hy er van over- tuigd, dat aan het kopen op afbeta ling paal en perk gesteld behoort te worden, echter nog meer uit sociale dan uit economische overwegingen. Ook de heren Kapteyn van de P. v.d.A. en Wendelaar van de VVD, hoewel zy niet blind waren voor de schoonheidsfoutjes van het ontwerp, verklaarden zich voor aanvaarding er van. Toen bovendien de minister van Economische Zaken, prof. Zylstra, en de staatssecretaris dr. Veldkamp het wetsontwerp hadden verdedigd, neten de heren Hellema en Pollema, waar- schynlyk niet ten volle overtuigd, hun verzet varen. Daardoor kon de Kamer het ontwerp zonder hoofdelij ke stemming aannemen. Alleen de C.P.N. vroeg en verkreeg aanteke ning, dat zy tegen was. Tekst van wet opzegging Unieverdrag overhandigd Soebandrio, de waarnemend secre- taris-gcneraal van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, heeft dinsdag in Djakarta aan de heer H. Hagenaar, het huidige hoofd van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in de Indonesische hoofdstad, formeel de tekst overhan digd van de wet, waarby door Indo- 1 nesië de Unie met Nederland en de finaficiële en economische overeen komsten met dat land werden opge- Amerikaans munitieschip bij Vietnam geëxplodeerd Een Amerikaans transportschip dat 900 ton aan overtollige munitie en bommen vervoerde, is, naar Franse autoriteiten woensdag hebben mede gedeeld, in de lucht gevjogen, verder m brand geraakt en tenslotte 250 km ten zuiden van Saigon gezonken. Twee leden van de volledig Japan se bemanning werden gedood, 26 ge wond van wie acht ernstig en vijf worden er vermist. De ontploffing was waarschynlyk het gevolg van een niet goede gedesamorceerde bom. Binnen enkele minuten was het schip een drijvende hel. De naam van het schip, de reden, waarom het deze vracht vervoerde en de bestemming zijn niet bekend gemaakt. Dijk doorgebaggerd voor derde petroleumhaven In tegenwoordigheid van de burge meesters van Spijkenisse, Rozenburg en Rotterdam en van andere autori teiten is woensdag de waterkerende dijk doorgebaggerd van de eerste nieuwe haven in het Botlekgebied, de toekomstige derde petroleumhaven. Om even over half drie kon de grote cutterzuiger, dn met een enorme voor- schroefbeweging het gat in de dijk boorde, de sirene laten loeien en de vlaggen hijsen, ten teken dat het wa ter begonnen was door de opening heen te gutsen. Een deel van de ter reinen op dit gebied hoopt men in de loop van het volgend jaar reeds in gebruik te nemen. Veteranencompetitie „Zonneveld" werd een zangspel opgevoerd. Zaterdag 9 juni a.s. wordt de com petitie tussen de veteranenvoetbal- ploegen, waarvan de opbrengst is be stemd voor „Sport Steunt Zonneveld" voortgezet. Het programma voor die dag luidt: Zeelandia-Vlissingen (scheidsrechter P. Koster), RCS- 's Avonds 1 Middelburg (A. le Due), Zeeland Sport-Goes (C. Bosschaart).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6