Tweede Kamer heeft in vier jaar 13231 bladzijden volgepraat Uitwisselingsbezoeken van hoge Russische en V.S.-autoriteiten KLANKBORD j MARECHAUSSEES ZIJN NIET TEVREDEN OVER BEZOLDIGING DONDERDAG 7 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT LAATSTE GEWONE VERGADERING VOOR ONTBINDING Verbetering ambtenarenpensioenen zo mogelijk per 1 januari 1957 (Van onze parlementaire redacteur) Woensdagmiddag; is voor de laatste maal vóór de sluiting van de lopen de zitting de Tweede Kamer in een g ewone vergadering byeen geweest Aan het slot daarvan greep de voorzitter, mr. Kortenhorst, deze gelegen heid aan, om namens de Kamer een afscheids- en dankwoord te richten tot de leden, die zich niet meer beschikbaar hebben gesteld voor de aanvaar ding van een nieuw mandaat. Dat waren de volgende heren (Achter hun namen staat tussen haakjes het aantal „dienstjaren") dr. J. Schouten (bijna 38); Chr. van den Heuvel (bijna 34); J. Schilthuis (23)Chr. J. M. Mol (10)J. Stapelkamp (10)Th. S. J. Hooy (10); mr. W. F. E. Baron van der Feltz (10); prof. dr. W. L. G. Lemaire (4). De voorzitter sprak hartelijke woorden tot hen en getuigde van zijn waardering voor de arbeid, die zij in het belang van het land hebben ver richt. „Zoals zij de Kamer wil nimmer zul len vergeten, zo zal de Kamer hen steeds in dankbare en vrïendschappe. lyke gedachten houden", zo eindigde de voorzitter zijn toespraak tot de scheidenden. Door applaus gaven de overige leden van hun instemming blijk. Daarna gaf mr. Kortenhorst nog enkele merkwaardige cijfers. Gedurende de achter ons liggende vierjarige parlementaire periode be handelde de Kamer 1114 wetsontwer pen. Slechts 30 maal moest over een wetsontwerp hoofdelijk worden ge stemd en slechts éénmaal kon een wetsontwerp geen meerderheid ver werven. Dat ene wetsontwerp was de Huurwet. In 21 gevallen trok het thans nog aan het bewind zijnde Ka binet wetsontwerpen in, doch daarvan werden er 11 reeds kort na zijn op treden ingetrokken en slechts 10 la ter. Er werden 16 interpellaties gehou den en 81 moties van orde behandeld. Het aantal schriftelijk gestelde vra gen bedroeg 546, tegenóver slechts 81 mondelinge. Tot en met 3 mei van dit :><*<ir wer den 13231 bladzijden der Handelin gen met de verslagen der door leden van de regering en van de Kamer ge houden redevoeringen gevuld. De Kamer was 358 maal in dagver. adering en 122 in avondvergadering geen. Slechts éénmaal kon de vergade ring wegens het ontbreken van het quorum niet op tijd beginnen. Mr. Kortenhorst somde tenslotte een aantal gewichtige wetsontwerpen op, die na het laatste kerstreces door de Kamer behandeld zijn, waarna hij de verwachting uitsprak, dat na 18 juni het college weer het beeld te zien zal geven van een Tweede Ka mer, die de goede traditie zal hoog houden van constructieve samenwer king in het belang van ons dierbaar vaderland. Pensioenen. De kwestie van de optrekking en de verbetering van de pensioenrege ling voor de ambtenaren is bij het georganiseerd overleg aanhangig en heeft veel moeilijkheden opgeleverd. De minister van Binnenlandse Zaken prof. Beel, deelde dit woensdagmid dag in de Kamer mee. Hij had wat de beide wetsontwerpen betreft op spoed bij de Raad van State aange drongen en hij geloofde, dat het mo gelijk zou zijn ze vóór de derde dins dag van september in de Tweede Ka mer te doen behandelen. Hij hoopte, dat ook het reeds ingediende wets- Indonesië onttrekt zich aan rubberembargo der V.N Indonesië heeft woensdag officieel bekend gemaakt, dat het zich niet lan ger gebonden acht aan het embargo, dat de Verenigde Naties hebben in gesteld op de verscheping van rubber naar communistisch China. Zeven straffen geëist tegen tandtechnicus 'wegens hetonbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde heeft de ambte naar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Tilburg, mr. Bel- jaars, geëist: een complex van wat hij noemde de zwaarste straffen tegen de tandtechnicus E. N. A. D. te Tilburg. Tegen verdachte D., die ?elf niet was verschenen en zich evenmin door een raadsman had laten vertegenwoordi gen zijn achtereenvolgens de eisen ge steld: 1 maand onvoorwaardelijke hechtenis; 2 maal 15 dagen onvoor waardelijke hechtenis; 10.000,boe te, subsidiair 2 maanden hechtenis, 1 maand voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van een jaar en verbeurd verklaring van het instrumentarium; 10.000,boete; 2 maanden voorwaar delijke hechtenis en 15 dagen voor waardelijke hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. VERZOEK: In een groot Amerikaans warenhuis kan men thans het vol gende verzoek te lezen, gericht aan de geachte clientele: Wilt U s.v.p. vriendelijk zijn voor het personeel? Klanten kunnen we genoeg krijgen, personeel niet. WAT ZIJ ZEGGEN: In de „Obser ver" enkele uitspraken, waard om genoteerd te worden: „Als een wek ker te lang loopt, zal de slaper zijn trein missen" (Sir Oscar Hobson). „Het publiek weet in het algemeen niet hoe de kosten van het doodgaan worden beïnvloed door de sterk ge stegen levenskosten". (Colonel W. Durham Kenyon, president-directeur van nationale begrafenisverëniging). Barbara Hutton: „Ik wil niet zeg- f en, dat mijn vorige echtgenoten al- een maar om mijn geld dachten, maar het had toch wel een zekere bekoring voor hen". ontwerp over de aanpassing van de ambtenarenpensioenen aan het bo dempensioen nog vóór de derde dins dag in september zou kunnen worden behandeld, zodat deze wetsontwerpen tegelijk met de algemene ouderdoms- verzekering in werking kunnen tre den; dat is op 1 januari 1957. Prof. Beel kwam met deze mede delingen, toen hij de heren v. d. Zan den (KVP), Ritmeester (WD) en Van Sleen (PvdA) antwoordde, die het woord hadden gevoerd bij het wetsontwerp „tot nadere regeling van het toekennen van een uitkering en een pensioen aan gewezen minister, staats-secretarissen, leden van Gede puteerde Staten ener provincie en wethouders ener gemeente, zomede van een pensioen aan hun weduwe en wezen en tot wijziging van de rege ring van het pensioen van weduwen en wezen van overleden leden en overleden gewezen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal". Dit ontwerp werd zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Twee boerderijen in Margraten verbrand Veestapels werden gered Twee boerderijen in het gehucht 't Rood, gemeente Margraten, zijn woensdagmiddag vrijwel geheel uitge brand. Enkele landbouwmachines en grote hoeveelheden tarwe cn rogge, alsmede stro en hooi, gingen verloren. Het vuur sloeg in korte tijd over op de woonhuizen, zodat ook de inboedel daarvan een prooi der vlammen werd. De brand is omstreeks het middag uur vermoedelijk ontstaan in een schuur of in de stallen. De oorzaak is onbekend. De brandweer van Margra ten, die snel ter plaatse was, wist de schuur van een der boerderijen nog te redden. De brandweer van Maastricht behoefde niet meer in actie te komen. De schade wordt geraamd op onge veer 200.000,.De eigenaren waren tegen schade door brand verzekerd. Tanker redde vluchtelingen uit Joego-Slavië, De Britse tanker „British Advoca te" heeft dinsdag zes Joegoslavische vluchtelingen gered, die dicht onder de Italiaanse kust schipbreuk hadden geleden. De motorboot, waarop vier man nen, een vrouw en een kind, uit Joe- go-Slavië gevlucht waren, kapseisde en zonk. Een lid van de bemanning van de tanker zag de boot omslaan en alarmeerde de kapitein, waarop de tanker te hulp snelde en alle zes vluchtelingen tijdig aan boord kon nemen. Een andere groep van zeven Joe goslavische vluchtelingen arriveer de dinsdag in een boot in de haven van Ancona; SLECHTE WERVINGSRESULTATEN Wekelijkse vrije dag een ongekend begrip Grommende ontevredenheid, di6 hy trachtte te uiten zonderde waardig heid van het Wapen aan te tasten, is woensdag de voorzitter van de Ma rechaussee-Vereniging, de adjudant onderofficier F. H. J. Schoenmakers, op de algemene ledenvergadering te Amsterdam uit de mond gevloeid, Zy betrof het salaris, het uniform, het wetsontwerp inzake de regeling van het politievraagstuk en wat hy noem de „de onvoldoende steun by de uit oefening van onze taken als gevolg van de gebrekkige regeling en beper kingen van de daarvoor beslist nood zakelijke bevoegdheden". „Een positieve verbetering kan echter niet worden bereikt door onte vredenheid, kankeren, lusteloosheid, opstandigheid en plichtsverzuim", zo voegde hij hieraan onmiddellijk toe. „Indien daaraan wordt toegegeven, zal slechts het tegendeel worden be reikt". De voorzitter memoreerde, hoe se dert in 1949 de gelijkstelling in de sa larisschaal met die der Koninklijke Luchtmacht tot stand kwam, het sa- larisvraagstuk der marechaussee steeds een brandende kwestie is ge bleven. „De slechte wervingsresulta ten hebben echter meer oorzaken", voegde hij er aan toe. Volgens spre ker is de marechaussee ten zeerste achtergebleven bij de lonen in het vrije bedrijf. Niet alleen sprak hy er zijn teleurstelling over uit, dat het rijkspersoneel nog geen toezegging heeft voor een verhoging van 6 pro cent, maar bovendien zal zo'n verho ging voor de marechaussee nog niet voldoende zijn. Ter staving daarvan heeft de vereniging het vorig jaar een ge documenteerd rapport bij de rege ring ingediend, waarin o.a. de uitermate lange arbeidstijden bij het wapen (gemiddeld 60 tot 65 uur per week) werden vermeld, waarvoor geen vergoeding wordt verstrekt. „Het is een grote teleurstelling, dat wij op dit rapport tot nu toe geen en kele officiële reactie hebben verno men. Sedertdieq is onze arbeidstijd gestegen, zijn onze diensturen tot het uiterste opgevoerd. In vele gevallen kan het toch al geringe verlof niet eens worden opgenomen. De wekelijk se vrije dag is by ons wapen een on gekend begrip". De vereniging acht het voorts nood zakelijk, dat gezien de historie van het wapen, de koninklijke marechaus see betrokken wordt bij een regeling van het politievraagstuk en dat haar existentie, evenals ,bij die der rijks- en gemeentepolitie, bij de wet wordt ge regeld. Bij de vereniging zjjn thans 2530 le den (circa 97 procent van al het per soneel beneden de rang van officier) aangesloten. Dit karweitje in het. water trok gisteren te Middelburg bij de j=j Langeviélebuitenbrug veel be- Icijks, omdat het de voorbode is van liet in gebruik nemen der nieuwe brug, die op de achter- grond zichtbaar is. Deze beide mannen houden zich bezig met H het afbreken van de damwand van de bouwput, die voor het maken van de nieuwe over- brug ging was geslagen. 1 (Foto P.Z.C.) 1 iiimmimiimihiiniiijifflrimiiiÉliSiiiniiiiinuij^ftiiiiiiiiiiiiii^ Handel tussen Sowjet-Unie en Joego-Slavië uitgebreid De Sowjet-Unie is de voornaamste handelspartner van Joego-Slavië ge worden door het tot stand komen van een handelsverdrag, waarbij het totale volume van de handel tussen de beide landen in het jaar 1956 wordt gebracht van 70 op 110 miljoen dollar. Tot dus ver was Italië met een handelsverkeer van 96 miljoen dollar de voornaamste handelspartner. De Sowjet-Unie zal tarwe, olie, alu minium, machines, en industriële uit rustingen leveren in ruil voor ijzer en staalprodulcten, landbouwproduk- ten, wollen textielgoederen, schoenen en houtprodukten. Opvarenden Engels jacht door helikopter gered Man echter later overleden Een hefschroefvliegtuig van de Brit se marine heeft dinsdag een man en een vrouw gered van een Engels jacht, dat bij het eiland Hayling, ten oosten van Portsmouth, was gestrand. De man, de 41-jarige Christopher Lewis, is later in een ziekenhuis aan de gevolgen van uitputting en een ze nuwschok overleden. Geweldige stofwolk hangt boven Midden-Oosten Boven een gebied van twee-en-een- half miljoen vierkante kilometer in het Midden-Oosten hangt op 2,5 km hoogte een reusachtige stofwolk, waar door het zicht sterk wordt beperkt. Volgens een weerkundige van het Britse ministerie van luchtvaart te Bahrein is het verschijnsel een gevolg van een droge winter in Irak en de krachtige wind, die de laatste tijd in dit gebied waait. De wolk strekt zich- uit van Bagdad naar de kust van Oman in het zuiden en van de omgeving van Karatsji in westelijke richting over Arabië. Britse atoomgeleerde door elektrische schok gedood Eerste ongeluk in Harwell Een vooraanstaand Brits geleerde in de kernphysica Is dinsdag om het leven gekomen tijdens zijn werk aan een nieuwe atoomsplitser, gecon strueerd voor onderzoek inzake het aan banden leggen van de energie van de waterstofbom. Het Britse gezagsorgaan voor atoom energie (A.E.A.) deelde mede, dat Gra ham Hawkins, 34, overleed aan een elektrische schok, die hij opliep bij proeven in het laboratorium van Har well. Hawkins is het eerste slachtoffer, dat bij een ongeluk in Harwell, dat ver leden week zijn tiende verjaardag vier de, om het leven is gekomen. Hij was specialist in elektriciteit en nam proeven met een elektronbuis in een van de grote atoomsplitsers, die Engeland tracht te ontwikkelen. IDEE VAN PRESIDENT EISENHOWER: Geval-Tito heeft verschillende kanten; nadere studie nodig President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie in Washington verklaard, dat hij het uitwisselen van bezoeken over en weer van Amerikaanse en Sowjet-militaire en defensie-autoriteiten op basis van zuivere wederkerigheid zal houden. De Sowjet-minister van defensie, maarschalk Zjoekof, zou worden uitgenodigd een be zoek aan Washington te brengen, als de Sowjet-Unie de Amerikaanse minister van defensie, Wilson, voor een bezoek aan Moskou uitno digde. De president verklaarde dit naar aanleiding van het komende be zoek van de stafchef der Amerikaanse luchtmacht, generaal Twining, aan Moskou. Twining zal op Russische uitnodiging deze maand de „dag van de Sowjet-luchtmacht" in Moskou bijwonen. Als een bevel hebber van de Sowjet-luchtmacht de Ver. Saten zou willen bezoeken, zo zei Eisenhower, zal hij daarvoor toestemming krijgen. Hij zal met precies dezelfde eerbewijzen ontvangen worden en soortgelijke bezoe ken kunnen afleggen als Twining in de Sowjet-Unie. Wat de Amerikaanse hulp aan Joego-Slavië aangaat, geloofde Ei senhower, dat de kwestie opnieuw bestudeerd moet worden. Er moet nagegaan worden hoe de zaken met president Tito, die op het ogenblik een bezoek aan de Sow jet-Unie brengt, er voor staan. In het Amerikaanse congres zijn stemmen opgegaan, om de hulp aan Tito te beknotten, nu er weer toe nadering is tussen Joego-Slavië en de Sowjet-Unie. Met ongeveer 1,20 deelnemers is gis teravond in Souburg de avondvier daagse voor Walcheren gestart, die dit jaar georganiseerd werd door de gymnastiekvereniging „Astrow" uit Souburg. De foto toont een groep leerlingen van de openbare school uit Nieuw- en Sint-Joosland, die vrolijk zingend door het Walclierse land schap trekt. (Foto P.Z.C.) De president geloofde niet, dat het „geval Tito", zoals hij het noemde, als een volledig verlies moet worden be schouwd. Tito, die nu zo hartelijk in Moskou ontvangen wordt, is er in ge slaagd Moskou te weerstaan. Om hem terug te winnen, hebben de Russen grote concessies moeten doen. Als ge volg hiervan zullen zij ernstig naden ken over hun betrekkingen met an dere satellietstaten. De kwestie van de Amerikaanse hulp aan Joego-Slavië móet ook op nieuw bezien worden in het licht van wat het beste is voor de Ame rikaanse belangen. Het zou tragisch zijn, aldus Eisenhower, als het con gres de door hem, Eisenhower, voorgestelde hulp aan het buiten land niet aanvaardde. De Ver. Sta ten moeten door middel van hulp programma's even krachtig voor de vrede strijden als zij van 19411945 oorlog gevoerd hebben. Wat de Amerikaanse strijd voor de vrede betreft, zei de president nog, dat de Ver. Staten rekening moet houden met de speciale houding die sommige landen aannemen. Kennelijk doelde hij op kritiek in het congres op India en andere neutrale landen. Neu traal wil nog niet zeggen, aldus Ei senhower, dat die landen neutraal staan tussen goed en kwaad, tussen behoorlijk en onbehoorlijk. De president kondigde" voorts aan dat de minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles, zaterdag in Iowa een rede zal houden, waarin hij. met volledige instemming en steun van hem, de president, de nadruk zal leggen op het belang van de hulp aan het buitenland. Ook zal Dulles spre ken over de rol van de neutrale landen in de wereld. Negerzanger-pianist dood in hotelkamer gevonden De bekende 43-jarige Jamaicaanse zanger van blues en calypso's Ber- trum Jarrett, die tevens pianist was, is naar nu bekend is geworden, op 23 mei na een optreden voor Ame rikaanse troepen, dood in zijn hotel kamer aangetroffen. Jarrett woonde in Londen, waar hij verscheidene malen -voor de B.B. C.-televisie verscheen. Het Wereldgebeuren. Verzetslieden Robert Lacoste heeft zijn hoge po sitie van tegenwoordig voor een groot deel te danken aan zijn activiteit in de ondergrondse be weging. In de tweede wereldoorlog was hij nog ontvanger van de belas tingen in Savoye, maar zijn collega's hebben hem toen veel werk uit han den genomen. Zij wisten namelijk, dat hij belangrijker taken te vervullen had dan belastingpenningen te innen voor de regering-vichy: Lacoste nam een belangrijk aandeel in de organi satie van het net van verzetsgroe pen. De Gaulle benoemde hem na de oorlog tot minister voor de industrie, een functie die hij ook vervulde in verscheidene kabinetten die later pro beerden, om Frankrijk uit de onop houdelijke zware zorgen te brengen. In het kabïnet-Mollet is hn minister voor Algerije met standplaats Al giers. En het is in die functie, dat hij meer dan welke andere hoog waardigheidsbekleder, ook de kastan jes uit het vuur moet halen. Want het is vooral in Algerije, dat Frank rijk zich op het ogenblik de vingers brandt. De man, die in de tweede wereld oorlog meehielp om het verzet tegen de Duitsers te organise ren, heeft daarginds te kampen met een andere illegale beweging. In het debat, dat de afgelopen dagen in de. Franse Nationale Vergadering werd fevoerd over het beleid van Mol Iets abinet. hebben sommigen de ver zetsstrijd in Algerije vergeleken met die van de Fransen tegen de Duit sers. Mollet, die net als Lacoste in oorlogstijd een dappere verzetsman was, heeft tegen die opvatting krach tig stelling genomen. „Wat wy in Algerije tegenover ons vinden, is re bellie, en deze Arabieren doen dingen die niet opkwamen in het hoofd van onze eigen illegale stryders: zij ver woesten ziekenhuizen en scholen, zy plegen moorden en voeren wrede martelingen uit...." Op dit punt had Mollet ongetwy- feld gelyk. En bovendien vond hij het argument aan zijn zijde, dat Algerije officieel een deel van Frankryk is dat men het eigenlijk niet eens een kolonie mag noemen. En dat het dus verkeerd is, deze re bellie te vergelijken met de acties te gen een vreemde bezetter, zoals die door Mollet en Lacoste op touw wer den gezet in de tweede wereldoorlog. Maar daartegenover wordt aange voerd, dat de rebellen het met die „officiële" feiten niet eens zijn. Vol gens hen zijn de Fransen wél vreem delingen in het land, en willen die een onevenredig grote invloed uit oefenen. En uit de woede en onver- zettelykheid, waarmee hun strijd nu al negentien maanden wordt gevoerd, mag men concluderen, dat hier geen sprake is van een actie door enkelin gen, maar van een wijdvertakte na tionalistische beweging, die door het overgrote deel van de Mohamme daanse bevolking wordt gesteund. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft het Franse Huis van af gevaardigden met grote meerder heid vertrouwen uitgesproken in het beleid van de regering. En Lacoste kon gisteren per vliegtuig naar Al gerije terugkeren om zijn taak als minister-resident weer op te vatten. Hij heeft in een luide toegejuichte re de in het Franse parlement gezegd, dat er tegen 20 juni niet minder aan 364.000 man Franse troepen in actie zal zijn, om de rebellie te bestrijden. „Ik ben ervan overtuigd, dat het niet lang meer zal duren, of het hele ge bied zal zich weer scharen om de wettige autoriteiten. Er zullen plaat selijk verkiezingen worden gehou den". Als het eenmaal zover was, zou men aan de critici kunnen antwoor den: „Kijk, dit zijn de feiten". Vurig sprak hij zijn vertrouwen uit in de juistheid van het tegenwoordige be leid en hij drukte de afgevaardigden op het hart, dat de Franse strijd krachten niet vechten om het oude Algerije te herstellen maar voor een nieuw regiem, gekenmerkt door so ciaal recht en democratie. Wat de houding van de Fransen zou zijn, wanneer een democratische stemming in Algerije de betrekkingen met Frankrijk zou willen verbreken, maakte hij nog niet duidelijk. Het nieuwe regiem, zo zei hij, zou moe ten worden opgebouwd op de band tussen de twee gemeenschappen (1.000.000 Europeanen en 8.000.000 Arabieren en de genegenheid van de Algerijnen voor Frankrijk. Over die genegenheid zijn de Fran sen het inmiddels onderling niet helemaal eens. In verscheidene berichten uit Algerije in Franse bla den is sprake van diepe haat tussen de twee bevolkingsgroepen. En of de tegenwoordige actie (waarbij het niet te voorkomen is dat ook on- schuldigen het kind van de rekening worden) tot die genegenheid by- draagt, is de vraag. Robert Lacos te bevindt zich in een moeilijk par ket. De toekomst zal leren, of hij ge lijk heeft, dan wel de critici. Inmid dels zal er moeilijk een criticus te vinden zijn, die in zijn schoenen zou willen staan. ROBERT LACOSTE „.straks de feiten....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3