..LEZERS SCHRIJVEN.. JIMMY. EN RINUS DE ROBOT VAN NELLE KAPERPRIJS GAAT OP 7 JULI IN HEINKENSZAND VAN START P— SPORT-— IN HOEK VAN HOLLAND WERKT EEN BRITS 0MR0EPJE DONDERDAG 7 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 MOEILIJKHEDEN NU OPGELOST gen wensen zelfs met meer dan één ploeg deel te nemen. Praktisch alle verenigingen, die in 1955 aan de start verschenen zijn ook nu weer van de partij„Het Zuiden",, de „Pedaal ridders" met Schalk Verhoef, „Help Elkander" uit Oud-Gastel, enz. Ver- Wedstrijd wordt verreden in twee klassementen De derde „Kaperprijs", de bekende wielerwedstrijd, zal óp zaterdag 7 juli a.s. in Heinkenszand van start gaan. Nadat de stichting „Kaper- prys." financiële moeilijkheden, die veroorzaakt waren door de afwach tende houding van de middenstands vereniging, uit de weg had geruimd, doken er problemen op rond de wed strijddatum. In 1955 ondervond de klassieke Ronde van Noord-West Ne derland een nadelige invloed van de wedstrijden te Heinkenszand, zodat de K.N.W.U. thans in verband met andere wedstrijden de nodige reser ves in acht wilde nemen alvorens zonder meer haar goedkeuring aan de wedstrjiddatum te verlenen. Vele moeilijkheden zijn dan ook achter de schermen opgelost, waarbij het wie- Iercomité in Breskens haar mede werking verleende door de geplande amateurwedstrijd, die op dezelfde datum, gehouden zou worden, om te zetten in een nieuwelingen-wedstrijd. Thans heeft de K.N.W.U. definitief haar goedkeuring gehecht aan de datum, zaterdag 7 juli. Voor de stichting „Kaperprgs" is déze datum zeer belangrijk, omdat de wedstrijddag dan juist samenvalt met dé Heinkenszandse jaarmarkt, waai-voor men in de wijde (Zuid- Bëv'elandse) omtrek vrijaf pleegt te nemen. De renners zullen niet meer, zoals vorig jaar een omloop door Zuid-Beveland maken. Daarmee is een concessie gedaan aan het pu bliek, dat in de wedstrijd toch voornamelijk een kijkspel ziet. De sportieve belangrijkheid van de „Kaperprijs" is echter op peil ge houden door de wedstrijd in twee klassementen te verdelen. Het eerste klassement omvat zes grote rondén, die via Niase lopen, en de tweede etappe wordt verreden, na een selectie, op het bekende par cours in Heinkenszand. De totaal af stand is 160 km. Met dat al is de wedstrijd voor de renners 'n kracht tour. Er blijkt van de zijde van de wie lerverenigingen een enorme belang stelling te bestaan. Enkele verenigin- der komen nog: de tour- en wieler club „Maastricht", de Amsterdamse sportclub „Olympia", „Gerrit Schul- te" en de „Hoekse Renners" met on der anderen Adrie van Steenselen. Vanzelfsprekend is de Zeeuwse ren- en tourclub „Theo Middelkamp" present. Drie ploegen van deze ver eniging zullen- van start gaan, waar bij onder meer een jonge C-pIoeg, die jonge amateurs als Rentmeester, De Poorter en Middelkamp in de aandacht zal brengen. Zeker is reeds, dat ook Belgische en Engelse ploegen van start zullen gaan, terwijl men nog in onderhan deling is over een gecombineerde Luxemburgse en Italiaanse ploeg. Behalve de „Kaperprijs" zullen er op 7 juli verschillende andere eve nementen in Heinkenszand zijn te Wielerkoers in Oostburg Ter gelegenheid van de Oostburgse kermis heeft de wielerclub „Luctor et Emergo" te Oostburg voor zaterdag 16 juni een wielerwedstrijd voor profs en onafhankelijken georganiseerd op het bekend Kroonwijkparcours, over een afstand van 100 km (100 ronden). Voor deze koers bestaat Van de zijde der renners grote belangstelling. Zo is reeds de deelname verzekerd van o.a. H. van Oers (étappe-winnaar Ronde van Nederland te Oostburg vorig jaar), de beide Tour-de-France renners Maenen en Dielissen, de drie gebroeders Peters (waaronder Gerrit, :oppelgenoot van Gerrit Schulte)de stayers Jan Pronk en J. Koch en ver der Piet van, As, Arend van 't Hof, Harm Smits, Jan Konings, enz. Bij een te grote aanmelding zal het be stuur een selectie toepassen tot on geveer 35 renners. 33. Dokter Pilleckens had om een uur of acht het huls van de Browns verlaten. Hij had Miebet en Jackie op het hart gebonden de patiënt alleen te laten en niet te storen. „Laat hem met rust, mensen", had hij met veel nadruk gezegd, „laat hem zoveel mogelijk slapen. Dan is hij spoedig weer helemaal de oude". Jackie en Miebet hadden dat beloofd. Miebet was overigens totaal haar hoofd kwijt. De vreselijke nacht die zij achter de rug had, zou zij niet licht vergeten. En het liep al tegen elf uur, die morgen, toen zij dat trillerige gevoel in haar benen een beetje kwijt raakte. Toen had Jackie al een lang telefoongesprek gevoerd met zijn directeur, de heer Albert Antenne van de firma Technica Co. Hij vertel de hem nauwkeurig wat er gebeurd was, dat zijn vader bewusteloos was geslagen en dat de robot op een mysterieuze wijze was verdwenen. En hij voegde er on omwonden aan toe, dat hij zijn collega ïr. De Wroeter er van verdacht de hand te hebben in deze onverwikkelijke affaire. Déar had de heer Antenne van opgehoord. „Ge loof je dat werkelijk Brown?" vroeg hij. „Geloof je heus, dat onze De Wroeter tot zulk een lage daad in staat is?" Jackie had toen een paar ogenblikken niet ge antwoord. Maar eindelijk zei hij toch: „Ja meneer An tenne, hij moet het wel geweest zijn. Mijn vader heeft hem met zijn eigen ogen gezien dat hij het licht van een der straatlantaarns heeft stuk gegooid en later heb ik zelf zijn oude auto die Bugatti die U ook wel zult kennen bij ons in de straat zien staan". Toen was het weer aan de andere kant van de telefoonlijn enige tijd stil geweest. „Ik zal de zaak onderzoeken", zei de heer Antenne kortaf en hij verbrak het gesprek. De graandiefstallen in de haven van Rotterdam Zware straffen opgelegd De rechtbank te Rotterdam heeft, wegens diefstal van graan In de ha ven van Rotterdam veroordeeld, de 51-jarlge schipper J. N. uit Lekker- kerk, tot een jaar en. drie maanden gevangenisstraf met aftrek, de 53- jarige controleur J. H. B. tot acht maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proef tijd, de 56-jarige vrijman U. W. F. K. tot zeven maanden met aftrek, waar van twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, de 60-jarige vrijman P. G. tot zes maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en de 48-jarige chauffeur H. de R. tot drie maanden met aftrek. Vier verdachten werden vrijgespro ken en de overige-van dc 39 verdach ten werden veroordeeld tot voorwaar delijke gevangenisstraffen met geld boeten variërend van 60.tot 20.—. De rechtbank heeft zich twee we ken geleden drie dagen met deze zaak ?zig gehouden. Zoals gemeld waren de diefstal len in de jaren 1953—'55 opgelopen tot 130 ton graan ter waarde van 30.000. Beslissing 's-H. Arendskerke- Lewed. Boys pas op 17 juni Ook a.s, weekeinde zullen nog niet alle wedstrijden voor de normale competitie en de promotiecompetitie in de K.N.V.B. afdeling Zeeland zijn beëindigd. De beslissingswedstrijd om een plaats in de vierde klas van het amateurvoetbal tussen 's-H. Arends- kerke en Lewedorpse Boys, die zo als gemeld gelijk eindigden, moest namelijk worden uitgesteld. Dit tref fen is nu bepaald op zondag 17 juni op het terrein van Robur in Goes. Verder wordt zaterdag nog ge speeld de wedstrijd MiddelburgS.V. D., in de promotiecompetitie 2e klas van het zaterdagvoetbal. Deze ont moeting, die Middelburg V kan win nen, is echter van geen enkel belang meer. (Advertentie) Even uitblazen mei een HALFZWARE VAN NELLE NAAR MELBOURNE. In de afgelopen weken heeft het Nederlandsch Olympisch Comité besprekingen gevoerd met delegaties van de Konink lijke Nederlandse Zwembond, de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond en de Koninklijke Verbonden Nederlandse Water sport Verenigingen, waarbij uitvoerig van gedachten is ge- wissëld over het tijdstip van vertrek uit Nederland naar Melbourne, vooral met het oog op het acclimatiseren. In be ginsel hebben deze besprekin gen tot volledige overeenstem ming geleld, hetgeen tot ge volg zal hebben, dat er naar gestreefd zal worden om de zwemploeg, het waterpolo- team, de hookeyploeg en de groep zeilers omstreeks 10 no vember tezamen in één vlieg tuig naar Melbourne te laten vertrekken, met als aankomst- datum omstreeks 15 november. TWEE WEKEN EERDER. Hoewel omtrent definitieve deelneming nog niets vaststaat naar bekend zal de olympi sche ploeg van ons land om streeks 1 september definitief worden samengesteld aan de hand van de in de komende drie maanden bereikte resultaten, waarbij hoge eisen worden ge steld betekent deze principië le overeenstemming dus, dat de zwemploeg twee weken vóór de aanvang van de olympische zwemwedstrijden in Melbourne zal zijn, evenals de waterpolo- ploeg. Het hockeyteam heeft 8 dagen om te acclimatiseren en de zeilers zijn dan elf dagen in Melbourne voor het startsein van de eerste race zal worden gegeven. Het staat vast, dat de vliegtocht zal worden gemaakt met een langdurige stop in Ma nilla op de Philippijnen. JEAN ROBIC. 7» de toestand van Jean Ro- bic, die tijdens de training zwaar gewond ie doordat hij bij een poging om zijn afgelo pen ketting recht te trekken op een tegenligger in reed, is geen verandering gekomen. Robïc heeft zijn linkerdijbeen eh zijn rechterduim gebroken, terwijl hij diepe vleeswonden aan het hoofd en kneuzingen over het gehele lichaam heeft opgelopen. Er bestaat geen le vensgevaar, viaar wel heeft het ongeluk een streep getfok- ken door zijn plannen voor de naaste toekomst. Hij was juist kaleidoscoop in uitstekende vorm en bereid de zich voor op de Ronde van Frankrijk waarvoor hij in een regionale ploeg gekozen was. Hij had zich vast voorgeno men daarin een topprestatie te leveren. H\j zal echter te Reims niet kunnen starten en drie tot vijf maanden rust moeten nemen alvorens de training te kunnen hervatten. BIEZEN PAKKEN. Het lijkt, dat Gustav Sebes, leider van de beroemde Hon gaarse voetbalploeg, wel zijn biezen kan pakken nu Honga rije voor het eerst sedert 13 jaar een thuiswedstrijd verlo ren heeft. Toen Hongarije van Tsjecho-Slowakrje verlooo wierp het publiek Sebes de grofste schimpscheuten naar het hoofd en de kranten doen het sedert dien nog eens dunnetjes over. Ingelichte kringen zeggen dat Sebes misschien nog mag blij ven als vice-voorzitter van de Hongaarse nationale sportcom- missie, maar dat het wel zo goed als zeker is dat hij spoe dig leider van de ploeg af zal zijn. Verwacht wordt dat be kende club-coaches zoals Jenoe Kalmar van Honved, Marton Bukovi van Dozsa en Karoly Sos van Kinizsi spoedig een technische keuzecommissie zul len opbouwen als eerste stap om Sebes weg te werken. De felste aanval in de pers is op Sebes geleverd door het vak bondsorgaan Nepszava, een blad dat nauwe relaties heeft met de voorzitter van de Hon gaarse voetbalbond Sandor Bares, die een vijand van Sebes is. Het blad verwijt Sebes dat hij niet heeft gezorgd voor vol doende lichaamsvoorbereiding en tactische voorbereiding van de ploeg en dat hij niet tijdig naar jong bloed heeft gezocht. Ook „Sugar" Ray Robinson, de wereldkampioen middenge- wicht, staat bij de Amerikaanse fiscus in het krijt. Maar zjn advocaat, de heer Truman Gibson, die tevens secretaris is van de internationale boks club, heeft meegedeeld, dat het bedrag van rond 90.000 dollar, waarop de belastingautoritei ten aanspraak maken, voor het eind van het jaar betaald zal zijn. Robinson heeft voor zijn laatste wedstrijd tegen Carl Ol son een beurs van ruim 90.000 dollar ontvangen. Hiervan heeft hij volgens Gibson reeds een belangrijk deel afgestaan aan de fiscus. Charitas wordt ruim gediend (Van een onze verslaggevers) Als de tonen van het „Britannia rules the waves" langzaam wegge draaid worden, zegt een stem met onberispelijk Oxforo-accent„You are tuned to the British Militair Radio Station at Hoek of Holland, broad casting at 11.942 and 11.925 mega cycle per second. In the 25 meter band. Dit is het Britse militaire ra diostation in Hoek van Holland, dat utzendt in de 25 meter band". Als U dit uit uw luidspreker hoort komen, weet U, dat uw toestel staat afge stemd op waarschijnlijk het kleinste en zeker het merkwaardigste radio station van het Britse leger. Hoewel de uitzendingen duidelijk alleen bedoeld waren voor de inwo ners van de militaire kampen in Hoek van Holland, kwamen er ontvangst rapporten uit Duitsland, België, En geland, van tal van schepen in de Toordzee en zelfs af en toe uit het Middellandse zeegebied. Aanvankelijk werkte men met een oud zendertje. Na enige onderhande ling besloot men een zender van Phi lips te uren; een prachtig, gloed nieuw en blinkend apparaat, maar met helaas slechts 75 watt energie, omdat dit het maximum toelaatbare is voor een dergelijke uizonderings- toestand en de verantwoordelijke autoriteiten de vorige maar oorlui- kend hadden aangehoord. Er was gemakkelijker mee te wer ken, maar de ontvangstrapporten kwamen niet zo ver weg meer. Als men er tegenwoordig een uit Zuid- Engeland Krijgt, Is men al verheugd. Dat neemt niet weg, dat men met de kerstdagen van het vorig jaar, toen men de nieuwe zender al had, kans zag om een radio-keten te vormen 'via sterkere stations van de Britse troepen in Duitsland en Ootenrijlc met de B.B.C. Maar ook met de Nederlanders in de buurt van het zendstation is een band gegroeid, vertelde ons kapitein C. B. E. Cowie, die zich met het fi nanciële aspect van de uitzendingen bezig houdt. En hij vertelt ons met trots, hoe men tegenwoordig voor hun radiostation omstreeks Kerstmis „the battle of the BAF's houdt, de slag om de BAF's. Een BAF is een bank biljet, zoals men in het Britse leger gebruikt; de letters zijn afgeleid van British Armed Forces. Iedereen, die in deze battletijd een plaat aanvraagt telefonisch, zoals dat op deze ver- zoekuurtjes gebruikelijk is zegt er meteen het bedrag bij, dat zij of hij in de pot wenst te storten. Dat geld komt dan de volgende dag in de bus van het kamp, of per post, of het wordt gebracht. Zo haal de men de laatst© keer honderden guldens op, die worden gebruikt om speelgoed en andere zaken te kopen voor de jeugdige patiëntjes van een kindersanatorium in Hoek van Hol land. In december werden de kinde ren verblijd met 'n radio met pick up en ieder nop- 'n cadeautje apart waar door zy ziel» het Engelse radiosta- tionnet.je tot ïn lengte van dagen zullen herinneren. Captain Cowie, die er door zijn snor en staalblauwe ogen juist zo Brits uitziet als men van een Britse mili tair verwacht, is ook bijzonder trots op de discotheek van het zendstation- netje. Hjj spreekt dan ook met dank baarheid over de medewerking van de Voice of America die talloze gram mofoonplaten in allerlei denkbare genres levert, net als onze Wereld omroep: Bach, of Buiterman, Léhar of Ellington. Vooral de Nederlandse Wereldom roep kan geen kwaad meer bij het Engelse radioteam doen. Iedere maandag en dat heeft sinds ruim vier jaar nog geen keer gemist ko men de platen uit Hilversum: allerlei soorten muziek, completering van het geluidenarchief en een volledig in het Engels gesproken weekoverzicht van binnen, en buitenlands nieuws. „Een prachtig voorbeeld van Neder lands-Engelse samei captain Cowie het. gelse samenwerking" noemt De omroeper heeft de beschikking over drie draaitafels, zodat hij pro gramma's niet behoeft te onderbre ken en (desgewenst) ook nog iets uit zijn géluidenarchief kan mixen. Dit heet met een mooi woord de studio maar heusuit deze loods komen vijf afwisselende zenduren per dag. Gestegen welvaart Naar aanleiding van het hoofdarti kel „Meer consumptie" in de P.Z.C. van zaterdag 19 mei 1956 zou ik toch wel iets willen opmerken. Van de daken wordt tegenwoordig de gestegen welvaart verkondigd, maar niet iedereen profiteert er van. Er is een categorie, die er bij inschiet, maar daarover wordt niet geschre ven. Het zijn de gepensioneerden, die wel mogen betalen aan huurver hoging, verhoging van waterleiding tarieven, verhoging van de prijzen, die ongemerkt weer wat naar boven gaan, zoals brandstoffen, groenten, aardappelen, melk eng., kleding en schoeisel, waar voor ons geen begin nen aan is. Wie er wel van profite ren, dat zijn de n.v.'s, de handelaren en degenen, die in het produktiepro- ces zijn opgenomen. Als voorbeeld diene het volgende. Bij de n.v. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" hebben allen, aie daar in dienst zijn, dit jaar tweemaal 3 procent winstuitkering gekregen, maar voor de gepensioneerden was er niets bij, terwijl ze vroeger in lange werktijden en op lage lonen ge holpen hebben om „De Schelde" groot te maken. U schrijft in datzelfde hoofdartikel, dat binnenkort veel geld in omloop komt. Daarmee worden zeker de va kantietoeslagen bedoeld, die overal gegeven worden, maar daarvan zien wij' ook niets. Wij moeten maar met een klein pensioentje van „De Schel de" en een aanvulling „van Drees", de eindjes aan elkaar zien te kno pen, want voor' de kleine genoegens des levens is geen geld, zelfs niet om de getrouwde kinderen, die buiten Vlissingen wonen, te bezoeken. Velen van ons zitten met smart te wachten op de invoering; van de nieu we ouderdomsverzekermg op 1 ja nuari 1957. Als dp-t voor hun ook maar niet tegenvalt. Daar het artikel 61 van die wet over de aanpassing gaat, weten zij nog niet, waar zij aan toe zijn. Een gepensioneerde van de Kon. Mij. „De Schelde". Te lage produktiviteit De heer Van. R. te Vlissingen doet me de eer aan, te reageren op mijn ingezonden stukje over de Duitse toepassing van de achturen- dag. Wanneer redactie het me toestaat- wil ik graag kort van ant woord dienen. Ik ga dan voorbij aan enkele pas sage's over kinderarbeid en derge lijke. Deze opmerkingen zijn met zakelijk en verzwakken vanzelf het betoog van de heer Van R. Geen en kele serieuze lezer kan uit mijn op merkingen een pleidooi distilleren voor een toestand over welks af schaffing wij het wel eens zijn. Ik sprak er mijn bezorgdheid over uit dat men elders over de toepassing van de achturendag klaarblijkelijk anders denkt dan hier. Dat dit feit van betekenis is voor de positie van Nederland op de in tern. markt zal ook de heer Van Rijssel niet tegenspreken. Dat de heer Van R. in de mening verkeert dat de „Geestelijk, dyna- mische"(?) mens van heden in staat zal blijken de conjunctuurbewegin gen onder controle te krijgen en te houden lijkt mij een gevaarlijk punt. Tot nu toe is dat nimmer gelukt en er is geen enkele aanwijzing dat dit in het vervolg wel het geval zal zijn. Ik ben dan ook zo vrij op dit punt met de heer Van R. van mening te verschillen. De heer Van Rijssel vindt mijn schrijven ietwat pijnlijk. Immers hij herinnert zich de zege ningen van de Duitse overheersing. Welnu, ik neem aan dat dit stukje inderdaad pijnlijk in sommige oren klinkt. Echter op een andere wijze dan de heer Van R. meent. Ik weet niet of de heer Van R. tijdens de oorlog in een concentratiekamp heeft gezeten, evenals schrijver de zes. In elk geval verhindert dit feit me niet om objectief te staan tegen over economische feiten. Zeker zal de heer Van R. willen aannemen dat ik niet al te welwillend sta tegen over de Germanen. Van oudsher echter staan deze lieden als „luch tige" werkers bekend. Jammer ge noeg dat ze deze deugd zo vaak foutief hebben aangewend. Met de héér Van R. deel ik de be wondering voor veel wat in het na oorlogs Nederland is gepresteerd. Al moeten we niet over het hoofd zien dat de welvaart van heden sterk verband houdt met de wereld hoogconjunctuur. Zorg geeft mij echter het feit dat de produktie per man, speciaal van de bouwnijver heid in Nederland beduidend lager is dan voor de oorlog, ondanks de zoveel betere sociale toestand. Dit feit zal ook door Van R„ wanneer hij althans op dit gebied deskundig is, niet worden ontkend. Met alle vooruitgang die het na oorlogs Nederland kenmerkt moet worden vastgesteld dat we er niet in slagen de woningnood te bedwin gen, zelfs niet er op in te lopen. Met belangstelling las ik over de zorgen die de heer Van R. zich met anderen maakt over de komende automatisering. Welnu, ik vermoed dat de duizenden die nu nog steeds op een woning wachten en welks aantal helaas niet vermindert, even eens in deze ontwikkeling belang stellen. Speciaal de bouwnijverheid, de enige mogelijkheid om de woning nood op te heffen werkt thans nog met „bijbelse" werkmethoden. Hoe wel ik de mogelijke bezwaren van een komende automatisering niet op het gebied van de woningbouw, wellicht zal het dan mogelijk zijn om tenminste weer per man het produktiecijfer te halen van voor 1940. Goes. Abonné X. Muziekkorpsen moeten uit de brand Als erelid der Kon. harmonie „Ons Genoegen" te Vlissingen moet het mij van 't hart, dat de hulp m.i. te traag gaat. Wel behelpen dè bei de muziekkorpsen door de ramp ge troffen zich enigszins, maar er is nog zeer veel steun nodig. Laat daarom maatschappijen, ho- recaf-bedrijven e.a. welke nog niet hun steentje bijdroegen dit nog doen, want spoedige hulp is dubbele hulp. Laatstgenoemde bedrijven mogen toch beseffen wat het zeggen wil wanneer in juli twee dagen de Fede ratie van Harmonie en Fanfare Vlis singen met een mooi aantal muziek korpsen vertier en geld in 't laatje zal "brengen. Vlissingen. A. Frenks. Ravesteijnplein 17. Olie op het strand Toen ondergetekende deze week op een mistige morgen langs de boulevard te Vlissingen wandelde, ging zijn belangstelling uit naar de schepen, die hij hoorde (en niet zag). Doch spoedig kwamen er 4 in 't zicht, 2 inkomers en 2 uitgaanders. Een van deze, richting Oostgat, was de Amerikaanse olietanker „Seatï- ger". Deze passeerde, op een 50-tal meters het Leugenaarshoofd. Tot mijn grote verbazing zag ik dat men olie overboord pompte, ver moedelijk met de Ejector, aan het leven te horen. Het kielzog was één oliebaan van roeiershoofd tot Leuge naar. Het water was afgaande en de wind uit de kust, dus hadden we er eerst op de kust geen last van. Na zondagmiddag 3 uur was het Nolle- strand één oliebaan en ook het strand Boulevard Evertsen was er mee besmet. Bestaat er geen order, dat olie spuien onder de kust verboden is? Vlissingen. J. A. Talman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11