PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Luxemburgs groothertogelijk paar in Amsterdam met ovaties begroet longen doodde Haagse hoofdagent met bijl Mechanisatie ook in fruitteelt met rasse schreden vooruit FRANSE REGERING WINT HET VERTROUWENSVOTUM 199e jaargang - no 132 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; £r. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N Bogerdxtraat 24. telef. 26. ZONNIGE TAFERELEN IN DE HOOFDSTAD Prinses Beatrix in officiële rol: zij begeleidde prins Felix Twaalf straaljagers in formatie raasden onder de enkele witte wolken, die gisterochtend boven Schiphol de blauwe lucht verbraken, dicht over het vliegveld, waar om tien over tien koningin Juliana en prinses Bea trix op het platform de aankomst stonden af te wachten van de groot hertogin en de prins van Luxemburg. Tien seconden later daalde de regeringsdakota met de helrode neus en de witte rug, die groothertogin Charlotte en prins Felix uit Luxem burg had gehaald, op een der landingsbanen. Enkele minuten later rolde het toestel voor de erehaag van de Ko ninklijke Marechaussee aan de ene zijde en de erewacht aan de andere zijde rechthoekig op het stationsgebouw opgesteld en gevormd door een compagnie Limburgse Jagers met het vaandel en de kapel van de Lim burgse Jagers. Groothertogin Charlotte en prins Felix en deelde de hoge Luxem- Felix daalden de trap af en werden burgse gasten mede, dat tot naar begroet door onze vorstin, die de spijt prins Bernhard wegens een groothertogin omhelsde. Vervol- plotselinge keelontsteking niet gens schudde zij de hand van prins aanwezig kon zijn. Nauwelijks was het gevolg van de hoge gasten voorgesteld aan koningin Juliana en prinses Bea trix, of de kapel der Limburgse ja gers zette het Luxemburgse volks lied in. Onze vorstin was gekleed in een la vendelblauw moiree complet met bij passende hoed, prinses Beatrix droeg een grijs mantelpakje met grijze hoed en witte handschoenen en handtas. Groothertogin Charlotte verscheen in een crèmekleurig complet, prins Fe lix was gekleed in het generaalsuni form van de Luxemburgse landmacht. In de Avioramazaal werden talrijke autoriteiten aan de hoge gasten voor gesteld, onder wie de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de mi nisters en leden van de ministerraad, de gevolmachtigde minister van Su- rtnaihe mi», dr. R. H. Pos, die van de Nederlandse Antillen, de heer W. F. M. Lampe, ministers van staat, staatssecretarissen, de vice-president van de Raad van State, de chef van de Generale Staf, de chef van de Luchtmachtstaf en die van de Mari nestaf en anderen. Kinderen met bloemen Een vrolijk bevlagde en beplante parkeerplaats op het Stadionplein diende als passage d'honneur. Daar begroette Amsterdams burgemeester d'Ailly de hoge gasten. Drie meisjes uit het Burger Weeshuis boden bloe men aan. De twaalfjarige Carla Kemner offreerde de groothertogin 'n ruiker paarse orchideeën, de veertien jarige Cobie Wessels bood de konin gin een boeket witte orchideeën aan en de dertienjarige Annie Sclieermey- er offreerde prinses Beatrix een toef lelietjes der aaien. Per calèche ging het gezélschap naar het paleis op de Dam, waar de zon weer bijdroeg tot de kleurigheid van het schouwspel. Schalkjes Het blad „Cobouw" heeft zich vo rige maand beziggehouden met Zeeland in het algemeen en Walcheren in het bijzonder. Het pu bliceerde over dit eiland een artikel, waarboven kloek en tegelijkertijd flatteus stond vermeld, dat het ging over de „parel der Zeeuwse eilan den". Een schone, zij het wat oester achtige vergelijking, die het Zeeuwse hart goed doet, al zal nu menige Bevelander, Tliolenaar of man van Schouwen-Duivenland ver stoord vragen, hoe het dan wel met de rest van de Zeeuwse eilanden zit. En hoe met Zeeuwsch-Vlaanderen Ook parels? Maar bij het lezen van het verhaal kan alle verstoordheid verdwijnen, want in -gebeeldhouwde zinnen wordt de lof van het gehele gewest, mitsgaders van zijn inwoners «bezongen: „Zeeland en de Zeeuwen, dat is alles rust en in die rust wel bewuste kracht", roept „Cobouw" geestdriftig uit, „Dat is gulheid en gastvrijheid. Dat is klaar besef en voorname eenvoud. Dat is goedlachs heid en eerlijkheid". Ziedaar een krachtig proza, dat zonder twijfel grote drommen niet-Zeeuwen naar deze archipel zal lokken. Want hier is men gul: bestelt men ergens één koffie, dan komen ze er met twee aandragen. Hier is men gastvrij: zo dra de Kreekrakdam is gepasseerd staan tientallen Zeeuwen gereed om de bezoekers van dit gewest mee naar de logeerkamer te slepen. Hier heerst bovendien klaar besef, welis waar een vage zaak waarvan nie mand precies weet wat het is, maar in elk geval klaar, zoals de koffie in de Zeeuwse etablissementen. Maar onderschat ook de voorname een voud niet en zeker niet de goedlachs heid: een pret kan men in Zeeland hebben, een pret Dit alles nu heeft „Cobouw" ont dekt. Maar het blad heeft het daarbij niet gelaten, doch is die per gaan graven, heeft zelfs gewoeld in de diepten van 't Zeeuwse volkska rakter. Een interessante bezigheid, waarover reeds velen hebben nage dacht, zonder dat zij eigenlijk veel verder kwamen. Kenners van Zee land hebben hier en daar héél voor zichtig wat algemene opmerkingen aan het papier toevertrouwd, daarbij erkennend dat kennis van het Zeeuw se eigene moeilijk is te vergaren, dat het zelfs nog een grote vraag is of er wel bepaalde zaken zijn aan te wijzen, waaraan men de Zeeuw en hem alleen kan herkennen. Het blad „Cobouw" evenwel acht deze voor zichtigheid blijkbaar wat overdreven, want met grote voortvarendheid komt het blad in dit parel-artikel tot rake conclusies. Waarmee het nu maar eens goed wordt gezegd! Ken nelijk zijn er tot dusver té veel doek jes om deze waarheden gewonden en dat moet naar het inzicht van „Co bouw" nu eindelijk eens uit zijn. Vooral geen blad voor de mond ne men, zo heeft de parel-schrijver over peinsd. En daar staat het dan: „De Zeeuw is verstoken van enig sociaal gevoel. Ieder voor zich en God voor ons allen is zijn devies. Hij is vrien delijk tegen zijn buurman en voorko mend tegen de vreemdeling, hij is vriendelijker in de omgang dan de Fries, zoals hij op de duur ook min der trouw kan ziin Wat daarop te zeggen? De schrij ver van deze woorden is wel licht geen Zeeuw, doch een wat men hier Hollander noemt, een buurman van boven de Moerdijk en tevens vreemdeling hier. En nu vrij naar zr»'n inzicht juist vriendelijk zijn jegens de buren en voorkomend tegen 'de vreemdelingen willen wij hem geenszins teleurstellen door op deze plaats minder prettig te zijn. In tegendeel, als iedere Zeeuw hebben wij goedlachs gereageerd, in klaar besef en voorname eenvoud overi gens. Het zijn daar de schalkjes wel, daar bij het blad „Cobouw"! Maar één vraag tot slot: wanneer laat de redactie nu eens echt over Zeeland schrijven? En dan door ie mand, die het wél kan? „Cobouw" kan toch niet altijd grapjes male en... Direct hadat de groothertogin en haar koninklijke gastvrouwe uit de eerste calèche waren gestapt, zette de Koninklijke Militaire Kapel het Luxemburgse volkslied in, dat door de beide landsvrouwen staande aan de rand van het trottoir werd aange hoord. Intussen rolde ook de tweede calèche voor, waarin prinses Beatrix en prins Felix waren gezeten. Terwijl de prins zichtbaar haast maakte om zich in de houding te stellen omdat het volkslied werd gespeeld, wuifde, prinses Beatrix met haar wit gehand- schoende hand nog even vriendelijk naar de enkele duizenden, die zich op het Damplein hadden verzameld. Op het balkon nam het vorste lijke gezelschap even later een lui de ovatie van de menigte in ont vangst. Er .volgde een kransleg- ging bij het Nationaal Monument op de Dam, waarbij de kapel van de Amsterdamse politie een vier regelig koraal speelde. In de troonzaal van het paleis werd het noenmaal gebruikt en 's middags maakte het vorstelijke gezelschap voorts een rijtoer door de stad, on derbroken voor een bezoek aan de grote Rembrandt-tentoonstelling in het Rijksmuseum. In de Nacht wachtzaal was een theepauze. Er volgden een receptie ten pa- leize voor het corps diplomatique en een gala-diner met talrijke tien tallen prominente genodigden (voor het eerst nam ook prinses Beatrix aan zo'n diner deel). Met een bezoek aan de Stadsschouw burg, waar het Nederlandse Opera Ballet een voorstelling gaf, werd het programma van deze eerste dag besloten. De groothertogin van Luxemburg heeft talrijke onder scheidingen aan Nederlanders ver leend ter gelegenheid van dit staatsïebezoek, dat gisteren op zulk een feestelijke wyze een aan vang nam. Vandaag.. de Franse toneelschi-ijver Pier re Corneille te Rouaan werd geboren. Ter gelegenheid hier van worden deze week in het theater „Sarah Bernhard" te Parijs tijdens een internatio naal toneelfeest zeven verschil lende werken van Corneille ten tonele gebracht. Illillllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll Na de aankomst op de Dam te Amsterdam verschenen groot- hertogin Charlotte en prins p Felix van Luxemburg met ko- e= ningin Juliana en prinses Bea- trix op het balcon van het pa- leis omde menigte op de Dam te begroeten. Pakistaans schip vergaan, vele doden Het Pakistaanse passagiersschip „Badora" is als gevolg van een wervel wind vergaan. Men vreest, dat de meeste van de 202 personen, die het aan boord had, het leven hebben ver loren. Vliegtuigen, die gisteren de Golf van Bengalen afzochten, zagen, dat het wrak van het schip heen en weer werd geslingerd door hoge zeeën en zij rap porteerden, dat zij van mening zijn, dat de meeste van de 172 passagiers en van de 30 leden van de bemanning ver loren zijn. Drie overlevenden zijn, naar gemeld werd, aan land gespoeld in de buurt van de haven van Oost-Pakistan Chi- tagong. Assistente van dr. Schweitzer overleden Emma Hausknecht, een verpleeg ster, die meer dan 30 jaar als assis tente van dr. Albert Schweitzer in het ziekenhuis te Lambarene heeft gewerkt, is te Straatsburg op 61-ja- rige leeftijd overleden. We Franse regering heeft in de af gelopen nacht het vertrouwen van de Nationale Vergadering ten aanzien van het door haar gevolgde beleid ge kregen. Be regering kreeg een grote meerderheid achter zich: 271 tegen 59 stemmen. Ongeveer 200 afgevaar digden onthulden zich van stemming. Er is in totaal vier dagen gedebat teerd. 1 De kwestie van vertrouwen, die door Mollet was gesteld, beslaat zijn hele politiek, van Algerije tot en met het Saargebied. De Franse minister van buitenland se zaken Pineau heeft tijdens het de bat in de Nationale Vergadering ver klaard, dat hij vandaag het kabinet zal verzoeken de levering van alle lichte wapens aan het Midden-Oosten te verbieden. Franse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat Franse troepen die in Marokko zyn gestationeerd, dins dag Algerye zijn binnengerukt, naar men aanneemt opnieuw in groot scheeps offensief tegen de opstande lingen. Kamertje lag vol met stripboekjes Een tengere, donkere jongen, de veertienjarige A. van K„ heeft gis termiddag de 54-jarige Haagse hoofdagent A. J. A. met een bijl de hersens ingeslagen in het politie- JllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Ook dames „salueerden" bij Luxemburgs volkslied Er stond bij aankomst van de M Luxemburgse gasten een zeer stevige bries dwars over Schip- hol. Stram salueerde de in gene- M raalsunïform van de landmacht gestoken prins Félix tijdens het spelen van zijn volkslied. Naast H hem stonden de chef van het mi- litaire huis en leden van de ere- diensten, eveneens in uniform en ook zij brachten de militaire H groet. In een flauive boog daar- haast zag men de grootherto- gin, onze vorstin en prinsese Beatrix en alle drie hielden ook H zij de hand aan het hoofd. De M wind rukte n.l. dreigend aan de hoedjes. Deze situatie verwekte bij onze kroonprinses enige hilari- teit. Zij kon een glimlach on- s mogelijk onderdrukken en waagde het na enkele maten ee haar hoedje los te laten terwijl zij haar hoofd tegen de wind in draaide. Deze koninklijke ma- n oeuvre liep zonder ongelukken af. Het hoedje woei niet af, al H zag de prinses zich tegen het einde van het volkslied genood- H zaakt opnieuw haar hand naar M het hoofd te brengen. GESLAAGDE DAG IN KAPELLE Na de aankomst op Schiphol begaven v.l.n.r. groothertoging Charlotte, ko ningin Julianaprinses Beatrix en prins Felix zich naar de Aviorama zaal op de vlieghaven Landelijke demonstratie trok meer dan 2000 bezoekers De landelijke werktuigendemonstratie, die de Ned. Fruittelers Organi satie dinsdag in Kapellc organiseerde, kan in velerlei opzichten geslaagd heten. Niet alleen omdat er meer dan 2000 fruittelers uit alle delen van het land en zelfs ook uit België en Duitsland de weg naar dit Bevelandse fruitcentrum hadden gevonden, maar omdat deze demonstratie veel te zien en te leren gaf. De bezoeker, die misschien gekomen was niet de gedachte hier vele nieuwe snufjes op werktuigengebied te zullen aantreffen, is wel licht wat teleurgesteld. Men mocht dit ook niet verwachten, omdat de nieuwe machines zich geleidelijk presenteren. Wie echter deze demonstra tie heeft bezocht, om er een goed over 5 ht te krijgen van wat met name op het gebied van werktuigen vcor d: rmverzorging momenteel aan de markt is, heeft waar voor zijn geld en. Bovendien zal men tot de conclusie zijn gekomen, dat het streven om de steeds duurder en schaarser wordende arbeidskrachten door de machine te vervangen, ook in de fruit teelt geleidelijk sterker naar voren komt. De constructeurs trachten steeds meer de werktuigen zodanig te maken, dat zij op eenvoudige wijze door één persoon bediend kunnen worden. Besparing van arbeidskrachten speelt ook hier een zeer voorname rol. zijn boomgaarden aan het Groene Woud en de Vroonlandse weg ter be schikking gesteld, welke zich door hun gevarieerde plantvormen en bo dembedekking juist bij uitstek goed leenden om de diverse mogelijkheden op het gebied van de bodemverzor- gmg te tonen. Zo was er een boom gaard met struikvorm en gedeeltelijk De Ned. Fruittelers O ~anisatie. die deze demonstratie organiseerde in samenwerking met het Landbouw schap en met medewerking van het Instituut voor Tuinbouwtechniek en de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst was wel zeer gelukkig met de terrein keuze. De N.F.O.-kringvoorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek, had namelijk zwarte grond en gedeeltelijk grasbe dekking, waar de kleine trekkers met schrjvenegge, cultivators, maaibalk, cirkelmaaier enz. hun capaciteiten konden tonen. Ook was er een oude hoogstamboomgaard in gras, waar grotere werktuigen als de schijven- eggen konden demonstreren en in een met oude struikvorm ruim beplante boomgaard konden de maaimachines uitstekend worden beproefd. Voorts kregen de middelgrote machines met werktuigen waarmee in de grond wordt gewerkt, hun kans in percelen met haagbeolanting met spillen. De meer dan veertig trekkers en de ruim zeventig verschillende werktuigen welke in bedrijf wer den getoond, leverden voor de be langhebbenden voldoende verge lijkingsmateriaal om zich een idee te vormen over het voor hun be drijf, meest geschikte werktuig. Trouwens de deskundigen van het I.T.T. waren ook aanwezig om de belanghebbenden des gewenst nog zo goed mogelijk voor te lichten. Opvallend op deze demonstraties was wel de grote belangstelling welke er van de zijde van de Zeeuwse telers voor de maaiwerktuigen bestond. Dit wijst er op, dat men ook in deze pro vincie waar lang vast gehouden is aan de zwarte grond of een gedeelte lijke begroeiing van de bodem, de waarde van humus steeds meer gaat inzien en daarmee dus een meer per manente begroeiing in de boomgaard ~aat toepassen. Voor de meeste kwe- :ers is de wenselijkheid van begroei ing geen vraag meer, doch wel, hoe- (Vervolg op pag. 7) posthuis in het Haagse Zuiderpark. Hij heeft vervolgens het pistool van de vermoorde politieman ge stolen en is daarmee naar huis ge gaan. De hoofdagent werd getrof fen toen hij bezig was de naam van 3e jongen in een bladregister van gevonden voorwerpen te schryven, voor de tweede maal op die dag. De jongen was er 's morgens al geweest met een gevonden Cana dees emigratieboekje. Een gevon den vulpen was aanleiding tot zijn tweede, noodlottige, bezoek aan het posthuis, waar de hoofdagent al leen dienst deed. Tegen drie uur ontdekten twee agenten, die kwa men aflossen, de gruweldaad, die ongeveer kwart over één was ge pleegd. Aan de hand van het kladboekje, de zogenaamde „leugenaar" van de vermoorde politieman, gingen een hoofdinspecteur, een inspecteur en een rechercheur naar een adres aan de Gietenstraat. Dit adres was het enige dat in het boekje voorkwam. De politiemannen werden door de moeder van de jon een ontvangen. Even later kwam de jongen zelf lachend binnen. Op zijn kamertje, waar hij werd verhoord, is het hem bjjna gelukt, de inspecteur en de re chercheur met het gestolen pistool neer te schieten. Gelukkig drukte hij de loop niet ver genoeg terug, waar door de kogel klem kwam te zitten. De jongen werd daarop overmeesterd en naar het bureau gebracht. „Ik had een pistool nodig. Ik wil al jarenlang naar Niemv-Guinea en heb een pistool nodig om over de grens te komen", dat was het enige motief van deze ambachts scholier, die door zijn moeder een leugenaar en een fantast wordt genoemd. Ook de vorige middag was hij al aan de politiepost geweest met zijn bijl. De hoofdagent had toen echter be zoek. De politie staat voor een raad sel met betrekking tot de geestelijke instelling van de jongen, die niet voor de gewone strafrechter kan worden gebracht. Zijn kamertje lag vol met speelgoedwapens en avontu- ren-stripboekjes. Militair vliegtuig neergestort: 2 doden Gisteravond is te Hermalen in de gemeente Schijndel een „North Ame rican Harvard"-vliegtuig van de ko ninklijke luchtmacht neergestort en in brand gevlogen. Het toestel was afkomstig van de basis Volkel De twee inzittenden van het vliegtuig, de sergeant-vlieger G. V., 22 jaar, on gehuwd, uit Rotterdam en korporaal J. W. B., eveneens 22 jaar, ongehuwd uit Alkmaar, zijn omgekomen. DE 1*1 VERWACHT... HOGERE TEMPERATUREN Vry zonnig weer en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Ho gere middagtemperaturen dan giste ren. ZON EN MAAN 7 juni Zon op 4.24 onder 20.58 Maan op 3.08 onder 19.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1