Endocil Moordende zon verlamde kracht van renners in langste étappe SPORT EN WEDSTRIJDEN Kunstgebitten VROUWEN OP AVONTUUR EN IN EEN MYSTERIE FEUILLET0N Avontuur in de Residentie PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 5 JUNI 1956 RONDE VAN ITALIË Jan Nolten zag ontsnappingspoging beloond met eervolle 7e plaats „Je zou wel gek geweest, zjjn als je in een etappe als deze aan een werkelijke aanval was begonnen. Je zou je half dood gevochten heb ben". Dat waren de woorden van Wouter Wagtmans. de „kopman" van de Nederlandse ploeg in de Ronde van Italië, na aankomst van de vijftiende etappe te Lecco. Daarmee had hij wel enigszins de moeilijk heden van deze dag gekarakteriseerd. Want de rit van Rapallo naar Lecco was met zijn 278 km de langste, die op het routeschema van de „giro" staat. De renners reden dikwijls over slechte bergwegen, waar bij de erbarmelijke hitte de krachten soms bijna verlamde en waardoor de wegen bedekt waren met een dikke laag stof. De coureurs zagen er al spoedig na het vertrek uit als schoorsteenvegers, ondanks de vele pogingen van supporters, die met behulp van sponzen, flessen, em mers en tuinslangen probeerden de deelnemers weer herkenbaar te maken. Ondanks de risico's, waar Wagt mans na afloop op duidde, was er toch een renner geweest, die deze ge- yaren trotseerde, namelijk de Span jaard Bahamontes, die op de kritieke ogenblikken welhaast ongenaakbaar in de aanval ging. Niet direct met het doel, de leidersplaats van Foma- ra over te nemen, maar om zich zo goed mogelijk veilig te stellen voor net bergklassement. De Nederlanders zijn van Wagt mans tot Schoenmaker toe, weer goed meegekomen. Jan Nolten be hoorde in de beslissende fase van de strijd tot de op hem zelf na uitslui tend Italiaanse groep van aanvoer ders. Ten gevolge van een weinig correcte eindsprint, waarbij enkele naijverige Italianen elkaar zwaar hinderden, o.a. door het trekken aan truien, kon de lange Limburger in de buurt van de meet niet uit de voeten komen. Niettemin eindigde hij op de ze vende plaats, hetgeen hem drie plaatsen in het algemeen klasse ment deed opklimmen. Wout Wagtmans bleef onveranderd op de negende plaats in de eindrang schikking staan. Alle Nederlandse rijders, zonder uitzondering, heb ben, evenals de meeste van hun buitenlandse collega's trouwens, tot twee of driemaal toe een lek ke band gehad. Doordat het tem- 8o echter laag bleef, kon vrijwel idereen weer snel bij komen. Positie versterken. Bjj de eerste pashoogte, welke na 40 km moést worden overwonnen de steile „Bosco", ging Bahamontes er Scheidsrechters zien ook niet alles De Walcherse scheidsrech ters hebben in Koudekerke een voetbalwedstrijd gespeeld te gen EMVW uit Middelburg. Ondanks het feit, dat twee strafschoppen tegen de heren rechtsprekers gegeven moesten worden, wonnen ze met 41. Was het al vreemd, dat twee strafschoppen nodig waren, nog vreemder was het, dat men tijdens de rust de met de lei ding belaste scheidsrechter er op attent moest maken, dat de scheidsrechters met twaalf man hadden gespeeld. Eerlijkheids halve dient erkend, dat het te nue der scheidsrechters niet bepaald volgens de voorschrif ten was en wegens het „kleur verschil" was het inderdaad moeilijk om uit te maken of het elftal precies compleet speelde. De echte scheidsrech ter, die naar we menen te mo gen aannemen, het niet gemak kelijk heeft gehad, nam het ze kere voor het onzekere en ging, alvorens het fluitsignaal voor de 2e helft te geven, aan het tellen. Alles klopte want één zijner collega-spelers was zo „handig"' tijdens deze beperkte „volkstelling" even een overstapje te nemen naar de speelhelft der tegenpartij. En zo kon het gebeuren, dat de scheidsrechters ook na rust met twaalf man de strijd voort zetten. Waarmee bewezen is, dat ook een scheidsrechter niet alles ziet. iiiiiiiiiniiiiiii jmum zo krachtig en snel, dat hij het eerst op de 955 meter hoge top arriveerde en de tevergeefs op hem jagende renners, resp. Couvreur, Monti, Fomara en nog enkele ande ren, onder wie Wout Wagtmans, 1 min. 10 sec. achter zich liet. De Spanjaard liet zich echter weer inha len en spoedig daarna was het gehe le peloton weer byeen. Korte tijd daarna ontsnapte de Ita liaan Petrei en hij slaagde er in, bij de tweede vliegende étappe, te Co- dogno (180,9 km) te zegevieren met een voorsprong van 2 min.. 10 sec. op De Santi, Tognaccini. Benedetti, For- nara, Moser en Maule. Het peloton volgde op 2 min. 40 sec. Inmiddels werkte De Santi zich los uit zijn groep en hij deed dat met zo veel vuur, dat hij de vermetele Pe trei by de tweede ravitaillering te Crema (205 km) inhaalde. In de tus sentijd waren er echter ook weer en kele renners uit de grote groep weg gesneld en daarbij behoorde de Ne derlander Jan Nolten. De nu ont stane kopgroep, die op Jan Nolten na, alleen uit Italianen bestond, reed enkele kilometers voor het einde Baf- fi los en betwistte vervolgens onder ling de eindsprint, die op naam kwam van Albani. Uitslagen De uitslagen luidden: 1 Albani (It.) 8:53:56: 2 Favero (It.) 3 Padovan (It.); 4 Grassi (It.); 5 Zuccone (It); 6 Chiarlone (It.); 7 Nolten (Ned.), allen z.t. als win naar. De overige Nederlanders, Wagtmans De Groot, Stolker, Van de Brekel en Schoenmaker werden ex aequo 31e geplaatst op 4 min. 50 sec. Het algemeen klassement na de étappe Rapallo-Lecco is als volgt: 1 Fornara (Italië) 76.36.44; 2 Falla- rini (It.) 76.38.16; 3 Fantini (It.) 76.38.35; 4 Bahamontes (Sp.) 76.38.39 5 Moser (It.) 76.38.51; 6 De Filippis (It.) 76.39.27; 7 Astrua (It.) 76.39.40 8 Brankart (België) 76.39.63; 9 Wagtmans (Ned.) 76.40.20; 10 Burat- ti (It.) 76.40.22. De overige Nederlanders zyn als volgt geklasseerd: 26 Nolten 76.47.16; 50 D. Groot 77.29.32; 65 Stolker 77.42.37; 67 Van de Brekel 77.47.41; 69 Schoenmaker 77.53.22. Hansweertse Boys en Gilze speelden gelijk. De promotiestryd om twee plaatsen in de derde klas tussen Hansweert se Boys, Gilze, Nevelo en De Schut ters heeft ons nog niet veel wijzer gemaakt. In Hansweert werd eerlijk gedeeld (22) en aangezien Nevelo regen Grenswachters tot eenzelfde resultaat kwam, staan de vier kan didaten precies gelijk. Niet W.S.C., maar B.S.C. kampioen van 3e klas C Niet W.S.C. uit Waalwijk zoals gisteren gemeld als gevolg van een onjuiste uitslag maar B.S.C. uit Roosendaal is kampioen geworden van de 3e klas C in het amateurvoet bal. Deze beide ploegen speelden een beslissingswedstrijd op het terrein van T.S.C. in Oosterhout. Na het ver strijken van de reglementaire speel tijd was de stand 44, zodat verlen ging noodzakelijk werd. In de eerste zeven en halve minuut werd niet ge scoord, maar in de tweede even lange periode scoorde de linksbui ten van B.S.C., die zijn club ook ge lijk bracht toen de Roosendalers met 43 achterstonden, een doelpunt, dat de strijd besliste (45). B.S.C. werd dus de gelukkige en is nu één der promotietegenstanders van het Sou- burgse R.C.S. M.L.T.C. Ill—Drive 5—3 Het derde team van M.L.T.C. uit Middelburg is in de lawntenniscompe- titie kampioen van zijn afdeling ge worden door een 53 overwinning op Drive uit Sas van Gent. De gedetail leerde uitslagen luiden: dames enkel: mevrouw E. Anneveldmej. D. Wau- ters 16, 46; mevrouw H. Koops mej. A. Govaert 46, 63, 6—3. He ren enkel: A. HaagJ. Govaert 60, 16, 86; J. WolthersH. Govaert 63, 63. Gemengd dubbel: me vrouw Anneveld/Haagmej. Wau- ters/A. Verhaegen 36, 3—6; me vrouw Koops/J. de Loozemej. Go- vaert/Govaert 1210, 61. Dames dubbel: mevrouw Koops/mevrouw M. Scherftmej. Wauters/mej. Van Waes 16, 46, 6—1. Heren dubbel: J. Wolthers/De LoozeJ. Govaert Verhaegen 64, 46, 61. Hulster T.C.—D.O.S. I 0—8 Mej. Boezemanmevr. Braak 6 1, 57, 06; mevr. Verstraeten mevr. Timmerman 26, 63,68; Lefortv. d. Velde 16, 57; Ver straetenLaurens 16, 26; mevr. Verstraeten/mej. Boezemanmevr. Braak/mevr. Timmerman 26, 68; VertraetenLefortv. d. Velde/Lau- rens 26, 57; mevr. Verstraeten Lefortmevr. Braak/v. d. Velde 2 6, 46; mej. Boezeman/Vertraeten mevr. Timmerman/Laurens 63, 3—6, 2—6. Promotiewedtrijd. Zondag a.s. speelt D.O.S. I te Vlissingen een promotie wedstrijd tegen het 3e team van de Middelburgse Lawn Tennis Club, dat eveneens- kampioen werd van een 4de klasse afdeling. Jan Westdorp 3e in Moerbeke De Zeeuwse renner Jan Westdorp is tijdens een wedstrijd voor amateurs over 100 km in de Belgische plaats Moerbeke op de derde plaats geëin digd achter de Belgen Gilbert Sae- lens en Van Overmate. De winnaar Jegde de afstand af in 2 uur en 55 min. Van de overige Zeeuwse ren ners bezette C. Oosthoek de zevende plaats op 2 min. 40 sec. terwijl J. Duinkerke 10e werd. Goede wedstrijd van Theo van Wijchen in Stekene Slechte wegen en vele valpartijen kenmerkten de wielerwedstrijd voor amateurs over 100 km in de Belgi sche. plaats Stekene. De race werd gewonnen door de Belg Oliebrandt, terwijl Theo van Wijchen zich in de zelfde tijd als de winnaar als vierde klasseerde. Bram van Sluijs werd tiende. Jan Westdorpe moest opgeven wegens stuurbreuk, terwijl Jaap Huijssoon de race vroegtijdig moest beëindigen wegens een val. DENTOFIX houdt ze stevig op hun plaatst Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig DENTOFIX op de plaat strooit. U heeft dan de ge hele dag een heerlijk gevoel van ze kerheid en welbehagen,wantDENTO- FIX doet zijn plicht! Dit moderne, anti septische poeder werkt als een be schermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Prijs per strooibus slechts f2,35j bij apotheken en drogisterijen. De schoonheid van uw huid ontsluierd Endocil hormooncrême wekt de huidcellen tót nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwijnen. Endocil als nacht crème gebruikt voedt de huid zonder vettig te zijn. Endocil dient overdag als basis voor poeder of make-up, de hormoon- werking gaat onbelemmerd voort. hormooncrême van Organon Per tubef 2.90 D.O.S. II—Hulster Ambacht II 2—6 Mevr. Stoppelenburgmej. Colsen 119, 63; mevr. Hermsenmej. Geerards 16, 64, 26; Van Bo venLockef eer 36, 26; Adriaan- seTaalman 46, 810; mevr. Van Dongen-mej. Bouvymej. Colse"n- mej. Geerards 57, 64, 36; Tim merman-Van BovenLockefeer- Taalman 61, 75; mevr. Stoppe lenburg-Braakmej. Colsen-Locke- feer 36, 16; mej. Bouvy-Timmer- manmej. Geerards-Taalman 16, 1—6. Door deze overwinning werd het 2de team van Hulster Ambacht kam pioen van één van de 4de klasse-af- aelingen uit het zuidelijk district. Verhelst start deze week als onafhankelijke In de ronde van de negen provin ciën, een grote etappewedstrijd in België, startte Verhelst uit Axel. On danks ernstige pech in de eerste etappes wist Verhelst zich te herstel len en in de tijdrit veroverde hij na de Engelse renner Alan Jackson een fraaie 2e plaats. Hij bereikte in het algemeen eindklassement een, gezien de omstandigheden, fraaie 22e plaats. Verhelst zal deze week voor het eerst starten als onafhankelijke in een wegwedstrijd te Lotenhulle (B.), terwijl hg tevens deelneemt aan de Ronde van (Ned.) Limburg over 200 km. Verstrate won Ronde van Aardenburg Te Aardenburg werd de kermis- koers de zevende ronde van Aar denburg voor nieuwelingen verre den in 26 ronden over totaal 65 km. Er verschenen 21 renners aan de start, van wie 19 de koers uitreden. Reeds kort na de start begon de strijd tussen de plaatselijke favoriet Verstraete uit Eede en M. de Jong uit Breda. In de zesde ronde ging De Jong er tussenuit, maar kort daarna liep Verstraete hem weer in. In de tiende ronde ontsnapte De Jong andermaal. Hij hield dit tien ronden vol en behaalde een voorsprong van ongeveer een halve minuut. Daarna werd hij weer ingehaald door Ver straete en vele anderen. De hierop volgende massasprint werd gewon nen door E. Verstraete in 1 uur en 35 minuten. De verdere uitslagen luidden: 2 J. van Geel, 3 H. Vernoog, 4 D. Wouterse, 5 L. Timmermans, 6 M. de Jong, 7 M. Roks, 8 S. van de Klundert, 9 S. Linders en 10 F. van Doeselaar, allen in dezelfde tijd als "i winnaar. R.C.S.—Vlissingen II 5—2 Het Souburgse RCS speelde een oefenwedstrijd tegen Vlissingen H. Nadat de rust met een 30 voor sprong was ingegaan won RCS ten slotte met 52. FILMS IN ZEELAND Charmante Franse film in donderdag-cyclus. De vrouwen zyn nogal in de markt in het filmprogramma en In GRAND (Goes) gaan er zelfs op avontuur, zoals ook de titel aangeeft, want die luidt „Vrouwen op avontuur". George Marchal en Dominique Wilms vertol ken de hoofdrollen en zy doen dit over het algemeen aanvaardbaar en dat is al veel waard ln een verhaal, dat niet bepaald van groot formaat is. Toch telt ook dit Hollywoodprodukt boeien de ogenblikken, maar de kwalificatie „zeer sterke speelfilm", zoals de re clame dat noemt, is beslist niet ge heel en al verantwoord. In „Het mysterie der twee vrou wen" (Electro, Middelburg) gaat het om een valse muntersaffaire. Een spannende, vaak geestige en plezierig ontspannende film, naar een boek van de befaamde Peter Cheyney, wiens Leramy Caution men thans in de gestalte van Eddie Constantine in levende lyve kan aanschouwen. Een voortreffelijke misdaadfilm, vooral dank zij de „ontwapenende" humor! „Ontwakende begeerte" (Luxor, Vlissingen) is een mengeling van mis daad en wild-west, zodat ge wat re volverschoten betreft beslist wel aan uw trekken komt. Met mensenlevens wordt nogal nonchalant omgespron gen, maar de spanning blijft er zo doende wel in. Geen verheffende ge schiedenis derhalve. Er gaan er der tien van in een dozijn. Alhambra (Vlissingen) prolongeer de „The Benny Goodman Story"; de „koning der klarinettisten" op het doek. Hij werkt vrijwel z'n gehele re pertoire af, zodat de liefhebbers van jazz- en amusementsmuziek hun hart kunnen ophalen. DONDERDAG. In de serie speciale donderdag avond-voorstellingen brengt Grand (Goes) „Een meisje voor dag en nacht"; een charmant verhaaltje over een meisje, dat in Parijs komt werken en dat het niet gemakkelijk heeft. De hoofdrol wordt knap vertolkt door Vogelbeschermers uit vele landen in Beesterzwaag „Nieuwe gevaren voor vogels bij uitvoering Deltaplan" In hotel Lauswolt te Beetsterzwaag is zondag het congres van het Inter nationale Comité voor Vogelbescher ming begonnen. De vice-voorzitter van het congres, dr. G. A. Brouwer, voorzitter van de Nederlandse sec tie, heette de aanwezigen, vertegen woordigers van 35 Europese landen, welkom in het Frans, Duits en En gels. Daarbij bracht hij onder de aandacht, dat de vogelbescherming de laatste jaren grote vorderingen heeft gemaakt, maar dat er op 't ogenblik in Nederland voor deze die ren nieuwe gevaren dreigen tenge volge van de uitvoering van het Del taplan. De voorzitter van het congres, dr. Boje Benzon uit Denemarken, heeft dit welkomstwoord beantwoord en het congres officieel geopend. Hij noemde Nederland een voorbeeld op het gebied van de vogelbescherming, omdat men hier andere landen is voorgegaan door het treffen van wettelijke maatregelen tot bescher ming van verschillende vogelsoorten. Bovendien is Nederland het land, dat als eerste de Conventie van Parijs van 1952 heeft ondertekend. Belangrijke besluiten werden nog niet genomen. Na afloop der verga dering maakten de deelnemers een excursie in Beetsterzwaag en omge ving. Het congres zal vijf dagen du ren. Regionale wedstrijden Tijdens de regionale wedstrijden, die de Vlissingse atletiekvereniging dit weekeinde hield, heeit de Goesenaar J. de Munck van AV '56 de 1500 meter jongens A gewonnen in de tijd van 4.29.3. De 400 meter heren werd gewonnen door J. J. Sinke, eveneens van AV '56 in de tijd van 55.3 sec. De verdere uitslagen luiden: 1500 m jongens A: 1 E. J. de Munck 4.29.3, 2 R. Mondeel (EMM) 4.34.2, 3 B. v. Hoeven (Mar) 4.46.2. 400 m heren: 1 J. J. Sinke 55,3, 2 Jansen (Thor) 57, 2 Rosario (Mar) 62. 300 m jongens B: 1 J. van Peen en (Mar) 43.3, 2 K. Droo- gendijk (AV '56) 44. Etschika Choureau en voorts krijgt men ook Danielle Darrieux nog te aanschouwen. Omdat „het meisje voor dag en nacht" van het ene baan tje in het andere rolt, krijgt men een kleurrijk en interessant beeld van een aantal Parijse milieus. Alhambra (Vlissingen) draait don derdagavond de reeds besproken rol prent „Phffft"; een opgewekte come- die, met in de hoofdrollen Judy Holi day, Jack Lemmon en Kim Novak. Een luchtige historie, sprankelend en met veel esprit gebracht. Amusement van prima gehalte. „De barrevoetse gravin" (Electro, Middelburg), oftewel „The barefoot Contessa" wordt vertolkt door Ava Gardner als een tot gravin geworden danseres, die het in haar huwelijk niet zo bijzonder treft. De geschiedenis van een zigeunermeisje, dat roem en eer verwerft, maar dat toch een tra gisch einde vindt. Een film, die opvalt door knap spel. Pieter Ouborg overleden. Won Jacob Marisprijs met „Vader en zoon" De in Dordrecht geboren kunst schilder Pieter Ouborg is zondag op ruim 60-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Na zijn schoolopleiding voelde Ouborg zich aangetrokken tot het kimstschilderen. Hij verbleef vele jaren in het toenmalige Nederlands- Indië en keerde in 1939 naar Neder land terug. Hij vestigde zich toen in Den Haag. Pieter Ouborg heeft vele landen van Europa bezocht op stu diereizen. In 1950 behaalde hij met zijn schilderij „Vader en zoon" de Jacob Marisprijs, die elk jaar door de gemeente Den Haag wordt toege kend. Pieter Ouborg was lid van de kunstenaarsvereniging Vrije Beel den. Radio-symphonie-orkest in Djakarta ontbonden. Het symfonieorkest van Radio Djakarta is per 1 juni ontbonden. De Nederlandse dirigent, Henk te Strate,. zal 14 juni naar Nederland vertrek ken. De musici van het orkest, die voor het merendeel Nederlanders en an dere buitenlanders zijn, hebben reeds van de directie van Radio Republiek Indonesië (staatsbezit), aanzegging van de opheffing van het orkest ge kregen, waarby gezegd werd, dat als overweging gold, dat Indonesië het zonder een kostbaar symphonie-or- kest kan doen. KERKNIEUWS Beroepbaar bij Geref. Kerken. De classis Axel van de Geref. Kerken heeft préparatoir geëxamineerd en be roepen verklaard kandidaat H. Groeneveld uit Terneuzen, die zich in verband hier mede beroepbaar heeft gesteld in de Geref. Kerken. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Renswoude L. v. d. Peut te Eist (U.). Aangenomen naar Sluiskil: J. C. Cupedo te Spekholzerheide. GEREF. KERKEN art. 31 Bedankt voor Bolnes-Sliklcerveer-IJsel- monde G. Zomer te Vrouwenpolder. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Vlissingen: ds. A. H. Schip per te Hillegom en ds. S. van Zwol te Kampen. via HILVERSUM I om 10.10 u 5 juni '56. Spreekt C. E. L. Heltrich, luit.-adm. b. d. (Hoofdbestuurslid). door TJEERD ADEMA Toen vouwde hy zyn avondblad op en zette zyn bril af, die hg in een metalen doosje legde, dat met een knip werd gesloten. Uit de omstandigheid, dat de in zyn omgeving dienstdoende kellner geen bijzondere notitie van deze gast nam, maakte Steensma op, dat de oude heer reeds had afgerekend. EEN ONVOORZICHTIG OUD HEERTJE. De onbekende zette zich aan Steens ma's tafeltje en bestelde een fles wijn, maar hy zag, dat de kellner aarze lend naar de klok keek, welker wy- zers elkaar op dat ogenblik volko men bedekten. „Never mind", zei hy, zich tot Steensma wendend. „Heb je de tijd ouwe jongen? Zullen we nog een uur tje op myn kamerof ben je ge trouwd en heb je misschien huis- vaderiyke plichten?" „Nee, nee", zei Steensma lachend, „geen cupido heeft miin hart nog als schietschijf gebruikt. Ik heb alle tijd, maar jij „Ha, ha riep de jonge man la chend,dat moest je beter weten, Leo. Herinner je je niet, dat jullie my altijd spottend de vrouwenhater noemden?" „En je hebt je leven niet gebe terd?" vroeg Steensma. „Ik ben op de goede weg", zei de onbekende, „ik neb mij verloofd". Hy liet zijn blik nogmaals door de zaal dwalen. „Kom mee", zei hy, „nu de deur van deze tempel van aardse genietingen onherroepelijk voor ons gesloten zal worden, zullen wij in mijn huis nog een glas op deze vreug devolle ontmoeting drinken." Ir. Steensma stond op. „Taxi", portier riep de jongeman gebiedend. „Alstublieft, meneer', antwoordde de portier beleefd. Hij deed een stap naar zyn glazen huisje en nam de telefoon van de haak. JelLe Steensma boog zich een mo ment naar de onbekende over. „Is er hier iemand, die ons bespio- neert vroeg hij zacht. „Ik verwacht het", fluisterde de jongeman. „Vergeet uw handschoe nen als wij zo dadelyk de zaal ver laten". Hy gaf Steensma tegelykertïjd een vriendschappelyk tikje op de schou der en lachte hartelijk. „Niets daarvan", riep hy luid. „Ik ken je nog veel te goed van vroeger. Een andere keer graag, maar van avond wil ik je gastheer zijn". Wie hy ook zyn moge bedacht Steensma hy speelt zijn rol uitste kend. Blykbaar wilde de onbekende ver dere vragen voorkomen. Hy ging Steensma voor naar de garderobe en beiden namen daar hun jassen en hoeden in ontvangst. Zy gaven de jongen een fooitje en de man in rok drukte de portier, die gedienstig na- derby kwam, een geldstuk in de hand. Op hetzelfde moment vertoonde zich een chauffeur bij de zaaldeur. „Uw taxi, meneer, wees de por tier. De onbekende liet de ingenieur voorgaan en de portier bediende met zijn pet in de hand voorzichtig de draaideur. „Welterusten, heren!" zei hy be leefd. „Terusten, portier", antwoordde Steensma, terwijl zyn begeleider non chalant tegen ae rand van zyn hoed tikte. De chauffeur hield de deur van de taxi open. „Welk adres, heren?" informeerde hij. „Een moment!" riep Steensma schijnbaar verschrikt, „ik heb myn handschoenen vergeten!" „Zal ik ze even voor u halen, me neer?" vroeg de chauffeur gediens tig. „Dank je", antwoordde Steensma, „ik ga zelf wel even. Ik weet precies waar ik ze neergelegd heb". Hy liep vlug naar de buitendeur en stond een moment later weer in de zaal. De handschoenen, welke hij op een tafeltje had gelegd, waren verdwe nen. „Iets vergeten, meneer?" vroeg de portier gedienstig. Steensma antwoordde niet. Terwyi hij zoekend om zich heen keek. kwam de grijze heer, die bij de uitgang had gezeten glimlachend naar hem toe. Hy had zyn overjas aan en lichtte beleefd de hoed van het hoofd. „Ik geloof, meneer", zei hy, „dat u uw handschoenen heeft vergeten. Zyn het niet deze?" Hy reikte ze Steensma glimlachend over en deze nam ze met een woord van vriendelijke dank in ontvangst. Daarna haastte hij zich naar bui ten en zag, dat het licht in de taxi was uitgedraaid, zodat de passagier in het donker zat. Steensma bukte zich en nam naast de onbekende in de auto plaats. De chauffeur sloot met een harde slag het portier en de taxi gleed over het asfalt. „Vindt U goed", vroeg de man in het duister, „dat ik een explicatie uit stel tot wij in myn huis zyn?" „Uitstekend", antwoordde Steens ma. „Wantrouwt U de chauffeur?" „Het is niet iemand, die met zijn wagen in de straat gewacht heeft", zei de onbekende. „De portier heeft een garage opgebeld en daarom moet ik maar aannemen, dat deze man be trouwbaar is. Overigens is er voor my geen enkele reden om te goed van vertrouwen te zyn. Als u in myn schoenen stond, zou U al geleerd heb ben iedereen te wantrouwen. Wat de ze chauffeur betreft, er zit een dikke ruit tussen zyn zitplaats en de onze en ik heb niet de indruk, dat hij ons kan verstaan. U ziet wel, dat hij daar ook geen moeite voor doet. Lagen uw handschoenen nog op hun plaats?" „De heer, die bij de uitgang heeft gezeten, had ze weggenomen", zei Steensma. „Hij heeft zich lelyk in de kaart laten kyken", zei de onbekende. „Een tactische fout, meneer. U ziet, dat het beste paard nog wel eens struikelen kan". „Maar ik begryp niet..." bekende Steensma. „Dat kunt U ook niet begrijpen", viel de onbekende in. „U kent de om standigheden niet, waaronder ik se dert veertien dagen in deze stad ver blijf. Ik begreep, dat ik geschaduwd werd en vermoedde wel, dat de oude man by de uitgang myn achtervolger zou zijn". „Waarom?" vroeg Steensma kort. „Dat kan ik U niet precies uitleg gen", zei de onbekende. „Er waren enige kleinigheden waardoor hij myn achterdocht wekte. Je voelt zoiets langzamerhand aan en het blijkt nu wel, dat ik gelyk had". „Maar hy deed niets bijzonders", protesteerde Steensma. „Het was slui- tingstyd, dus hy moest wel vertrek ken en hij zag, dat ik myn hand schoenen had vergeten en herkende my toen Ik binnenkwam, dus „Dus alles lijkt volkomen logisch", vulde de onbekende aan, „maar hele maal natuuriyk was het niet, meneer. Kijkt U eens, een man, die wil op passen, dat Iemand niet onopgemerkt een zaal verlaat, zal in de regel bij de uitgang gaan zitten, omdat hy mag aannemen, dat iemand, die niet be seft, dat hy gevolgd wordt hem daar moet passeren. Hij zal zijn consump tie vooruit betalen om ieder ogenblik gereed te zijn weg te lopen en wat deze zogenaamde oude heer be treft „Denkt U, dat hy niet oud was?" vroeg Steensma. „Ik betwyfel het", zei zyn metge zel, „maar ik moet toegeven dat hij dan meesterlijk gegrimeerd was. U heeft misschien opgemerkt, dat hij de schemerlamp boven zyn hoofd uitge draaid had. Dat was voor my een be wijs, dat het licht niet te veel op zyn gezicht mocht vallen. Ik moet overi gens bekennen, dat hy met talent het slaperige oude heertje gespeeld heeft". „Ik begryp het nog niet", zei ir. Steensma. „Alleen omdat hy bij de deur zat en om wat U zo juist heeft opgemerkt, kunt U toch niet veron derstellen, dat U door die man werd geschaduwd. „Natuurlijk niet!" riep de onbe kende vroiyk, „er zitten bij elke zaak mensen bij de deur". „Maar hoe weet U dan...?" vroeg Steensma. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6