Soekarno vindt dat uitbreiding ZO AVO spanning zou verhogen TitoAlleen een krans voor Lenin klankbord 1 REMBRARDTMORMERT: GEER ABSTRACTIE IR PLASTIC DINSDAG 5 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S EXCLUSIEF INTERVIEW IN NIAGARA FALLS Pleidooi voor toelating van communistisch China tot V.N. President Soekarno van Indonesië zeide gisteren in een exclusief in terview met United Press na aankomst te Niagara Falls (Canada), dat de opheffing van de door Amerika beschermde Z.O.A.V.O. en elk ander pact van soortgelijke opzet „een bijdrage tot de vreedzame betrekkin gen in de wereld" zou zijn. De president deed voorts een beroep op Ja pan, vaart te zetten achter zijn herstelbetalingen aan Indonesië. Desgevraagd zeide Soekarno, niet te geloven dat de Indonesische communistische partij een onevenredige grote invloed kan hebben op de regering. De president herhaalde zijn verlangen naar „een vreedzame oplossing" van de kwestie Nieuw-Guinea. Soekarno weigerde een direct antwoord te geven op de vraag of Indonesië, in het. uiterste geval, zijn toevlucht zal nemen tot ge weld in de kwestie-Nieuw Guinea. Op de vraag of hij gelooft dat de opheffing van de Zuidoost-Azi atische Verdragsgemeenschap de spanning in dat gebied zou ver minderen, antwoordde Soekarno „In onze ogen kan geen enkel mi litair verdrag tot ontspanning bij dragen en de uitbreiding van zul ke verdragen zou de spanning eer der vergroten dan verminderen. Daarom zien wij elke beperking van militaire bondgenootschappen als een bijdrage tot vreedzame betrek kingen in de gehele wereld...." jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllip Koel weer met regen (Van onze weerkundige medewerker) Gisteravond naderde over de Noordzee nog een koufront, hetgeen opnieuw met enige re gen gepaard ging. Achter dit front stroomt vandaag koelere lucht ons land binnen, zodat de. temperatuur een paar graden lager zal blijven dan zondag en maandag het geval was. Het blijft boven de oceaan zeer on stuimig. Een nieuwe depressie heeft zich bij de zuidpunt van Groenland ontwikkeld en trekt nu vrij snel in de richting van de Britse eilanden. Deze ont wikkeling maakt het waar schijnlijk, dat er in de loop van deze week nog wel meer re- fen is te verwachten. De op- ouw van de lucht wordt on- stabiel waardoor de kans op een enkele regen- of onweers- bui gaat toenemen. De koele oceaanlucht dringt inmiddels verder over West- en Midden- Europa door, zodat ook daar de zomerse temperaturen weer op de terugtocht zijn. §j lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Rentenorm opgeheven voor kasgeldleningen Door de minister van binnenlandse zaken, is mede namens zyn ambtge noot van financiën een circulaire ver zonden aan Gedeputeerde Staten der Erovinciën, waarin de voor lagere pu- liekrechtelyke lichamen geldende rentevoorschriften voor kasgeldlenin gen en voor geldleningen met een ge middelde looptijd korter dan 6 jaren worden herzien. In deze circulaire wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de monetaire maatregelen een verkrappende in vloed hebben uitgeoefend op de geld markt, terwijl in de hüidige conjunc tuurfase nog een verdere verkrap- ping kan worden verwacht. Deze ver- krapping heeft een stijging van de rentetarieven op de geldmarkt tenge volge gehad. De ministers van bin nenlandse zaken en van financiën zijn dan ook de mening toegedaan dat de bestaande rentevoorschriften met be trekking tot kasgeldleningen een be lemmering voor het opnemen en con tinueren van korte kredieten opleve ren. Derhalve is de rentenorm voor kasgeldleningen, die thans 1% bedraagt, buiten werking gesteld. Tevens is in de circulaire de norm voor onderhandse geldleningen en obligatieleningen met een gemiddelde looptijd korter dan 6 jaren vastge steld op 3% SMASH: De 13-jarige Declan Dwyer, die in Plymouth een partij tennis speelde, blijkt over een dodelijke smash te beschikken. Zijn bal trof na melijk een vliegende mus. De vogel was op slag dood. VERRASSING: Een Amerikaanse kellner uit een Newyorkse nacht club, de 27-jarige Peter Paracci, had een z.g. „pen-friend" in Engeland, Het was een knappe, 23-jarige secre taresse uit Surbiton. Tien dagen ge leden nam hij het grote besluit naar Engeland te reizen en het meisje ten huwelijk te vragen. Toen kwam de ontgoocheling. De foto die ze hem ge stuurd had, was van een knappe, jonge vriendin, die reeds getrouwd was. Toch nam hij haar maar mee uit dineren en zij gingen als de beste vrienden uit elkaar. Vervolgens werd Soekarno de vraag gesteld over de invloed van de com munisten in zijn land en hij zeide daarover onder meer: „Ik weet niet of de communistische partij een be tere discipline en organisatie heeft dan de andere politieke partijen in In donesië. De communisten zijn geen lid van de regering en ik geloof niet dat zijn een onevenredige invloed op de regering zullen kunnen krijgen. De president zei, dat de Verenigde Naties in hun volgende algemene ver gadering Communistisch China zou den moeten toelaten, „omdat het be paald irrealistisch is, een volk van 560 miljoen zielen van da internatio nale conferentietafel weg te houden". Op de vraag wat hem tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten het meest getroffen heeft, zeide Soekar no: „Wat my het meeste heeft gedaan zijn de vriendelijkheid, de gastvrij heid cn de democratische levenswijze van het Amerikaanse volk". Hand van Lovink. Soekarno kwam gistermiddag in de Canadese hoofdstad Ottawa voor be sprekingen met de regeringsleiders en om zich te oriënteren inzake de Canadese prestaties op het gebied van het vreedzaam gebruik der atoom energie. Hij arriveerde per vliegtuig uit Ni agara Falls. Op het vliegveld Uplands nabij Ottawa werd de president ver welkomd door gouverneur generaal Vincent Massey, zes Canadese kabi netsleden, de Nederlandse ambassa- 1 deur A. H. J. Lovink, deken van het diplomatieke korps in de Canadese hoofdstad, de Canadese chefs van sta ven en tal van andere hoogwaardig heidsbekleders. Een saluut van 21 kanonschoten werd by Soekarno's aankomst afge vuurd, waarop de Royal Canadian Dragoons band het „koninklijk sa luut" speelde en 't Indonesisch volks lied. Een uitgezochte erewacht van 100 man uit het regiment of Cana dian Guards werd door Soekarno ge ïnspeeteerd. Annie Woud neemt afscheid van het concertpodium De altzangeres Annie Woud, die op een zangcarrière van ruim 33 jaar kan terugzien, heeft gemeend, dat haar tijd gekomen is om tegen het eind van dit. jaar afscheid te ne men van het concertpodium. Er zal een comité gevormd worden om de zangeres bij haar afscheid te tonen, hoe velen zowel in het binnen- als in het buitenland haar kunst heb ben gewaardeerd. Schat van Zelzate verstopt wegens Noormannengevaar? In november 1949 vonden arbeiders, die langs de rijksweg Ertvelde/Zel- zate (Oost-Vlaanderen) een sloot uit groeven, op geringe diepte een veld fles van aardewerk, die 460 munten uit de Karolingische periode bevat te. Naar de Rijksdienst voor het Oud- heidskundig Bodemonderzoek in Den Haag meedeelt, is het aan prof. J. Dhont en de heer A. van de Walle te dankèn geweest dat 363 munten ge determineerd konden worden. De bewerkers van de vondst me nen, dat de schat van Zelzate om streeks 840 begraven moet zijn. De onderzoeker K. Bohner stelt het ver stoppen van het geld in verband met het Noormannen-gevaar. De fles zelf is een stuk aardewerk van gele klei. Twee platte handvormige oren ver binden hals en schouder. Aan beide zijden is een donker roodbruine ver siering aangebracht. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de fles niet tot de produktie van Pingsdorf behoort, maar dat zij waarschijnlijk uit Noord- Frankrijk afkomstig is. De fles en het grootste deel van de munten zijn thans eigendom geworden van het museum De Bijloke te Gent. Nog geen opdracht; materiële zorgen „Het bestuur der Stichting Kem- brandtherdenking '56 heeft nog geen beslissing genomen of het aan een beeldhouwer een opdracht zal geven voor het maken van een nationaal Rembrandtmonument dat aldus de plannen te zijner tij in Leiden ge plaatst zal worden". Zo heeft de vi- ce-voorzitter van het bestuur, de heer T. M. H. van Waveren, gistermiddag op een persconferentie te Amster dam medegedeeld. Waarschijnlijk zal er wel toe worden overgegaan een vaste opdracht te verstrekken. Of dit aan een Nederlander dan wel aan een buitenlander zal zijn, daarom trent is evenmin een besluit geval len. „Het is ondenkbaar dat het na tionaal Rembrandtmonument een moderne abstractie in staal, bui zen of plastic zal worden", aldus formuleerde de heer Van Waveren de gedachte, die de voorzitter, mr L. G. Kortenhorst en hij zelf er over hebben. „Dit is niet nodig, noch gewenst". Alvorens tot het verstrekken van een opdracht zal worden overgegaan zal contact worden gezocht met de kring van beeldhouwers. „Alleen 't allerbes te is goed genoeg om Rembrandt te eren", voegde de heer Van Wa veren er aan toe. De vice-voorzitter hoopt dat als op 12 juli in de Pieterskerk te Leiden een herdenkingsplechtigheid wordt Een buitgemaakte Duitse snorkelin- stallatie, gemonteerd op een torpedo vormig gevaarte, xoordt op het ogen blik door de Amerikaanse marine ge bruikt voor het beproeven van dnti- duikboot-apparatuur. Het „vaartuig" kan op afstand bestuurd worden, doch er is ook een mogelijkheid om achter het torentje op een soort zadel plaats te nemen. gehouden, al zoveel geld door het Nederlandse volk bijeen zal zijn ge bracht, dat besloten kan worden tot de oprichting van een aan de stad aan te bieden monument. Als deze verwachting inderdaad - vervuld wordt, kan kort daarop een beslis sing tegemoet worden gezien over het verstrekken van een opdracht. Om deze financiën bijeen te bren gen, houdt de stichting een loterij (100.000 loten van 1.—). Het lot is uitgevoerd in een acht pagina's tellend boekje dat een korte biogra fie en reproducties van vijf etsen en tekeningen van Rembrandt bevat. Op elke tweeduizend verkochte boekjes wordt een prijs verloot, bestaande uit een reis voor twee personen ter waarde van circa 400 naar een mu seum in Europa, waar Rembrandts hangen. De stichting heeft zich om de nodi ge gelden te verwerven, tevéns tot al le provinciale- en gemeentebesturen gewend, met het verzoek om een bij drage, gebaseerd op een bepaald be drag per inwoner (nog minder dan één cent) beschikbaar te stellen. Een zelfde verzoek werd gedaan tot alle ondernemingen en verenigingen. Ter gelegenheid van de viering van het tienjarig bestaan van de Italiaanse republiek is in n H Rome voor president Giovamni Gronchi en tal van andere au- toriteiten een grootse militaire parade (de grootste sinds de H oorlog) gehouden. Een overzicht van de parade, rf miniumml Prijzen voor Han Benlz v. d, Berg en Ida Wassermann In de Casinoschouwburg te Den Bosch is tijdens het jaarlijkse con gres Van de Vereniging van Schouw burgdirecteuren de door deze vereni ging uitgeloofde Louis Bouwmeester- prijs voor de beste prestaties in het afgelopen seizoen, de z.g. Louis d'or, uitgereikt aan de acteur Han Bentz van den Berg, mede-directeur van de Nederlandse Comedie te Amsterdam en de Theo-Mann-Bouwmeestérprijs, de z.g. „Theo d'or", aan mevr. Ida Wassermann van de Haagsche Come die. - De uitreiking van de prijzen ge schiedde door de voorzitter van de vereniging, de heer Van Deinum uit Haarlem. Gemeente Groningen benoemt sociograaf Met ingang van 1 juli a.s. is tot sociograaf in dienst van de gemeen te Groningen benoemd de heer E. F. A. Sap te Haarlem, waar hij verbon den is1 aan de provinciale planologi sche dienst. Met deze benoeming ontstaat een nieuwe functie in de stad Groningen. De heer Sap zal o.m. worden belast met het voorbereiden van werken op stedebouwkundig gebied. Koningin Juliana opent Heusdens nieuwe stadhuis. Koningin Juliana heeft zich in be ginsel bereid verklaard, de officiële opening te verrichten van het nieuwe stadhuis van het Noordbrabanltse Maasstadje Heusden. De plechtigheid zal in de eerste helft van september worden gehouden. N.O.U. nodigt Poujade uit voor spreekbeurt Pierre Poujade, de leider van de Franse middenstanders, zal, wanneer alles naar de wens van de Nederland se oppositie Unie verloopt, maandag 11 juni a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam op een landelijke bijeen komst ten behoeve van alle zelfstan digen (middenstanders en boeren) spreken. Een verzoek daartoe is door de Ne derlandse Oppositie Unie gedaan aan de minister van Justitie. Behalve Poujade is het de bedoeling dat ook de leiders van Italiaanse en Belgi sche middenstanders het woord zul len voeren. Wanneer, zo deelde men ons op een gistermiddag gehouden persconferen tie mee, de minister van justitie af wijzend zal beschikken op het verzoek van de N.O.U. om Poujade te laten spreken, zal de Franse politicus stil zwijgend zijn plaats op het podium van het Concertgebouw innemen. Mocht de regering termen aanwe zig vinden om Pierre Poujade de toe gang tot ons land te weigeren, dan zal een boodschap worden voorgelezen. Zoals men weet wordt de Nederlandse Oppositie Unie gevormd door een aan tal kleine groeperingen, waartoe o.m. het Jong Conservatief Verbond en de Nederlandse Conservatieve Party be horen. De Nederlandse Oppositie Unie kreeg van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geen zend tijd toegewezen omdat, naar de mi nister meedeelde, een van de kandida ten van de unie niet gerechtigd is de beide kiesrechten uit te oefenen. Brits vorstenpaar brengt bezoek aan Zweden Koningin Elizabeth II van Enge land en de hertog van Edinburg zijn met het koninklijke jacht „Britannia" maandagavond vertrokken voor een officieel bezoek aan Zweden. Het officiële gedeelte van het be zoek duurt van acht tot tien juni. Daarna zullen de koningin en de her tog tot zeventien juni onofficieel in Zweden verblijven. Prinses Margaret en de hertogin van Gloucester zullen zich elf juni by hen voegen. Maarschalk Tito het staatshoofd van Joego-Slavië, bracht gisteren een bezoek aan het mausoleum van Lenin en Stalin, maar negeerde op frappante wijze het gebalsemde overschot van de vroegere dicta tor, wiens heerschappij hij ver wierp. Eind van steun der Ver. Staten? Tito's minachting voor zijn vroe gere vijand had niet duidelijker uit gesproken kunnen zijn. Want hij bracht een krans voor Lenin, de vader van de Russische revolutie, mee, maar geen krans voor Stalïn. En hij staarde lang tijd naar het lichaam van Lenin, maar schoof vlug voorbij de overblijfselen van Stalin. Op deze wijze gaf Tito een per soonlijk oordeel over de man, wiens juk hij zes jaren geleden afschud de, voordat de tegenwoordige Rus sische leiders dat deden. Hij zag er piekfijn uit, Tito, in zijn veldgrijze maarschalksuniform toen hij om 11.47 plaatselijke tijd gisterochtend in een zwarte Zis, vergezeld door de Russische ambas sadeur in Joego-Slavië, Nikolai Si- roebin, bij het mausoleum arri veerde. Acht zwarte Zissen volgden hem met het overige gedeelte van het of ficiële Joego-Slavische gezelschap en allen stonden strak in de houding, toen twee Joego-Slavische officieren in het helle zonlicht vlak voor het mausoleum een enorme krans brach ten met een rood, wit en blauw-lint de nationale Joego-Slavische kleu ren waarop met gouden letters stond „Aan Wladimir Iljitsj Lenin Josip Broz Tito". De krans werd vlak voor het mau soleum gelegd, terwijl duizenden Russen van de andere kant van het grote plein zwijgend toekeken. Begeleid door een Russische leger generaal trad Tito zwijgend de hoofd deur binnen van het mausoleum, waar twee Russische soldaten aan elke zij de strak in de houding stonden. Hij hield tegenover het gebalsem de lichaam van Lenin stil en keek met. aandacht naar de stichter van de Sowjet-staat. Een vooraanstaand republikeins leider uit het Amerikaanse» Huis van Afgevaardigden voorspelde te Washington, dat er een „sterke" poging zou worden gedaan de Amerikaanse steun voor Joego- Slavië in te trekken als gevolg van de verklaring van maarschalk Tito in Moskou. De republikeinse afgevaardigde John Vorys, een ouder lid van de commis sie voor buitenlandse aangelegenhe den uit het Huis van Afgevaardigden deelde aan United Press mede, dat hij een amendement in die geest ver wacht, als het Huis woensdag a.s. tot de behandeling van het wetsontwerp inzake de hulp aan het buitenland, dat toch al besnoeid is, weer zal op vatten. Vorys zei: „Tito's verklaring in Moskou, dat zijn communistische land nooit meer door „misverstan den" van Rusland zal worden ge scheiden, doet mij vermoeden, dat er zo'n amendement in de maak is en dat het sterke steun zal vinden"* Het Wereldgebeuren. Minder starheid D at de journalistiek tot alles leidt, is nu ook in de Sowjet-Unie weer eens bewezen. Nu Wjats- iergrondse blaad jes in Tsaristisch Rusland, bovendien oud-redacteur van de Prawda) ont slag heeft genomen als minister van buitenlandse zaken, is tot zijn opvol ger benoemd de tegenwoordige hoofd redacteur van diezelfde Prawda, Di- mitri Sjepilow (50). „Diezelfde Prawda" is niet helemaal juist ge zegd. Het is nog altijd het toegewijde orgaan van de Russische communis tische party, maar toch heeft Sje pilow sinds 1952, toen hij de baas werd, voor een beetje verandering gezorgd. Door zijn toedoen ver schenen er zomaar strips en foto's in de krantMaar niet alleen werd het blad in sommige opzichten gezelliger: het kon ook als tevonen grimmig zyn tanden laten zien. S'jepilow beperkte zijn activiteit niet tot zyn redactionele werk zaamheden, die vanzelfspre kend gebeurden in nauw overleg met de andere partijbonzen. Molotow. die een felle vijand was van maarschalk Tito, ontbrak in het gezelschap van gremier Boelganin en partyleider Iroesjtsjew, toen die twee in mei van het vorige jaar op bezoek gingen in Joego-Slavië, maar Sjepilow was van de party. In juli van het vorig jaar trof men hem aan bij de feesten ter herdenking van Egypte's bevrijding in Cairo. Hij wordt verantwoordelijk geacht voor de onderhandelingen over de verkoop van communisti sche wapens aan Egypte, waarmee de knuppel werd gegooid in het Mid den-Oosterse hoenderhok. Het was bij die gelegenheid, dat Rusland dui delijk voor iedereen een rol begon te spelen in dat gebied, waar het zyn kans ziet om de nationalistische ge voelens tegen het westen uit te bui ten. Toen Boelganin en Kroesjtsjew onlangs in Engeland waren, legde Sjepilow een belangrijke verklaring af over de buitenlandse politiek. In die verklaring zei hij, dat Rusland „concurrerende samenleving" met het westen zoekt en dat het heeft gebroken met de starre Stalinistische buitenlandse politiek. Zqjn voorganger Molotow was in derdaad de personificatie van de starheid geworden. Niet zon der reden had men Molotow in het westen de bijnaam „Meneer Njet- Njet" (Neen-Neen) gegeven: zijn houding op allerlei internationale conferenties was ernaar. Toch heeft de nu 66-jarige „Hamer" wel kwali teiten, die ook in het westen werden erkend. Zo heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Fos ter Dulles eens geschreven: „Ik heb alle grote internationale staatslieden van deze eeuw aan het werk gezien, maar ik heb nooit een diplomatieke kunde van zulk een perfectie beleefd als die van MolotowDat hjj zich niet met een kluitje in het riet liet sturen, bleek vooral bij de onderhan delingen, die hij met Hitler-Duitsland voerde van 1939 tot 1941. Het niet- aanvalsverdrag van 1939 tussen Hit- Ier en Stalin kwam een jaar later in gevaar doordat de Duitsers met zo genaamde opleidingstroepen naar Roemenië waren getrokken. Bij de besprekingen, die daarna werden ge voerd in de Duitse Rijkskanselarij te Berlijn, probeerde Von Ribbentrop de Russen in het pact van de Almo gendheden te brengen. Niet mis waren de voorwaarden,- waarmee Molotow toen op de proppen kwam: Rusland wenste de vrije hand tegen Turkye, een bond genootschap met Bulgarije, opne ming van Finland in de Sowjet-be- langensfeer, erkenning van het Rus sische belang bij de uitgangen van de Oostzee, en tenslotte een nauwkeuri ge omschrijving van wat bedoeld werd met de nieuwe orde in Azië. Bij die besprekingen kwamen de Duit sers met hun hoogdravende tirades uit de bus, maar de sceptische Molotow was daarmee niet tevreden. Wanneer zij het hadden over „de warme zee in het zuiden van Azië", dan vroeg hij: „Welke zee bedoelt u precies?"- Voor de leus van de rich ting-zuid in de wereldpolitiek was Molotow ook niet te porren. Hitier en Von Ribbentrop probeerden steeds om hem te suggereren, dat de belan gen van de Japanners en van de Italianen zich altijd naar het zuiden richtten: dat moesten de Russen ook doen. Maar Molotow hield de blik vooral op het westen gevestigd: „Nog is Engeland niet overwonnen", zëi hij. „Ik ben hier niet om te onderhande len over datgene, wat Rusland na de oorlog van Engeland moet krijgen, maar over de eisen, die Rusland aan Duitsland stelt voor de samenwer king en voor de algemene begrenzing van de belangen in Europa. Ds onderhandelingen mislukten, maar na de oorlog heeft Stalin, met Molotow als handlanger, het streven dat in 1940 bij die onder handelingen uit de doeken was geko men met hand en tand en star voortgezet. Het ziet ernaar uit, dat Sjepilow iets voelt voor die „zuide lijke richting" in de wereldpolitiek. Hij zal misschien wat minder hard te werk gaan dan zijn voorganger, maar de slinkse wegen waarlangs hij in het midden-oosten opereerde, en de bewegelijkheid van zyn geest, doen vermoeden dat hij een niet minder te duchten wederpartij zal zijn. DIMITRI SJEPILOW strips en foto's (kl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5