PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Grote veldslag in Oost-Algerije vijf groepen rebellen ingesloten Leiders van opstand op Cyprus gevangen Opderzeebootjaper „Utrecht" bad een vlotte stanelloop OOK MOIOTOW DRUKTE TIT0 DE HAND IN MOSKOU DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 130 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie. 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l,—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; zierlkzee. N Bogerds'.raat 24. telcf. OVERLEVENDEN VLUCHTEN IN SPELONKEN Frans reservist werd door trein gegrepen bij vertragingsactie In de grootste veldslag van liet jaar hebben eenheden van de 19e Franse infanterie divisie gisteren de weerstand van 5 grote groepen Algerijnse opstandelingen gebroken. Onafgebroken bulderde artillerie- en mortiervuur over de kale rotsen van Guergour en Oost-Algerije. De divisie had in een driehoekig gebied van circa 50 X 50 X50 kilo meter duizenden opstandelingen ingesloten. Het strijdgebied strekt zich uit van Akbou in het noorden, tot Borj Bou Arrei'ij in het zuiden en Lafayette in het oosten. Over dit gebied stormden golf op golf van Mistral straaljagers, Thunderbolts en T-G Texans en lieten een hagel van raketten, bommen en mitrailleurvuur neerdalen op de grotten en ravijnen, waar de op standelingen zich verscholen hielden. Vier dagen heeft de slag ge duurd, die begon tegen tegenstan ders, die zo vol strijdlust waren, dat de mannen elkaar (in 't Frans) toeriepen: „Als je een Fransman doodt, kom je in het paradijs". Het was de 7e divisie, een uiterst gemechaniseerde eenheid, die de aanval geopend had en de toegang geforceerd had tot het bergland, waar de opstandelingen zich had den verschanst. Meedogenloos drong, de 7e divisie de opstandelingen voor zich uit tot in het rotsgebied van Guergour, waar de 19e divisie gereed lag om de ge nadeslag te geven. 40.000 man Fran se troepen namen aan de actie deel, waarin een belangrijk deel van de strijdmacht van „generaal" Si Am- rouche vernietigd werd. Zondag wa ren de vechtlustige rebellen tot ver spreide vluchtende groepjes versla gen, die een goed heenkomen zoch ten in holen en spelonken. De opstan delingen hebben 200 a 300 doden op het slagveld achtergelaten. Het gebied waar de actie gevoerd wordt Werd sinds maanden door de opstandelingen gebruikt als voor- raads en groeperingsbasis en behal ve wapens en munitie zijn er dan ook grote hoeveelheden leeftocht en medische voorraden gevonden. Franse reservisten, die opgeroepen zijn voor de strijd in Noord-Afrika, hebben zaterdag in een station te Pa rijs drie uur lang een sneltrein opge houden, door voortdurend aan de noodrem te trekken en demonstraties op het perron te houden. De leiders van de demonstratie werden naar de kazerne teruggebracht. Op een station nabij Versailles ver- Op de werven van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissirigèn werd za terdagmiddag met goed gevolg de voor de kon. marine gebouwde onder zeebootjager „Utrecht" te water ge laten. De doopplechtigheid geschiedde door mevrouw J, M. PröpperVoor duin,i echtgenote van vice-admiraal H. H. L. Pröpper, chef van de marinestaf. Op de foto ziet men mevrouw Pröp perVoorduin en naast haar ir. C. Kapsenberg, directeur van de Kon. Mij. ,jDe Schelde". en groep reservisten een trein gaf zich op de sporen. Een ser iiet en bega geant werd door een andere trein ge grepen en gedood. Premier Moll'et van Frankrijk heeft zaterdag in de nationale vergadering verklaard, dat zijn regering bereid is tot een „nieu we orde" op sociaal, economisch en politiek gebied in Algerije maar nooit zal toestaan, dat dit gebied zijn banden met Frankrijk ver breekt. Mollet verbond de vertrouwenskwes tie aan een motie, waarin de rege- ringspolitiek zowel ten aanzien van binnen- als buitenland wordt goedge keurd. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat hij bij de stemming, die dinsdag zal worden gehouden, de meerderheid zal verkrijgen. Prinses Beatrix geslaagd voor het eindexamen Prinses Beatrix heeft zaterdag met goed gevolg het eindexamen gymna sium alpha van het incrementum van het Baarns lyceum afgelegd. Daar na zijn in een der lokalen van het schoolgebouw de diploma's uitge reikt. H.M. de Koningin en Prins Bernhard waren bij deze uitreiking, met de ouders van de andere exa menkandidaten aanwezig. De gecomitteerden waren de heer A. J. S. van Dam, inspecteur van het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs: prof. dr. Elisabeth Visser, Ïrof. dr. T. J. G. Docher en prof. dr. G, Slijper. Na operatie van twee weken Op Cyprus zijn minstens 17 ver bitterde verzetsstrijders gevangen genomen tijdens een operatie in het Noordwestelijk deel van het eiland. Een officiële bekendmaking zegt dat door deze operatie twee ver zetsgroepen uitgeschakeld zijn. Bij de gevangenen bevinden zich verzetsleiders. Op de hoofden van twee hunner stond een prijs van 5000 pond sterling. Ook wer den grote hoeveelheden wapens, munitie en documenten buitge maakt. Aan deze operatie, die meer dan twee weken geduurd heeft, namen bijna 5000 Britse manschappen deel. Zij werden gesteund door he likopters van de luchtmacht en door patrouilleschepen van de ma rine. De Engelse autoriteiten hebben de stad Famagusta op Cyprus een boe te van 425.000 gulden opgelegd ats een poging om de rug van de ver zetsbeweging in dat ebied te bre ken. In zeven maanden tijds zijn in Fa magusta 119 bomincidenten genjeld. De burgemeester heeft inmiddels ge protesteerd in telegrammen aan de Engelse premier Eden en aan La- bourleider Gaitskell. De straat in Athene waar de Brit se ambassade gevestigd is, is zater dagochtend plechtig herdoopt tot Karac 'is-Demetrioustraat (Karaolis en Demetriou waren twee Griekse Cyprioten die door de Britten we gens verzetsactiviteit opgehangen ztfn). De burgemeester van Athene, ge neraal Katsotas, onthulde zaterdag een gedenkplaat in de Karaolis-De- metrioustraat. De Europese commissie voor de rechten van de mens heeft zaterdag een Griekse klacht tegen het optre den van Engeland op Cyprus ont vankelijk verklaard. Er zal een speciale subcommissie worden benoemd, die de kwestie zal bestuderer De commissi zelf komt in september weer bijeen. 5= Als een waterval stormden H zondagmiddag honderden enthousiast jubelende Vlissing- li se supporters het terrein op. De grote spanning was verbroken. Hun Vlissingên was kampioen! Voor de eerste maal in de M Zeeuwse voetbalgeschiedenis had een voetbalteam het kam- pioenschap veroverd van de eerste klasse. Hoog op de schou- ders van de grote steunpilaar Pierre van der Schraaf werd s aanvoerder Wim Struiwigh in triomf van het veld gedragen. Zo kreeg trainer Bram de Smit i gisteren het mooiste geschenk, dat hij zich denken kon, het re- sultaat van een jaar lang hard ploeteren. (Voor verslag zie pag. 3). p Foto P.Z.C.) IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllli Aardschokken in Italië, dorpelingen vluchten Ondanks de gestaag stromende re gen hebben duizenden dorpelingen hun huizen in de steek gelaten na dat in het agrarische Romangna- district (Italië) al dagenlang aard schokken gevoeld waren. Meer dan 7000 mannen en vrouwen hebben hun huizen verlaten in Bagni di Romag- na, Santa Sofia en Premilcoure. On geveer duizend hebben onderdak ge vonden in tenten die door het Ita liaanse rode kruis ter beschikking zijn gesteld en de rest heeft nood kampen ingericht of zich naar an dere dorpen begeven. De aardschokken gaan van onheil spellend gerommel vergezeld. Ver wacht wordt dat de autoriteiten de noodtoestand zullen uitroepen in dat district indien de schokken de ko mende paar dagen aanhouden. Scha de van betekenis wordt gemeld uit Santa Sofia, waar een deel van het ziekenhuis en een weeshuis ontruimd moesten worden toen de muren ge vaarlijke scheuren gingen vertonen. „NOOIT MEER MIS VERSTANDEN" Decentralisatie in dé Sowjet-Unie Een grote decentralisatie van de economische taken van de Sow,jet-re gering is zondag vroeg door het Sow- jet-persbureau Tass bekendgemaakt. Deze decentralisatie heeft geleid tot de opheffing van verscheidene mini steries, wier taak wordt overgedra gen. aan de verschillende autonome republieken waaruit de Sowjet-Unie is samengesteld. Onder meer is het ministerie van justitie van de Sow jet-Unie opgeheven. Ziin taak is over gedragen aan de afzonderlijke repu blieken. De overdracht van bevoegdheden aan de afzonderlijke republieken be treft verder de volgende ministeries: levensmiddelen, vlees en zuivelpro- dukten, visserij, inkopen, lichte indu strie, bouwmaterialen, papier- en houtbewerking, wegvervoer en hoofd wegen, binnenwateren, gezondheid, kleinhandel en hotelwezen. De veranderingen zijn aangebracht, Hertog van Kent zou niet baldadig zijn geweest. De hertogin van Kent heeft door haar particuliere secretaris een offi ciële tegenspraak doen uitgeven in zake de bewering van een parle mentslid. dat haar zoon, de hertog van Kent. mede schuldig was aan enige luidruchtige uitspattingen de hoogste kringen. OP „SCHELDE"-WERF IN VLISSINGÊN Bezorgdheid bij marine en „Schelde" over de personeelsvoorziening Met enkele forse bijlslagen bevrijdde mevrouw J. M. PröpperVoor duin, echtgenote van vice-admiraal, chef van de marinestaf H. H. L. Pröp per, zaterdagmorgen om precies 12.15 uur de onderzeebootjager „Utrecht' van de laatste banden niet de tiouwhelling. Soepel gleed het nieuwe oor logsschip te water, onder het gejuich van tientallen genodigden, vrijwel overstemd door het schier oorverdovend sirenegeloei, dat galmend weer kaatste tegen de wanden van de op „Het Eiland" gelegen overdekte werk- hal der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingên. Onmiddellijk daarna hief het muziekgezelschap „Ons Genoegen" het Wilhelmus aan en daarmede kwam het einde van het gebruikelijke, maar toch altijd weer sfeervolle ceremonieel van een tewaterlating, dat ook ditmaal vooraf was gegaan door de doopplechtigheid. Een doopplechtigheid overigens, die niet helemaal gelukte, want de fles champagne weigerde tegen de boeg aan scherven te slaan en er moest mankracht aan te pas kon en om het edele vocht toch zijn traditionele werk te laten doen. Maar dit geringe incident kon de opgewekte stemming, luister bijgezet door pittige marsmu- ciek van „Ons Genoegen", en met het aanbieden van bloemen door twee charmante jongedames van „De Schelde" aan mevrouw Pröpper, niet beïnvloeden. Niettemin klonk er la ter, tijdens de bijeenkomst in het Scheldekwartier, toch een ernstige ondertoon in de toespraken van ir. C. Kapsenberg, directeur van „De Schelde" en van vice-admiraal Pröp per, maar dat had een andere oor zaak. Beiden spraken namelijk hun bezorgdheid uit over hét euvel van deze tijden: gebrek aan personeel. Ir. Kapsenberg zei het zó: „De „Utrecht" ligt thans te water en zal nu wel naar de afbouwkade verhuisd zijn. Het werk daaraan gaat verder en wij zullen dat met zorg en voortvarendheid verrich ten. Ik ben er mij van bewust, dat wij daarbij, door gebrek aan per soneel, moeilijkheden zullen on dervinden en dat wij hierdoor ook moeilijkheden aan de marine zul len veroorzaken. Wij hebben hier voor volledig begrip en ik houd mij er van overtuigd, dat dit be grip wederzijds is." Vice-admiraal Pröpper sprak over dé grote zorg van de ko ninklijke marine: „Hoe krijgen wij de vloot bemand". Hij wees vloot bemannen" dienen betekent, offervaardigheid vraagt. Hij be sloot zijn toespraak met de drin gende uitspraak: „Moge de vloot niet verkommeren door gebrek aan personeel"! Tevoren had ir. Kapsenberg een welkomstwoord gesproken, waarin hij o.m. opmerkte, dat de „Utrecht" de laatste van een serie van vier on derzeebootjagers is, welke „De Schelde" voor de marine bouwde. De overdekte hellingen, welke speciaal voor marineschepen gebouwd werden, komen nu leeg. (Bij „De Schelde" werden eveneens de „Zeeland", „Noord-Brabant" en de „Limburg" gebouwd). Ir. Kapsenberg ging nog nader in op de bouw van de schepen voor de marine, waarbij hij zijn grote waar dering uitte voor de samenwerking en voor de leiding en coördinatie van de marine-instanties. Ook herinner de hij aan, dat het voorlaatste ma rineschip met de naam „Utrecht" in (Vervolg op pag. 2) Te weinig bewaking in Haarlemse strafgevangenis De Haarlemse politie werd te hulp geroepen door de directie van de strafgevangenis te Haarlem. Bij het overbrengen van gedetineerden van de cel naar de werkplaats wes enig rumoer ontstaan, doordat een der gevangenen een emmer met water van de tweede ring had gegooid. Toen de directeur ter plaatse verscheen was de rust spoedig weergekeerd. Om verdere moeilijkheden te voor komen is politie-assistentie ingeroe- - - --.pen. Als oorzaak van dit rumoer er op, dat het voor de marine zaak wordt door de directie van de gevan- ,enig het grote tekort aaR bewa- i5 de steun van ouderen, maari genis het grote tekort aan bewa- 1 vooral ook van de jeugd te ver-1 kingspersoneel genoemd. Verscheide- krijgen en zette uiteen, dat „dene bewakers zijn overspannen. j omdat het peil der economische ont wikkeling in de verschillende repu blieken en de aanwezigheid van er varen staven van bedrijfsleiders en technici deze mogelijk maken en om dat de maatregel zal leiden tot een doeltreffender industriële leiding, be ter gebruik van de aanwezige voorra den en grotere mogelijkheden om aan de nationale economische eisen te voldoen. Tito President Tito van Zuid-Slavië is zaterdagmiddag per trein voor een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie te Moskou aangekomen. Een van de Russische leiders, die hem ter verwelkoming de hand druk ten, was de eerste vice-premier Mo- lotow, wiens aftreden als minister van buitenlandse zaken de dag tevo ren bekend was gemaakt. Waarne mers hadden dit ontslag uitgelegd als een verzoenend gebaar tegenover het Zuidslavische staatshoofd, aange zien Molotow na de breuk tussen Zuid-Slavië en de andere communis tische landen in 1948 vaak een nog feller tegenstander van Tito was ge bleken dan Stalin zelf. Tito zei op het station onder meer: In een bepaalde periode was het zeer moeilijk voor ons, doch wij had den vertrouwen, dat de tijd zou ko men, dat onze vriendschap weer ver sterkt zou worden. De geest van Le- nins beginselen van collectief leider schap is van dien aard, dat ik er ze ker van ben, dat er nooit meer mis verstanden tussen de volkeren van het socialistische kamp zullen zijn". De doopplechtigheid van de onderzee- boot jager „Utrecht" op de werven van de Kon, Mij. ,J)e Schelde?' verliep vlot en uitstekend maar op het juiste moment iceigerde de champagnefles stuk t.e gaan tenen de scheepswand. Gelukkig redde baas De Nooijer. die men hier op de foto ziet, de situatie zodat ook deze champagnefles het lot van andere bij dergelijke plechtighe den deelde. PLAATSELIJK REGEN. Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Iets hogere tempera turen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. 5 juni Zon op 4.25 Maan op 2.03 ZON EN MAAN. onder 20.56 onder 16.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1