PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Molotow als minister afgetreden, Sjepilow opvolger H. D. Louwes opende graansilo in Zierikzee Tsjoe En-I ai over de kwestie-Formosa KIT Prinses Irene: „De jeugd wil haar best doen voor de Benelux Vand aag, GEWOND" OP DE VLISSimSE REDE 199e jaargang - no. 129 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie. 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 5 I, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. IS; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 26. „OP VERZOEK VAN FUNCTIE ONTHEVEN" „IJzige revolutionair" gaf blijk van verkeerde opvattingen Het presidium van de opperste Sowjet heeft Dmitri Trofimowitsi Sje- zoek van de eerste plaatsvervangende voorzitter van de raad van minis ters van de U.S.S.R., W. M. Molotow, om ontheven te worden van zijn functie van minister van buitenlandse zaken, ingewilligd. Het presidium van de opperste Sowjet heeft Dmitri Trofimowitsj Spe- pilow benoemd op de post van minister van buitenlandse zaken, aldus de officiële mededeling- Over de toekomst van Molotow, de „ijzige revolutionair" die jaren lang de Russische betrekkingen met de buitenwereld heeft beheerd, is veel gespeculeerd sedert hij in de afgelopen herfst in het openbaar zijn verontschuldigingen aanbood voor een foutieve opvatting van de com munistische theorie. Molotow, die op het ogenblik 66 jaar is, had in februari 1955 de dag, dat Malenkow aftrad als pre mier in de opperste Sowjet ver klaard dat in Rusland de grond slagen van het socialisme zijn ge legd. Precies acht maanden later gaf hij in een brief in het blad „Kommoenist" toe, dat deze op vatting „theoretisch fout en poli tiek schadelijk", was. Volgens de officiële theorie bestaat n.l. het socialisme reeds in de Sowjet-Unie. MOLOTOW „op eigen verzoete" afgetreden. Croquetten Er zijn kleine dingen, die het le ven van werkende mensen kun nen veraangenamen. Dat be merkt men in deze dagen van perso neelstekort maar al tè goed aan de inhoud van personeelsadvertenties. Allerlei kleine attenties worden toe gezegd aan hen, die een werkgever zoeken. Vrouwelijke arbeidskrachten kunnen kiezen uit fabrieken, die vol op radiomuziek geven plus een gratis middagje huishoudonderwijs en fa- brieksprodukten tegen verminderde prijs. Anderen adverteren met gezel lige werklokalen en gemakkelijke werktijden. Ook voor halve dagen is een regeling te treffen. Bij vele bedrijven zijn prettige ont spanningslokalen verrezen en was- vertrekken met uitstekend sanitair... Het opsteken van een sigaret is prak tisch alleen nog maar op de school banken en in de college-zalen verbo den. In tal van kantoren en fabrie ken wordt daarop niet meer gelet.... ...dat zou aan de gezelligheid tekort doen. Veel van die kleine verbeteringen zijn toe te juichen. Zij veraan genamen inderdaad het leven van de arbeidende mens en ongetwij feld vloeit uit die veraangenaming dikwijls 'n verhoogde werklust voort. Men ziet dat nu beter in dan enke le tientallen jaren geleden toen de onaangename sfeer in fabriek en kantoor als een noodzakelijk kwaad werd beschouwd. Dat de werklust daaronder leed besefte men destijds nauwelijks Deze vooruitgang dus toejuichen de, behoeft men nog niet alles te waarderen, wat op het stuk van de bedrgfsgezelligheid in deze dagen van hoogconjunctuur soms gevraagd wordt. Het blad „Produk- tiviteitsnieuws" brengt daarvan een merkwaardig voorbeeld. Aan de redactie van het blad kwam een geval ter ore van personeelsmoei- lijkheden, die o-tstonden door cro quetten. Een bepaalde afdeling van een bedrijf produceerde voor de clientèle bestemde documen ten, die in onrustbarende mate vet vlekken vertoonden. Bij onderzoek bleek dat een gevolg te zijn van een ongedisciplineerd gebruik van cro quetten op de afdeling, waar de do cumenten werden gereed gemaakt. Geen weldenkend mens zal vinden, dat men in een dergelijke toestand mag berusten. Daarom bepaalde de directie, dat voortaan slechts twee maal per dag op gezette tijden op die afdeling croquetten mochten worden genuttigd, waarmee men hoopte de situatie in de hand te houden en be ter in staat te zijn een vlekkeloze re- Ëutatie van het bedrijf te verzekeren, •e reactie op deze goedbedoelde en zeker niet onredelijke maatregel was verrassend. En bloc bood het betrok ken personeel, bestaande uit enkele tientallen mensen, zgn ontslag aan. Men is toen maar op de maatregel teruggekomen en daarbij is het ge bleven. (Vervolg pag 3, eerste kolom) Het nieuws van Molotows aftreden komt aan de vooravond van de aan- Slavië in Moskou. LEVENSBESCHRIJVING Wjatsjeslaw Michailowitsj Molo tow (de „hamer"), wiens eigenlijke naam Skrjabin luidt, werd op 9 maart 1890 geboren in de provincie Wjatka. Op 16-jarige leef tijd trad hij, als middelbare scholier te Kazan, toe tot de Bolsjewieken. In 1912 ontmoet te hg Stalin voor het eerst, toen hij hem onderdak verschafte bij een tan te, de echtgenote van een hoge func tionaris te St. Petersburg. Stalin oefende een grote invloed uit op de jonge revolutlonnair, wie hg de kennis over de partijdiscipline bij bracht. In de hierna volgende ja ren was Molotow medewerker aan ondergrondse bladen, voor welke ac tiviteit hij verscheidene malen werd gedeporteerd. Op een partijcongres te Londen ontmoette hij Lenin. Sedert 1921 werkt Molotow te Mos kou, waar hij op alle partijbijeenkom sten de stellingen van Lenin en Sta lin heeft gesteund. Op het tiende con gres van de Russische communisti sche partij werd hij in het centrale comité gekozen. In 1925 volgde zijn benoeming tot lid van het politieke bureau. Vijf jaar later volgde hij Alexis Rynow op als voorzitter van de raad van volkscommissarissen, welke functie hij bekleedde tot mei 1941, toen Stalin zelf de leiding van de raad op zich nam. Van mei 1939 tot maart 1949 was hij minister van buitenlandse zaken, in welke hoedanigheid hij in augus tus 1939 het niet-aanvalsverdrag met Duitsland tekende. Gedurende en na de tweede wereldoorlog nam hij deel aan alle belangrijke internatio nale conferenties. Na de dood van Stalin, op vijf maart 1953, kreeg Molotow in het nieuwe kabinet onder Georgi Malen kow weer de portefeuille van buiten landse zaken, terwijl hij zowel vice- premier als lid van het nieuwe pre sidium bleef. Door de ommezwaai in de Russi sche politiek moest Molotow, die door zijn onverzettelijke houding op inter nationale conferenties, de bijnaam „mijnheer njet njet" (nee nee) had gekregen, plotseling meer verzoe ningsgezinde maatregelen nemen. Reacties In Londen was men niet geheel ver rast door dit aftreden. Men verwacht echter voorlopig niet dat dit een gro te verandering in de Russische poli tiek zal brengen. Die verandering was de afgelopen maanden reeds merkbaar, maar men hoopt wel op een verandering in de diplomatieke methoden van het Kremlin. In Washington was men evenmin verbaasd. Men had kennelijk al enige tijd een dergelijke gebeurtenis ver wacht, al was men niet zeker van het tijdstip. Prinses Irene heeft gisteravond voor de radio een toespraak gehou den tot de jongeren, ter gelegenheid van het feit, dat vijf jaar geleden de eerste Benelux-uitzending door de ra dio werd uitgezonden. Prinses Irene zeide: „In deze korte toespraak wil ik mij richten tot alle jonge mensen in Ne derland, België en Luxemburg, die op dit ogenblik naar deze uitzending luisteren. Ik geloof wéldat wij allen er hoe langer hoe meer van doordron gen zijn, dat onze landen en wijzelf niet zo maar langs elkaar kunnen blijven voortleven, maar dat we meer onderling contact en meer internatio nale samenwerking nodig hebben. Al zijn onze landen maar klein, toch kunnen we veel presteren. België, Luxemburg en Nederland hebben dat bewezen. Nog tijdens de oorlog sloten de regeringen van onze landen in Londen een douane-over eenkomst en een goed jaar later richtte een aantal particulieren het „Comié van Belgisch-Nederlands-Lu xemburgse Samenwerking" op, dat later kortweg „Benelux" werd ge noemd. Natuurlijk was dat maar een begin. Ondanks alle moeilijkheden heeft men die samenwerking toch weten door te zetten op allerlei terrein. Cul tureel, economisch, sociaal, op parle mentair terrein. Ook op het gebied van het toerisme en het verkeer, enz. Over en weer werden er tentoonstel lingen gehouden. Uitwisseling vond plaats van professoren, van toneel gezelschappen, van koren en orkes ten. Deskundigen uit de drie landen kwamen bijeen om eikaars werk op het gebied van de uitgeverij, film, ra dio en televisie te leren kennen. En er staat nog veel meer op stapel. Wat er van dit alles terecht zal ko men, zal voor een belangrijk deel af- Duitse actrice tot „Miss Europa" gekozen De Duitse actrice Margit Nuenke uit Keulen is vrijdag in Stockholm uit 18 kandidaten tot „miss Europa 1956" gekozen. Het Nederlandse meisje Rita Schmidt, een 21-jarige blonde mannequin uit Alkmaar, kreeg een eervolle vijfde plaats. l=j ...is het 60 jaar geleden, dat M M de Italiaanse ingenieur Gug- H M lielmo Marconi in Engeland M jf zijn eerste patent verkreeg op s de door hem uitgevonden M „draadloze telegrafie". hangen van wat de jeugd van België Luxemburg en Nederland straks er toe zal bijdragen. Wij moeten belang stelling hebben voor wat hier gebeurt en het leren begrijpen. Daarom toil ik namens de Nederlandsj jeugd zeggen, dat wij nu en later ons best willen en zullen doen om mee te helpen de ide alen van de Benelux nog meer ingang te doen vinden". V.S. van obstructie beschuldigd De premier en minister van Buitenlandse Zaken van communis tisch China, Tsjoe En-Lai, heeft, voor het eerst sinds verscheidene jaren, een onderhoud toegestaan aan een Britse correspondent. Hij zei o.m.: „De vooruitzichten op een vreedzame bevrijding van Taiwan (Formosa) worden met de dag beter. De Verenigde Staten pogen de besprekingen, die thans te Genève tussen vertegenwoor digers van hen en ons worden gevoerd, te gebruiken om hun bezet ting van Taiwan een wettig aspect te geven. Zij willen namelijk dat de Verenigde Staten en China gezamenlijk zullen verklaren de status van dit eiland te zullen waarborgen. China kan hier nimmer mee instemmen. Wij zijn echter wel bereid een gezamenlijke verklaring uit te geven, dat onze beide landen het geschil om Taiwan vreedzaam willen regelen en dat wij daarom ook voorstanders zijn van een bijeenkomst om hierover te spreken." Hij verklaarde dat (communistisch) China vrede wenst, niet slechts omdat het vredelievend van aard is, doch ook omdat het minstens twaalf jaar voor zijn industrialisatie nodig heeft „en een periode van tientallen jaren om een sterk geïndustrialiseerd land als de Verenigde Staten in te halen of voorbij te streven." Tsjoe En-Lai zei dat het de schuld der Verenigde Staten was, dat de be sprekingen te Genève zo lang duren. „De Verenigde Staten hebben zich niet aan hun gedeelte van de afspraak gehouden, daar zij de Chinezen in de Verenigde Staten, die naar China te rug willen keren, moeilijkheden in de weg hebben gelegd. De Amerikanen in Chinese gevange nissen worden op dezelfde wijze be handeld als de andere Amerikanen. Zij zullen, bij goed gedrag, voor het einde van hun straftijd in vrijheid worden gesteld". Omtrent het feit, dat communistisch China niet in de Verenigde Naties ver tegenwoordigd is, zei Tsjoe En-Lai: „Deze onjuiste toestand kan niet lang aanhouden". ONDER GROTE BELANGSTELLING Van grote betekenis voor de C.A.V. „Schouwen-Duiveland" Met het in werking stellen van de tientallen meters hoge elevator opende de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Centraal Bureau, vrijdagmiddag de graansilo van de Coöperatieve Aankoopvereniging Schouwen-Duiveland. Talrijke autoriteiten waren getuige van deze plechtigheid en vele wensen voor het welslagen van de onderneming werden uitgesproken, waarbij de nadruk gelegd werd op de betekenis van de silo, die als een symbool van welvaart boven het stadssilhouet van Zierikzee nitrijst. Om twee uur hadden zich velen in de hal van de silo verzameld, waar eerst aan de hand van kaarten een gedetailleerd overzicht gegeven werd van de installatie en de werking van de elevator. Op uitnodiging van de voorzitter van de C.A.V., de heer C. J. van Westen, bracht de heer Louwes daarop de machines in werking. In het „Huis van Nassau" kwamen i daarna de vele genodigden bijeen on der wie het gemeentebestuur van Zie rikzee, vertegenwoordigers van de Z.L.M. en de C.B.T.B., de provinciale voedselcommissaris, ir. J. D. Dorst, en de afgevaardigden van zustervereni gingen. De heer Van Westen, verwel komde zijn gasten en gaf een overzicht van de vele voorbereidingen en werk zaamheden, die tot de bouw van de silo leidden. De heer Louwes gaf daarop in een uitvoerige rede zijn visie op deze voor geheel Schouwen-Duiveland zo belang rijke mijlpaal. „Het feit, dat U hier een nieuwe graansilo in gebruik kunt nemen", zo zei de heer Louwes, „is een gerede aanleiding ons nog eens goed voor te stellen welke machtige betekenis het geheel van coöperaties voor onze boerenstand heeft. Die be tekenis is in één woord samen te vat ten: bestaanszekerheid Alles is be trekkelijk en ook dit begrip; de over stromingsramp van 1953 heeft het U hier ook wel duidelijk gemaakt. Het feit, dat wij een meesprekend en meebeslissend element zijn tot in de hoogste plaatsen der moder ne ordeningsorganen en dat wij daar met deskundigheid en gezag kunnen optreden, danken wij in hoofdzaak aan onze coöperaties. Zij moeten zowel plaatselijk als landelijk doelmatig en modern worden beheerd." Sprekend over de zaken, die een silo voor Zierikzee noodzakelijk maak ten, vervolgde de heer Louwes, dat de mechanisatie in de landbouw maakt, dat gezorgd moet worden voor droog- en opslagcapaciteit maar ook voor spreiding van het aanbod van granen, omdat anders teveel granen reeds in het oogstseizoen aan de handel worden aangeboden. Ook op Schouwen-Duive land wordt veel brouwgerst geteeld, een kwaliteitsprodukt, dat een goede verzorging vraagt. Met „een druk-op-de-knop" stélde de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Centraal Bureau, de graansilo in Zierikzee in werking. (Foto P.Z.C.J Vol vertrouwen De grote silobedrijven in Rotterdam zijn hierop noch wat hun inrichting noch wat hun mentaliteit betreft in gesteld. De heer Louwes besloot met een 'persoonlijk woord, waarin hij er op attendeerde, dat de uitvoering van het deltaplan voor Schouwen-Duive- (Vervolg op pag. 5) Vrijdag, omstreeks het middaguur verscheen op de rede van Vlissingen het Liberiaanse s.s „Centaurus", dat een gat van respectabele omvang aan stuurboord, juist achter de ach termast had. Het schip was in de nacht van woensdag op donderdag aangevaren door het Japanse s.s. „Philippine Maru" en maakte water. Het werd door de Franse sleepbo ten „Jean Bart" en „Le Robuste" naar de rede van Vlissingen gesleept. Vrijdagavond werd het schip met as sistentie van de beide Franse sleep boten, de Nederlandse sleepboot „Van Woelderen" en een sleepboot van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" de haven van Vlissingen binnengebracht. Het zal waarschijn lijk in Vlissingen worden gerepa reerd. Omstreeks acht uur werd een licht gewonde van boord gehaald, die naar het ziekenhuis „Sinv-Joseph" werd overgebracht. De man een Griek was in een ruim gevallen tijdens de aanvaring. (Foto P.Z.C.) KORTE PREDIKATIE Ontwaak gij die slaapt en sta op uit de doden en Chris tus zal over u liohten". (Efeziërs 5 11,). Denkt U by het zien van zoveel toeristen, die Zeeland bezoeken wel eens: „Wat zullen zij toch wél voor indruk van onze provincie mee naar huis nemen? (Wat zullen zij straks van hun pension of hotel uit aan familie en kennissen schrijven?") Ongetwijfeld zal er naast kritiek ook veel zijn dat een „goed bericht" inhoudt. Vélen prijzen immers de snélle wederopbouw na de oorlogs jaren. Hoe wordt het herstel na de ramn geroemd. Wat kijken véle bui tenlanders op als ze horen van het stoute plan tot afsluiting der zeega ten. De yver, de moed en de taaie volharding der Zeeitioen worden dan ook overal geprezen. Maar hoe zou een apostel Paulus ons beoordeeld hebben? Laten we eens even letten op de stad Efeze uit Paulus dagen. Wij zouden die stad en zijn bewoners ten zeerste roemen. Hoe kon het ook anders voor een stad die een „bij" als symbool op muntstukken had f Efeze was een belangrijke haven stad: scheper, voeren af en aan. Het had internationale verbindingen. De bevolking was ijverig en arbeidzaam. (Ook religieus. De tempel van Diana was een trekpleister voor duizen den....) Wat zegt Paulus nu van deze machtige stadDit: „Ik zie de dood rondwaren." Dat is een merkwaardige uitspraak en niet bepaald vleiend. Hij bekijkt de stad echter niet als econoom of handelsman, maar op de wijze van een röntgenoloog, die met behulp van zijn apparaten een mens bekijkt: van buiten schijnbaar gezond, van binnen ziek. Al is er veel bedrijvigheid: Het le ven ontbreekt in Efeze. Daarom is het, naar Paulus1 gevoel, als één groot kerkhof. Vandaar de waarschuwing: „Sta op uit de doden." Zou die waarschuwing óns niet eveneens géiden? Gaan wij niet al te vaak op de schone schijn af? Spre ken wij niet al te vlug over welvaart, voorspoed en hoogconjunctuur? Zijn wij over ons zélf niet al te zeer te vreden Laten we dan weten dat God ons dóór heeft. In Zijn Woord worden wij doorgelicht. De 'uitslag is niet zo prettig voor ons te horen. Leest dat maar eens in de Bijbel. Daarom geldt nog steeds, ook voor ons, de oproep van Paulus: Sta op uit de doden, Christus tegemoet, Die Zelf de Opstanding en Het Leven is! Vlissingen. H. Johannes. DE VERWATm.. MEER WIND Aanvankelijk vrij zonnig, later meer bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, later matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. Iets hogere middagtemperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1