Dr. Van Gelder besprak gevolgen van Deltaplan voor onderwijs BUITENLANDSE CONCURRENTIE VOOR HET TOERISME SNORRENREGIMENT VAN HEVTZ AFBETALINGSPAKKET WERD IN EEN JAAR 40 PROCENT GROTER met melk meer mans Avontuur in de Residentie 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 JUNI 1956 NEEM INITIATIEF VANDAAG NOG Ook Bevelandse onderwijzers moeten structuurontwikkeling leiding geven „Nederland maakt momenteel een structuurverandering mee op het ge bied van opvoeding en onderwijs, die grote aandacht van ons vraagt. In het Deltagebied is een versnelde ontwikkeling op dit gebied waar te ne men, waarvoor we dubbel op onze hoede moeten zijn. Deze ontwikkeling is een uitdaging, waaraan wij als onderwijzeressen en onderwijzers vorm moeten geven". Tot deze drie conclusies kwam dr. L. van Gelder uit Rot terdam, wetenschappelijk medewerker aan het Pedagogisch Centrum van de N.O.V., tijdens zijn rede over „Pedagogisch perspectief in Z.W.-Neder- land". Zijn gehoor bestond uit een groot aantal Bevelandse leerkrachten, die vrijdag in het Schuttershof te Goes de algemene jaarvergadering van de vereniging van onderwijzers in Zuid- en Noord-Beveland bijwoonden. Nadat 's morgens reeds de huishoudelijke vergadering afgewerkt was, hield de heer A. Holster uit Hansweert, één der leden, na de gemeenschap pelijke koffietafel een interessant betoog over het luisteren naar muziek. De voorzitter der vereniging, de heer J. Glerum uit Yerseke, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Speciaal richtte hij zich tot de heren mr. L. G. Wolff, inspecteur van het lager onderwijs, S. J. Klompe, con sulent lichamelijke opvoeding en J. C. Harthoorn, ere-lid. Vervolgens werden twee aan de vereniging ont vallen leden herdacht. De secretaris, de heer P. J. A. Visser uit Goes, bracht verslag uit over de verrichtin- Ïen van het bestuur, waarna de heer C. M. Mazure als penningmeester meldde, dat er een batig saldo van 85,55 aanwezig was. Bij de be stuursverkiezing werd de heer Gle rum als voorzitter herkozen. Dr. Van Gelder heeft getracht zijn gehoor een indruk te geven van de onderwijsproblemen in Z.W.-Neder- land, zoals die zich in de komende 25 jaar zullen aftekenen. Worden er in onze gebieden maatregelen genomen om de sociologische, culturele en in dustriële ontwikkeling te begeleiden Aanpassen Spreker betoogde, dat zijn ge hoor het onderwijs kan helpen door direct de sociale problemen in de veranderende maatschappij te beleven in de klassesamenle ving. Dit betekent aanpassen en geen verzet plegen tegen deze ont wikkeling, De maatschappelijke hardheid en de massificatie zijn volgens spreker ook reeds waar te nemen in het tegenwoordige klassesysteem. Probeèr een kind, dat een fout begaan heeft, niet tot rede te brengen met strafwerk hoe groter dè zonde, hoe meer blaadjes! maar voer een ge sprek met de „zondaar". De lagere school loopt heden ten dage het gevaar tot een instituut te worden, dat zich richt naar het ni veau van de kandidaten voor het middelbaar onderwijs. Dit is nodig, volgens spreker, om de ontwikkeling in net maatschappelijk leven mèt suc ces te kunnen volbrengen. Het is de taak van de opvoeders in het onder wijs om het ontwikkelingsprocés te helpen vormen. Het Deltagebied is thans nog grotendeels agrarisch, maar in dè toekomst zal men reke- Mollet verwerp! ultimatum van communisten Met betrekking tot Algerije Premier Guy Mollet van Frankrijk heeft vrijdag woedend en beslist het communistische „ultimatum" verwor- Een, onmiddellijke onafhankelijk- eidsbesprekingen te beginnen met de Algerijnse rebellen. De premier toonde zich zeer gebelgd over de communistische beschuldiging, dat hij een onderdrukkingsoorlog Voert in Algerye. Suppoosten van de nationale ver gadering mèt hun zwaluwstaarten en gouden kettingen renden af en aan om een handgemeen tussen af gevaar, digden van links en van uiterst links te voorkomen. Dit toneel duurde on geveer een uur, even lang als de rede van Duclos duurde. Paryse kranten menen dat de ra dicale verklaring van Duclos er op wyst dat de communisten tegen een motie zullen stemmen die pre mier Mollet's Algerijnse politiek goedkeurt. ning moeten houden met een meer geïndustrialiseerd leven. Vervolgens besprak de heer Van Gelder enkele problemen, waarmee men in de komende 25 jaar reke ning zal moeten houden. Hierbij wees hij onder meer op de versto ring van 't evenwicht stad-platte- land de opvoedende jeugd in 't al gemeen, de sociale verhoudingen en de industrieclassificatie, die het pro bleem der zwakbegaafden opwekt. Vandaag nog Tot slot meende spreker, dat het de taak van het onderwijspersoneel is om voortdurend bijeen te komen teneinde opvoed- en onderwijsplannen samen te stellen, die zich richten op de onderwijsontwikkeling in de ko mende 25 jaar. „Neem dit initiatief en ga werken. Vandaag nog!" zo riep dr. Van Gelder allen toe. Na de gezamenlijke koffiemaaltijd vertel de de heer Holster een en ander over het luistren naar muziek. Vervolgens onderwierp de heer Hol ster het begrip muzikaliteit aan een nadere beschouwing. Dit begrip is geen gelukkig voorrecht van een klein aantal mensen, maar een ieder heeft het by zijn geboorte meegekre gen. Nadat spreker dieper ingegaan was op het muzikale gevoel, de soor ten muziek en de verschillende vor men, besprak hij de composities (steunend op een verhaal) en de ab solute muziek, die dus geen pro- frrammamuziek is. Deze onderverde- ing der symfonieën illustreerde de heer Holster tenslotte met het eer ste deel van Mozarts serenade „Eine kleine Nachtmusik". JAARVERGADERING A.N.V.V. Hoteltekort nijpend Men kan zeggen, dat Nederland een plaats Is gaan innemen in de ry van geliefkoosde Europese vakantielan den. De afgelopen tien jaren hebben •ewe:,en, dat er in hot buitenland gro- 'n bc!angst»nng bestaat voor het vo'k, landsc'.iap, de steden, de kunst schatten, onz, cultuur, folklore en traditie. Dit zeide vrijdag de onder voorzitter van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, mr. A. Jonker in zyn toe spraak ter opening van de jaarlijkse algemene vergadering van de-vereni ging in de Harmonie te Groningen. Hij constateerde, dat de concurren tie van het buitenland feller wordt. Dè organisaties voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer in an dere Europese landen werken voor hèt merendeel met budgets, dle= aan zienlijk hoger zijn dan die van de A. N.V.V. en de Nederlandse nationale toeristische organisatie moét daar door werken tegen een welhaast over machtige concurentie. Zonder de lo- giesinlichtingendienst, die de A.N.V. V. in 1953 in het leven riep, aldus mr. Jonker, zou de A.N.V.V. voor zeer grote moeilijkheden hebben gestaan bij het opvangen van de toenemende toeristèhstroom, zoals dat de afgelo pen pinksterdagen weer bleek. Toen Is ook de urgentie van het probleem van hoteltekort in ons land w eer eens naar voren gekomen. Dit tekort moet in de eerste plaats wor den weggewerkt door het creëren van nieuwe loglesaccommodatle. Men zal zich daarbij volgens mr. Jonker terdege rekenschap moeten geven van het feit, dat de eisen van de tegenwoordige toerist, die toch in de eerste plaats reist om ontspanning te vinden, sterk verschillen van die van de luxueus ingestelde vakantie gangers van 30, 40 en 50 jaar gele- Brand aan boord van Nederlands schip Hét 395 ton metende Nederlandse schip „Import" meldde vrijdagavond, dat er in de machinekamer een brand woedde en dat de reddingsboten ge reed werden gemaakt. Het schip, dat eigendom is van Hu- dig en Pieters' Algemene Scheepvaart maatschappij te Rotterdam, bevond zich acht mijl ten noordoosten van Ouessant (Bretagne). De „Import" meldde later, dat er geen hulp meer nodig was. Het vaar tuig poogde op eigen kracht Brest te bereiken. den. Aan de andere kant zal men moe ten streven naar vakantiespreiding in tijd en ruimte. Het onderwijs zal ertoe moeten overgaan (als men daar niet goedschiks toe bereid is dan onder pressie van de overheid) de schoolva kanties over een langere periode te spreiden. Mr. Jonker bleek ook voor stander van gereduceerde prijzen voor logies en transport in het voor- en naseizoen. De vergadering besprak de jaar verslagen en het voorlopige, werkpro gramma voor 1957. Een nieuw huis houdelijk reglement werd vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing is mr. Dec kers als voorzitter herkozen. Beslo ten werd de volgende jaarvergadering in Hoorn te houden. Het congres zal worden besloten met een excursie door het noorden van de provincie Groningen en een lunch In Paterswol- de. (Advertentie) Imp. Harl Nlbbrlg Greovo N.V. Parkstraat Dan Haag Official D.K.W. Dealer Garage Heyboer v. d. Vijver, Spulplein 43, telefoon S9, Breskens. Garage Carels, Clara's pad B 47, telef. 227 (K 1106), Helnkenszand. Algemene Nederlandse Typografenbond 90 jaar Voorbeeld van goede samenwerking met werkgevers De Algemene Nederlandse Grafi sche Bond (A.N.G.B.) heeft vrijdag- in het Concertgebouw te Amsterdam een kunstzinnige herdenkingsbijeen komst gehouden omdat precies ne gentig jaar geleden, op 1 juni 1866, zijn voorloper, de Algemene Neder landse Typografenbond werd opge richt. De enige spreker was de A.N. G.B.-voorzitter, de heer A. M. van den Boogaart. De voorzitter stipte aan, dat het grafisch bedrijf de oudste en meest uitgebreide C.A.O. van ons land be zit. Hij gaf voorts uiting aan zijn waardering voor de houding der werkgevers, met wie de werknemers organisaties vereend zijn in de gra fische bedryfsgemeenschap, die hij noemde „de vlees geworden samen werking tussen werknemers en werk gevers". De bond heeft thans 128 af delingen met 26.219 leden. Soekarno niet per K.L.M. naar Europa Een functionaris van de Indonesi sche luchtvaartmaatschappij Garoeda zal naar Europa vliegen om een niet- Nederlands vliegtuig te charteren om Soekarno van Canada naar Europa te brengen. Ontkend werd dat de regering het charteren van een K.L.M.-vliegtuig had goedgekeurd om Soekarno Van Canada naar Europa en vervolgens naar Djakarta te brengen. De kwes tie van het vervoer voor Soekarno maakt nog steeds het onderwerp van bestudering uit. Een functionaris van de Garoeda is verscheidene dagen ge leden naar Europa vertrokken om schikkingen voor de vliegreis te tref:- fen. Een andere functionaris zal bin nenkort vertrekken om een toestel te charteren, maar er kan geen sprake van zyn dat dit een K.L.M.-vliegtuig iS- Een regiment met een krijgshaftige repu tatie, het Van Heutz- regiment te Schoonho ven. zal zich de komen de drie maanden bezig houden niet het kweken van een krijgshaftig gelaats-attribuuteen snor. 95 procent van 't Schoonhovense kader zal meedoen aan deze actiedie ten doel heeft om de gedachte aan de man, wiens naam het regiment draagt, le vend te houden en een poging is om als een heid mannelijk voor de dag te komenDe man nen zullen kunnen kie zen'uit verscheidene snör-modellen, n.l. de Van Heutz-snor, de Adótf Menjou-snor, de Clark Gable-snor, de priiis Rainier-snor en de marechaussée-kne- vél. De commandant van het instructie-bataljon heeft zijn goedkeuring gegeven op voorwaar de, dat het uiterlijk der onderofficieren ook op deze wnjze in overeen stemming zal zijn met de daarvoor in de in wendige dienst gestelde voorschriften. Een jury van dames zal na drie maanden 'n oordeel mogen uitspre ken over de stand van de snorren en prijzen uitreiken aan de meest succesvolle kwekers. Enige knevéhnodellên zijn in technicolor op de voorplaat van de Le- gerkoerier van mei 1956 afgebeeld. MINISTERS AAN EERSTE KAMER: Overleg met bedrijfsleven voor definitieve regeling De ministers Zijlstra, Van Oven en Van de Kieft en staatssecreta ris Veldkamp hebben de Eerste Ka mer hun memorie van antwoord doen toekomen over het ontwerp van wet houdende een tijdelijke re geling betreffende afbetalings overeenkomsten. De twijfel of de beoogde tijdelijke regeling voldoende effect zal sor teren, daar de uitwerking bemoei lijkt wordt door het ontbreken van exacte gegevens omtrent de koop op krediet, kunnen de bewindslie den niet delen. Nederlandse aardappelen De eerste lading Nederlandse aard appelen, die naar Nederland terugge zonden zijn, werden donderdag van Londen, Boston en Huil uit verscheept. Var. de 150.000 ton aardappelen die Uit Nederland naar Engeland ver scheept werden, uitgevoerd voor het exportverbod van kracht werd, zijn slechts 85.000 ton verkocht, aldus een woordvoerder van een scheepvaart maatschappij. Hij zei, dat de naar Ne derland teruggezonden aardappelen verwerkt zullen worden tot aardappel meel alcohol en veevoeder. Generaal gedood bij vliegongeluk in Italië Een C-45 van de Italiaanse lucht macht is te Trevïso (Italië) neerge stort. waardoor vier personen aan hoord gedood werden, onder wie een Italiaanse generaal en een Amerikaan se vrouwelijke luchtmacht-officier. Het vliegtuig, dat van Udine, bij de grens van Joego-Slavië, op weg was naar Vicenza, het hoofdkwartier van de Setaf (de Amerikaanse leger-strijd- krachten van Zuid-Europa), stortte neer, toen het bij Istrana een noodlan ding wilde maken. De slachtoffers zijn de Italiaanse luchtmacht-generaal Aristide de Vin- centi, de Italiaanse luitenant-kolonel Dante Salveta, de Amerikaanse lucht macht-majoor Jacqueline Walter en de Italiaanse vliegtuig-mecanicien Remo Beltramo. i |f %Ü>1 Weliswaar staat nog geen cijferma teriaal ter beschikking, waaruit de totale omvang van de verkoop op af betaling blijkt, doch het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft onlangs cijfers gepubliceerd, gebaseerd op in lichtingen van enige honderden on dernemingen, waaruit zowel ten aan zien van de omvang en de samen stelling van het „afbetalingspakket" van deze ondernemingen als ten aan zien van de gemiddelde kassastorting belangwekkende gegevens naar voren komen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend, dat de stij ging van de verkoop op afbetaling bij de betrokken ondernemingen van 1Ó53 op 1954 40 bedroeg. Men kan hier dus van een belangrijke toene ming spreken. De bewindslieden zijn van oordeel, dat de totstandkoming van de defi nitieve wettelijke regeling van de gehele materie van het afbetalings wezen, waarbij derhalve zowel de sociale als economische aspecten aan de orde komen, een urgent karakter heeft. Overeenkomstig de toezegging van staatssecretaris Veldkamp brj de behandeling van het ontwerp van wet in de Tweede Kamer heeft hij zich gewend tot de Sociaal-Economische Raad en aangedrongen op spoed bij het uitbrengen van het desbetreffen de advies. Gaarne zeggen de bewindslieden toe het overleg met het bedrijfsleven zodanig te voeren, dat de belangen van industrie, groothandel en klein handel, in liet bijzonder voor zover speciale belangen van deze sectoren daarbij zijn betrokken, tot hun recht komen. Zij stellen zich voor, dit over leg vooral te plegen met de desbe treffende organisaties van het be drijfsleven. Bandieten doodden twee Poolse Amerikanen Twee personen zijn donderdagavond doodgeschoten door bandieten die een feestje van Poolse-Amerikanen ver stoorden. Twee mannen, met zakdoeken voor het gelaat gebonden, drongen de feest zaal binnen en hielden met hun revol vers 48 personen in bedwang. Een van de bandieten ging een zijvertrek bin nen en de 42-jarige Thomas M. Dom- browski, hoofdredacteur van het Pool se weekblad „De stem van het volk" in Detroit, probeerde toen de bandiet aan (e vallen. Dombrowski werd toen door een schot in de borst getroffen en was op slag dood. Twee andere feestgan gers, dè 45-jarige Frank Grodzki en de 60-jarige Walter Nogas, hadden gepro beerd, een der bandieten het schieten te beletten. Hij schoot Grodzki in het hoofd en Nogas in de maag. Grodzki overleed in het ziekenhuis. Na de schietpartij namen de twee bandieten dè benen. Door de bliksem gedood De heer J. Nijboer, 54 jaar oud, wo nende te Nieuw-Weerdinge (gemeente Emmen) is donderdag tijdens ontgin ningswerkzaamheden in hèt Geeser- Veld door de bliksem getroffen en op slag gedood. Een mede-arbeider werd eveneens getroffen en geraakte be wusteloos. 0 Behalve de gaslampen die reeds sinds 100 jaar de Champs-Elysées verlichten, zullen voortaan op deze Parijse boulevard ook elektrische lichten branden. De nieuwe verlichting werd donderdag voor het eerst, met groot ceremonieel, aan gestoken. FEUILLETON door TJEERD ADEMA „Het is weer eens wat anders", zei ir. Steensma, terwijl hij met welbe hagen om zich heen keek. In de dikke tapijten van hèt res taurant gingen de voetstappen der onberispelijk gerokte kellners volko men verloren. In het midden van de grote eetzaal hing een reusachtige kroon, waarin het licht van talrijke lampen In de facetten van kristallen draperiën kaatste en overal langs de met schilderijen bedekte wanden gloeide het licht in bonte zijden kap pen, die het geheel een sprookjes achtige aanblik gaven. Op het niet zeegroene koorden af gezet podium in een hoek van de zaal spoelde, half verscholen achter grote palmen, een zigeunerkapel en de di rigent liet in een fontein van klanken zijn viool jubelen en klagen, en ging zo volkomen in zyn spel op, dat hn zich bewust scheen voor een zaal vol mensen te spelen, „Inderdaad", zei Van Dijk, de jonge architect, „het is weer eens iets an ders en daarom een prettige afwisse ling. Ik ben alleen maar bang, Jelle, dat wij zo'n offensief op je beurs doen. dat je voor de rest van de maand in 'en gaarkeuken moet eten". „Dan boft hij nog", antwoordde Van Veeren. die biologie studeerde. ,,'t Is vandaag de acht-en-twintigste, dus over drie dagen is het leed door staan en een paar dagen vasten of eens wat minder eten is zoiets als dit toch zeker wel waard". HH wees met breed armgebaar Op de bijna ontruimde tafel waar, naast een schaal met vruchten en een scho tel met kaas, nog enige half gevulde wijnglazen stonden. Een gedienstige kellner nam de resten van het souper weg en schikte moccakopjes, water en likeuren op het hagelwitte damast. „Als ik geld hadpeinsde De Ridder. „Hoort hem!" smaalde Van Vee- ren, „een apotheker die verzucht, dat hy geen geld heeft. Negen-en-negen- tig procent van zijn klanten beseffen niet, dat ze hoofdzakelijk leidingwa ter van hem kopen. „En nog verontreinigd ook", spotte „Apothekers en horlogemakers kun je nooit controleren", zei Steensma. „Maar laten wij in vrede en vriend schap aan het einde van deze gezel lige avond onze mocca drinken. Ten slotte ben ik maar éénmaal in het jaar jarig en voor een fuif met zulke nobele vrienden, wil ik desnoods met genoegen een week krom liggen. Hoe vonden jullie het stuk?" „Ik moet eerlijk zeggen", bekende De Ridder, „dat je soupeetje in deze deftige tent mij beter bevallen is dan de thriller, waarop je ons vanavond in de schouwburg getracteerd hebt. Ik houd niet van die geheimzinnig heden". „Ik wel", zei de journalist Stórm. „Wil jullie Wel geloven, dat ik na een drukke dag genieten kan van een spannende detectiveroman, zó eentje waarbij je zelf niet behoeft te den ken en alleen maar gezellig kunt griezelen". „Maar dat héb lk vanavond geen ogenblik gedaan", zei Van Véèren, nadat hy Keurend een slokje Uit zijn mocca-kopje had genomen. „Mis schien sta ik daarvoor te vast op mijn benfen. Ik kan niét alles accepteren wat ze ons op dat gebied voorzette^ Daar ben ik waarschijnlijk te nürli ter voor". „Eerlijk gezegd", antwoord"1 Steensma, „is het ook mij niet mee gevallen. Het was te duidelijk or- buieniands product in een Holland- kleedje. Ik nóüd er niet van als on?. auteurs lords en lady's ten tonele voeren en nóg minder als ze mèt val luiken, gemaskerde bandieten en Chi nezen gaan werken. Wat drommel, waarom spelen we niet eens een stuk van eigen fabrikaat". „Wij Hollanders", zei Van Dijk, „zijn te nuchter voor dergelijke stuk ken. Als wij een gemaskerde op het toneel zien, denken we direct, dat het die kerel uit het eerste bedrijf wel zal zijn, die precies zo met zijn been sleepte. En als ze ons een Chinees voorzetten, komen we na twee minu ten tot de overtuiging, dat ze beter die Pinda-pinda uit de Spuistraat hadden kunnen nemen. Daar zit ten minste nog iets echts aan." „En toen", zei Storm glimlachend, „toch heb ik me best geamuseerd". „Ik ook", bekende de jarige glim lachend. „Ik vind het alleen verve lend als je bij het eerste bedrijf al begrijpt, dat de moordenaar waar schijnlijk de kamerdienaar zal zyn, alleen omdat de schrijver alle moeite heeft gedaan om hem nog stommer te laten redeneren dan hij er uitziet. Dat neemt niet weg, dat ik op een aVond van mijn twee-en-dertigste verjaardag eerlyk bekennen moet, dat ik dergelijke stukken vrijwel nóóit oversla, omdat ik van tijd tot tijd behoefte heb aan wat sinisters, aan een beetje romantiek. Ik heb met mijn verlangen naar avontuur nog nooit Wat beleefd of het moest een paar jaar geleden op een avond m een plantsoentje zijn, toen uit de schaduw van een bosje opeens een knap meisje tevoorschijn kwam, die haar armen om mïin hals sloeg en Wy haar lieve Gerrit noemde". „Hoe liep dat af?" informeerde Van Veeren nieuwsgierig. „Doodnuchter", békende Steensma. „Op hetzelfde ogenblik, dat ze me p.en zoen gaf, kwam ze tot de ontdek- klhg, dat ik Gerrit niet was. Ze gaf een gil van schrik en verdween nog vlugger in het duister dan ze er uit te voorschijn was gekomen". „Wat doe jy' 's avonds ook in een plantsoentje!" zei de architect glim lachend. ..Een „Unvollendete", peinsde De Ridder. „Je avontuur was inderdaad niet van betekenis", constateerde dè jour nalist, „maar je bent nog jong en wat niet is, kan nog komen". Evenwel, 't wordt onze tijd beste vrienden. Helaas moeten we dit oord der genietingen gaan verlaten. On danks alle griezeligheden waarop on ze gastheer ons in de schouwburg getracteerd heeft en ondanks hét uit stekende soupeetje, dat daarop, ge volgd is, moeten we bedenken, dat er een tyd van komen en een van gaan is. Mag ik, als oudste van dit illustre gezelschap, thans dit glas met koste lijk vocht heffen om onze gemeen schappelijke vriend uit aller naam dank te zeggen voor de meer dan royale wijze, waarop hij deze avond onze gastheer geweest is. Moge alles wat hij zich wenst, zelfs de gevaarlijke romantische avontu ren waarin "hij zich zou willen onder dompelen, in ruime mate zijn deel worden en mogen wij een volgend jaar unaniem kunnen getuigen, dat hij desondanks de hartelijke, gulle vriend is gebleven, die hij altijd voor ons geweest is". „En moge hij ons dan weer op de zelfde wijze tracteren", vulde De Ridder aan. „Jy, slokop", zei de journalist glimlachend, „denk jij er maar aan, dat jij nu allereerst aan de beurt bent "om je vrienden even blij met je verjaardag te maken als je dat altijd zelf bent. En bedenk, dat we drommels goed zullen proeven wat je ons in de maag wilt stoppen". „Vrienden", vervolgde hij, veront schuldigend rondziend, „die" onverza digbare gifmenger trachtte mij uit het rechte spoor te brengen, maar ik laat my, ondanks het vloeibare vette der aarde, dat wij deze avond zo ruimschoots genoten hebben niet op een zijspoor rangeren. Ik voltooi dus datgene, dat ik zo juist betoogd heb, namelijk, dat ik van harte hoop, dat onze brave Jelle Steensma onder een lucht vol maneschijn over een pad vol rozen zal wandelen en dat de doornen des levens zó tussen die rozen ver spreid zullen zijn, dat ze juist niet op de plaatsen zitten, waar hij zijn lakschoenen zal zetten. Dat Vrouwe Fortuna zich over hem moge ontfermen en dat hij gezond en voor z^jn vrienden gespaard moge Nt^de geestdriftige betuigingen van instemming sprak de gastheer er in zyn dankwoord glimlachend zijn voldoening over uit, dat zijn vrienden unaniem hadden meegewerkt zijn verjaarsfuif zo prettig mogelijk te doen verlopen. De gasten vertrokken na een har telijk afscheid en ir. Steensma bleef achter om nog een brief te schrijven die noodzakelijk verzonden moest worden en dié hij op de terugweg naar zijn kamers nog wilde posten. Ir. Jelle Steensma schreef zijn brief, plakte er een postzegel op én bleef in gedachten verzonken een ogenblik zitten. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 12