Rijkstoeslagen garanties voor en gemeentelijke eigen-woningbouw 4000 Prins BemhardZonen en dochters van het platteland op hoge posten J velours/ ENKELE VELOURS DEKLERKeZN EERSTE KAMERLEDEN TERUG IN EIGEN HUIS ÏIMS1M VRIJDAG 1 JUNI 1956 PROY IN Cl ALE ZEEUWSE C OU RANT 11 MEER MENSEN IN EEN EIGEN HUIS „Bemiddelend orgaan" zal gegadigden met raad en daad terzijde staan De door de minister van weder opbouw en volkshuisvesting, na overleg met zijn ambtgenoot voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, in het leven geroepen werk groep Eigen Woningbezit heeft, zo als bekend is, in 1955 een rapport uitgebracht, waarin zij aanbevelin gen doet voor een regeling ter be vordering van het eigen woningbe zit. Deze aanbevelingen blijken in hoofdzaak te zijn gevolgd in de re geling, zoals deze thans is neerge legd in het „besluit bevordering eigen woningbezit" en de „beschik king bevordering eigen woningbe zit", die beide met ingang van 1 juni 1956 in werking treden. Op grond van deze regeling kan nen van rijkswege aan personen, die een nieuwgebouwde woning, waarvoor een premie is toegekend krachtens het premie- en bijdrage- besluit woningbouw, als eigenaar zullen bewonen, toeslagen op de premie worden toegekend. Boven dien kunnen van gemeentewege garanties voor de betaling van hoofdsom en rente van op te ne men kredieten onder hypothecair verband worden gegeven. Voor het verkrijgen van deze faciliteiten Is' de tussenkomst van een z.g. bemid delend orgaan vereist. Ingevolgde de premie- en bijdra geregeling woningbouw 1953 kunnen personen, die de leeftijd van 50 jaar nog niet hebben bereikt, bij de bouw van een eengezinshuis voor eigen be woning behalve voor een premie ook voor jaarlijkse bijdragen m aanmer king komen. Deze bijdragen, die 2 Vs procent van de toegekende pre mie bedragen, worden gedurende 10 jaar betaald, indien men de woning als eigenaar blijft bewonen. In plaats van deze jaarlijkse bij dragen zal men voortaan, ingeval een premie is toegezegd, een toe slag ineens kunnen verkrijgen on der de voorwaarde, dat men de woning gedurende tenminste tien achtereenvolgende jaren als eige naar zal bewonen. De leeftijdsgrens van 50 jaar is voorts ten aanzien van het toekennen van een verhoogd tot 65 jaar. Voor de bouw met een halve- premie geldt de regeling niet. Bij aankoop van een premiewoning kan de toeslag aan de koper worden gegeven, mits hij de eerste bewoner is en binnen zes maanden na het voor bewoning gereedkomen van de wo ning de toeslag aanvraagt.. Binnen het kader van de nieuwe regeling vallen zowel eengezinshui zen als woningen in een meergezins- huis. De woningen mogen een bepaal de oppervlaktegrens, afhankelijk van de huisvestingscapaciteit, niet over schrijden, in Tiet algemeen geen ho- fere stichtingskosten hebben dan 30.000 en dienen in beginsel ten minste vier woon- of slaapvertrek ken te bevatten. Kropsla en spinazie worden doorgedraaid in Venlo Bij de coöperatieve Venlose groen- tenveiling zijn de laatste dagen meer dan 200.000 stuks kropsla per dag onverkoopbaar, omdat ze de vastge stelde minimumprijs van 3 cent per krop niet kunnen opbrengen en dui zenden kisten spinazie omdat de spi nazie de minimumprijs van 8% cent per kilo niet oplevert. De fabrieken, die tot voor enkele dagen deze spinazie tegen de mini mumprijs opkochten hebben nu voor raad; ze tonen geen belangstelling meer voor dit produkt. Voor de tuinders van de koude grond, die als gevolg van de afge lopen strenge winterperiode hun wmterprodukten op het land verloren zagen gaan, betekent dit een nieuwe strop, omdat hun eerste produkten van de koude grond reeds niet te verkopen blijken. De massale vernietiging van eer ste kwaliteit groente vindt zijn oor zaak in het feit, dat zowel West- Duitsland als grootste afnemer, en ook België en Luxemburg, zijn uit- fevallen. Laatstgenoemde twee lan en hebben sedert zaterdag jj. de import van Nederlandse kropsla stop- fezet, West-Duitsland. heeft geen elangstelling meer voor onze sla nu de markt daar wordt overvoerd door sla van eigen bodem, die tégen belangrijk lagere prijzen wordt aan geboden dan de Nederlandse krop sla, welke met hoge invoerrechten, verpakking en expeditiekosten is belast. Memorial Day in de V.S. eiste 91 mensenlevens „Memorial Day", de gedenkdag voor in de Amerikaanse burgeroor log gevallenen, heeft woensdag aan 91 personen in de V.S. het leven ge kost. Auto-ongelukken veroorzaakten 64 doden, 11 mensen verdronken en 16 anderen kwamen om bij diverse on gelukken. De toeslag bedraagt 25 procent tot 35 procent van de toegekende pre mie, af naar gelang de grootte van het gezin van de aanvrager. Tot het gezin worden gerekend de aanvrager en zjjn echtgenote, benevens de el- gen, stief- of pleegkinderen, die met de aanvrager duurzaam In gezins verband samenwonen. Indien de te bouwen woning in de plaats komt van een krot, waarvan men eigenaar is en dat men gedurende tenminste een jaar, onmiddellijk voorafgaande aan de datum van premieaanvraag heeft bewoond, kunnen de hiervoor genoemde percentages met 30 wor den verhoogd, men moet dan even wel het krot afbreken. Dit gedeelte van de toeslag zal daarom ook eerst worden uitbetaald, als binnen een bepaalde termün vast komt te staan, dat dit laatste is geschied of zal ge schieden. De toeslag wordt uitbetaald zodra men de woning heeft betrokken. In dien men de woning verlaat of ver koopt voordat tien jaren zijn verstre ken, wordt behoudens in enige uit zonderingsgevallen een evenredig deel van de toeslag teruggevorderd. Bij overlijden vindt geen terugvorde ring plaats, indien ae eigendom van de woning overgaat op ae overblij vende echtgenoot of een der kinderen en de nieuwe eigenaar voor het nog niet verstreken aeel van de tien jaar dezelfde verplichtingen ten aanzien van eventuele terugbetaling van de toeslag op zich neemt als de oor spronkelijke eigenaar had. Garantie In de gevallen waarin een toeslag op de premie is verleend, kan voorts bij besluit van de gemeen teraad een garantie worden ge geven voor de betaling van hoofd som en rente van hypothecaire le ningen. Hiervoor komen echter alleen in aanmerking personen, die nog geen 55 jaar oud zijn. De lening mag dan niet meer bedra gen dan 90 pet van de netto-stich- tingskosten van de woning en geen langere looptijd hebben dan 30 jaar. De garantie heeft betrek king op dat gedeelte van de le ning, dat 60 prcent van de netto- stichtingskosten te boven gaat. Bemiddelend or gaai} Aanvragen om een toeslag en om een garantie moeten worden inge diend door tussenkomst van een door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting toegelaten bemidde lend orgaan, dat is een lichaam, dat aan het publiek bemiddeling ver leent bij de bouw of verwerving van een eigen woning en gegadigden met raad en daad terzijde staat brj het op zetten en realiseren van hun bouw plannen. Aan de bemiddelende orga nen worden strenge eisen gesteld, terwpl zij onder toezicht zullen ko men te staan van de verzekerings kamer. Hoewel de regeling In werking treedt op 1 juni 1956 zullen de facili teiten niet kunnen worden aange vraagd, zolang niet een of meer be middelende organen zjjn opgericht en toegelaten. Teneinde een vacuum te voorkomen blijft daarom tot een na der te bepalen datum de bestaande regeling (jaarlijkse bijdragen) voor alsnog gehandhaafd. Toren van Appingedam door bliksem getroffen Wolkbreuk boven Ruurlo In de nacht van woensdag op don derdag ontlastte zich boven Appinge dam een kort, doch hevig onweer, waarbij een kerktoren door de blik sem getroffen werd. Omstreeks half drie zag de echt- Senote van de in de nabijheid wonen- e brandweerman T. F., hoe een bliksemstraal via de ongeveer 38 m hoge toren aan de Wijkstraat in het wegdek sloeg. Enige minuten daarna zag men, dat een zware houten lijst van de toren in brand was geraakt. De brandweer, die spoedig uitruk te, stond voor een bijzonder zware taak, omdat men van de grond af geen bluswater rechtstreeks naar deze hoogte kon opvoeren. Via een aantal nauwe trappen kon men ten slotte doordringen tot het bovenste gedeelte van de toren, waar de vuurhaard met emmers water ge blust werd. Na een half uur was men de brand meester. Een langdurig, hevig onweer bo ven Ruurlo, gepaard met wolkbreuk en hagelbuien, heeft woensdagavond veel schade aangericht aan de te velde staande gewassen. Verschillen de straten stonden een tiental centi meters onder water. Het verkeer Was geheel lamgelegd. Er vielen hagel stenen zo groot als knikkers, waar van vooralde rogge en haver gele den hebben. Van de tuinen bij de hui zen is een aantal geheel vernield. Een dergelijk noodweer heeft deze generatie in Ruurlo nog niet mee gemaakt. Zeeman gearresteerd na poging tot doodslag De 27-jarige Nederlandse zeeman B. v. d. M. uit Maastricht, opvaren de van het Zweedse schip „Bonita", is woensdag in Liverpool gearres teerd. Hij wordt beschuldigd van mis handeling en poging tot doodslag. Kort nadat het schip woensdag morgen uit Liverpool vertrokken was ontstond er ruzie aan boord, waarbij v. d. M. de Duitse machinist G. H. K. een messteek in het onderlijf zou hebben toegebracht. De Duitser is in een ziekenhuis te Liverpool opgeno men; zijn toestand is ernstig. Het schip heeft zijn reis naar Las Palmas voortgezet. (Advertentie) METER Zware kwaliteit, hoogpolige (B-keus, met zeer geringe, vrijwel onzichtbare weeffoutjes). In een groot aantal kleuren, 120 breed. Prachtige velours van 13.90 per meter, NU voor m V* Bellamypark VLISSINGEN VERGADERZAAL GERESTAUREERD Driehonderd jaar geleden werd de zaal gebouwd (Van onze parlementaire redacteur.) De leden van de Eerste Kamer heb ben dinsdagmiddag, nadat zjj enige maanden onderdak gevonden haddèn in de Ridderzaal op net Binnenhof in Den Haag, hun aan hetzelfde plein gelegen gerestaureerde vergaderzaal weer in gebruik genomen. Zij zijn daarmede teruggekeerd in het historische gebouw, dat precies drie eeuwen geleden werd opgericht om de macht en het aanzien van de Staten van Holland en West-Fries land te demonstreren. Bij de aanvang van het eerste Stadhouderloze tijd perk in 1650 wensten zij een fraaie vergaderruimte „soo wel ter eeren ende tot luste van de provincie als tot beter commoditeyt van de leden". Op 2 oktober 1651 benoemde de Staten een commissie van voorberei ding, die zich reeds op 7 februari 1652 verenigde met het ontwerp, dat Pieter Post nad vervaardigd. De ver gaderzaal ligt op de eerste verdie ping. Zij is met veel pracht en praal, met veel goud en lofwerk en met overvloedige zolderschilderingen in gericht. De beschildering van het houten koepelplafond vormt een beziens waardigheid op zichzelf. Het is in vijftien vakken verdeeld en door de Hagenaars Nicolaas Wielingh en Anarïes de Haan voorzien van schil deringen, die de verschillende volke ren der wereld voorstellen. Met inte resse kijken de figuren neer op wat zich beneden in de Hollandse verga derzaal afspeelt. De wereld leeft van akkerbouw In deze tijd van industrialisatie is er wel eens te weinig begrip voor het feit, dat tenslotte de hele we reld moet leven van de opbrengst van de akker. Dit verklaarde gistermiddag prins Bemhard op de in „Tivoli" te Utrecht gehouden nationale bonds dag van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Bond van Boerinnen en plattelandsmeisjes. Prins Bernhard noemde het ty perend, dat men in het boek Predi ker kan lezen: „Een voordeel voor het land is een koning, die de ak kerbouw begunstigt". De prins merkte op, dat de landbouw van het grootste belang is voor de na tionale welvaart. In 1954, zo zei de prins, bestond niet minder dan 37,6 procent van de Neder landse export uit agrarische produk ten. Wat de werkgelegenheid uitge drukt in man-jaren betreft, draagt een achtste deel der werkgelegenheid een agrarisch karakter. Het platteland in het algemeen en de stand van de boe ren en tuinders in 't bijzonder vormen een voortdurende reservebron voor de nationale krachten. Industrie en handel, en niet te ver geten wetenschap en kunst, aldus de prins, ontvangen telkens nieuwe krach ten uit dat, gelukkig vooralsnog on uitputtelijke, reservoir. Zonen en doch ters van het platteland treft men aan als hoofden van departementen en als leiders van wetenschappelijke onder zoekingen, op sleutelposten in indu strie en op voorposten der cultuur. Het mensenmateriaal in de steden en in de handel, industrie en wetenschap is sterk onderhevig aan slijtage, aldus de prins. Hij noemde het gelukkig, dat het platteland nog beschikt over zulke re serves. Zich richtende tot de jonge boe ren en boerinnen, zei prins Bernhard, dat de jeugd in deze tijd een zeer bij zondere roeping heeft, juist in verband met de sleutelpositie die boeren en tuinders innemen in het economische en culturele leven van de natie. „Als gij jonge mensen uw roeping verstaat, dan is de nationale gezond heid voor de volgende generatie naar menselijke berekening verzekerd", zo zei de prins. Tenslotte merkte hij op, dat slechts door de gemeenschap met het Kruis van Christus, die gestorven is, opdat wij zouden leven, het leven waarlijk bloeien kan. „Als gij bij alles wat ge doet, dat Kruis voor ogen houdt, kunt ge de re sultaten aan God overlaten. Dan ligt uw toekomst vast in een eeuwige en onwankelbare basis. Want uiteindelijk behoort de wereld en de toekomst aan Jezus Christus", zo besloot prins Bern hard zijn toespraak. Precies in het midden van het pla fond is een medaillon geschilderd, waar doorheen de bezoeker van de zaal tegen een blauwe lucht aankijkt. Rondom dit medaillon, dat een soort galerijtje vormt staan enige figuren. Eén daarvan, een roodharige jongen, hangt met één been reeds over de rand, alsof hij van plan is naar bene den te komen om zich met de zaken van Holland te bemoeien. Deze jon gen steltEngeland voor. Boven de monumentale schouwen staat in Romeinse cijfers het j'aartal 1655. Langs de wanden zijn in 1848, zij het met duidelijk veel minder vaardigheid dan de oorlogsgod Mars en de vredesmaagd geschilderd zijn, de portretten aangebracht van de raadspensionarissen van Holland, Jo- han van Oldenbarnevelt, Adriaen Pauw, Johan de Witt, Caspar Fagel, Antonie Heinzius, Simon van Slinge- land, Laurens van der Spiegel en Rut- ger Jan Schimmelpenninck. In 1848 werd eveneens het reus achtige schilderij van koning Willem II achter de voorzitterszetel ge plaatst. Dit doek, dat Willem II staande voorstelt, was een geschenk van de koning zelf, „omdat Hoogst- dezelve niet in de gelegenheid kon zijn om in persoon steeds bij de zit tingen der Eerste Kamer tegenwoor dig te wezen". De zaal is vroeger altijd de verga derruimte van de Provinciale Sta ten geweest. Wel werd zij in de Franse tijd voor velerlei doeleinden gebruikt, die niets met een zelfstandig bestuur van de Nederlandse gewesten te maken had den, doch na 1813, het jaar van het herstel van onze zelfstandigheid, kreeg de zaal haar oorspronkelijke bestemming terug. Versleten In 1848 moesten de Provinciale Staten het veld ruimen voor de Eerste Kamer. Jarenlang hebben on ze senatoren er met vaste regelmaat hun bijeenkomsten gehouden. Het bont gebloemde tapijt sleet onder hun voeten en wat erger was doch dat merkten zij niet ook de vloer had zjjn beste dagen gehad. Het groene laken op de lessenaars van de leden toonde vale plekken en alles begon er een beetje oud en verwaarloosd uit te zien. Zelfs zakte een der arbei ders, toen men aan de herstelwerk zaamheden begonnen was, door de vloer in de nabijheid van de minis terstafel Thans beraadslagen de afgevaar digden weer op een stevige grondslag en in een omgeving, die hen wel moet animeren 's lands zaken in een zonnige stemming te behartigen. De rijksbouwmeester Friedhoff heeft zijn best gedaan, er wat goeds van te maken. Er zijn notenhouten, banken geplaatst met groene, schuimrubber zittingen; er is licht houtsnijwerk aangebracht en een wijnrood tapijt met leeuwen versierd, dekt de vloer. Fraaie bronzen lichtkronen .zullen hun licht over de arbeid van de af gevaardigden laten schijnen. (Advertentie) Friese beschuit U proeft de verse eieren Auto te water: twee doden. Twee jeugdige Helmonders zijn vond verdronken toen de auto, waarmee zij uit de richting Weert naar Helmond reden in de Zuid-Willemsvaart terecht kwam. Het ongeluk gebeurde tegen half ze ven in de omgeving van sluis 9. De bestelauto, waarin de verongelukte jongelui, de 20-jarige v. d. B. en de 16-jarige V. G. zaten, moest plotse ling krachtig afremmen voor een tegenligger. De wagen kwam daarbij te slippen en botste tegen een paal tje, zodat hij in de vaart kantelde. Een derde inzittende, de 20-jarige mejuffrouw M. uit Helmond, wist zich uit de wagen te bevrijden en zwemmend de wal te bereiken. De bestelauto is later uit de Zuid-Wil lemsvaart opgetakeld. Maastrichtse loodgieter door Hof veroordeeld De loodgieter G. S. uit Maastricht, is door het gerechtshof te 's-Herto- genbosch veroordeeld tot twee weken hechtenis omdat hij, naar het oordeel van het hof, door onvoorzichtig om gaan met een bout de brand in de St. Servaastoren veroorzaakt heeft. De rechtbank te Maastricht had S. vrijgesproken van het ten laste geleg de. De procureur-generaal bij het ge rechtshof had tot vernietiging van dit vonnis geconcludeerd en een hechte- nisstraf van twee weken gevorderd. Benoemingen Kon. Neder landse Akademie van Wetenschappen Bij Koninklijk Besluit zijn be- krachigd de volgende benoemingen van de Kon. Ned. Akademie van we tenschappen, afdeling letterkunde. Tot gewoon lid prof. dr. J. Schat, f eboren 15 maart 1902 te Ratobor Opper-Sïlezië), gewoon hoogleraar in het Arabisch aan de rijksuniversi teit te Leiden; tot buitenlands lid: prof. Claude Le- vi-Strauss te Parijs, geboren in 1908, secretaris-generaal van de Conseil International des Sciences Sociales der Unesco. Tot correspondent: mevr dr. J. H. Hooykaas-van Leeuwen Boom kamp, geboren te Zwartewaal (Z.H.) op 14 april 1901, die zich in samen werking met haar echtgenoot, dr. C. Hooykaas vooral bezig heeft gehou den met het onderzoek van de Bali nese volksverhalen: mr. E. N. van Klef fens (62 jaar oud) gezant te Lissabon; prof. dr. P. Lieftinck, oud-minister van financiën, lid van het college van bewindvoerders der Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling van het Internationale Monetaire Fonds; prof. dr. H. van Oyen, geboren op 24 oktober 1898 tè Wissingen, hoogle- en van het Internationale Monetaire te Bazel; prof, dr. A. H. R. E. Paap. hoogle raar voro de systematische theologie versiteit te Kaapstad; en prof. dr. Th. Weevers, geboren te Amersfoort, 3 juni 1904, hoogle raar in de Nederlandse taal en let terkunde aan de universiteit te Lon den,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7