Uitvoerig overzicht van E.T.I. over het jaar '55 MEJ. A. KALMTHOUT 40 JAAR AAN ST. JACOBUSSCHOOL DE HEER BORST VRAAGT RUST OP HET L00NGEBIED INTERCELEBRATIE MET DE NED. HERVORMDE KERK REDDING GRIEKSE ZEELIEDEN WAS EEN RISKANT KARWEI 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1 JUNI 1956 „SUBSIDIE-ACTIE" WERD SUCCES Staf kon worden uitgebreid Het jaarverslag van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland geeft een uitvoerig overzicht van de vele werkzaamheden, die deze instelling ook in 1955 weer verrichtte. Een belangrijk feit voor de ontwikkeling van deze arbeid was de benoeming van een econoom bij het instituut per 1 december 1955. Hiermee werd voor zien in de dringende behoefte aan uitbreiding van de staf. De werk zaamheden voor het drie-eilanden- en deltaplan en het programma inzake de produktiviteitsverhoging kunnen nu in het vereiste tempo voortgaan. Gememoreerd wordt in het verslag o.a. het aftreden van de voorzitter, de heer A. L. S. Lockefeer, toen deze tot burgemeester van Hulst werd be noemd. Hij werd opgevolgd door ge deputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes. Ook wox-dt herinnerd aan de actie, die is gevoerd om de subsidie van instel lingen en gemeenten verhoogd te krij- eng. Wat het laatste betreft wordt op gemerkt, dat de actie een succes is ge worden. Onder de contacten, die in het verslagjaar met andere diensten en instanties werden onderhouden be vond zich ook een internationale, na melijk die met de directeur van een Belgisch zusterorgaan, de Westvlaam- se Ekonomische Raad te Brugge. Naast de algemene werkzaamhe den, waaronder arbeid van diver se aard wordt opgesomd, werden ook weer sociaal-economische on derzoekingen verricht. Door de be noeming van een econoom kon het economische researchwerk eerst voldoende tot ontplooiing komen. Opgravingen op Schouwen (Slot van pag. 1) genval werd het water naar dit bas sin geleid. Dat ei- ook voor die tijd belangrijke figuren woonden, blijkt uit een z.g. kringgrep-graf. Dwars door dit graf heen is in de middel eeuwen een sloot gegraven, zodat het centrum gestoord is en de urn met de as van de dode verdwenen is. Een derde gegeven over de autochtone bevolkmg van de West hoek zijn ploegsporen, die met de enkele rudimenten van dieren op vormen van landbouw en veeteelt wijzen. Bij dezelfde onderzoekingen kwa men nog resten aan het daglicht 'van een middeleeuws huis, dat over liet oorspronkelijke, gedeeltelijk is heengebouwd, en sloten die uit het zelfde tijdperk dateren. Bij de slo ten tekenen zich de vormen van een dam af. Structuur Interessant bij al deze vondsten wordt de structuur van het Zeeuw se land rond het begin van onze jaartelling. De Westerschelde be stond nog niet en de rivier mondde uit op de plaats waar nu de Ooster- schelde ligt, maar belangrijk smal ler, zo zelfs dat er contact moet zijn geweest tussen de oude bewoners van Walcheren en Schouwen. De naam Roompot zou dan zijn overge bleven uit de vroegere Romeinse ha ven, de Romanorum Portus. Wel licht dat door handel met de buren bij Domburg dakpannen van het ene eiland naar het andere verhuisd Zijn. Natuurlijk geven opgravingen niet op alles een antwoord, maar de jong ste onderzoekingen die naar men hoopt het begin van een serie op gravingen op Schonwen-Duiveland zijn op de Brabers hebben weer veel, dat onbekend was gebleven, aan de openbaarheid prijsgegeven. O.a. werden onderzoekingen ver richt met betrekking tot woning- contingenten, onderwijszaken, ha venconcentraties en industriële aangelegenheden. Ook in 1955 bad het E.T.I. een aandeel in de ves tiging van verschillende bedrijven. In andere gevallen bleek de mede werking aan initiatieven voor de initiatiefnemers van groot nut. Verder werd een groot aantal be drijfseconomische adviezen uitge bracht, evenals een aantal adviezen over financiering inzake industriële vestigingen e.d. Mede naar aanleiding van een rapport van het E.T.I. werden kredieten verleend voor financiering van een fabriek in de sector cement- waren en steen, voor een soortgelijk bedrijf, voor een metaalverwerkend bedrijf, voor een voedings- en genot middelenindustrie en voor een gra fisch bedrijf. Produktiviteit Tot slot weidt het verslag uitvoerig uit over de produktiviteitsbevorde- ring, een zaak, die in 1954 in Zeeland ter hand werd genomen. Daar een en ander valt onder het hoofd „bevorde ring van de economische welvaart in Zeeland" behoort de verbreiding van de ideeën over deze materie tot de taak van het E.T.I., zo wordt opge merkt. In dit verband wordt mededeling gedaan van het programma van de Zeeuwse contactcommissie, waarvan reeds een deel is uitgevoerd in dit jaar. De afdeling Zeeland van het Ne derlands Instituut voor Efficiency heeft thans reeds 80 leden. De genoem de discussiegroepen gaven ook de stoot tot een cursus moderne bedrijfs organisatie, die te Goes wordt gehou den en 12 lessen omvat. Deze cursus kan reeds als een groot succes wor den beschouwd. Indonesische gouddekking gedaald tot 21 procent De Indonesische voorraden goud en buitenlandse valuta naderen snel het wettelijk vastgestelde minimum van 20 procent van het in omloop zijnde bankpapier. De Indonesische minister van financiën, Joesoef Wibisono, heeft verklaard, dat de gouddekking was ge daald tot 21 procent en dat zij waar schijnlijk verder zal dalen, tenzij dóór inkomsten uit de export de voorraad aan buitenlandse valuta vergroot zal worden. Officiële uitslag van de verkiezingen in Italië Blijkens de officiële uitslag van de verkiezingen, die in Italië zijn gehou den, hebben de centrum-partijen de 50 pet. van het aantal stemmen het magische percentage dat zij bij de algemene verkiezingen van 1953 niet wisten te halen overschreden. Zij kregen 52.6 pet. van het aantal'stem men voor de provinciale raden en 53.4 Set. voor de gemeenteraden, vergele- en met 51.7 pet. bij de plaatselijke verkiezingen van 1951'52 en 48.5 in 1953. De communisten en links-socialis ten, die voor de provinciale verkie zingen in een aantal plaatsen hun lijs ten hadden verbonden, behaalden te zamen 35.1 pet. en in de gemeente raadsverkiezingen 34.1 pet. tegen 35.6 pet in 1951—'52 en 35.3 in 1953. „TIKKELTJE" STRENG, MAAR GELIEFD Goese onderwijzeres moést éénmaal doubleren De laatste dagen komt liet herhaal delijk voor, dat de leerlingen van de Sint-Jacobussehool te Goes ten huize van de familie Van Kalmthout aan bellen en dan klinkt de vraag: „Zou. „juf" zaterdag al beter zijn?". Voor al de meisjes van de vijfde klas heb ben er een reden voor om die vraag te stellen, want „juf", in het dage lijks leven mejuffrouw A. A. M. van Kalmthout genaamd, zal vandaag (vrijdag) het feit Vieren, dat zij veer tig jaar geleden de r.k. Sint-Jaeo- busschool voor meisjes binnenstapte als onderwijzeres. De meisjes hebben voor zaterdag 'n groot feestprogramma samengesteld ter gelegenheid van dit jubileum. En nu is „juf", die in haar 40-jarige loopbaan bijna nog nooit één dag op bed gelegen heeft, juist even voor deze grote dag ziek geworden. Is hetwonder, dat de bei van 't huis aan de Wilhelminastraat 28, waar mejuf frouw Van Kalmthout samen met haar twee zusters, de dames L. en M. van Kalmthout woont, zo dikwijls overgaat In het geheel niet, want de kin deren dragen hun onderwijzeres als het ware op de handen. Zij mag dan een „klein tikkeltje" streng Schuur in afbraak brandde uit Omstreeks 12 uur donderdag brak te Middelburg brajid uit in de z.g. schuur van Reijnlerse op een terrein aan de Olmeitlaan. Waar thans nog deze schuur staat zal straks de ry- wielbergplaats voor de in aanbouw zynde chr. ulo-school moeten verrij zen, reden waarom de schuur In af braak was. By dit werk was men be zig het rieten dak te ontmantelen. De vermoedelijke oorzaak van de brand is nu, dat er vuur by het riet «8 geko men. De vlammen vonden gretig voedsel in de dikke rietlagen en sloegen al spoedig boven het plak uit. De brand weer was er vlug by en bestreed de rode haan met drie stralen, zodat te gen 13 uur het gevaar was geweken. De nablussing heeft daarna nog enige tyd geduurd. Het was een grote boerenschuur, die reeds lang niet meer voor dit doel wordt gebruikt en tot opslagplaats voor aannemersmateriaal diende. Toen de brand uitbrak wist men dit materiaal te redden. Voordat een aantal in de schuur staande vloerele menten gevaar konden lopen door verhitting was het onheil reeds afge wend. De schade is dan ook niet groot, één zijde van het grote dak is vrijwel uitgebrand, maar gezien de reeds aan de gang zijnde afbraak is zulks geen verlies! Enkele vogels zijn gedupeerd; deze hadden namelijk hun nesten in het riet zijn, zij mag de teugels strak in handen houden, de leei'lingen van de vijfde klas, aan wie mejuffrouw Van Kalmthout les geeft, mogen haar ontzettend graag. Deze klei ne onderwijzeres, met haar intel ligente en vriendelijke blik, ver vult haar taak op school met hart" en ziel. Zij zou zich geen mooiere betrekking wensen en „juf" vindt het ook helemaal niet erg, als de vakanties weer afgelopen izijn. Zij heeft ook enige tijd lessen ge geven aan jongens en uit gesprekken met deze thans al grote mannen blijkt wel, dat ZÜ als knaap toch wel een beetje bang voor haar waren. Ve le moeders en zelfs grootmoeders, die bii haar in de klas gezeten heb ben, komen haar vaak raadplegên over hun kinderen of kleinkinderen. Aan de oorlogsjaren heeft mej. Van Kalmthout niet altijd prettige herin neringen. Speciaal 'in de tijd, dat de bezetters de Sint-Jacobusschool in be slag namen, moest zy met haar klas van school tot school zwerven. Nog te jong Mej. Van Kalmthout werd in Goes geboren en kreeg haar opleiding aan het pensionaat „Sint Joseph" te Et- ten, waaraan tevens een kweek school verbonden was. Op 1 juni 1916 zij was toen 18 jaar solliciteer de zij naar Goes, waar men echter §een plaats voor haar had. Zij pro eerde het toen met meer geluk in Hansweert en direct daarna had de Goese school wel plaats. Nadat zij een maand aan de Hansweertse r.k. school gewerkt had, deed zij op 1 juli haar intrede aan de Sint-Jacobus school. Mej. Van Kalmthout heeft de laat ste klas van de Ettense kweekschool eenmaal gedoubleerd. Niet omdat zij zo dom was, maar omdat het noodza kelijk was. In die tijd moest men de leeftijd van 18 jaar bereikt hebben om als onderwijzeres te beginnen, maar bij haar eindexamen was zij nog maar 17 jaar. De jubilaresse heeft de laatste klas dus tweemaal gedaan. Sinds enkele jaren onderwyst zij ook Frans en Engels. Nog zeven jaar en dan gaat „juf" Van Kalmthout met pensioen, maar zaterdag willen de meisjes van de Sint-Jacobusschool zo heel graag een bevestigend ant woord krijgen op hun vraag: „Zou „juf" al beter zijn?" Intrekking zendtijd N.O.U. wordt gehandhaafd. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals heeft aan de heren mr. C. A. baron Bentinck en A. F. J. de Roza- rio in antwoord op hun brief van 26 mei 1.1. medegedeeld, dat hij niet wenst terug te konien op zyn beslis sing waarbij de aan de Nederlandse Oppositie Unie toegekende zendtyd werd ingetrokken. Ter toelichting deelde men van de zijde van het ministerie mede, dat adressanten, zoals gemeld, in hum brief hebben gesteld dat zij ge heel onkundig waren van het feit, dat een der op de Nederlandse Oppo sitie Unie-lijsten voorkomende kandi daten ontzet is uit de verkiesbaar heid bij krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezingen, en dat de betrokkene in de veronder stelling verkeerde, dat hij het pas sieve kiesrecht door het eveneens ten onrechte uitoefenen van het actieve kiesrecht zou hebben her kregen. De minister heeft aan adressanten doen weten, dat een en ander niets afdoet aan het feit dat de betrokken kandidaat nog steeds niet in zijn kies rechten is hersteld, zodat de grond voor de weigering van zendtyd onver minderd blijft gelden. Ongeveer 1500 demonstranten te St,- Nazaire hebben getracht het vertrek van de trein met 200 dienstplichtige soldaten op weg naar Algerije te be letten. Uiteindelijk vertrok de trein zonder soldaten en de politie verspreid de de demonstranten. De foto toont een overzicht van het station van St.- Nazaire in West-Frankrijk tijdens de ongeregeldheden. Brand in kantoorgebouw te Wageningen Te Wageningen is donderdag brand uitgebroken op de zolderverdieping van het gebouw van de Nederlandse Handelmaatschappij, welke verdie ping, wegens verbouwing van het stadhuis, met de eerste étage tijde- lyk in gebruik is by de tweede, derde en vierde afdaling van de gemeente secretarie van Wageningen. De brand had onmiddellijk een zeer fel karakter en werd door de brand weer terstond met vier stralen aan getast. Door deze vlugge bestrijding konden het postkantoor én.de brandweerkazerne, tijdig worden be schermd tegen overslaan van de vlammen. De brandweer kon echter niet voorkomen dat de zolderverdie ping va.n het gebouw van de Neder landse Handelmaatschappij .uitbrand-; de. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Drachten ontdekte j een vogelspin In eeix duimstbkkenfabrielt,t?ë"rn= Drachten hebben arbeiders bij 'H1 het doorzagen van een uit Ve- nezuela afkomstige boomstam een exemplaar van een giftige -j|| exotische spinnensoort, een zgn. vogelspin, aangetroffen. Het dier, dat in leven werd ge- houden, is ongeveer acht cm s groot en vergiftigt zyn slacht- offers, meest insecten en jonge vogeltjes, alvorens ze te con- sumeren. H Men vraagt zich in Drachten H verwonderd af, hoe het moge- lijk is geweest dat deze vogel- H spin maandenlang midden in de boom heeft kunnen léven, tex'- m wyl de toegang naar buiten zo goed als geheel was M afgesloten. Het dier is nu on- dergebracht in het Drachter lyceum, waar leei'lingen muizen aanvoeren om te trachten het beest in leven te houden. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PROT. CHR. WERKGEVERSVERBOND Ook verlaging van de belastingdruk bepleit Op dc donderdag in het Kurhaus te Schevexiingen gehouden bondsver gadering van het Prot. Chr. Werk geversverbond heeft de voorzitter, de heer A. Borst Pzn., o.a. verklaard, dat de Nederlandse ondernemer erop moet kunnen rekenen, dat na de jongste loonpolitieke maatregelen ex* nu ook. gedurende enige tyd rust zal moeten heersen op het loonge- bied. DA' Jiuidïgo loonsverhogingen moeten worden in-verdienld door ver betering van de arbeidsproduktivi- teif.- Zou over een half jaar bijv. het. looniyeau opnieuw .inbewegin ko- nien, :dan zou-nien"' zeker' geen grote ilussies mogen koesteren over een stabiel houden van het prijsniveau; en zullen allerlei latente spanningen tot uitbarsting komen. „Ik geloof dan'ook", aldus de heer Borst, „dat het van. het allergroot ste belangis dat op 1 januari a.s. geèn nieuwe beweging in het loon niveau optreedt. Ik wept dat de 'WerkriëmefS zicli' tijdens het laatste overleg bereid-verklaard;hebben, zo 'nodig, af te zien van een volledige compensatie "voö'r dè pi:emie voor de ouderdomsvoorziening. Indien de loonsverhoging zich zoü beperken tot dep remie van de verevenings heffing, zou geen verzwaring van de loonkosten per eenheid-prpdukt be hoeven op te treden." Huurverhoging De heer Borst zei, naar aanleiding van deze opmerkingen dat het be pleiten van een periode van rust op het loon- en prijspolitieke gebied van circa jaar ria 1 september a.s. het moment waarop, naar verwacht mkg worden, het loonak- •koord van maart j.l. in de meeste be drijfstakken zal zyn uitgewerkt als logische consequentie een uitstel van de huurverhoging tot 1 juli 1957 mét zich zou moeten brengen. Het zou echter niet dan met een SYNODE EV. LUTH. KERK BESLUIT Geen opgaan van Lutherse Kerk in Hervormde Op de te Amsterdam gehouden vergadering der evangelisch luther se synode is met algemene stemmen besloten, de z.g. „consensus" te aan vaarden en het gesprek met de Ne derlands hervormde kerk voort te zetten. Deze consencus is opgesteld door een commissie van theologen die tot taak had de verschillen in leer tus sen beide kerken te onderzoeken en opnieuw aan de bijbel te toetsen. Aan de consencus heeft de com- Lof voor bemanning van IJmuidense kotter De IJmuidense kotter „Twee Ge broeders" IJm. 27, onder commando van schipper R. Clots, is gisteroch tend met de dertien geredden van de bij Ameland gezonken Panamese sto mer „Panaos" in IJmuiden binnen gelopen. Van de dertien bemannings leden van de Panaos waren er drie gewond. Na de ketelontploffing op het schip hadden zy brandwonden op gelopen. Schipper Clots vertelde, dat het een vrij riskante redding is geweest, omdat de kotter die in de buurt, viste na de daverende klappen van de ex plosie langszij wilde komen maar door de Griekse bemanning van de Pana- mees werd weggejaagd: men vrees de nog meer ontploffingen. De IJm. 27 hield echter vol en schipper Clots smaakte tenslotte het genoegen, zijn uit vier koppen be staande bemanning te zien uitgebreid met derien geredden van de vracht stomer. De kapitein van dc Panamees, Eli- as Fellovtzis uit Piraeus, was de schipper uitermate dankbaar voor de geboden hulp en zeide later in café „De Bruinvis" te IJmuiden waar red ders en geredden waren neergestre ken, dat nü de moed van de kotterbe- manning zonder twijfel zal meede len aan de betrokken Griekse autori teiten. Zoals bekend is bij de ramp een lid van de Griekse bemanning omgekomen, namelijk de 21-jarige stoker George Papoianou uit Netha- na. Deze raakte door de explosie in de machinekamer bekneld en verloor het leven. De bemanning van de kot ter heeft al het mogelyke gdaan om de man te redden en toen de dertien opvarenden van de Panaos op de IJ. 27 waren overgebracht, zyn zij nog teruggegaan om de stoker te zoeken Het was echter vergeefs. missie voorstellen verbonden om te komen tot resp. toe te staan kansel- ruil en avondmaalgemeenschap tus- I sen beide kei-ken. De generale synode der ned. herv. kerk had deze con sencus reeds aanvaard en besloten mee te wei-ken aan intercelebratie, dat wil zeggen, dat ned. hervormde predikanten het avondmaal in de lutherse kerk mogen bedienen en lutherse predikanten in de hervormde kei-ken. Nu heeft ook de evahgelisch-lu- therse synode zich met de consencus verenigd en besloten aan de synodale commissie opdracht te geven „te ko men met voorstellen tot wijziging in de kerkorde, waardoor de kerkeraden de vrijheid verkrijgen om degenen, die in ned. herv.' kerk gerechtigd zijn tot de dienst van woord en sacra ment te laten voorgaan in de predi king des Woords, de bediening van het Heilig Avondmaal, de diensten ter inzegening van het huwelijk en voorts om leden van de ned. her vormde kerk toe te laten tot de tafel des Heren. Algemeen was het gevoelen, dat de voormalige standpunten niet meer als bruikbaar te beschouwen zijn en dat, wil het gesprek in de oecumene zin hebben, de kerken bereid moeten zijn tot openheid tegenover elkander. Men voelde aan, dat een handhaving van de historische positie zou leiden tot verstarring en dat bij een nieuw en bijbels onderzoeken van de gegevens over het Heilig Avondmaal, mag ge rekend worden op de leiding van de Heilige Geest. De vergadering heeft overigens na drukkelijk vastgesteld, dat uit de ge nomen besluiten niet mag worden af geleid, dat het hier zou gaan om een opgaan van de evangeliseh-lutherse kerk in de nederlands hervormde. gevoel van ernstige teleurstelling zijn, indien deze consequentie zou moeten worden aanvaard, aldus de heer Borst. Men maakt zicli stellig niet schuldig aan overdrijving, wan neer men vaststelt dat hét gevoerde huurbeleid een zwarte bladzijde in de sociaal-economische geschiedenis van ons land na de bevrijdingbe tekent. Wat we nodig hebben, is een ver laging van de belastingdruk, zo stelde spreker voorts vast. Ook hier is een machtstoepassing aanwezig, die de kracht van het particulier initiatief sloopt. „Nu ons land het in vele opzichten van deze arbeids- en ondernemingszin moet hebben, geloof ik dat de progressie in de belasting op korte termijn verlaagd moet wor den." Economisch instituut voor de bouwnijverheid In Delft opgericht In Delft, in het gebouw voor bouw kunde der technische hogeschool is donderdag de stichting economisch in stituut voor de bouwnijverheid ópge- richt. Namens de organisatie van werkge vers en werknemers in het bouwbe drijf, sprak de heer J. Dura Dzn., voor zitter van de raad van bestuur bouw bedrijf. Hij constateerde, dat een nieuwe periode wordt ingeluid, waarin het bouwbedrijf geruggesteund zal worden door wetenschappelijk onder zoek van algemeen maatschappelijke waarde op het zoveel omvattende eco nomische terrein. De zeer sterk over spannen vraag naar de produkten van ons bouwapparaat heeft er toe geleid, dat gestreefd wordt uit het bouwbe drijf te halen wafer in zit. De Drak- tijk leert echter, dat dit een uiterst moeilijke opgave is, omdat het daar voor noodzakelijk is zoveel mogelijk het kritieke punt te benaderen. Het bouwbedrijf kent.een geheel eigen pro blematiek. Wellicht moet het nog meer de kant van industrialisatie uit, doch anderzijds mag dit beslist niet ont aarden in een avontuur, waarvan de gevolgen zeer ernstig kunnen zijn. De juiste weg zal alleen kunnen worden gevonden, wanneer men beschikt over voldoende kennis van de economische en bedrijfseconomische problematiek en over- een gefundeerd inzicht in het optreden van de verwachte krachten en tend enz en. Indonesië heeft K.L.M.-toestel nog niet gehuurd Uit betrouwbare bron is in Djakar ta vernomen dat de ondertekening van het contract voor het huren van een K.L,M.-Constellation die pre sident Soekarno van Canada naar Europa en vandaar naar Indonesië zou moeten vliegen donderdagmid dag op het laatste ogenblik is uitge steld. Van Indonesische zijde zou ge vraagd zijn om uitstel tot zaterdag. De K.L.M.-vertegenwoordiger liet de beslissing over aan zijn hoofdkantoor in Den Haag. Een woordvoerder van de K.L.M. in Den Haag verklaarde donderdag avond, dat de K.L.M. geen bezwaar maakt tegen dit uitstel, omdat zy verwacht dat de overeenkomst toch binnenkort zal worden getekend. HHIIIIIIilllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIjlll^ I Militaire „kistjes" verdwijnen Het volgend jaar zullen de militaire „kistjes" zijn verdwe- m nen. Hiermee wordt bedoeld het schoeisel dat sedert tientallen jaren door de militairen by de §1 landmacht is gedragen. De lichting die in februari 1957 onder de wapenen komt zal ze reeds niet meer dragen, doch zyn uitgerust met de (in Nederland vervaardigde) zgn. Amerikaanse gevechtslaars. s Dit is een bruin lederen schoen met extra hoge kap en H rubber zolen en hakken. Een j= order voor honderdduizend pa- s ren hiervan, als eerste aanloop- order, is al bij de Nederlandse M schoenindustrie geplaatst. j§ lllllllllllllllllllllllllllllll

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6