Maarschalk Tito naar Moskou Wilde stakingen in bouwbedrijf op verschillende plaatsen KLANKdORV BAANVAK EINDHOVEN-VENLO IN GEBRUIK GENOMEN WILDE TONELEN DOOR RASSEN CONFLICT OP RONDVAARTBOOT VRIJDAG 1 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Londense exporteur aangeklaagd De Britse staat heeft tegen een Lon dense exporteur een aanklacht inge diend wegens ontduiking van het door de drie grote mogendheden ingestelde embargo op wapenzendingen naar het Midden-Oosten. Deze rechterlijke actie is de nasleep van de beroering die in het Britse par lement vvas ontstaan naar aanleiding van de uitvoer van overtollig oorlogs materiaal, dat via België zijn weg naar het Midden-Oosten vond. Het Wereldgebeuren. Financiële kei Antonio de Oliveira Salazar is een van de netste dictators, die de wereldgeschiedenis heeft opgele verd. Men kan hem dan ook moeilijk vergelijken met zijn collega's, die als tyranncn in Duitsland en Italië de tweede wereldoorlog op hun geweten hadden. Hij staat zelfs om zijn vrede lievendheid bekend. En bovendien moet tot zijn eer worden gezegd, dat hij het land Portugal, dat hij bestuurt, uit de financiële put heeft geholpen en dat hij nu al bijna dertig jaar er voor zorgt, dat het (financieel) op het droge blijft. Al voordat hij de Portugese touwtjes in handen nam, had hij zich een grote faam veroverd en stond hij al bekend als een kei op het gebied van geldelijke aangelegenheden. Niet zonder reden was hij benoemd tot hoogleraar aan de universiteit te Coim- bra. waar hij ook zelf rechten en eco nomie had gestudeerd. Zijn tegenwoordige macht heeft hij niet met wapengeweld veroverd. Het was maarschalk Gomez da Costa, die in 1926 een militaire staats greep uitvoerde en vervolgens aan de geleerde Salazar vroeg, om de porte feuille van financiën in zijn zak te steken. Salazar was bereid, maar om dat hij niet voldoende samenwerking kreeg van zijn collega's gaf hij er al weer gauw de brui aan. Tot hun schan de moesten de generaals in 1928 er kennen, dat zij zonder hem de touw tjes niet aan elkaar konden knopen: het zag er naar uit, dat men zich moest stellen onder de curatele van de Vol kenbond. Maar dat moest toch worden voorkomen vandaar, dat zij op blote knieën naar Salazar kwamen met het verzoek om dan tóch maar weer minister van financiën te worden. Op één voorwaarde, zei Salazar: dat ik alles te vertellen zal hebben over in komsten en uitgaven van de staat. De generaals konden niet veel anders doen dan ja zeggen en het resultaat was, dat Salazar spoedig als dictator de laken» uitdeelde in Portugal. Het is beslist niet Salazars bedoe ling, om zichzelf te bevoordelen met het minister-presidentschap, dat hij sinds 1932 bekleedt. Hij is be reid om wanneer hij ooit aftreedt zijn zakken binnenstebuiten te keren. Dat hij niet alles voor zichzelf wil houden blijkt ook wel uit het feit, dat hij als vrijgezel twee dochters aannam, die inmiddels al hele dames zijn geworden. He- is voor hem een sport, om officiële gelegenheden, waar hij zijn gezicht zou moeten tonen, zoveel mogelijk te voorkomen neen, hij wordt niet ge kenmerkt door egoïsme en ijdelheid. En het zal ook wel met de beste be doelingen voor het landsbelang zijn, dat hij geen oppositie van betekenis toelaat. Maar uit een democratisch standpunt is het natuurlijk volkomen onjuist, dat het landsbelang er mee gediend zou zijn, wanneer men de critici.de mond snoert. Salazar heeft tot nu toe er voor kunnen zorgen, dat het land ondanks het feit, dat hij praktisch alleen aan het roer staat een goede naam heeft gekregen in het bui tenland. Maar vooral in het binnenland merkt men wel, dat zomin als enig an der mensenwerk dat van Salazar vol maakt is. De rijksbegroting is in evenwicht, maar voor de meeste huishoud- portemonnaies geldt dit niet. Wel is de buitenkant ook van de hui zen onberispelijk: men moet immers volgens decreet van de dictator elke twee jaar zijn woning een verfbeurt geven. Maar binnen heersen vaak ar moede en ziekte. Veertig procent van de Portugezen zijn analfabeet. Onte vredenheid over deze en dergelijke dingen vinden geen uitlaatklep in een parlementaire oppositie van betekenis en dat is een groot nadeel, want nu woekert de kritiek oncontroleerbaar voort, met alle gevaar voor communis tische agitatie. Bovendien leert het jongste verleden in het naburige Spanje, dat de jonge intellectuelen of degenen die dat als studenten willen worden, verlangen naar een manier, om hun mening tot gelding te brengen. Het was misschien in ver band met dit alles, dat Salazar dezer dagen in een rede voor zijn Nationale Unie vroeg om „een zeer noodzakelijke intensivering van de politieke activi teit". Hoe hij die activiteiten wil op wekken, zei hij er niet bij. Voor een herleving van het partijenstelsel van voor de revolutie voelt hij nog geen sikkepit. Blijft over: een bezieling van de economische „corporaties" die in de grondwet bestaan zonder een levende werkelijkheid te zijn geworden. Maar het is de vraag, of hij. het democra tische stelsel zoals men het in de an dere Westeuropese landen kent, kan omzeilen. Het zal niet meevallen, om het skelet van de corporaties tot leven te brengen. Als het lukt, zou Salazar opnieuw bewijzen, dat hij een kei is. RESPECT. In Cïvite (V.S.) ver zocht de president van de stedelijke advocatenbond Homero Alberto de politie, om de middelbare scholieren mores te leren, die geweren mee brachten naar de klas. Hij klaagde „De jongens gebruiken de vuurwa pens öf om hun lèraren te bedreigen öf om op onbehoorlijke manier res pect af te dwingen van hun mede leerlingen". WAT ZE ZEGGEN. De Franse premier Guy Mollet: „Ieder wil mijn bloed zien, maar niemand wil mijn baantje hebben". Molcolm Mugge- ridge, hoofdredacteur van het En gelse blad Punch: Don Quichot was, evenals sir Anthony Eden, een intel ligente, beminnelijke en ondeme- mingslustige man". David Lilien- thal: „Als de rapporten over de po litieke toestand in Washington in tussen niet beter zijn geworden dan in de tijd dat ik in 'de commissie de weervoorstellingen betrouwbaar der." H Allerlei -wapenen en andere mi- litaire uitrustingsstukken wa- ren het resultaat van een raz- H zia en huiszoekingen in de oude Moslimwijk van Algiers door de Franse strijdkrachten. De H foto toont een deel van de ge- vonden wapenen, terwijl in het M midden een buitgemaakt por- tret van de Egyptische gene- raai Nequib ligt. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllï Geen incidenten op verjaardag van Koningin Elizabeth Koningin Elizabeth van Engeland heeft donderdag, ter gelegenheid van haar officiële verjaardag, te paard in scharlaken tuniek en met een wit gepluimde hoed, de wacht geïnspec teerd tijdens de plechtigheid van de „trooping the colour" die ieder jaar wordt gehouden. Er waren uitgebreide veiligheids maatregelen genomen maar er deden zich geen incidenten voor. De Britse parade die in Nicosia werd gehouden is, had eveneens een ongestoord verloop. President Tito is in gezelschap van zijn echtgenote per trein uit Belgrado naar Moskou vertrokken voor een bezoek van drie weken I aan de Sowjet-Unie. Voor het vertrek werd een ver klaring uitgegeven, waarin het Joegoslavische staatshoofd met nadruk zei, dat er geen gevaar be staat dat Joego-SIavië als een ge volg van zijn bezoek aan (je Sow jet-Unie zijn onafhankelijkheid zal verliezen. De reis moet gezien wor den als een resultaat van de snelle normalisatie, van de betrekkingen tussen beide landen. Sinds het bezoek van de Sowjet- ieiders Boelganin en Kroesjtsjew aan Belgrado in juni van het vorige jaar zijn alle punten van de verklaring, die toen werd uitgegeven, volledig verwe zenlijkt, aldus Tito in zijn verklaring. Vorig jaar verbonden de twee lan den'zich tot nauwere samenwerking op economisch en cultureel gebied, terwijl zij voorstellen deden voor het versterken van de wereldvrede. Er bestaan geen ernstige en moei- Hartelijk onthaal in Boekarest lijke vraagstukken meer die moeten worden opgelost. Onze huidige econo mische samenwerking heeft goede po sitieve resultaten opgeleverd. Wat de samenwerking op internatio naal gebied betreft, verklaarde Tito, dat de Sowjet-Unie en Joego-SIavië dezelfde denkbeelden hebben over be langrijke vraagstukken, zoals de ont wapening, collectieve veiligheid, vreedzame en actieve coëxistentie en het versterken van de vrede. In Boekarest Tito werd op het centraal station in Boekarest op feestelijke wijze verwel komd. Meer dan 500 vooraanstaande partijfunctionarissen, civiele en mili taire leiders bevonden zich op het per ron om het Joegoslavische staatshoofd te begroeten. Terwijl het Joegoslavische volkslied gespeeld werd stapte Tito uit zijn ge pantserde „blauwe trein" op het per ron, dat versierd was met guirlandes, Roemeense en Joegoslavische vlaggen en spandoeken, waarop leuzen over de RoemeensJoegoslavische vriend schap stonden. Later gebruikte Tito met zijn ge volg enige verfrissingen in het sta tionsrestaurant. Niet op stempelkussen Kroesjtsjew heeft donderdagavond laten uitkomen, dat er voorlopig wei nig kans is op een verbetering van de Russisch—Amerikaanse culturele be trekkingen tenzij de Verenigde Staten een einde maken aan het systeem om van vreemdelingen, die het land bin nenkomen, vingerafdrukken te nemen. Kroesjtsjew liet dit doorschemeren tijdens een onderhoud, dat hij en Boel ganin met de beroemde Amerikaanse violist Isaac Stern hadden gedurende een receptie op de Britse ambassade in Moskou ter gelegenheid van de ver jaardag van koningin Elizabeth. Boelganin zette aan de woorden van Kroesjtsjew kracht bij door te zeggen: „Wij willen onze vingers rond een glas plaatsen, wij willen onze handen in de uwe leggen als vrienden, maar wij zullen nooit onze vingers op een stem pelkussen zetten...." Boelganin gebruikte hier kennelijk het woord „wij" voor het Sowjet-volk en doelde niet op een eventueel be zoek van hemzelf en Kroesjtsjew aan de Verenigde Staten. DICTATOR SALAZAR gevels zijn geverfd Opnieuw een Israëlische gezant in Polen Voor het eerst, sinds 1953 heeft Is raël een gezant in Polen aangesteld. Het is Katriel Ka. - die vroeger zaak gelastigde in Boedapest is geweest. In 1953 werd de toenmalige Israëli sche gezant in Polen tot „persona non grata" verklaard n sindsdien is Israël in Polen slechts door een zaakgelastigde vertegenwoordigd ge weest. De nieuwe gezant is in 1908 te Warschau geboren. ULTIMATUM IN ROTTERDAM Officiële organisaties: geen enkele reden tot onrust Studiebeurzen en inkomstenbelasting Nederlandse kustvaarder in botsing met Duits schip Met zware slagzij in Dover aangekomen De 379 ton metende Nederlandse kustvaarder „Prins Bernhard" van de Groningse reder K. Schuitema kwam vijf mijl uit de kust van Folkestone in het Kanaal in botsing met het 3098 ton metende Duitse schip „Tan- ger" uit Hanmburg. De Nederlandse -kustvaarder, die uit Rotterdam met een lading vlees op weg was naar Lissabon, zond een s.o.s. uit, dat het slagzij maakte en dat onmiddellijk een reddingsboot ge zonden moest worden. Later werd vernomen, dat de „Tanger" zijn reis heeft vervolgd en dat de „Prins Bern hard" ondanks aanzienlijke slagzij al pompende trachtte de haven van Do ver binnen te lopen. De reddingsboot van Dungeness en de sleepboot „Lady Duncannon" uit Dover waren ter assistentie van de „Prins Bernhard" uitgevaren. De red dingsboot uit Dover nam de vrouw en het zoontje van de kaptein van de „Prins Bernhard" aan boord, waar na de Nederlandse kustvaarder zijn moeilijke en gevaarlijke tocht naar Dover voortzette, waar het schip na derhand arriveerde. Woensdagop .Memorial Day", is op het Amerikaanse militaire kerkhof te Margraten in Limburg, waar 8300 in de tweede wereldopriog gesneuvelde Amerikanen een laatste rustplaats vonden, de jaarlijkse plechtige doden herdenking gehouden. lllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllim Eisenhower: opgewekt en energiek President Eisenhower van de Verenigde Staten vertelde een juichende groep propagandisten van de republikeinse partij „Ik voel me zo goed, dat ik niet zou weten, ooit een hartaanval te hebben gehad, als de dokters me er niet steeds aan herinner den De president liet blijken, dat hij een krachtiger verkiezings campagne wil ondernemen, dan lig aanvankelijk van plan was. Vol vuur drong Eisenhower er bij zjjn propagandisten op aan, er op uit te trekken en te M vechten, niet alleen voor Ike's herverkiezing, maar voor een Republikeins Congres. M „Ikzelf", aldus Eisenhower, H „zal deze campagne voeren ,,zo opgewekt, energiek en enthou- jp sïast als maar mogelijk is Mede door agitatie van de communistische Eenheids Vak Centrale (E.V.C.) hebben bouwvakarbeiders In verschillende plaatsen voor korte tijd het werk neergelegd. Dit geschiedde in Den Haag, Rot terdam waar nog gestaakt wordt Amsterdam, Delft, Gronin gen en Delfzijl. De eisen: de uitkering van drie procent ineens over 1955, een loonsverhoging van zes procent en herziening van het basis uurloon zullen de Rotterdamse arbeiders in een ultimatum aan de werkgeversorganisaties neerleggen. Willigt men deze eisen niet in vóór 7 juni a.s., dan zal men het werk wederom neerleggen. Vandaag zou de arbeid in de Maasstad hervat worden. In een officiële verklaring van de werkgevers- en werknemers organisaties wordt verklaard, dat het organisatorisch overleg over de loonsituatïe nog gaande is. Deze organisaties zijn van oordeel, dat de bouwvakarbeiders materieel evenveel zij het dan ook In andere vorm zullen moeten ontvangen als andere werkers reeds op grond van de regeringsbeslissing hebben verkregen. Binnenkort zullen uitgewerkte voor stellen bij de betreffende overheids instanties worden ingediend. Derhalve is er geen enkele aanleiding voor on rust. De bouwvakarbeiders dienen aan het werk te blijven, aldus deze verklaring. In Den Haag kwamen de stakers ruim 2500 in getal op het Malieveld bijeen. Daar hield men zich aan de te Rotterdam uitgegeven stakingsparo len. Vandaag zou daar eveneens het werk worden hervat. De bouwvakarbeiders, die op het ogenblik werkzaamheden verrichten in het Geuz uiveld te Amsterdam, heb ben één uur gestaakt uit protest tegen wat zij noemen „het uitblijven van aanvaardbare resultaten van het ge organiseerd overleg over de drie pro cent uitkering en de zes procent loons verhoging". De arbeiders kwamen bij een op een terrein aan de Ruys de Berenbroucklaan.- Op de bijeenkomst werd o.m. het woord ge.voerd door de heer A. A. Korlaar, voorzitter van de Algemene Bond van Werkers in de Bouwbedrijven. Hij zei dat de A.B. W.B. iedere verantwoordelijkheid voor een eventuele stagnatie in het Am sterdamse woningbouw van de hand Voor persvrijheid Resoluties van internationaal persinstituut Op de laatste dag van de verga dering van het Internationaal Pers- fnstituut te Ziirich werden drie re soluties aangenomen: 1. De ongelijk heid van de telegraaf-tarieven voor de pers moet worden opgeheven; de perstarieven moeten over de gehele linie worden verminderd. 2 Douane beperkingen en belastingen op dag bladen moeten worden opgeheven, omdat deze in feite een „belasting op informatie" zijn. S. De bedreiging van de persvrijheid zal worden bestudeerd, in het bijzon der de bedreiging van de zijde van geïnteresseerde groepen, zoals vak verenigingen, politieke partijen en economische groeperingen. wijst. Volgens hem was het bouw- patronaat verantwoordelijk. De 3 procent loonsverhoging, door het georganiseerd overleg in het voor uitzicht gesteld, achtte spreker onbe vredigend. Vanmiddag zullen de bouwvakar beiders in de Slotervaart te Amster dam eveneens een éénurige protest staking houden. „Maandag zullen de Amsterdamse bouwvakarbeiders in de Apollohal in een protestvergadering bijeenkomen", zo werd op de meeting medegedeeld. In de andere plaatsen werden soort gelijke protest-demonstraties georga niseerd. De staatssecretaris van financiën heeft dezer dagen een aanschrijving aan de belastingadministratie gezon den, waarin hij mededeelt, goed te keu ren, dat t.a.v. studiebeurzen in de vorm van periodieke uitkeringen, ge noten door meerderjarige kinderen t door minderjarige kinderen, van wier inkomsten de ouder het wettelijk vruchtgenot niet heeft, art. 43, eerste lid, van het besluit op de inkomsten belasting buiten toepassing blijft, zo dat in deze gevallen geen bijtelling bij het inkomen van de ouder geschiedt. Dit kan er dan echter niet toe leiden, dat de studiebeurs bij het kind wordt belast. Bij het bepalen van de omvang van de aanspraak op kinderaftrek (dubbel dan wel drievoudig) dient met de studiebeurs evenwel normaal reke ning te worden gehouden. Voorts heeft de staatssecretaris in deze aanschrijving meegedeeld, dat studiebeurzen in de vorm van rente loze voorschotten, welke aan de ou ders van studerende kinderen worden toegekend, geen invloed hebben op de omvang van de aanspraak op kinder aftrek, welke de ouders voor de kin deren kunnen doen gelden. Wordt het voorschot echter aan het kind toege-1 kend, dan dient met dit voorschot bij de vaststelling van de kinderaftrek wel rekening te worden gehouden. Tenslotte schrijft de staatssecretaris van financiën voor, dat de aanschrij ving toepassing zal vinden met ingang van het jaar 1954. Reeds onherroepe lijk vaststaande aanslagen van dat jaar dienen op verzoek te worden herzien. NIEUW ELEKTRISCH TREINSTEL Ir. Den Hollander „Mooi ste verjaardagsgeschenk" Met een officiële rit in een nieuw elektrisch treinstel, waarvan binnen kort verscheidene op de lijnen van de Nederlandse Spoorwegen zullen ver schijnen, hebben spoorwegautoritei ten en genodigden donderdag de juist geëlektrificeerde spoorlijn Ein-dho- ven-Venlo in gebruik genomen. De trein heeft een extra neusbeveiliging en zal worden geleverd in treinstel len van vier en twee rijtuigen. In Eindhoven en Helmond werd de trein feestelijk verwelkomd. „Men had mij vandaag op mijn 63ste verjaardag geen mooier geschenk kunnen geven dan de elektrifikatie van het baanvak Eindhoven-Venlo". Dit zei de president van de Neder landse spoorwegen dr. ir. F. Q. den Hollander aan net slot van de fees telijke openingsrit. Het nieuwe elektrische treinstel is een van de twee treinstellen, die van 3 juni a.s. af in gebruik zullen wor den genomen. Aan de gecombineer de wagonindustrie (Allan-Beynes en Werkspoor) is opdracht gegeven voor de bouw van 47 vierwagen treinstel len en 30 tweewagen treinstellen, to- zich aanzienlijk van die welke thans bij de N.S. in gebruik zijn. De neus van het treinstel is belangrijk verste vigd: de plaats van de machinist is hoger en meer achteruit geplaatst. Bi) eventuele botsingen, zo deelde men ons mede, zal de machinist in 9 van de 10 gevallen ongedeerd blijven. Na langdurige studie heeft men bij deze nieuwe treinstellen een rustiger rijden kunnen verzekeren, evenwel ten koste van het gewicht. Deze ex tra kosten heeft men echter willen maken om het publiek rustiger te laten rijden. De nieuwe treinstellen wegen nl. 235 ton, dit is 35 ton meer dan de treinstellen, die de N.S. thans in gebruik hebben. De spoorwegen hebben voorts een nieuwe elektrische installatie in -stu die, waardoor de bedrijfszekerheid van de elektrische treinen naar wordt verwacht aanzienlijk zal worden ver beterd. De afgelopen winter geraak ten de elektrische installaities vaak bij vorst en stuifsneeuw onklaar. Bin nenkort zullen op de elektrische trein stellen de z.g. dakzekeringen, die de functie van noofdzekering vervullen, vervangen worden door een schake laar, waardoor men bij plotseling uit vallen der motoren onmiddellijk op 'n andere motor kan overschakelen. Een aantal opgescho ten jongens die met messen gewapend wa ren hebben bijna dui zend passagiers van 'n rondvaartboot op het Eriemeer, zo meldt U.P. uit Buffalo, gedu rende 2Jf uur in doods angst gebracht. Wilde tonelen speelden zich aan boord af, terwijl 't schip ronddreef op 18 kilometer van de kust. Het was een oplaaiende vete tussen twee groe- pen. De ene van ge kleurde huid, de andere blank. Blanke meisjes en negerinnetjes voch ten met elkaar en scheurden elkaar de kleren van het lijf. Met messen gewapende jon gens raakten met elk aar slaags. In de salon van het schip ver schansten zich een IfO- tal van de meer vrees- achtigen en wachtten bibberend op wat ko men ging. Zes personen werden gewond in het ziekenhuis opgenomen. De Canadese en Ame rikaanse politie arres teerde op zijn minst 12 personenTwee politie mannen die aan boord waren werden overwel digd en bewusteloos geslagen. Noch de Canadese noch de Amerikaanse politie konden echter te hulp komen voor de boot op binnen de drie mijl-zone van een van beide kus ten was. Toen was het al te laat. Tientallen snikkende meisjes met gescheurde kleren en schrammen en builen verlieten 't schip. Ver schillenden werdenweg- gedragen omdat ze niet meer lopen konden. Een verslaggeefster van een plaatselijk blad, die de tocht had meege maakt zei, dat het een nachtmerrie van flit, sende messen en /iui- lende vrouwen was ge weest. Er waren echter verscheidene jonge mensen, ook negers, die zich rustig hadden qe- houden én diep be schaamd waren over de gedragingen van hun rasgenoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3