..LEZERS SCHRIJVEN.. NEDERLANDSE TOUR-PLOEG- IN HENGSTDIJK AAN DE START ZEEUWSE HANDBALPLOEGEN IN TOERNOOI TE BERGEN OP ZOOM LANDBOUW JONGEREN HIELDEN SPORTDAG TE OOSTBURG uit de ETHER JEUK VRIJDAG 1 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15. Wielerfestijn zal twee dagen in beslag nemen Zoals bekend zal na afloop van de Ronde van Frankrijk 1956 de volle dige Nederlandse Tour-de-France- ploeg in de kleine, maar vooruitstre vende Zeeuws-Vlaamse plaats Hengstdijk van start gaan. Het be gint zo langzamerhand een traditie te worden, dat Hengstdijk nog voor de grote steden de tour-ploeg aan de bevolking kan tonen, vanzelfspre kend is liet organiserend comité reeds nu druk met de voorbereidin gen en het is al gebleken, dat alle gebeurtenissen verbonden aan dit wielerfestijn niet op één dag afge werkt kunnen worden. En dus zal Hengstdijk niet alleen op de zondag na de Rónde van Frankrijk wieler- stad zijn, maar ook des zaterdags. Er zal onder meer een „nachtkoers" worden verreden, een wedstrijd, die in deze streek voor zover ons bekend nog nooit is vertoond. De organisa- Fausto Coppi is thans voorlopig uitgeschakeld Fausto Coppi zal in het huidige seizoen aan geen enkele wedstrijd meer kunnen deelnemen. Dit heeft prof. Carlo Pais verklaard, directeur van een kliniek te Genua, na afloop van een röntgenonderzoek dat Cop pi heeft ondergaan in verhand met zijn val tijdens de vierde étappe van de Ronde van Italië. Bij dit onder zoek is nl. een wervelbreuk gecon stateerd waardoor Coppi gedurende verscheidene weken een orthopedisch apparaat zal moeten dragen. Volgens prof Rais zal hij pas over drie maan den weer in training kunnen gaan. De leclen van de Amerikaanse Olym pische ploeg hebben hun nieuwe uni formen ontvangen. De zuivev wollen uniformen bestaan uit lichte jasjes en marineblauwe broeken. Het ge heel wordt gecompleteerd met een lichte pet. Zowel het jasje als de pet dragen het Amerikaanse Olympi embleem. De foto toont de bekt endt Amerikaanse sportsman en broer van Grace Kelly, Jack Kelly Jr. en miss Mann in hun nieuwe uniformen. Beslissing kan vallen in promotie zaterdagvoetbal Nog zal deze zaterdag niet de laatste speeldag zijn van de zater dagvoetbalcompetitie. Wel zal mis schien de beslissing vallen in de promotiestrijd, maar de gewone competitie is dan nog niet geheel afgewerkt, althans niet in de 2e klas A en de 2e klas D. Het wordt dus wel laat dit jaar! Voor de promotie is er thans de wedstrijd MiddelburgZaamslag, die met grote spanning tegemoetge- zien wordt. Immers, Zaamslag heeft aan één punt voldoende om zich in de gelederen van de le klassers te vervoegen. Dc vraag 13 echter of zelfs dit ene punt bemachtigd kan worden nu Middelburg V op eigen terrein bekampt moet worden. Win nen de groen-witten dan dienen zij ook nog de wedstrijd tegen S.V.D. in een zege om te zetten om zich eer steklasser te kunnen noemen. Wat de afwerking van restanten betreft, in 2 D is er slechts één wed strijd van geen belang, namelijk Me- vo II --Bruse Boys, die wel in een zege voor de thuisclub zal eindigen. Het programma luidt dus: promo tiecompetitie 2e klas: Middelburg V Zaamslag; 2e klas D: Mevo II Bruse Boys. Clubkampioensrit auto's en motoren „Inter Scaldis" Zaterdagmiddag startten aan de Westsluïs te Terneuzen 15 deelne mers auto's en motoren, die hadden ingeschreven voor 't clubkampioen schap van Zeeland, uitgeschreven door: Inter Scaldis" uit Goes. De route was precies 75 km lang en de finish was m Breskens. Er werd ge reden op routebeschrijving met een gemiddelde snelheid van 36 km per uur De volgende deelnemers wer den geklasseerd: Solo-klasse motoren: 1 Crucq, Ar- nemuiden, 7 strp.; 2 Dees, Terneu zen, 27 strp.; 3 Dekker, „De Zeeu wen". 28 strp. Duo klasse motoren: 1 De Keizer, Zaamslag; 2 P. Laus, 165 strp.; 3 P den Hollander, Serooskerke, 165 sti-p. Autoklasse: 1 mr. C. Wabeke, Ter- neuzen, 5 strp.; 2 Dees, Terneuzen, 6 strp.; 3 Meeuwsen, Terneuzen, 10 strp.4 Huissen, Terneuzen, 80 strp.; 5 Witte, Terneuzen, 81 strp.; 6 Bogaard, Sluis, 102 strp. De tweede rit voor het door de KNMV uitgeschreven kamipoenschap gehouden te Goes op 14 juli. Het is een kaartleesrit. De derde rit is een avondrit in Middelburg op 22 september. toren hebben reeds de beste Belgi sche en Nederlandse amateurs aan getrokken voor een koppelwedstrijd over een verlicht parkoers. Als op zondag de gebruinde Tour-renners van start gaan zal Hengstdijk mis schien wel te klein zijn door de stroom van belangstellenden. Ook na afloop van de wedstrijd is er nog wat te beleven, want dan zal er een mondorgel, en accordeonconcours worden gehouden. Jodoka Antoon Geesink bevorderd tot 4e dan. Naar uit een brief aan zijn echtge note blijkt, heeft de „Kodokan", de hoogste Japanse judo-organisatie, d Utrechter Anton Geesink, gepromo veerd tot vierde dan. Hiermede is Geesink de hoogst gegradueerde ju doka geworden van de Nederlandse jiu jitsu- en judobond. Geesink heeft zijn bevordering te danken aan zijn prestatie tijdens de wedstrijden om het wereldkampioenschap in Tokio, waarbij hij op de zeer eervolle derde plaats eindigde achter twee Japan ners. Het bestuur van de N.J.J.B., dat volgens de internationale reglemen ten akkoord moet gaan ntpt een be vordering, heeft nog geen officieel bericht hieromtrent uit Japan ont vangen. Wim van Est start in Bordeaux-Parijs. ïh de nacht van zaterdag op zon dag a.s. zullen de volgende dertien renners in de wegwedstrijd Bordeaux- Parijs starten: Wim van Est, Ber nard Gauthier, Albert Bouvin, Al fred de Bruyne, Hugo Koblet, Rik van Steenbergen, Stan Ockers, Ray mond Impanis, Jean-Marie Cieleska, Jean Stablinski, Skerl, Roger Has- senforder en Marcel Ryckaert. Drie „Middelkampers" naar ronde van Limburg Zondag a.s. wordt de bekende klas sieke wegwedstrijd de Ronde van Limburg voor amateurs over 191 km verreden. Uit de honderden aanvra gen heeft de wedstrijd-organisatie drastisch moeten selecteren, omdat slechts honderd renners van start mo gen gaan. Voor de ren- en tourclub „Theo Middelkamp" zullen aan deze wedstrijd deelnemen Theo van Wij- chen uit Goes, Jaap Huissoon uit Yer- seke en Kees van de Zande. Tilburg III—M.L.T.C. II 7—1 In de voorlaatste wedstrijd van de lawntennis-competitie moest het tweede team van de M.L.T.C. uit Middelburg, dat met invallers uitkwam, de vlag strijken voor het sterke team van Tilburg III, dat hiermede het kampioenschap van afde ling 2;- 3e klasse zuid-behaalde. De uitslagen zijn: heren enkel: -L. Spronck—A. Drost 4—6, 6—1, 6—4; N. van Ham—E. Scheltens 6—3, 6—3; dames enkel: mej. R. van Bérlcel—mevr. J. A. de Ja ger 6—0, 6—0: mej. L. Frankefort—mej. H. Sandberg 6—2, 6—0. Gfemengd dubbel: mej. R. van Berkel, N. van Ham—mevr. J. A. de Jager A. Drost 6—3, 63; mevr. J. Bastiaans, L. Spronck—mej. H. Sandberg, E. Scheltens 7—5, 6—4; heren dubbel: L. Spronck, N. van Ham— A. Drost, E. Scheltens 5—7, 3 6; dames dubbel: mevr. J. Bastiaans, mej. L. Frankefort—mevr. J. A. de Jager, mej. H. Sandberg 6—4, 6—0. Zondag werd de gehele dag op het sportpark Rozenoord te Bergen op Zoom een nationaal handbal toer nooi gespeeld dat was georganiseerd door de Bergen op Zoomse vereni ging Fortuna. Er nam een twaalftal teams aan deel. EMM uit Middelburg speelde in afdeling I. Tegen Sportief uit Breda leed het een 43 nederlaag en te gen Rapid I uit Breda speelde het gelijk (33), waardoor een beslis singswedstrijd gespeeld moest wor den tussen deze twee clubs, die door EMM met 43 werd gewonnen. EMM plaatste zich toen 2e iii pou le B en moest om de 3e en 4e plaats spelen tegen Meeuwen I uit Rotter dam. Met de rust hadden zij reeds een 41 achterstand (C. v. d. Berge wist de eer te redden), welke voor sprong de Rotterdammers in de tweede heltf opvoerden tot 7-4. Henk Geijbel scoorde nog twee doelpunten en B. Bos één. EMM moest zich daardoor met de 4e plaats tevreden stellen. In afdeling II speelde Volharding I uit Goes. Deze ploeg kwam in dë eerste poule al tegen het sterke S.O." A. n uit Breda uit en verloor toen met 4X. Van de Meeuwen n won nen de Goesenaren met 52, waar door zij ook de tweede plaats be haalden en om de 3e en 4e plaats moesten spelen. Zij kwamen uit te gen Fortuna II uit Bergen op Zoom en behaalden een 85 overwinning, waardoor hen de derde plaats werd toegewezen. De einduitslag van het toernooi werd: afd. I: SOA H, Breda; 2 Spor tief I, Bréda; 3 De Meeuwen, Rot- Belgischë ploeg voor de Tour de France De Belgische wielerbond heeft de ploeg voor de Tour de France thans als volgt vastgesteld: Andre Vlayen, Jan Adriaenssens, Jan Brankart, Alexander Close, Al fred de Bruyne, Richard van Ge- nechten, Raymond Impanis, Marcel Janssens, Constant Ockers en Emile van Cauter. Reserves zijn Gilbert Desmedt en Jan Vliegen. Witte tanden - frisse adem met COLGATE Nieuwe heerlijke, smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuiml Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld terdam; 4 EMM, Middelburg; 5 For tuna I, Bergen op Zoom; 6 Rapid I, Breda. Afd. II: 1 SOA II, Breda; 2 Velo- citas I. Breda; 3 Volharding I, Goes; 4 Fortuna H, Bergen op Zoom; 5 Meeuwen H, Rotterdam; 6 Rapid H, Breda. (Stand 3-2) bleef voor Elinkwijk ongewijzigd Woensdagavond- zijn in Utrecht de resterende elf minuten van de wed strijd Scheveningen/Holland Sport Elinkwijk gespeeld, waarbij in de stand 32 voor Elinkwijk geen ver andering kwam. Wel kreeg Kraak nog een strafschop te verwerken, maar het schot van Clavan leverde hem geen moeilijkheden op. Scheids rechter Leo Horn Het deze penalty nemen naar aanleiding van een na afloop ingediend protest. Na deze „elf-minuten-wedstrijd", die in Utrecht werd gespeeld, heeft Elink wijk in de hoofdklasse B de leiding van Sportclub Enschede weer over genomen. 's-Heer Arendskerke heeft nu alle kans op promotie De afdelingscompetitie van de K.N.V.B. in Zeeland wordt a.s. weekeinde beëindigd met een drie tal wedstrijden. Er is althans wei nig kans, dat nog een verlenging nodig zal zijn. In de promotiesFrija komen de beide kanshebbers tegen elkaar uit: 's-Heer Arendskerke Lewedorpse Boys. Gezien het feit, 'dat 's-Heer Arendskerke het ter reinvoordeel heeft mag deze ploeg wel favoriet worden genoemd. Ove rigens hebben de thuisspelers ook geöoeg aan een gelijkspel. Dan- is er verder de beslissings wedstrijd tussen Aardenburg H en Vlissingen IV op het neutrale om het kampioenschap in de 2e klas A. De uitslag van dit zonder twijfel spannende duel is moeilijk te voor spellen. De gewone competitie wordt beëindigd met Kruiningen HLuc- tor H bij de reserves, waarin een zege voor de gasten te verwachten valt. Overigens een wedstrijd zon der belang voor de eindstand. Het programma luidt: promotie eerste klasse naar de K.N.V.B.: 's-Heer ArdenskerkeLewedorpse Boys; res. le klas A: Kruiningen H Luctor II; 2e klas A: beslissings- wedtrijd om kampioenchapAar denburg IIVlissingen IV (terr. Schoondijke). Nederlandse leiding by BelgiëHongarije De interlandwedstrijd BelgiëHon garije. die zondag 3 juni in het Hei- zei-stadion te Brussel wordt gespeeld, zal onder leiding staan van de Ne derlandse scheidsrechter Leo Horn uit Bentveld. Hij wordt geassisteerd door de Nederlandse grensrechters, de heren J. C. van Gelder uit Den ,H&ag- en J. H. Martens uit Zeist. - ----- - A-- Karei Lotsy treedt af Tijdens een bijeenkomst van de spe ciale FIFA-com missie voor het Olym pisch Voetbal Toernooi te Melbourne neeft de heer Karei J. J. Lotsy mede gedeeld zich te willen terugtrekken als voorzitter van deze commissie in verband met particuliere omstandig heden. Op het gemeentelijk sportterrein te Oostburg werden de ^jaarlijkse sportwedstrijden van- de Land bouw Jongeren Gemeenschap gehou den. De organisatie berustte dit'jaar bij de afd. West Zeeuwsch-Vlaande ren. Aan deze wedstrijden, die o.a. voetbal, korfbal en atletiek omvat ten, wérd deelgenomen door de af delingen Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren. Koudekerke,Kruiningen, Zuid- Beveland, Noord-Bèveland, Tholen, Schouwen- en Duiveland en West Zeeuwsch-Vlaanderen De algehele leiding was in handen van de heer J. Haak uit Biervliet, lid van de L. Vlaanderen. Des avonds Om 6 uur J. G. sportcommissie. W. Zeeuwsch- werden de prijzen uitgereikt in hotel „De Eenhoorn". De uitslagen waren als volgt: Voetbal: 1 West Zeeuwsch Vlaan deren 9 punten; 2 Noórd-Béveland 8 p.; 3 Kruiningen 6 p.; 4 Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 5 p.; 5 Sehou- wen-Duiveland 2 p.: 6 Walcheren 0 p. Korfbal: 1 Schouwen-Duiveland 9 punten; 2 West Zeeuwsch-Vlaande ren 6 p.; 3 Zuid-Beveland 6 p.; 4 O. Zeeuwsch-Vlaanderen 5 p.; 5 Tholen 3 p.; 6 Noord-Beveland 1 p. Kogelstoten heren: 1 P, van Hat- tem, Schouwen; 2 C. de Jager, Z. Bev.; 3 J. v. d. Velde, K Bev. 3-kamp heren: R van Hattem, Schouwen 100 m heren: 1 C. Lindenberg, Z. Bev.; 2 C. Salome, W. Z. Vlaande ren 100 m dames: 1 T. Rosseel, W. Z. VI.; 2 M. Poisssonnier, W. Z. VI.; 3 C. Aarnoudse, Z. Bev. 1500 m heren: 1 J. Haak. O. Z. VL; 2 J. D. A. Haak. O.Z.V1. 3 C. de Jager, Z. Bev. Verspringen dames: 1 T. Rosseel, W. Z. VI.; 2 C. Cijsouw, W. Z. VI.; 3 G. Aarnoudse, Z. Bev. Verspringen heren: 1 P. van Hat tem. Schouwen; 2 A. v. d. Velde, N. Bev.; 3 J. Haak, O. Z. VI. Hoogspringen dames: 1 C. Aar noudse, Z. Bev.; 2 C. Lindenberg, Z, Bev. Balwerpen dames: 1 T. Rosseel, W. Z. VI.; 2 C. Steendijk, Schou wen; 3 A. Verkruijsse, W. Z. VI. 3-kamp dames: T: Rosseel. W. Z VI. Hoogspringen heren: 1 A. v. d. Velde, N. Bev.; 2 P. van Hattem. Schouwen: 3 C. de Jager, Z. Bev. Estafette 4 x 100 m: 1 W. Zeeuwsch- Vlaanderen: 2 Zuid-Beveland. ZATERDAG 2 JUNI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/S. 7.0Ö— 24.00 KRO. KRO: 7.00 NwS. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de hulsyrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. io.30 B"en Je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11,45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12,30 Land- én tuinbomvmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.40 Dans- muz. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.25 Rep. onthulling van het monument voor Canadese oorlogsslachtoffers te Groes- beek. 15.25 Gram. 15.30 Politle-ork. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Idem. 17.40 Jazzmuz. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari, overz. 18.40 Dansmuz. 19.00 Nws, 19.10 Verkiezingstoespraak. 19..25 Gram. 20.00 Lichtbaken, caus. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevar. progr. 21.30 Ga baret. 22.00 Mezzo-sopr. en gitaar. 22.20 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag ln! Daar na: avondgebed en liturgische kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1077 kefs. 7.00 VARA. 10.00 VURO. 10.20 VARA. 19-30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.S0 Voor de vrouw. 9.35 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, -caóS: 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders In de-con* tlnubedrijven. 11.30 Pianoduo. 12.00 Orgel spel. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram, 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varla. 13.20 Accord.-ork. 14.45 Sportpraatje. 14.00 Lich te muz. 14.30 Voor de jeugd. 15.05 Gram. 15.30 Van de wieg tot het graf. caus. 15.45 Utrechts Stedelijk ork.. koor en sol. 16.45 Gram. 17.10 Radioweekjourn. 17.40 Dans muz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Verkler Zingstoespr. 18.35 Gram. 13.45 Regerings- ultz.: Atlantisch Allerlei: Een en ancer over de 15 landen, aangesloten bij het At-r lantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Dë Bijbel in het Kerkelijk Jaar. caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Nelis volle vaart. 20.10' Metropole ork. en pianoduo. 21.00 Cabaret.-21.30 Socialistisch comm.- 21.45 Leert uw -landgenoten ken nen. 22.15 Roemeens ork. 22.40 Binnen zon der kloppen, hoorspel. 23.00 Nws. 23.15 34.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. VPRO: 20.00 Gesprek aan de schrijftafel. NTS: 20.15 Journ. en weerberichten. VPRO: 20.30 Film..20.50 Trio Pim Jacob3. 21.05 Pauze. 21.10 Dokterscabaret. f Advertentie) Niét krabben. De helde? vloeibare D.D.D. kal meert do leuk ln enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot» diep in de huid poriën. VLOEISTOF - BALSEM ZEEP Duits handbalspel Ons bestuur was zeer onaangenaam getroffen door uw scherpe kritiek op et spel der Duitse handbalploegen tijdens het internationaal handbal- toernooi te Goes van de vereniging „Tonido". Ongetwijfeld is het spel van de Duitsers wat vinniger en har der dan dat van de Hollanders, maar daarbij is toch naar onze mening en naar ons bleek ook naar de mening van allen die hierover deskundige en onpartijdig; oordeelden van „onspor. tief" en „onverliwikkeling" spel geen sprake. Weliswaar vergreep een Duitse dame zich wel eens in het vuur van het gevecht, maar er zijn ook Hol landse dames, die dit wel eens over komt- Laten we dus zelf niet onspor tief z(jn en dit spel als een speciale Duitse eigenschap betitelen. Over het algemeen is er van de Duitse hand balspelers en speelsters nog heel wat te leren en wrj hopen ze dan ook nog vaak op onze velden te zien. Goes. Namens het bestuur van „Tonido", A. de Leeuw, voorzitter. Noot van de redactie In de eerste plaats hebben wij het naar onze me ning vaak onsportieve spel van en kele Duitse ploegen niet als een „spe ciale Duitse eigenschap" betiteld. Verder wil het er bij ons niet in, dat de overtredingen alleen maar begaan werden „in het vuur van het spel". Wij zagen enkele Duit3e teams aan het werk en wij zijn overtuigd, dat dit optreden te vaak slechts koele berekening was Als men gepasseerd was riskeerde men door grof spel een strafworp. Bovendien zijn niet „allen, dié deskundig en onpartijdig oordeelden" het eens met de mening van het Tonido-bestuur. Tijdens het toernooi spraken wij onder meer met een scheidsrechter, een voorzitter en enkele andere bestuursleden van Zeeuwse handbalverenigingen, die af keurend spraken over wat zij noem den „het buitengewoon onsportieve spel" van de Duitsers. Dc scheids rechter voerde daarbij aan, dat als dit Duitse speltype in Nederland overgenomen wórdt, dc handbalsport binnen enkele jaren in ons land ter ziele gaat en een bestuurslid merkte zelfs op: „Men zou niet meer moeten inschrijven voor een toernooi als ook deze Duitse ploegen van de p< zgn!". Tenslotte zijn wij het met partij iet het Tonido-bestuur eens, dat de Neder landers nog heel wat kunnen leren van het dikwijls technisch-uitsteken- de Duitse handbalspel, maar laten onze oosterburen op de Nederlandse velden het al te rauwe spel achter wege laten. Vissen in Tholen. Als deelnemer aan de internatio nale zeehengelwedstrijd te :n, vraagt ondergetekende uw welwil lende aandacht voor het volgende: Zoals bekend hebben aan boven genoemd evenement vele burgemees ters en directeuren van V.V.V. hun medewerking verleend en hebben zij zich buitengewoon verdienstelijk ge maakt met de organisatië daar- n, hetgeen zeer veel van hen gevergd heeft, als U - eet, dat er ongeveer 700 deelnemers waren en de belang stelling zeer gToot was. Doch zij mogen dan ook de genoegdoeninp smaken, dat zij ten zeerste geslaag zijn,- daar allen zeer voldaan nüfs-" waarts keerden. Langs deze weg zouden wij dan ook onze hartelijke dank willen zeg gen aan vorengenoemde organisato ren en spreken wij de wens uit, dat dit evenement een stimulans voor vo.lè gemeentebesturen moge zijn, om ook eens zulk een wcastnjc te organiseren, opdat de hengelspurt en de zeehengelsport in het bijzon der, in de belangstelling mag komen te staan. Succes voor belangstelling is verzekerd. ■Namens het bestuur van de Vlis- singse Hengelclub J. HENSKAMP Irislcan 57. Vlissingen Overwerk. In „Lezers schrijven" maakt abon nee te Goes zich zorgen over de ge volgen van de 8-urige werkdag nier te lande, en haalt als lichtende tegen hanger onze oosterburen aan. ~"ja. Det klacht van abonnee X, ls vooral voor ons, oudere arbeiders f een onbekend geluid. Wat dat be reft is abonnee X heus geen 100 jaai te vroeg geboren. Wanneer toenter tijd, heus niet de eersten de besten, hun stem verhieven tegen de ongeli miteerde kinderarbeid, werd hun in alle toonaarden, de gevolgen van zulk een maatregel voor ogen gehou den, n.l. de totale economische en sociale „ruïne". Deze zelfde geluiden accompag neerden de opmars der arbeiders naar de 8-urige arbeidsdag. En, dat in deze opmars, arbeiders aller landen, niet altijd in de pas marcheerden was, en is, nog steeds een feit. Zie dan ook de bewierookte Duitse arbeiders. Dat mag echter voor geen enkel, zichzelf als mens bewust arbeider, een reden zijn de pas te markeren. Abonnee X. De geestelijk en licha melijk dynamische mens. berust er nu eenmaal niet in, lijdelijk voorwerp te zijn van natuurlijke of maatschap pelijke krachten. Hij zal die mach ten, omwille van zijn bestaan, trach ten te beheersen, en te dwingen, naar zijn wil. Daarvoor is hij mens. Daar om berust hij er ook niet in, als ge volg van conjunctuurschommelin gen, 't ene tijdvak als steuntrekken de pauper voor de stempellokalen te schilderen, 't andere tijdperk, dag en nacht, zaterdag of zondag op stei gers of in fabrieken te staan. Daarom de drang, en waarlijk niet j van ons arbeiders alleen, naar con- junctuurbeheersing. I En daarom juist tonen onze Duitse „collega's" ons, hoe het niet moet. Wanneer nu abonnee X overvloeit van enthousiasme over het Duitse kunnen, mag ik dan tn alle beschei denheid. en zonder chauvinistische 'verdrijving memoreren, dat ook-wij "ederianders. van alle geledingen en ïlle gezindten, toch ook wel iets hebben gepresteerd in de naoorlogse laren? T<-m het ..Germa-prgar'sa- tlevermogen ons achterliet, met na meloos menselijk leed', met oen ver nietigde tonnemnaat aan scheeps—: ruimte, vernielde havens en havenin stallaties, met leeggeroofde fabrie-. ken, en geïnundeerde gebieden, dan doet abonnee X's bewondering voor 't Duitse vermogen toch wel een tikkel tje pijn!Til»- aan. Bovendien zaten we nog met de kwade gevolgen van een koloniale erfenis en werd land en volk geteisterd door een natuurramD. wel ke ons voor schier onoverkomelijk leed en moeilijkheden plaatste. Kom, kom abonnee X. niet te eenziidig. Bo vendien, wanneer U zich het hoofd breekt over de gevolgen van de, 8-uri- ge werkdag, mag ik er U dan op wij zen. dat heden ter. dage. eminente fi guren. zich grote zorgen maken over de aanstaande mechanisering in het bedrijfsleven, welke massa's hand en hoofdarbeiders uit de bedrijven dreigt te stoten, rpetalle; gevolgen van dien? Wanneer dan dé'robot ons arbeiders van stellingen en fabrieken zal verdrijven dan hoon ik abonnee X in U onze kampioen te zien. die ons op het werk zal trachten te hand haven Zij het dan met een bescheide ner arbeidsduur van 8 uur per dag. J. VAN RIJSSEL, Lambrechtsenstraat 30. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11