Federatie „Welstandstoezicht" hield congres in Middelburg „Man met het masker" overleden NATIONAAL POSTZEGELFONDS VERLOOR 84 MILLE HUISEIGENAREN VERONTRUST DOOR ADVIES OVER HUREN NEDERLAND EN SCHOTLAND KWAMEN TOT GELIJK SPEL DONDERDAG 31 MEI 1956 PROVIN CI ALE ZEEUWSE COURANT 7 VOORZITTER IN LUSTRUMREDE BURGERRECHT VERKREGEN Belangstelling voor deze arbeid laat in Zeeland te wensen over „HET WELSTANDSTOEZICHT heeft zo langzamerhand burgerrecht verkregen", aldus jhr. ir. J. de Ranitz, voorzitter van de Federatie „Wel standstoezicht" tijdens de middagbijeenkomst van het congres, dat deze instelling woensdag te Middelburg hield. Jhr. De Ranitz zei dit in zijn rede ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der federatie. Hij voegde er aan toe het vanzelfsprekend te vinden, dat het welstandstoezicht nu ook zijn wettelijke grondslag krijgt in het ontwerp, dat minister Witte bij de Staten-Generaal aanhangig heeft gemaakt. Deze federatie, waarby in ons land de meeste provinciale schoonheidscommissies zijn aangesloten, heeft echter zo bleek op deze algemene, vergadering ten aanzien van een betere uitvoering der haar gestel de taken nog vele verlangens. „Een goede voorlichting moet vele misverstanden wegnemen", aldus jhr. De Ranitz en mr. dr. A. J. J. M. Mes, voorzitter van de Provinciale Zeeuw se Schoonheidscommissie, die als waarnemend commissaris der konin gin de congressisten toesprak zei: „De belangstelling voor 't welstands toezicht laat in Zeeland nog wel iets te wensen over". Jhr. De Ranitz zei verder in deze lustrumrede, dat de wetgever zich terecht in het reeds genoemde ont werp niet uitlaat over de vorm, die het welstandstoezicht dient te krij gen. De federatie heeft geen behoef te aan een volledige unificatie op dit gebied, waarmee het bestuur niet wil zeggen, dat het de organisaties in ieder gewest even doeltreffend acht. „Het aantal misverstanden en on juistheden, dat over 't welstands toezicht in het openbaar en nog meer binnenskamers wordt ver kondigd, is groot", meende jhr. De Ranitz. „Nog altijd horen wij, dat welstandstoezicht nog te zeer be heerst wordt door persoonlijke op vattingen en toch blijkt uit tal van waarnemingen ter plaatse van in gediende en goedgekeurde ont werpen, dat dit zo al niet geheel onjuist dan toch minstens schro melijk overdreven is". Verder wees de federatie-voorzitter op de nieuwe tendenzen, die zich in de. maatschappij ontwikkelen. Jhr. De Ranitz zei tot slot, dat de nieuwe ont- wikkelingsvormen tot een beoorde ling dwingen, die vaak over de pro vinciegrenzen heen reikt. Aan een ze kere standaardisatie is niet meer te ontkomen en evenmin aan een indusi trialisatie van het arbeidsproces. Zo wel de grootte van het bouwprogram ma in ons land als de aard van dit programma dwingen dan ook tot een nieuwe aanpak. Bij de aanvang van de middagbij eenkomst, waarin deze rede werd uitgesproken, kon de voorzitter o.a. verwelkomen mr. Mes en de griffier der Staten van Zeeland, de secretaris generaal van het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting, dr. A. H. Günther en een aantal Zeeuwse gemeentebestuurders. Hierna sprak de heer Mes namens het provinciaal bestuur een begroetingswoord. SUGGESTIE Deze spreker ging vervolgens In op een probleem. Hij noemde verschillen de redenen, waarom in vele gevallen geen gebruik wordt gemaakt van de adviezen der welstandscommissies. Soms zijn dit persoonlijke redenen, omdat men een grief heeft tegen een bepaald lid van een commissie, maar „er zijn ook gemeente, die de com missie gebruiken als wapen tegen Gedeputeerde Staten om daarmee de centrale diensten te treffen", aldus mr. Mes, die in dit verband van drog redenen sprak. Spr. deed een beroep op zyn gehoor om aan G.S. kennis te geven van de fouten en gebreken, die zij in de werkwijze van de schoonheidscom missie menen te zien. In aansluiting hierop zei hy te betreuren, dat te wei nig van de diensten der commissie Sebruik wordt gemaakt. „Gedurende e laatste jaren zyn er in Zeeland vele verbouwmgen geweest", aldus mr. Mes. „Dit heeft hier en daar ge leid tot monsters, waarvan de ont werpen aan geen enkele schoonheids commissie zyn voorgelegd. Tot slot suggereerde spr. 'n andere werkwijze die hij dacht te bereiken via een lid maatschap van alle gemeenten in de provincie van de schoonheidscommis sie. Alle projecten voor nieuwbouw en verbouw zouden dan ook aan de commissie voorgelegd moeten wor den. Na een pauze, die op de rede van de voorzitter volgde, werd het con gres besloten met een causerie door secretaris der federatie, de heer A. A. C. Maaskant uit Zwolle, over „De praktijk van 't welstandstoezicht". In de ochtenduren was het gezel schap door B. en W. van Middel burg in de Burgerzaal van het stadhuis ontvangen. Burgemeester mr. dr. N. Bolkestein hield daar bij een toespraak, waarin hij o.a. zei, dat de bevoegde welstandsin stanties om der wille van econo mische belangen wel eens „iets lelijks" moeten accepteren. In een ouae stad als Middelburg zijn er op dit gebied vele moeilijkheden, zo vond spr. Met name wanneer er saneringen nodig zijn loopt door aantastingen het totale karakte ristieke straatbeeld gevaar. Het welstandstoezicht kan hieraan wel wét doen, maar mr. Bolkestein constateerde toch een voortduren de achteruitgang van het stads- sehoon. Jhr. De Ranitz bleek in zijn ant woord minder pessimistisch gestemd. Hij vroeg zich af af zulk een achter uitgang werkelijk nodig is. In dit op zicht noemde hij de uitgangspunten, die het architectonische beeld van Middelburg kenmerken. O.a. merkte spr. op, dat hier sprake is van een uitgesproken verticalisme, waarbij horizontaal opgezette bebouwing detoneert. De federatievoorzitter zag wel mogelijkheden tot „vertaling" in de architectuur van vandaag zonder het karakter van de stad aan te tas ten. Ook in dit vei'band roerde jhr. De Ranitz de kwestie van een goede voorlichting aan. Gaarne zou hij zien, dat de gemeentebesturen hierbij als intermediair dienen. Dit tweedaagse congres was reeds IJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 Grote waardering l§ Wanneer op het congres van de ee Federatie „Welstandstoezicht" mede werd gesproken over de mérites van de herbouw van ee Zeelands hoofdstad, dan moge hier met een enkel woord wor- ee den vermeld welke zeer grote verdiensten ten aanzien daar- ee van toekomen aan de voorzitter van het congres, jhr. ir. J. de Ranitz, die zich uiteraard daar- e| over slechts in aanduidende zin .vilde uiten. Hij moge dan weten, dat in Zee- M land en in Middelburg daarover niet anders dan met grote waar- ee dering en erkentelijkheid wordt ee gedacht. Het was in de moei- ep M lijkste tijd het begin van de ee ee wederopbouw, temidden van M puin en verwoesting dat zijn werkzaamheid een belangrijke bijdrage vormde voor wat later door anderen tot stand kon ko- ee men. p Middelburg, 30 mei 1956. 1 SCHORER. lllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllliilillllllillllllllll dinsdag in West-Brabant begonnen met een excursie, die ook door delen van Zeeland voerde. In onze provincie waren de afgevaardigden van de Pro vinciale Zeeuwse Schoonheidscommis sie onder aanvoering van mr. Mes de gastheren. O.a. reed men door Krui- ningen, waar enkele nieuwe objecten werden bezichtigd, hetgeen ook in Kapelle geschiedde In Goes werd 'n kijkje genomen in de nieuwe wjjken. Daar vandaan reed men naar Vlissin- gen, waar de nieuwe wijken ook gro te belangstelling ondervonden. Tot slot van deze dag volgde een diner in „Britannia". In de ochtenduren van woensdag werd eerst een huishoude lijke vergadering gehouden in de Concert- en gehoorzaal, waarna de congressisten een excursie door Mid delburgs binnenstad maakten onder leiding van ir. H. de Lussanet de la Sablonnière, architect van de Rijks gebouwendienst en de heer H. Mooi- broek, adjunct-directeur van gemeen tewerken. VERWARDE ADMINISTRATIE Brand in hotel te Twello Woensdagavond bralt een ernstige brand in het in het centrum van Twello staande hotel „DeStatenhoed" Door het snelle optreden van de brandweer kon een deel van het ge bouw worden gespaard. De schade wordt voorlopig geschat op een be drag van rond 20.000. Bij de brand zijn enige kostbare schilderijen verlo ren gegaan. Beregeningsinstallatie in werking gesteld De directeur-generaal van de land bouw, ir. A. W. van der Plassche, heeft woensdag te Someren de bere geningsinstallatie in werking gesteld die daar is opgericht op coöperatie ve grondslag. Dit betekent, zoals reeds gemeld, een primeur voor Ne derland. De installatie zal 125 ha grond van 35 bedrijven van water voorzien. Vijf schoolkinderen verdronken Vijf schoolkinderen en een 24-ja- rige man zijn in de Lianka rivier in het noordwesten van Finland ver dronken, toen het platboomd vaar tuig waarin zij gezeten waren om sloeg. CONGRES IN DEN HAAG Penningmeester stond voor krijgsraad terecht Vierentachtig mille zijn op de een of andere manier sinds 1952 bij de stichting nationaal postzegelfonds in rook en nevelen verdwenen. Ac countants hebben de richting van ongeveer 45.000 gulden uit de ver warde administratie van de pen ningmeester kunnen aangeven. De ze, de beroeps adjudant-onderofficier D. A. H. van het wapen der militai re administratie stond in Den Haag wegens verduistering en valsheid in geschrifte terecht voor de krijgs raad te velde west. Hij verklaarde b.v. een sigaret- tenrekening van 1000 gulden uit de kas voldaan te hebben omdat hij geen reis- en verblijfkosten in reke ning, bracht. Zestien mille waren gegaan naar mensen, die weliswaar niet van tuberculose te lijden had den, maar er toch hard voor zaten. Volgens de statuten geoorloofd naar mening van de verdediger mr. C. M. van der Ven. Deze zeide bijzonder geërgerd te zijn door het volkomen gebrek aan controle en het uitblijven van ac countantsonderzoek sinds 1952. Ook de kascommissie was in gebreke ge bleven. De verdediger vocht de hou ding van de voorzitter aan, die op belangrijke punten van niets zegt te Op de sintelbaan te Vlissingen u„. - den woensdagavond onder veel be langstelling atletiekwedstrijden ge houden. Er was onder meer een race over 3000 meter voor lieren te zien. De foto toont de drie snelste lopers op dit nummer. Links de winnaar Roevers uit Roosendaal, in het mid. den Hein Cujé uit Middelburg, die tweede werd en rechts Kü/nen uit Breda, die als derde eindigde. weten, maar wel had moeten weten, dat zijn auto niet steeds voor luttele sigaretten „in een garnizoensgara ge" kon worden gerepareerd, dat een nieuwe band ook niet voor niets wordt gegeven, noch dat leveranties van kaas, eieren e.d. -tegen halve winkelprijs door een penningmees ter kunnen worden geleverd. Dan was er een officier, die levensmid delen thuis kreeg voor niets en nie mendal, kennelijk voor „rekening van het fonds". Deze zaak kwam tijdens de zitting niet uit de verf. Bedoelde officier zal over drie we ken terechtstaan. Beklaagde erkende 2500.— ge boekt te hebben als schenking voor de actie „beurzen open, dijken dicht" in 1953 zonder betaald te hebben. Ruim 1850 gulden werden valselijk voor gekochte drukwerken geboekt. In ruim twee jaar tijds gaf de stichting 39,000 gulden aan schen- i kingen uit en 37.000 gulden aan aan- en verkoop en reparaties van auto's uit. Beklaagde kreeg 2700 gulden geschonken „voor zijn doch ter, die met t.b.c. te Davos zou lig gen". Deze dochter bestaat niet en bestond niet. De financiën van het fonds schij nen nu gesaneerd te zijn, terwijl het thans binnen de perken vdn de statuten weer volop werkt. Toen in augustus 1955 de zaak aan het rol len kwam door moeilijkheden met krediteuren greep de raad van be heer in. De auditeur-militair vorderde an derhalf jaar gevangenisstraf. Na raadkamer werd H. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest ingaande 24 febr. van dit jaar, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en het stellen onder toe zicht gedurende die tijd. Vicieuze cirkel moet worden doorbroken. Het moet als een zeer bedenke lijk verschijnsel worden aange merkt, dat het ondanks de periode van hoog-conjunctuur in Neder land niet mogelijk is gebleken, de vicieuze cirkel waarin allengs het huurvraagstuk is komen te verke ren, te doorbreken. Dit zeide de heer S. J. Mook, voorzitter van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren in zijn openingsre de van de congresvergadering van deze bond, die gisteren in de Haag- dierentuin werd gehouden. Een meer doelmatige verdeling van de woonruimte, de woningproduktie en de omvang daarvan, het woning- peil, onderhoud, modernisering en vervanging van de bestaande woning voorraad zijn ten nauwste met de hoogte der huren verweven vervolgde de voorzitter die als vanzelfsprekend aannam, dat bij de bereidheid om in de persoonlijke sfeer voor het woon genot tenminste de bedrijfs-economi- sche kostprijs te betalen, d.w.z. de huurprijs, die bij vrije prijsvorming op een verzadigde woningmarkt zou moeten worden betaald, ook de mo gelijkheid aanwezig moet zijn om de ze prijs te kunnen betalen. Dit wordt echter in hoofdzaak be heerst door het algemeen welvaarts peil, meende hij. De voorzitter deelde voorts mede dat het telkens weer uit stellen of beperken van aangekondig de huurverhogingen, alsmede het laatstelijk nog door een meerderheid van de S.E.R. uitgebracht advies om een voorgenomen huurverhoging van 25% te verschuiven van 1 januari '57 naar 1 juli 1957 tot een zodanige ver ontrusting, om niet te spreken van wantrouwen, heeft gevoerd, dat het bestuur van de bond het noodzakelijk oordeelde om weer een congresver gadering aan het huurvraagstuk te wijden en daarbij tevens aan de orde te stellen, de nog steeds op de ach tergrond dreigende plannen tot in voering van een huurbelasting. Nederland behoeft allerminst zyn vooraanstaande plaats op het terrein Woensdag begon een driedaag- M se jeeprit voor militairen, wel- ke werd georganiseerd door de militaire 'commissie voor auto- mobiel- en motorwedstrijden. Ter gelegenheid van het tweede lustrum van deze commissie heeft de jeeprit een internatio- ee naai karakter: er wordt door i j§ Engelse. Belgische en Luxem- i burg se eauipes aan deelgeno- men. De foto toont een van de Nederlandse jeeps, die de tocht i M vanuit de Chassékazerne te Breda begint. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllll van de volkshuisvesting, die het voor de oorlog had, prijs te geven, betoog de de voorzitter, maar dan zal in de eerste plaats hel gezwel van het lage huurpeil radicaal moeten worden uit gesneden, en in de tweede plaats zal niet meer kunnen worden volstaan met het opponeren tegen de invoering van een huurbelasting, maar zullen deze olannen, als zijnde economisch onaanvaardbaar en de Nederlandse rechtsstaat onwaardig, definitief moe ten worden afgewezen. AMATEUR-INTERLAND IN DEN HAAG Oranje-team heeft sterk aan H Twee cocktail japonnen, spe- §f ciaal geschikt om op partijen M op koude dagen te dragen. 'Zij werden getoond tijdens een modeshow, welke dinsdag in =1 Londen werd gehouden. Links ee een handgeweven wollen japon in zwart en wit, afgezet met ee zilverdraad, dat een vrolijk lij- nenspel aan het geheel geeft. Rechts een japon van bleek- ee blauwe stof, afgezet met een £e groot aantal strikjes. De schou- derbedekking is van Byzantijns H brokaat met veel brïljantjes. lllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllillllllllillllllllllllllllll kracht gewonnen De Nederlandse amateur-voetbal lers hebben woensdagavond in Den Haag tegen hun collega's uit Schot land een 22 gelijk spel bevochten. Het Nederlandse team bleek na de grondige veranderingen sinds op 18 maart in Manbeuge van Frankrijk met 5—1 was verloren, sterk aan kracht te hebben gewonnen. De Oranjehemden konden het vrij hoge tempo goed volgen en boden de toch wel iets betc.e techniek en balvaar digheid van hun tegenstanders weer stand met grote uver en geestdrift. Aanvankelijk hadden de Schotten een overrompelende veldmeerderheid, waarbij het vooral aan de uitsteken de doelman Koers van Hengelo te danken was. dat er geen treffers kwamen. In een levendige partij nam daarna het Schotse overwicht af, maar verder dan acht doelschoppen waarvan drie voor Nederland, kwa men de ploegen in de eerste helft niet. In de tweede helft startten de Ne derlandse amateurs zo mogelijk nog agressiever dan de Schotten by de aanvang hadden gedaan en dit leidde reeds in de derde mi nuut tot een fraaie driehoekscom binatie Elfering-Groot-Luyten, waaruit de laatste kon doelpun ten, terwijl Crampsey uit zijn ba lans was gebracht (1—0). Dit inspireerde de Schotse „terriers" weer tot verbeten tegenaanvallen en in de negende minuut verloor onze defensie een ogenblik zijn bezinning onder het geweld. Terwijl Koers het uitzicht werd benomen door zijn ver ontruste teamgenoten, scoorde mid denvoor Delvine een verdiend tegen- punt (1—1). Na een kwartier, waarin de kan sen voortdurend wisselden, nam Ne derland wederom de leiding door rechtsbinnen Groot (ZaandjfK), die langs de kort tevoren geblesseerde stopper Valentine flitste en met een daverend, klimmend schot Crampsey geen kans liet (21). Had onze mid denvoor De Wit de onbetaalbare voorzet van Elfering even daarna be nut, dan zou de Nederlandse zege binnen bereik zijn gekomen. Het werd een „vuurpijl"... Kort daarna liet de Schotse trainer zijn linkshalf Taylor naar voren ruk ken en linksbuiten Omand naar de middenvoorplaats opschuiven. In de dertigste minuut was Omand niet te stuiten en ook niet te vermurwen door een in het strijdgewoel gewond neergevallen Ten Braak. Omand raasde door en zijn schot was feil loos (22). In een echte interlandsfeer werd de strijd bij naderende schemering en in flarden van nevel voortgezet. Maar de stand in dit weinig zachtzinnige, doch faire en door de Belgische scheidsrechter Alsteen uitstekend ge leide duel bleef onveranderd. En daar kon iedereen vrede mee hebben. Maakte wereldreis achter kinderwagen In Brighton (Engeland) is op 80-jarige leeftijd overleden Harry Bensley, die zich in het begin van deze eeuw bekendheid verwierf door een vreemdsoortige wedden schap. De Amerikaanse miljonair Pier pont Morgan wedde in 1908 met Lord Lonsdale, dat «emand niet onherkend rondom de wereld kon lopen, Bensley, die in die dagen een inkomen van 5000 pen-1 Musi sche beleggingen genoot, nam op zich het te proberen. Als voorwaarde was gesteld dat hy de voetreis, die door 19 landen ging, achter een kinderwagen zou maken, met een ijzeren masker op om zijn identiteit geheim te hou den. Verder moest hij in zijn le vensonderhoud voorzien door de verkoop van prentbriefkaarten en voor het einde van de reis een echtgenote gevonden hebben. Door duizenden toegejuicht startte hij van het Trafalgar- square in Londen. Bij de paarden rennen van Newmarket verkocht hij koning Edward de zevende een prentbriefkaart voor vijf pond. Hij moest de koning een handteke ning weigeren. Er stond een beloning van duizend oond op het onthullen van Bensley's 'dentiteit Zo kon het gebeuren da' ergens een kamermeisje zich onde; zijn bed verstopte in de hoop achter het masker te kunnen kijken, maar de opzet slaagde niet. In Dartford (Kent) werd hij aan gehouden wegens het verkopen van prentbriefkaarten zonder vergunning, maar dit liep goed af omdat de poli tie en de rechter hem toestonden zijn masker op te houden. Tijdens zijn reis, die zes jaar heeft geduurd, verklaarden 200 vrouwen zich bereid met hem te trouwen. Hij had al zo'n kleine 50000 km afge legd en onder meer Am».rika Canada en Australië bezocht, toen de eerste wereldoorlog uitbrak. Hij had toen nog ruim 11.000 km voor de Noeg. De weddenschap werd fgelast en Bensley keerde naar Londen terug, waar hij een tr ~.tpri;s van 4000 pond in ontvangst kon nemen. De eigenlijke premie was 21.000 pond. Bensley gaf de prjjs weg. In de oorlogsjaren verloor hij zijn gehele vermogen Toen hij s'ierf - -t hij geen een. Alleen zijn 80 j,;..ge we duwe en twee vrienden woonden de crematie bjj. Kon. Nederlandse Redersvereniging (Slot van pag. 3) van dat in sommige „trades" een ze kere regelmaat optreedt van de ver voersbehoefte zowel naar omvang, richting als samenstelling. Dit is de voornaamste grondslag voor een verdergaande aanpassing van schepen aan de bijzondere eisen van het vervoer, temeer daar specia lisatie aanleiding kan zrjn tot lagere vervoerskosten. Hoe verder echter de specialisatie voortschrijdt, hoe meer het gebruik van het schip wordt ge bonden aan een apart vervoer zodat bij een conjuncturele of structurele wijziging in de wereldhandel het de vraag zal zijn of deze hooggespecia liseerde schepen voor het vervoer van andere goederen bruikbaar zijn. Roeischepen, fluitschepen, suiker schepen en de laatste tijd vooral de ertsschepen, zjjn in het oog lopende specialisaties in het zeevervoer. Eveneens mogen nog genoemd wor den schepen welke zijn ingericht voor het container-vervoer en de z.g. „roll on - roll off" schepen, waarbij vrachtauto's met lading en al aan en van boord rjjden. Nieuwbouw Het vrachtherstel en de levendige vraag naar scheepsruimte alsmede de nieuwbouwactiviteit zijn symptoma tisch voor de krachtige positie die de Nederlandse vloot in ons economisch bestel inneemt. Hoewel de vereniging aldus het verslag uiteraard een open oog heeft voor de noodzaak van een zo groot mogelijke exportactiviteit en voor de taak die de overheid heeft om deze te stimuleren, meent zij dat bij de huidige overspannen conjunc tuur, waarvan hier te lande onder meer het gevolg is dat er een acuut en stijgend gebrek aan voldoende ar beidskrachten is, maant tot een voor zichtige hantering van de middelen die beogen de export van schepen te bevorderen. Aangezien het tekort aan arbeidskrachten in de scheeps bouwsector reeds aanleding heeft ge geven tot. inkrimping van het pro- duktieprogramma, en als gevolg daarvan verlenging van de levertij den, is naar het oordeel van de ver eniging de bestaansreden van kunst matige maatregelen tot opvoering van de export van schepen komen te vervallen. Aangezien het in de verwachting ligt dat het aantal bestellingen in de jaren 1960—1965 een top te zien zal geven omdat dan de rederijen toe zullen zijn aan de vervanging van hun oorlogstonnage. kan men zich af vragen aldus het "?rsl*».g. of dit ver vanging.ss~hem a gezien de hoge graad van bezetting der scheepswer ven, op tijd verwezenlijkt zal kunnen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7