Scheepvaart profiteert van hoge conjunctuur; veel nieuwbouw Prof. Zijlstra sprak over samenspel overheid en bedrijfsleven KLANKBORD BOUWVAKARBEIDERS STAKEN IN ROTTERDAMSE BINNENSTAD DONDERDAG 31 MEI 1956 PR0VINQ1ALE ZEEUWSE COURANT 3 VERSLAG KONNEDREEDERSVEREENIGING Waarschuwing tegen al te zeer gespecialiseerde schepen Blijkens het jaarverslag over 1955 der Koninklijke Nederlandse Kee- dersvereeniging telde de vereniging op 1 januari 1956 52 (v.j. 50) le den met tezamen 700 (v.j. 672) schepen, uitmakende 3.377.726 (v.j. 3.069.349) bruto registerton. Van de nieuwbouw der leden in 1955 ad 310.433 brt bestond met minder dan 224.429 brt uit tankertonnage. De gunstige conjunctuur in het afgelopen jaar vond zijn weerslag in een groot aantal nieuwbouworders. Voor leden der vereniging lie pen per 1 januari 1956 orders voor in totaal 104 schepen van tezamen 950.392 brt, waarvan in het binnenland 89 schepen van tezamen 830.596 brt en in het buitenland 15 schepen van tezamen 119.796 brt. Van de 104 schepen in aanbouw of in hestelling voor leden waren 23 tankschepen van tezamen 361.750 brt alle in aanbouw in Nederland. In het algemeen overzicht wordt vastgesteld, dat de stijgende vraag in de produktieve en consumptieve sfeer naar grondstoffen en eindprodukten een groeiende behoefte aan trans portmiddelen tengevolge had, een omstandigheid waarvan ook de scheepvaart op bevredigende wijze heeft kunnen profiteren. De aanmerkelijke stijging van de vrachten in de open markt, die van de geleidelijke verbetering van de lijnvrachten en de verbetering die la ter in het jaar voor de eigenaren van vrije tankers optrad, resulteerden dooreengenomen voor de Nederland se rederijen in een verbetering van de financiële uitkomsten. Mede hier door heeft het jaar 1955 zich tevens fekenmsrkt door een groot aantal ouwopdrachten. De tonnage van de wereldkoop- vaardijvloot nam volgens de gege vens van Lloyd's register toe van 97.421.526 brt in 1954 tot 100.568.779 brt in 1955 (cijfers per 30 juni 1954 en 1955, schepen beneden de 100 brt niet medegerekend). Ook voor de toekomst moet met een behoorlijke groei van de wereld- koopvaardijvloot rekening worden gehouden. De tonnage van de Nederlandse koopvaardijvloot nam volgens Lloyd's toe van 3.442.537 brt (1683 schepen) in 1954 tot 3.695.610 brt (1716 sche pen). De vloot werd derhalve ver- V erantwoordelijkheid (Slot van pag. 1) de vraag of de kamer van koophan del er goed aan heeft gedaan over het rapport-Haccou in contact te tre den met de directeur-generaal. Over deze vraag is vanzelfspre kend discussie mogelijk en nu achteraf is gebleken, dat de heer Maris kennelijk geen antwoord nodig achtte, is men geneigd om in derdaad te betogen, dat de kamer zich tot de minister had moeten wen den. Maar er waren over het bewuste rappott reeds informele contacten met rijkswaterstaat gelegd en het be stuur van de Zeeuws-Vlaamse kamer heeft in dit verband ongetwijfeld niet meer en niet minder bedoeld een hof felijk gebaar te maken door alles rond dit rapport eerst met de direc teur-generaal der rijkswaterstaat te willen bespreken. Daarbij komt nog een praktische kant: de heer Maris is beter dan wie ook op de hoogte van de technische mogelijk- en moei lijkheden van een vaste oeververbin ding. Wij geloven daarom, dat men het de Zeeuw»-Vlaamse kamer niet euvel moet duiden, dat zij zich tot de directeur-generaal van de rijkswa terstaat heeft gericht en niet tot de minister van verkeer en waterstaat. Tenslotte nog 't „enigszins agres sieve karakter der publiciteit jegens de heer Maris", zoals onze zegsman het formuleerde. Men begrijpe ons goed: het gaat er ons zeker niet om, dat een voortreffelijk hoofdambtenaar in een minder goed daglicht zou worden gesteld. Inte gendeel, wij hebben slechts uiting wil len geven aan een hier algemeen ge voelde teleurstelling over het uitblij ven van enig antwoord op een aan getekende brief van de kamer van koophandel te Terneuzen. Men is in Zeeuwsch-Vlaanderen al zo kwets baar, want het kan door zijn geogra fische ligging niet of slechts in ge ringe mate deel hebben aan de ont wikkeling van deze tijd. En daarom alleen al zon het correct zijn geweest, wanneer uit Den Haag enige reactie zou zijn gehoord op de Zeeuws- Vlaamse brief. Om van de eisen der wellevendheid nog maar niet te spre ken. Zie onze beschouwing „Duister zwijgen" in de P.Z.C. van 30 mei j.l. SINOLOOG. Toen zijn secretaresse hem vroeg „Hoe wordt „Jang-tse- Kiang geschreven" dacht een beken de Franse schrijver diep na. Ten slotte zei hij: „Met twee koppelte kens." KAPSTOK. Het Franse filmster retje Brigitte Bardot is op visite ge weest bij de oude moderne kunste naar Pablo Picasso. Op. zeker ogen blik maakte zij aanstalten om haar jas op te hangen aan wat zy aan zag voor een kapstok. „Neen, neen", schrik Picasso op, „dat is een beeld houwwerk." WAT ZE ZEGGEN. President Eisenhower: „Niets wekt de eetlust zo op als de raad van een dokter om minder te eten." Peter Franken- feld: „De televisie heeft van de fa milie.,kring" een halve cirkel ge maakt." Paul Henri Spaak: „Zolang een volk een geordend familieleven leidt, zal het niet ondergaan." meerderd met 33 schepen, totaal 253.073 brt metende. Voor Nederlandse rekening zijn in aanbouw 126 schepen (8,6 pet) met een totale tonnage van 399.117 brt, waardoor ons land op de derde plaats komt na Enge land en Duitsland. Van deze 126 schepen worden er 17 in Duitsland gebouwd, terwijl voor de overige 109 opdrachten aan Nederlandse werven zijn verleend. Discriminatie Het verslag gaat nader in op enige factoren die een voorname rol spelen bij de ontwikkeling van de wereld scheepvaart. De aanbouw van koopvaardijschepen Te hoge vleesprijzen Gevolg van de veeprijzen, aldus de slagers De voorzitter van de bond van Chr. slagerspatroons, de heer H. de Mooy uit Rijnsburg, heeft gisteren op de jaarvergadering in Hilversum gesproken over de vleesprijzen. Hij noemde het onbillijk, dat de verhoog de veeprijzen uit de winsten van de slagers zouden moeten worden be streden. Het slagersbedrijf is bereid de 3 procent loonsverhoging over 1955 en ook dc 6 procent over 1956 uit te betalen, alsmede de verhoogde vakantietoeslag. Maar de slagèrs mogen niet de dupe worden van de verhoging van de veeprijs. Ook ma ken zij er bezwaar tegen, dat on danks de precaire toestand, de uit voer naar het buitenland wordt ge continueerd. handelsvloot te beschikken, hetgeen echter in toenemende mate ertoe leidt dat door deze landen discriminatoire maatregelen worden getroffen om de eigen koopvaardijvloot in stand te kunnen houden, waardoor een in breuk wordt gemaakt op het principe van de vrije keuze van de verlader, ongeacht de vlag van het schip. In dit verband kan India worden ge noemd, welk land in verschillende handelsverdragen een deel van het vervoer voor schepen onder eigen vlag eist. Ook een aantal Zuid-Ame rikaanse landen maken zich, be halve wegens de bovengenoemde mo tieven, uit redenen van labiele eco nomische en financiële omstandighe den, aan vlagdiscriminatie schuldig. Teleurstellend is echter, dat ook de regering van de Verenigde Staten van Amerika nog steeds meent, het niet zonder deze maatregelen te kun nen stellen. De laatste jaren hebben ton deze een bedenkelijke ontwikke ling te zien gegeven. Specialisatie Behalve in de groei voltrekken zich ook belangrijke veranderingen in de structuur van de wereldkoop- vaardijvloot. De voortdurende groei van de wereldhandel en de hiermee gepaard gaande stijging van het we reldtransport zijn er de aanleiding (Vervolg op pag. 7) Agitatie van E.V.C. Een aantal bouwvalïarbeiders de schattingen variëren van 800 tot 1300 betrokken by de bouw ln de binnenstand van Rotterdam, het cen traal station en het ziekenhuis Dyk- zigt, heeft woensdagmorgen het werk neergelegd. Zoals bekend is hebben werkgevers- en werknemersorganisa ties dezer dagen voorlopig besloten tot een verhoging van de regelingslo nen met drie procent. De nu stakende arbeiders wensen evenwel een verho ging van zes procent, alsmede de uit kering ineens over 1955 van drie pro cent. Op een bijeenkomst in de Rivièra- hal woensdagmiddag, sprak namens het onafhankelijk verbond van be drijfsorganisaties (de destijds van de E.V.C. afgescheiden groep) C. Oos- terwijk, die verklaarde, dat het werk spontaan is neergelegd. In wezen gaat het niet om de drie en zes procent; doch al jaren bestaan er grieven, met alle gevolgen van dien, aldus spreker. Deze strijd moet inzet zijn voor een verhoging van minstens 25 procént van het basisuurloon. Ook hebben verscheidene bouwvak arbeiders het woord gevoerd. Grieven werden geuit over de hygiënische toe standen op de bouwplaats. Er zou vol gens sprekers moeten worden gepro beerd de actie landelijk te doen wor den. Ook werden bezwaren aange voerd tegen de z.g. bonafide organi saties. De voorzitter van de afdeling Rót ter dam van de algemene Nederlandse bouwbedrijf sbond (N.V.V.), C. Pi ere, zeide dat het hem speet, dat N.V.V.- leden aan de oproep gevolg hebben gegeven. Hij werd van alle kanten luid in de rede gevallen. Hij merkte op, dat op 6 juni a.s. de resultaten van de besprekingen bekend zullen worden. „Geen cent uit de N.V.V.-kas voor deze staking", zo merkte hij op. Enige bouwvakarbeiders gingen het podium op en probeerden Piere achter de microfoon vandaan te krijgen. Het resultaat was, dat hij het veld ruimde, omdat hij geen kans kreeg verder te spreken. Er werd een actiecomité gevormd van tien personen. Dit bestaat uit zes leden van de E.V.C. en vier van het O.V.B. In Oost-Duitsland 18.900 politieke gevangenen Geen erkenning door Bonn Naar de Westduitse regering heeft verklaard bevinden zich 18.900 poli tieke gevangenen in gevangenissen in Oost-Duitsland. Tegelijkertijd heeft zij met verach ting elke politieke erkenning van het Oostduitse regiem afgewezen en ver klaard slechts „technische contacten" met de autoriteiten in Oost-Duitsland te willen onderhouden. Jakob Kaiser,minister voor Duitse Zaken in Adenauers kabinet, zeide in de Bondsdag, dat de communisten in de oostzone van Duitsland nog geen teken hebben gegeven hun controle over He 18,000.000 Oostduitsers te ver minderen. Hij wees er op, dat de Oost duitse communistische leider, Walter Ulbricht, de „sleutelfiguur van een on verbiddelijk Stalinisme" de teugels nog krachtig vasthoudt. Het Wereldgebeuren. De Parijse mannequin Colette Duval heeft te Brazilië onlangs een vrije val van 11.000 meter H gemaakt en daarmee, een re- cord gevestigd. Zij sprong uit het vliegtuig en pas 250 meter H hoven het strand van Copaca- bana opende zij haar parachic- M te. De foto toont mademoiselle Duval tijdens een ooronderzoek na de sprong. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bank in hoofdstad voor 18.000 gulden opgelicht Employé vervalste handtekening De recherche van het politiebureau Leidseplein heeft een 40-jarige bank employé gearresteerd, die bekend heeft de bank in de hoofdstad waar hij werkzaam was, voor 18.000 gul den te hebben opgelicht. Van het geld is nog maar 1000 over, de 17.000 gulden heeft de man gebruikt om oude schulden af te lossen. Een firma in Engeland, had via haar bank de 18.000 laten overma ken voor een fabriek in Amsterdam. Dit bedrijf had echter geen rekening by die bank. Deze zond aan de fabriek mededeling van de voor haar bestem de overschrijving, doch de employé onderschepte deze brief. Hij voerde gefingeerd een te lefoongesprek, waarbij „de fabriek de bank verzocht om uitbetaling in con tanten". Enige tijd daarna vervoegde de bankemployé zich bij de kassier met de mededeling, dat de procura tiehouder van de fabriek in de wacht kamer zat te wachten en hij verzocht de kassier een kwitantie ad 18.000 uit te schrijven. De man deed dit in goed vertrouwen en even later keer de de bankbediende met een valse handtekening op de kwitantie bij de kassier terug, die prompt uitbetaalde. De zaak kwam aan het rollen door dat de Amsterdamse fabriek de En gelse firma om uitbetaling verzocht. T alenknobbel Eén ding heeft Ahmed Balafrei (48) af jarenlang door het hoofd gespeeld: dat hy niets moest hebben van het koloniale stelsel. Men zou haast zeggen, dat hij te Rabat ln de wieg werd gelegd om te helpen, Marokko zelfstandig te maken. In elk geval staat het vast, dat hrj al in 1929 een nationalistische bewe ging stichtte. Na de School voor de Zonen van Vooraanstaande Personen en een Franse middelbare school in zijn geboortestad te hebben gevolgd, ging hij zich aan de Sorbonne in Pa rijs toeleggen op dc Andalusische dichtkunst. Maar behalve voor dat tere onderwerp had hg belangstelling voor het strijdbare streven van een aantal nationalistische landgenoten. De vereniging die hij oprichtte heette Bond van Noordafrikaanse Moham medaanse Studenten. In de jaren, die volgden, bleef hij zich toeleggen op de Andalusische voortbrengselen van poëten, en op de Arabische letteren, die hij in Cairo bestudeerde, maar de strijd tegen het kolonialisme heeft een veel diepere stempel op hem ge drukt. Behalve zijn studentenbond, stichtte hij in Parijs een periodiek, waarin het Noordafrikaanse nationa lisme werd gepropageerd, jaren later pas (in 1944) werd dc I Marokkaanse Istiqlal (onafhan- kelijkheidspartij) geboren en het was Balafrej, die tot naar secretaris generaal werd benoemd. Het duurde niet lang of hij werd door de Fran sen wegens ondergrondse activiteit gearresteerd en naar Corsica verban nen, waar hij twee jaar verbleef. En van 1951 tot 1954 woonde hij als ban neling in Madrid. Vorig jaar novem ber keerde niet alleen sultan Moham med ben Yoessef uit ballingschap in Marokko terug, maar ook Balafrej zag Marokko weer. Intussen had hij niet stilgezeten. Hij had heen-en-weer gereisd tussen Madrid en New-York, waar hij bij de Verenigde Naties het standpunt van de Marokkaanse na tionalisten verduidelijkt had. Balafrej was na zijn terugkeer in Rabat niet van zins, om zich in PRIJSSTAB1L1SATIE NOODZAKELIJK Ter gelegenheid van het drie- hemderdjarig béstaan van de H garde grenadiers wordt in het p St.-James Palace te Londen j= een tentoonstelling gehouden, welke woensdag werd geopend. De foto toont een nieuw portret van koningin Elizabeth van p j§ Engeland in haar uniform van „colonel-ïn-chief" van de gar- de. welke in het paleis onder de p geëxposeerde werken behoord. De schilder van het portret is Raymond Kanelba. lllllllllllllllllll!l!lll!lll!l!ll!llllllll!lll!llllllllllll!ll!ll!llllll!li;illlllll!!llilï^ Economische concurrentie dient correctief te zijn De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft dinsdag op de algemene ledenvergadering van de federatie van werk geversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf in Enschede, gespro ken over het samenspel tussen „overheid en bedrijfsleven". De minister zeide o.m., dat de noodzaak van de prijsstabiliteit te meer klemt, omdat volgend jaar gerekend moet worden op de nieuwe lastenverzwaringen, voortvloeiende uit de oudedagsvoorziening en een huurverhoging, die onontkoombaar tot Iooncorrectie zullen moe ten leiden. Het is daarbij zelfs de vraag of deze geheel buiten de prij zen kunnen worden gehouden. Hiervoor is beslissend de ontwikkeling van de arbeidsproductiviteit. De minister toonde zich zeer er kentelijk voor de medewerking door het bedrijfsleven aan deze prijsstabili- satie. Ten aanzien van het kartelbe- leid merkte de bewindsman op. dat na de aanneming van de wet econo mische mededinging door de Eerste Kamer de derde tase in dit beleid kan aanvangen. De eerste ving aan in 1935 met de ondernemersovereen- komstenvvet, de tweede na de bevrij ding met het uit 1941 daterende en voorlopig gehandhaafde kartelbe- sluit. De overgang is een geleidelijke en de nieuwe wettelijke bevoegdheden zijn meer een legalisering van een zich nu reeds aftekenende beleids lijn. De minister heeft hier vooral het oog op de waarschijnlijk komende mogelijkheid van generieke onver- binaendverklaring. welke betekent, dat bepaalde vormen van kartelle ring onverbindend verklaard kunnen worden, onverschillig in welke bran ches zij zich voordoen. Er is nog geen definitief stand punt ingenomen ten aanzien van welke vorm van kartellering ook. Wat betreft toelating tot de be drijfstak kan de minister hantering van het z.g. behoefte-clement niet aanvaarden, daar dit niet past in ons economisch bestel. Verticale prijsbinding betekent, al dus de minister voorts, een automa tisch prrjskartel en deze zaak is niet zonder bedenking. Onder de huidige omstandigheden heeft de minister ook bezwaar tegen de horizontale uniforme prijsregelin gen. Hij is bereid deze te aanvaarden als men hem duidelijk maakt, dat zonder deze een desastreuze ontwik keling dreigt te ontstaan. „Stelt u zich voor", aldus de minister, „in welk een situatie wij zouden geraken indien in steeds groter omvang branches collectief de prijzen gingen vast stellen, zon der correctief van economische concurrentie. Het zou de overheid dwingen tot constante prijsbewa- king of zelfs constante prysbe- heersing". Automatisering De automatisering van het fabrica geproces begint thans tot ontwikke ling te komen. Willen wij 'n zo sterk mogelijke concurrentiepositie op de buitenlandse markt handhaven, dan zullen wij niet alleen mee moeten gaan, maar er zelfs voor moeten zor gen, dat wij in de voorste linie ko men en er in blijven. Dit betekent in vesteren in de diepte, of met andere woorden, verhoging van de kapitaal intensiteit van de produktie. Het structurele werkgelegenheidsvraag stuk van ons land zal hierdoor nog verder verscherpen, ook al lijkt het conjuncturele beeld thans anders. Onze internationale concurrentie positie is een der kernproblemen. Het is van primair belang, dat wij deze positie zo sterk mogelijk houden, en het is absoluut noodzakelijk, dat wij een behoorlijke concurrentïemarge handhaven, opdat wij ook onder iets minder gunstige omstandigheden de export kunnen blijven vergroten. Gezonde concurrentie Gezonde concurrentie Is, aldus de minister, die rivaliteit tussen onder nemingen ln bepaalde gevallen ook tussen bedrijfstakken die de stagnatie bestrijdt, de expansie dient en daarbij leidt tot aanvaardbare kos ten- en prijsverhoudingen. Dit laatste betekent allereerst, dat de prijs ten opzichte van de kosten een redelijke en aanvaardhare moet zyn, maar ook dat de kosten zelf onder de druk moeten staan van de concurrentie. In een gezonde economische ontwik keling moet niet alleen de prijs ver band houden met de kosten, maar moeten de kosten onder de druk staan van de prijzen. een kamertje vol boeken terug „ekken en alleen maar gedichten op zich te laten inwerken. Die ge dichten bleven gereserveerd voor spaarzame vrije urenDc verdere vorming van een vrij Marokko vroeg zijn aandacht. Balafrej is nu minister van buiten landse zaken in het Marokkaanse ka binet, een functie waarbij zijn talen knobbel hem goed van pas komt. Hoe hij vroeger al op het buitenland georiënteerd was, bleek in de derti ger en in het begin van de veertiger jaren, toen hij niet alleen voor zijn gezondheid, maar ook voor politieke doeleinden lange tijd in Zwitserland verbleef. Behalve het Arabisch, zijn moedertaal, spreekt hij vloeiend Frans, Snaans en Engels. De laatste dagen heeft Balafrej zich vooral van het Frans moe ten bedienen. Lang en breed heeft hij met zijn Franse collega Pï- neau gepraat over de nieuwe rege ling van de betrekkingen tussen Frankrijk en Marokko. En maandag werd het overleg besloten met de plechtige ondertekening van het nieuwe verdrag, dat vorige week al in zyn geboortestad was geparafeerd en dat daarom bekend zal staan als „het akkoord van Rabat". Dit is het eerste verdrag, waarin de „onder linge onafhankelijkheid" is uitge werkt, die de Fransen zo vurig heb ben nagestreefd bij de vernieuwing van de betrekkingen met de Noord afrikaanse gebieden. Zij hebben de Marokkanen in menig opzicht vrij baan moeten geven; van een leiband zal in de toekomst helemaal geen sprake meer zijn. Men heeft elkaar permanente vriendschap, wederzijd se hulp en bijstand beloofd. Perio diek zullen ministers van de twee landen met elkaar overleg plegen en het streven zal er dan op gericht zijn, het buitenlands beleid van de twee partners met elkaar in overeenstem ming te brengen. Maar wanneer blijkt, dat een beleidslijn voor één van de partijen niet aanvaardbaar is, dan behoeft dat land zich bij zo'n be leid helemaal niet aan te sluiten. Het is vooral over deze aangelegenheid, dat Balafrej en Pineau urenlang hebben gepraat, maar tenslotte heeft de „wereldburger" Balafrej het pleit gewonnen. Tot de bepalingen van het verdrag behoort ook, dat Frankrijk Ma rokko zal voordragen als lid van internationale organisaties. Het zal dat doen zonder te weten, of het zelf voor- dan wel nadeel zal hebben van die stappen. Het is bijvoorbeeld de %-raag, of Marokko de Fransen zal steunen, wanneer de Verenigde Na ties het Franse beleid in andere Afrikaanse gebieden onder de loep nemenDe betekenis van het ak koord van Rabat hangt ook verder helemaal er van af, wat Pineau en Balafrej en hun opvolgers ervan ma ken. En intussen vragen weer andere kwesties de aandacht van Marokko's minister van buitenlandse zaken. Spoedig zal hij zijn kennis van het Engels demonstreren, wanneer de toekomst van de Amerikaanse bases in Marokko met de regering van de Verenigde Staten besproken wordt. En bovendien zal hij in het Spaans moeten onderhandelen over een defi nitief verdrag voor het gebied, dat tot nu toe Spaans Marokko heet. Voorlopig dus werk te over, waarbij Balafrej kan tonen, in hoeverre men hem in de westerse wereld als een medestander beschouwen mag. MINISTER PINEAU —...lang en breed gepraat....^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5