Klacht over miskenning van de middenstand ten departemente Regering: pacht dient niet een zakelijk recht te worden KLANKBORD STUDENTEN UIT AMSTERDAM BEZETTEN GENTS KASTEEL MASSANEUROSE IN JAPAN WOENSDAG 30 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT 8 KONINKLIJKE NEDERLANDSE MIDDENSTANDSBOND BIJEEN Ernstige aanpassingsproblemen verwacht bij automatisering In de door de vïce-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond, de heer J. Huis voorgelezen tekst van de jaarrede van de voorzitter, de heer L. de Groot, ter gelegenheid van de opening van het bondscongres dat gisteren in Deventer begon en dat daar ook heden wordt gehouden, wordt geconstateerd dat ondanks het vele ver zet de automatisering zal voortschrijden. Het is duidelijk, aldus de rede, dat wij voor de komende tien en twin tig jaar rekening moeten houden met diepgaande economische veran deringen, waarvan wij allen en de middenstand zeker niet in de laatste plaats de gevolgen zullen ondervinden. Dat kunnen, in het groot gezien zegenrijke gevolgen zijn, maar er kunnen zich daarbij ook, met name voor het midden- en kleinbedrijf, ernstige aanpassingsmoeilijkheden voordoen. Meer dan ooit is het dan ook no dig, meent de voorzitter, dat de middenstand midden in het maat schappelijk gebeuren staat, in welk verband het achterblijven van de ze stand op organisatorisch gebied wel bijzonder gevaarlijk is. Als groep beschikt de middenstand over een belangrijk kleiner organisa- tiepotentieel dan het werknemende deel van de beroepsbevolking. De on derlinge verhouding van de aantallen georganiseerden der beide groepen is slechts 1 op 7. Met een grotere organisatiedichtheid in de middenstand alleen komt men er echter niet. Een grotere offervaardig heid der aangesloten leden zal moe ten goedmaken wat de middenstand in aantal tekort komt. Met betrekking tot de huidige hoog conjunctuur meende de voorzitter dat, ofschoon de barometer ontegenzegge lijk op mooi weer staat, men over haar verdere ontwikkeling toch weinig met zekerheid kan zeggen. Dit noopt tot een bijzondere mate van voorzichtig heid maar of die voorzichtigheid ook werkelijk wordt betracht betwijfelt de voorzitter. Met name het loonbeleid achtte de voorzitter een zorgelijk punt. Vanwege het schromelijk gebrek aan arbeids krachten wil de ene werkgever niet bij de andere ten achter blijven en dan komt er van de differentiatie niet veel terecht. PRIJSVORMING Vervolgens wijdde de voorzitter enige woorden aan het vraagstuk van de prijsvorming in d^ middenstand. Wat men zo af en toe over prijzen en winsten in de middenstand verneemt, zo zeide hij, doet iemand soms de ha ren te berge rijzen. Het is alsof het onverstand zijn grenzen niet heeft. Maar het toppunt werd toch wel dezer dagen bereikt door een ambtenaar van het ministerie van economische zaken, die als zijn mening uitsprak, aldus de rede van de voorzitter, dat de slagers de hogere inkoopprijzen van het rund vlees maar voor hun eigen rekening moeten nemen. De minister van land bouw heeft inmiddels het onhoudbare van deze eis onomwonden erkend, maar het kwaad was toen reeds ge schied. „Bovendien heb ik zo het ge voel dat wat deze woordvoerder van het ministerie over slagers zeide, niet zo maar een „slip of the tongue" was. Men kan zich name lijk niet aan de indruk ontrekken, dat dit gedachten zijn, die in de partementale kring op ruimere schaal leven. Wij ontmoeten hier een miskenning van de midden stand, die een hardnekkig over blijfsel is van voorstellingen, die toch werkelijk hun tijd hebben ge had," aldus de heer De Groot in zijn jaarrede. De toekomst ziet de voorzitter met vertrouwen tegemoet. Hoewel men niet blind mag zijn voor de schaduw zijden van de ontwikkeling der tech niek, mag toch ook niet uit het oog worden verloren, dat de techniek het mogelijk heeft gemaakt, dat de levens standaard onzer arbeiders zich in ruim honderd jaar heeft verviervoudigd. Ontslag voor stakende taxi-chauffeurs De ruim 250 taxichauffeurs in loon dienst bij de Amsterdamse bond van werkgevers in het taxi-bedrijf, die sinds vrijdag j.l. in staking zijn, heb ben allen hun ontslagbrief gekregen. Van de ruim 300 chauffeurs in dienst bij de bond van Amsterdamse taxi-on dernemingen, die eveneens in staking zijn, is het ontslag zeer binnenkort te verwachten. Duister zwijgen (Slot van pag. 1) derzijds bezuiden de Westerschelde er begrepen moet worden, dat men er niet komt met nee-schudden tegen datgene, wat men samenvat onder het begrip „Middelburg". In het Zeeuws Tijdschrift werd naar aanleiding van een discussie-bijeen komst in Hulst vorig jaar het aldus gesteld: „Het adjectief Zeeuws heeft werkelijk betekenis, maar men zal moeten oppassen om deze betekenis niet aan te tasten door teveel Zierik- zees', Thools, Goes', Middelburgs, Vlissings, Vlaams te denken. Men zal zich steeds dienen te realiseren, dat dit gewest een huis is, dat bewoond wordt door meer dan één bewoner. Bewoners, die samen één gezin vor men Hopelijk zal de komende actie van de Terneuzense kamer leiden tot een eensgezinde demonstratie niet al leen, maar ook tot constructieve en uitvoerbare plannen, waarmee Z. Vlaanderen en dus Zeelandis gediend. Over het rapport-Haccou zelf be hoeft niet veel te worden gezegd. Het vat nog eens samen een groot aantal zaken, die tot dusver ver spreid werden gepubliceerd, maar het opent géén enkel nieuw perspectief. Het kan vrijwel uitsluitend worden beschouwd als een bijdrage tot een discussie, die al geruime tijd aan de gang is. Bij het doorlezen vraagt men zichzelf lichtelijk-verbaasd af. of het nu wel nodig was voor een dergelijk rapport naar een Amsterdamse instel ling te gaan. Men kan in Zeeland zelf toch even goed terecht? Dat blijkt wel uit de literatuurlijst: een groot aantal gedegen rapporten van Zeeuwse in stanties dienden als bron vool1 deze studie. Blijkbaar verwachtte de ka mer meer heil uit Amsterdam dan uit eigen provincie. Maar dit terzijde. Het stuk ligt nu op tafel en men zal het streven van Zeeuwsch-Vlaanderen om er iets mee te bereiken, moeten steu nen. In het belang van de Zeeuwse zaak! Koningin op werkbezoek in Utrechtse gemeenten Koningin Juliana heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan enkele Utrechtse gemeenten. In Oud-Loos- drecht bezocht zij het kunstmuseum in het kasteel Sypesteyn. Daarna reed zij naar de jachthaven „Ottenhome" te Loosdrecht, waar zeeverkenners een erehaag vormden. Het gezelschap begaf zich vervolgens aan boord van de rondvaartboot „Koningin Juliana" voor een tocht over de plassen. De burgemeester van Loosdrecht, de heer J. L. Vunderink, hield een pleidooi tijdens de vaart voor het piassen- schap, waarbij hij er op wees, dat de eilanden behouden moeten blijven en zo nodig worden hersteld. Amster dam, Hilversum en Utrecht zullen daarbij moeten medewerken. Na de rondvaart werd een bezoek gebracht aan het opleidingsinstituut ih Nijenrode. De koningen gebruikte hier de lunch temidden van de 200 studenten. In het kleine dorpje Koc- kengen had men erepoorten opgericht voor de koningin, die hier de restau ratie van de drie en halve eeuw oude kerk in ogenschouw nam. In Wilnis en in Mijdrecht waar een rusthuis voor bejaarden werd bezocht bood men de Landsvrouwe verschillende geschenken aan. In Vinkeveen werd een r.k. v.g.l.o. school bezocht, waar een zeventigjarige onderwijzeres er zijn te weinig leerkrachten uiting gaf aan haar bewondering voor de koningin. Zij schreef op het school bord op de verjaardag van de vorstin steeds fraaie gedichten. Met dit be zoek aan Vinkeveen kwam een einde aan het werkbezoek. BOODSCHAP. In Berlijn is nu veel vraag iraar een grammofoonplaat, ge titeld „Boodschap aan allen", waarop een der toespraken van Hitler is vast gelegd. De tekst begint als volgt: „Het gaat mij goed. Ik ben dicht bij U. Bin nenkort zal men over mij spreken GELUKT. Met een gestolen zonne bril, een keurig pak van grijs flanel en een valse baard, gemaakt van scheerkwasthaar, voegde de veroor deelde Francesco Boschi zich in de ge vangenis van Milaan bij een gezel schap bezoekende advocaten. Hij liep kalmpjes langs saluerende cipiers de poort uit. Dit was in elf jaar tijds de eerste geslaagde ontvluchtingspoging uit de Milanese gevangenis. Een kijkje in het Engelse atoomcentrum, Harwell. Len s Murrey, een mecanicien uit Bir- mingham, draagt tijdens zijn werkzaamheden een rubber pak. De bewoners van do Gentse „kuip" zijn allesbehalve rustig uit hun slaap ontwaakt. Omstreeks vier uur werd de nog slapende buurt van het Gra venkasteel gewekt door het ontploffen van knalbussen en voetzoekers. De moedigsten waagden zich buitenshuis en stootten spoedig op enkele Neder landse studenten die hen het doel van de opzet uitlegden: Zij waren geko men om het Gravenkasteel te bezetten. Zij hadden het klaargespeeld ook door zich te laten insluiten. Politiecommissaris Werbroeck toon de zich een waardig aanvoerder van zijn mannen, want onder het gehuil en getier van de ongeveer 100 studen ten liet hij een ladder plaatsen langs de zijde van de Geldemunt, en begon heel alleen de beklimming van de be zette burcht. De studenten begonnen voetzoekers te gooien en liederen te zingen. Toen wapperden plots twee vlaggen: een blauw veld met witte letters N.I.A. afkorting van de benaming der Neder landse studentenvereniging, en eè'fi tweede, de vlag van' Amsterdam. Ondertussen trokken een vijftiental Amsterdamse studenten de stad Gent rond om proclamaties aan te plakken. De tekst luidde: Burgers van de Zuidelijke Neder landen, poorters van de stad Gent, springt uit uio slome sponden. Uw meesters zijn weergekeerd. Richt bij het opgaan der zon uw ogen naar de transen van uw eens zo stevig bol werk, het Gravensteen, alwaar onze trotse driekleur wappert. En terecht: de herinnering aan de tiendaagse veldtocht blijft ver, want eens te meer houdt de studentenmacht van Amsterdam het centrum van uw stad bezet. Gij dient de navolgende regels in acht te nemen: 1. samenscholingen van meer per sonen van dezelfde kunne zijn verbo den; 2. van heden af aan is het wateren tegen cultuurmonumenten stopgezet; S. in de loop van de dag zal er ge legenheid zijn tot het inleveren van koperen en tinnen voorwerpen aan de Chatelette; It. om één uur na de noen zal de burgemeester een verklaring afleg, gen in lokaal dialect op de Sint Veer- leplaats. Blijft allen kalm en luistert naar de radio. Maar de politie wachtte kalm af en tenslotte begonnen de studenten hun geduld te verliezen, alhoewel zij voor zien waren van "twee vaten bier en een hoop brood. Twee sprongen riaaj: beneden, waarvan een zijn enkel ern stig bezeerde. Na nog wat geroep, en getier gaf de ene student na de andere zich over en tenslotte kwam gans de bent naar buiten. Proces-verbaal werd opgemaakt en enkele van de rumoerigste jongelieden moesten onder politiegeleide achter blijven om de lokalen, waarin overi gens weinig schade was aangericht, te reinigen. Ondertussen had burgemeester Mer- chiers door de brandweer de twee toerauto's naar de Nederlandse grens laten brengen, zodat de „belegeraars" lelijk op hun neus keken toen zij naar de standplaats trokken. JURIDISCHE BEZWAREN Prijsvorming meet gebaseerd zijn op rentabiliteit De regering meent, dat liet geen aanbeveling verdient de pacht tot een zakelijk recht te maken. Zij heeft daartegen juridische be zwaren. Bovendien is in de praktijk een behoefte aan een zakelijk pachtrecht niet gebleken. Dit blijkt uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp, waarin een nieuwe re geling Voor de pacht wordt getroffen. De regering stelt voorop, dat het primaire doel van de pachtwet is, de pachter te beschermen. De wettelijke regeling behoeft dus slechts zo ver te gaan, dat dit doel kan worden bereikt. Dit is het geval met een regeling, volgens welke de pacht een obligatoire over eenkomst is. Bij een zakelijk pachtrecht zou de pachter in beginsel een vrij beschik kingsrecht ten aanzien van dit recht hebben. Hij zou dan een veel ruime re bevoegdheid krijgen dan hij vol gens het bestaande recht en ook vol gen het ontwerp heeft zonder dat dit nodig is. Voorts zou een zakelijk pachtrecht in beginsel voor vererving ook krachtens testamentair erfrecht vatbaar zijn. Uitvoerige beschouwingen worden in de memorie gewijd aan de pacht prijs. De regering stemt in met de conclusie van de S.E.R., dat de pacht, prijsvorming niet gebaseerd dient te zijn op een historisch niveau van pachtprijzen doch uitsluitend op de rentabiliteit van het agrarisch be drijf. De minister en de staatssecretaris gaan voorts in zoverre met de S.E.R. mee, dat ook naar hun mening de aan de instandhouding van het ver pachte verbonden kosten moeten worden vergoed. Een systeem van speciale toeslagen voor de economisch minst waarde volle landbouwgronden achten zij, indien de veronderstelde omstandig heden van geringe rentabiliteit zich voordoen, een meer verantwoorde op lossing dan hetgeen de S.E.R. voor stelt ten aanzien van een stelsel van garantieprijzen. Differentiatie Daar de winstmogelijkheden voor de momenteel in cultuur zijnde gron den sterk uiteenlopen en er zelfs van scheef getrokken pachtprijsverhou dingen kan worden gesproken, zal 'n eventuele verhoging van de pacht ongetwijfeld gepaard moeten gaan met een sterke regionale differentia tie. Met deze tussen sommige gebie den bestaande irrationele pachtprijs verhoudingen, welke derhalve niet re- prensentatief zijn voor de tussen die gebieden bestaande verschillen in produktie-omstandigheden, zal bij een eventuele herziening van het pacht prijsniveau terdege rekening moeten worden gehouden. Het in acht nemen van de belan gen van de verpachter betekent niet, dat een verpachter die onbemiddeld is een hogere pacht zal verkrijgen 'Jan een rijke grondeigenaar of dat een verpachter met zware lasten meer pacht zal ontvangen dan een met geringe lasten, en evenmin, dat een welgestelde pachter een hogere pacht zal moeten betalen dan een ar me. Het normenstelsel heeft een ob jectief karakter. De bewindslieden zeggen de sug gestie om speciale voorzieningen te treffen om opnieuw optreden de versnippering van het grond- f,ebruik in her- en ruilverkave- ingsgebieden tegen te gaan, de overweging waard te achten. Zij zouden echter met het eventueel voorstellen van meer stringente bepalingen willen wachten totdat de commissie van advies inzake de uitgifte van domeingronden (de commissie-Hofstee), welke zich onder meer heeft te beraden over de vraag met welke rechtsmidde len het meest doeltreffend 'n ver kregen sanering kan worden ge handhaafd, hierover advies zal hebben uitgebracht. Het Wereldgebeuren. Prof. dr. Edelkoort overleden Op 65-jarige leeftijd is in de nacht van maandag op dinsdag onverwacht overleden prof. dr. A. H. Edelkoort, sedert 1945 hoogleraar in het Oude Testament aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Albertus Hendrik Edelkoort werd op 5 september 1890 te Utrecht ge boren. Hij bezocht aldaar de h.b.s., waarmee hij staatsexamen deed. Hij studeerde theologie aan de rijksuni versiteit te Utrecht en deed daarop in 1914 cum laude het doctoraal examen. Hij promoveerde cum laude 1918. Op 25 april 1915 werd hij hervormd predikant te Markelo. welke gemeente hij in 1921 verwis selde voor Dedemsvaart; in 1927 ver trok hij naar Meppel; in 1930 naar Feijenoord, waarna hij in 1935 het beroep naar Amsterdam aannam. n 1945 aanvaardde hij het profes soraat in het Oude Testament aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Hij was medewerker aan de nieuwe bijbelver taling vanwege het Nederlands Bij belgenootschap. Gedurende vele ja ren is hg voorzitter geweest van de Ned. Chr. Radio Vereniging; de laat ste jaren was hij vice-voorzitter. Voorts -was prof. Edelkoort voorzit ter van de Nat. Chr. Geheelonthou dersvereniging en van de predikan ten-geheelonthoudersvereniging. Bo vendien was hij voorzitter van de Vereniging tot verbreiding van het Christendom onder de Joden en van het bestuur van het Bgbels Oudheid kundig museum. Tal van publikaties staan op zgn naam. Regering bevordert eigen woningbezit. Bijdragen in bouwkosten Een koninklijk besluit „Bevorde ring eigen woningbezit" heeft giste ren het licht gezien. Het treedt 1 juni in werking. Dit besluit tot vaststelling van een algemene maatregel van bestuur, ls bedoeld als grondslag voor een reeks door de minister van Wederopbouw, waarschijnlijk dezer dagen, vast te stellen uitvoeringsbepalingen nopens de bijdragen te verlenen aan door Eartlculieren voor eigen bewoning te ouwen woningen met of zonder be drijfsruimten. De minister zal onder andere een grens vaststellen voor de oppervlak te van de woning in verband met de huisvestingscapacïteit. De toeslag zal o.a. slechts worden toegekend, in dien de te stichten woning minstens vier woon- of slaapvertrekken bevat en wat de kosten betreft, binnen te stellen grenzen blijft. De aanvraag om de toeslag kan ook door een coö peratie als „bemiddelend orgaan" worden gedaan. Zo'n woning moet minstens 10 jaar door de eigenaar of diens familie worden bewoond. Het besluit regelt voorts de mate rie indien gemeenten zekerheden voor hypotheken geven tot 90 percent van de netto-stichtingskosten met 'n loop tijd van hoogstens 30 jaar. Het rijk zal eventueel voor de helft der ver liezen hierop garant zijn". Voorts ls een nadere regeling ten aanzien van 't coöperatieve woning bezit en te geven toeslagen onder toe zicht van de Verzekeringskamer in het onderhavige besluit in grondslag aanwezig. De coöperaties zullen „toe gelaten bemiddelend orgaan" moeten zijn. Prinses Van Retie in blijde verwachting Een functionaris van het Belgische hof heeft dinsdag in Brussel officieel bekendgemaakt dat prinses Liliane, de echtgenote van koning Leopold, in blijde verwachting is. De geboorte wordt eind september verwacht. Stootje nodig De Italiaanse communisten ston den wat bedremmeld te kijken naar de borden, waarop overal in het land de verkiezingsuitslagen bekend werden gemaakt. De verande ringen waren in de meeste gevallen in nun nadeel: de partij had flinke klappen gekregen. En dat sprak ook wel vanzelf: nu de euveldaden van Stalin, die zij vroeger altijd „pic colo padre" oftewel „vadertje" noemden, door nun bazen in het Kremlin in het licht zijn gesteld, was te verwachten*, dat veel kiezers er voor pasten om hun vertrouwen uit te spreken in degenen, die altijd blind vertrouwen in deze tyran hadden ge predikt. Hun leider, Palmiro To- gliatti, moet ook niet helemaal in zijn nopjes zijn geweest, al was het mo gelijk, dit resultaat met de klompen te voelen aankomen. Hij en zijn F ran se collega Thorez hadden op net con gres in Moskou, waar Stalin van zijn voetstuk werd gestoten, in de wan delgangen de Russische partijsecreta ris Kroesjtsjew al aangeklampt. „Of het niet wat omzichtiger kon' Maai de Sowjet-bons was onvermurwbaar: „Wij hebben deze schok nodig voor de Russische politiek. Deze nieuwe koers kunnen we niet omzeilen, al zullen de andere communistische zullen de andere communistische par tijen daarvan misschien een tegen slag ondervinden". Al met al heeft Togliatti de Italiaanse gemeente raadsverkiezingen aan de verlies- zijde moeten boeken. -ff» erwijl die Italiaanse communis ten teleurgesteld kennis namen van de stembureauresultaten, noteerden de telexen van de persbu reaus over de hele wereld het verras sende bericht, dat Togliatti zo maar er tussenuit was. Niet op de vlucht, maar als gevolg van een afspraak met een vroegere vriend. Een af spraak in Belgrado met Joego-Sla- vië's staatshoofd Tito. In de vriendschap van Togliatti met Tito is in 1948 ae klad gekomen, toen Joego-Slavië uit de Kominform werd gestoten. Tito deed teveel zijn eigen zin en voegde zich niet hele maal naar de wens van Stalin, die toen nog in het Kremlin woonde. Het hoofdkwartier van de Kominform werd overgeplaatst van Belgrado naar BoekarestMaar Joego-Sla vië liet zich niet intimideren. Het ging eigen wegen communistische uiteraard, maar het stelde zich open voor steun uit het westen en lag niet meer achter het „IJzeren Gordijn", at precies de bedoeling van de tegenwoordige Russische lei ders was, toen. zij Stalin ver oordeelden, is nog niet helemaal duidelijk -geworden. Maar in elk ge val hebben zij de gelegenheid aange grepen, om Tito wat milder te stem-v men. Na het bezoek, dat Boelganirr en Kroesjtsjew vorig jaar aan de Joegoslavische dictator brachten, is hun kennelijk gebleken, dat de vriendschap niet met woorden alleen kan worden hersteld, maar dat ook daden nodig zijn. Het was dan ook zeker op bevel van het Kremlin, dat de diverse satellietstaten in de laat ste maanden de vonnissen herzagen, die indertijd zgn opgelegd aan perso nen, die daar van „Titoïsme" werden verdacht. Men doet het zelfs voorko men, alsof het Titoisme wordt aan gemoedigd: dat de leiders in de di verse marionettenregeringen min of meer him eigen gang zouden mogen gaan In tegenstelling tot de staatslieden in de westerse landen is Tito inder daad onder de indruk gekomen van de hoofse gebaren, die van Moskou uit worden gemaakt. Tot een jour nalist van United Press, die hem kwam opzoeken in zijn witte paleis te Belgrado, zei hij onder meer: „Het is absoluut onmogelijk dat de jongste gebeurtenissen in Moskou al leen maar een „manoeuvre" van de Russen zou kunnen zijn". Hij zal de zer dagen naar Moskou vertrekken om het gesprek met Boelganin en Kroesjtsjew te hervatten. Zan daar dan de vriendschapspijp worden gerookt? De Russische macht hebbers zullen het wel vurig hopen. Met de opheffing van de Kominform, die een doorn in Tito's oog was gewor den, zouden zij dan een grote buit heb ben binnengehaald. "Vandaar wellicht, dat de Italiaan Togliatti, ondanks de spanning van deze verkiezingsdagen, eruit moest wippen en een praatje moest maken met Tito over „kwesties die de Italiaanse en de Joegoslavische communistische partij aangaan". Zal hij pogen om Tito nog net het stootje te geven, dat die nodig heeft om weer als vroeger mee te doen met Moskou? Hij zou zijn communistische vrienden dan tevreden kunnen stellen met de ge dachte, dat men in Italië stemmen heeft verloren, maar dat daartegenover Tito herwonnen is. Hij kon echter wel eens van een koude kermis thuiskomen. Want Tito vindt het veel te leuk, om pionier van de zelfstandigen te blij ven. Het landelijke dag- lagblad ,jAsahi" schrijft dat zich bij het Japan se volk een massaneu rose ontwikkelt naar aanleiding van een on bevestigd, bericht, dat de V. S. zondag in de Stille Oceaan een wa terstofbom tot ontplof fing hebben gebracht. Men is opnieuw bang voor radioactiviteit. Het bericht over de ontploffing is afkom stig van het nationale observatorium, dat zegt mededelingen te heb ben ontvangen die er duidelijk op wijzen, dat de Amerikanen een wa terstofontploffing te weeg hebben gebracht. Het'bericht is niet van Amerikaanse zijde be vestigd. Sommige za kenlieden gaat het ech ter goed. Verkopers van paraplu's en regen jassen zijn hun voorraad bijna geheel kwijt. In Kioto leren de onderwij zers van de lagere school hun leerlingen hoe zij een paraplu het best kunnen gebruijcen om zich tegen gevaar lijke regen te bescher men. Naar aanleiding van een bericht, dat een jon gen brandwonden aan zijn hand had opgelo pen als gevolg van ra dioactiviteit, werd een onderzoek ingesteld. Hieruit bleek 'dat hij leed aan een huidziekte. Vele plaatselijke ge zondheidsdiensten heb ben waarschuwingen la ten horen, dat men zich kalm moet houden, daar anders het gevaar van geestelijke ineenstortin gen zou ontstaan. De vakbond van ha venarbeiders heeft zijn 7600 leden opdracht ge geven geen schepen te lossen, die in het gebied van de proefnemingen hebben gevaren. Op het eiland Sjiko- Jcy ontstond een paniek, toen bekend werd dat talrijke mussen op ge heimzinnige wijze wa ren gestorven. In de stad Kobe wil men geen aardbeien kopen, omdat men bang is, dat deze aan radioactieve regen hebben blootgestaan. PALMIRO TOGLIATTI vertrok naar vroegere vriend Afschaffing verevenings heffing goedgekeurd Zonder beraadslaging of stemming heeft de Eerste Kamer dinsdagavond haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot afschaffing van de vereveningsheffing en wijziging van de loonbelasting en van de inko: .sten- belasting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5