PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eerste Kamer waardeert ontwerp algemene ouderd omsverzekering Er moet vaste oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen komen Palestijnse kwestie in Veiligheidsraad BILT VIER MEDEPLICHTIGEN VAN «BERIA TERECHTGESTELD Vandaag... 199e jaargang - no. 126 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5,85 d. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 mei 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Broti werijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 26. MINISTER ANTWOORDT VANDAAG LT""«4 Aanpassing ontmoet bezwaren Met nuanceringen en variaties in hun argumenten verklaarden de leden van de Eerste Kamer, die dinsdag over dit wetsontwerp het woord voerden, zich voorstander van de invoering van de verplich te ouderdomsverzekering. Men kon het wetsontwerp aannemen of verwerpen. Het aanbren gen van veranderingen is voor de Eerste Kamer onmogelijk. Men sprak dus in algemene termen, maar dat nam niet weg, dat ook en kele onderdelen aan een beschouwing onderworpen zijn. De heer Louwes van de v.v.d. uitte zijn waardeirng voor het wetsontwerp en constateerde met voldoening, dat er groeiend begrip is voor het „draagt elkanders lasten". De heer Schipper van de a.r. toonde zich er mee ingenomen, dat de wet niet alleen geldt voor de loontrek- kenden, maar ook voor de kleine zelfstandigen. De heer Reijers (c.h.) gewaagde van een grote vooruitgang en verze kerde, dat zijn fractie haar stem er aan zou geven. De heer Middelhuis (k.v.p.) achtte het zijn sportieve plicht aan minister Suurhoff en zijn medewerkers de lof te geven, die hen voor de samenstelling van de wet toekomt. Om verschillende redenen achtte hij het een zeer belangrijke wet. De kritiek betrof vooral de aan passing van de particuliere pensioe nen aan het algemene ouderdoms pensioen. De heer Reijers sprak, wat deze aanpassing betreft, van aanpas sing van verkregen rechten. Hij stond gereserveerd tegenover het wetsont werp tot aanpassing van de ambte- narenpensioenen. Hij wenste bij de beslissing over dit ontwerp op geen enkele wijze gebonden te zijn voor de aanvaarding van de algemene ouderdomsverzekering. De heer Louwes opperde bezwaren tegen de aanpassing en de heer Hel- lema volgde hem hierin. Laatsge- noemde achtte haar onrechtvaardig tegenover de belanghebbenden en vond, dat de aanpassing de vreugde Duister zwijgen Er is een toneelstuk, dat de span ning-verwekkende titel draagt „Cycloon 3 antwoordt niet". Wij weten niet meer precies, waarover het stuk gaat, maar het zou wel eens kun nen zijn, dat de directeur-generaal van de rijkswaterstaat er bij is betrokken. Hij namelijk blijkt er goed van op de hoogte, hoe het met dat niet-antwoor- den in zijn werk gaat. Althans, die er varing heeft men in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Op 21 november van het vorig jaar werd ir. Maris door de Terneu- zense Kamer van Koophandel per aan getekende brief toegezonden het rap- port-Haccou over de verkeersverbin dingen van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland, bij welk rapport het verzoek was gevoegd om het be stuur van de kamer over deze aange legenheid een onderhoud toe te staan. Ir. Maris evenwel antwoordde niet. Op 7 maart van dit jaar werd het ver zoek herhaald, doch opnieuw: ir. Ma- ris Antwoordde niet. Een dergelijke eenzijdige correspon dentie is een onbevredigende zaak en men vraagt zich af, waarom de direc teur-generaal van de rijkswaterstaat doet als cycloon nummer drie. Mis schien interesseert hem het rapport niet en is hij niet gesteld op veren, tunnels, hangbruggen en Zeeuwsch- Vlaanderen. Misschien ook zijn deze veronderstellingen er volkomen naast en blijft een antwoord achterwege, omdat dit Zeeuwse verkeersprobleem té ingewikkeld en te moeilijk is om zo-maar in een brief af te doen. Maar dan zou het toch wel beleefd zijn ge weest, wanneer de directeur-generaal dit de kamer even had laten weten. Dit duistere zwijgen doet nu helaas weer denken aan het duidelijke spre ken van ir. Maris op de interprovin ciale deltadag in Scheveningen, toen hij een Scheldetunnel kort en vierkant van de hand wees. Misschien had hij daar gelijk, maar met een afwijzing zonder meer is men er niet! Er moet immers dan worden nagegaan, hoe het dan wél moet. Want het is duidelijk, dat men met boten altijd keurig ach ter de verkeersontwikkeling aan blijft varen. Waarom toch wil men van wa terstaatszijde bij voorbaat reeds alle discussie over dit onderwerp afsnij den? Absorbeert het deltaplan dan zo sterk het totaal van Nederlands wa terbouwkundig vernuft? Maar dan is het geen wonder, dat men bittere op merkingen maakt in Zeeuwsch-Vlaan deren als men over dit plan spreekt. Maar laten wij nochtans optimis tisch blijven. Misschien komen bij het schoonmaken van een of andere lade in een Haags bureau rapport en brief van de kamer weer wel te voorschijn. En wie weet krijgt de kamer in Ter- neuzen dan een vriendelijk briefje met de mededeling, dat ir. Maris bin nenkort zelf eens in Zeeuwsch-Vlaan deren komt praten. Daarvoor is over enige maanden alle gelegenheid. Er komt een grote bijeenkomst, waartoe aller lei instanties worden uitgenodigd om het rapport-Haccou nader te bespre-1 ken. Dit besloot gisteren in Hulst de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophan del, waarbij er met nadruk op werd gewezen, dat hier bundeling van alle krachten noodzakelijk is. En inder daad, om in een gesprek met de cen trale overheid goed beslagen ten ijs' te komen, is het dringend noodzake lijk, dat men het met elkaar eens is. Dat geldt voor geheel Zeeland: boven de Schelde moet men nog meer met de Zeeuws-Vlamingen meevechten voor betere verbindingen, terwijl an- (Vervolg pagina 3, eerste kolom) over deze wet tempert. De heer Schipper vestigde er hier tegenover de aandacht op, dat de aanpassing door de wet wordt mogelijk gemaakt. De pensioenfondsen moeten zelf be slissen. Overigens was hij van oordeel, dat de aanpassing ook mogelijk is zonder dat dit uitdrukkelijk in de wet is be paald. Verschillende afgevaardigden verdiepten zich in het wezen van de voorgestelde ouderdomsvoorziening. Professor Hellema ontkende, dat er een rechtsgrond aanwezig is voor het verlenen van uitkeringen aan hen, die zelfstandig in hun onderhoud kunnen voorzien. Niettemin aanvaardde htj het in de wet vastgelegde stelsel in verband met de techniek van het geval. De heer Louwes noemde enkele bezwa ren, vooral op het terrein van de ad ministratie, maar grootmoedig stap te hij er over heen. Hij verklaarae dat d$ fractie van de v.v.d. met vol le overtuiging voor het wetsontwerp zou stemmen. De heer Oosterhuis (p.v.d.a.) meende, dat er aanvullende, pensioen voorzieningen zullen moeten komen. Het is noodzakelijk, dat de aanslui ting by bedrijfspensioenfondsen ver plicht wordt gesteld. Over de aanpas sing zeide spreker, dat het een alge meen belang is, te voorkomen, dat een cumulatie van pensioenen een be drag zou opleveren, dat het loon van de werker »le collega's zou benaderen of overschrijden. Dat bij de aanpassing wel met an dere pensioenen en niet met inko men uit vermogen rekening wordt gehouden vindt zijn oorzaak in het feit, dat in de pensioenreglementen al met de mogelijkheid van aanpas sing rekening is gehouden. De voorzitter verdaagde vervol gens de verdere behandeling van het wetsontwerp tot vanochtend. Danr zal minister Suurhoff de sprekers in eer ste termijn antwoorden. De zaak-Anneke Beekman De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft gecon cludeerd tot verwerping- van de be roepen in cassatie van de dames G. M. L. N. van M. en E. M. van M uit Bussum en C. J. F. B. uit Voorscho ten, die door het gerechtshof te Am sterdam wareh veroordeeld tot resp. 3, 6 en 2 maanden gevangenis straf wegens het aan het bevoegde gezag onttrekken van het Joodse meisje Anneke Beekman. De Hoge Raad zal op 19 juni a.s. arrest wijzen. In republiek Azerbeidsjan Een hele dag is de oude Mos- M limwijh Casbah in Algiers het operatieterrein geweest van de Franse troepen en politie. Een regiment infanterie, een batal- jon paratroepen van het vreem- H delingenlegioen en dienstplich- tigen hebben de wijk gezuiverd van rebellen en ongeoorloofd wapenbezit. De bovenste foto toont een aantal militairen op een pleintje in de wijk waar zij de wacht houden, terwijl de onderste foto laat zien hoe een aantal arrestanten werd opgebracht. §j Conferentie over Euratom De ministers van buitenlandse za ken der zes landen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal heb ben besloten een nieuwe conferentie bijeen te roepen voor het opstellen van de verdragen met betrekking tot de oprichting van een Europese gemeen schap voor atoomenergie (Euratom). Wat betreft de uitwerking der ver dere plannen, zoals ontvouwd in het bekende rapport-Spaak, zijn echter de nodige voorbehouden gemaakt door diverse delegaties, meer in het. bijzon der door de Duitse en Franse delega ties. Uit naam van Nederland heeft mi nister Beyen zich akkoord verklaard met de inhoud van het rapport-Spaak, doch hjj heeft hieraan toegevoegd dat de Nederlandse regering nog nadere uiteenzettingen zal vragen en waar schijnlijk voorts garanties wat betreft de gemeenschappelijke politiek inzake de sociale wetgeving en wat betreft de stemverhouding in de schoot der op tc richten internationale organen. Model-raketten ruim 16.000 km per uur Geleerden in Moffett, experimen teel centrum van de Amerikaanse vloot in Californië, kleine modelra ketten gelanceerd met de ongeken de snelheid van meer dan 16.000 km per uur onder dezelfde omstandighe den die de z.g. „I.B.M.'s" (Intercon tinental Ballistic Missiles) zullen ont moeten. Dit is officieel bekendge maakt door autoriteiten die hier in opdracht van de regering proeven verrichten. Een nieuwe lanceerïn- riichting nadert haar voltooiing. De ze inrichting zou een raket kunnen afschieten met een aanvangssnelheid van bijna 26.000 km per uur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Sowjetrussische „Arbeider van Bakoe" meldt, dat vier gewezen chefs van Sowjet-veiligheidsaiensten, die in een proces werden gebrand merkt als „nauwe medewerkers van Beria, de verrader van zijn vader land", door de kogel zyn terechtge steld. De vier terechtgestelden, Ba girow, Borositsjew, Grigorian en Markarian, bekleedden functies in de Sowjet-republiek Azerbeidsjan. Zij waren beschuldigd van terro risme, lidmaatschap van tegenrevolu- tionaire organisaties, verraad en het afpersen van bekentenissen van on- schuldigen". Twee anderen, generaal-majoor Emelianof en Atakisjief, zijn tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een beroep om clementie der vier terechtgestelden was door het presi dium van de opperste Sowjet ver worpen. De zestigjarige'Bagirow, die de be- De omzetbelasting op textiel. Staatssecretaris Van den Berge heeft meegedeeld, dat de regering de vraag of aanleiding- bestaat de omzetbelasting op textiel op te hef fen dan wel de bestaande vrijstelling te verlengen ter beoordeling aan het binnenkort optredende kabinet meent te moeten overlaten. Dit in verband met het oog op de samenhang van dit onderwerp met verschillende an dere vraagstukken. H Tijdens de voorjaarsschoon- maak op het Buckingham Pa- lace te Londen kregen ook de schildioachthuisjes voor het H; hek van het paleis een beurt, js zoals de foto laat zien. Het was ee voor de wacht echter geen re- ee 1= den om ook maar iets van zijn stramme waardigheid te verliezen. Illllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli langrijkste beklaagde was, is premier van Azerbeidsjan geweest. Spoedig na Stalins dood, in maart 1953, werd hij kandidaat-lid van het presidium van het centrale comité der Sowjetrussische communistische partij. In augustus van hetzelfde jaar, byna twee maanden na de arres tatie van Beria, werd hg wegens „ernstige ambtsmisdrijven" gearres teerd. Beria en Bagirow hadden in het aller eerste begin van de Russische revo lutie samengewerkt in de „Tsjeka", de organisatie der geheime politie. Bagirow c.s. werden beschuldigd van het „valselijk" in staat van be schuldiging stellen van vele vooraan staande partijen en functionarissen in Azerbeidsjan, die later werden vermoord, waaraan, volgens de pu- blikatie in de „Arbeider van Bakoe", wordt toegevoegd: „Zij en vele an dere Sowjetrussische burgers, die, volkomen onschuldig, werden veroor deeld, zijn thans in ere hersteld. Bespreking over salarissen van het overheidspersoneel. De centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken is in Den Haag bijeen geweest onder voorzitterschap van de heer A. Mastenbroek. In deze vergadering is een .door enige personeelsorganisaties inge diend voorstel tot verhoging van de salarissen van het overheidsperso neel met zes procent besproken. Be sloten werd de inhoud van deze be spreking ter kennis van de regering te brengen. Met betrekking tot een regerings voorstel tot verhoging van ae sala rissen van een aantal categorieën van hogere rijksambtenaren nam de meerderheid van de centrales van overheidspersoneel het standpunt in, dat de behandeling daarvan in de centrale commissie ware op te schorten tot de afdoening van het hierboven genoemde organisatie- voorstel. Hammarskjöld bracht verslag uit „Wij bevinden ons thans In een toe stand, dat wij wellicht de vroegere keten van gebeurtenissen (in Palesti na) kunnen doorbreken". Dit heeft de secretaris-generaal der Verenigde Na ties, Dag Hammarskjöld, dinsdag in de veiligheidsraad verklaard bij de of ficiële indiening van zijn rapport over zijn vredesmissie. De raad was bijeengekomen om dit rapport te bespreken, waarin de se cretaris-generaal verslag uitbrengt over zijn rondreis door het Midden- Oosten, waarbij hij een voorwaarde lijk staken van het vuren tussen Is raël en vier van zijn Arabische buur staten wist tot stand te brengen. Hammarskjöld zei te hopen, dat „alle partijen ieder voor zich zullen trachten de rust en de orde te herstel len en te handhaven die zo zeer nodig zijn als achtergrond voor succesvolle pogingen om de grote praktische ta ken, die in alle betrokken landen moe ten worden uitgevoerd, aan to pak ken". Hierbij konden alle partijen steeds rekenen op de „welwillende en onpartijdige hulp van de secretaris generaal. De Britse afgevaardigde, sir Pierson Dixon, was van mening, dat Israël en zijn Arabische buurlanden door zich volkomen te houden aan de bestands- KAMER VAN KOOPHANDEL MEENT In september uitgebreide bijeenkomst over wat gedaan kan worden EIND SEPTEMBER ZAL de kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen een grote bijeenkomst beleggen, waartoe alle instan ties zullen worden uitgenodigd, die op enigerlei wijze zijn betrokken bij de verkeersverbindingen tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland. Aan de commissaris der koningin in Zeeland zal verzocht worden deze bij eenkomst te presideren. Deze vergadering zal uitsluitend dienen tot na der overleg over de vraag, wat in de toekomst moet worden gedaan inzake een vaste oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorts zal het be stuur van de kamer in contact treden met de griffie van de Tweede Ka mer, teneinde te trachten Tweede Kamerleden op bezoek in Zeeuwsch- Vlaanderen te krijgen. Dit alles besloot de kamer tijdens een gisteren ïn Hulst gehouden vergadering van de kamer onder voorzitterschap van ir. C. A. L. Horstmann. Deze besluiten werden genomen na een uitvoerige discussie over een rapport, dat aan de kamer over de verkeersverbindingen is uitgebracht door prof. dr. Haccou uit Amsterdam en waarin deze tot de conclusie komt, dat gezien de huidige verkeersontwikkeling een vaste oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen onvermijdelijk zal zijn. Een samenvatting van dit rapport is opgenomen op pagina 7. Ir. Horstmann zette bij het begin van de besprekingen uiteen, dat Eet lang heeft geduurd, vóórdat het rap port het is gedateerd juli 1955 in de openbaarheid kwam. De oor zaak daarvan was, dat het bestuur aanvankelijk de gedachte had om met dit stuk via het ministerie van ver keer en waterstaat direct op een op lossing aan te dringen. Deze gedach te is niet juist gebleken: tot twee maal toe is aan de directeur-gene raal van de rijkswaterstaat verzocht om een onderhoud, teneinde de in houd van het rapport met hem te be spreken, doch ir. Maris heeft op geen enkele wijze op dit verzoek gerea geerd. Ir. Horstmann betoogde met na druk, dat het de kamer er niet om gaat een bepaald project aan de overheb! op te dringen. Het gaat er uitsluitend om de bevoegde autoriteiten ..uidelijk te maken, dat. de huidige ontwikkeling nooit kan leiden tot- een behoorlijke oplossing van het verkeerspro bleem in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij herinnerde aan zyn suggestie, gedaan in zijn nieuwjaarsrede, om te streven naar een tunnel ten noorden van Antwerpen. „Dit wil evenmin zeggen, dat dit de j'uiste enige op lossing zou zijn. Het is immers niet aan ons een technisch juiste oplossing te vinden, want dit behoort tot de competentie van de overheid. Wij be ogen slechts met dit rapport de aan dacht, te vragen voor het verkeers- vraagstuk in ons gebied", zo zei hij. Overigens was het de heer Horst mann bij nadere informatie in Bel gië gebleken, dat er in dit land in geen enkel opzicht plannen bestaan voor de bouw van een tweede tunnel ten noorden van Antwerpen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Hub. A. M. A. de Meijer uit Terneuzen zette de heer Horstmann uiteen, dat professor Haccou offici eus ir. Maris had benaderd om met hem zyn rapport te kunnen bespre ken. De directeur-generaal had even wel door zyn secretaris aan prof. Haccou laten mededelen, dat hij géén aanleiding zag om met hem van ge dachten te wisselen, omdat deze niet als vertegenwoordiger van een offi ciële instantie kon spreken. Toen daarop het rapport gereed was geko men er inmiddels aan de kamer aangeboden heeft het bestuur wel een officiële instantie zelf de no dige stappen gedaan om met ir. Ma- ris in contact te komen, doch ook tevergeefs. (Vervolg op pag. 2) overeenkomsten „de brug" kunnen vormen naar een oplossing van hun geschillen .Zijns inziens moest de raad niet trachten deze geschillen te om schrijven, maar zich beperken tot het scheppen van omstandigheden, waarin de moeilijkheden door de partijen zelf kunnen worden geregeld. In deze zin was dan ook de ontwerp-resolutie, welke hij namens de Britse regering indiende, gesteld. Hermann Abendroth overleden De Duitse dirigent Hermann Abend roth is na een langdurig ziekbed in de kliniek van de Jena universiteit overleden. Hij werd 73 jaar oud. Abendroth zal in Oost-Duitsland een staatsbegrafenis krijgen, die in Wei- mar plaats zal vinden. Hij wist zich onder vier verschillende politieke con stellaties te handhaven: in het keizer rijk, de Weimar-republiek, nazi-Duits- land en communistisch Oost-Duitsland. Abendroth stier! tengevolge van een hartzwakte. Hij was dirigent van het Weimar symfonieorkest en zeer be kend door zijn interpretaties van Bruckner en Brahms. M wordt in St. James Palace te Londen een tentoonstelling geopend ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van het Britse regiment Grenadier Guards. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het weer in Europa Volgens de rapporten van dinsdagavond Stockholm: licht bewolkt Oslo: zwaar bewolkt Kopenhagen: onbewolkt Aberdeen: geheel bewolkt Londen: zwaar bewolkt Amsterdam: geheel bewolkt Luxemburg: zwaar bewolkt Parijs: half bewolkt Bordeaux: zwaar bewolkt Grenoble: licht bewolkt Nice: zwaar bewolkt Berlijn: onbewolkt Frankfort: zwaar bewolkt München: onweer Zürich: onweer Genève: onbewolkt Locarno: onweer Wenen: onbewolkt Innsbruck: regenbul Rome: onbewolkt Ajaccio: licht bewolkt 25 gr. 24 gr. 21 gr. 12 gr. 17 gr. 22 gr. 25 gr. 25 gr. 23 gr. 25 gr. 21 gr. 27 gr. 29 gr. 26 gr. 26 gr. 25 gr. 27 er. 24 gr.- 29 gr. 27 gr. 23 gr. DE VERWACHT... LATER OPKLARINGEN. Aanvankelijk veel bewolking met nog enkele verspreide buien, en hier en daar mist, maar later ook opkla ringen. Over het algemeen iets lagere middagtemperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 31 mei Zon op 4.29 onder 20.51 Maan op 0.23 onder 11.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1