€sso lijst 5 VVD c C PREDIKANTEN NAMEN HET MET SPELLING NIET ZO NAUW 3 Flits en uw vakantie is veel zonniger WALCHEREN Bur-geplijike Stand ESSO EXTRA MOTOR OIL P0NTH0UD IN OKTOBER 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 30 MEI 1956 FAMILIENAMEN EN HUN BETEKENIS Merkwaardige verbeteringen waren er het gevolg van In 't voorgaande artikel zagen wy, dat de naam De Casembroot niets met kaas en brood te maken heeft, evenmin als de namen Schietekatte en De Kater met het bekende huis dier. Wij zullen nog een paar namen onder de loep nemen, die by het horen en lezen er van een verkeer de gedachte opwekken. Nemen wy bijvoorbeeld de naam KAASSCHIE TER. Men spreekt wel eens van schie ten met spek maar nooit schieten met kaas. In de naam Kaasschieter hebben dan ook kaas en schieten niets met elkaar te maken. Maar hoe is die naam dan in de wereld gekomen In de Franse tijd, namelijk in 1812 werd in ons land de burgerlijke stand ingevoerd. De kerken moesten hun doopboeken op de gemeenteka mers inleveren om by een aangifte van geboorte of overlijden gecontro leerd te worden of de aangifte wel juist was. Al de kerken moesten B. J. DE MEIJ voor zichzelf dus een nieuw doop boek aanleggen. In de doopboeken stonden natuur lijk, behalve de data van geboorte en doop, tussen beide waren maar enkele dagen verschil, ook de namen van de ouders. Die oude doopboeken zijn nog in de meeste gemeentear chieven aanwezig. Zoals daarin de namen geschreven stonden, werden zij ook opgenomen in de acten van de burgerlijke stand. In en vooral voor die tijd werd het niet zo nauw geno-men met de spelkunst. Ver scheidene predikanten, vooral zij, die uit een andere streek kwamen, schre ven de namen in het doopboek zoals zy werden uitgesproken. Hiervan heb ik enkele voorbeelden gezien, maar de naam Kaasschieter is wel zeer sprekend. De eigenlijke naam was Kaarsgie ter, in de uitspraak bijzonder veel op Kaasschieter gelijkende. Evenals zovele was kaarsgieter een be roepsnaam, afkomstig uit de tijd, toen de kaarsen in verschillende grootte werden gegoten. Wellicht heeft een der voorvaders van de hoofdcommissaris van poli- te te Amsterdam ook Kaasschieter geheten, doch schieter, d.i. een schut ter, doen veranderen in hetzelfde be tekenende jager. POERSTAMPER. Dit is ook een naam, waarmede een oningewijde geen weg weet. Deze uit Zuid-Beveland afkomstige en nog bestaande familienaam duidt een be roep aan, dat niet meer voorkomt. Het is namelijk ontleend aan de meekrapcultuur, die in Zeeland vóór het uitvinden van andere verfstof fen tot grote bloei was gekomen. Vooral op Zuid-Beveland, Tnolen en Schouwen-Duiveland was er op bijna elk dorp een meestoof, waar de mee krapwortels werden gedroogd (ge stoofd). In enkele plaatsen ligt nog de Stoofstraat of de Stoofweg. Was de meekrap voldoende ge stoofd, dan werd zij in het stamphuis gebracht, om daar, zoals deze naam 't reeds zegt, tot poeder te worden ge stampt. Dit werk deed de stamper, die in een grote ton stond en daarin met een zeer zwaar ijzer de mee krap tot poeder fijn stampte. De beroepsnamen stamper en poerstamper werden zoals tal van an dere familienamen. Anthonius Laurentius Stamper afkomstig uit Tholen, overleden in 1606, noemde zich toen hij voor pre dikant studeerde, Stamperius, zoals vele predikanten in zijn tijd aan hun naam een Latijnse vorm gaven. In 1723 kocht Cornelis Stamperius een huis op de Molendijk te Nieuw- land. Voor zover wij weten komt de naam Stamper niet meer als familie naam voor, wel Stamperius, zoals de bekende Zeeuwse kinderschrijver. Tot slot noemen wy nog enige Zeeuwse familienamen, waarvan de betekenis niet algemeen bekend is. Braber is de samentrekking van Brabander. Dixhoorn-Dykshoorn, hoek aan de dijk. Godeschalk betekent knecht van God. Haring heeft niet altijd te maken met het bekende zeebanket. De Friese uitgang ing betekent zoon van, dus haring was de zoon van Harre of Herre een Friese voor naam. Henning betekent evenzo zoon van Henne of Hein. Houterman was oorspronkelijk Houtman. Bekend zijn de gebroeders Houtman, die als eerste Neder landers naar Oost-Indië voeren. De houtman was vroeger de man, die bij een edelman voor hout, de enige brandstof moest zorgen. 3Iallekoote is genoemd naar de hofstede Maalkote onder Wemeldin- ge. Mange, ook Manger, betekent koop man of handelaar. Ook bestaat ae naam Hengstmanger, soms verkort tot Hengst. Maner of metselaar. Meijer. Deze veel voorkomende Advertentie Met Philips Photo- flux" altijd rake foto's. naam, ook in samenstellingen, bete kent opzichter. Meijers is de zoon van Meyer. De Munk is de samentrekking van de monnik. Overdulve is een echte Zeeuwse familienaam. In dit gewest wordt een niet brede sloot een dulve ge noemd. Platscliorre is een boerderij onder Oudelande. Tavenier was de houder van een taveerne of herberg. Tellier komt van tailleur of kleer maker. Middelburg „Youth for Chrisf'-bijeenkomst Uitgaande van de „Youth for Christ" Zeeland wordt zaterdag 2 juni a.s. in de Nieuwe kerk te Mid delburg een interkerkelijke evangeli- satiebijeenkomst gehouden, die om 20 uur begint. Ds. W. J. Meister, Geref. predikant uit Middelburg, zal een openingswoord spreken. De spreker van deze avond is de heer Jan Bruyn uit Den Haag, die tevens de algehele leiding heeft. De samen zang zal worden geleid door Kees Deenik, die ook solozang zal verzor gen en een massaal koor zal dirige ren, dat gevormd wordt door leden van het Hervormd kerkkoor 't Zand, kleinkoor van St. Laurens, Geref. Evangelisatiekoor Middelburg, Her vormd kerkkoor van Veere. zang koor „De Lofstem" St. Laurens, Hervormd kerkkoor van Seroosker- ke (W.v Chr. gemengde zangvereni ging „Valerius Veere, Hervormd kerkkoor van Souburg. De heer Jan Rijn uit Middelburg zal het orgel be spelen. Wedvluchten „De Telegraaf" i postduivenhoudersvereniging „De Telegraaf" in Middelburg hield twee wed vluchten. De uitslagen van de vlucht op St.-Quentin luidt: in concours 213 duiven, le duif 13.56, laatste 14.17 uur, afstand 186 km.: 1 P. J. Pijzen, 2 M. Karstanje, 3 C. L. Daane, 4 J. Huijssoon, 5 J. de Ridder, 6 W. M. Walraven, 7 P. A. Philipse, 8 R. Vader, 9 S. Kodde, 10 A. de Bue. De uit slag van de vlucht uit Quiévrain werd: in concours 165 duiven, le duif 15.10, laatste 16.17 uur, afstand 121 km.: 1 Chr. de Graaf, M. Daane, 3 M. D. Walraven, 4 L. de Kam, 5 P. A. Philipse, 6 M. Karstanje, 7 J. G. v. d. Driest, 8 A. van Schaik, 9 D. Hoogesteger, 10 J. Huijssoon. Vlissingen Avondconcert „St. Caecilia" Dank zij diverse zusterverenigin gen en oud-muzikanten, die de har monie de nog in hun bezit zijnde in strumenten in bruikleen afstonden, is „St. Caecilia" te Vlissingen a.s. za terdagavond toch in de gelegenheid in het Bellamypark te concerteren. Niettemin waren de voorbereidingen voor dit concert van dien aard dat een concert kan worden gegeven, dat uit marsen en walsen zal bestaan. Op het programma staan o.a. de walsen „Versmade liefde" en „Münchner Kindl", verder diverse marsen, waar onder het populaire „Amerikaanse patrouille". Een uitzondering hierin is het originele werk. goor harmonie orkest, de suite van Delhaye Aqua relles". dat- een verklanking is'van- vier, door de dochter van de compo nist vervaardigde, schilderstukjes. EXAMENS Geslaagd voor eerste stuurman (th. ged.) de heer Th. W. Langendam en voor scheepswerktuigkundige B II de heer J. B. H. Bekkenutte, beiden leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Uitbreiding boekenbezit Het boekenbezit van de Openbare Lees zaal en Bihiotheek te Vlissingen werd uit gebreid met de volgende werken: Ashton, Het oude hospitaal; Broersen, De drie Dekkers: Christie, Miss Marple en haar dertien problemen: Van Eyk, Het huis aan de gracht: Van der Hoogte, Huis in de nacht; Huysman-Griep, Zeeuwse ver telseltjes: De Jong, Rembrandt; Mc Ma- nus. De grote sleep: Schade, Een engel ging naast mij; Stone, Pioniers vrouw; Vis ser, De vlag halfstok: Van de Walcheren, Scherven langs de hemel; Brisson, Le lierre; Welty, The ponder heart; Maurois, Lettres l'inconnue; Smedts. Australië nieuw vaderland; Pos, Sprong naar het land der pharao's; Buliard, Inuk; Meyer eh Hausbrand, Met tent of caravan; Brocx, Automobieltechniek, 2 delen; Vin cent, Zingend door het leven; Aafjes, De blinde harpenaar. Meliskerke Politiehond Vorïfe week behaalde de hond van dé heer Stroo, wachtmeester bij de rijks-politie te Meliskerke en lid van de „Honden Dresseervereniging Wal cheren", te Moergestel het certifi caat „Politiehond" met het hoogste aantal punten van de acht deelne mers. Sint Laurens »Vlam in de pan" Maandagmorgen ontstond een begin van brand in de bijkeuken van de heer De N. te Sirit-Laurens. Timmerlieden, die daar „op karwei" waren, hadden een bus met een teerprodukt op het gas te warmen gezet. De inhoud van deze bus kookte over en vloog in brand. De heer des huizes draaide vlug de kraan dicht, een buurman gooide er een emmer water over en een buur vrouw' belde intussen de brandweer Deze kwam spoedig ter plaatse? ir behoefde geen dienst meer .te doen. De schade van het „vlam-in-de- pan-geval" bleef beperkt tot enkele iwartgerookte wanden. Inzameling vluchtelingenhulp Het vorig jaar in St. Laurens ge vormde comité voor hulpverlening de vluchtelingen in Karinthië, heeft dezer dagen haar arbeid afge sloten. Dank zij een goed geslaagde oljebollendag en een gehouden inza meling kon een bedrag van 913,10 worden afgedragen. Voor een ge meente als Sint Laurens een mooi bedrag. Collecte De collecte voor de Blauwe Week heeft ln St.-Laurens een totaalbedrag van f 28 opgeleverd. MIDDELBURG. Bevallen: C. Lampert-Davidse, d.; M. A. H. Meulenbroek-Damen, z.: G. M. Rijerse-Schlppers, d.; C. E. Kruithof- De Steur, z.; L. Sleeuwenhoek-Suurland, d.; P. Plugge-Jobse, z.; E. Schouwenaar- Van Sluijs, z.; C. P. Walraven-Buijs, d.; M. de Groene-Imanse, d.; A. Ultee-Ter Velde, z.; A. Schrieks-Raas, d.; E. G Kretz—Van de Nieuwegiessen, d.; M. Mat- zlnger-Mantz, z. met de nieuwe verdubbelt U de levensduur van Uw motor Met Esso bent U beter uit Waarom moeten vrijgezellen op het scrafbankje? Maak een einde aan de onmatige belastingdruk op ongehuwden. Geen verschil tussen man en vrouw. Als ze hetzelfde werk doen, ook dezelfde beloning. Officiële publikaties GEMEENTE VLISSINGEN HINDERWET B. en W. van Vlissingen; gelet op art. 12 der hinderwet, brengen ter openbare ken nis, dat bij hun besluit van 24 mei 1956 aan heren gebroeders J. J. en F. M. Meur te Vlissingen op de daarbij ge stelde voorwaarden vergunning is ver leend tot het oprichten van een inrich ting voor het repareren van elektromoto ren, waarin 5 elektromotoren met een ge zamenlijk vermogen van 3.05 p.kv ge bezigd zullen worden, alsmede een droog- kast 1,5 kw, ln het perceel kadastraal be kend gemeente Vlissingen, sectie D no. 1636. plaatselijk gemerkt Vlamingstraat 10. Vlissingen, 28 mei 1956. GEMEENTE MIDDELBURG ONTTREKKING GEDEELTE PARKEER TERREIN AAN DE OPNBARE DIENST B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat het voornemen be staat een gedeelte van het parkeerterrein bi] de Markt, ter oppervlakte van 3 m2, te onttrekken aan de openbare dienst. Een situatietekening, waarop dit gedeel te ls aangegeven, ligt vanaf heden t.m.: 12 Juni 1956 ter gemeentesecretarie (kamer 14) ter inzage. Gedurende dit tijdvak kun nen schriftelijke bezwaren bij de gemeen teraad worden ingediend. Middelburg, 28 mei 1956. Examen. Mej. J. Hillebrand, afkomstig van St.- Laurens, slaagde in het Julianaziekenhuis te Amsterdam voor het diploma zieken verpleging. De heer L. F. Boon uit St.Laurens slaag de ln Den Haag voor het Vakdiploma Be- roepsgoederenvervoer. Ondertrouwd: E. Vooijs, 28 j. en Cath. Marinissen, 24 G. P. Bruel, 20 j. en M. H. Smits, 18 j.; M. A. Koldenhof, 27 j. en M. B. Bolier, 30 B. Best, 26 j. en I. Ver- hage, 22 j.; J. J. van Hofwegen, 24 j. en S. J. W. Dansen, 22 j. Getrouwd: R. Fastenau, 25 en I. S. de Kam, 24 C. M. van der Werf, 31 J. en G. Bijl, 28 J. Moerland, 30 j. en M. W. Vereist, 26 j.; J. H. Janssen, 29 j. en H. A. J. Ferwerda, 22 j. Overleden: L. H. H. Parren, 73 wedn. C. W. Mes; A. Pattenier, 74 j., geh. met J. Franse: L. Pieterse, 74 weduwn. M. de Waard. VLISSINGEN. Bevallen: J. J. Weststrate-v. Reems, z.; G. M. Schillemans-v. d. Loo, z.; P. E. Duijn-Vos, d.; M. S. Wilderom-Ramme- loo P. A. Meeusen-Koens, d.; J. Schot- Vergouwe, d.; J. Suurmond-Beezemer, d.; L. E. Pape-Hausschulz, d.; R. Polderman- Andriessen, d.; B. Hollander-Schroevers, d.; M. I. Elshout-Ratelband, z.; M. Krom- been-Korstanje, d.; M. J. v. Beveren-v. d. Ent, d.; M. M. Janse-Beentjes, z. Ondertrouwd: J. Weterings, 30 j. en J. v. d. Ende, 26 J.; J. P. Kalkman, 23 j. en E. M. v. d. Berg, 24 j.: J. J. Vader, 25 j. en P. C. v. d. Giezen, 23 M. Kerkhove, 31 J. en J. J. C. v. d. Meule, 21 M. M. Florax, 23 j .en W. Th. P. Janssen, 25 A. N. Ham, 24 j. en M. M. v. Dommelen, 31 J. A. Filius, 56 j. en O. E. Pot, 49 j.; G. J. Kiewiet, 21 j. en M. do Carmo Cura- do Reis, 25 j.; P. J. M. de Leeuw, 29 j. en F. C. Baart, 21 j.; C. v. d. Buuse, 36 j. en B. v. d. Broeke, 39 j.; G. Chr. Meeuse, 26 j. en S. M. C. Boom, 20 A. Lijk, 24 j. en J. de Visser, 25 j.; F. Kas, 27 J. en H. F. Mulder, 24 j.; M. P. L. Mulder, 47 J. en L. Dietz, 43 j. Getrouwd: P. J. Quite, 22 en A. Arn- scheidt, 23 j.: J. v. Spaandonk, 19 J. en W. F. Bosschaart, 19 j.; L. P. Mouthaan, 22 J. en W. J. Schenkenberg, 25 j. Overleden: H. J. Essers, 78 j., w. v. W. C. du Pré: M. K. Holthausen, 62 j.; M. J. A. v. d. Ent, 25 j., e. v. H. J. M. v. Beve- ren: R. Boeije, 74 j., wedn. v. C. S. Die- rlngs: W. B. v. d. Berg, 69 j., e. v. N. Tax; J. H. Tuin, 21 J. OOST- EN WEST-SOUBURG. Bevallen: C. Jacobse-Sturm, d.: P. Arendse-Koppejan, d.; H. van der Meer- Van de Velde, z.; F. de Jonge-Harlnck, z. Ondertrouwd: W. Joosse, 25 j. en C. P. van Dijk, 24 j.; C. J. de Visser, 31 J. en H. van Rossum, 26 j. Getrouwd: A. Vergouwe, 24 j. en M. Voogdt, 21 j.: W. van der Heide, 23 J. en J. P. Antheunlsse, 25 j. Overleden: A. Swart, 77 e. v. W. Rij- keboer. R.C.S.COAK 10—1. RCS heeft een stevige .101 zege behaald op het elftal van de COAK uit Middelburg. De militairen lieten weliswaar vrij aardig veldspel zien, maar het was te onsamenhangend om de Souburgse defensie te veront rusten. Met rust leidde RCS reeds met 30, ondanks uitstekend werk van doelman Klein in het Coak-doel. Nadat kort na rust de voorsprong tot 40 was vergroot, belandde een corner in het RCS-doel (41). RCS nam nu het heft volkomen in handen en door nog zes treffers werd de eindstand 101. Na een kppduel moest de Coak-midvoor 10 minuten voor het einde met een hersenschud ding het veld verlaten. Collecte. In de ned. lierv. kerk te Wol- faartsdijk is in 1955 voor de zending 1987,22 opgehaald. feuilleton door menno de munck Ook Britta was nu opgestaan. Maarten zat nog steeds. Hij staarde verbijsterd naar Guttenaer, die nu iets scheen te begrijpen. Hij keek mij recht aan, terwijl hy plotseling snel ler begon te lopen dan hij kon, zodat hy zich aan de banken moest vast houden. Maar hij lachte, terwijl hij naderstrompelde. Ik voelde, dat hrj meer begreep, dan ik hem ooit kon hebben verteld. Dit was ons tweede geheim, wist ik. Het eerste was ons Bezoek aan „De Gouden Roemer". Ik schudde Maarten zacht heen en weer, evenals jaren geleden. Hi| keek mij verbaasd aan. „Kom" zei ik. We stapten de bank uit. „Guttenaer", zei ik, „het is heel lang geleden, dat ik hier op dit uur ook heb gezeten, mot Maarten. Ik heb je toen gezegd, dat ik je spel prachtig vond. Ik meende dat. En nu meen het weer. En ik niet alleen maar Maarten en Britta ook Ik keek Britta aan. „Is het niet, kind?" Zij knikte. Zij kon niet spreken. Haar kin trilde. Er liep een kleine traan langs haar wang. Ik haalde mijn zakdoek te voor schijn en wiste die traan weg. Guttenaer wendde zich verlegen af. Maarten stond er bij met gebogen hoofd. Ik nam de organist bij de arm. „Laten we naar buiten gaan", stel de ik voor. „We zijn hier weer zon der toestemming, Guttenaer. We heb ben vergeten Krops te gaan vragen of we naar je mochten luisteren". Guttenaer lachte, terwijl we naar de uitgang liepen. Britta èn Maarten volgden ons. Ik hoorde het aan hun voetstappen. „Guttenaer", zl ik, toen we buiten stonden, „je hebt nog wel een ogen blikje, niel?" „Jawel, dokter". „Ga dan met ons mee", verzocht ik. „Ik wil graag eens horen, hoe de muziek, die je nu op het orgel hebt gespeeld, voor piano klinkt. Dat kan toch?" „Ja zeker, dokter". Er klonk niet de minste bevreemding in zyn stem. Ik knipoogde tegen hem. „Maarten heeft een prachtig in strument", zei ik. Het is ruim een week geleden nog gestemd". Lydia opende de deur van het no tarishuis toen we op de stoep ston den. Ik lachte haar toe. „We brengen een gast mee, Lvdia", zei ik. „We komen juist uit de kerk. We hebben naar Guttenaer gelui sterd Zij keek mij aan, alsof zij mij niet geloofde. „Guttenaer..." zei zij. Haar stem klonk hoog en bevend. Toen staarde zij langs mij naar de overzijde. Ik draaide mij om. Maarten en Britta waren nu op het midden van het plein. Hij had zijn arm door de hare gestoken. Ze naderden lang zaam. Maarten was nog steeds heel Bij de zij-ingang van de kerk stond Krops. Hij keek met open mond naar ons. Zijn ogen spiegelden de opperste verbazing. Ik wendde mij tot Guttenaer. „We waren juist op tijd buiten", zei ik, „maar hij zal er wel niet over zwijgen. Als hij weer om pillen voor zyn lever komt, dan vang ik hem in de gang wel op. Ik zal dan wel zien, ik net weer goed maak. Gaan hinnpri f" dat we naar binnen?1 Lydia ging een pas opzij. Guttenaer en ik stapten de hall in. Ik keek nog even achter my. Maarten en Britta nu op de stoep. Lydia hield de deur wijd voor hen open. Zij keek Maarten vol verwachting aan. Bij de zitkamer stond Elza. Zij schudde het hoofd, toen zjj ons wilde binnenlaten. „Straks", zei ik. „Kom, Guttenaer!" Ik ging nem voor naar boven. Hy volgde mrj zo snel hrj kon. I'rt was, alsof hij volkomen begreep wat ik wilde. Op Maartens kamer trok ik hem de muziekportefeuille uit zijn handen eft plaatste haar op de piano. Het deksel van het instrument stond nog omhoog. In de aarden kan waren nieuwe asters gezet, zag ik. De bloe men waren nog vers. Hij draaide de kruk iets hoger en ging zitten. Ik liep naar de gang, toen de eerste tonen klonken. De muziek ruiste door het huis. Ik luisterde enige ogenblikken en begaf mij toen naar de trap. Achter mij be gonnen de bassen te grommen. Beneden stond Maarten met ver trokken mond. Hij hield het gelaat naar mij geheven. Lydia en Britta stonden bij hem. Ik lette scherp op zijn gezicht. Hij hield de kaken op eengeklemd. Zijn handen waren tot vuisten gebald. Zijn gezicht veranderde heel lang zaam. De spanning en de strakheid vielen weg. Hij boog het hoofd. Hij opende zijn handen en balde ze op nieuw tot vuisten. Hij vocht verbeten tegen zijn angst en zijn onmacht, zag ik. Toen de hoge, bevende toon zich liet horen, keek hij mij aan. Hij glim lachte plotseling. Ik stond juist klaar om naar beneden te lopen en hem te halen. Het was niet meer nodig. Hy besteeg de trap met twee treden te gelijk. Britta en Lydia volgden hem. Ik liep hem na. Hij ging zyn ka mer binnen en bleef bij de piano staan. Zijn blik was gericht op de handen van Guttenaer de handen van zijn oude leermeester, die de zij ne hadden gevormd en veredeld. Toen Guttenaer ophield met spe len, was het een ogenblik doodstil. De organist zat met gebogen hoofd, zwijgend. Ik dacht er aan, dat Maar ten ook al vaak zo moest hebben gezeten, niet alleen thuis, maar ook in zijn luide zalen, in dat ene, ver bijsterende ogenblik van stilte, als de laatste tonen van zijn muziek waren verklonken. Er was geen enkele aarzeling in hem, toen Guttenaer plaats voor hem maakte. Hij zette zich direct op de sruk. Even bekeek hij zijn handen. Hij bewoog zijn vingers. Ik zag aan zijn ogen, dat zijn onmacht geweken was. Toen legde hij ze op de toetsen. Bij de eerste klanken draaide ik mij om. Ik voelde een hand op mijn schouder. Het was de hand van Britta. Ik maakte mij zacht van haar los en stapte over de drempel. De muziek klonk vast en sterk. Ik moest iets wegslikken kon er niets aan doen. Het waren dezelfde klanken en toch anders. De stem men der bassen waren minder drei gend en boosaardig. Ze beklemden mij niet. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 12