PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Vierhonderd Ambonezenbezetten' het „Plein" in Den Haag Grote verwachtingen voor het komend Zeeuws toeristenseizoen TWHatti op bezoek bij premier Tito STADJE ÏN ENGELAND DOOR BOSBRAND BEDREIGD Vandaag... 199e jaargang - no. 125 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 mei 1956. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum vap 1,—- „Brieven of adre» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 5 telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstraat 24, telef. TEGEN „ZELFVERZORGING" Bewoners van woonoorden op Walcheren in lijdelijk verzet (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, maandagavond. Deze stad heeft er vanavond een trieste bezienswaardigheid bij. Onder de bomen van Plein 1813 bivakkeren 400 Ambonezen, mannen, vrouwen en kinderen, en daaromheen lopen Hagenaars, die er niets van begrijpen. In de warme zomeravond lig gen en zitten ze daar op dekens, geleund tegen een tas of koffer. Af en toe licht een sigaret even op. Zacht praten ze, om de kinderen niet wakker te maken. Er heerst een absolute rust en gelatenheid rond deze mensen, die vast besloten zyn hier de nacht door te bren gen en niet uit Den Haag weg te gaan, voor ze hun onbereikbaar doel bereikt hebben. Ze zijn niet volkomen onvatbaar voor rede. Tegen de middag kwamen deze Am bonezen, afkomstig uit woonoorden in Middelburg, Westkapelle, Vlissingen en Burghsluis in Den Haag aan. Bo vendien is er nog een groep uit Steen- wijkerwold. Hun doel was aan de mi nister-president een petitie aan te bie den, waarin verzocht wordt de zelf- verzorgingsregeling ongedaan te ma ken. Om hieraan op lijdelijke wijze kracht bij te zetten, zijn vrouwen en kinderen meegekomen. De bussen zijn naar huis gezonden; ze waren alleen voor de heenreis gehuurd. Ze zullen in Den Haag blijven tot hen voedsel en vervoer wordt gegeven. Deze actie van de P.N.M.S., Partai National Maloekoe Selatan, de enige groep, die zich nog blijft verzetten tegen de zelfverzorgingsregeling zo wel de leden van de B.P.R.M.S. als van de C.R.A.M.S. hebben het werk hervat en zijn akkoord gegaan met de steun regeling is bij verrassing gekomen. Minister Drees was in vergadering van de ministerraad en de waarne mend secretaris-generaal van het mi nisterie van Algemene Zaken heeft een kleine delegatie ontvangen en deze toegezegd de wensen aan de mi nister over te brengen en de petitie in ontvangst te nemen. Hiermee heeft de leider van de groep, de heer S, Siwaletta, echter geen genoegen genomen. „Wij wil len eten voor onze kinderen en wij willen, dat er weer voor ons wordt gezorgd", meent hij. Even min heeft een bezoek aan de heer Van den Oever, loco-burgemeester van Den Haag iets opgeleverd. De ze heeft, althans volgens de heer Siwaletta, beloofd het verzoek van deze lijdzame groep mensen, die hier de nacht ingaan, aan de Contra „kleutersterfte" Het Nederlands instituut voor efficiency wil de strijd aanbin den tegen het grote personeels verloop onder het lagere perso neel bij de Nederlandse bedrij ven. Het verschijnsel, dat werk nemers binnen een jaar na in diensttreding ontslag nemen, en dat in het bedrijfsleven „kleu- tersterfte" genoemd wordt, be draagt bij sommige bedrijven meer dan 75 Het personeel dat binnen twee maanden weer opzegt, rangschikt men in de ca tegori e .zuigelingensterfte' Vergezeld van enige militairen en po litieke persoonlijkheden van zijn land arriveerde prins Norodom Sihanouk, ex-koning van Cambodja met zijn sportvliegtuig op het vliegveld Le Bourget uit Athene. Op liet vliegveld werd hij begroet door o.a. de Franse secretaris voor de luchtvaart (links). De foto toont de prins, die een groet beantwoordt, hem op traditionele wij ze door een van de aanwezigen gebracht. alleen maar koppig i minister-president te zullen over brengen. „Ik heb de indruk, dat de loco-burgemeester bereid is als tussenpersoon op te treden", zegt de heer Siwaletta, „we worden hier in ieder geval met rust gela ten". Er is ook geen enkele reden om deze mensen van dit plein te verjagen. Schade zullen ze er niet van onder vinden, want de nacht is warm en zij hebben op alles gerekend. Last bezor gen ze niemand. Hier en daar, op flin ke afstand, houdt een politieagent een oogje in het zeil.' Koppig Eerder reeds is gebleken, dat juist deze betrekkelijk kleine groep koppig blijft vasthouden aan de vroegere toe stand. Het waren ook de leden van deze P.N.M.S., die enige maanden ge leden de in hun woonoorden geïnstal leerde keukens vernielden en daar voor gevangenisstraffen moesten on- Zowel in regeringskringen als bij de gemeente Den Haag betreurt men deze onverstandige tocht naar Den Haag. Maar de deur blijft volledig openstaan voor het horen van deze mensen en wij krijgen ook niet de in druk, dat iemand het hun moeilijk zal maken. Zeker niet, wanneer zij zich rustig houden en zich te elfder ure als nog bereid tonen naar hun woonoor den terug te keren. Maar voorlopig lijkt het daar niet c Ze maken zich voor de nacht ge reed. Af en toe hoort men een kind huilen. „Ze hebben honger" zegt hun leider. De welgevulde tassen en kof fers wijzen daar overigens niet op, en ook aanvoerder Siwaletta maakt een welvarende indruk. „We hebben na tuurlijk wel rijst en brood bij ons. Anders komen de kinderen om", voegt hij er onbewogen aan toe. Al met al is het een trieste vertoning. Siwaletta verklaarde, dat zijn volge lingen allen zouden terugkeren, als zij voeding en zakgeld zouden krijgen. „Wij lopen al vijftien dagen met een half lege maag rond", zeide hij. Aan vaarden van de nieuwe regeling, die hieraan een einde zou maken, noemde hij onmogelijk. Hij zeide naar Den Haag te zijn gekomen, omdat nog steeds geen antwoord was ontvangen op brieven en telegrammen, waarin tegen de nieuwe regeling is geprotes teerd. De P.N.M.S. is een kleine organisa tie. die zich in juli 1954 van de C.R.A. M.S. heeft afgescheiden. TWINTIG METER HOGE MUUR VAN VLAMMEN Bewoners werden geëvacueerd. Het eeuwenoude stadje Wareliam op ongeveer 20 km ten oosten van Dorchester in Engeland is twee da gen lang bedreigd door een gewel dige bosbrand. Slechts het plotseling draaien van de wind maandagochtend heeft Wareham gered, nadat een 20 me ter hoge muur van vlammen tot aan de rand van het stadje was ge komen. De nieuwe aanklachten tegen mr. Schokking Naar aanleiding van de berichten, volgens welke mr. G. ter Laan een klacht namens de Heer Slui zou heb ben ingediend tegen mr. Schokking en dit gedaan zou hebben „na over leg met de procureur-generaal bij de Hoge Raad deelt prof. Langemeiier mede: De minister heeft mr. Ter Laan naai- de procureur-generaal verwe zen in verband met het verzoek van mr. Ter Laan om inzage van stukken Mr. Ter Laan heeft tegenover de pro cureur-generaal mededeling gedaan van zijn voornemen een klacht na mens de heer Slui in te dienen, maar heeft, zoals begrijpelijk is, het oor deel van de procureur-generaal over de wenselijkheid daarvan niet ge vraagd. De procureur-generaal heeft, zoals al weer vanzelf spreekt, zulk een oordeel ook niet gegeven. Bijna 400 brandweerlieden, militai ren en dorpelingen zyn urenlang in de weer geweest om de vlammen te- fen te houden, die Wareham aan rie kanten insloten. De felle wind, die soms stormkracht had, stuwde de vlammen over de heuvels met het geluid van een straalvliegtuig. Toen het vuur Wareham naderde, werden de 2600 inwoners die het stadje telt, met vrachtw-agens wegge bracht. Zij mochten slechts de aller noodzakelijkste goederen meenemen. Verscheidene brandweerlieden wer den naar ziekenhuizen in andere plaatsen overgebracht, de meeste met verstikkingsverschijnselen. Toen bleek dat de watervoorraad van Wareham onvoldoende was om het vuur te bedwingen, legden solda ten en mariniers een noodketen van slangen tussen de haven van Poole en het toneel van de brand. Het vuur ontstond nabij een muni tiefabriek in de bossen rond Ware ham. Duizenden tonnen explosieven worden hier dagelijks geproduceerd en vervoerd. Marieke van Dijk na geslaagde operatie terug reike van Dijk haar voetjes op c dingstrap van het vliegtuig, dat haar, na de geslaagde hersenoperatie, met haar moeder uit Stockholm maandag avond naar Nederland bracht. In haar handen hield zij twee al wat verwelk te bosjes bloemen en een grijze teddy beer geklemd. Nog circa vier weken blijft mevrouw Van DijkVarekamp met haar dochtertje en vierjarig zoontje Loddie by haar moeder in Amsterdam en dan gaat het drietal terug naar Croydon in Australië, waar de heer Van Dijk en de grote Gijs vol ongeduld wachten. By de ope ratie, die bijna vier uur duurde, werd een hersentumor weggenomen. De Zweedse hersenchirurg professor Oli- vecrona, deelde na afloop mede, dat de ingreep, waarby de schedel werd gelicht, volledig geslaagd was. Twee uur later was de vader in Australië van deze blijde tyding op de hoogte gebracht. De leeuwin, welke op bijgaan. de foto op de kap van een vrachtauto is gesprongen, was ontsnapt uit, 'een circus nabij Madrid nadat zij twee stal knechten had aangevallen en licht gewond. Toen de leeuwin op straat verscheen was deze onmiddellijk ontruimd. Britse resolutie in de Veiligheidsraad Gelukwens voor Hammarskjöld Engeland heeft by de veiligheids raad een ontwerp-resolutie gedepo neerd, waarin de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld, wordt gelukgewenst., evenals Israël en de Arabische landen, met hetgeen bereikt is In het Midden-Oosten. Hammar skjöld wordt verzocht zyn goede dien sten te blyven verlenen. De veiligheidsraad komt vandaag byeen ter bespreking van het rapport van Hammarskjöld. De Britse resolutie doet een beroep op de betrokken landen om zich ten volle aan de bestandsovereenkomst te houden. Arabische vertegenwoordigers by de V.N. verklaarden zich maandag avond tegen de Britse ontwerpresolu tie, die, zoals de leider der Syrische delegatie Ahmed Sjoekairi,, het uit drukte, „neerkomt oji een verminking van Hammarskjölds missie". „Het gevaarlijkste punt van de re solutie is het daarin geopperde denk beeld om een oplossing te zoeken, die voor alle partijen aanvaardbaar is. De Arabieren hebben een onver vreemdbaar recht op Palestina en dit punt kan niet een onderwerp van be spreking worden, dat door Israël of andere landen zou kunnen worden aanvaard of verworpen". Indonesië wenst historische kunstschatten terug. Indonesië zal aan Nederland ver zoeken historischen Indonesische kunstschatten terujr te geven die zich thans in Nederlandse musea bevin den, zo heeft de secretaris-generaal van het ministerie van onderwijs, M. Hoetasoit, maandag verklaard. Hy zeide dat deze kunstschatten door de Nederlanders uit Indonesië zyn weggehaald. „We zullen de terug keer van deze voorwerpen eisen", verklaarde Hoetasoit. Onverwachte reis naar Belgrado Geheel onverwachts is de Ita liaanse communistenleider Togliat- ti naar Belgrado vertrokken om vlak voor het vertrek van Tito naar Moskou nog met de Joego slavische president te confereren. Togliatti verklaarde bij aankomst in Belgrado, dat hij met instem ming van het bestuur van de Joe goslavische communistische party gekomen is om besprekingen te voeren over kwesties die de Ita liaanse en de Joegoslavische partij aangaan. Hy zou echter, met het oog op de verkiezingen in Italië, zo spoedig mogelijk weer naar Ita lië moeten terugkeren. Het Joegoslavische nieuwsagent schap Tanjug heeft bericht, dat To gliatti twee dagen in Belgrado zal blij ven om besprekingen met Joegosla- De lijstnummers voor de a.s. verkiezingen. De Iystnummers voor de a.s. ver kiezingen luiden thans officieel als volgt: 1 Kath. Volkspartij; 2. Party van de Arbeid; 3. Anti-Revolutionaire Party; 4. Christelyk Historische Unie; 5. Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie; 6. Communistische Partij Ne derland; 7. Staatkundig Gerefor meerde Partij; 8. Gereformeerd Poli tiek Verbond; 9. Nationale Unie; 10. Ned. Oppositie Unie. De lijstnummers van de Nationale Unie, de Ned. Oppositie Unie en het Gereformeerd Politiek Verbond wer den gisteren na een loting vastge steld. Alle partijen hebben in de 18 kieskringen kandidaten gesteld. BELANGSTELLING „VAN BUITEN" BLIJFT STIJGEN Studie economische betekenis over toerisme in Zeeland wenselijk geacht ZEELAND komt er hoe langer hoe meer „in" als vakantie-oord, dit mag als een bekend feit worden verondersteld. Elk jaar weer bezoeken meer toeristen onze provincie en telkenmale wordt de be tekenis van deze bron van inkomsten voor Zeeland weer duidelij ker. Met bijzonder hooggespannen verwachtingen zien de zeer vele belanghebbende zakenmensen het hoogseizoen 1956 tegemoet, even als de mensen van „vreemdelingenverkeer". „En bovendien met zeer groot vertrouwen", aldus de mening van de heer G. W. Oskamp, directeur van de Provinciale V.V.V. en propagandist voor Zeeland bij uitstek. Reeds in februari begonnen de aan vragen bij zijn bureau binnen te stro men in een getal, dat 300% is van het cijfer in 1955! Na dit zeer vroege begin hield deze „storm van liefheb berij" steeds aan. Nu de „zaken" zo goed gaan meent de heer Oskamp zo zei hij ons dat het dienstig zal zyn een studie, in de vorm van een rapport bijvoorbeeld, te maken van de werkelijke betekenis, die de vreemdelingenindustrie in economisch opzicht voor onze 1 provincie heeft. „Ik zou dat bijzonder op prijs stel len", aldus de prov. V.V.V.-directeur „Er komen dan zeker interessante gegevens uit de bus". Óver de vooruitzichten van-land tot-land zei de heer Oskamp, dat veel Franse toeristen worden ver wacht, hoewel de politieke toestand in dat land onzeker is. „Maar wij moeten ons nog meer naar het oos ten wenden", zo meent hij, „de Duit sers zitten er gunstiger voor dan de Fransen". Wat de Belgen aangaat vertelde de heer Oskamp, dat de in druk gewettigd is, dat het toering- cartoerisme uit dat land zal vermin deren. Verwacht wordt namelijk, dat België als eerste land het massa toerisme gaat verlaten. Men zal daar meer individueel uitgaan om werke lijk tot zichzelf te komen, hetgeen de grote behoefte van deze tijd is. Juist in dit opzicht kan Zeeland veel zo niet alles bieden! Dat de belangstelling voor Zee land nog steeds stygende is leidt de provinciale V.V.V.-directeur ook dui- delyke af uit de bezoeken, die hy krygt. Er kwamen reeds tal van reis bureaudirecteuren hun licht by hem opsteken, journalisten werden rond geleid, buitenlandse schryvers toon den zich enthousiast na een Zeeuw se trip! Engelse televisiemensen maakten opnamen, een prettig ver schijnsel, want ook Engeland dich ter by Zeeland dan men denkt is belangrijk. In dit verband wijst de Oskamp op de betekenis van de nieuwe Italiaanse lijndienst vanuit Vlis singen op Midden-Amerika, Deze boten geven in feite Zeeland ook weer een dir cte verbinding met Engeland, zij het met een lagere frequentie dan de vroegere van de „Zeeland". Overigens uit zich de belangstelling van buitenaf voor Zeeland ook in het aantal landelijke congressen, dat hier wordt gehouden. In dit verband ver telde de heer Óskamp, dat de ho tels vrijwel over de gehele linie goe de berichten melden. Mei het oog op genoemde congressen zijn er thans zelfs reeds moeilijkheden met de bed- reserveringen. omdat vele hotels reeds lang grotendeels volgeboekt zijn Sportvisserij Een geheel ander facet van het toe risme is de sportvissery. Verwacht wordt, dar deze dit seizoen sterk zal opkomen Ren grote stimulans daar voor is de internationale zeehengel- wedstrijd op Thol^n geweest. „Zee land is voor deze vissers veel aan trekkelijker dan de binnenwateren", aldus de heer Oskamp, die in dit op zicht ook de Belgische belangstelling (Vermig op pag. 2) vische communistische leiders te voe ren. Politieke en diplomatieke kringen in Belgrado bleken zeer verrast over dit onverwachte bezoek kort voor het vertrek van Tito naar Moskou en al gemeen is men van gevoelen, dat de besprekingen van groot belang zullen zijn. De Joegoslavische communisten heb ben zeer nauwkeurig alles geregis treerd, dat de andere communistische partijen en in het bijzonder de Ita liaanse en Franse communistische par tij gezegd hebben over de Joegosla vische partij nadat deze een nieuwe, zelfstandige koers was gaan volgen. De Joegosla ven hebben niet ver heeld, dat zij zeer ingenomen waren met de houding, welke de Italiaanse partij heeft aangenomen en dat zij in tegendeel gebelgd waren over het standpunt, dat de Franse communisten tegenover hen hebben ingenomen. Kroesjtsjewgeen tweede partij Voorsfel van academici verworpen Volgens Daniel Cazel, speciale cor respondent van het te Bordeaux ver schijnende dagblad „Sud-Onest", heb ben vier leden der Sowjetrussische academie van wetenschappen eerste party-secretaris Niklta Kroesjtsjew voorgesteld in de Sowjet-Unie een tweede party in het leven te roepen. Kroesjtsjew zou dit voorstel ver worpen hebben en de vier academici zouden zonder pardon uit de commu nistische party zijn gezet, terwyl zy van al hun functies werden ontheven. Cazel. die schrijft het bovenstaande van zeer betrouwbare zijde vernomen te hebben, verklaart dat het voorge vallene slechts aan de hoogste par tyfunctionarissen is medegedeeld. is het 60 jaar geleden, dat de Noor se geleerde en ontdekkingsreizi ger Fridtjof Nansen naar Oslo te rugkeerde van zijn beroemd ge bleven pooltocht. Samen met 13 andere expeditieleden had hij een harde overwintering van tien maanden achter de rug op het schip de „Fram" aan de westkust van Franz Jozefsland. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van maandag avond 19 uur: Stockholm: onbewolkt 23 gr. Oslo: mist 21 gr. Kopenhagen: onbewolkt 19 gr. Aberdeen: nevel 17 gr. Londen: onbewolkt 26 gr. Amsterdam: vrijwel onbewolkt 24 gr. Luxemburg: half bewolkt 28 gr. Parijs: zwaar bewolkt - 29 gr. Bordeaux: half bewolkt 24 gr. Grenoble: licht bewolkt 25 gr. Nice: zwaar bewolkt 24 gr. Berlijn: onbewolkt 22 gr. Frankfort: licht bewolkt 29 gr. München: onbewolkt 25 gr. ZÜrlch: zwaar bewolkt 29 gr. Genève- regenbui 26 gr. Locarno, geheel bewolkt 27 gr. Wenen: onbewolkt 24 gr. Innsbruck half bewolkt 31 gr. Rome: geheel bewolkt 29 gr. Ajaccio- onbewolkt 27 gr. DE VERWACHT. WARM Over het algemeen zonnig; en warm weer met hier en daar een onweers bui. Zwakke tot matigde veranderiy- ke wind. ZON EN MAAN 30 mei Zon op 4.30 onder 20.50 Maan op 0.01 onder 9.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1