O KAPPIE BLOEDPROEF BIJ „OVERMATIG" GEBRUIK VAN ALCOHOL en de BOEVENKAPITEIN CHARMANTE SOPHIA LOREN IN „HET MEISJE VAN DE RIVIER" STEMMEN UIT DE KERKEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 MEI 1956 BEZWAREN VAN ARTSEN Voorgestelde procedure niet verantwoord Namens de Koninklijke Nederland- sche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst schrijft men ons o.a.: Wanneer kan men spreken van overmatig alcoholgebruik? Tot nu too is het volgens art. 26 van de We genverkeerswet „voor een bestuur der van een motorrijtuig verboden daarmede over de weg te rijden, ter wijl hij verkeert onder zodanige in vloed van het gebruik van alcohol, dat hij niet in staat moet worden ge acht het motorrijtuig naar behoren te besturen". Hiermede kan men dus duidelijke gevallen van „overmatig" alcohol-gebruik straffen. De wetgever wil nu verder gaan en zou, vooral ten behoeve van preven tieve werking, ook die bestuurders strafbaar willen stellen, die, hoewel niet kennelijk onder de invloed, toch een hoeveelheid alcohol gebruikt hebben, die him rijcapaciteiten ver mindert, zij het in geringere mate. Maar dit is in de praktijk moeilijk of net te bewijzen. Daarop kwam de gedachte een be paald alcoholpercentage in het bloed van bestuurders van een voertuig strafbaar te stellen, ook al is het niet zeker, dat elke bestuurder bij dit percentage verminderde rijvaardig heid heeft. Men denkt daarbij blijk baar aan een alcoholpercentage in het bloed van 0.50.6 promille,dat bereikt wordt indien men vrij kort vóór het onderzoek meer dan 2 bor rels heeft gebruikt. Vervolgens wil de wetgever niet het rijden met een dergelijk alcoholgehalte van het bloed op zichzelf strafbaar stellen, maar wel de straf verhogen indien men na liet veroorzaken van een ongeval blijkt een alcoholgehalte in liet bloed te hebben dat ligt boven dit percentage. Het hoofdbestuur der Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst heeft deze kwestie uitvoerig en grondig bekeken en heeft daarbij ook advies gevraagd, o.a. van zijn juridisch ad viseur. Het resultaat van deze be sprekingen en van deze studie is, dat er zeer ernstige bezwaren bestaan van de kant van de artsen tegen de in deze gevraagde medewerking. Bezwaren van medische aard Allereerst moet worden opgemerkt dat de voor deze bepaling van 't alco holgehalte in het bloed benodigde in greep niet altijd zo heel onbelang rijk is. De z.g. serum-hepatitis die enige tijd na de venepunctie kón ont staan, is een ernstige aandoening en de inmiddels bekend geworden mo gelijkheid van voorzorgsmaatrege len stelt hoge eisen aan de techniek van de sterilisatie van het instru mentarium. Nu kan men terecht stellen, dat dit gevaar procentsgewijze niet groot is, maar ook het gevaar bij pokken-inenting was indertijd pro centsgewijze heel klein en toch heeft ivoor West-Berlijn. West-Berlijn heeft donderdag op de zitting van 'het Westberlgnse parle ment de Europaprijs 1956 van de Europese assemblee ontvangen. Opletten de boodschap Goed van vertrouwen als U is, let U soms niet op, of U Uw MAÏZENA DURYEA - die U toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krijgt. Ja, thuis, in het gebruik dan merkt U het verschil gauw genoeg. Want er bestaat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Niet zonder re den wereldvermaard. Vraag dus niet alleen MAÏZENA DURYEA, maar zie toe dat het ook krijgt. De naam DURYEA staat op ieder pak. de overheid destijds de (indirecte) verplichting opgeheven. Dit alles maakt de voor een be handelend arts geldende eis, dat er een duidelijke medische indica- moet zijn voor elke ingreep klein of groot die hij verricht des te be langrijker en het is duidelijk, dat daaraan in dit geval niet is voldaan. Bij vele behandelend-artsen heerst een grote weerstand tegen het inge schakeld worden bjj een verplichte ingreep, waarbij het laboratorium onderzoek moet dienen als enig be wijsmateriaal en die ban leiden tot belangrijke strafverzwaring en an dere ernstige gevolgen. Zij achten de waarborgen, waarmede deze pro cedure omkleed moet zijn, dermate '"grijpend, dat zij twijfelen aan de praktische uitvoerbaarheid daarvan en daarmedh aan het verantwoord zijn van de gehele procedure. Het is duidelijk, Annex hieraan rijst de vraag naar de aansprakelijkheid. Wie is aan sprakelijk voor de eventuele boven beschreven nadelige gevolgen van het afnemen van wat bloed Het is dui delijk, dat de opdrachtgever, i.e. de justitie, de volledige verantwoorde lijkheid voor alle nadelige gevolgen zal hebben te aanvaarden. Medisch-ethische bezwaren. Mag de behandelend-arts zich laten inschakelen in het opsporings apparaat van de overheid Het is de vraag of de arts, die in een zo bij uitstek persoonlijke verhouding staat tot degene, bij wie hij het bloed moet afnemen, het recht heeft hier het sluitstuk voor deze wetgeving te verzorgen. Het recht is niet twijfel achtig, dat sommige of misschien n Okkl meen- aatste uurtje geslagen had. Het deksel van de kist, waarin zij za ten, werd opgetild Maar ln plaats van door ruwe knuisten er uit te worden gesleurd, daalde op hetzelfr de ogenblik een lawine van pakjes papier op hen neer. In een oogwenk waren ze er geheel onder bedolven. „Wat hamer, mannen, dat hebben Jullie deze keer dek sels gauw gedaan", zei Buil Dozer tevreden. „De kist Is al helemaal vol. Ik mag een uitgerafelde dekzwab- ber zijn, als lk het ooit eer der zo vlug heb zien doen!" De kist werd gesloten en vervolgens droegen de man nen hem weg. „We gaan ergens anders heen", fluisterde Okkl, die weer voor zijn kijkgaatje zat. „Wat is dat ja voor pa pierspul, waar we onder lig gen?" vroeg Kapple. „En het ruikt zo gekl Het ruikt ja i waar ruikt het eigenlijk naar?" Tenslotte voelde het tweetal hoe de kist werd vele artsen hier in een gewetenscon flict zullen komen en zich verplicht zullen gevoelen hier medewerking te weigeren. Het groet verschil met thans is, dat bij de huidige wetgeving w e 1 duidelijk de betrokkene vrij is In het al of niet laten uitvoeren van de in greep, afhankelijk van wat in zijn belang is; maar bij de voorgenomen wetgeving moet de arts een ingreep doen, waartoe de patiënt (indirect) wordt gedwongen en waarbtf de dische indicatie tot de Ingreep totaal ontbreekt. Het geheel kan men zien als een procedure met zeer vérgaande con sequenties en de wetgever zal zich ernstig hebben af te vragen of het niet beter is dit maar geheel achter wege te laten dan de vele en belang rijke bezwaren die hier rijzen, te aanvaarden, waarbij de bezwaren in verband met de positie van de medi cus in de samenleving toch ook ze ker van groot belang geacht moeten worden. FILMS IN ZEELAND Fransen maakten film het bed" over... Bewonderaars van Sophia Loren komen in het programma van deze week wel aan hun trek; ln twee the aters, Alhambra (Vlissingen) en Grand (Goes) kan men haar de hoofdrol zien vertolken in „Het meis je van de rivier", een romantische ti tel voor een nogal simpel en senti menteel verhaaltje, dat weinig om het l«f heeft. Waarmee niet gezegd wil zyn, dat deze film verder geen kwa liteiten zou hebben. Want dat heeft ze wel. Naast de charmes van Sophia, die natuurlijk een belangrijke rol spe len, is er ook nog de schoonheid van het Italiaanse landschap, van de Po- vlakte ln het bijzonder, die in dit Ita liaanse filmprodukt op vakkundige wijze in beeld werd gebracht. Sophia Loren ziet men als een knappe, volkse schoonheid, wier le venspad niet helemaal over rozen gaat en die knapjes moet worstelen om ook haar deel van het levensge luk te verwerven. Maar goed, ten slotte komt ook dat ln orde. Waar het vooral om gaat in „Het meisje van de "rivier", wel dat zijn de fraaie natuuropnamen en die zijn alleszins de moeite waard. Sophia is dat trou wens ook, maar dat heeft verder wei nig met kunst temaken.... „Het bed" (Electro, Middelburg) is de nogal openhartige titel van een (natuurlijk) Franse film, waarin het inderdaad voortdurend over bedden gaat. Over bedgeschiedenissen eigen lijk. Vier verhalen zqn het, zoals vier mannen die elkaar vertellen wanneer z(j tijdens een autotocht overvallen door een dichte mist de nacht zit tend op stoelen moeten doorbrengen. Zij korten dan de tijd met „Bedverha- len"; weinig verheffend misschien, maar de Fransen hebben toch wel kans gezien het geheel in een decente toon te houden, zodat er een geestig en vooral knap verfilmd geheel ont stond. Zondagmiddag brengt Electro weer eens een opgewekte klucht van Stan Laurel en Oliver Hardy in de hoofd rollen en wel „Moeder, wat een klap". Vele zotte situaties in een hyperdwa- ze historie. In Grand (Goes) draait zondagmid dag nog eens de avonturenfilm „De charge van de lanciers", met in de hoofdrollen Paulette Goddarden Jean Pierre Aumont. Het aloude drama „De twee we zen" (Luxor, Vlissingen) kreeg weer eens een nieuwe filmversie, waarin aan dit tranenrijke verhaal een hap py end werd gebreid. Het bleef een draak, maar nu gestoken ln een wat kleuriger jasje en voor de liefheb bers van dit genre bieden „De twee wezen" nog altijd stof tot schreien te over... Temeer omdat er knap en overtuigend spel te zien wordt gege ven „Chantage" Schouwburgbioscoop" Middelburg) wordt gepleegd door een ogenschijnlijk lieftallig meiske, dat echter geid slaat uit de zwakheden van anderen. Het wordt zelfs een heel complot, maar tenslotte slaagt de politie er toch in de leden er van te grijpen. Raymond Pellegrin en Leo Genn vertolken de hoofdrollen. Een rolprent, met de nodige spanning. Scheepsramp bij de Philippijnen. Ter hoogte van Carlgara op het Philippijnse eiland Leyte is een mo torschip van negen ton met een hon derdtal r.-k.-bedevaartgangers aan boord in brand geraakt. Volgens de eerste berichten zijn er vijftien doden en worden minstens twaalf mensen vermist. De pelgrims waren zieke mannen, vrouwen en kinderen. Een twintigtal bedevaartgangers is gewond. De eigenaar van het schip had geen vergunning voor passagiersvervoer. Mevr. Fatmawati-Soekarno wil Engels studeren De eerste vrouw van Soekarno, me vrouw Fatmawati, wil zich laten in schrijven als studente aan de literaire faculteit van de Nationale Universi teit in Djakarta, aldus is gisteren in Djakarta onthuld. Mevrouw Fatma wati heeft de wens geuit, Engels te studeren. De senaat van de universi teit bestudeert thans haar verzoek. Australië handhaaft zijn standpunt inzake N.-Guinea Tegen Indonesische aanspraken. De Australische minister van bui tenlandse zaken, Casey, heeft op nieuw verklaard, dat Australië tegen de Indonesische aanspraken op Nieuw-Gutnea is. Casey beantwoordde vragen in het parlement over de verklaringen van resident Soekarno in het Ameri- aanse Congres over deze kwestie. De Australische regering erkent de Indonesische aanspraken niet, zeide hij. Hij voegde hier aan toe, dat hij Soekarao's bezoek aan de Verenigde Staten toejuichte, daar dit misver standen over de Indonesische houding jegens het westen zou kunnen ophel deren. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Ondertoon iets vriendelijker Nederland 1955 (3%) Nederland 1951 (3%) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 pet, investeringscertificaten 8 Nederland 1962-64 3 Nederland N.W.S. 2% Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. A.K.U. Bergh's en Jurgens Calvé-Delft Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabrlek Philips Wilton-Feij enoord Kón. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland H.V.A. Deli Mij. Bank van Ned. Gem. 4%, Van Berkels Patent Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N.B, Baltimore-Ohlo Missouri K.T. Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel 24 mei 25 mei 92% 92% 96% 96% 93% 93% 91% 91% 91% 92% 95% 95% 95% 95% 74% 91% 91% 91% 137% 138% 202% 202 279% 293 277% 292% 352 355 348 1. 345 414 408% 3201. 318 323 323% 310 313 788% 793% 195% 196 192% 192% 184 184 197% 198 201 200% 121% 121 136% 136 102% 105% 120% 120% 204% 205 222 49% 14 25% 25 76% 74% 147% 145% 41% 41% 129 126% 44% 44% 55 54% Shell Union 82% 80% Tide Water 41% 42 PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 129 129 Breda 1954 100% 100% Eindhoven 1954 101 101 Enschede 1954 106% 105 Den Haag 1952 I 124 123% Den Haag 1952 H 130 130 b. Rotterdam 1952 I 124% 126 Rotterdam 1952 II 126 b. 126 A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICBS. 23/5 24/5 25/5 Intern, concerns 304.08 301.67 302.17 Industrie 171.12 170.22 169.68 Scheepvaart 169.12 187.08 167.08 Banken 146.38 145,40 144.10 Ind. fondsen 130.90 129.55 129.55 Algemeen 226.53 224.48' 224.48 BEURSOVERZICHT. De stemming op de Amsterdamse Effec- (Slot van pag. 3) reidt, dan kan zij een enorme geeste lijke winst betekenen voor de belij dende personen zelf en heel de pa rochie'. Tot nu toe gaat „de intrede in Gods Kerk vrijwel geruisloos en schijnt hoogstens een familie-aange legenheid te wezen. Om het oor spronkelijke verzuim goed te maken is eigenlijk zulk een plechtige belij denis te midden van de levende Kerk der' parochianen, al een uitstekend middel". Ergens stagnatie. Hiermee heeft dr. v. d. Wey een probleem aangesneden waarmee men in de R.K. Kerk toch wel zit en waarlijk niet alleen in deze kerk, maar eveneens in die van de Refor matie. Zoals die godsdienstcursussen voor de achttienjarigen, ook niet zulk een vlot verloop hebben, zo is dat ook het geval met het kerkelijk onderricht voor jonge mensen van die zelfde leeftijd in de kerken der Reformatie. Daar kan men zich waarlijk niet op de borst kloppen en zeggen: bij ons is het zoveel beter! Bij Rome worden praktisch alle kin deren die gedoopt zijn gevormd. In de Prot. kerken zou er ieder jaar een ongeveer even groot aantal jonge mensen belijdenis doen als er ge doopt zijn. Ieder weet dat dit niet het geval is en dat het kerkelijk on derricht ergens blijft steken; bij de een ook na het verlaten van de lage re school; bij een ander als hij zich tot de „groten" gaat rekenen; bij een derde als hij voor de militaire dienst wordt opgeroepen; bij een vierde om dat hij er geen lust meer toe heeft. Zodoende zit men in de kerken der Reformatie met een heleboel mensen r die voor hun doop niet aanvaarden. Al liggen de zaken dus iets anders, in wezen is het het zelfde probleem waarvoor zowel de prot. kerken als de r.-kath. staan. Het besef is verloren gegaan dat er hier een persoon-vormend element ligt en dat het leven nog meer is dan dat wij goed met een of meer machi nes kunnen omgaan. Er zijn op het artikel van dr. v. d. Wey nog al wat reacties gekomen. Het blijkt dat hij medestanders heeft maar ook zijn er, die van een nieuwe plechtigheid bij de meerderjarigheid niet willen weten, maar het sacra ment van het H. Vormsel weer naar oudere leeftijd verplaatst willen zien en dan misschien als bekroning van de cursus óp achttienjarige leeftijd. Dan zal men echter zitten met de zelfde moeilijkheden als waarmee men in de kerken der Reformatie te kampen heeft. H. KERKNIEUWS GEREP. KERKEN. Beroepen te Vijfhuizen: G. Rang, kand. te Amsterdam; te Londen: A, Vos te Wart- CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Rotterdam W.: P. Keunlng te Barendrecht; Bedankt voor Rotterdam-Kralingen: S. Wijnsma te Broek op Langedijk. OUD GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Rijssen M. A. Mieras te Krim pen a. d. IJssel en H. Wiltink te Doetin- chem. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Rotterdam: W. J. W. Kersten te Genemuiden en L. Rijksen te Middel burg. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 25 mei. Londen 10.67)4—10.67%, New York 3.82%— 3.83%, Montreal 3.86%—3.87%, Parijs L.0845—1.0855, Brussel 7.65—7.65*%, Frankfurt .91.07%—91.12%, Zürich 87.08—87.13, Zürich <vr. fres) 89.32% -89.37%, Stockholm 73.49%—73.54%, Kopenhagen 54.98%—55.03%, Oslo 53.33%53.38%, Milaan 60.77%— 10.82%, Argentijnse verr. dollar 1.79%—3.80%, Japanse verr. dollar 3.76%3.77%, Turkse verr. dollar 3.79%—3,79% nom. VWWVVWWVNAMVWWWW tenbeurs is vrijdag niet tegengevallen, in tegendeel de ondertoon was vrij vriende lijk, ondanks de hernieuwde flauwe stem ming in Wallstreet. Vooral begin beurs ontwikkelde zich enige drukte in de AKU-hoek, waar de claims voor het laatst werden verhandeld. Aanvankelijk had men nog enige aanbod te verwerken waar bij de prijs der claims inzakte van f 120 tot f 115, later volgde echter een behoorlijk herstel tot f 119. De aandelen openden op 275% maar trokken tegen slot aan tot 278 tegen donderdag 279%. Daarnaast viel de vaste houding van Kon. Olie op, die in Wallstreet weliswaar wederom lager no teerde, doch hier van 788% avanceerde tot 793%. Unilever werd voorts ex 8% pet. slotdividend genoteerd op 407% hetgeen een verbetering van ruim 1 punt bete kende. Philips zeer stil en op peil. In de scbeepvaarthoek viel wederom uitermate weinig te beleven, doch de no teringen konden zich over het algemeen handhaven. Hetzelfde gold voor de cul- tuurmarkt, ook hier had de activiteit wei nig om het lijf. Op de beleggingsmarkt tenslotte trokken de voornaamste soorten opnieuw een kleinigheid aan. Prolongatie 3 procent. (Advertentie) P0NTH0UB IN OKTOBER FEUILLETON - door MENNO DE MUNCK 49 „Zij heeft zich van jouw terugkeer heel veel voorgesteld, Maarten. Denk je eens Ln, wat het voor haar bete kende, jullie telegram.... Zij zou je eindelijk terugzien; en zij zou ook Britta ontmoeten.... Maar wat is er van terechtgekomen Dat jij hier ziek aankwam, is alleen maar jam mer; en dat je het haar niet wilde zeggen kan ik mij voorstellen. Ik kan ook begrijpen, dat je het zelf niet wilde geloven; dat je het jezelf niet wilde toegeven, al was dat dan ook dom. Het is nooit goed, de werkelijk heid niet te willen zien... Je hebt nu de moed gehad, toe te geven wat je scheelt, maar nu moet je ook nog zo dapper zijn om door te gaan. Er is geen enkele reden om hier te liggen, maar er zijn wel redenen om op te staan. J,e bent dat aan je werk ver plicht; en aan je moeder en aan je vrouw en ook aan jezelf. Weet je nog wel, dat je eens op een avond bij mij gekomen bent, om mij fce vragen of je vader wel weer beter kon worden? je vertelde me toen, dat je meer wil de dan Guttenaer; en jé vroeg mij. of ik dat verkeerd vond. Je was zelfs bang, dat ik je eerzuchtig zou vinden en ik heb je toen eerlijk gezegd, dat dat niet het geval was. Ik vond je ook niet eerzuchtig.... Ik vond het eigenlijk heel gewoon, dat je weg wilde en ik was er zelfs blij om; voor jou. Daar bij komt, dat je er iets van gemaakt hebt. Je hebt veel bereikt; je hebt concerten gegeven en recitals en dat maakt alles goed, Maarten! Die ne gen jaren van eenzaamheid van je moeder en het verdriet, dat je vader "er een tijdlang van heeft gehad; het valt er bij weg; tenminste, als je vol doende verantwoordelijkheidsgevoel toont... ik heb gisteren tegen je ge zegd, dat je iets heel kostbaars hebt meegekregen; dat je iets is toever trouwd, waarvoor je behoort te vech ten. Maar als je nu de moed laat zakken en al bij voorbaat capituleert voor iets wat helemaal niet hoeft te gebeuren, dan ben je laf; laf en on dankbaar en dan toon je, dat je je begaafdheid niet waard bent... Je ge draagt ie dan als die ene dienst knecht, aie het talent, dat hij van zijn heer had ontvangen, in de aarde be groef, en er niet mee woekerde... Zorg, dat je geen onnutte dienstknecht wordt, mijn jongen.... Dat is niet no dig; en het mag ook niet... Je kunt maandag nog met vertrekken; maar men wacht op je. Het is je plicht er voor te zorgen, dat men niet te lang hoeft te wachten...." Ik zweeg. Ik hoorde hen nu duide lijk hijgen. Ik draaide mij om. Hij zat rechtop in bed en keek mij met gro te ogen aan. Het was duidelijk merk baar, dat ik hem geschokt had. Ik keek rond. Ja, het was dezelfde ka mer, waar ik hem, ruim dertig ja ren geleden, ter wereld had geholpen. Het was, alsof ik hem opnieuw zag liggen zo teer en uiterst hulpeloos. Nu lag hij als een volwassen man in bed en de stoel, waarover zijn kleren hingen, stond in dezelfde hoek, waar destijds reeds dagen voor zijn geboor te, de wieg was geplaatst. Ik had die wieg zelf naast het bed gezet, die nacht, en nu, op deze herfstmiddag liep ik opnieuw naar die hoek, om de stoel voor hem te halen. Ik plaatste hem aan het hoofdeinde, onder het bereik van handen. Zijn handen, die gaaf waren en sterk en die hij voor zijn werk zo bitter nodig had. Maar hoe kon ik hem het geloof in de kracht er van terug geven? Ik liep naar de deur. „Maarten", zei ik, „ik ga naar be neden. Ik zal Britta vragen, naar je toe te komen. Je hebt nu geen hulp nodig; je kunt je best zelf aankleden maar zij zal het prettig vinden je te helpen. Ik geef je een half uur; als je dan niet oeneaen bent, kom ik te rug, om je zelf te halen. Een half uur is ruimschoots voldoende, denk daaraan. Ik heb maar acht minuten nodig, als ik haast heb en vroeger kon ik het zelfs in vjjf..." Ik wachtte met Lydia in de zitka mer. Zg was heel stil, het scheen, alsof zij twijfelde aan mijn verzeke ring, dat hij bezig was zich aan te kleden. Zelf was ilt er helemaal niet bang voor. Ik was er van overtuigd dat Britta niet alleen terug zou ko men. Het halfuur was nog niet verstre ken, toen de deur openging. Hij liep moeilijk, maar dat was ken nelijk een gevolg van de stijfheid in het gewricht; hij vertoonde geen en kele pijnreactie. Op mijn vraag of hij pijn voelde antwoordde hij„Nee, oom Matthias". Ik zag aan nem dat hij de waarheid sprak. Toen ik heenging, ried ik hem aan zoveel mogelijk in beweging te blij ven. „En vergeet de piano niet, Maar ten", zei ik. „Weet je wel, dat ik je nog helemaal niet heb horen spelen?" Hij trok zijn hand uit de mijne te rug Ik wist, dat ik die middag veel gewonnen had, maar nog lang niet genoeg. Toch ging ik niet ontevreden neen; zijn oponthoud hier zou niet te lang duren, nam ik mij voor... Die avond om half tien belde ik in de spreekkamer het notarishuis .op Britta kwam aan de telefoon. Maar ten was om negen uur naar bed ge- faan, vertelde zij; hij had, op aan- ringen van haar en Lydia, wat door het huis gelopen, maar het had hem erg vermoeid. Hij was bijna direct in geslapen. Op mijn vraag of hij enige belang stellingvoor de piano had getoon, ant woordde zij ontkennend. Ook was hij niet erg spraakzaam geweest. Over zijn werk had hij met geen woord gerept. Bij haar mededeling, dat zij zijn impressario had gemeld dat hij ziek was en maandag nog niet kon afreizen, had hij gezwegen... Haar stem klonk neel bezorgd, toen zij dit vertelde. Ik stelde haar gerust en zei, dat ik de volgende dag weer zou komen. „Over een week is hij er weer bovenop", zei ik. „Dat moet Britta! En zie hem aan het werk te krijgen". „Over een week? Dacht U heus, oom Matthias?" „Ja kind, dat moet. We zijn nu op de goede weg". „Ja", Haar stem klonk plotseling veel opgewekter. „En probeer hem over te halen tot een wandeling. Hij moet in beweging bltfven. Dat is belangrijk". „Ik zal mijn best dóen, oom Mat thias". Het lukte haar werkelijk. Ik trof die maandag alleen Lydia thuis; Maarten en Britta waren juist uit gegaan. Hij was veel opgewekter, vertelde Lydia; hij was die ochtend om negen uur opgestaan, en had eerst wel moeilijk gelopen, maar dat was gaandeweg beter geworden. De piano had hij echter niet aangeraakt, en hij had ook geen enkele belangstelling getoond toen Britta over zijn werk had gepraat. Op Lydia's verzoek iets te spelen had hij moedeloos het hoofd geschud „Ik kan niet", had hij gezegd. Hij was ook nog niet op zijn kamer ge weest, sinds hij weer uit bed was gekomen. Hoewel ik dit min of meer had ver- waeht, stelde liet mij toch teleur. Ik liet het echter niet merken en lachte opgewekt tegen Lydia. „Het komt best weer in orde, kind", zei ik. „Zou je heus denken, Matthias?" Zij keek mij hoopvol aan. Ik knikte overtuigd. O ja! Toen viel mijn blik op de pul met chrysanten, die op de tafel stond. Er hing een kaartje aan. „Ik heb je al vaker gezegd, dat ik een nieuwsgierige oude man ben, Ly dia", zei ik, terwijl ik overeind kwam en het opschrift las. De bloemen wa ren van Marian. „Met de beste wen sen voor je herstel". Het stond in blokletters onder haar naam geschre ven. Het schokte mij niet. Ik had geen ogenblik aan deze mogelijkheid ge dacht, maar nu ik er voor stond, wek te het slechts blijdschap en geen ver wondering. Lydia nam mij peinzend op, toen ik weer ging zitten. „Marian is ziek geweest, hé Mat thias?" vroeg zij eensklaps'. „Vanmorgen vertelde Erna, dat zij voor een paar dagen naar Brussel is gegaan. Is zij weer helemaal be ter?" „Ja" Zij vroeg niet, wat het meisje had gescheeld. Ik voelde, dat zij het wel begreep. „Wat zei Maarten er van?" vroeg ik. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4