PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower pleitte voor „een vrij land: Ver. Staten van Europa" Zeeland is thans voornaamste brouwgerstgebied van ons land BILT Honderd Algerijnse leiders in arrest DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 123 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 26 mei 1956. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg, Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N Bogerdstraat 24. telef. 2C „HET COMMUNISME HEEFT GEFAALD" Vermindering van spanning door de oprichting van wetenschapscentra President Eisenhower heeft vrijdag in een toespraak, die hij hield in de Baylor-Universiteit te Waco, in de Amerikaanse staat Texas, ver klaard dat het communisme in wezen gefaald heeft. Ook deed hij een beroep om tot de instelling van „een vrij land, de Verenigde Staten van Europa" te komen. „De vrije verenigde staten van Europa zouden krachtig zijn door de bekwaamheid hunner inwoners, die over voldoende materiële hulpbron nen beschikken. Zij hebben een rijke, gemeenschappelijke cultuur, en artistieke erfenis. Zij zouden een zeer welvarende gemeenschap vor men", aldus de president. „Europese eenheid schijnt thans dichterbij te zijn dan in eeuwen het geval is geweest", vervolgde de president. Hij drong er bij de Ame rikaanse universiteiten op aan de niet-communistische landen te hel pen bij het in hét leven roepen van moderne centra voor wetenschaps beoefening en onderwijs, hetgeen zftns inziens de wereldvrede zou bevorderen. Een soort intellectueel punt 4-programma dus. Omtrent het communisme zei de president, die vrijdag voor de 38ste maal tot eredoctor werd benoemd, on der meer: „Een strijdvaardig er agressief communisme beheerst thans een groot gedeelte van het aardoppervlak en het heerst over hon derden miljoenen mensen. Het communisme is wreed, onver draagzaam en goddeloos. Het maakt veroveringen door list, vreesaanja- ging en bruut geweld. Het vormt een bedreiging, waarvoor zelfs de Ver enigde Staten niet volkomen veilig zjjn. Doch zelfs in deze vorm open baart zich op reusachtige schaal het falen van deze leer", aldus Eisenhower, „en ook in de landen, die het overheerst, houden nog Bloedproef De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft de vraag be studeerd óf een medicus door het ne men van een bloedproef moet mee werken aan een gerechtelijk onder zoek, dat uitsluitsel geeft over de vraag in hoeverre iemand, die als automobilist verdacht wordt van overmatig alcoholgebruik, zich inder daad aan dat overmatig gebruik heeft schuldig gemaakt. Op verscheidene gronden men vindt ze elders in dit blad vermeld -komt het bestuur van de Maat schappij tot de conclusie, dat het hier een uiterst moeilijk vraagstuk betreft.- Aan de wetgever wordt ontraden de bloedproef verplicht te stellen. De bezwaren van de medici zijn van tweeërlei aard. Zij willen alleen optreden, wanneer daar toe een zuiver medische noodzaak bestaat en zij vragen zich af of een behandelend arts zich maar zonder meer moet laten inschakelen in het opsporingsapparaat van de overheid. Beide bezwaren zijn gewichtig. Ook niet-medici kunnen die bezwaren tenvolle begrijpen. Wanneer 't hier om een uitsluitend medische kwestie zou gaan, dan zouden die bezwaren doorslaggevend kunnen zijn. Kunnen zij dat ook zijn in kwes ties van verkeerscriminaliteit Op die vraag zullen anderen dan medici een antwoord moeten ge ven en zij zullen daarbij ook andere dan medische belangen in het ge ding moeten brengen. Vorig jaar nam in Nederland het aantal onherroepelijke veroordelin gen van personen, die aan het snel verkeer deelnamen, toe met 9 Het bereikte bijna de 7000. Het groot ste deel van deze vonnissen werd uitgesproken tegen lieden, die reden onder invloed van sterke drank of die zich schuldig maakten aan joy riding. Zes en zestig vonnissen be troffen dood door schulden 329 betroffen het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Het gaat hier om een verschrikke lijke vorm van criminaliteit, waarbij vele doden en gewonden vallen. Wanneer het mogelijk is deze cri minaliteit te beperken door het ver plicht stellen van de bloedproef voor alcoholgebruikende deelnemers aan 't snelverkeer, dan moet naar onze me ning de wetgever die verplichtstel ling bestuderen. De bezwaren van de medici en de noodzaak van de be strijding der verkeerscriminaliteit zullen tegen elkaar afgewogen moe ten worden. Het is mogelijk, dat de bestrijding van de verkeerscriminaliteit belang rijker geacht wordt. Daarmee wor den dan de bezwaren van de medici nis ontkend, maar zij worden voor lopig terzijde gesteldtotdat de verkeerscriminaliteit een dalende ljjn vertoont. honderden miljoenen aan hun godsdienstige geloof, vast en zij worden nog steeds gedreven door een verlangen naar vrijheid en ge rechtigheid". Omtrent de wereldtoestand In het algemeen verklaarde Eisenhower: „Veiligheid kan niet slechts door wa pens worden verworven, ongeacht hun aantal en vernietigingskracht. Het is daarom van groot belang dat de Verenigde Staten en andere landen nagaan op welke wjjze met culturele en economische middelen meer kan worden bereikt om de vrije wereld kracht, stabiliteit en solidariteit te verschaffen, dan slechts op louter mi litaire wijze". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Koel weekeinde met opklaringen (Van onze weerkundige medewerker). Belangrijk koelere lucht is vrijdag met noordelijke winden ons land binnengestroomd. Hierdoor daalde de tempera tuur gistel-middag in Zeeland tot 11° C. In Twente werd nog 17° C. gemeten. De neer slag, die er in Zeeland viel (Vlissingen 1 mm) was giste ren maar van weinig beteke nis. Veel meer regen viel er in het westen, midden en oos ten van ons land, waar men 18 mm noteerde. Een rug van hoge luchtdruk breidt zich over de Britse eilanden naar onze omgeving uit, waardoor meer opklaringen zijn te vei-- wachten. De kans op buien blijft weliswaar nog aanwezig, maar zij zullen slechts van weinig betekenis zijn. Een bui tengewoon sterk hogedrukge- bied treffen wij ten noorden van de Azoren aan, waardoor voorlopig de koele eceaan- lucht over West-Europa zal blijven uitstromen. Al mogen wij dan wel iets meer zonne schijn verwachten, de tempera tuur zal in de middaguren toch niet boven de 14° a 15° C. kunnen komen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Wordt Italië bemiddelaar? De Franse politie heeft, naar gisteren officieel werd medege deeld, door een gecombineerde zui veringsactie zowel in Algiers als in Oran meer dan 100 leden van het „Nationale Bevrïjdingsfront" ge arresteerd. De operatie was, zei een woord voerder, een „totale verrassing". Papieren, op een gevangen geno men rebel gevonden, bevatten de namen en schuilnamen van de voornaamste leiders. De Franse strijdkrachten heb ben donderdag bij gevechten nabij Sidi Aich in de Soumman-vallei ten oosten van Algiers veertig opstan delingen gedood, nadat vijf militai re posten door de rebellen waren overvallen. In het berggebied van Boe Zeg- za, veertig kilometer ten zuid-oos ten van .Algiers, werden zeven groepen rebellen, ter sterkte van ongeveer 500 man, ingesloten. De drieduizend man Franse troe pen, die dat deden, werden ge steund door A'liegtuigen en tanks. Dertien van de veertien Europese miss-en, die in Stockholm zullen din gen naar de titel „Miss Europa 1956", miss Denemarken komt later zijn bezig zich in de Zweedse hoofd stad op de wedstrijd voor te bereiden. Er wordt geposeerd voor de talrijke fotografen en bij de piano ho7idt. men de stemming er in. Deze foto toont (links) de Nederlandse ..miss'' Rita Schmidt met (rechts) de Belgische „miss" Rosette Ghislan, luisterend naar het pianospelen van Phyllis Glassde Ierse deelneemster. Het bureau van Robert Lacoste, de minister resident van Algerije, heeft een aantal „verzoeken" gericht tot de journalisten, die in werkelijk heid neerkomen op het instellen van een censuur, aangezien de verslagge ver die niet aan de regelc voldoet het land zal worden uitgezet. In geen geval mag een journalist op eigen initiatief de aantallen be kendmaken van enige legergroep of de aantallen gewonden van de Franse troepen. Geen gruwelijke en afschikwekken- de beschrijvingen mogen worden ge geven, enz. Een vertegenwoordiger van het Noordafrikaanse bevrïjdingscomité, Boehafa, heeft vrijdag op de Italiaan se ambassade te Belgrado een aide- memoire overhandigd waarin ge vraagd wordt om bemiddeling van Joego-Slavië en Egynte in de Alge rijnse kwestie. Donderdag was een dergelijke aide- memoire overhandigd op het Joego slavische ministerie van Buitenland se Zaken. In Westerbroek (Gr.) is donderdag het nieuwe motorbetonningsvaartuig voor het Nederlandse Loodswezen te Vlissingen, de „Frans Naerebout", te water gelaten. Nieuw Chinees voorstel voor Korea-conferentie. De Verenigde Staten en de andere landen, die aan de zijde der V.N. in Korea heben gevochten, hebben een nieuw voorstel van communistisch China voor een conferentie over Ko rea bestudeerd en beantwoord, zo heeft een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag in Washington bekend gemaakt. De woordvoerder wilde niets be kendmaken over de inhoud van het 'geallieerde antwoord. De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt dat een grote oefening van de Navo-zeestrijdkrachten plaats zal vinden in het Kanaal en de daarbij behorende gedeelten van de Atlanti sche Oceaan tussen 27 en 30 mei. Dirk J. Faas2S jaar oud, keerde de zer dagen in zijn geboorteplaats Axel terug, na in de Verenigde Staten zijn opleiding tot straaljagerpiloot te heb ben voltooid. Hy was enthousiast over zijn in Amerika opgedane ervaringen en met name over zijn beroep.' Na 'n kort verlof zal hg als reserve ser geant-vlieger worden ingedeeld bij 'n formatie op de vliegbasis Volkel bij Eindhoven. Veehouder mishandelde zijn dochter beestachtig Zes weken gevangenisstraf. De politierechter te Amsterdam heeft vrydag de veehouder C. L. uit Landsmeer zes weken gevangenis straf opgelegd wegens het meermalen mishandelen van zjjn 18-jarige doch ter. Op 9 maart van dit jaar was het meisje met haar broertje aan het melken. Bij het óverschenken van de melk uit zijn emmer in die van haar, morste de jongen met opzet. De va der, een driftig man, die het zag ge beuren ontstak in woede, greep een melkstoeltje en begon zjjn dochter te slaan. Het meisje vluchtte het land in, maar werd door haar vader ach tervolgd, die zijn dochter inhaalde en haar al trappend naar de boerderij terugdreef. Hjj gooide haar daar op een hoop stenen en sloeg zijn dochter vervolgens met het hoofd op de ste nen van een straatje. Tenslotte was de moeder tussen beide gekomen. De buren bemoeiden zich er mee en waarschuwden de rijkspolitie, die het meisje, dat op verscheidene plaatsen op haar li chaam bloeduitstortingen en kneuzin gen had opgelopen, naar een dokter zond. Twee kinderen met fiets door trein gegrepen. Om even over vijf donderdagmiddag is op de onbewaakte overweg in de Bruggemorsweg te Enschede de 6-ja- rige Gerrit K. L. uit Enschede, door een uit de richting Enschede komen de trein aangereden. Het jongetje, dat achterop de fiets van zijn 13-iari- ge zusje zat, werd over een afstand van 30 meter meegesleurd en was op slag dood, zijn zusje werd gewond. Het meisje kwam met haar broertje op de fiets uit de richting van het Twente-kanaal. Toen ze de overweg was genaderd, stapte zij van de fiets af, terwijl de jongen achterop de ba gagedrager bleef zitten. Het meisje liet een uit de richting Hengelo ko mende trein passeren, maar merkte te laat op, dat uit de richting En schede de personentrein naar Zut- phen naderde. Deze trein raakte het achterwiel van de fiets. NACOBROUWTENTOONSTELL1NG TE GOES Zeeuwse gersttelers kregen acht van de tien prijzen De Nederlandse bier-export was in 1955 weer groter dan ooit tevoren, zodat ons land nog steeds de grootste bierexporteur van Europa is. Bovendien werd er zeel veel brouwgerst naar Duitsland en België uitge voerd. De kwaliteit was bijzonder goed en daarvoor komt ook een com pliment toe aan de Zeeuwse gersttele rs, want van de dit seizoen aan Nacobrouw afgeleverde 30.700 ton brouwgerst, kwam er alleen uit Zeeuwsch-Vlaanderen reeds 12.500 ton. Trouwens op de 18e Nederlandse Brouwgersttentoonstelling, welke vrijdag in de beurszaal van hotel „De Korenbeurs" te Goes werd gehouden, kwam ook wel duidelijk tot uiting, dat Zeeland het voornaamste brouwgerstgebied is. Van de tien prijzen welke daar werden uitgeloofd, gingen er niet minder dan acht naar Zee land! prijzen van de tentoonstelling uit reikte, deed eerst nog enkele mede delingen over de kwaliteit van de gerstoogst 1955, welke over het al gemeen goed is geweest. Vooral het ras Balder gaf geen kiemvertraging. De Nederlandse brouwerij- en mout- industrie kon haar behoefte voor ongeveer 90 in ons land dekken. Gebrek aan opslagcapaciteit bij de industrie was oorzaak, dat dit niet voor de volle honderd procent het geval kon zijn. Veel gerst werd ook uitgevoerd, waarbij Duitsland zeer Bij de opening van de morgenbij eenkomst van de afd. Nacobrouw van het Nationaal Instituut voor Brouwgerst, Mout en Bier-T.N.O., be groette de voorzitter, ir. W. C. v. d. leer, o.a. prof. dr. ir. J. C. Dorst, hoogleraar in de plantenveredeling te Wageningen, de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate en wet houder J. H. Roose alsmede verte genwoordigers van de Belgische zus- terorganisati De directeur van het N.I.B.E.M., dr. H. van Veldhuizen, die daarop de tevreden bleek over de kwaliteit, als laren op de ingeslagen weg voort te gaan, want door het leveren van raszuivere gerst heeft men een be langrijke voorsprong op andere lan den. Van de 30.700 ton brouwgerst wel ke aan Nacobrouw werd gele verd, bleek 53 geschikt voor de tentoonstelling te zijn. Rekening hou dend met allerlei factoren, als vocht gehalte, eiwitgehalte enz. komt men voor de oogst 1955 aan een punten waardering van 51.1 pt., hetgeen ho ger is dan het gemiddelde over de laatste 15 jaar. De gevolgen van de inundatie doen zich op Schouwen Duiveland nog gelden in het eiwitge halte, dat met 10.8 een half pro cent hoger is dan het gemiddelde. PRIJZEN. Bij het bekendmaken van de prij zen bleek, dat de eerste prijs voor de beste kwaliteit naar de C.H.V. Zevenbergen ging, die met een partij van 50.000 kg Balder 56 pt. had be haald. Tweede werd de C.H.V. Sas van Gent met 55 lé pt., voor 645 ton Piroline. (Deze prijswinnares ontving o,a. een door het gemeentebestuur (Vervolg op pag. 2) Zesennegentigduïzend Duitsers onder de wapenen. Voor het einde van dit jaar Theodor Blank, de Westduitse mi nister van verdediging, heeft donder dag beloofd dat West-Duitsland voor het eind van dit jaar 96.000 man on der de wapenen zal hebben en dat dan ook de kaders gereed zullen zijn van zes der twaalf divisies op papier. Blank vertelde een bijzondere ver gadering van de Westduitse defensie raad, dat de Westduitse regering haar verplichtingen jegens de N.A.V. O. zal nakomen. Bondskanselier Ade nauer zal deze verzekering herhalen als hij in het begin van juni met pre sident Eisenhower gaat praten. West-Duitsland heeft op het ogen blik 10.000 man onder de wapenen in de nieuwe „Bundeswehr". KORTE PREDIKATIE TER OVERDENKING „Want wij kunnen niet nalaten te spreken van wat icij gezien en gehoord hebben". Handelin gen Jf vers 20. Het Pinksterfeest is weer voorbij. De Geest echter blijft waaien, niet al leen vlak na het eerste Pinksterfeest maar ook nu. Petrus en Johannes, voor de Jood se raad geroepen, hebben getuigd van de enige Naam, icaarin het behoud voor deze wereld is gelegen. Wat zul- ln deze rechters met deze mensen doen Is het eigenlijk niet onverstandig van deze apostelen de zaak zo op de spits te drijven Ware het niet beter geweest te zwijgen Maar als het gaat om de belijde nis van deze ene Naam, waarin alle behoud is gelegen, is er van toegeven, zwijgen, terugtrekken geen sprake. Dit weten de apostelen heel goed. Het gaat er juist om aan deze ten dode neigende wereld het getuigenis te brengen van de enige wegdie tot het werkelijke leven openstaat. Daarom: niet zwijgen, maar spreken! Het oordeel van de rechters is: laat ze vrijdoch verbied ze te spreken in de naam van deze gehate Jezus. Maar Petrus kan niet zwijgen. Om Jezus1 toil niet. En om de vrijheid van de kerk niet. Ook Petrus geldt: wee mij, indien ik het Evangelie niet verkondig. Ook tot hem heeft de opdracht geklonken: gij zult mijn getuigen zijn. Geen menselijk gebod kan de apostelen daarvan vrijstellen. Want zij zijn het niet meer, die spre ken, maar hun Heer spreekt door hen! Deze dingen zijn ook nu actueel. Ook nu willen wereldmachten zich totalitair boven alles stéllen, dus ook boven de kerk. Waar de kerk haar roeping niet meer ziet, geeft zij toe. Doch waar zij haar roeping ziet, daar komt een an dere houding: wij kunnen niet nala ten te spreken. Ook ons wordt op alle terreinen des levens gevraagd: is er bij ons ook dit heilig moeten: wij kunnen niet nalaten ie spréken van wat v:ij gezien en gehoord hebben? Dat is getuigen én belijden, want gezien en gehoord hebben unj: de overwinning en macht van Jezus Christus. En we vericachten de komst van zijn Rijk. Heinkenszand. C. J. Amesz. VERSPREIDE OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige noordelijke wind. Koel weer. 27 mei Zon Maan 28 mei Zon Maan ZON EN MAAN op 4.33 op 23.06 op 4.32 op 23.36 onder 20.46 onder 6.46 onder 20.48 onder 7.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1