O C tct OZCtitV Europees Soroptimistencongres te Scheveningen nxe 'özcuwen'paqLna naredacen? Boeken: onmisbaar voor zieken /Hef. ?z. fj. C. /ll. de ~öink: de eenzame VRIJDAG 25 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Van 9 tot 15 juli wordt te Scheve- ningen het Europees S or optimisten- congres gehouden. Op onderstaande foto sriet men de presidente van Europese Federatie van Soroptimist Clubs, dr. H. J. M. van Pantlialeon barones van Eek (links), in gesprek met mr. L. F. Melchior, secretaresse van de Federatie. VAN 9 TOT 15 JULI Duizend vrouwen bepalen haar toekomstige houding en taak Koningin Juliana heeft het ere presidentschap aanvaard van het Europese Soroptimistencongres, dat van 9 tot 15 juli te Schevenin gen gehouden wordt. Duizend vrouwen uit vijftien lan den zullen dan bijeen zijn om een blik terug te werpen op de afgelo pen vier jaar en verantwoording af te leggen over wat in deze vier jaar gedaan werd, maar ook zullen zü een blik vooruit werpen en haar houding en taak in de naaste toe komst bepalen. Deze vrouwen zijn Soroptimisten. Het woord bevat twee begrippen: het sor (soeur) van zuster en het optimist, wat de beste betekent. Het soroptimisme is ontstaan en opgebouwd naar het voor beeld van de Rotary. In de clubs Is ieder beroep door slechts één lid vertegenwoordigd. Dit lidmaat schap kan slechts verkregen wor den wanneer men ertoe uitgeno digd wordt. Op zichzelf is het contact van mensen, die allen een ander beroep uitoefenen verfrissend, maar toen ontleent het Soroptimisme hieraan niet alleen zijn waarde. Het beoogt bij de leden te bevorderen een moreel Kaasaardappels en uien. Niet alleen eiwitten komen in kaas voor, maar kaas bevat ook veel zou ten zoals kalk en fosfor. Juist kin deren" hebben kalkzoutén nodig om een goed ontwikkeld beendergestel te krijgen en een gaaf gebit. Geef dus ook de kleuter een boterhammetje met een plak kaas en een beker melk. En hebt U toevallig veel gekookte aardappelen over, verwerk ze dan eens als volgt: Aardappelen bakken op de gewone wijze. Wanneer ze enigszins gaan kleuren, gesneden uien toevoegen en samen met de aardappelen bruin bak ken. Vlak voor het opdienen aan blok jes gesneden jonge kaas door het ge recht mengen. hoogstaande uitoefening van haar eigen bestaan of bedrgf en het be vorderen van de kennis en waarde ring onderling van eikaars beroepen. Door versterking van de nationale en internationale goede verstandhou ding wordt de vredesgedachte posi tief nagestreefd. Het principe van dienstbaarheid aan de mensheid wordt naar vermogen aangevuld. Dank zij een uitstekende organisatie en de volle bereidheid van ieder lid om hieraan mede te werken is tus sen 37000 vrouwen, over geheel de wereld verspreid, een vriendschaps band ontstaan. Voor iedere vier jaar wordt door de Soroptimist International Asso ciation (de S.I.A.) waarin de Euro pese Federatie, de Britse Federatie en de Amerikaanse Federatie samen werken, een onderwerp vastgesteld, dat in de volgende periode bestu deerd zal worden. In 1952 werd als devies uitgege ven: „Moulding the Future". Hierbij werd voor drie onderwer pen bijzondere aandacht ge vraagd: voor het verwaarloosde kind en het geestelijk of lichame lijk minder valide kind. De Ne derlandse Unie van Soroptimist- clubs trok zich in het bijzonder het lot van het spastische kind aan en zond bijv. een heilgymnas- •te voor verdere studie naar het buitenland. Voor de komende vier jaar is vast gesteld het onderwerp „Facing our Challenge", waarin de houding van de werkende vrouw ten aanzien van gezin, beroep en maatschappij nader belicht zal worden. Deze onderwei- pen worden op het komende congres ingeleid. De eerste inleiding: „De vrouw in beroep en bedrijf" zal ge houden worden door de ambassadeur van Pakistan in Nederland, begum Ra'ana Liaquat Ali Khan, buitenge woon lid van de club Den Haag. Nederlandse presidente Hoe komt nu het Europese con gres dit jaar in Nederland? Dit is te danken aan de verkiezing van een Nederlandse tot presidente van de Europese federatie. Bepaald is nl. dat het congres, dat eens in de vier jaar gehouden wordt, plaats heeft in het land van de presidente. Deze wordt gekozen uit de gouverneurs (de twee leden per land, die belast zijn met het internationaal contact voor de nationale unie). Zij moet door minstens vnf nationale .unies kandidaat gesteld zijn en gekozen worden met 2/3 meerderheid. De bekende Londense ontwerper van sportkleding, Teddy Tinting brengt dit jaar een collectie strandkleding, geïnspireerd op flora en fauna van de Stille Zuidzee. Veel van zijn pakjes zijn behandeld met silicone waardoor ze bestand z\jn tegen vocht en vlekken. Deze strapless strand pyjama is van blauwe bedrukte acetnaichèpe. Er •ieh -• .-/ :-n badstof, afgezet met lange franje, van glanzend zijdeachtig stro. De bij behorende tas heeft dezelfde afwerking. In oktober 1954 werd nu tot pre sidente van de Europese federatie fekozen dr. H. J. M. van Panthaleon arones van Eek, internist te Wasse naar. Zij wordt bijgestaan door mr. L. F. Melchior, inspectrice van het Rijkstucht- en Opvoedingswezen van het ministerie van Justitie, die secre taresse van de Europese federatie is. Het congres zal niet alleen bestaan uit zwaarwichtige besprekingen: met name aan de kunst is een ruime plaats toegedacht. In de kelder van de Ridderzaal zal een verkoopten toonstelling worden gehouden van werk van Europese Soroptimisten. Elke artiste mag een of twee werken inzenden. Er zullen inzendingen zijn van architecten, schilderessen, beeld houwsters, kunstnaadwerksters, edel smeden, boekbindsters. Bovendien worden twee feestavonden georga niseerd waar een internationaal ge zelschap van artisten-Soroptimïsten zal optreden. Het onderling contact tussen Soroptimisten van hetzelfde beroep zal door een speciaal diner bevorderd worden. Het toekennen van beurzen, waar door de Soroptimisten haar zus ters in het buitenland kunnen le ren kennen ïs een veel gebruikt middel ter versterking van de goede verstandhouding. Artiesten worden in de gelegenheid gesteld zich in het buitenland te oriënte ren, andere mogen een studie vol gen, weer anderen krijgen een beurs om zich eens op de hoogte te stellen van het leven en wer ken in de vreemde. ambulin! Iedere club heeft bovendien drie „zus- terclubs" waarmede nauw contact wordt gehouden: één in Europa, één in de Britse Federatie en eén Amerika. In Amerika werd het Soroptimistme in 1921 werkelijkheid door het stre ven van Ruby Lee Minar, de eige naresse van een warenhuis te Oak land. Engeland volgde in 1924. In 1924 ontstond ook de eerste club op het vasteland van Europa te Parijs en in 1927 richtte mevrouw W. F. Wijnaendts Francken-Drjserinck in Den Haag de eerste Nederlandse club op. Thans zijn er in Nederland 28 clubs met bijna duizend leden. roen ik als kind de uitzon derlijke prestatie leverde binnen de eerste tien jaren van mijn bestaan zo lievig rood vonk te krijgen, dat ik ervoor in een barak geïsoleerd moest worden en bovendien nog eni ge malen voor operaties werd opgenomen, hadden mijn ou ders in ieder geval die gerust stellende ervaring opgedaan: als ze maar zorgden mij min stens per dag één niéuw boek te bezorgen zou ik desnoods in het ziekenhuis met z'n strenge regels, z'n injecties en de door my verafschuwde pap een he mel op aarde willen zien. Mijn gedrukt-zijn bij het ont- slag sloeg op de drempel van het ziekénhuis altijd over in wa re paniek, omdat alles wat in die maanden mijn bezit was ge worden, achter moest blijven. Op die manier zijn in de loop der jaren in heel iaat kinder ziekenhuizen boekenvoorraden gevormd, waarmee men de pa tiëntjes kan zoethouden. Voor al juist die, van wie de ouders de middelen niet hebben om 'n nogal kostbaar geschenk, een goed boek, mee te brengen. Maar hóéveel kinderen heb ben al hoelang van deze betrek kelijk kleine voorraad geno ten? Daar het hen alleen maar om het „lezen" gaat. bekomme ren zij er zich niet om, dat de meest geliefde boeken „stuk" gelezen zijn. Dat er zelfs on der zijn uit de vorige eeuw!" Want niet iedere ouder gaat oordeelkundig te werk bij het geven van een boek. en diege nen, die in de goedheid huns harten bij de schoonmaak over tollig boekenbezit van hun zol der naar de ziekenhuizen heb ben laten verhuizen, hébben daarmee wél van hun goede bedoelingen en sociale gevoe lens blijk gegeven, maar toch niet in de eerste plaats de be staande b'oékenvoorraad op verantwoorde wijze aangevuld. Lenen van de leeszalen was uitgesloten, omdat het gezon de publiek niet met „besmetté" boeken in aanraking wil ko men. I A /as" uitgesloten! yy Want sinds een jaar It heeft de Openbare Leeszaal in Den Haag als eni ge in het land het op zich ge nomen de patiëntjes van het Juliana Kinderziekenhuis te voorzien van verantwoorde jeugdlectuur, gestoken in een fris omslag. Het initiatief tot dit plan is indirect .voortgekomen uit de z.g. jeugdwisselbïbliotheek. Voor kindertehuizen, tehuizen voor werkende jeugd, het Her vormd Weeshuis werden name lijk al jaren 100 boeken voor de tijd van 'n jaar per tehuis uit geleend. Dit kwam de jeugdaf deling van de leeszaal echter jaarlijks op een tekort van 1000 boeken voor de afdeling jeugd- uitlening te staan. Voor die groepen, die dus niet naar de leeszaal konden komen, heeft men toen de jeuodwissel- tnbliotheek opgericht, met een aparte dienst, een aparte ad ministratie. Het uitlenen van boeken aan kindertehuizen bleek praktisch niet uitvoerbaar omdat de boeken zowel als ze naar de ziekenhuizen toe zou den gaan, als wanneer ze er weer uit zouden komen, ont smet moesten worden. Toen men echter de plannen klaar had om het kinderziekenhuis 'n geheel eigen bibliotheekje te geven daarvoor werd eerst de aanwezige voorraad op bruikbaarheid geschat, wat overbleef opnieuw gebonden, dit restant met nieuwe boeken aangevuld, en van het totaal 'n administratie aangelegd èn voor d' bibliotheek èn voor 't ziekenhuis stond het al vast dat de Gemeentelijke Geneeskundi ge Dienst in de toekomst het ontsmetten gratis op zich zou nemen De spelleidsters van het zie kenhuis wérden door het hoofd van de jeugdbibliotheek, me juffrouw J. R. Wolff, over hun nieuwe werk voorgelicht, en bij de Openbare Leeszaal werd me vrouw Louise Mooy speciaal met deze afdeling belast. Voor kinderen die langer dan een jaar in het ziekenhuis moe ten blijven en die in de ziekenhuisbibliotheek uitgele zen zijn worden wél losse zen dingen boeken gestuurd, die la ter weer door de Openbare Leeszaal worden ingenomen. Het kind, dat by zijn ont slag uit het ziekenhuis met zijn leeskaart bij de Openbare Leeszaal komt mag aan nog een tijdje gratis boeken halen. Een evolg van deze werkwijze is bijvoorbeeld, dat men in het afgelopen jaar van de 150 in geschreven patiëntjes er ZO als trouwe leeszaalklantjes heeft overgehouden, nadat ze beter waren. Omgekeerd kunnen kinderen, die al een knipkaart voor de leeszaal hebbenhierop als zij tn het ziekenhuis komen doorlezen. £en dergelijk project voor volvjassenen uit te werken is tot nu toe gestuit op ge brek aan voldoende personeel en boeken. Omdat het aan leggen van een toereikende boe- kenvoorraad een kwestie van geld is zou men eigenlijk in de toekomst en dan niet al te ver in de toekomst! de uit geverij en de boekhandel voor dit sociale werk, dat de Open bare Leeszaal nu alleen nog maar in het Juliana Kinderzie kenhuis verricht, moeten kun nen interesseren, en van 't be lang ervan doordringen. Want de mogelijkheid dat de O.L.B. voor dit doel dezelfde korting krijgt als de leesbibliotheken, is voor de zieken - kinderen en volwassenen - de mogelijkheid om met méér goede boeken de verveling, de pijn en het heim wee te verdrijven, en op deze ■wijze hun herstel te bevorderen. Maar niet alleen van deze zijde is medewerking nodig. Jonge meisjes met sociaal gevoel en belangstelling voor boeken zouden via de aantrek kelijke opleiding voor dit so ciale werk van de O.L.B. niet alleen kunnen voorzien in het grote tekort aan personeel, waardoor nog te weinig zieken en ziekenhuizen geholpen kun nen worden, maar een buiten gewoon mooie en dankbare taak op zich nemen. Naast het eigen belang van een prettige werkkring dienen zij tevens dat van: „Voor iedere zieke óók een goed boek!" Voor alle zieken in de zie kenhuizen is het te hopen, dat deze uitstekend geslaagde proef van de Haagse Openbare Leeszaal niet tot de kinderen en tot Den Haag beperkt blijft. PARLEMENTAIRE MINIATUREN (V) (Van onze parlementaire redacteur) Op lange vergadermiddagen van de Tweede Kamer, wanneer de be langstelling voor toch al niet zo erg opwindende onderwerpen getaand is en verscheidene Kamerleden de bi bliotheek, de leeskamer, de fractie- en spreekkamers of de gezelligheid van de koffiekamer hebben opge zocht, kan men eenzaam tussen de weinige in de vergaderzaal aanwezi ge Kamerleden een kleine, tengere donkere vrouw zien zitten. Het is mejuffrouw dr. J. C. M. II. de Vink, lid van de fractie van de K.V.P., juridisch deskundige, die vooral belangstelling heeft voor de rechtsverhoudingen tussen de ver schillende volken en derhalve voor internationale juridische vraagstuk ken en ook voornamelijk daarover in ons parlement spreekt. Zij treedt in de Kamer niet op de voorgrond. Zij bestijgt weinig het spreekgestoelte, doch als zij dat doet dan wordt er met belangstelling naar haar geluisterd. Met een donkere stem draagt zij haar uit correcte zin nen opgebouwde redevoeringen voor. Het is altijd belangwekkend wat zij zegt, doch haar speeches zijn tegelij kertijd bijna steeds om slechts enke- Ie juridische aak internationaal juridische problemen gegroepeerd. Men heeft het gevoel, dat men haar mening wel eens graag zou willen horen over huiselijker onderwerpen, dat men haar minder afgemeten en met meer vrouwelijke spontaniteit zou willen horen spreken. Dat neemt niet weg, dat zij voor haar fractie een waardevol lid is. Want de betekenis van een Kamerlid kan niet uitsluitend afgemeten wor den aan zijn of haar optreden in de openbare vergaderingen of aan het aantal malen, dat hij of zjj spreekt. Ook in de commissies en in de frac ties bewijzen de Kamerleden hun dankbaar aanvaarde diensten. Mejuffrouw dr. De Vink, die in Utrecht woont, daar het gymna sium bezocht en aan de Rijksuni versiteit in de oude bisschopsstad rechten studeerde, is de dochter van het lid der Gedeputeerde Sta ten van Utrecht, mr. H. W. de Vink Van huis uit heeft zij dus haar politieke belangstelling en haar interesse voor bestuurlijke vraagstukken meegekregen. Zij is werkzaam in de besturen van tal rijke landelijke en plaatselijke, so ciale organisaties. Op 2 september 1909 werd mejuf frouw De Vink geboren. Op 20 no vember 1945 deed zij haar intrede in het noodparlement. Zij bleef lid tot 3 juni 1946. Opnieuw werd zij lid op 18 september 1947 en wel tot 26 juli 1948. Thans is zij lid van 30 juni '53 af. Het lijkt soms of deze stille, katho lieke afgevaardigde zich wat afzijdig houdt; of zij niet goed kan wennen in de Tweede Kamer. Dat is echter meer schijn dan werkelijkheid. Dat bljjkt ook wel hieruit, dat zij lid of toegevoegd deskundige is geweest van de Nederlandse delegatie naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Zij is lid van de permanente commissie van advies voor volkenrechtelnke vraagstukken, die in december 1954 onder voorzit terschap van prof. mr. J. P. A. Fran cois werd ingesteld. Haar verdiensten zijn dus duidelijk erkend. In mejuffrouw De Vink bezit de Tweede Kamer niet het spontaanste, het opgevvekste en het vrijpostigste vrouwelijke lid. In haar bezit het parlement wel een serieuze en dege- I Igke afgevaardigde, >V X)an ozetiiv De eerste dode en dat nog wel een kind is gevallen, en mis schien dat dit bericht eindelyk voldoende kracht heeft om ons aan het nadenken en aan het dempen van de put te zetten. Het geval is van zulke buitenspo rige proporties en zo boordevol schrij nende details dat een propagandiste voor verstandige inkomenbestcding geen afschrikwekkender voorbeeld had kunnen bedenken: In een grote stad in het centrum des lands woonde tot voor kort een jong paar van omstreeks dertig ja ren, wier echt gezegend was met vier kinderen. De man, een geschoold ar beider in de metaalindustrie, verdien de weliswaar een niet dik belegd, maar toch stellig behoorlijk stuk brood, want met tachtig gulden per week kan een zuinige en handige huismoeder zich zelfs in deze dure tijd wel aardig door het leven slaan. Het had dus een plaatje voor de ad vertentie-pagina kunnen zijn: zij koopt al sinds haar trouwen bij Din- fes, en dat scheelt echt weer zóveel oor! Rekent U maar uit Ukunt zich de illusie besparen, want bij dit echtpaar werd prin cipieel nooit gerekend. Achter de blinkende lakens van dezelfde ad vertentie-pagina wapperde zoveel on gelofelijke gore was dat het glimla chen de fotogenieke huisvrouwtjes zou vergaan, als zij die ooit in het oog kregen. Maar nee, wij weten het niet, wij houden ons veilig aan de lieve illusie van Pa en Ma en het grut, allemaal op het knusse bankstel, opgetogen over theedoeken of soep-in-pakjes... De vier kinderen van ons verhaal had den stellig nog nooit soep geproefd, en hun lakens vertoonden sprekende gelijkenis met poetsdoeken. ^picttigc condities j Maar er stond wel een wasmachi ne in de keuken, een mooie nieuwe wasmachine met extra sterke wrin ger mevrouw, waarvan U nog jaren lang plezier zult hebben. Vooral als U hem nooit gebruikt. Uw was in een ommezien wind- droog maar de matrasjes van de kinderen drijfnat, de vloer onder de bedden vol sehimmelplekken, en het behang in lappen aan de muren. En midden in die walgelijke, stinkende smeerboel een zieke, ondervoede stak ker van nog geen drie jaar, die de negen pond gewicht niet eens haalt. Een forse pasgeborene slaat hem met stukken De zusters hebben er niet veel werk aan gehad in het kinderzieken huis. Aan twintig pond achterstand valt weinig meer in te halen, als je zieltogend van een natte matras bent opge.raapt.. Dan geef je het wie weet, door de schók van de overgang datzelfde etmaal definitief op om adem te halen. Het is alles bij elkaar nog bewonderenswaardig dat je het twee en een half jaar hebt volgehou den Taaiheid scheen in dit gezin overi gens het kroost aangeboren, en dat was ook wel nodig, want deze jeug dige ouders lieten blykbaar geen en kele manier onbeproefd om de le vensduur van hun nageslacht te be korten. Behalve de wasmachine, die nooit waste, stond er ook nog een scooter in huis. En die scooterde tegen de klippen op, dat kan ik U garanderen. Van hier naar Brussel en vice versa: trek er eens op uit met de kinderen op zo'n moderne autoped voor het hele gezin rijdt U vlug, veilig maar misschien niet zo héél voordelig. U laadt maar op en U tuft maar, en mocht er toevallig één van de kin deren overschieten: géén bezwaar, welnee. U zet hem maar gerust voor op, hoor: leuke attractie, zo'n kleine levende mascotte. Maar een flinke boy van vier in zo'n lekker onver slijtbaar windjack (stoei- en tocht- proef gegarandeerd) knippert daar bij toch niet met de oogleden, wat U De ouders zijn nu veroordeeld tot elk 2Vz jaar gevangenisstraf. Maar zelfs al gingen Pa en Moe samen tot hun koperen bruiloft achter het slot zal het ook maar iets helpen De nieuwe fiets en de nieuwe bromfiets en de scooter en de wasmachine en de grammofoon zullen er wel niet meer staan, als zij terugkomen, want vermoedelijk zal de gevangenisspaarpot niet berekend zijn op afbetalingen. Er zal een matrasje minder besla pen worden, maar droog zullen ze daarom wel met zijn, al heeft de jong ste heel wat geleerd op dat punt in het ziekenhuis. Maar er kan geen zuster bijgeleverd worden als het koffertje met burgerkleren wordt te ruggegeven en diezelfde avond van thuiskomst staan r immers wéér advertenties in de krant Van fietsen en bromfietsen en scooters en gram mofoons en wasmachines en Volkswa gens en radio's en televisietoestellen op prettige betalingscondities. Misschien wie weet, óók wel van doodkisten. Want die behoren er be slist bij, dat is nu wel gebleken. SASKIA. Uw (h&yi-.LM/kfcX (Ux LH. UHNEH4HN, LitLHH.H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7