Aardappeluitvoer naar Engeland schade van twintig miljoen mmoRv Bemiddeling van Tito en Nasser gevraagd in Algerijnse kwestie ZWARE STRAFFEN GEËIST IN SM0KKELZAAK VAN AUTO'S .VRIJDAG 25 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VOORRAAD VAN BOEREN VIEL MEE Britse importeurs (bijna bankroet) kunnen Nederlanders niet betalen Nu het stof van het strijdtoneel van de massale uitvoer van aard appelen naar Engeland optrekt, begint zich de omvang van de geza menlijk geleden strop af te tekenen. Deskundigen schatten, dat op een geforceerde uitvoer van plm. 150.000 ton tussen 11 en 21 april door de Engelse importeurs en groothandelaren, de Nederlandse exporteurs, landhandelaren en te lers een verlies van rond twintig miljoen gulden is geleden. Men schat de voorraad aan Nederlandse aardappelen in Engelse pakhuizen nog ruwweg op de helft van het genoemde kwantum. De hierbij betrokken Engelse en Nederlandse zakenlieden verkeren in vele gevallen in ernstige beta lingsmoeilijkheden. Er is nog geen weg gevonden om deze moeilijkhe den te kunnen verzachten. Zoals men weet, werd begin april bekend, dat de voorraad aardappe len in Engeland lang niet toerei kend zou zijn tot einde juni. De Engelse importeurs deden toen vrij omvangrijke bestellingen in ons land. Zij kochten niet alleen de in Enge land gebruikelijke soorten, maar ook andere soorten en typen, in afwijken de sorteringen en maten 'die niet in Engeland bekend zijn, doch hier te lanae en in andere Europese landen tot het normale voedselpakket beho ren. In handelskringen wijst men drie oorzaken aan die voornamelijk bij de debacle een rol moeten hebben ge speeld. Terwijl reeds grote Engelse bestel lingen liepen, kondigde het Neder landse ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening op 11 april ter bescherming van de eigen voorraad een uitvoerverbod op 21 april aan. Ondertussen zou inventa ris worden opgemaakt. In de tien dagen, die volgden, koch ten de Engelse importeurs alles wat los en vast was. Naar schatting is toen nog 150.000 ton aardappelen naar Engeland verscheept, alles on der toezicht van de plantenziekten- kundige dienst. Daarbij waren dus bij het Engelse publiek onbekende soor ten en maten. De Engelse importeurs kregen veel moeite met het opslaan der hetgeen nadelig voor 2;f april voorraden, de kwaliteit werd. Op kondigde de Engelse regering aan, dat er nog een landelijk tekort van 120.000 ton aardappelen zou zijn. Bevordering van vlag officieren Kon. Marine Met ingang van 16 mei is comman deur G.B.M. van Erkel bevorderd tot schout-bij-nacht. Het is de bedoeling dat schout-bij-nacht Van Erkel om streeks 1 september wordt belast met de functie van inspecteur van 't onderwijs bij de zeemacht, als opvol ger van schout-bij-nacht F. H. M. M. van Straelen. Met ingang van 1 juni is kapitein luitenant-ter-zee van de technische dienst L. Stam tijdelijk bevorderd tot schout-bij-nacht van de technische dienst. Hij zal op die datum schout bij-nacht van de technische dienst J. B. Berck opvolgen als vlagofficier technische dienst en hoofd van het bureau nieuwbouw schepen. Met ingang van 14 juni a.s. wordt kapitein-ter-zee E. J. Gallas tijdelijk bevorderd tot commandeur, in welke rang hij commandeur A. M. Valken burg zal opvolgen als plaatsvervan gend vlagofficier materieel. Met in gang van 15 juni zal laatstgenoemde vlagofficier tijdelijk worden bevor derd tot schout-bij-nacht. Het ligt in de bedoeling, dat schout-bij-nacht Valkenburg omstreeks 1 augustus commandeur A. C. M. de Neeve op volgt als commandeur der zeemaent in Nederlands Nieuw-Guinea. Marieke van Dijk mag spoedig naar huis Het Nederlands-Australische meis je, Marieke van Dijk, maakt het uit stekend in het Seraphimer-ziekenhuis te Stockholm, na de operatie, eerder deze maand door professor Olivecro- na verricht. Zij zal dan ook spoedig weer thuis zijn, naar donderdag United Press werd meegedeeld. Marieke, die door de wereld-be roemde chirurg voor een hersenge- zwel werd geopereerd, zal „waar schijnlijk" zondag de 27e het zieken huis mogen verlaten. Iemand uit het ziekenhuis vertel de, dat Marieke erg opgewekt is en weer leerde lopen, na van de operatie op 11 mei af in bed te hebben gele gen. GENERALE In Pasadena werd de politie opgebeld door een man. die buiten adem vroeg hoe hij het plaatselijke ziekenhuis kon bereiken.. Gevraagd naar de reden van deze haast verklaarde hij: Mijn vrouw verwacht volgende week eèn baby en ik wil zeker weten, wat ik dan moet doen. ONGEWENST: In Cavite (V.S.) vroeg de stadsadvocaat aan de poli tie om de leerlingen van de middel bare scholen te ontwapenen. Zij ge bruikten hun revolvers óf om de le raren te bedreigen óf om bij hun me descholieren respect af te dwingen. De bijvoeding van leger en scho len werd verminderd. De prijzen waren hoog, doch de vraag ver minderde aanzienlijk. Toen kwa men plotseling de Engelse boeren, die meer voorraad bleken te heb ben, dan officieel bekend was, aan de markt. De Nederlandse aardappelen by Engelse importeurs en groothandela ren bicken nadien voor een deel on verkoopbaar te zijn, indien men zich tenminste geen ernstige verliezen zou willen getroosten. De kwaliteit van het doorgaans slecht opgeslagen produkt werd da gelijks minder en zo ontstond de ge weldige schadepost, die vele Engelse importeurs en handelaren op de rand van het bankroet heeft gebracht met het gevolg dat hun Nederlandse leve ranciers op hun beurt de landkoop- lieden en telers niet of onvoldoende kunnen betalen. De bezorgdheid over hun situatie is dan ook zeer groot. De uitvoer van Nederlandse aard appelen, bijvoorbeeld naar Zweden, is inmiddels hervat. Na het ongeval met de „Thunderstreaks" Kamerlid stelt vragen aan de minister. Het lid van de Tweede Kamer de heer Visch heeft aan de minister van oorlog schriftelijk vragen gesteld over het ongeval met een formatie van vier Nederlandse straaljagers van het type „Thunderstreak" als gevolg van brandstofgebrek. Kan de minister mededelen: a) Of de tanks der vliegtuigen voor de start geheel waren bijgevuld met brandstof; b) Of de controle op de brandstof volgens de daarvoor gel dende bepalingen is geschied; c) Wel ke opdracht dé vluchtcommandant had met betrekking tot de te vliegen route; d) Of de vluchtcommandant zich aan zijn opdracht heeft gehou den; e) Of de vluchtcommandant en overige bemanning der vliegtuigen gedurende de vlucht regelmatig ra diocontact met de gronddienst heb ben gehad; f) Op welke hoogte is ge vlogen Is de bewindsman niet van oordeel dat dit ongeval, waarbij deze maal gelukkig geen mensenlevens zijn te betreuren, doch wel grote materiële schade te wijten is aan onvoldoende geoefendheid in samenwerking tus sen het personeel van de grondorga- nisatie en de vliegtuigbemanning Gevraagd wordt tenslotte welke maatregelen genomen worden ten einde deze ongevallen te vermijden. Gestolen wagens werden verhandeld op automarkten. De rechtbank te Amsterdam heeft zich donderdag bijna drie uur beziggehouden met een uitgebreide smokkelzaak van personenauto's. Deze werden in België gestolen en met valse nationaliteitsbewijzen ver kocht op verschillende automarkten in ons land. De officier van justitie, mr. W. J. A. M. Smit, eiste tegen beide hoofdverdachten, de #0-,jarige Belg F. C. de H. en de 28-jarige lampenkappenfabrikant C- G. van M., een totale gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met af trek. Vier andere verdachten, die even eens in het complot waren betrok ken, hoorden eisen tegen zich uit spreken variërend van een geldboe te van 400 gulden tot gevangenis straffen van een jaar en zes maan den met aftrek, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Gedurende ruim 2% jaar in de periode van 1953 tot november 1955 heeft de bende op deze wijze ongeveer twintig wagens verhan deld. De H. stal de auto's te Ant werpen, waarna hij deze naar een afgesproken plaats in de stad bracht. Daar wachtte van M. op hem. Deze reed de wagens vervolgens via smokkelpaden in Zeeuwsch- Vlaanderen naar zijn woonark bij Weesperkarspel, waar hij oude nationaliteitsbewijzen, veeal af komstig van sloopwagens, ver valste met de gegevens van de gestolen wagens. De Belgische nummerplaten waren inmiddels vervangen door Nederlandse en werden tijdens de rit in het Hol lands Diép geworpen. Het complot werd eind vorig jaar ontdekt door de douanerecherche.. De officier van justitie schetste fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kloetinge krijgt een nieuwe openbare lagere school. Het ge- y bouw, waaraan thans hard wordt gewerkt om het vóór het y begin van de nieuwe cursus in september a.s. gereed te heb- ben, zal vijf leslokalen en een y handenarbeidlokaal bevatten, y Tevens zal bij dit complex een y zestien meter hoge slangen- y droogtoren voor de brandweer y verrijzen. y (FOTO P.Z.C.) beide hoofdverdachten als zeer avon tuurlijke personen. De H., die hij als de hoofddader beschouwde, werkte gedurende de bezettingsjaren illegaal m Nederland. Later heeft hij, hoe wel hij de Belgische nationaliteit be zat, ongeveer 2% jaar deel uitge maakt van het Nederlands leger in Indonesië. Ook van M. sloot zich on middellijk na de bevrijding van het zuiden aan bij het bevrijdingsleger. Daar kwam hij onder invloed van de H. De overige verdachten kochten veelal de wagens van Van M. en verhandelden deze later weer op de automarkten. Zij allen gaven het geen hen ten laste was gelegd toe. De rechtbank zal in alle zaken op 7 juli uitspraak doen. Donderdagochtend is in Am- sterdam het huwelijk voltrok- y y ken tussen de beroemde Neder- landse opera-zangeres Gré y Brouwenstijn en dr. A. C. van y Swol, die enige jaren tennis- kampioen van Nederland was. y De foto toont bruid en bruide- y gom na de huwelijksvoltrek- king. y llllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Prinses Wilhelmina opende conferentie Chr. Leadership De derde conferentie van de „In ternational council for Christian leadership", die in het Huis ter Duin te Noordwyk wordt gehouden, is woensdagavond door prinses Wilhel mina, ere-presidente, officieel ge opend. Na een kort inleidend woord las prinses Wilhelmina een boodschap voor van haar dochter koningin Ju liana, waarin werd meegedeeld, dat de koningin ditmaal tot haar spijt verhinderd was de conferentie bij te wonen. Koningin Juliana gaf voorts haar beste wensen voor de conferen tie. Er zijn deelnemers uit 19 landen. De secretarisrgeperaal van de I.C. C.L., tevens de oprichter, mr. Abra ham Vereide uit Washington, heeft 's avonds een inleiding gehouden tot het thema van de conferentie „Christian leadership and the respon sibility of the free world". (Christe lijk leiderschap en de verantwoorde lijkheid van de vrije wereld). Gistermorgen werd een bezinnings bijeenkomst gehouden, onder leiding van dr. Robert Boyd Munger uit San Francisco. „De Volharding" werd in het gelijk gesteld Amsterdams Hof veroordeelde publikatie in Medisch Contact. In tegenstelling tot de rechtbank, die de eis van het algemeen zieken fonds „De Volharding" uit Den Haag tegen de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst van de hand had gewe zen, heeft het gerechtshof te Amster dam, dat gisterochtend in deze civie le zaak vervroegd uitspraak deed, met vernietiging van het rechtbank- vonnis „De Volharding" in het gelyk gesteld. Het hof was van oordeel, dat de publikatie van 19 mei 1955 in het orgaan der maatschappij tot bevor dering der geneeskunst, „Medisch Contact", als ui onrechtmatige daad moet worden beschouwd en veroor deelde de maatschappij tot betaling van f 500,schadevergoeding aan het ziekenfonds, dat oorspronkelijk bij het indienen van de zaak f 5000, had geëist. Naar bekend voelde het zieken fonds zich het vorige jaar benadeeld door een publikatie in „Medisch Con tact", waarin „scherpe aanvallen op dat fonds" gedaan werden. Het hof is van mening, dat de publikatie in derdaad te ver ging. Er werd in ge sproken over „schrikbarende toestan den", een uitdrukking die volgens het hof doet denken aan onvoldoende be hartiging van de belangen der pa tiënten. waarvan echter niets is ge- -bleken". OPSTANDELINGEN STEKEN SCHOLEN IN BRAND Bevrijdingscomité Noord-Afrika: „Dit is een internationale zaak" El Abed Boehafa, vertegenwoordiger in de V.S. van het „Comité voor de bevrijding van Noord-Afrika", heeft donderdag het Zuid-Slavische ministerie van Buitenlandse Zaken een memorandum overhandigd, waar in verzocht wordt om bemiddeling van drie landen in Algerije. Boehafa, die Tunesiër van geboorte is, zei, dat een van deze landen Zuid-Slavië was. Het tweede land was Egypte. Over het derde land liet hij zich niet uit. De drie landen zouden moeten toezien op een wapenstilstand en vrije verkiezingen in Algerije, zonder politieke inmenging. Het memorandum bevatte een uiteenzetting van de kwestie-Alge- rije en van de door partgen ingeno men standpunten. Volgens het me morandum zijn er gronden voor 'n verzoening. Boehafa verklaarde voorts, dat bemiddeling noodzakelijk is. Het zou geen politieke bemiddeling mo gen zijn om een oplossing te berei ken, maar meer om de partijen te helpen tot elkaar te komen en een klimaat van vertrouwen te schep pen. Naar Boehafa in Belgrado ver klaarde, heeft president Tito 'n week voor zijn vertrék naar Frankrijk voor zijn jongste statiebezoek een tele gram ontvangen van Messaldi Hadj, de Algerijnse nationalistische leider, die in Frankrijk in ballingschap ver blijft. In dit telegram vroeg Messaldi om Tito's tussenkomst. Algerije was thans een interna tionaal vraagstuk. Het Franse ar gument, dat Algerije een Franse binnenlandse aangelegenheid was. hield geen steek meer, daar de Fransen de kwestie zelf ter spra ke hadden gebracht bij de leiders van andere landen, waaronder Egypte, Joego-Slavië en de Sow- jet-Uaie. De Franse premier Mollet heeft donderdag na 'n onderhoud met pre sident Coty zijn voornemen bekend gemaakt om volgende week een al gemeen debat over de Algerijnse kwestie te laten houden teneinde „de parlementaire toestand op te helde ren", nu Mendès-France als vice- premier en minister van staat uit de regering is getreden. Volgens te Algiers ontvangen be richten hebben opstandelingen dins dag by Sidi Aich, veertig kilometer ten zuidwesten van Bougie, 'n school overvallen en in brand gestoken. Twee Franse onderwijzers werden ontvoerd. Cabot Lodge verdedigde Van Heuven Goedhart De voornaamste Amerikaanse af gevaardigde by de V.N., Henry Cabot Lodge, heeft woensdag geantwoord op aanvallen op mr. G. J. van Heu ven Goedhart, Hoge Commissaris der V.N. voor de hulp aan vluchtelingen. Hij zei, dat mr. Van Heuven Goed hart een „eerste doelwit" van aan vallen van de Sowjet-Unie was ge weest en in vergaderingen van de V. N. veelvuldig stelling tegen opvattin gen van de Sowjet-Unie had geno men. Cabot Lodge zei dit in de subcom missie voor binnenlandse veiligheid van de senaat, welker voorzitter, Ja mes Eastlax 1, in een brief had ge vraagd hoe en man als Van Heu ven Goedhart met zijn opvattingen aan het hoofd kon komen te staan van de organi atie voor hulp aan vluchtelingen. Senator Eastland zei, dat de subcommissie had vernomen, dat mr. Van Heuven Goedhart in 1946 een vooi-woord had geschreven voor een Nederlandse uitp-we van een in de V.S. gepubliceerd boek, dat de senator als con. axunistisch bestem pelde. Cabot Lodge zei, dat de Sowjet- Unie en andere Oosteuropese landen de Ho<*e Commissaris ervan hadden beschuldigd, dat hij geen stappen had fedaan om vluchtelingen naar Oost- iuropa te repatriëren, Het Wereldgebeuren. Slimme Pierre Zes jaar gevangenisstraf kreeg Mendès-France van de Vichv- autoriteiten in Marokko, toen hij na de nederlaag in juni 1940 uit Frank rijk was uitgeweken. Men gal hem geen gelegenheid, om zich tegen de aanklacht van desertie te verdedigen. Maar het duurde niet lang of Pierre die zijn slimheid al had bewezen door op 23-jarige leeftijd de jongste advo caat van zijn land te worden en in 1932 als jongste parlementslid voor het voetlicht te verschijnen zag zijn kans schoon om te ontsnappen, onder meer met behulp van aan elkaar ge bonden lakens. Er was enig opont houd: een vrijend paartje stond bij een boom in de buurt. Nooit heeft Mendès-France met zoveel ongeduld het eind van een vrijerijtje afgewacht als toenMaar gelukkig verdwenen de verliefden voordat de plaatselijke bioscoop leegstroomde. En Mendès- France vluchtte, eerst naar Frankrijk, waar hij in de ondergrondse dook en vervolgens naar Londen, waar hij dienst nam bij de vrije Franse lucht macht. Dat hij ten onrechte van de sertie was belicht, bleek wel uit zijn moedige optreden in de bevrijdings- strijd. Hij maakte eerst bezwaar tegen aanvallen op Frans gebied, maar ten slotte bood hij geen weerstand meer: het kon immers weieens zijn, dat an deren slechter mikten dan hij.... In 1954 werd hij de jongste na-oorlogse Franse premier. Zijn politieke tegen standers waren hopeloos vastgelopen het Indochinese conflict bevond zich o; een dieptepunt. Dit was voon hem het ogenblik, om naar voren te tre den en binnen enkele weken een op- losisng erdoor te drijven De „ontsnapping" van Mendès- France uit 't huidige Franse ka binet, waarin hij minister van staat en vice-premier was van januari j.l. af. verliep heel wat minder ge heimzinnig dan de vlucht uit de Marok kaanse gevangenis in 1956, als is er om trent de .irecieze bedoelingen van Men dès-France niet vee! bekend, en al hield hij na de beslissende kabinets zitting van woensdag de vinger op de mond ten teken van zijn voornemen, om in het openbaar niets toe te voe gen van datgene, wat officieel bekend was gemaakt: Dat hij weliswaar er van overtuigd is dat de huidige Franse regering de beste politieke samenstel ling vertegenwoordigt, maar dat hij zich niet kan verenigigen met de Al gerijnse politiek van deze regering. Hoewel hij van het begin af aan een voorstander is geweest van het onder drukken van de opstand in Algerije, is hij ook altijd van mening geweest, dat gewapend optreden alleen niet vol doende is. Het was uit zijn memoran dum van vorige maand al bekend, dat er volgens hem naast een massale mo bilisatie van de Franse strijdkrachten nu meteen een reeks diep Ingrijpende sociale en economische maatregelen moet wordei. uitgevoerd en dat met zulke maatregelen niet mag worden getalmd tot de opstand is bedwongen. Premier Mollet heeft ook politieke en sociale hervormingen in zijn notitie boekje geschreven, maar bij hem staat het vast» dat voorlopig de nadruk al leen op de militaire kant van de kwestie moet vallen. Heel Frankrijk zit thans in de „ge vangenis" van de Algerijnse pro blemen. Hoe eruit te komen is het grote vraagstuk, waarvoor de be stuurders zich zien gesteld. Het eind doel is voor de meesten hetzelfde: een toekomstige samenwerking met het nu zo opstandige gebied, waar orde en rust moeten terugkeren en waar heel wat moet veranderen: volgens Mendès- France b.v. moeten er alle Franse ambtenaren worden verwijderd, die de inheemse bevolking met minachting behandelen; een nieuwe gemeentewet behoort te worden uitgevaardigd; grootgrondbezit moet worden ont eigend ten gunste van de landhongeri- ge Algerijnse boeren; het landbouw kredietstelsel dient te worden gewij zigd ten gunste van de kleine boeren; lonen en salarissen zullen omhoog moeten.... Dat Mendès-France uit 't kabinet- Mollet zou treden, werd al eer der verwacht. Hij kon er niet, zo als in 1954, als premier, laten horen hoe onalledaags hij de eerste viool weet te spelen; hij miste de zo begeer de portefeuille van buitenlandse zaken, en daarbij kwam dan nog de steeds wij der geworden kloof tussen Mollet en hem: die Algerijnse kwestie. Mendès- France heeft niet het hele kabinet ten val willen brengen; zijn dertien mede radicalen heeft hij ertoe overgehaald, om voorlopig niet met hem ervandoor te gaan. Blijkbaar acht hij de tijd nog niet gekomen om zelf het stuurrad over te nemen. Daarvoor is zijn naam ook nog teveel verbonden met de po litiek van het kabinet-Mollet. Maar nu hij zich definitief daarvan heeft ver wijderd, zal hij wel erop rekenen, dat het kabinet-Mollet zich nog verder in de nesten zal werken. Degenen, die tegen de huidige Algerijnse politiek zijn, zullen zich rondom hem verzame len en vroeg of laat zal volgens hem wel het ogenblik komen, waarop men hem zoals in 1954, vraagt, als redder van Frankrijk op te treden. Dan kan de slimme Pierre op zijn manier pro beren, goed te miken nu niet met bommen uit ee i vliegtuig maar met weldoordachte maatregelen voor Al gerije en zijn v-derland. PIERRE MENDÈS-FRANCE beidt air tjjd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5