PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britten bevelen: 33 winkels en 17 flats in Nicosia moeten dicht V.S. -senatoren vragen uitwijzing Sobchw Draglines legden geheimsn uit tweede eeuw bloot BILT S0EKARN0 NAAR EUROPA IN HUURVLIEGTUIG VAN K.L.M.? 199e jaargang - no. 122 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F, van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 8,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 25 mei 1956. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstraat 24. telef. se ECONOMISCHE DUIMSCHROEVEN VOOR CYPRIOTEN Woedende Turken hielden heftige demonstraties tegen Grieken Als represaille voor bomaanslagen die j.l. maandag gepleegd zijn heeft de Britse commissaris voor Nicosia, Martin Clemens, Nicosia de economische duimschroeven aangezet. In een winkelstraat in de binnen stad heeft hij de sluiting van in totaal 33 winkels bevolen. Voorts moe ten 17 flats gesloten worden. Deze winkels en flats liggen in een wijk waar het herhaaldelijk tot ongeregeldheden gekomen is. Martins bevel is de zwaarste represaille tot dusverre in de Britse actie om met de Cy priotische extremisten en hun aanhangers af te rekenen. Tot de huizen waaruit de bewoners moeten vertrekken, behoort het Kykko-gebouw, ene groot, modern flatgebouw waaruit de bom gewor pen is die maandag een Britse soldaat het leven gekost heeft. Ook be horen er woningen toe waaruit gejuicht is voor schoolmeisjes die kort geleden Britse militairen gekweld hebben. Ook de school van deze meisjes moet gesloten worden. Te Lapithos werd gisterochtend een Cyprisch kind gedood, terwijl drie kinderen ernstig werden ge wond, door het ontploffen van een helse machine, die zij hadden ge vonden. Bij een onderzoek werden nog drie van dergelijke bommen, zoals de verzetsbeweging die ge bruikt, ontdekt. De Griekse regering zal, zoals be kend, naar aanleiding van de gebeur tenissen op Cyprus een beroep doen op de Europese commissie voor de rechten van de mens, die op 28 dezer te Straatsburg bijeenkomt. Sinds juli van het vorige jaar heb ben 180 personen zich tot de commis sie gewend. Het zal nu de eerste maal zijn, dat een staat een geschil met 'n andere staat aan de commissie voor legt. Woedende Turken hebben giste ren in Nicosia heftige demonstra ties gehouden tegen de Griekse Cy prioten, nadat een Turks-Cyprioti sche politieman woensdagavond bij Paphos in het westen van het ei land vermoord was door extremis ten. De leider der Turkse minder heidspartij op Cyprus, dr. Fazil Kouchouk, noemde deze moord „Een verklaring van burgeroorlog tegen ons", en waarschuwde: „Wat nu kan gebeuren is buiten mijn macht. Ik kan de woede der Tur ken niet meer tot bedaren bren gen". De eerste gewelddaden braken uit in de Turkse wijk, waar zich 'n menigte verzamelde die wilde op trekken naar het Griekse centrum van de stad. Britse patrouilles namen posi ties in langs de Hermes-straat, die tussen de Griekse en Turkse wij ken in loopt. Toen de Turken be gonnen Griekse winkels met ste nen te bestoken, moesten de En gelsen traangas gebruiken. Een jonge Griek werd met een schot wond naar 'n ziekenhuis gebracht. Gillende en schreeuwende Turken stormden desondanks door de stad. Zij wierpen een Griekse auto onder steboven en staken die in brand. Zij zwaaiden dreigend met uit de grond getrokken verkeer-spaaltjes en wier pen stenen naar alle gebouwen, waarin zij maar Grieken konden ver onderstellen. Te Limassol vielen Tur ken Griekse winkels aan met stok ken, stenen en flessen. Zij werden door veiligheidstroepen teruggedre ven. Dr. Kouchouk heeft intussen ver klaard, dat de Turkse minderheid 'n beroep wil doen op de V.N., op En geland en op Amerika en Turkrje om jüp— - •-- - 'e Turk- gaan. i gewelddadigheden tegen de Cyprioten tegen te Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllipil Lesgeven per televisie j Op de middelbare school inüj Chicago is het lesgeven per te-|| tevisie begonnen. Leerlingen van ongeveer 40 middelbare= scholen kregen 39 minuten les^ in algebra en natuurkunde op|| .schermen van 65 centimeter-^ Het enige nadeel van deze me-= thode was dat de leerlingen^ geen vragen konden stellen aan= de leraren. Meisje na val van fiets door auto overreden Op de Antwerpsestraatweg te Ber gen op Zoom is donderdagmorgen een dochtertje van de familie v. d. L. uito Bergen op Zoom door een tragisch verkeersongeval om het le ven gekomen. Het meisje zat bij haar grootmoe der in een fietsbakje voor op de fiets. Het tweetal kwam met een buurvrouw uit de richting Ossen- drecht en was op weg naar de markt Bij het passeren van een zij straat wilde een derde wielrijdster de weg oversteken. Zij reed tussen de twee vrouwen door en duwde de grootmoeder opzij, waardoor deze kwam te vallen. Het kleindochtertje rolde uit het fietsbakje op de straat weg, waar juist een vrachtauto van de firma M. uit 's-Gravendeel na- d" - bestuurder Icon een aan rijding niet meer voorkomen Het kind was op slag dood. De vrouw, die waarschijnlijk verantwoordelijk ls voor dit ongeluk, is doorgereden. Geen zendtijd voor Ned. Oppositie Unie De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de zendtijd, die met het oog op de aanstaande verkiezingen door de Itadioraad, in opdracht van de minister, aan de Ne derlandse Oppositie Unie was toege kend, ingetrokken. Als reden voor dit besluit werd door het ministerie medegedeeld, dat op de door de N.O.U. ingediende lijs ten met kandidaten voor de Tweede Kamerverkiezingen de naam van de heer J. Beckering Vinckers, geboren 30 mei 1897 te Zaltbommel, voor komt. Deze was echter in 1947 door het bijzondere gerechtshof in Den Haag voor de tijd van tien jaar uit actief en passief kiesrecht ontzet. Duitse klacht over gedrag van Amerikaanse militairen De eerste minister van Rijnland- Palts, Altmeier, heeft zich bij de be velhebber van de Amerikaanse troe pen in Kaiserslautern, generaal- majoor Elwyn Post, beklaagd over de „schrikbarende toeneming" van over vallen op taxichauffeurs en mishan deling van argeloze voorbijgangers door Amerikaanse militairen en we gens hun dikwijls onbehoorlijk gedrag in café's. Het regeringshoofd van het West- duitse land, dat de meeste Ameri kaanse troepen herbergt, heeft ook zijn ernstige bezorgdheid geuit over wangedrag van Amerikaanse militai ren en om maatregelen verzocht. Gedelegeerde van Rusland bij V.N. De subcommissie voor de bin nenlandse veiligheid uit de Ameri kaanse Senaat heeft donderdag het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken formeel verzocht om de Russische gedelegeerde bij de Verenigde Naties, Arkady A. Sobolew, het land uit te wijzen voor diens aandeel in het repatrië ren van Russische zeelieden, die aanvankelijk politiek asyl in de Verenigde Staten hadden ge vraagd. De subcommissie verzocht ook de uitwijzing van de eerste secre taris van de Russische V.N.-dele- gatie, Constantine Ekimov. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken had vorige maand twee lagere leden van de Russische delegatie bij de V.N. uit gewezen wegens „bijzonder ontoe laatbare" daden in verband met 't vertrek der Russische zeelieden. Wat Sobolew betrof, werd toen geen actie ondernomen. Vijf Russische zeelieden hadden met nog vier anderen in de Ver enigde Staten asyl verkregen na dat hun =chip in 1954 door de Chi nese nationalisten was aangehou den. Drie van de vier zeelieden, die in de Verenigde Staten zijn ge bleven, vertelden de subcommissie dat naar hun mening dwang op hun vijf kameraden was uitge oefend om naar Rusland terug te keren. Andere getuigen waren het hiermee eens. De subcommissie verklaarde in haar rapport, dat de Russiche staf bij de V.N. „dwang, geweld en ge vangenschapr' had gebruikt om de mannen naar hun vaderland te doen terugkeren. Het nieuwe gebouw van de Breskense vismijn, dat in de H achter ons liggende winter reeds gebruikt werd, zal eerst- daags in zijn geheel gereed zijn. Het gebouw beslaat een opper- vlak van 15 bij 35 meter en breidt de capaciteit van de mijn uit met ongeveer 500 ton. Tus- sen het nieuwe en het oude ge- bouiv rechts nog juist zicht- baar worden nog een kan- toor en een kantine gebouwd. (FOTO P.Z.C.) 1 llllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuwe opperbevelhebber Arabisch Legioen. De invloedrijke kolonel Ali Aboe Howar heeft donderdag het com mando over het Jordaanse Arabische Legioen overgenomen. Dit werd officieel bekendgemaakt. Howar werd benoemd tot chef van de generale staf als opvolger van generaal Radi Innab. Generaal Innab had deze functie gekregen toen de Britse luitenant- generaal John Glubb Pasha twee maanden geleden werd ontslagen. generaal. Generaal Innab werd ge pensioneerd. Het was Howar, die hoofdzakelijk verantwoordelijk was voor de agitatie, die tot het ontslag van generaal Glubb Pasha leidde. Radio-actieve regen heeft fruit in Japan besmet. De bevolking van districten in midden-Japan is gewaarschuwd, geen fruit en groenten te gebruiken, aangezien hierin na de jongste zwa re regenval een hoeveelheid radio activiteit is geconstateerd, die vijf maal groter is dan voor menselijke consumptie veilig wordt geacht. Het meteorologisch instituut van Tokio meldde later, dat in alle delen van het land radio-actieve regen viel, hetgeen werd toegeschreven aan de Britse atoomproef op de Monte- bello-eilanden op 16 mei. NEDERLANDERS IN INDONESISCH UNIFORM Eredoctoraat van de Columbia Universiteit De Garuda Indonesian Airways heeft onlangs aan enige lucht vaartmaatschappijen prijsopgaaf gevraagd voor het huren van een viermotorig vliegtuig voor de pe riode van voorlopig 9 juni tot 8 ju li. Het is niet bekend geworden voor welk doel de Garuda Indone sian Airways, die zelf geen vier motorige vliegtuigen bezit, 't vlieg tuig nodig heeft, maar het vermoe den, is gewettigd, dat het zal die nen voor het Vervoeren van de pre sident van de republiek Indonesië, Soekarno, van Canada naar Euro pa en voor reizen van Soekarno in Europa. De Garuda Indonesian Airways heeft thans met de K.L.M. een con tract gesloten, waarbij de Indonesi sche maatschappij de Constellation PH-LDS (Soerabaja) van de KL.M. huurt voor de genoemde periode. De „Soerabaja" zal in de kleuren van de Garuda Indonesian Airways worden geschilderd. Het toestel zal op 9 juni van Montreal via Shannon naar Ro me vertrekken. Bij de K.L.M.-bemanning, die de uniform met Garuda-uitmonstering zal dragen, bevinden zich een stewar dess en een boordwerktuigkundige INTERESSANTE VONDST BIJ HOEDEKENSKERKE Scherven duiden op een oude Romeinse nederzetting Achttien eeuwen geleden moeten er Romeinen tussen het tegenwoordige Hoedekenskerke en Baarland hebben gewoond. Deze voor het oudheidkun dig bodemonderzoek interessante ontdekking werd dezer dagen gedaan by de daar aan de gang zijnde herverkavelingswerkzaamheden. Op ongeveer een halve meter beneden het maaiveld werden op de veenlaag talrijke scherven van dakpannen en potten aangetroffen, die door ir. J. A. Trlmpe Burger en de heer J. van Duyn van de Ryksdlenst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek donderdag als van Romeinse herkomst werden geïdenti ficeerd. Min of meer toevallig had de op zichter I. Ovaa van de Stichting Bo- demkartering enkele dagen geleden in een nieuw gedolven sloot aan de weg tussen Hoedekenskerke en Kwa- dendamme enkele scherven gevonden. Daar hij al tal van jaren in het werk van de bodemkartering meeloopt en ook interesse heeft voor het oudheid kundig bodemonderzoek, had hij di rect al het vermoeden misschien wel Bij herverkavelingswerken in de om geving van Hoedekenskerke is men op overblijfselen gestoten, die er op wijzen, dat daar in de tweede eeuw van onze jaartelling een Romeinse nederzetting moet hebben gestaan De heren J. van Duyn en ir. J. A Trimpe Burger van de rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek en ir. C. Steur van de stichting Bo demkartering van links naar rechts j zijn thans druk bezig om nadere ge gevens te verzamelenHier brengen de spreekwoordelijke scherven daad werkelijk ge1--1- en tanneer zij dan nog precies in elkaar passen wat wil de oudheidkundige nog meer f FOTO P.Z.C.) eens een interessante vondst te heb ben gedaan. Temeer, omdat er reeds in 1947 bij grondboringen in verband met een mogelijke ruilverkaveling, in dezelfde omgeving een put met ro- meinse scherven was gevonden. Ir. C. Steur van de Stichting Bo demkartering was op dit eerste at- tentie8ein van de heer Ovaa, uit pure liefhebber^ op tweede pinksterdag in de hopen gedolven grond aan het zoe ken gegaan. De resultaten waren voor een oudheidkundige „om van te watertanden". Want niet alleen kwam er een groot aantal scherven van Romeinse dakpannen te voor- schyn, maar ook van voorraadpotten en In die tyd voor huishoudelijk ge bruik gebezigde wryfschalen. Vermoedens bevestigd Donderdag hebben de deskundi gen van de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek met de heren van de Bodemkarte ring het onderzoek voortgezet. Daarbij kon ir. Trimpe Burger de vermoedens bevestigen, dat hier inderdaad een Romeinse nederzet ting moet zijn geweest. Enkele tientallen jaren geleden werd iets dergelijks in de omgeving van El- lewoutsdijk ontdekt, doch er is hiervan niets over het bodempro fiel bekend. By de jongste onderzoekingen heeft men het beter getroffen. Hoewel er in vroeger eeuwen ook hier veel veen grond afgegraven moet zijn, werd toch een ongestoord bodemprofiel te ruggevonden. Na ongeveer een halve meter kleigrond, die zich bij overstro mingen moet hebben afgezet, werd een veenlaag gevonden. En juist bo venop deze veengri nd trof men nog meerdere scherven van potten aan. die uit de tweede eeuw moeten date ren. Men wil trachten de onderzoe kingen nog op grotere schaal voort te zetten. van de Garuda Indonesian Airways. Soekarno heeft gisteren op de Co- lumbia-Universiteit te New-York het ere-doctoraat in de rechten ontvan gen. De bul werd hem overhandigd door de president van de universiteit, dr. Grayson Kirk. Soekarno hield een redevoering waarin hy zeide dat de lessen van de Amerikaanse revolutie het steile pad kunnen verkorten dat de Indonesi sche natie beklimmen moet. Hij zeide dat de Amerikaanse revolutionaire periode een van zijn inspiraties was in zyn strijd om zijn land van het ko loniale gezag te bevryden. „Wat gü ondervonden hebt als zegeningen zal een les voor ons zyn. Wat gy onder vonden hebt als vloeken zal een waarschuwing voor ons zyn", aldus Soekarno. Vaatbankvan het Ned. Rode Kruis De eerste ter wereld. De ontwikkeling van de chirur gie heeft in de laatste jaren een grote vlucht genomen, speciaal op het gebied van hart en bloedvaten, zoals stukken slagader te trans planteren, waardoor iemand met zieke bloedvaten een aangetast of verkalkt deel vernieuwd kan krij gen. Daartoe moeten de behande lende chirurgen doorlopend kun nen beschikken over voldoende voorraad, hetgeen op het ogenblik nog lang niet het geval is. Het Nederlandse Rode Kruis heeft de moeilyke taak op zich genomen 'n centrale „Vaatbank" op te richten, waarin voldoende preparaat zal moe ten worden opgeslagen om aan iede re vraag van ae chirurgen te kunnen voldoen. De „Vaatbank" zal jaarlijks over de bloedvaten van twintig tot dertig ionge volwassen overledenen moeten kunnen beschikken om aan zijn taak te kunnen voldoen. Het is een uiterst tere aangelegenheid om aan nabe staanden toestemming daartoe te vragen. Waar echter vele honderden levens met dit werk kunnen worden gered, meent het Rode Kruis voldoen de medewerking voor dit menslieven de werk te zullen kunnen krijgen. De centrale commissie voor de vaatbank staat onder presidium van prof. dr. J. F. Nuboer, hoogleraar in de heel kunde te Utrecht. Deze „centrale vaatbank" ïs de eerste ter wereld. Weliswaar bestaan in Frankrijk, Zweden, de Ver. Staten en in ons land enige kleine centra, waar men wat voorraad kan aanhou den, doch tot een landelyke samen werking was het op dit gebied tot nu toe nog nergens gekomen. Twee Poolse Journalisten hebben van de V. S. toestemming gekregen de cam pagne voor de presidentsverkiezingen te verslaan. Een derde journalist werd de toegang geweigerd, omdat hij artikelen over de V. S. had geschreven, „waarvan hij wist, dat ze onjuist waren". DE VERWACHT... LAGERE TEMPERATUREN. In de ochtend plaatselijk nog wat regen in het oosten vari het land. Overigens opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Middagtemperaturen belangrijk lager dan gisteren. 26 mei Zon Maan ZON EN MAAN op 4.34 onder 20.45 op 22.29 onder 5.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1