JIMMYEN RINUS DE ROBOT Overwinning op Alliance brengt Vüssingen dicht bij de titel MOCCONA O de OMYL spuitbus van QRGANON bevat 7 insectendoders H00FDKLASSESTRIJD OM 8E EN 9E PLAATS SPITST ZICH TOE LICHAMELIJKE OPVOEDING IN AMERIKA EN NEDERLAND P0NTH0UD IN OKTOBER 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 MEI 1956 GOES GAAT NAAR INTERNOS Felle strijd tussen Zierikzee en DHV rond de onderste plaats van3-C Was aanvankelijk de wedstrijd Vüssingen-WH '16 voor a.s. zondag- vastgesteld, woensdagavond werd het programma radicaal gewijzigd, waardoor de Zeeuwse eerste klasser dit weekeinde zal moeten spelen tegen Alliance. Deze club uit Roosendaal lpkt ons een veel gevaarlijker tegen stander dan het Heerlense WH '16. Het behoeft geen betoog wat er voor Vüssingen in deze wedstrijd op het spel staat. Ondertussen mag Alliance dan op de zevende plaats staan, zelfs voor deze club zijn er nog mogelijk heden beslag op de eerste plaats te leggen, want de Roosendalers kunnen nog boven het leidende Kimbria komen, mits de koplopers de nog reste rende wedstrijden verliezen. Vüssingen zal zondag harder dan ooit voor de ze overwinning moeten vechten, want hier ligt de grote kans voor het kampioenschap. Maurits kan zondag gelijk komen met TSC door een over winning op Roermond, terwijl we Brabantia sterker achten dan WH '16. Omdat in de tweede Idasse B zo wel de kampioen als de degradant al bekend is, spreken de wedstrijden in deze klasse niet meer zo zeer tot de verbeelding. Goes krijgt een kans je de gehate elfde plaats over te doen aan WVO, maar dan moet bij Internos gewonnen worden. Middel burg zal bij DESK de punten wel weghalen, terwijl Axel op eigen veld zeker niet kansloos is tegen RAC. MOC '39 zal waarschijnlijk de winst in handen krijgen bij Hulst, terwijl we Roosendaal sterker achten dan Dongen. Meer spanning heerst er nog in de derde klasse C. BSC, WSC en veerse Boys hebben alle 35 punten uit 21 wedstrijden en gaan daarmee aan de leiding. De wedstrijd, die de meeste aandacht zal trekken, is dan ook BSC-Veerse Boys. De winnaar van deze match zal een beslissingswed strijd moeten spelen tegen WSC, dat dit weekeinde zeker zal winnen van het bezoekende Gudok. Belangrijk is ook de strijd rond de onderste plaats. DHV met 10 punten uit 20 wedstrijden en Zierikzee met 10 punten uit 19 wedstrijden komen hiervoor in aanmerking," terwjjl ook Gudok (13 uit 21) nog niet veilig is. Zierikzee gaat zondag een kansje bij RKC verdédigen, terwijl DHV het zelfde zal doen bij Virtus. Ondertus sen moet de wedstrijd DHV-Zierikzee nog gespeeld worden en dat zal de beslissing waarschijnlijk opleveren. Zeeuwse handbalploegen voor Duitsland. Tegen Rheydf-München-Gladbach. Tijdens een vergadering van de af deling Zëeland van het Nederlands Handbalverbond in „De Landbouw" te Goes zijn de Zeeuwse handbalploe gen bekendgemaakt voor de wedstrij den, die op 26, 27 en 28 mei gespeeld worden tegen elftallen van de kring Rheijdt-München-Gladbach in Duits land. De opstelling van het dames elftal luidt: doel: A. Soetemijer, achter: M. v. d. Berg en R. v. d. Berg, midden: W. de Lege, M. Rosier en B. Jacobs, voor: D. Witte, C. Oostdyk, M. Heijens, W. Wisse, E. Elve. Reserves: M. van Schaik, N. Milhous, M. Ja cobs, L. van Kruijssen. Het herenelftal is als volgt samen gesteld: doel: A. Verrijzer, achter: J. Milhous en E. Rijken, midden: D. Weststrate, A. J. van Oorschot, M. Deurloo; voor: J. Woudstra, J. Wis se, A. Smeerdijk, A. Corstanje, J. Gabriëlse. Res.: J. de Looff (doel). Enkele goede spelers en speelsters konden door bijzondere omstandig heden niet opgesteld worden. Reeds zaterdagavond wordt de wedstrijd Zeeland Sport-Corn Boys fespeeld voor de derde klasse D. De rachten zullen niet veel verschillen. Dezelfde avond spelen de reserves van Zeeland Sport en Corn Boys ook tegen elkaar in Vüssingen. Middelburg B I kampioen in juniorencompetitie. In de juniorencompetitie van de K. N.V.B. afdeling Zeeland is woensdag de ploeg van Middelburg B I kam pioen geworden van groep B L De groen-witten behaalden deze titel vrij onverwachts doordat Vüssingen B I op eigen terrein Zeelandia BI dat goede titelkansen bezat een nederlaag toediende (32), hetgeen een verrassing mag heten. De uitslagen lulden verder: groep A I: Vüssingen A I—R.C.S. A I 1— 4; groep B H: Middelburg B n Domburg B I 72, Middelburg B m Oostkapelle B I 16, Zeelandia B IIVüssingen B m 17, Vüssingen B IIZeel. Sport B II 53; groep B VU: Zaamslag B ICorn. Boys B I 1—3, Terneuzen B I—A.Z.V.V. B I 0—1. (Advertentie) Eén druk op de knop, en de Omyl-spuitbus verspreidt een fijne onbrandbare nevel, die insecten, larven, eieren en poppen totaal verdelgt! Verfrist de atmosfeer. DE GROOTSTE SPUITBUS VOOR HET MINSTE GELD ORGANON-OSS VELE CLUBS HEBBEN NOG EEN KANS Ook Eindhoven komt nog in gevaar Meer nog dan de gevechten om de bovenste plaatsen trekken de hevige schermutseüngen rond de achtste en negende plaats in de beide, hoofd klassen de aandacht. Onmiskenbaar is in de afdeling A de stryd om deze begerenswaardige plaatsen het ze- nuwslopendst. Want in feite vechten hier nog zes clubs om deze plaatsen Amsterdam, AD.O., Limburgia, N. O.A.D., Excelsior en Stormvogels. Door het feüe streven van deze clubs komt de zevende plaats van Eindho ven nog in gevaar, terwyl zelfs Ajax op de zesde zetel nog niet in veiüg- held is. Als men deze situatie in aanmer king neemt, zijn er enkele bijzonder belangrijke wedstrijden aan te wijzen. Zo bijvoorbeeld StormvogelsA.D.O. De Hagenaars krijgen hier een uit muntende kans boven de streep te komen, want men mag zeker niet verwachten, dat Amsterdam "bij Spar ta een punt zal weghalen. Ajax zal 't tegen een voor zijn alatste kansen vechtend Excelsior zeker niet ge makkelijk krijgen, terwij! er én voor de thuisclub én voor de bezoekers bij zonder veel op het spel staat in de wedstrijd N.O.AJD.-Eindhoven. Lim burgia zal uitstekende kansen behou den door een zege bij E.B.O.H. Verder verwachten we winst voor Fortuna '54 (tegen H.V.C.), voor Ro- da Sport (tegen Rïgtersbleek), voor D.O.S. (tegen Vitesse) en voor N.A. C. (tegen V.V.V.). In de hoofdklasse A gaat de strjjd ook niet alleen om de achtste en negende plaats; hier Is het nog lang niet zeker wie tenslotte als zevende zal eindigen. De strijd gaat voornamelijk tussen D.F.C., G.V.AV., Alkmaar en M.V.V., maar ook Sittardia is nog niet uit geschakeld, terwijl B.V.V. nog hard zal moeten vechten om de zevende plaats te behouden. De wedstrijden van deze clubs zijn derhalve uiterst interessant. D.F.C. zal moeten winnen van S.V.V.; een kans voor de Dortenaren zit er zeker in. D.F.C. zal in ieder geval dit week einde weinig concurrentie behoeven te vrezen van G.V.A.V., want de Gro ningers zullen van Sportclub Ensche de zeker verliezen, terwijl Alkmaar bij Rapid JC ook vrijwel kansloos is. M.V.V. daarentegen zal de Dortena ren sterk bedreigen, want de Maas trichtenaren kunnen zeker winnen van De Volewïjckërs. Sittardia zal de winst niet uit handen van Willem II kunnen houden. Belangrijk is ook de wedstrijd Scheveningen/Hoüand SportB.V.V., waarbij de Bossenaren uiterst voorzichtig moeten zijn. Verder zal hier Feyenoord van E. D.O. winnen, terwijl De Graafschap kansloos is tegen Eünkwijk. P.S.V. zal weinig last hebben met Emma. hebt U in 'n handomdraai een lekker kopje koffie! Hein Cujé, Rovers en Kiinen Avondatletiekwedsfrijden van Zeeland Sport woensdag a.s. Woensdagavond houdt de sportver eniging „Zeeland Sport" op de sln- telbaan aan de Baskenburgseweg te Vüssingen avondatletiekwedstrijden. Er ls een zeer aantrekkelijk pro gramma samengesteld, dat vele pro minente atleten aan de start zal brengen. De belangrijkste wedstrijd tijdens deze avond is ongetwijfeld het treffen tussen Hein Cujé van E.M.M. uit Middelburg, Künen van Sprint uit Breda en Rovers van Thor uit Roo sendaal op de 3000 meter. Deze atle ten behoren momenteel tot de sterk ste lange-afstandlopers van Neder land en een tijd van circa 8 minuten 40 seconden is niet onwaarschijnlijk. Ook Staf Dobbelaere van Marathon nlt Schoondijke zal nog een belang rijk woordje meespreken op dit num mer. Enerverend zal ook het duel tussen Willy Cijsouw van Marathon en Le- nie Minderhout van Zeeland Sport zijn. Deze loopsters zullen elkaar ont moeten op de 200 meter en op de re- lay-estafette. Het slotnummer van deze atletiekavond zal een olympi sche estafette voor de heren zyn, waaraan vele verenigingen zullen deelnemen. De afstanden hiervoor zijn 800, 400, 200 en 200 meter, waarbij wederom aüe bekende deelnemers aan de start zullen komen. Grootjans van Zeeland Sport zal men nog aan het werk kunnen zien bij het kogelstoten. Bram de Rijke van Marathon zal het op de 200 meter zwaar te verduren krijgen van Boo gaard van A.V. '56 uit Goes. Verder zullen vele jeugdige atleten voor de 60 meter aan de start komen. De wedstrijden beginnen om zeven uur. Nederlands hockey-elftal voor wedstrijd tegen Polen. Het Nederlandse hockeyteam voor de wedstrijd tegen Polen op zondag 27 mei te Amstelveen, is als volgt sa mengesteld: doel: Mulder, (Amster dam) achter: Terüngen (Be Fair) en Drijver (Togo)midden: Wagener (Hilversum), Loggere (Laren) en Marres (Laren); voor: Hooghlem- stra (Schc.), Van Grimbergen (H.T. C.C.), Van Erven Dorens (Laren), Bouwman (BII.H.C.) en Van Beau mont (Togo)reserves: Honnebier (BM.H.C.), Keulen (Amersfoort), Overdrjkink (Schc), Zwier (Schc), en Kristen (D.K.S.). HOOFDKLASSE A StormvogelsA.D.O.; AjaxEx celsior; N.O.A.D.Eindhoven; H.V. C.Fortuna '54; RigtersbleekRoda Sport; .E.B.O.H.Limburgia; Vites seD.O.S.SpartaAmsterdam; N. A.C.—V.V.V. HOOFDKLASSE B S.V.V.—D.F.C.; E.D.O.—Feyenoord; EünkwijkDe Graafschap; G.V.A.V. Sportclub Enschede; Rapid JC Alkmaar; SittardiaWillem II; P.S. V.Emma; M.V.V.De Volewijckers Scheveningen/Holland SportB.V.V. 22. Ingenieur De Wroeter wilde de invitatie om bene den in de huiselijke kring een kopje koffie te gaan drin ken, niet aanvaarden. „Nee Brown, het is hééééél vrien delijk van je om mij uit te nodigen, maar ik wééééét hoe dat gaat. Dan wordt het weer lééóét en voor mij is het morgenochtend weer vroeg dag. Alleen als je misschien beneden even een klein kopje koffie, niet al te sterk, voor mij zoudt willen halen dan doe je mij een gróóót pleizier. Ik heb er namelijk wel trek in, in zo-n geurig bakje, maar ik drink het liever staande op. Dat spaart tijd, begrijp je wel". Jackie zei, dat hij dit begreep. En hij liep onmiddellijk de kamer uit om aan het verzoek van zijn oudere collega te voldoen. Beneden in de keu ken zat Miebet juist met de koffiemolen tussen de knieën. Zij was druk bezig de avondkoffie te malen. „Graag een kopje koffie voor meneer De Wroeter en voor mij, Miebet", zei Jackie, terwijl hij zijn hoofd om de hoek van de keukendeur stak. „Kom je het even bo ven brengen?" Jackie wilde weer de trap op gaan ten einde zijn gast niet te lang alleen te laten, toen hij de stem van zijn vader hoorde. „Kom je niet even beneden met je gast?", vroeg Jimmy. Jackie stapte een ogenblik de huiskamer binnen teneinde zijn vader uit te leggen dat meneer De Wroeter liever niet binnen kwam, om dat hij nogal haast had. Hij wilde zijn kopje koffie lie ver staande uitdrinken en dan meteen weggaan. Jimmy knikte even. „Hier heb je de koektrommel", zei hij, „biedt hem in elk geval iets aan. ,,'t Is maar raar, iemand in een werkplaats te ontvangen". ENKELE GROTE VERSCHILLEN Specialisten-opleidingin V.S. onbekend meer verantwoordelijkheidsgevoel sterrenkweken. Vorig jaar ben ik als Nederlands leraar lichamelijke opvoeding in de gelegenheid gesteld in scholen in Amerika les te geven. Het is misschien nattig eens een vergelijking te maken tussen de üchamelijke opvoeding in Nederland en Amerika. Zoals bekend geven de gymrrastiekonderwijzers in Nederland alleen maar les in lichameüjke opvoeding. In Amerika heeft de leraar, die lichamelijke opvoeding als hoofdvak kiest, ook nog een op leiding gehad In twee bijvakken, bijvoorbeeld gezondheidsleer en wiskunde. Deze leraar kan dus drie vakken doceren, terwijl zijn Nederlandse colle ga altijd in de gymnastiekzaal moet blijven. De Amerikaanse leraar ü- chamelijke opvoeding krijgt echter niet de „speciaüsten-opleiding", zoals men die in Nederland kent. Daar staat tegenover, dat de gymnastiekle raar in de Verenigde Staten zich op oudere leeftijd kan terugtrekken uit de sport en dan les gaat geven in een ander vak, terwijl een jongere colle ga zijn werk op het sportveld en in de turnzaal overneemt. Verder is het in Amerika zelfs mogelijk, dat een gynastiekleraar, nadat hij enkele ad ministratieve diploma's heeft gehaald, hoofd of directeur van een school wordt. meeste leerlingen na schootijd een „baantje", dat zekere eisen stelt aan püchtsgevoel en verantwoordelijk- Verder werkt in vele gezinnen zo- Een aparte salarisregeling voor gymnastiekonderwjjzers, zoals men die in Nederland heeft, kent men in Amerika niet. Verder is er daar één akte voor lager-, middelbaar- en ho ger onderwijs. Ook de salariëring is hetzelfde en het maakt dus geen ver schil of men leerkracht i3 aan een lagere school of aan 'n „high school" Wel zijn er enkele universiteiten, die als particuliere instelling ger salaris geven. een ho- Verder zijn er bij het onderwijs in Amerika nog de „Coaches", trainers, die in een bepaalde tak van sport een speciale opleiding hebben genoten. Zij feven uitsluitend les aan de „senior igh school" en de universiteit. De ze „coaches" zfln bij ons onderwijs onbekend. Leerlingen lijken ouder Bij mijn lesgeven in Amerika viel het mij op, dat leerlingen van bijvoor beeld 14 of 15 jaar er ouder uitzagen dan de Nederlandse scholieren van dezelfde leeftijd. Zij waren „wijzer" in hun praten en doen. Verder wekt ook de kleding bij de jongens lan ge broeken, bij de meisjes brede lan ge rokken de indruk, dat men met oudere leerlingen te doen heeft. Daar bij behoort de lippenstift tot de uit rusting van de meisjes-scholieren. Tjidens de les kan de leraar de kas rustig even alleen laten. Men luister de dan naar de aanvoerders, ook al was dit een van de zwakkere leerlin- en. Do Amerikaanse scholieren heb- _en meer verantwoordelijkheidsge voel dan de Nederlandse leerlingen. Waarschijnlijk is dit een gevolg van het werken na schooltijd. Het Ameri kaanse kind is niet overbelast met huiswerk en zodoende hebben de FEUILLETON door MENNO DE MUNCK Ik draaide er niet omheen en ver telde haar zonder omwegen, hoe ik Britta zag. Zij knikte nadenkend, toen ik uit gesproken was, doch zij gaf geen antwoord. Zij staarde een tijdlang zwijgend voor zich uit. Haar ogen waren donker, maar niet van boos heid slechts van pijn om zichzelf, wist ik. Toch was zij niet deernis wekkend; zij liet daarvoor geen plaats, omdat zij, in haar reacties, niet primitief was. Zij had hem ver loren en zij wist het te aanvaarden. Ik voelde respect voor haar om haar houding. Toen ik haai- vroeg, of zij alweer naar school wilde gaan, aarzelde zij naar mijn zin te lang. In mijn ver beelding zag ik nogmaals het kleine incident voor mijn huis. Dit was geen schok, wist ik, die men na enkele da gen te boven is. Ik stelde haar voor een paar weken op reis te gaan. Zij stemde onmiddellijk toe. Wij spraken af, dat zij die maandag naar een vriendin in Brussel zou vertrek ken. Er was die zondag geen enkele verandering in Maa^tens depressieve toestand. Hij lag in bed en weigerde op te staan. Hij had er de energie niet toe. Toen ik hem het gunstige resultaat van het bloedonderzoek meedeelde, antwoordde hij niet en toen ik hem met nadruk zei dat hij voor zijn handen nog geen enkele vrees hoefde te hebben, haalde hij de schouders op. „Nog niet, Maarten", zei ik, terwijl ik hem aankeek, „en het zal voor een groot deel aan jezelf liggen hoe dit verder zal gaan. Wat je nu doet is verkeerd jongen. Je handen zijn niet aangetast, en dat hoeft niet te gebeuren ook. Maar je moet zelf meehelpen. Het is dwaas van ie, te denken dat ik probeer je te misleiden. Het zou immers geen enkel nut heb ben Zijn handen lagen naast elkaar op de dekens. Zijn vingers bewogen nerveus Ik keek naar de dahlia's van me vrouw Motte.... Hier had zij dus niet vergeten, haar bloemen hun bestem ming te geven. Ook de gebakjes, die ik had verwacht, stonden op ae tafel Ik kreeg de aanvechting te vloeken. Ik onderzocht nogmaals zijn knie. Er was ogenschijnlijk geen verande ring, maar toen ik hem enige bewe ging üet maken, bemerkte ik, dat de stijfheid was toegenomen. Op mijn vraag, of de bewegingen hem pijn bezorgden, schudde hij ontkennend 't ,Je mag vandaag nog blijven lig gen", zei ik, toen ik vertrok, „maar morgen moet je opstaan, Maarten. Zul je?" Hij reageerde nauwelijks op mijn woorden en het verwonderde mij geenszins toen ik hem de volgende middag nog in bed vond. Ik had niet anders verwacht, maar ik nam mij voor niet te vertrekken, zolang hij niet was opgestaan. Ik had Britta en Lydia verzocht beneden te blijven en was alleen bij hem. Hij lag met gesloten ogen, zwij gend, maar het was duidelijk, dat hij mijn bezoek onprettig vond en lie ver had dat ik maar weer ging. Zijn gedrag üet daarover geen enkele twijfel; dat hij het mij niet ronduit zei, was een kwestie van beleefdheid, voelde ik. Ik stond aan het voeteneinde van het bed. Hij lag heel stil. Toen ik hem vroeg mij aan te zien, schudde hij het hoofa. Hij deed mij' een ogenblik den ken aan een koppig kind, maar ik wist, dat het met koppigheid niets had uit te staan. Het was veel erger. Het was ongeloof. Ik ging voor het raam staan en keek ïn de tuin. Er hing een lichte mist en het regende een beetje. De meeste bloemperken waren kaal: slechts verder achterin stond nog het bed met asters. Ik dacht aan de aar den kan op de vleugel, die in de nacht, toen ik bij hem was geroe pen, was omgevallen. In mijn verbeel ding hoorde ik opnieuw het tikken van het water op de vloer. „Maarten", zei ik „zaterdag is jul lie telegram gekomen. Een kwartier nadat het was aangeboden, kwam ik hier aan. Ik wist van niets; ik liep zomaar binnen, zoals ik dat wel va ker doe. Je moeder was heel Mil, mijn jongen.... Kim je je dat voorstellen?" Hij zei niets. Het was zo stil in de kamer, dat ik meende hem te ho ren ademen. „Zij was zo opgewonden", vervolgde ik, „dat zij er bijna niet van heeft kunnen slapen. En dat is heel begrij pelijk, nietwaar? Jij bent negen jaar weg geweest; en zij heeft al die tijd op je gewacht.... Dat was heel moei lijk voor haar; veel moeilijker dan voor jou.... Jij had Ie werk; maar zij had niets meer. Zy zat hier in een leeg huis, met haar zorgen om jou, en met blijdschap, omdat jij de weg was ingegaan, die je zo graag wilde gaan en met blijdschapom je suc ces Ook nu antwoordde hij niet. Het was alleen, alsof hij iets zwaarder ademde. (Wordt vervolgd) wel vader als moeder en dat brengt met zich mee dat het kind na school tijd op zichzelf is aangewezen. Het ouder lijken van de leerlingen ziet men ook voor en na schooltijd. De gewoonte van de Nederlandse jon gens en meisjes is dan te gaan spe len, maar daar stéan de schoüeren meestal in groepjes bij elkaar. Onmiskenbaar zijn de leerlingen in Amerika vrijer dan de Nederlandse scholier. Zo heb ik het meermalen meegemaakt, dat een leerling bij me kwam met de vraag of ik hem een dollar kon lenen. Ook gingen zij bij een gesprek met een leraar rustig met ae benen over elkaar op een ta fel zitten. Uitblinkers Het onderwijs in de lichamelijke oefening is zeer verschillend. Dat springt direct in het oog als men de inrichting en de grootte van de gym- nastiekloxalen met elkaar vergelijkt. Bij ons is een zekere eenheid. Men vindt in de turnzalen de gebruike lijke toestellen: ringen, rekstok, brug, klimpalen en -touwen, terwijl in bijna elke zaal lijnen zijn getrokken voor de beoefening van verschillende sporten. Indien althans de ruimte dit toelaat. Ons onderwijs biedt dus plaats voor zowel gymnastiek (voor verbetering van beweging en hou ding) en het spel (met zijn karakter- vormende betekenis). Het gaat in ons onderwijs om de massa, het kwe ken van „sterren" is niet ons doel. In Amerika zijn de gymnastiek zalen veel groter en men vindt er niet die verscheidenheid van toe stellen. Hier is ook geen eenheid in de Inrichting. Het zjjn echter „speelzalen", die meestal nog hon derden toeschouwers kunnen be vatten. Het kweken van „sterren" treedt in het Amerikaanse gym nastiekonderwijs op de voorgrond. Aan veel tijd deel kwt lingen hier tekort, omdat er teveel aandacht werd besteed aan de uit blinkers. Dit kwam vooral tot uiting op de „colleges" en „universities' maar ook op de lagere en middelba re scholen. 'mnastiek wordt niet Jac. Stevens, leraar l.o. Vüssingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 12