brylcreem 75 ct orth State „Sowjet-Unie en Joego-Slavië" in een actieve „co-existentie" Soetan Sjahrir: Omstandigheden in Indonesië niet bemoedigend Val van 11.000 m per parachute RUIM 3,6 MILJOEN VOOR WETENSCHAPSONDERZOEK Het lijfmerk van miljoenen slechts Colette Duval vertelt VRIJDAG 25 MEI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EXCLUSIEF INTERVIEW MET TITO Navo zou in toekomst verdwijnen President Josip Broz Tito van Joego-Slavië sprak zijn voldoening uit over wat hij „de historische verandering" in Rusland noemde. Hjj verklaarde dat Rusland en Joego-Slavië „zich zullen verenigen in ac tieve co-existentie ten gunste van socialisme en wereldvrede". Tito wees er echter op, dat zyn land een onafhankelijke buitenlandse politiek zal blijven voeren, buiten de „blokken" van de wereld om. Zijn bezoek aan Moskou de volgende maand zal de vriendschappe lijke betrekkingen, die Joego-Slavië met het Westen onderhoudt, niet veranderen. Maarschalk Tito ontving de U. P.-correspondent in de luxueus in gerichte salon van het „Witte Pa leis" in Belgrado, eens het verblijf van de Joegoslavische koning. Het gesprek duurde een uur. In zijn verklaringen maakte Tito de volgende belangrijke opmerkin gen 1. „Ik geloof dat het Atlantisch pact zal ophouden te bestaan, zo dra de leden ervan overtuigd zijn dat het niet langer nodig is. Even zo zal het pact van Warschau (de communistische tegenhanger van de Navo) eens opgeheven worden". 2. De Verenigde Staten dienen hun hulp aan Joego-Slavië te ver anderen van schenkingen in lenin gen. 3. Ontwapening moet de eerste stap zijn naar vermindering van de spanning in de wereld. De hereni ging van beide delen van Duitsland moet niet als een voorwaarde voor ontwapening worden gesteld. 4. Er behoort geen nieuwe orga nisatie van communistische par tijen gevormd te worden ter ver vanging van de opgeheven Kom- inform. De Joegoslavische en Russische partijen kunnen echter samenwerken tot herstel van betere betrekkingen tussen deze twee „socialistische" lan den. De gebeurtenissen, die in Rusland sinds de dood van Stalin en sinds het jongste partijcongres hebben plaats gevonden, voi'men „een grote histo rische verandering", aldus Tito. „Dit Is een ontwikkeling in de richting, welke ongetwijfeld een enorme bete kenis zal hebben voor vermindering van de spanning in de wereld, en voor de bewaring van de vrede en de internationale samenwerking". de president, „maar Ik acht het ver keerd de regeling van de Duitse Volgende maand naar Moskou. De directeur van het Parijse bureau van United Press, Wil bur Landrey, is naar Belgrado gereisd, waar hij met maar schalk Tito een exclusief inter view heeft gehad, een der zeld zame interviews die de Joego slavische staatsleider verstrekt Tito staat aan de vooravond van zijn 64-ste verjaardag. De volgende maand zal hij een be zoek aan Moskou brengen zyn eerste reis naar Rusland sinds de breuk tussen Joego- Slavië en de Sowjet-Unie in 1948. vraagstuk onderschat", aldus de pre sident, „maar ik acht het verkeerd de regeling van de Duitse kwestie tot een voorwaarde voor de ontwape ning te maken". Titó zeide dat hij voorstander was van enige vorm van contact tussen Oost- en West-Duitsland inzake de hereniging. Oost-Duitsland kan niet eenvoudig-weg worden geliquideerd, zo meende hij. Duitsland moet niet door verkiezin gen alleen weer een eenheid worden, aldus Tito. Balkan. Gezien in het licht van zijn verkla ring dat Joego-Slavië niet tot enig pact wil toetreden, verklaarde Tito nader, dat samenwerking met Tur kije en Griekenland in de Balkan-al liantie geen bezwaar hoeft te zijn. „Er moet voorrang regeven worden aan economische en politieke samen werking boven militaire samenwer king. Onze betrekkingen met Grie kenland en Turkije ontwikkelen zich juist op deze wijze. Daarom hoeft het Navo-lidmaatsehap van die landen geen bezwaar te zijn voor de Balkan alliantie". Gevraagd naar zijn mening over de redenen voor de verandering in de Sowjet-Unie, zeide Tito: „De reden is gelegen in het geloof der Sowjet- lelaers, dat misschien al groeide tij dens het regime van Staun,"dat de Stalinistische methoden de normale ontwikkeling van het socialisme in de Sowjet-Unie in de weg stonden en vertraagden, de Sowjet-politiek in een impasse hadden gevoerd en de Sowjet-politiek hadden geïsoleerd". Uw hoofdhuid fris - Uw haar gezond... heeft „voedingswaarde" voor Uw haar 1. OMDAT Brylcreem waardevolle. f versterkende stoffen en xuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT de olieo in Brylcreem geëmulgeerd rijn voor amettelote haarverzorging- OMDAT massage met Brylcreem j een dubbel voordeel geeft: baar en geaond haart Joaj. UM N.y. iuodui Materiële kosten per leerling bij lager onderwijs. Uit een door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerd over zicht van de van gemeentewege per leerling beschikbaar gestelde bedra gen ter bestrijding van de materiële exploitatiekosten 1955 blijkt, dat deze bedragen wederom hoger zijn dan een jaar tevoren en dat zij nog zeer sterk blijven variëren Zo Is het laagste bedrag, dat per leerling voor het g.l.o. is uitgetrok ken f 17,78, het hoogste f 107,15. De ze minima en maxima zijn bij het v. g.l.o. resp. f 26.en f 195.bjj het u.l.o. resp. f 26.en f 161,30 en bij het onderwijs aan zwakzinnigen resp. f 41.en f 182,06. Vergeleken met 1954 valt over het algemeen een ster ke stijging der bedragen waar te ne men. Terwijl voor het g.l.o. in 1954 door 29 der gemeenten een bedrag van f 35.of hoger werd vastge steld, was dit In 1955 bij 43 der femeenten het geval. Ook bij de an- ere vallen overeenkomstige stijgin gen waar te nemen. In de zuidelijke provincies blijven de bedragen aan zienlijk beneden die der overige pro vincies. Mogelijk wordt dit mede ver oorzaakt door de hogere aantallen leerlingen per school in die provin cies, waardoor een voordeliger ex ploitatie mogelijk wordt. Geen manoeuvre. De president achtte het „absoluut onmogelijk" dat dit slechts een „ma noeuvre" der Russen zou kunnen z\jn. Tito zeide dat hij de volgende maand met de Sow jet-leiders de vol- Sende stappen voor versterking van e vrede zou bespreken. Voorts zul len zijn besprekingen enkele „kleine" misverstanden betreffen en een rege ling van de toekomstige Joegosla- visch-Russischo betrekkingen. „Het moet echter duidelijk zijn dat wij onze onafhankelijke buiten landse en binnenlandse politiek zul len voortzetten. Niemand heeft trou wens iets anders van ons verlangd", zo verzekerde Tito. „Ik geloof niet dat onze betrekkin gen met de westelijke landen enige verandering van onze kant zullen ondergaan", was Tito's antwoord op de vraag hoe zijn reis naar Moskou het Westen zou beïnvloeden. „Het is wenselyk dat deze betrek kingen beter worden, en niet slech ter. Het is evenzeer gewenst dat on ze onafhankelijke houding de weste lijke landen duidelijk is, zodat zij niet verwachten dat wij in de toekomst zullen veranderen", en Tito voei daar categorisch aan toe: „Joego-Sla vië is niet van plan lid te worden van ©nig pact". De „actieve co-existentie" waarvan hij sprak, omschreef Tito nader als 't voortdurende zoeken naar oplossin gen der wereldproblemen, met uit sluiting van het gebruik van wape nen. Duitse kwestie. Tito's standpunt ten aanzien van de wijze waarop deze oplossingen moeten worden gevonden, bleek veel dichter bij dat van Moskou dan bij dat van het Westen te staan. De be langrijkste stap achtte hij in dit ver band ontwapening. „Dat betekent niet dat ik de belangrijkheid van het Duitse vraagstuk onderschat", aldus De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek Is thans gereed gekomen met de toekenning van de subsidies voor 1956. Hoe wel de organisatie een ruimer bedrag ter beschikking had gekregen dan het vorige jaar is deze som toch nauwelijks toereikend om het weten schappelijk onderzoek in ons land te steunen op een wijze, waarop Z.W.O. dit gaarne zou doen. Het bedrag van S.660.000 dat voor subsidies kon worden uitgetrokken, is dan ook lager dan dat wat de organisatie voor deze subsidies beschikbaar hoopte te hebben. Verscheidene subsidieaanvra gen moesten daarom worden afgewezen en andere op een lager bedrag worden vastgesteld. Niettemin kan mei dit bedrag weer een krachtige steun aan de wetenschapsbeoefening worden gegeven. Maarschalk Tito: alles voor co-existr itie Evenals in vorige jaren is een zeer groot gedeelte van het subsidiebe drag ruim de helft weer ter beschikking gesteld van de „Stich ting voor fundamenteel onderzoek der materie" (F.O.M.). Deze stich ting heeft weliswaar haar. werk zaamheden in zo ver beperkt, dat zij het belangrijke werk, dat zij tot nu toe heeft gedaan op het gebied der atoomenergie, heeft overgedragen aan het „Reactorcentrum Nederland" maar ook haar overige werkzaamhe den, die voor het grootste deel op kernfysisch gebied liggen, zijn uiter mate belangrijk. Deze omvatten on der meer de kennis van de structuur der atoomkernen, waarover in de na- kuurkundige laboratoria der Neder landse universiteiten en der techni sche hogeschool onderzoekingen van fundamentele betekenis worden ge daan. Bijzonder belangwekkend is ook het onderzoek dat door de F.O. M. gedaan wordt betreffende de structuur van metalen. Grote subsidies zijn verder gege ven aan „Het mathematisch cen trum" te Amsterdam en de „Stich ting radiostraling van zon en melk weg" te Dwingeloo. Het mathematisch centrum zal in de toekomst waarschijnlijk meer dan tot nu toe de nadruk leggen op wis kundige onderzoekingen van funda mentele aard en zal daarnaast op ruime schaal steun blijven verlenen aan die laboratoria en wetenschaps beoefenaars, die bij hun onderzoek op belangrijke wiskundige problemen stuiten. Waarschijnlijk zal nog deze zomer de tweede grote elektronische rekenmachine, die door het mathe matisch centrum is ontworpen en geconstrueerd, in gebruik kunnen worden gesteld. Z.W.O. in 1956 een bedrag van onge veer een kleine half miljoen beschik baar. Wetsontwerp ingediend voor een provincie West-lrian „Het totale beeld, dat Indonesië thans oplevert, na meer dan tien jaar van nationaal en onafhankelijk bestaan, is niet bemoedigend", zo schreef Soetan Sjahrir In een essay over de problemen van zyn land, dat gisteren verscheen in een 72 pagina's omvatt end supplement van het Atlantic Monthly Magazine van juni. De ex-pr emier, die thans behoort tot de loy ale" oppositie in Indonesië, betoogt o nder meer: „Wy zijn nog steeds aan het worstelen met dezelfde oude bestuursproblemen. Het leger en zyn moreel kunnen nauwelijks ideaal genoemd worden. Corruptie breidt zich verder en ver der uit in de bestuurskringen. Finan ciële moeilijkheden stapelen zich in een alarmerend tempo opeen. En voeg hieraan het feit toe, dat in ge bieden zoals Noord-Sumatra, West- Java en Zuid-Celebes gewapend ver zet tegen de regering blijft bestaan. Bij deze grote moeilijkheden bleken de activiteiten van vele politieke par tijen niets meer dan vruchteloos nutteloos knoeiwerk, dat eerder de situatie verergert dan haar verlicht. De Indonesische premier Ali Sastroamidjojo verklaart in het blad, dat de Indonesische politiek van zich niet aansluiten bij welk machtsblok dan ook „gebaseerd is op de diepe overtuiging, dat aansluiting bij een blok slechts zou dienen om het reeds onstabiele machtsevenwicht nog ver der te verstoren". (Advertentie) QUALITY SINCE 1873 Verreweg de meest gerookte Amerikaan! „Indonesië is niet bereid, het initia tief te nemen voor het houden van besprekingen met Nederland om de betrekkingen tussen deze twee lan den normaal te maken, zo is gisteren door een officiële zegsman te Dja karta meegedeeld. Het wetsontwerp over de vorming van een autonome provincie West- lrian is gisteren by het Indonesische parlement ingediend. De nieuwe pro vincie zal het gebied beslaan van Nederlands Nieuw-Guinea, dat nog steeds in handen van Nederland is, zonder Indonesische instemming" en enige eilanden, die thans behoren tot de provincie Molukken. Radio-telescoop. Wat de stichting radiostraling van zon en melkweg betreft, deze heeft, gelijk bekend, onlangs de grote 25 meter radiotelescoop in Dwingeloo in gebruik genomen. Het astronomische onderzoek met deze radiotelescoop wordt thans met kracht ter hand genomen, opdat de Nederlandse voorsprong gedurende de jaren, dat deze telescoop de groot ste ter wereld is, zo veel mogelyk wordt uitgebuit. De aan de drie bo vengenoemde instituten verstrekte subsidies bedragen tezamen ruim 2.400.000. Het reéterende bedrag is verdeeld over 161 subsidies, die zich over het gehele terrein der wetenschap uit- In het bedrag van 3.660.000 is niet inbegrepen de som die Z.W.O. heeft uitgetrokken voor stipendia, reisbeui'zen, voor steun aan weten schappelijke tijdschriften, voor het mogelyk maken van de uitgave van zeer kostbare dissertaties enz. Voor deze andere activiteiten heeft Twee militairen bij botsing omgekomen Op het kruispunt Uddelermeerweg- Garderense weg-Meervelderweg te Uddel is voor de derde keer in korte tijd, een ongeval gebeurd met dodelij. ke afloqp. Een vrachtauto komende uit de richting Uddel, is er in botsing gekomen met een motorfiets, waarop twee militairen uit de legerplaats de Wittenberg waren gezeten. Van de ■;wee militairen overleed er een op de plaats van het ongeluk. De ander stierf op weg naar het Juliana-zie- kenhuis in Apeldoorn. Ik viel 11.000 meter door het luchtruim in precies drie minuten en 18 seconden, waarmee ik een nieuw vrije-valparachute wereldre cord vestigde. Het ging allemaal zo bliksem snel, dat het mij meer tijd zal kos ten om het te vertellen, dan het mij tijd kostte, het te beleven. Toen wij 10.000 m (32.800 voet) bereikt hadden, zei de piloot, kapi tein Luis Ricardo Salazar, dat hij bang was voor mijn persoonlijke veiligheid als ik zou proberen van nog hogere hoogte te springen. Ik wees hem op mijn uitstekende fysische conditie en op mijn erva ringen op dit gebied, die het moge lijk maakten nog een 1000 m te stijgen en wij stegen daarop tot on geveer 11.200 meter. „Ik bevestigde twee valschermen, een ervan is mijn favoriete-val- seherm, dat ik 1 bij 200 sprongen heb gebruikt. Het tweede dient voor geval het eerste zou weigeren open te gaan al zou het dan daarvoor hoogst vermoedelijk te laat zijn. Gil Delamaie, myn verloofde en kame raad-parachutespringer, Hielp me daarbij. Toen het vliegtuig een zwaai maakte boven de Goeanabra baai, stapte ik in de ruimte, gewoonlijk bestemd voor de bommen, en plaatste mij wijdbeens tegenover de deuren. Ik zette myn helm goed op, seinde „klaar" en het valluik opende zich. Een ogenblik staarde ik naar bene den, neerkijkende op het Copacaba- na-strand. Het springen was eenvoudig ik bracht alleen maar mijn voeten sa men en daarna voelde ik een onver wachte stoot, omdat ik „te land" was gekomen in een windstroom van een snelheid van 200 k.m. per uur. Ik nam onmiddellijk een speciale hou ding a.an, te weten een houding, waarbij ik de armen uitspreidde en de voeten bij elkaar hield. Als ik over de kop was geslagen, zou ik de controle over de val en over mijzelf hebben verloren en niet in staat zijn geweest de instrumen ten te lezen. Plotseling pijn. Ik was mij in het geheel niet bewust van tijd noch ruimte, totdat ik op ongeveer 50 00 meter plotseling pijn voelde in myn linker oor. Ik nad watten in mijn oren gedaan, om de plotselinge en sneUe druk-verande- ring der atmosfeer minder effect te laten hebben, maar dit heeft niet ge holpen. Ik schreeuwde van de pijn en ook om de druk te doen vermin deren en begon te huilen. De pijn nam toen af, maar de tra nen hadden mijn bril doen beslaan. Ik trok die van myn ogen, zodat ik kon zien. Op ongeveer 1500 meter voelde ik, dat ik misschien mijn bewustzijn zou verliezen en bracht m "n hand aan het koord voor 't opentrekken van de parachute. Ik wist, dat als ik myn bewustzijn zou verliezen, voordat ik het open zou hebben kunnen trekken dat ik dan onherroepelijk verloren was, ook al kwam ik in het het wa ter terecht. Volhouden. Ik voelde een sterke neiging in my opkomen om aan het koord te trek ken, maar ik zei tegen mijzelf „hou vol voor het record". Toen zag ik vlak bij mij de Suikerbrood-berg, die, naar ik wist, 350 meter hoog is. Ik herinner mij, dat ik tegen mijzelf zei, hardop: ,Jk moet lager gaan dan die Bevolking van Cyprus wordt geregistreerd. De autoriteiten op Cyprus hebben bepaald, dat de bevolking van zekere gebieden van het eiland zich moeten laten registreren met het oog op de uitreiking van identitietsbewijzen. Volgens een officiële mededeling zal tenslotte de gehele bevolking worden geregistreerd. Kleuter dronk van giftig bespuitingsmiddel. De tweejarige Nico Hoogman uit Kortenhoef heeft, toen zijn vader be zig was een sproeier met een giftig bespuitingsmiddel te vullen, een slok genomen uit het maatglas met een restant geconcentreerd gif. De kleu ter is aan de gevolgen overleden. Voor haar plezier. Colette Duval, een Parijse mannequin, die voor haar ple zier mét een valscherm uit vliegtuigen springt, verbeter de haar eigen vrouwelijke re cord en het mannelijke record, dat in handen is van een Rus, van de „vrije val" door vanuit de bommen-bergplaats van een Braziliaanse bommenwerper te springen van een hoogte pan 11000 meter in de buurt van Rio de Janeiro. Zij liet zichzelf meer dan 10.000 meter vallen, voordat zij haar valscherm opende. berg, als ik het record wil slaan. Even daarna wist ik, dat ik een nieuw record gemaakt had, namelijk toen de wijzers van de hoogtemeter 250 meter aanwezen en ik trok dus aan het koord. Toen ik eenmaal wist dat ik het record gemaakt had, gin gen mijn voornaamste gedachten uit naar de reddingsboten en de heli kopter en trachtte ik die te ontdek ken. Ik kon ze niet zien en maakte mij daarom voor het eerst zorgen, niet omdat ik dacht dat zij mij mis schien ook niet zonden zien. Toen ik op het water terecht kwam probeerde ik los te komen van mijn Karachute, maar dat lukte niet. Ik ad lucht laten blazen in mijn Mae West en dat was het enige, dat mij redde, anders zou ik door 70 pond uit rusting onder water zyn getrokken. Toen de motorboot my oppikte, had ik vyf minuten in het water gelegen. Een dokter onderzocht mij na mijn record-vestiging en het enige onre gelmatige, dat hij vond. was een oor dat wat bloedde. Het vliegtuig kwam naar beneden en ik wuifde naar Gil. Ik voelde toen pas, dat alles achter de rug was. Maar er zullen nieuwe records ge vestigd worden, als er vliegtuigen zijn, die hoger zullen vliegen en ik zal in zo'n vliegtuig zijn". (Advertentie) vulpen het mooiste cadeau I En zo praktisch I Door zijn oerdegelijke constructie met gouden pen hebben ze er jaren plezier van! Model 990 I 9.90 (Voor de groteren, model 1600 - t 15,25)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11