KAPPIE c Klanken uit de ether PUN VOOR AANLEG MODERNE IJSBAAN NAAST SPUIBOEZEM en de BOEVENKAPITEIN WALCHEREN ZUID-BEVELAND K77 SNELPON aè fyMerlprodutt ,a" DONDERDAG 24 &EI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 GEMEENTERAAD RITTHEM Zuiveringsinstallatie van rioolwater in volkstuinen. De gemeenteraad van Ritthem, die onder voorzitterschap van burgemees ter F. Danielse, in openbare vergade ring bijeenkwam, heeft besloten deel te nemen aan het oprichten van een Zeeuws Studiefonds. Dit fonds zal die nen om renteloze voorschotten te ver strekken aan begaafde, maar onbemid delde jongelieden, om hen in staat te stellen een studie te volgen aan uni versiteit of middelbare school. De ge meente Ritthem zal hiervoor 25 per jaar bijdragen. Aangezien er de laatste jaren veel nieuwe huizen in de dorpskom zijn ge bouwd, dienen maatregelen genomen te worden om de riolering te voltooien. Men wil tevens op» het terrein van de volkstuinen een rioolwaterzuiverings installatie bouwen. De Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht zal worden opgedragen hiervoor een plan te ontwerpen. Gedeputeerde Staten zullen waarschijnlijk een rioolbelas ting van 15 per aan te sluiten per ceel verplicht stellen. In verband met deze plannen zal de verbetering van het wegdek tussen*slachthuis en ge meentehuis worden uitgesteld. B. en W. stelden de raad voor om de woning, die door de postcommandant van de rijkspolitie wordt bewoond, aan te kopen om deze voor de rijkspolitie te reserveren. Wethouder J. Cevaal (c.h.) zag echter de noodzaak van de aankoop niet in. De raad besloot de wcfning toch te kopen voor 15.000, vrij op naam. Bij de rondvraag deelde de heer J. Osté (c.h.) mee een voorstander te zijn van de bouw van een klein badhuis in Ritthem. De voorzitter zal bij andere gemeenten naar de tarieven informe ren en door middel van een enquête zal onder de bevolking worden onder zocht in hoeverre het wenselijk is een badhuis te bouwen. De heer J. Cevaal ergerde zich aan de wijze waarop sommige inwoners hun huisvuil op de gemeentelijke vuil nisbelt werpen. Hier moet zijns in ziens tegen worden opgetreden. Het college van B. en W. heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om op het terrein naast de spuiboezem een moderne ijsbaan aan te leggen. Dit terrein is daarvoor zeer geschikt, omdat het aan drie zijden door hoge dijken wordt ingesloten. Door egalisatie van de grond en het aanbrengen van elektrisch licht uit 't gemaal van de Polder Walcheren, zou Arbeidsmarkt in Zeeland Volgens een opgave van het districts bureau voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland stonden per 15 mei jl. over geheel Zeeland in totaal 1138 werk zoekenden ingeschreven. Op 16 april jl. stonden ln totaal 1716 werkzoe kenden ingeschreven, terwijl dit aan tal op 1 maart 4323 bedroeg. Van het aantal op 15 mei stonden er 927 mannelijke werkzoekenden in geschreven. Hiervan waren er geheel werkloos 387, werkzaam op aanvul lende objecten 343 en tewerkgesteld op. G.S.W.-objecten 197. Van werk geverszijde werden voor mannelijk personeel in totaal 883 aanvragen gedaan. Het aantal ingeschreven vrouwelijk werkzoekenden bedroeg per 15 mei 211. Hiervan waren er 123 werkloos en 88 niet-werkloos. Voor vrouwen werden in totaal 350 aanvragen van werkgevers genoteerd. Vergadering kamer van koophandel Vrijdag 8 juni zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken Voor de Zeeuwse Eilanden in hotel „De Ko renbeurs" te Goes een algemene ver- adering houden, die om 10.30 uur egint. Tijdens deze vergadering zal de heer G. W. Oskamp, directeur van de provinciale VW een causerie hou. den over het werk van deze vereni ging en over de vooruitzichten en de economische mogelijkheden van het vreemdelingenverkeer voor dit ge west. Advertentie in elk huisgezin: een prachtige baan kunnen worden ge-" maakt. De heer D. M. Korstanje, tech nisch ambtenaar bij de polder Walche ren, zegde alle mogelijke medewerking toe, doch het laat zich aanzien, dat in de toekomst de zeedijk ter plaatse ver breed wordt en de spuiboezem uitge diept. Uit het terrein van de ijsbaan zal grondspecie gehaald worden voor de dijkbouw, zodat thans met een een voudige, hopelijk doeltreffende, voor ziening genoegen genomen zal moeten worden. Voorts besloot de raad nog een be drag van 100 uit te trekken voor een boottocht van chronische zieken, die deze zomer onder auspiciën van het Rode Kruis gemaakt zal worden. 24. Voorzichtig slopen Kap- pie en Okkl naar het ver boden achterschip. Dat was natuurlijk wel een gewaag de onderneming, want ieder ogenblik konden zij ontdekt worden door een van de be manningsleden. Eensklaps verstarde Okkl. „Daar komen mensen aan!" fluisterde hij. „Hoor! Voetstappen!" „Bllksiekater!" bromde Kappie geschrokken. „Waar moeten we ons zo gauw ver bergen?" „Die kist!" riep Okki. „Daar staat een grote kist. Laten we daar maar inkrui pen. „Ja, gauw!" zei Kappie. „Ik geloof, dat ik de stem van die Bull Dozer ook hoor. Die sakkerse kerel mag ons in geen geval in zijn knuisten krijgen". Zij kropen snel in de kist. En nauwelijks hadden zij het deksel boven zich dicht getrokken, of daar kwam Bull Dozer al aan met enkele mannen. Zij liepen re gelrecht op de kist af. nen, eerst dit karwei. Pak die kist op!" Middelburg Autobotsing. Dinsdagmiddag omstreeks half zes botsten op het kruispunt Markt Lange Noordstraat te Middelburg twee personenauto's tegen elkaar. De bestuurder P. v. d. P. uit Middelburg met zyn auto uit de Lange Noord straat komende, verleende geen voor rang aan de uit de richting Vlas- markt komende auto, bestuurd door T. W.. eveneens uit Middelburg. Bei de auto's werden beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Oogst van de straat Bij de Middelburgse politie zijn inlich tingen verkrijgbaar over de volgende in het tijdvak van 16 tot en met 22 mei ge vonden voorwerpen: verschillende wan ten en handschoenen, sleutels, portemon- nale's met en zonder inhoud, capuchon, lederen portefeuille met foto's, grijs geruit jongensjasje, Franse penning aan ket tinkje, map met schrijfpapier en envelop pen, padvindersfluit. muntbiljet van f 1, zilveren broche, witte oorknop, zilveren broche, gummipop, rozenkrans in étui, schoolétui met inhoud, groene boodschap pentas, étalagestandaard, pakje tabak met vloei, parapluhoes, gekleurde zak doek, blauwe sjaal, hondenpenning, zon nebril, rubber zwemvliezen, zakagenda, bruine sjaal, vermoedelijk zilveren arm bandje, blauw kinderschopje, wit met blauwe sjaal. Wedvlucht. De uitslag van de wedvlucht, die de Middelburgse postduivenvereni ging „Zeelandia" hield op St. Ghis- lain over een afstand van 118 km, luidt als volgt: 1, 4, 5, 6 en 8 A. Hooftman; 2 en 7 P. van Sabben; 3 J. de Bree; 9 en 10 P. J. van Belzen. Voor de kankerbestrijding De wervingsactie van de afdeling Middelburg der Nederlandse vereni ging tot steun aan het Koningin Wil- helminafonds voor de Kankerbestrij ding, die op 7 mei j.l. met een voor lichtingsavond startte, heeft tot en met vorige week zaterdag een be drag van 1765,60 opgeleverd. Daar in zijn begrepen een gift van 500 en een gift van 50. Vlissingen Gevonden voorwerpen Op het bureau van politie te Vlissingen zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: enige huissleutels, een doosje schroefoogjes, pak verband, step, balpen, gummibal, ro zenkrans, boodschappentas, jongenspet, dameshandschoenen, een paar kindersan daaltjes met sokken, motorstofbril, enkele rijwielen, een Jongensjas, dameshand schoenen, witte poedel, kinderschoentjes, portemonnaies, kinderjasje, zonnebril, zilverkleurig kettinkje, strandschepje, ketting, balpen, jongensschoenen, diver se hulssleutels, vulpen, gekleurde bal, fietstas met regenjas, damessjaal, auto- lcenteken, zwembroekjes, broche, zakmes en een bruine tas met inhoud. Benoeming De heer P. Vijn te Vlissingen is be noemd tot lid en plaatsvervangend voorzitter van de commissie, die in 1956 belast zal zijn met het afnemen der eindexamens van de opleiding voor stuurmansleerling en leer- ling-scheepswerktuigkundige aan de ingevolge de nijverheidsonderwet ge subsidieerde zeevaartscholen en scho len voor scheepswerktuigkundigen. Collecte. De collecte voor de kinderbescher ming heeft te Vlissingen 938,41 op gebracht. Raadsvoorstellen De Vlissingse gemeenteraad zal ln zijn a.s. vergadering o.m. nog de vol gende punten behandelen. Voorgesteld wordt om de heer J. P. Ventevogel met ingang van 1 juni a.s. eervol ontslag te verlenen als lid van het bestuur van de „Stichting Sportbelangen Vlissingen" en als lia van de woonruimte-adviescommissie. Er zijn voorstellen om aan de heer M. J. A. Bil eervol ontslag te ver lenen als onderwijzer aan de openbare Jacob Catsschool wegens benoeming elders en om aan de heer J. Poppe per 1 juni a.s. eervol ontslag te verle nen als lid van het college van regen ten en regentessen over het Burger Weeshuis. Voor benoeming in de woonruimte-adviescommissie wordt aanbevolen drs. J. Smit, accountant. Voorgesteld wordt aanbieding van de volgende voordracht tot het benoemen van een commissaris door de vergadering van aandeelhouders van de n.v. „Haven van Vlissingen": 1. mr. B. Kolff burgemeester 2. de heer A. de Beijl secretaris. Judo-examens Voor het te Amsterdam gehouden exa men voor de zwarte band judo slaagden elf van de 35 kandidaten. J. v. d. Rest uit Vlissingen behaalde ook deze titel. Concert „Ons Genoegen" De koninklijke harmonie „Ons Ge noegen" geeft zaterdag 26 mei onder leiding van de heer P. de Rooy 's avonds om 8 uur een concert in het Bellamypark. Het programma voor dit concert luidt: 1. „Door Eendracht sterk" mars, P. Bisselink; 2. „Elvira"-ouverture, J. Werkman; 3. „Frères joyeux" wals, R. Volstedt (arr. Krein); 4. „Romantische Ouverture", F. Jakma; 5. „Territorial" mars, H. Blanken burg. Pauze. 6. „Colonel Bogey on Parade", K. Alford; 7. „Suspinul" -r- wals, J. Ivanovici; 8. „Amoretten Pa rade", karakterstuk, H. Schmidt; 9. „Bij ons in de Jordaan", L. Noiret (arr. Jaroc); 10. „Happy Wanderer", J. Möller (arr. Jaroc). Alle concerten die van de zomer ge geven worden zijn van 8 tot 10 uur. Oostkapelle Raad komt bijeen Vanavond om half 8 zal de gemeen teraad van Oostkapelle in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda staat bespreking van plannen voor de bouw van een kleedlokaal op het sportterrein, vaststelling jaar wedden en aanvraag premie woning verbetering. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG Bevallen: S. van Driel-Llevense, z.; J. P. Huibregtse-Bostelaar z.; J. C. van den En gel-Hagenbeek d.: j. w. H. Jilleba- Grims z.: M. J. Vinke-Burgs d.; V. Kunst- Kayatoe z.: N. J. H. Back-De Pan z.; E. Louisse-Ooijevaar d.: J. Goedbloed-Tram- per d. en z.; P. H. Wisse-Hengstmangers d.; E. A. Molier-Ros z.\ J. H. Geerse-Van Splunder d.; C. J. van de Ven-Rijkse d.; M. J. de Bruin-Schoolmeester d.; T. van Belsen-v. d. Ketterij z.\ P. Lampert-Dek- ker z.; J. Peene-Moens z.: A. M. H. Lin- ders-Maijs z,; j, w= Reljnlerse-Tlggelaar Ondertrouwd: H. Langman 25 Jr. en A. Bouma, 22 jr.: K. W. J. Begeer 25 Jr. en P. J. Dekker 22 Jr. J. J. van Hofwegen 24 jr. en S. J. W. Dansen. Getrouwd: P. C. Boshuizen 28 jr. er Wlelemaker 30 Jr.; N. Kleboom 35 Jr. en J. P. M. Jellema. Overleden: Gerrit Nooteboom 70 jr. e.v. P. N. Trapman: Elisabeth Vermaat 80 Jr. e.v. L. M. A. Koekman; Adriaan Louwerse 4 mnd. Serooskerke (W.) Uitslag ringrijderij De uitslag van de op Pinksterdrie in Serooskerke (W) gehouden ringry- dery luidt: 1. J. Allaart, 37 ringen; 2. D. Coppoolse, 30 r.; 3. W. Sanderse, 26 r.; 4. K. Coppoolse, 25 r.; 5. C. Maljaars, 23 r.; 6. C. Geldof, 23 r.; 7. J. Duvekot, 22 r.; 8. C. Coppoolse, 19 r 9. M. Louwerse, 19 r.; 10. H. J. Allaart Hz., 18 r.; 11. P Koole, 16 r.; 12. P. Christiaanse, 15 r.; 13. A. Adriaanse, 14 r.; 14. J. Allaart Wz., 14 r.; 15. J. Sturm, 9 r.; 16. P. Lou werse, 9 r. De eerste-prgswinnaar legde be slag op de beker van de heer Huisse, die thans zijn eigendom werd. Num mer twee, D. Coppoolse veroverde de beker van de Provinciale Zeeuwse Courant en nummer drie, C. Maljaars werd eigenaar van de beker van Van Eenennaam. K. Coppoolse, die de 4e plaats bezette, nam de beker van P. MeijersRiemens mee naar huis en P. Louwerse kreeg de beker van de heer J. Cevaal voor de vyf jongste deelnemers. De medaille van de heer S. Kodde voor de jongste deelnemer was voor A. Adriaanse. De medaille van de heer J. Cevaal werd door de heer J. Alaart Hz. gewonnen C. Mal jaars won de traditionele pollepel en 1. Alaart Hz. had de meeste volgrin- gen 20 uit de 49 beurten. Arnemuiden Raad willigde aantal subsidieverzoeken in. De gemeenteraad van Arnemuiden heeft in zyn laatstgehouden verga dering enkele subsidieverzoeken in gewilligd. De opleidingscursus voor het chr. kleuteronderwijs ontving voor het cursusjaar 19551956 een bijdrage van 80 voor twee leerlin gen, die uit de gemeente de cursus bezoeken. De Abel Tasman-biblio theek ontving voor 1955 en 1956 een subsidie van vijf cent per boek. Het secretariaat van de Z.L.M.-tentoon- stelling in Domburg ontving een bij drage van 10, terwgl de subsidie voor het E.T.I. van Zeeland met in gang van 1 januari 1956 van vyf op zeven cent per inwoner gebracht werd. De ringrijdersvereniging „In Galop" ontving in verband met haar tienja rig bestaan een medaille ter waarde van 10 om als prys te gebruiken, terwijl de provinciale commissie ter bevordering van rijkswege van de veefokkerij een bijdrage van 10 kreeg. Het verzoek van de Ned. Ama teur Toneel Unie werd afgewezen, terwijl het verzoek van de plaatseiy- ke afdeling van het Rode Kruis om een éénmalige subsidie van 150 aan gehouden werd. daar de raad dit ver zoek schriftelijk in plaats van monde ling gesteld wilde zien. Tot gemeentelgk lijkschouwer werden benoemd de heren M. L. van der Moer, arts te Arnemuiden en P. J. Brons, arts te Nieuw- en Sint- Joosland. In de rondvraag verzocht wethou der B. J. la Soe (a.r.) een gratifica tie te verstrekken aan de gemeente werklieden, die in de vorstperiode hun arbeid verricht hebben. Deze kwestie zal in een volgende vergade ring op de agenda gebracht worden. Op een vraag van de heer L. J. L. Joosse (s.g.) deelde de voorzitter mee, dat er gewerkt wordt aan de verbetering van de weg naar de Ar- nebrug, hetgeen eveneens geldt voor de Lantsheerweg naar Kleverskerke. Koudekerke Vergadering N.C.V.B. De N.C.V.B.-afdeling te Koudeker ke vergaderde onder leiding van de presidente, mevrouw Hoekstra. Na afloop van de huishoudelijke zaken sprak ds. Hoffman te Koudekerke ever het onderwerp „De Psalmen". Met grote aandacht werd er geluis terd. De presidente dankte ds. Hoff man hartelgk en deelde nog mede, dat de volgende vergadering gehouden wordt op 14 juni waar mevrouw N. Verschoor-van der Vlis uit Vlissingen zal spreken over het onderwerp, „Hoe en wat onze kinderen lezen". Diploma's ziekenverzorgster. Tijdens de examens in de Verpleeg inrichting voor langdurig zieken „Der Boede" te Koudekerke behaal den het diploma ziekenverzorgster van de Federatie van Verpleeginrich tingen voor langdurig zieken de da mes B. Bolle, M. Comelisse, A. Ge- schiere, C. de Keyzer, J. Luteyn, M. Proost, S. de Puit en E. Spaans. Van het le naar het 2e leerjaar werden bevorderd: de dames J. Flip- se, J. Hamelink, L. van Keulen, W. Quist, M. Scharrenburg en J. de Vroe. Wedvlucht. De postduivenhoudersverenigïng „Oost, West, Thuis Best" te Kapelle nam deel aan een tweetal wedvluch ten voor oude duiven vanuit Pt. St. Maxence en Vilvoorde. De uitslagen hiervan zyn: Pt. St. Maxence, afstand 261 km., snelheid eerste duif 1099,14, deelname 78 duiven. 1. B. Ridderhof; 2. 9 P. I. Butler; 3, 10, J. C. Ngsse; 4. J. de Schipper; 5. W. C. Hundersmarck; 6. P. D. de Boe; 7. en 8. J. v. d. Weqde; Vilvoorde, afstand 70 km, snelheid eerste duif 1198,13 meter, deelname 63 duiven. 1 en 6 A. A. v. Driel; 2, 3, 5. J. v. d. Weijde; 4 J. de Schipper: 7 en 8 P. v. d. Vliet; 9 M. Pieterse; '10 C. van Liere. LEZERS SCHRIJVEN. Bouw Chr. School te Poortvliet Naar aanleiding van een bericht in de „Eendrachtbode" van 18 mei 1956 1.1., uit uw blad overgenomen en waarin een verslag voorkomt betref fende een openbare zitting van de Raad van State, waarin werd behan deld een beroep van het gemeentebe stuur van Poortvliet, waarin vernie tiging werd gevraagd van een besluit van Gedeputeerde Staten van Zee land, welks provinciaal college een raadsbesluit om geen medewerking te verlenen voor de bouw van een nieu we christelijke school niet had goed gekeurd het navolgende: Nadat de correspondent de twee eerste sprekers, burgemeester Van Doom en raadslid Van Ast heeft ge citeerd vervolgt hij dat het raadslid Ugl het betoog van het raadslid Van Ast nog eens onderstreepte. Dit is totaal onjuist. Ondergetekende heeft gezegd dat het hem wel bekend was aat het be treffende schoolbestuur aanvankelyk voor restauratie van de onderwerpe- lijke school was, doch dat ze na een bespreking met de Inspectie Onder wijs te Goes, welke deze restauratie (die enkele tienduizenden guldens zou kosten) als weggegooid geld be schouwde en die adviseerde tot aan vrage voor de bouw van een nieuwe christelijke school, bovenbedoeld schoolbestuur besloot dit advies op te volgen. Te meer omdat de financiële con sequenties van één en ander toch niet of niet noemenswaardig zouden ver schillen. Ook heb ik nog opgemerkt dat dit advies kwam van een alleszins des kundig lichaam. Uit een en ander moet net uw verslaggever toch wel duideiyk zijn geweest, dat ik niet zoals de vorige spreker een tegen stander, doch een voorstander van nieuwbouw was. Poortvliet. D. UIJL. Noordweg A 97. VRIJDAG 25 MEI. HILVERSUM I 402 m. 746 kc/s. 7.00—24:00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewij de muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Rep. 8.20 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zie ken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muz. 10.10 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Mezzo-sopr. en piano. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Surinaamse volks- muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Prot Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lich te muz. 13.45 Gram. 10.05 Kamerork. 14.50 Sopr. en plano. 15.15 Voordr. 15.35 Piano kwint. en soliste. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Gram. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 17.55 Een goed woord voor een goede zaak, caus. 18.00 Stemmen van Overzee. 18.15 Accord, ork. 18.35 Zoeklichten op de Jeugdvormlng. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regerlngsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting: J. Nijkamp: Naar buiten met open oog en oor. 19.20 Regerlngsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 De Jeugd vliegt uit, hoor spel. 20.50 „David", opera. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.15 Boekbespr. 23.35—24.00 Orgelconcert. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.55 Wie weet hoe? 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Metropole-ork. en insir. kwintet. 11.40 Bariton en piano. AVRO: 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land en tuinbouw-meded. 12.35 Sport en prog nose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianotrio. 14.30 De onbekende Kip ling, caus. 14.50 Gram. 15.15 Parijs hall vier 's morgens, klankb. 15.30 Amus. muz. VARA: 16.00 Amus. muz. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muz. caus. 17.40 Roemeens ork. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Orgel en Hammondorgel. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gram. 19.15 Verkiezlngstoespr. VPRO: 19.30 Nabeschouwing jubileumbijeen komst. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Strijkkwintet. 20.30 Benelux. 20.45 Rep. Congres voor de geestelijke volksgezond heid. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.40 Gram. 22.05 Amus. muz. 22.25 Buitenl. overz. VPRO: 22.40 Vandaag, caus. 22.45 Avond wijding. VARA: 23.00 NWS. 23.15—24.00 Gr. (Advertentie) CETA-BEVER P0NTH0UD IN OKTOBER FEUILLETON door MENNO DE MUNCK „Gaat U binnen, dokter". Ik dankte haar met een knikje. Ik dacht aan het gesprek, dat ik twee dagen eerder met haar L. de winkel hr. gevoerd en hoopte, tegen beter W'. .i in, dat zij nu de deur achter mij zou dichtdoen en naar beneden zou gaan, maar zy moest ook nog even de gordijnen voor mrj sluiten. Ik zette mij in een der stoelen by de lage kloostertafel en uam snel een boek dat by de hand lag. Terwgl ik er in bladerde, hoorde ik het schu rend geluid van de gordynwieltjes over ae rails en daarna haar stem: „Zo dokter, maakt U het zich maar gemakkelijk". „Dank U". mompelde ik, als ge ïnteresseerd bladerend. Gelukkig hield ik het boek niet op zijn kop. Het was een bundel opstellen over pedagogie. „Juffrouw Veere zal wel direct ko men. Wil ik een kopje koffie voor U halen?" Ik keek even op. Ik voelde, dat het niet anders kon. „Nee, dank U. mevrouw Punter, Ik gebruik heel weinig koffie". „Ach ja! Voor uw hart natuurlgk „Ja. Zij maakte aanstalten om te ver trekken, maar bij bet dressoir stond zy opnieuw stil. „Het gaat al veel beter met juf frouw Veere, dokter! Zij is heel wat opgeknapt". Ik egde het boek weg. Er was tocht niets aan te doen. „Zo, zo," zei ik. „Dat is heel pret tig. Zij knikte overtuigd. „Ja. Zg ziet nu natuurlgk zelf wel in dat Ik onderbrak haar met een hand beweging. „En hoe is het met haar eetlust?" vroeg ik. „Heel goed, dokter. Zij gebruikt nog wel met veel, maar zij komt toch weer aan tafel. Ja, zg zal er wel bo venop komen Ik knikte. Zij zal nu wel begrijpen, dat het tussen haar en die jongen nooit iets kan worden. Trouwens Zg kwam weer een pas dichter naar mg toe, evenals die middag in de winkel. Trouwens, dat zwervende le ven was toch ook niets voor haar ge weest. Zij is veel te huiselijk voor zo'n bestaanEn hg is ziek ook, dok ter? Ik hoor, dat u er gisteren de hele nacht geweest bent en vanmor gen weer Ik wist eensklaps, dat er nu dah lia's bg Maartens bed stonden en een schaal met gebakjes. Hoewel ik my buitensporig zat te ergeren, maakte ik toch geen einde aan het gesprek. Ik keek naar welwillend aan. „Ja, hg ligt in bed. Hg heeft wat te hard gewerkt „Te hard gewerkt?" klonk het bg- na teleurgesteld, „Ik dacht dat hg heel erg ziek was „Hg is gauw weer beter", zei ik scherp. „Over een paar dagen is alles weer in orde!" Achter mij kraakte de deur. Op de drempel stond Marian. Zg hijgde licht. Zij had haar man tel nog aan en keek strak naar de weduwe Punter. Haar ogen stonden boos. Ik kwam overeind en stad haar mijn hand toe. Zij trad nader en legde de hare er in. „Ik ben een kwartier geleden ge komen, Marian'', zei ik. „Je was gaan wandelen, maar ik hoorde dat het niet lang zou duren. Toen heb ik hier ge wacht. Mevrouw Punter heeft my ge zelschap gehouden De boosheid week uit haar blik. Zg glimlachte zwak. Toen wendde zg zich opnieuw naar haar hospita, die haastig de kamer verliet. Ik Hielp haar uit haar mantel. „Wist je, dat ik hier was?" vroeg ik, „Ja, dokter. Op straat kwam ik haar broer tegenZg wees met haar hoofd in ae richting van de deur. „Hg vertelde my, dat u hier zat te wachten „Verveeld heb ik my niet" zei ik. Zg keek mij opmerkzaam aan. „Dat geloof ik graag, dokter". Haar toon deed mg ln de lach schieten, maar haar gezicht bleef ernstig. Toch wist ik, aat zg mij be grepen had. Zg nam tegenover mg plaats. Het viel mij op, aat zij er werkeiyk veel beter uitzag, dan twee dagen geleden. Zii begon weer op de oude Marian te lijken, die zich steeds zo goed ver zorgde. Zg droeg een blauwe rok en een grijze trui, die aan de hals ge heel gesloten was. Haar voeten wa ren gestoken in lage, blauwe wan delschoenen. Zij droeg een donker rood, fluwelen bandje in haar haren, waardoor haar uiterlgk iets meisjes achtig kreeg. Ook haar gezicht had lets van de oude energie teruggekregen. Het scheen mij ernstiger te zyn geworden, evenals haar blik. zy had iets verlo ren. maar zij was er niet wanhopig meer onder, voelde ik. Zrj had het uitgevochten met zichzelf en had geen verbittering nagelaten. Het had haar wat ouder gemaakt, en haar verschbninr was stiller, maar men moest haar beter dan oppervlakkig kennen om dit op te merken. Zii was altijd een bescheiden, onopvallende figuur geweest, en zou dit blijven. Zij vertelde mg waar zg had ge wandeld. Het was haar goed beval len; zg had het heel prettig gevon den, weer buiten te zgn. „Maar het spgt mg erg, dat u heeft moeten wachten, dokter", zei zy. Als ik geweten had dat u zou komen..." „Je wist het immers niet En je was gauw terug". Ze veerde overeind. „Ik zal even thee ratten, dokter. U heeft toch wel een ogenblikje?" „Jawel, kind". Ik dacht er aan, hoe het vroeger was geweest. Toen had ik mij steeds moeten haasten, van patiënt naar patiënt, en nu bleef ik rustig zitten, om te wachten tot zg thee had ge maakt. Nu stond er geen auto bui ten en er was geen visiteboekje, dat mij voortjoeg. Ik was hier rustig heen gewandeld; ik had een kwartier gewacht en ik zou straks rustig weer naar huis lopen. Ik glimlachte. Hoe heel anders was het nu. Marian had haar plaats weer inge nomen. Zij ontstak een sigaret. Ook de gebaren, waarmee zij rookte, wa ren nu veel rustiger, maar ik zag haar diep inhaleren. Ik had haar dit nog nooit eerder zien doen. Ik trok haar hand naar mij toe en bekeek haar vingertoppen. Ze waren keurig verzorgd, maar toch iets geel. Het viel nauwelijks op, maa>" het was er. „Niet te veel Marian", zei ik. „Nee dokter. Het klonk automatisch. Ik wist, dat zij er zich niet aan zou houden, maar ik praatte er niet verder over. Het zou geen enkel nut hebben. Er werkte nog te veel in haar na, al had zij zich dan weer goed hersteld, en ik had wel reacties gezien, waarbij ver geleken dit van haar totaal onschul dig werd en van geen enkele bete kenis. „Hoe is het met Maarten?" vroeg zg eensklaps. Haar stem klonk heel rustig. Ik dacht aan de wijze, waarop zg was binnengekomen; aan de toornige blik. waarmee zy haar hospita had opgenomen en aan haar antwoord op mijn mededeling, dat ik my niet had verveeld. „Heel goed. Marian", antwoordde ik. „Hij wordt gauw weer beter". „Hij is dus niet erg ziek?" „Nee. kind. Al ben ik er dan gis teren ook de hele nacht geweest". „Dat wist ik al. dokter". „Ik twyfelde er niet aan", zei ik. Zij lachte even. „Hoe is zijn vrouw?" vroeg zg toen. Het klonk enigszins verlegen alsof zg zich er voor schaamde, maar ik voelde toch dat zij het eerlijk meende. Hier was geen haat ten opzichte van de ande re, maar ik voelde toch dat zij het eerlgk meende. Hier was geen haat ten opzichte van de andere, die on geweten wellicht, haar plaats in zijn leven had ingenomen. Ik dacht aan haar gezicht van enkele dagen gele den, toen ik haar, op haar vraag daaromtrent, had geantwoord dat Maarten .iet onsrelukkig was met Britta. Zg had zich toen dadelijk ont spannen getoond. Neen, hier was geen rancune. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9